1 BOELGANIN SCHREEF WEER EEN SERIE BRIEVEN De DE ONTWIKKELING VAN DE WERK- GELEGENHEID I Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen opleiding aan de Rijks Hogere Zuivel school te Bolsward Jill S 54e JAARGANG VRIJDAG 17 JANUARI 1958 No. 5 Buitenlands Overzicht J. s. KAMEROVERZICHT Koto M. C. Meyboom NAAMDICHT VAN ONZE JARIGE PRINSES Amerikanen wensen topconferentie eerst aan het einde van dit jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Onz’ gelukwens op deez’ dag, Roepen wij je hart’ljjk toe, Aan ouders en aan zusjes tevens, Natuurlijk ook aan je Omoe. Jij, Margriet, zie hoe ons dit verblijdt, Een bloempje in de wintertijd. Veel voorspoed en veel zegen, Aan vreugd en vree gepaard, Nader steeds weer op je wegen. zonder wat betreft de raketwapens. Voor het ogenblik achtte de president de Amerikaanse strategische lucht macht voldoende als afschrikwekkend middel tegen agressie, terwijl raket ten in de benodigde hoeveelheid op tijd gereed zullen zijn om deze ver- geldingskracht nog te versterken. De nieuwe Amerikaanse militaire begro ting wijst er wel op dat de Ver. Sta ten niet van plan zijn zich te laten overtroeven en er op uit zijn het even wicht van de krachten met de Sovjet unie te handhaven. Belangrijk voor Europa was na de wat ontmoedigende rapporten welke div. Amerikaanse commissies daar omtrent hadden uitgebracht, Eisen howers toezegging dat de verbindin gen ter zee met alle moderne midde len moeten worden gehandhaafd, ter wijl allerlei mobiele strijdkrachten op de been zullen worden gehouden om als die zich voordoen plaatselijke con flicten te kunnen regelen. Zoals bekend, vreest men wel dat nu een al omvattende oorlog wegens de vernietigingswapens onwaarschijnlijk geworden is, de kans op lokale con flicten eer toe dan af zal nemen. Om dat nl. een eventuele tegenstander zou kunnen speculeren op de mogelijkheid dat Amerika om een geringe inzet aan de grenzen van het Ijzeren Gor dijn, niet tussenbeide zou komen uit vrees dat hiervan een grote oorlog het gevolg zou zijn. Het zal een geruststelling voor de It skip is lek, dat sjogg’ wy wol En ’t rint mei wetter stadich fol Elts moat pompe of forsüpe Of lit in oar der foar opstrüpe. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwarts»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Meisje was je onder de meisjes, Allerliefste Koningskind, Ra1? vond men in paleisjes Geen er meer als jij bemind. Reeds j» op in jaren, Is je speeltijd ras voorbij, En ga jij verder varen Tot op des levens tij. Op dit moment is het aantal werklo zen nog niet zo verontrustend. De snelle stijging van de werkloosheid is ernstiger. Dit betekent, dat de Re gering iets zal moeten gaan doen. Dat De lytse man is der ’t minst oan ta Dy moat it fan syn leantsje ha Hja woene de romte wolris priuwe Mar ’t sil der jimmer wol by bliuwe. De ervaring leert, dat een aantal der gediplomeerden er niet in slaagt een be trekking als directeur te verkrijgen b.v. doordat men de persoonlijke eigenschap pen mist. Voor hen staan dan de ver schillende technische en administratieve betrekkingen bij zuivelorganisaties, con- tróle-instellingen, voorlichtingsinstanties e.d. open, terwijl enkelen er in slagen functies buiten het engere zuivelterrein te bekleden, zoals bij bierbrouwerijen, de machine-industri? en als adspirant- arbeidseconoom in bedrijven die soms sterk afwijken van het zuivelbedrijf. Slechts een klein percentage van de leerlingen heeft een betrekking in het buitenland aanvaard. Het meer specifieke vakonderwijs vangt aan in de tweede klasse en is gegrond op het eindexamen 5-jarige H.B.S.-B. Voor deze leerlingen duurt de opleiding vier jaar, n.l. eerst een praktisch jaar, voorafgaande aan de toelating tot de tweede klasse, waarbij zij werkzaam zijn in een zuivelfabriek. Gedurende de ze praktijktijd moeten zij zich door zelf studie enige elementaire kennis over ’t STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Amerikanen staan practisch op het tegenovergestelde standpunt; terug ziende op het lot der Oost Europese staten, zijn ze van oordeel dat als men begint met ontwapening en non- agressie-verdragen, Duitsland niet vrij zal worden maar het lot van ge noemde staten op de duur zal delen. Men ziet dus dat er zware moeilijk heden te overwinnen zijn voor men aan een top-conferentie toe is. - Dat ze er zal komen lijkt echter niet onwaarschijnlijk, men zoekt elkaar, tast naar eikaars posities en de druk de publieke opinie in de West Euro pese landen, waar zich een sterk pes simisme door de vrees voor de kern wapenen openbaart, op de regeringen is zwaar. Hopelijk zal dit niet tot con cessies aan de Russen leiden, welke noodlottig voor de vrijheid van W. Europa zouden zijn. Daar zijn ter waarschuwing nog altijd de woorden van Chroesjtsjew: „Eer zullen de gar nalen leren fluiten, dan dat wij onze doelstellingen opgeven”. Dat de moeilijkheden welke zich op economisch gebied in tal van Westelijke landen voordoen en welke zouden kunnen leiden tot een onberaden toegeven aan Russische wensen, om maar op de defensiekosten te besparen, de situatie niet gemakkelijker maken, spreekt. Frankrijk is uit op een lening van een half miljard dollar van Amerikaanse zijde om zijn financiële moeilijkheden stedingsbeperking was een nationale zaak. Onze nationale economie was verstoord, niet door buitenlandse, maar door binnenlandse invloeden. Als de internationale conjunctuur niet omslaat kunnen we verwachten, dat we de nationale economie ook op eigen kracht weer kunnen herstellen. Daarom is juist de vergroting van onze export van zo’n groot belang. Dit wijst er dus op, dat er in de lan den om ons heen nog volop bedrij vigheid is. Ook kan men verwachten dat de bedrijvigheid in de Verenigde Staten van Amerika weer zal toene men. Het feit dat President Eisenho wer zijn militaire inspanning gaat vergroten zal voor de nationale Ame rikaanse economie van groot gewicht zijn. Er is dus alle reden om, althans nog op dit ogenblik, het bestedingsbeper- kingsbeleid voort te zetten. We zet ten daardoor de tering naar de nering en binnen niet al te lange tijd zullen we daarvan de vruchten kunnen pluk ken. Soberheid blijft dus een eerste vereiste. Dat is de beste methode om de werkloosheid te bestrijden. Maar dit alles neemt niet weg, dat we de ontwikkeling van de werkgelegenheid niet op de voet moeten volgen. Het lot der werklozen kan en mag ons niet onverschillig laten. Sociale bewo genheid moet een onderdeel zijn van economische theorieën. Daarom mag men van de Regering verwachten, ook al handhaaft zij dan ook haar algemene beleidslijn, dat zij ter bestrijding van de werkloosheid optreedt waar dit noodzakelijk en mogelijk is. Met spanning wachten wij dan ook het verloop van de werk loosheidscijfers in de komende maan den af. Aan de Rijks Hogere Zuivelschool te Bolsward wordt zodanig theore tisch onderwijs gegeven, dat iemand, diq,met goed gevolg het eind examen van de school heeft afgelegd en bovendien voldoende prak tische ervaring en vooral de vereiste persoonlijke eigenschappen bezit, geschikt zal zijn om als directeur van een zuivelfabriek op te treden. De praktische ervaring wordt in hoofdzaak verkregen door gedurende een aantal jaren werkzaam te zijn als assistent- directeur, aldus ir. C. Verschoor, directeur van deze school j.I. maandagavond voor de radio in een regerings-uitzending. zuivelbedrijf eigen maken, waarbij zij tijdens een drietal tentamina in dat jaar aan de school gehouden, moeten bewij zen, dat ze vorderingen hebben ge maakt. Nr. het eerste theoretische jaar volgt weer een tweede praktisch leer jaar, waarin zij in een drietal fabrieken, onderscheiden in type van fabriek en st-eek van het land, werkzaam zijn. Daarna volgt als afsluiting van hun studie het tweede theoretische leerjaar. Leerlingen die het H.B.S.-diploma niet bezitten, kunnen na een toelatingsexa men, dat tijdens het eerste praktische jaar gedurende een drietal tentamina naar aanleiding van opgedragen taken, wordt afgenomen, toegelaten worden tot een overbruggingsklasse, de z.g. eer ste klasse. Dit toelatingsexamen van de derde naar de vierde klasse H.B.S.-B. In deze eerste klasse wordt, voor zover later nodig, de stof behandeld van de vierde en vijfde klasse van de H.B.S.-B. en is dus algemeen voorbereidend. In totaal duurt de studie voor hen dus vijf jaar. Sa wie it Wy winskje elkoar it béste ta Ja wis, dér moat men ’t ek fan ha In stipe om op paed to gean Foar ’t deiske brea en it bistean. Elts hat tsjintwurdich swier partüf Al draeije hja noch sa mei it roer Hja kinn’ de klippen net üntrinne En farre nou der boppe oer hinne. We zullen ons thans niet verdiepen in de discussie, welke daarover werd gevoerd, dat zou mosterd na de maal tijd zijn, nu er al nieuwe Russische brieven met iets duidelijker voorstel len zijn verschenen. In het licht van Boelganins vredes- bombardement, zoals een Westelijke commentator de Russische brieven schrijverij noemde, raakte inderdaad Eisenhowers rede wat in de schaduw maar toch had de Amerikaanse rege ring al spoedig weer beslag op de publieke opinie gelegd toen de nieuwe Amerikaanse begroting verscheen, waarin 60 pet. der uitgaven of totaal ruim 170 miljard gulden bestemd werd voor defensie en hulp aan an dere landen, en toen president Eisen hower direct antwoordde op de tweede brief van de Russische pre mier. In zijn rede voor het Congres bleek de president een open oog te hebben voor het massale economische offen sief dat de communistische staten be zig zijn tegen de vrije wereld te ont ketenen, waarom hij voortzetting van de economische hulp aan diverse lan den en verruiming van de handels- faciliteiten met bevriende landen be pleitte. In zijn overzicht van de militaire toe stand kondigde de president plannen voor een reorganisatie van de defen sie aan en hij erkende dat de Sovjet unie de Ver. Staten voor is op enkele gebieden van wetenschap, in het bij- De uiteenzetting van president Eisenhower voor ’t Amerikaanse Congres over de „toestand der Unie” heeft maar zeer kort de aandacht van het publiek genoten. Ze werd al spoedig op de voorpagina’s der grote bladen verdrongen door Boelganins tweede serie brieven aan de Westelijke landen. Men heeft be weerd dat Boelganin met opzet dit tijdstip voor zijn voorgezette correspondentie had gekozen, opdat weinig aandacht aan Eisenhowers rede zou worden besteed. Het kan best waar zijn, maar het is ook een feit, dat van Westelijke zijde zeer is ge treuzeld met de antwoorden op de eerste brieven van de Rus sische premier, welke 10 december werden ontvangen en over de antwoorden waarop de Atlantische Raad vorige week twee maal vergaderde. Wensten de Russen een topcon ferentie binnen enkele maanden, kennelijk kan deze door de Ame rikaanse eisen eerst eind van dit jaar worden gehouden. We.vermoeden dat Washington, hoe zeer dergelijke voorbereiding ook no dig is omdat een topconferentie zon der resultaat de spanning in de we reld maar verder zou opvoeren, met dit uitstel toch ook de bijbedoeling heeft Amerika eerst nog enigszins op gelijk niveau met de Russen te bren gen wat de raketwapens betreft, dat komt de Westelijke onderhandelings positie ten goede. Wat de Amerikanen betreft kan er gepraat worden over stopzetting van de proefnemingen met kernwapens voor onbepaalde tijd, over gecontro leerde beperking van alle bewape ning, non-agressie-pacten achten zij niet nodig omdat de V.N.-landen krachtens het handvest al gebonden zijn aan ’n politiek van non-agressie. Belangrijk is echter dat Eisenhower herinnert aan de afspraak dat Duits land door middel van vrije verkiezin gen zal worden hereningd en dat z.i. ook de positie van de Oost Europese landen op de topconferentie moet worden besproken. Zoals bekend heeft Washington altijd Russische concessies op het gebied van deze twee kernpunten gewenst als bewijs van de goede wil van de Sovjet-unie om tot een betere ver standhouding te komen. De Russen achten bepaalde overeenkomsten op het gebied der beperking der bewa pening, speciaal wat de atoomwape nen betreft ,nrdig vóór bijv, de Duitse kwestie kan worden opgelost, de De ontwikkeling van de werkloosheid stemt tot nadenken. Op 31 december j.I. hadden we ruim 110.000 werklozen, een aantal dat we sinds 1953 niet meer hebben gekend. En aangezien de seizoen-werkloosheid in de wintermaanden altijd het grootst is mag men verwachten, dat het aantal werklozen de eerstko mende maanden zelfs nog wel zal stijgen. Het zou ons niet verbazen als de arbeidsreserve op het ongunstigste moment ongeveer 150 a 170.000 personen zou bevatten. en met een steeds ongunstiger wor dende betalingsbalans. Bestedingsbeperking was nodig want gezamelijk verteerden we meer dan we konden opbrengen. Niet alleen de consument, maar ook de Overheid, de Gemeenten, de Provincies en het Be drijfsleven gaven meer uit dan ver antwoord was. Nu blijkt dat het bestedingsbeper- kingsbeleid effect heet. De arbeids markt is inderdaad ontspannen, de krapte op de kapitaalmarkt neemt iets af en onze betalingsbalans wordt zienderogen beter. Vooral dit laatste is van het grootste belang. Het bete kent, dat we er in geslaagd zijn onze export op te voeren. Het Nederlands bedrijfsleven heeft kans gezien de kleiner wordende binnenlandse markt op te vangen. Wat het binnenland niet meer opnam, door de bestedings beperking, kon (in het algemeen ge sproken) geëxporteerd worden. Dit betekent ook, dat er gelukkig van een omslag van de internationale con junctuur nog geen sprake is. De be- Pas op de dübeltsjes, de gounen passe wol op harsels. It regear dat hat it ek al dreech Hwant de skatkist is hiel’dal leech Hja ha ek hiel hwat oan ’e holle Faeks grif mear as by jild to folie. zij een correctie op het bestedingsbe- perkingsbeleid zal moeten aanbren gen. Gelukkig is zij daarmede reeds bezig. Deze week is het bericht afgekomen, dat Minister Witte de afgifte van bouwvergunningen heeft verruimd. Wie (beneden de f 100.00) wil bou wen kan zijn gang gaan, als hij daar voor tenminste het geld heeft. Bo vendien zal Minister Suürhoff de uit voering van aanvullende werken ver snellen. Dit is noodzakelijk omdat er in Drenthe momenteel 8 pet van de beroepsbevolking werkloos is en in Groningen en Friesland 5 pet. In deze percentages is geen rekening gehou den met de normale seizoenwerkloos- heid. Doet men dit voor het gehele land, dan komt men tot een aantal werklozen van 80.000. Dit getal heeft natuurlijk weinig zin want het feit is niet weg te redeneren dat er 110.000 arbeiders momenteel werkloos zijn. Of dit nu komt door seizoenwerkloosheid of door conjunc- tuurwerkloosheid speelt voor deze slachtoffers nu eenmaal geen rol. Men kan ook verwachten dat Minister Hofstra nog maatregelen zal nemen om de industriële bedrijvigheid weer te doen toenemen. In dit verband her inneren wij aan een uitspraak van de Minister van Financiën, enige weken geleden in de Tweede Kamer gedaan, dat hij momenteel het probleem van de exportfinanciering aan het bestu deren is. Het is echter de vraag of al deze maatregelen wel voldoende zullen zijn om de stijging van de werkloosheid binnen de perken te houden. De ko mende maanden zullen moeten leren of de Regering daarin inderdaad slaagt. Gelukkig hebben Regering en Kamer reeds uitgesproken bereid te zijn de nodige financiële middelen voor de bestrijding van de werkloos heid uit te trekken. Toch zal men moeten oppassen dat men dit niet doet met inflatoire middelen. Want dat zou op de duur voor onze werk gelegenheid zeer ernstige gevolgen hebben. Dit betekent dat het huidige algemene financiële en economische beleid in grote trekken gehandhaafd moet blij ven. Ook al, omdat het niet onmoge lijk is dat de ontwikkeling in Indone sië onze schatkist enige tientallen miljoenen zal kosten. Het is merk waardig hoe ons economisch beeld in enige maanden tijd volledig is gewij zigd. In 1957 het begon eind 1956 za ten we met een overspannen arbeids markt, met een gebrek aan kapitaal Europese bondgenoten van Amerika zijn als de president ten deze zijn plannen door het Congres ziet aan vaard. In zijn rede deed de president ook een beroep op de Sovjetunie tot het zoeken van een basis tot het bereiken van een werkelijke vrede. Van alle werken in het belang daarvan leek de president de ontwapening het belangrijkst. Tegenover de „totale koude oorlog”, zoals de Russen die thans voeren, zou een totale vrede moeten staan, aldus Eisenhower, maar daarvoor zouden geen woorden maar daden van de Russen moeten dienen. Deze zinsnede uit de rede scheen er eigenlijk op te wijzen dat de Amerikaanse regering voorlopig niet van nieuwe onderhan- delingen met de Russen wilde weten, men bemerkte hier duidelijk de invloed van Dulles. Maar een paar dagen later verklaarde de laatste dat hij geen tegenstander was van nieuwe besprekingen met de Sovjetunie, alleen wenste hij niet dat Amerika zijn veiligheid in de waag schaal zou stellen op grónd van Rus sische beloften alleen. Kennelijk sloeg dit op het idee van de Engelse premier Macmillan om maar eens te beginnen met een non- agressiepact met Moskou te sluiten, dat eigenlijk alleen op beloften ge baseerd zou zijn. Later heeft Mac millan zijn denkbeeld dat allicht ook bedoeld was om hem een pretti ge entree bij Nehroe, bij wie hij op bezoek was ,te bezorgen geken schetst als ’n mogelijk onderdeel van een omvangrijker overeenkomst. En hier komen we dan weer tot de po gingen zowel van Westelijke als Oos telijke kant ondernomen om tot een gesprek met elkaar te komen. We hebben daarover in ons vorig overzicht al een en ander gezegd. Daarna is Boelganin’s tweede serie brieven gekomen met het voorstel een conferentie te houden van regerings leiders van een aantal landen, die le den van het Atlantisch en pact van Warschau zijn, eventueel aangevuld met enkele neutrale landen. Men zou kunnen praten over maatregelen ter voorkoming van een plotselinge over val, over controle op beperking der bewapening en o.a. over het Poolse plan voor een atoomvrije zóne in Midden Europa. Dit laatste punt is alvast door de Amerikanen bij monde van Dulles af gewezen, die gezegd heeft dat elke beperking van atoombewapening van de strijdkrachten in West Europa zou leiden tot terugtrekking van de Ame rikaanse troepen, hetgeen dus zou het defensie-systeem van de Navo. neerkomen op de ineenstorting van Eisenhower, die al het onderling ge praat van de Navolanden over de antwoorden aan Boelganin te geven, blijkbaar moe was, en ’t Amerikaanse antwoord op beide brieven van de Russische premier begin van deze week liet verzenden, maakte dan ook voorbehoud ten opzichte van ’t Pool se voorstel. Hij was bereid tot een topconferentie, mits deze was voorbe reid langs diplomatieke kanalen en besprekingen door de ministers van buitenlandse zaken. de baas te worden. Mede om zijn eventuele geldschieters gerust te stel len omtrent de stabiliteit van het land heeft premier Gaillard plannen tot wijziging van grond- en kieswet aan- gekondigd waardoor hét de nationale vergadering moeilijker zal vallen ka binetten ten val te brengen. Of intussen de Amerikanen bereid zullen zijn deze enorme som aan Frankrijk te lenen is nog onzeker. Zij zijn ook niet meer zo scheutig als voorheen; president Eisenhower zal dat misschien ook ondervinden met zijn nieuwe begroting en ’t nationaal egoisme spreekt ook een woordje mee. Dat nationaal egoisme bleek ook in het gekibbel van de landen van de Europese economische gemeenschap en de Euratom over de zetel van de organen dezer gemeenschappen en de leidende functies. Over deze functies is men het ten slotte eens geworden, maar over de zetel niet, zodat de verschillende or ganen voorlopig over diverse steden zullen worden verdeeld. Den Haag krijgt het rechtsinstituut. Dat onderling vechten om de vette brokken belooft weinig voor de zo dringend nodige samenwerking van W.-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux in „Klein Europa”. Zien we naar die wereldomvattende organisa tie, de Ver. Naties, dan stijgt elke dag de verwondering dat ze nog steeds geen maatregelen neemt of voorstelt tegen Indonesië, dat tegenover Neder land het recht met voeten treedt. Zij schaadt daarmee trouwens niet alleen ons land, maar ook haar eigen gezag. I I Hwat hat Bols wards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1