SKRAERD, IT TERPEDOARP FAN DE SKARREN Qabe roar W' ililli: üs hjoed p Q to sizzen Wg 54e JAARGANG No. 6 DINSDAG 21 JANUARI 1958 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan liaedlangen. heaskippers en boereforset Swijen is soms in klear andert. Poaltocht I Fan de Martinytoer de aan van Tj. de J. Gouden filmpjes 3e week januari 1908 In de secretariskamer ten gemeente- huize te Witmarsum is (gelukkig in de nacht), een groot deel van het plafond naar beneden gestort. Eervol ontslag aan P. Attema als hoofd der openbare school te Burg- werd wegens gehoorgebreken. De Lofstem te Exmorra gaf een uit voering. Er werd rijkelijk getracteerd op chocolademelk en banket. Mr. Th. Heemskerk heeft de opdracht tot kabinetsformatie aanvaard. De gasfabriek te Bolsward zal wor den uitgebreid. Het pad langs de gracht zal hierbij aan de publieke dienst worden onttrokken. de de Brand in een der ijshuizen van zuivelfabriek te Zurich. Het Evangelisatiegebouw Broerestraat is aangekocht door St. Vincentiusvereniging. In een adres aan de raad van de ge meente Bolsward wordt gevraagd om geschikt speelterrein voor de jeugd, daar hieraan grote behoefte bestaat. Gedacht wordt aan het plantsoen bij de Blauwpoort. Door de aanhoudende vorst worden er veel merels gevangen. In een kooi fluiten ze bijna even mooi als in de vrijheid. Liefhebbers betalen er soms f 1.50f2.voor. II mill BliBW De snelste hardrijdster uit de provin cie is momenteel mej. G. Engelsma te Oldeboorn. Ook drie zusters van haar wonnen prijzen. sljuchte wurde. Dat kin meibringe, dat men lan wint, hiel hwat mounle- póllen opromje kin en dêrtroch ek better it lan mei masjines biwurkje kin. As léste foardiel neame hja dan, dat sa’n bistjür fan in fiks wetterskip folie mear kans en gelegenheit hat om leden to krijen, dy’t mei de reglemin- ten en wetten op ’e hichte binne. It bybaentsje wurdt dan in wichtige funksje en mei, omt hja deskundige ambtners neist har hawwe, sille hja harren folie better rédde kinne mei al de lytse en greatere strideraesjes, dy’t yn in wetterskip by nou en by dan forfalle. Hja sille ek mear gesach hawwe by de yngelannen as de buorman of oer- buorman yn in lyts wetterskip. Hwant der binne wol lytse wetterskippen, hwert de saek prima draeit en de lju de saken eptich forsoargje, mar der binne ek hiel hwat oaren, hwert men de plichten fan de yngelannen wol hwat al to genoedlik opnimt. Dér komt by, dat it yn de boerewrald net in moai baentsje is om syn buorman op syn plichten to wizen en jit min der om him ta bislüt to twingen. Men wol op it lést ek gjin rüzje en skeane gesichten. En dêrom lit de situaesje yn in diel fan de lytse wetterskippen wol it ien en oar to winskjen oer, hwermei net sein is, dat it yn alle greate wetter skippen nou krekt allegearre yn oar- der is. Dizze kommisje seach lykwols ek bi- langrike biswieren' oan greate wetter skippen. Men kin wol maklik sizze: foegje in stik as tsien, tweintich fan dy lytse dingen bymekoar, mar hwat binne de konsekwinsjes? De iene krite leit fakentiids hiel oars foar it wetter oer as de oare. Sil men sa’n gearfoe- ging goed bimealle, dan moatte der nije, djippe opfearten makke wurde of bisteande ütdjippe. De hiele krite moat nou droech en oer in folie greater öfstan nei it sintrale gemael fierd wurde. Fansels moat it gemael folie swierder en sterker wur de, mar de oanfoerwegen yn sa’n wetterskip, dat liicht der ek net om. Wurde dêrtroch de ünkosten net stik ken heger? En sil men yn sa’n great wetterskip net fakentiids folie mear de bilangen fan eltse boer apart ün- dergeskikt meitsje moatte oan de al- gemiene bilangen fan it gehiel'? Kom me de hege stikken net to droech en de lege stikken net to wiet to liz zen? En dan sizze hja in tige bilang- ryk wurd: Makket men op dizze wize Boerebelasting Het dagelijks bestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft zich op vrijdag 17 januari 1958 nader beraden op de grote liquiditeitsmoei- lijkheden, waarmee zeer veel melk veehouders te kampen hebben. de eigen forantwurdelikheit net foar in bilangryk diel stikken. Hoefolle yn gelannen fan lytse wetterskippen dog ge nou de wurksumheden alhiel for goes of hast forgees, omt it harren eigen is. Hoe wol dat komme mei sok ke greate wetterskippen. It hat alle kans, dat men dan alles mar oan it wetterskip oerlit, hwant om in stik as seis of tsien boeren to bringen ta sok mienskipswurk, dat giet, mar bisykje dat ris mei in pear hündert. En dan hat it in “bulte kans, dat sa’n bistjür to fier fan de lju óf komt to stean. Hoe giet soks: Is der in klacht, dan wurdt de opsichter der hinne stjürd. En dy rapporteart oan it bistjür, dat mei eltse pleats net op ’e hichte wêze kin. Nou, en dan sil it de kant wol üt gean dy’t de opsichter oanriedt. Sil soks net bifoarderje dat ’e yngelannen folie fierder fan de saek öfkomme to stean en ünforskillich wurde foar de din gen, hwert hja praktysk dochs neat of in bytsje oer to sizzen hawwe. Sin- tralisaesje moat tige düdlike foardie- len bringe oars is it forlies oan mo rele wearden. It is neffens my allegear tige reëel, hwat dizze kommisje nei foaren brocht hat. Hja sizze derby, dat der op wetterskipsgebiet jit hiel hwat to forbetterjen is, binammen troch it oanbringen fan mechanyske bimeal- ling, automatyske wetterregelers, it ütdjippen en opskjinjen fan tochten, it oanbringen fan pompen en it soargjen foar wetterynlitten by ’t simmer en it opmeallen derfan. Neffens harren soene de wetterskip pen it béste sa likernoch tusken de 500 en 1500 H.A. great wêze mar hja wolle se net greater hawwe. Ik bin der bliid mei, dat de hear Gerbrandy ek sprutsen hat mei bigryp foar de nuodlike kanten fan dit fraechstik. Wy hiene it fan in praktyske boer ek net oars forwachte, mar tusken in keppeltsje yngenieurs fait it net altyd ta jinseis to bliuwen, dat hat man- nichien wol ünderfoun. De Fryske boeren hiene it mei har deputearre, dy’t dizze portefeuille biheart, wol minder treffe kinnen, hwat dizze saek oangiet. Hy sil it gewicht fan de boe- rebilangen en -mentaliteiten grif fol» slein yn de skiljens lizze, dêr hoecht men net oeryn to sitten. Lykwols hoopje ik, dat de boeren net neilitte yn har organisaesjes wach en warber to bliuwen. „Tua res agitur”. It giet om har saek. dy’t al den dei mei de pinne omgeane en meastentiids net altyd sil it dan ek krekter en mear op regel gean. As trêdde foardiel komt der by, dat yn in great wetterskip, hweryn de stikken lan likernoch itselde natuer- like peil hawwe, fakentiids mei ien gemael de saek to bimeallen is. Kin dat, dan sparret men hiel hwat lytsere mounlen en wynmotoaren üt, hat bi langryk minder bitsjinningskosten en hwat bilangriker wê’e kin, der kinne opfearten mist wurde en polderdiken ‘Bi.Mi. MOAT DE BILE DER DHP YN? Sjocht men de lyts trijehündert wet terskippen en dan jit de hünderten partikuliere polderkes, mei moderne eagen, dan is der wol it ien en oar op oan to merken. Mar it lid fan Deputearre Steaten, de hear Harmen I Gerbrandy hat der dizzer dagen al op wiisd, dat it fraechstik net maklik is, omt de situaesje op it iene plak folie i better is as op it oare. Sünder mis hawwe greate wetterskippen foardie- len. De boerekommisjc, dy’t hjir oer gear wie, sjocht dat ek wol. Hja sizze ü.m. dat men yn sa’n wetterskip de mooglikheit hat om bitüft, technysk personiel oan to stellen, hwat by de wurksumheden en by de leveransje fan materialen tige winsklik is. In fikse opsichter hat bipaeld greate foardielen sizze hja. Ek wize hja as twadde foardiel op de legere administraesje-kosten. It by- halden fan de boeken en leggers kin dan dien wurde fan administrative lju, Friesche Mij Landbouw en Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf i i goed, PYT (Cliché Friesch Dagblad) Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Skraerd yn de 2e helte fan de 18e ieu. Lofts fan de tsjerke sjogge wy de pastorije, lyk as dy nou noch likernoch deselde foarm hat. Rjochts sjogge wy de mêsten fan de heaskippen. De foto is üt it boek „De Geschiedenis gaat door het eigen dorp” (III). Utjefte Friesch Dagblad. allegearre fan letter datum. Yn de Franske tiid moast in hiel bulte eigendom troch de tsjerke forkoft wurde. Hja wrakselje mei snie en iis, Fuchs en syn taeije mannen, Hja witte ek wol, de earste priis Krij wy net mear yn hannen. Hillery rekke in streek yn ’t foar, Dy soe it earlik winne; Mar wy, dy’t ek hwat weagje doar, Lit üs dêrtroch net kinne. De Poal birikke, fêst bislüt, Strieminne waerbirjochten, ’t Sit dreech, trochsette - krüp foarüt, Der moat noch efkes fochten. Kom, jonges - haldt de moed der yn, In glinsterwite dage. De sniejacht slacht de eagen blyn, Wy rédde ’t - noch trije dagen Us libben is faek ek sa’n tocht, Fol soargen en biswieren; De wegen rinn’ net altyd rjocht, It ferget hurde spieren. Mar boppe-al de krigele moed, Doelbiwust troch to setten, Fuchs foarbyld docht elk strider Dy’t de bitsjutting fettet. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De aide Mearne. Komt men fan Boalsert óf, sa sette de hear Santema üt ein, en sjocht men de mole fan Lonjé stean, dan hat men da- liks al in stik ckiednis fan Skraerd to pakken. Ek de lege stikker lan om it doarp hinne binne fan bilang foar de eigen skiednis. Bisjocht men op aide kaerten de omkriten fan it doarp, dan fait alderearst de aide séstream de Mearne, letter de aide Skraerder feart op. Dy ülde séstream hat in greate rol spile yn de skiednis fan Skraerd. Tagelyk mei it üntstean derfan of al earder kamen hjir de earste biwenners. Op it doarpsgebiet ha minstens 4 ter pen lein. De doarpsterp hat moai heech west, wol 2 meter groun is der ófkom- men, mar ek de Wünser Wearstal is in aide terp, op Skraerder groungebiet. In de midsieuwen wie dit it Aide rjochts- plak, lyk as de namme „wearstal” ek al oantsjut. Hündert myl - ’t telt óf - tweintich - fiif, It greate doel komt neijer. De kjeld makket har süver stiif, Lykwols, men heart gjin kleijen. Straks waeit de flagge op ’e Poal, De strieljende erkinning, Yn ’t iensum oard - it ljocht symboal Fan energike oerwinning. It frjemde is dat dizze wearstal net leit ünder Wüns, mar op in stikje dyk, dat earder eigendom wie fan de pasterij. It wie ien fan de steunpunten, dêr’t de dyk dy’t om 1100 of 1200 hinne opsmi- ten waerd, op oansleat. Yn de doarpsterp waerd ü.o. in prachtich miskrüs foun, dat nou noch yn it Frysk Museum to sjen is. In 4e terp lei by de griene dyk, dy’t üntdutsen waerd by it grave-n fan in tochtsleat. Faeks is it wol in ünderspiel- de terp. Yn it Frysk museum binne net minder as 32 fynsten üt dizze terp bi- warre. It is fan it Aldste Fryske ierde- wurk 3 A 400 jier nei Chr.). Ek re dens (fan bonken), spinstientsjes ensfh. binne to Skraerd wol foun. Der hat fansels in tiid west, dat der gjin diken wiene. Noutiids leit Skraerd tusken de diken yn. It is nijsgjirrich noch hjoed de dei dy Aide diken del to rinnen. De Aide slinke fan Lonjé nei Kathuzen is noch altyd wol to sjen. Skraerd is ien fan de Aldste plakken, dêr’t men mei dykmeitsjên bigoun. Hja hiene lykwols in foarbyld oan de Mear- nedyk. Fan Kivytshoarne óf is men doe bigoun in dyk to lizzen nei de Skraer- dersyl en oer EksmoarsterwAl nei Lon- gerhou. Alles hwat dertusken leit hearde by Aids by it doarpsgebiet, it Skraer- derhim, sa’n 1000 pounsmiet great. It terpen- en dykmeitsjen barde net ün der twang, mar yn folie frljheit. Doel fan de diken wie oan de iene kant it sé- wetter en oan de oare kant it marwetter to kearen. Net altyd is dat slagge. De griene dyk, ek wol Buorredyk neamd, is wol ris trochbrutsen, b.g. op 26 sept. 1508 by in greate stoarm. De haedling fan Skraerd, Sjoerd Aylva, bisocht doe syn fé yn feilichheit to bringen, mar hy seis mei fjouwer fan syn minsken kamen om. Yn 1825 wie der wer in grea te wetterfloed. Ek doe koe de griene dyk it net hAlde. Der hie men doe in sa- neamd „weingat” yn makke, dat men mei skudden tichtsette koe. Dy skudden waerden ornaris yn ’e tsjerke biwarre. Hoe dan ek, dy kear haldden de diken it net en kaem it sAlte wetter op it doarps gebiet. De Aylva’s. Yn ’e 15e ieu hat him hjir it slachte fan de Aylva’s (sprek üt Alua’s) fêstige. De Aylva’s wiene net allinne wichtich foar it doarp, mar ek foar in great part fan FryslAn. Fan 14981524 sloegen hjir de harto gen fan Saksen foar master op. It wie har to dwaen om de macht. Ek yn Boal sert kamen in stik as 40< soldaten en ambtners om dizze hoeke leech to rü- peljen. Der kaem fül forset en. dit bigoun yn Skraerd. It kaem ta in skeel, hwerby inkelde huzen yn Skraerd yn ’e bran stutsen waerden. Ek Skettens en Longerhou rekken oer- stjür (1500). Op in nacht yn april gyn- gen in hiele bulte boeren üt de Skraer der kontreijen nei Boalsert om inkelde bilêstingmannen it leksum to lézen. It bart komselden, dat wy op dit plak oandacht freegje en dat yn it Frysk foar in sljochtwei doarpsbirjocht. Dat wy dit diskear dochs dogge hat syn reden. De feestkommisje fan Skraerd hat ünder lieding fan de hear Sj. Heeres in lof lik initiatyf nommen ta ek noch hwat oars as feestfieren. Hja lieten de doarpshistoricus O. Santema in joun komme om to sprekken oer de skiednis fan it eigen doarp. Yn in stylfolle en fleurige joun wie der in grótfolle tsjerkefol folk, dat mei niget harke nei it wol en wé fan de eigen foarteam. Wis, wy hiene hjir in gewoan koart forslachje fan meitsje kinnen, mar achtsje it idé sa treflik, dat wy der graech mear romte foar jaen wolle as wy ornaris foar in forslach fan in doarpsgearkomste misse kinne. Hokker doarp komt ek ris op dit eareplak? Tsjerke en toer. De tsjerke en de toer yn de klimmer- beam binne al hiel Aid. Hja binne boud tusken 1100 en 1200. Alle mooglike ram pen ha hja trochstien. Yn Febr. 1524 sloech bygelyks de wjer- Ijocht yn de Skraerder tsjerke en toer. De muorren sille wol stean bleaun wêze, doe’t de tsjerke hielendal ütbaernde. Ek nou noch hat de tsjerke moai houtsnij- wurk, dat nei alle gedachten datearret üt de tiid, dat de tsjerke nei de brAn wer nij meubilair krige. Yn it koar fan de tsjerke fine wy noch in pear nissen, dêr’t yn de roomske tiid bylden stien hawwe. Faeks wie ien fan rütsje dêr’t in melaetske troch sjen mocht om de mis to folgjen. Sokke le- proazerütsjes wurde wol yn mear tsjer- ken oantroffen. De pastoar hie destiids in ynkommen fan 100 goune, ütsein dan de pastoralia. Skraerd hie njonken de pastoar noch in vicaris. Nei de herfoarming kamen de pastoralia oan de dümny, de vicaralia foar in part oan de tsjerke ta. It bisit fan de Skraer der tsjerke lei ü.o. to Bittens ünder Skettens. De pastoralia wiene 58 pouns miet, de vicarali." 49 pounsmiet. Nam- men as Easterleane, Suderleane, Mearne- dyk, Skraerderbuorren, Skraerderhol leech) binne dan al bikend. Yn 1746 wurde de pastoralia forkoft. De tsjerke hAldde it measte ü.o., it Heech- hiem, de Frijterp en de Skraerderwerp (letter „werf” to Makkum). De „Frijterp” is in bysündere namme. Yn Ferwert leit it „Frijhof”, yn Mant- gum de „Frijbuorren”. Hat dit forbAn mei in bigryp fan de Aide frijstêdden yn it Aide Israël? Hwat raerd oanbilanget, is der lyk wols twifel. Der is nammers ek in oare bineaming: Mienterp (1706), d.i. mien- skiplike terp. Yn 1706 wie ek de Buor redyk tsjerkebisit. It losse tsjerkelAn waerd op Koppermoandei forhierd. Dit waerd by trommelslach bikend makke. Hiel typysk Is dat büten it doarp gjin pleatsen stiene, mar inkeld yn it doarp seis. De pleatsen büten it doarp binne Sjoerd Aylva wie de greate man. Peter dy nissen ek wol in s.n. hagioskoop, in en Worp fan Thabor (üt it kleaster to Tirns) hawwe b.g. oer him skreaun: „It wie in „godvruchtig, wijs, zachtmoedig man”. Yn it kleaster fan Hartwert waerd in gearsit halden. It biliz fan Frentsjer, de sit fan de Saksers, wie it gefolch derfan, in bilech, dat lykwols forroun fanwegc. it üngetiderswaer. De floed fan 26 sept. hwerby ek Sjoerd Aylva fordronk, waerd sjoen as in straf fan God, omdat it fieren fan de slach by Warns (1345) troch de Saksers forbean wie (Leaffrouwedei). De Aylva’s ha in pear ieuwen yn Skraerd wenne. Yn de tsjerke lizze noch de grea te sarkstiennen fan dit slachte. Om 1700 hinne binne se hjir net mear. It slot waerd doe in pleats. Yn 1704 moasten de Skraerders wer bi- lêsting bitelje, mar hja forpoften it en de Skraerders waerden suver hantaste- lik. Dit wiist op in typyske eigenskip. Noch in foarbyld: Yn 1661 stjürde in tsjerkfad in birjocht- sje nei de dümny, dat er mar net kom me moast to preekjen, hwant syn wiif wie stoarn en soe bilet wurde, eat Èwat oars op snein net barde. Dümny ek in hurde kop kaem dochs en woe mei alle gewelt preekje. It gyng hurd om hurd. De boer hie der in greate boete foar oer. It kaem him op 50 goud- goune to stean, in kapitael, bidrach, as men bitinkt, dat in skoalmaster destiids mar 100 goune yn F jier fortsjinne. Sa binne der noch wol mear foarbylden. Nearne oars yn FryslAn binne yn de Napoleontyske tiid safolle lju, dy’t by it oanjaen fan har efternamme for- klearje net skriuwe to kinnen, wylst letter dochs har nammen wol ünder tsjerkerekkens foun wurde. Nei alle gedachten hat ek dat in foarm fan forset west. Ek binne der bjoed de dei ek al gjin Skraerder boeren, dy’t yn forset geane tsjin it bilêstingbiteljen oan it regear, dat de molksinten net nei har sin ütbi- tellet. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De bifolking. De bifolking fan Skraerd kaem fan Aide tiden óf oan de kost mei buorkjen en fiskjen. It fiskjen rekke yn de rin fan de tiid oan de kant, it buorkjen waerd haedsaek. De boeren wennen, lyk as nou, allegearre yn it doarp, de fierste stikken lAn wiene mienskar, mienskiplik bisit. De boeren brocl.ten meielkoar 13 stim- men üt. Bihalve de boeren wennen ek skippers yn Skraerd. Yn 1749 wie der 1 dümny (dümny Kingma, „redelijk wel gesteld” mei in formogen fan f4500. fierders wennen der doe Durk Piters widdou, Hessel Piters („welgestelde hooischipper”, der wie destiids yn Skraerd in greate heahannel. De boeren forkoften destiids it measte hea. Nou noch binne der heaskuorren yn Skraerd) 10 boeren (3 welgesteld, 1 redelijk, 1 ge meen, 4 gering, 1 germge koeimelker), 10 skippers (3 welgesteld, 2 welgestelde schuitvoerders, 1 geringe praamschui- ver ensfh. De léste sil wol in lytse sküt- skipper west ha, de oare heaskippen moat men jin net to lyts foarstelle. It hea gyng nei HollAn en de heaskippen fan Skraerd moasten de Sudersé treast wêze). Ek wie der 1 skoalmaster (in Heeres, „gering”), 1 timmermansbaes, 2 timmerfeinten, 2 slachters (1 gering, 1 gemeen), 1 hospes (de herberch wurdt letter eksploiteard troch de tsjerke!), 5 Dit is de Sagitta”, het eerste West-Duitse vissersvaartuig met gasturbine-aandrijving. Het schip is een treiler van 720 ton, dat door de machine van 1800 pk een snelheid kan behalen van 15 zeemijlen per uur. De netten met vis worden door het gat in de achter zijde, net als bij een walvisvaarder, naar binnen gehaald. arbeiders (2 gering, 3 zeer gering), 2 frijgesellen, 2 widdouwen en 6 manlju sünder birop. It wie dus net allegearre goud hwat der blonk. Fan de 41 hüshAldingen wiene der 29 „gering”, earm en ünderhAlden, yn so- siael opsicht stie it der dus net al to bést foar. Boerden waerden slein troch de fépest, waerden soms stienearm en moasten to- nei troch de tsjerke ÜnderhAlden wurde. Yn it jier 1811 (de tiid fan Napoleon) waerd de boargerlike stAn ynfierd. In Rein Cornelis b.g. moat lyk as oare boargers in efternamme kieze. Foar him wie dat Reinsma. Sibren Jans neamde him Janstra. Anne Steffens Elgersma naem de namme Hoe- kema oan foar ien fan syn fAldijbern, foar oare fAldijbern de namme Dykstra en Brünsma. De sechste dy’t in efternamme kieze moast wie Abe Sjoerds, hy neamde him Brandsma. Hy wie tsjerkfAd en de hjoed- deiske tsjerkfAd stamt noch fan him óf. Sikke Piters waerd in Postma. Ek de namme Terpstra, Waterland, Oudeboon, Reidsma, Hibma, Heinsma, Alta, Tea- kema, de Blauw, v. d. Meer, Posthuma, Brouwer, Dykstra, Tolsma, Agema, yVïersma, Tymstra (üntliend oan de pleats Tym tusken Skettens en Wytmar- sum) Bylsma (wie timmerman), Elger sma, Visser, Bleeker, de Boer, Diepen- btjsch, Coehoom (de skoalmaster, for tsjinne 25 goune yn it fearnsjier), Ate- ma, Veenstra, Bredee (de dümny 1811- 182j5), Kooistra, Harkema binne doe op- joWn. Fan de 49 haden fan hüshAldin- geni koene 23 net har namme sette, to- minfsten neffens har sizzen. Yn 1744 wennen der yn Skraerd 146 minqken, yn 1796 wiene dat 186, yn 1815 wie (lit tal al 194, yn 1855 oanwoeksen ta 241, yn 1880 ta 259, yn 1890 ta 277, yn 15(00 ta 283, en yn 1910 ta 308, it heech^te tal dat Skraerd hawn hat. Tsien jier letter wie it tal sakke ta 301, wer tsien jier letter ta 289, yn 1940 koe it foar it lést efkes boppe de 300 kom me (302) mar sünt sakke it tal ynwen- ners wir. Yn 1950 ta 288, yn 1957 ta 273, in düdlike efterütgong dus, al is dat tal altyd noch hast 2 x sa heech as yn 1744. Fansels wie yn ien joun lang net alles fan Skraerd, dat syn namme nei alle gedachten üntliend hat oan Skarrewert, letter forfoarme ta Stadawert en Skreerd (by Aids dus de „werd”, de terp fan de (mien)skarren) forteld wurde en moasten gAns aspekten ünbisprutsen bliuwe. Dochs wie datjinge hwat nei foa ren helle waerd, tige de muoite wurdich.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1