DE STIJGENDE WERKLOOSHEID WÜNSERADIEL HELLE MEI BLIDENS „DE AKADEMYKUS” YN Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen De vèrmoeide en ziekelijke Eisenhower symbool van de wereldsituatie? 54eJAARGANG VRIJDAG 24 JANUARI 1953 No. 7 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht wordt De reis van Soekarno niet zonder bedoeling Zuid-Slavië als wapenleverancier de Algerijnse Hoe moeten de maatregelen gefinancierd worden Hwa’t net swije kin, kin net sprekke. Zilveren filmpjes Het is zowel om de toestand van Eisenhower zelf als om die verdeelde Westelijke wereld, dat men niet zon der vrees de conferenties tegemoet gaat welke waarschijnlijk in de loop van dit jaar met de communistische landen zullen worden gehouden. Hoewel alle Westelijke landen het er over eens zijn dat een topconferentie zal moeten worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken, is er stellig verschil van mening over pun ten welke op deze bijeenkomst zouden moeten worden behandeld. De Engel se regering wordt gesteund door de Italiaanse in haar verlangen naar een non-agressiepact met de Sovjetunie, waarvan noch Washington noch Pa rijs gediend zijn, als dergelijke afspra ken niet voorafgegaan worden door een begin van beperking der bewape ning, ook wat de gewone wapenen betreft. De Engelse premier acht ook waarde volle factoren aanwezig in het Poolse plan voor een zóne zonder kernwa pens in Midden-Europa waarover de hoogste Russische en Poolse auto riteiten dezer dagen nog eens in Po len hebben overlegd en dat kennelijk een der belangrijkste punten van een eventuele conferentie zal zijn bondskanselier Adenauer wil er niets van weten en hoe Dulles er over denkt, hebben we al in ons vorig overzicht vermeld; hij zou zo’n over eenkomst de ondergang van de Navo achten. Dr. Adenauer meent dat verre van de hereniging van beide delen van Duits land naderbij te brengen, het Poolse voorstel zou leiden tot een aanvaar ding van de status quo, dus een blij vende verdeling van Duitsland. In welke blijvende verdeling andere wes telijke landen, hoewel zij niet bepaald zo gebrand zijn op het herstel van één groot Duits rijk, toch ook een Tussen het vraagstuk Nieuw Guinea en dat van de verhouding van Frankrijk tot Algerije is eni ge analogie omdat ook laatstge noemd gebied en de aangrenzen de vroegere Franse protectoraten voor het Westen strategisch zeer belangrijk zijn. Een oplossing van kwestie op zodanige wijze dat de. vriendschap tussen de Arabische be volking en Frankrijk en het gehele Westen gehandhaafd blijft en zelfs zo mogelijk versterkt wordt zou voor alle partijen het beste zijn, maar die oplossing lijkt verder dan ooit. Het ontwerp kaderwet voor Algerije, dat al niet de instemming van de Alge rijnse opstandelingen had, is in de Franse senaat opnieuw gewijzigd ten wezenlijk gevaar zien omdat door de vlucht van steeds meer Oost-Duitsers naar W. Duitsland, dat ontvluchte ge bied steeds meer vestigingsterrein voor de Slavische volken wordt en dus de Slaven steeds verder naar het Westen opdringen. Van Zuid Slavië toog Soekarno naar Syrië waarmee Egypte straks een unie gaat vormen en als men bedenkt dat hij zijn reis begon in India en Birma, is het duidelijk dat de Indonesische president voor zijn land de steun van het zg. neutrale antikolonia listische blok zoekt voor het ge val de Indonesische kwestie met Nederland in de V.N. aan de orde zal komen. Waarschijnlijk zal Tito trouwens ook wel met Soekarno gesproken hebben over het Zuid Slavische plan om een houden welke druk zou moeten uit oefenen op het Oostelijk en Westelijk blok'om te onderhandelen over alle grote politieke vraagstukken welke thans deze blokken verdelen. De Nieuw Guinea-kwestie gaandeweg ook een van die vraag stukken, het is niet meer een louter Nederlands-Indonesische aangelegen heid, zo ze dat ooit geweest is. Aus tralië en Nieuw Zeeland achten het van het grootste strategische belang dat een Westelijk land zeggingschap over het westelijk deel van Nieuw Guinea houdt en des te meer nu In donesië de wateren tussen de Indo nesische eilanden onder zijn souve- reiniteit heeft gebracht. Dat is in strijd met de volkenrechte lijke uitlegging daaromtrent en bijna alle Westelijke landen en die op het Westen zijn georiënteerd zijn hebben al geprotesteerd. Zelfs al zou Neder land thans met Indonesië over Nieuw Guinea willen onderhandelen, waar toe Den Haag echter het moment on geschikt acht, zou dit niet zo gemak kelijk gaan, omdat er meer partijen bij betrokken zijn, kennelijk zou de V.N. hier een taak hebben als zij zich behoorlijk bewust was van haar ver antwoordelijkheid. Overigens wint de mening dat het Nederlandse stand punt jegens Indonesië van den begin ne af niet zo onjuist was blijkbaar veld in Amerika, waar de vroegere chef van de inlichtingendienst van ge neraal Mac Arthur dit volmondig toe gaf en meende dat het Westen de af scheidingsbeweging van de buitenge westen van Java moest aanmoedigen omdat de communistische invloed op laatstgenoemd eiland steeds toe neemt en de Westerse belangen zwaar in het gedrang komen. Djakar ta schijnt juist wapens te kopen om tegen de scheurmakers in de buiten gewesten op te treden. Er zal over deze kwestie nog wel even worden gesproken in de raad van ’t Bagdadpact, waarvan Saoedie Arabië trouwens geen lid is, die te Istanboel bijeen komt en waar ook minister Dulles zou komen. Ook Amerika is geen lid van, maar toch zeer geïnteresseerd bij dit pact, dat de Westelijke invloed in het Mid den Oosten en de veiligheid van de pactleden tracht te beschermen. Op de betekenis van het Midden Oosten voor het Westen is dezer dagen nog eens de aandacht gevestigd in een rapport waarin er op gewezen wordt dat Europa eigenlijk in de eerstvol gende jaren het niet zonder de olie van dat gebied kan stellen. En wat die olie voor verschillende landen van het Midden Oosten zelf betekent blijkt uit het feit dat alle oliemijnen samen in 1956 aan regeringen en vorsten van het Midden Oosten 3 miljard gulden uitkeerden voor de rechten op de olie winning en bijna nog 1 miljard aan lonen. Wil men een voorbeeld: de sjeik van Koeweit, waar in 1956 55 miljoen ton olie werd gewonnen en wiens land 200.000 inwoners telt, kreeg in dat jaar 280 miljoen dollar, waarvan hij het grootste deel in zijn eigen zak stak al heeft hij ook nog al heel wat aan sociale maatregelen gedaan en krijgen de 15000 kinderen van het gebied gratis onderwijs. Maar wij moeten nog even naar Frankrijk terug, waar premier Gail lard zoals wij in ons vorig overzicht reeds melden een zware strijd in de nationale vergadering wacht om de grondwetsherziening en de herziening van de kieswet, welke de macht van het parlement moeten inperken. Gail lard wil o.a. het ontbindingsrecht ver ruimen en als een deel, der nationale vergadering de regering ten val wil brengen, dat doen geschieden op een speciale motie van afkeuring, waarbij de blanco stemmers zullen worden gerekend tot de tegenstemming, dus tot hen die eigenlijk de regering steu nen. Daar was in het weekend een plaatje van president Eisenhower in de grote bladen, een plaatje van een zeer vermoeide en waarschijnlijk zeer zieke Eisenhower. Een plaatje ook van een groot man, die zich tot het laatst aan zijn plicht geeft. Een man tenslotte van wie misschien het lot der wereld afhangt, en wiens vermoeidheid en ziekelijkheid bijna symbolisch zijn voor de toestand van de vrije wereld, vermoeid en ziek als ook deze door innerlijke verdeeldheid lijkt. We gaan hier nu niet verder meer op die eventuele conferen ties in, er moet nog heel wat on derhandeld worden tussen de Westelijke landen onderling en Rusland voor de baan er heen is geëffend. De sfeer voor mogelijk overleg wordt intussen niet gunstiger, doordat de Russen hun offensief tegen het Wes ten krachtig voortzetten. In de laatste dagen wezen commentatoren vooral ook op de Russische pogingen om economische betrekkingen met Zuid Amerikaanse landen te vestigen en hen uit het verbond dat deze 20 lan den met de Ver. Staten hebben in de Inter Amerikaanse Organisatie los te wrikken. Een Argentijnse afvaardiging zal naar Moskou gaan om over hechtere eco nomische betrekkingen te spreken en de Sovjetunie tracht door allerlei in teressante aanbiedingen de economi sche voorsprong van de Ver. Staten op de Zuid Amerikaanse markten schade te doen, terwijl het in haar propaganda in Zuid Amerika natuur lijk de V.S. voorstelt als de grote uit buiter van de Latijns Amerikaanse landen. Ofschoon dit Russische offen sief pas in een beginstadium is, moet men te Washington toch oppassen, omdat in tal van deze Zuid Ameri kaanse staten een sterke oppositie te gen de regeringen bestaat, welke in de regel niet kieskeurig is met het kiezen van de methoden waarmee ze hun bewind te lijf gaan. Zoals bekend heerst o.a. in Venezuela, een der lan den waarbij de Vereningde Staten wegens de olierijkdom het groot ste belang hebben, sedert eind vorig jaar toen een opstandige beweging van een deel van lucht- en legermacht mislukte, een vrij chaotische toestand. Succes hadden de Russen in dat an dere werelddeel, in Azië, met ’n groot aanbod aan Djakarta voor economi sche bijstand, dat ook het verschijnen van Russische technici op Java ten gevolge zal hebben. Ook de Amerikanen verlenen sedert lang dergelijke hulp aan Indonesië, maar het aanbod van de Sovjetunie heeft uiterst bedenkelijke kanten, ge zien de sterke invloed welke de com munistische partij al op Java heeft. Soekarno was ook in Zuid Slavië om er wapens aan te kopen en is daarin blijkbaar geslaagd. Voor Soekarno in (Zuid Slavië kwamj was hij in Egypte óm er steun voor zijn anti-Nederïand- ke politiek te zoeken, welke Nasser toezegde, maar kennelijk heeft deze iiigezien dat het te ver zou gaan, als hïj het Suezkanaal voor Nederlandse suhepen sloot, zoals Soekarno van hom gevraagd zou hebben. Nasser, zou, daarin toestemmende, zelf een late rechtvaardiging geleverd hebben van de FransEngelse actie, die be gonnen werd omdat volgens Parijs en Lonyien het verkeer door het kanaal dooi Egypte zou worden gebruikt voor politieke doeleinden. EERSTE GEREPATRIEERDEN IN BEDEL Hwat haf KAMEROVEP"’CHT topconferentie van neutrale landen te De priis wie foar Wünseradiel, mar der zij het dat daarop enige correcties f Bolswards Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per tnn) Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De lichamelijke oefening zal als school vak weinig toekomst hebben. Sjoukje Bouma won de hardrijderij van vrouwen te Winsum. De Afsluitdijk is heden voor beperkt verkeer geopend. Een der eersten die de dijk overtrok was de afdelingsconsul der A. N. W. B., de heer Titus Hoogslag. Hij achtte het een eigenaardige gewaar wording 30 km aan één stuk te kunnen doorrijden, zonder op zijwegen behoeven te letten. Het Tweede Kamerlid, Peereboom, stelt vragen over de eventuele aanleg van een verkeersweg Heerenveen-Sneek-Afsluit. dijk. Gevraagd loper -oor pl.m. 30 wittebro den per dag, 20 provisie. Omtrek Makkum. Grote gecostumeerde Rijderij. Bengaalse verlichting. Entree 25 cent. Notering Sneek: 182 melke- en kalve koeien vanaf f 55, 31 vette koeien vanaf f 90.4 vette kalveren vanaf f 15. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De oudste inwoner van Hartwerd, de 81- jarige J. B. kan men nog geregeld zien schaatsenrijden op de dorpsvaart. 4de week van januari 1933 Dat zal dan ook nu weer blijken. Het is niet twijfelachtig, dat juist het pro bleem van de werkgelegenheid in dit debat in het middelpunt der belangstel ling zal komen te staan. Wat dit be treft boffen de Eerste Kamerleden dat de Tweede Kamer nog steeds op reces is. Zij krijgen daardoor een primeur: een duidelijke openbare uiteenzetting over de ernst van de situatie en van de maat regelen die worden genomen om de stij gende werkloosheid te bestrijden. In ons overzicht van verleden week heb ben we op de economische achtergrond van de jongste gebeurtenissen de nadruk gelegd. Wij hebben gesteld, dat de Re gering in het algemeen het bestedings- beperkir.gsbeleid zal willen handhaven, moe- 2 februari a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer J. Koch beurtschipper werd op het beurtveer BolswardAm sterdam, waarin in 1919 het veer Wor- kum-Amsterdam werd opgenomen. De preemje troch Wünseradiel oanbean, waerd forsküle efter in doek mei ,,’t Hart”. It doek waerd omheech lutsen en der kaem in greate taert foar it Ijocht. „Dit is de preemje, foar it folk fan de Akademy”. De taert wie bakt troch bakker-riedslid Dijkstra en waerd tige op priis steld. Ek dizze taert hat de ófbylding fan de Akademykus. Hjimei songen mefrou Oosterhoff, me- Waarschijnlijk zal de Eerste Kamer volgende week dinsdag de al gemene politieke beschouwingen houden. Dan zull&n vrijwel alle Ministers achter de grote regeringstafel in de Senaat plaats nemen om te horen hoe het kabinetsbeleid wordt ontvangen. Man kan er van op aan, dat dit beleid in het algemeen gunstig zal worden beoordeeld. Sinds 1956 beleven we de merkwaardige situatie, dat onze Eerste Kamer, die altijd van nature iets behoudender is dan de Tweede Kamer, met het huidige kabinet nog het best over weg kan. It gemeente-personiel hie ek miend net efterbliuwe to meijen. Juffer H. Westra bea in „dakje” oan, dér róllen 100 sul veren gouiien üt. Fansels tige tige tankber wie it komité foar taert-en de 100 pyk. By al dizze blidens en fleur waerd der noch in glês wyn en gebak oanbean en „Wildinghe” soa.-ge foar in fleurich liet. Ta bislüt spriek Dr. W. Kok noch in treflik wurd. Hy hope, dat der genóch jild üt Fryslan seis komme sil, hwant hwer’t de geast en de leafde foar it eigene is, sa lang sil Fryslan libje. It wie foar it komité „Fryske Akademy” in tige slagge dei, hwant mear as f 1000 w’e har fangst. frou Deinum en de hear Deinum it aka- demy-liet, mei stipe fan „Wildinghe”, mei as léste fers: As de grouwe gounen glydzje Oer de Akademyflier, En de sjeks üt slüfkes slydzje, Dan sjocht Dr. Kok sa blier! ten worden aangebracht. Minister Suur- hoff heeft bevestigd, dat dit inderdaad het geval is. De Regering is dus vol goede moed dat we over enige maanden de grootste moeilijkheden weer te boven zullen zijn. De andere vraag die nu in het geding is, is deze: hoe zal de bestrijding van de werkloosheid gefinancierd moeten worden De Regering wil de politiek van de be stedingsbeperking nog even doorzetten. Dat wil zeggen, dat er zeker niet infla toir gefinancierd mag worden. Voor de gelden, die ter bestrijding van de werk loosheid worden uitgetrokken, zal dus een dekking moeten zijn. Daarvoor zijn drie mogelijkheden: bezvinigingen op,’t Overheidsapparaat, verhoging van belas en De Jong’s Nieuwsblad Het zilveren jubileum van Bolswards Confectiehuis (fa. B. J. Zantman) zal begin februari worden gevierd. In febr. 1908 begon de heer Zantman in een pand aan de Jongemastraat. Na enige jaren verhuisde hjj aar de Appelmarkt, waar de zaa in ?920 werd uitgebreid. Jam mer, dat thans in verband met een tim merliedenstaking een nieuwe verbou wing moet worden uitgesteld. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo --*-- nadele van de binnenlandse onafhan kelijkheid van de Algerijnen. Opmerkelijk is nog dat Zuid Slavië, dat zich tot zo royale wapenleverin- gen aan Indonesië verplichtte, ook wapens naar Algerije blijkt te smok kelen. Bourguiba van Tunesië geeft zijn steun aan de opstandelingen meer openlijk, zodat Frankrijk uit protest zijn gezant uit Tunesië terugriep. Ko- ning Saoed van Saoedie Arabië viste uit zijn door de olierijkdommen van zijn land gespekte buidel ook al 5 miljoen gulden voor steun aan de Al gerijnse opstandelingen. En deze Sa oed heet nog wel een der weinige vrienden welke het Westen in het Midden Oosten heeft. It wie foar it grietenijhüs Wünseradiel wie ek jit in preem' in bysündere middei, dy’t woansdei 22 jannewaris halden waerd. De pompeblêddeflagge büten joech it al oan dat der hwat barre soe. Op ’e boargemasterskeamer kamen al hwat gasten gear. Der wiene Boargemaster en mefrou Oos terhoff, mefrou Deinum, mefrou Dijk stra, riedslid Dijkstra, wethalder Elzin- ga, fan Vinia Domini de hear Aukes en fan ’e Fryske Krite de hear W. Schef fer, allegearre wachtten op de komst fan it komité fan de Fryske Akademy. Nou moasten dizze hearen en dame (me frou Minnema-Buma) njuggen griete nijen bisykje en sadwaende waerd it efkes letter. Einlings kaem it selskip fan de moto- risearre Fryske Akademy der oan. Nei it wolkom hjitten teach men mei de riedseal, foarop de koncier-’e mei de ge- meenteflagge, doe trije dames yn ’t blauw mei wite sjerp („Wünseradiel”), doe de fierdere bywêzigen. By de seal kamen muzikale klanken fan it Fryske Folksliet (troch it muzyk- ensemble „Wildinghe”, keurich yn uni- foarm fan de gemeentekleuren blauw- wyt) de gasten tomjitte. Dat allegearre wie al tige feestlik dêrre op ’e '■’■ouseal, dêr’t sa treflik it aide Aylva State op de eftergroun sa mei- libbe, mar Wünseradiel soe Wünsera diel net wêze as de organisaesje net tige yn oarder wie. It wurd wie earst oan de foarsitter fan de Fryske Akademy, dy’t tige bliid wie mei de greate bydrage fan de gemeente. Sprekker tocht efkes werom oan de gouden fioele-tiid, en tai.ke ek bakker Dijkstra, dy’t op it Turkstrafeest 500 pegulanten byelkoar krige hat. Wy kom me graech nei Wünseradiel, omdat der safolle initiativen üt dizze gemeente wei- komme. Neidat dc Akademykus (per bênrekor- der) sprutsen hie, waerd de „stlen”, öf- bylding fan de „Akademykus” oan boargemaster Oosterhoff troch de foar- si'ter oerhandige, dy’t op syn bar ek wer tanke foar dizze priis. Dan sill’ wy üs trou net brekke, Mar dan steane wy üs man; Dan litt’ wy de stiennen sprekke foar it Akademyplan. De eerste gerepatrieerden hebben nu in het centrum Budel een verblijf gevonden. Van de vele kinderen, die een deel van de bevolking uitmaken, maakte onze fotograaf deze twee plaatjes. Boven: een blij drietal, dat onder de goede zorgen van een Milva met het aanwezige speelgoed al helemaal ingeburgerd is en gelukkig geen zorgen voor de toekomst heeft. Onder; de scheepsarts van de „Captain Cook” en de legerarts van Budel bij een ziek meiske. tingen of het sluiten van leningen. Het valt op dit moment niet te zeggen welke van deze mogelijkheden ten slotte uit de bus zal komen. Voor een belang rijk deel hangt dit ook af van de grootte van het bedrag. Daarover zijn momen teel nog geen cijfers bekend. Het kabi net zal een verdere beknotting van de overheidsuitgaven wel moeilijk vinden nu het juist op dit terrein bij het opstellen van de rijksbegroting zijn uiterste best heeft gedaan. Van de zijde der socialistische fractie heeft men reeds meer dan eens laten weten, het niet erg te vinden als de be lastingen worden verhoogd, maar de Mi nisters, afkomstig uit de christelijke partijen, zullen daar weer bezwaren te gen hebben. Zij zullen waarschijnlijk wel de voorkeur aan leningen geven. Bij de financiering van de bestrijding der werklooshid ko men dus weer enkele politieke moeilijk heden om de hoek kijken, maar ook deze zullen wel overwonnen worden. Het Nieuw-Guinea-vraagstuk zal een ander probleem zijn bij de algemene po litieke beschouwingen. Men weet, dat de socialistische Eerste Kamerfractie op ’t standpunt staat, dat er met Indonesië gepraat moet worden en dat de Neder landse soevereiniteit over dit gebiedsdeel niet bij voorbaat als een paal boven wa ter moet staan. Daarmee gaat deze fractie de meer derheid der socialisten in de Tweede Kamer deelt dit standpunt niet te gen de kabinetspolitiek in. De Regering is van oordeel, dat praten met de Indonesische Regering helemaal geen zin heeft, omdat deze regering niet bij machte is haar gezag in haar eigen land tot gelding te brengen. Praten met Soekarno betekent, het huidige Indone sische kabinet een „internationaal ge zicht” te geven en dat gezicht heeft het door zijn houding ten opzichte van de Indische Nederlanders voor een groot deel verloren, althans in het Westen. Het spreekt in dit verband boekdelen, dat de heer Soekarno ook bezoeken brengt aan min of meer twijfelachtige landen, zoals het land van Tito, het land van Nasser ei. aan Syrië. Men kan zich dan ook terecht afvragen of de Indone sische president gespeeld heeft met de gedachte om hc Suezkanaal voor Ne derlandse schepen te doen sluiten. Hoe dit ook zij, men kan in ieder geval

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1