HET RUSSISCHE VREDESOFFENSIEF BEPERKT ZICH NIET ALLEEN TOT EUROPA Eerste Kamer verdeeld over de politiek ten aanzien van Indonesië üs hjoed p p to sizzen ihl 54e JAARGANG VRIJDAG 31 JANUARI 1958 No. 9 Buitenlands Overzicht worden bereikt PYT. Het Westen bereid te praten met de Russen als overeenstemming over de agenda kan Oranje - sinnedei De neisten fier om utens Lykwols de leafde mei Har yn syn ban omslute Tank trillet troch elk hert Hwer’t yn in suvere snaer is Us lokwinsk - üs gebet Dizz’ léste jannewaris. As de alden frije En ’t jongfolk net Dan wurdt der hwat plante Dat gjin woartels het. Oranje - sinnedei In boartlik famke tiere It folk - yn tinzen nei Mocht bliid ’t bertefeest fiere ’t Hat der fan utering jown Hiel biskieden onaris Om it Wite Hüs forboun Dy léste jannewaris. Léste Jannewaris Oranje - sinnedei ’t Wie njontsjen acht en tritich De loft tryst rein-griis klaeid Wynfleagen wyld en ritich Lykwols elk fielde - wie ’t Mei de natür doe raer mis De maitiid song har liet Dy léste jannewaris. Westelijke zijde, om. eens te zien of de Russen werkelijk voor hun mening staan. Als de Amerikaanse troepen uit W. Duitsland zouden worden terugge trokken zouden de Russische uit O. Duitsland moeten worden teruggeno men en dan ook uit Polen, omdat een Pools-Russische overeenkomst be paalt dat in Polen slechts Russische troepen gelegerd zijn om de verbin dingen met Oost Duitsland te verze keren. Zouden de Russen tenslotte de ze eigen plannen verloochenen dan had in ieder geval het Westen weer het initiatief veroverd en de Russische propaganda een klap toegebracht. Het uit 19 personen bestaaande gezin van T. van Buren, Bergsenhoek is vermeerderd door de geboorte van 3 meisjes tegelijk. Het gezin verkeert in behoeftige omstandigheden. Verplaatst naar hoek Schildwijk te Bolsward de zadelmakerij en touw- handel van J. Wijnstra, thans inge richt voor alle soorten matrassen. komen afstand nemen van een vroe gere gedachte, vooral te Washington geuit, dat door druk van het militair sterker Westen op de Sovjetunie de bevrijding der satelietstaten zou kun nen worden verkregen. Sedert de successen der Russen met hun kunstmanen en raketten is men in het Westen van die mening genezen. Overigens is de gehele houding van Washington tegen Moskou veel soe peler geworden, voor ’n topconferen tie stelt Eisenhower nu alleen nog maar de voorwaafde dat men ’t langs diplomatieke weg eens zal worden over de daar te behandelen punten. Die heeft Chroesjtsjew al aangegeven en als de Amerikanen er op ingaan en de Duitse hereniging er geheel buiten laten, zijn we benieuwd wat de W. Duitsers daarvan zullen zeggen. Het vredesoffensief der Russen beperkt zich niet tot Europa, het blijkt uit het feit dat ze dezer dagen ook voorgesteld hebben alle landen van het Nabije Oosten in een zóne van goede nabuur schap te omvatten en in deze landen geen lanceerplaatsen voor raketten en kernwapens te ves tigen. Een plan zo onvoorbereid en voor een zo onstabiel gebied dat het van alle werkelijkheidszin ontbloot lijkt. De onderlinge tegenstellingen tussen de landen van deze gebieden lijken nog veel te groot en wat die lanceerbases betreft, het Russische voorstel kwam aan de vooravond van de bijeenkomst van de landen van het Bagdadpact, waar ook Dulles als belangstellende aanwezig was. Enige verdachtmaking van de Amerikaanse bedoelingen achtten de Russen dus kennelijk op hun plaats. Dulles had voor de conferentie begon al is Amerika geen lid van het pact deze landen blijvende steun op economisch en militair gebied toe gezegd,’ waarschijnlijk om te voorko men dat de Bagdadlanden deze steun in de vorm van meer concrete maat regelen zouden vragen omdat Was hington daarvoor niet veel voelt van wege zijn vrees daardoor andere, niet leden van het pact van zich af te sto ten. Irak en Perzië vooral zouden gaarne wensen dat Amerika volledig lid van het pact werd en royaal was met zijn economische steun omdat de regerin gen dezer landen binnen hun grenzen te maken hebben met een zeer sterke nationalistische oppositie, die mis schien wat zou kalmeren als zij wer kelijk sociale en economische voorde len voor het volk van de Amerikaanse bemoeiingen zag. Begrijpelijk is dus dat deze landen bij de besprekingen vooral de nadruk leggen op econo mische steun, terwijl Washington ze meer in het militaire vlak wil houden en maatregelen wil treffen tegen even tuele communistische agressie. Overigens was er rond en in deze conferentie druk diplomatiek gedoe. Engeland en Turkije, beide leden van ’t pact zoeken ’n basis voor ’n oplos- Deze beschuldiging is kwetsend voor Adenauer, die stellig zijn loopbaan gaarne zag afgesloten met de hereni ging van het rijk maar in de huidige Russische voorstellen geen reële basis ziet voor het verwerkelijken van zijn ideaal. Trouwens Chroesjtsjew heeft reeds in het openbaar gezegd dat hij niet wil spreken over de hereniging, dat is z.i. een zaak der beide Duitslanden zelf. De Russische regering had nooit het Westelijk voorstel om die hereniging op de basis van vrije verkiezingen te doen geschieden aanvaard, zeide hij. En dat is nog juist ook, want toen destijds te Genève deze kwestie aan de orde was, betoogden de Russen dat aan dergelijke verkiezingen niet zouden mogen deelnemen „kapitalis ten” e.d., hetgeen wel zal betekenen dat alleen communisten zouden mogen stemmen. Enfin, die kwestie is voor lopig niet aan de orde, de Russen wil len op een topconferentie alleen pra ten over een z.g. „atoomvrije” zóne in Midden Europa, eventueel een neutra lisatie van een bepaald gebied daar, vermindering van de buitenlandse troepen in Duitsland, stopzetting van de fabricage van atoomwapens, als begin van ontwapening. De meerderheid van de Duitse Bonds dag nam echter een resolutie aan, waarin men zich wel bereid verklaar de tot besprekingen met de Sovjetunie maar waarin het Poolse plan voor ’n „atoomvrije” zone al werd verwor pen. Deze opinie klopt vrijwel met die van de meerderheid in de meeste Navolanden, waar men van mening is dat de aanwezigheid van tactische d.w.z. van kleinere atoomwapenen aan de grenzen van de landen van het Ijzeren Gordijn nodig blijft om de tegenstander af te schrikken van lo kale agressie. Er zijn echter ook af wijkende meningen in de parlemen ten dezer landen, en daarmee bedoe len we niet alleen die van de commu nistische partijen. En ook buiten de volksvertegenwoor digingen hoort men stemmen die voor het Poolse plan pleiten, bijv, het be langrijke Engelse tijdschrift „the Eco nomist”, en Hammarskjoeld, de secre- taris-generaal van de V.N. Men voelt van bepaalde W. Europese kant ook wel voor een neutrale zone, of liever gezegd voor een pleiten daarvoor van De roodvonk heerst in Makkum. De aangestelde ontsmetter is voortdurend in de weer om bij herstelde patiënten zijn werk te doen. Veiling van de in volle werking zijnde Bolswardse Steenfabriek „Zorgvlied” aan de Sneeker-Bolswarder vaart, met oven voor plm. 600.000 steen, ruime schuren, 3 nette woonhuizen, zomerwoningen, paardenstal, ruime steenplaats en 8 plaatsen met lagen. Dr. Adenauer heeft voor zijn buitenlandse politiek in de W. Duitse Bondsdag weer een meerderheid gekregen. De debatten concentreerden zich vooral rond het Russische vredesoffensief en de aankleve van dien en daarbij viel menig fel woord. Door een oud-minister in zijn kabinet, Dehler, die zijn Vrije democra tische partij destijds uit de regeringscoalitie deed treden, werd de grijze staatsman zelf verweten dat hij wel over de hereniging van Duitsland praat maar in de praktijk alles doet om haar te verhinderen. De regeringen der Europese Na- vo-landen vinden dergelijke voor stellen echter veel te ver gaan, gesteld de Russen gingen op de voorstellen in, dan zouden de Amerikaanse troepen worden te ruggeroepen en dit lijkt haar een begin van Amerikaanse afzijdig heid in Europese conflicten. Wat de onderhandelingen met Mos kou betreft heeft dr Adenuer er bij Boelganin op aangedrongen de open bare correspondentie te staken, om te trachten langs diplomatieke weg de baan te effenen voor een topconferen tie. Adenauer voerde hier kennelijk het besluit van de Navo-conferentie in december gehouden, uit, toen afge sproken werd dat de Duitsers” in con tact zouden treden met de Sovjetunie om iets naders omtrent de wezenlijke plannen der Russen te weten te komen. De oppositie in de Duitse Bondsdag kreeg op één punt enige genoegdoe ning: haar voorstel om ’n West-Duit- Se ambassadeur te Warschau te be noemen werd met algemene stemmen naar een commissie verwezen,wat be tekent dat de regering dit denkbeeld niet zonder meer verwerpt, al waar schuwde zij de oppositie dat ’n Duits ambassadeur te Warschau niet tegen de Russen zou kunnen werken. Er werd daartegenover echter op gewe zen dat dit ook geenszins de bedoe ling behoeft te zijn, doch dat het in het algemeen aanbeveling verdient de contacten met de satellieten van Rus land in Oost Europa te verstevigen, om deze toch enigermate te steunen in hun neiging naar zelfstandigheid van Moskou, al is die zelfstandigheid dan ook uiterst beperkt. Men vindt in het Westen echter dit gevoel van zelfstandigheid dient aan- gemoedigd ter versterking van ’t mo reel van de bevolking der satelliet staten die onder het Moskouse juk zuchten en aan wier bevrijding de Westelijke landen zo weinig kunnen doen. Dat is tijdens de opstand in Hongarije bewezen en daar heeft het communistische regime, dank zij de militaire steun der Russen, de teugels weer zo stevig in handen, dat Kadar kan aftreden om zich geheel aan de versterking der communistische partij te wijden en ’t regeren overlaten aan zijn handlangers. Men ziet nu in het Westen wel alge meen in dat de bevrijding der satel lietstaten eigenlijk alleen van Moskou zelf kan komen, 'als de gedachten daar zich in min of meer democrati sche zin zouden gaan ontwikkelen en de vrees voor een militaire bedreiging van Westelijke zijde er zou zijn afge nomen. Voor de evolutie der gedach ten te Moskou hoopt men dan op druk vanuit de Russische kringen der ge leerden zowel als door groter contact op cultureel en wetenschappelijk ge bied met het Westen. Minister Luns heeft zich dezer dagen in deze zin uitgelaten en ook de West Duitse mi nister van buitenlandse zaken von Brentano heeft gewezen op het nut van de verbetering der betrekkingen met de Oost Europese landen. Er is kennelijk in de Navolanden een vol- Oranje - sinnedei ’t Wetter sloech oer de diken It spielde alles wei In ramp - nea syn gelikens Us heechst gesin stiet ré Hwer’t leed, rou en gefaer is In swarte wolk oer’t feest Dy léste jannewaris H. M. Koningin Wilhelmina kocht 4 paar Ruiter-schaatsen, n.l. 2 paar no. I, zoals H.M. zelf berijdt en 2 paar Friese doorlopers. sing van de Cyprus-kwestie, welke ook hun medelid in het Natopact, Griekenland, kan bevredigen. Turkije is ontevreden dat het van Irak niet voldoende steun in de Cypruskwestie krijgt, maar zowel Turkije als Irak zijn betrokken bij de Egyptische ver klaring, dat Egypte en Syrië ’n hechte unie zullen gaan vormen onder één staatshoofd. Dat brengt Nasser’s invloed dichter bij het feodale Irak, waar de jonge nationalisten deze Egyptenaar bewon deren en verhoogt de gevaren voor Turkije aan zijn zuidgrens met Syrië. Ook de kwestie van de intriges van de Arabische staat Jemen gesteund door Egypte in het Britse protecto raat Aden, zal stellig de aandacht der conferentie hebben genoten. Van het verdere nieuws zij ver meld de verjaging van de dicta tor-president Jimenez van Vene zuela, waar ’n meer vooruitstre vend regime van burgers en mi litairen na veel bloedvergieten de leiding overnam en beloofd heeft de democratische vrijheden te zullen herstellen, waardoor de bevolking van dit rijke land een grotere sociale gerechtigheid ten deel zou vallen als thans het geval is. Men ziet in het Westen intussen met argusogen toe of het nieuwe regime de aan de grote oliemaatschappijen verleende rechten zal handhaven. Zo het op nationalisatie der enorme olie rijkdommen van het land zou aan sturen zou dit het Westen heel wat kunnen kosten. De gewezen dictator van Argentinië, Peron, die de gastvrij heid van Jimenez genoot en door deze werd bijgestaan in zijn intriges tegen de nieuwe Argentijnse regering is uit gewezen. Uit Zuid Amerika zij ook nog vermeld de aanneming van het z.g. Brokopon- do-plan door de staten van Suriname, waardoor de Amerikaanse Surinam Aluminium Company een groot aan deel krijgt in de ontwikkeling van Su riname, omdat zij het plan financiert. Er zijn zowel in Nederland als Suri name kringen die het betreuren, dat de Nederlandse regering, wegens de bestedingsbeperking, heeft gemeend die financiering niet voor haar reke ning te kunnen nemen. Men wijst er dan wel op dat aan N. Guinea vele miljoenen meer per jaar worden besteed, dan het gehele Bro- kopondoplan zou hebben gekost. Wat de Nieuw Guinea-kwestie zelf betreft, de discussie over deze zaak krijgt zowel nationaal als internatio naal een toenemend levendig karak ter, maar er is kennelijk nog geen in zicht op ’n gesprek tussen beide par tijen of bemoeienis van de Ver. Naties. Van bepaalde Australische zijde is ge suggereerd geheel Nieuw Guinea met de Solomons-eilanden als domein in het Britse Gemenebest op te nemen en een invloedrijk Amerikaans blad zou het niet gek vinden als Japan, waar mee Indonesië nu ook vrede heeft ge sloten, als bemiddelaar zou optreden. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 4e week januari 1908 Het Stadsstreng te Bolsward voor 3 jaar verpacht aan Ph. Schuurmans voor f 100 per jaar, idem het erf van de stadswerkplaats met bijbehorende tuingrond voor f41 aan Bouwe Hengst. II -'.4. KAMEROVERZICHT VIJF JAREN NA DE RAMP X Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) vatte weinig nieuwe gezichtspunten. De Eerste Kamer gaat volgende week starten met haar begrotingsrace. Maar dan komt ook de Tweede Kamer weer bijeen. Zij moet beginnet! aan de drie begrotingen die nog niet voor Kerstmis zijn afgedaan: Buitenlandse Zaken, Oor log en Marine, Verkeer en Waterstaat. Volgende week hoort men dus het stand punt van de Tweede Kamer over onze houding tot Indonesië. En afgezien van de houding der communisten kan men veilig aannemen, dat de Regering dan meer steun voor haar beleid zal vinden dan deze week in de Eerste Kamer het geval was. Vijf jaar geleden, na de watersnoodramp, welke ons land in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 heeft getroffen, zag een straat in het dorp Oude Tonge op het eiland Goeree Overflakkee eruit zoals de bovenste foto laat zien. De onderste foto toont hoe het er nu is. Panden, die in 1953 half werden verwoest, zijn hersteld. Er zijn nog gaten in de gevelrij op plaatsen, waar de gebouwen geheel werden vernield. Op lege plaatsen kwamen nieuwe huizen en er wordt nog gebouwd, maar de landelijke rust is weergekeerd. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de welwillendheid. De belangrijkste op positie tegen een onderdeel van het re geringsbeleid werd overigens gevoerd door de socialistische Eerste-Kamer- fractie, die opnieuw pleitte voor bnder- handelingen met Indonesië. Haar fractie-voorzitter, oud-minister In ’t Veld, had zich kennelijk niets aange trokkén van een radio-redevoering van zijn partijgenoot De Kadt, lid van de Tweede Kamer, die aan de vooravond van deze debatten gezegd had, dat het niet de taak was van de Eerste Kamer fractie om een dergelijk controverseel punt aan te snijden. De actuele politiek wordt gemaakt door de Tweede Kamerfractie, zo kan men zijn standpunt samenvatten. Als er in 't partijbestuur verschil van mening zal zijn over de Nieuw-Guineakwestie, dan zal dit wel naar voren komen in de hou ding van de Tweede Kamerfractie. Dat was voor de heer In *t Veld niet zo leuk, temeer niet, daar hij in het ver leden mejr dan eens hartst/chtelijk ge pleit heeft voor de afschaffing van de Eerste Kamer! En nu laat hij de Eerste Kamer een belangrijke rol spelen door in deze netelige kwestie een zeer afwij zend geluid te laten horen. De heer In ’t Veld heeft zich daaraan ni°t gestoord. Hij wil met Indonesië praten, want daardoor zullen de goed willende elementen in dat land gesteund worden in hun strijd tegen Soekarno. Maar de socialistische fractievoorzitter begreep, dat dit gesprek niet van Ne derland kan uitgaan. Dat zou er op lijken dat Nederland zou zwichten voor chantage. Neen, dit gesprek zou daarom gevoerd moeten worden onder bemiddeling van de Verenigde Naties. Een duidelijke be reidheid van Nederland tot dit gesprek zou in ieder geval duiden op onze goede wil om met Indonesië een betere ver houding te scheppen. Het gesprek zou %pen moeten zijn en worden gevoerd in een vertrouwelijke sfeer. Ook de kwestie Nieuw-Guinea zou daar bij aan de orde moeten komen. Daarbij dient Nederland uit te gaan van het be lang van de bevolking in dit gebieds deel. Zo niet, dan blijft het probleem Nieuw-Guinea ons achtervolgen. Zou ’t conflict met Indonesië zo fel geworden zijn als wij niet bijtijds een andere Nieuw-Guinea-politiek hadden gevoerd? De heer In ’t Veld stelde deze vraag zonder haar te beantwoorden. De heer Ruppert (a.r.) was niet van plan de soevereiniteit over Nieuw- Guinea, in welke vorm dan ook, aan In donesië over te dragen. Of het wel aan de Verenigde Naties overgedragen kan worden zei hij niet. Maar voor dat stand punt zal in anti-revolutionaire kring stellig geen meerderheid bestaan. Voor op moet staan het belang van Nieuw- Guinea, zo zeide de anti-revolutionaire Senator. De heer Kolff (c.h.) was het in grote lijnen met de regeringspolitiek eens. Wel had hij een wat krachtiger beleid ver wacht. De protesten van Nederland zijn amper wereldkundig geworden. Wij moeten daden stellen, aldus de c.h.- fractievoorzitter. Zo kunnen we bijvoor beeld gaan besluiten om al onze schepen in de Java-zee te laten convoyeren. En we zullen Indonesië ook dwars kunnen zitten door de Republiek van de Zuid- Molukken te erkennen. Voor de gedachte van de heer In ’t Veld om met Indonesië te gaan praten, voel de de heer Kolff niets. En de andere fractievoorzitters hadden zelfs geen be hoefte om in de Eerste Kamer over deze gehele problematiek het woord te voe ren. De heren Molenaar (v.v.d.) en Kropman (k.v.p.) vonden een debat over dit bran dende probleem niet alleen maar pre matuur, maar ook hoogst bedenkelijk. Behoudens dan onze verhouding met In donesië kan men niet zeggen, dat de al gemene politieke b-schouwingen ditmaal bijzonder interessant waren. Van de Eerste Kamer is men dat anders gewend. Vele belangrijke vraagstukken stelde men uit tot de behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken. Over de werkloosheid sprak bijv, alleen maar de heer Ruppert (a.r.), die als Voorzitter van het C. N. V. daarover na tuurlijk een gezaghebbend woord kan spreken. Maar ook dit onderwerp be- kabinet niet in staal is afdoende maat regelen te treffen om de bezitsvorming te bevorderen. De a.r.-nestor van de Eerste Kamer, Prof. Anema (85 jaar) keerde zich op milde wijze tegen de doorbraakpartij en zeide tot de k.v.p.-fractie, dat men de bestrijding van de Rooms-Katholieke beginselen niet moet zien als een uiting van anti-papisme. Wel hoopte hij, dat jonge generatie de eenheid tussen de twee grote protestants-christelijke par tijen tot stand zal brengen. Dit debat stond dus in het teken van Zoals te verwachten was is het kabinet-Drees deze week in de Eerste Kamer niet onvriendelijk ontvangen. Alle fracties waren ge neigd dit kabinet te steunen, zij het met behoud van de eigen ver antwoordelijkheid. Daaruit kan men dus concluderen, dat het nood-kabinet-Drees (zo genoemd omdat het ontstaan is na de lang ste kabinetscrisis in onze parlementaire geschiedenis) langzamer hand is uitgegroeid tot een normaal extra-parlementair kabinet. Zelfs de liberale oppositieleider, Prof. Molenaar, zei het regeringsbeleid zoveel mogelijk te willen steunen. Men heeft bij deze algemene politieke beschouwin gen alle mogelijke moeite gedaan om de tegenstellingen tussen de partijen niet al te scherp te doen zijn. Zo vond de heer Kropman (k.v.p.), dat het best zal gaan met de samenwerking tussen de twee grote „Wenkend Perspectief”, boek van het N.V.V., is bleken, dat he’ aantal Hwat fiat Qabe Skroar partijen. Uit het nieuwe hem wel ge- socialistische wensdromen aanmerkelijk is verminderd. Hij wacht nu op het volgende rapport. De heer Mol maar (V.v.d.) vond dit ge luid te optimistisch. De k.v.p. en de p.v.d.a. „pikken elkaar te veel in de kuif” om te kunnen vaststellen, dat de samenwerking goed gaat, zo zeide hij. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat dit Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad •x;; 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1