Dr. DREES BEANTWOORD BRIEF VAN BOELGANIN TALENTEN KAMER VRAAGT STUDIECOMMISSIE OVER VERKORTING DIENSTTIJD „ANDANTE” EN DE VERBORGEN Qabe Skroar Buitenlands Overzicht Zullen de eisen van de rebellen op Sumatra resultaat opleveren? Russen beschuldigen de Amerikanen de hand te hebben in de rebellie tegen Soekarno Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen r 3 54e JAARGANG No. 13 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 Hwat bat het bezet houden der Oost Europese satellietstaten. KAMEROVERZICHT BEELDEN UIT DE WEST Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dut)be' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 {Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Te Bolsward publieke verpachting van de tolheffing aan de tolhekken te Hoptille en Huilkenstein en aan het tolhek te Burgwerd. 2e week februari 1908 Te Lollum zijn er onder de 400 inwo ners meer dan 100 kinderen door ma zelen aangetast. Geboden voor de steenfabriek Zorg- vlied f6460. Eisenhower verklaarde dezer da gen dat hij op een eventuele top conferentie alleen over dit onder werp zou kunnen praten als er overeenstemming was bereikt met al de bondgenoten van de Ver. Staten. Niet alleen meer in Nederland, maar in heel het Westen heerst er dan ook uiterste bezorgdheid over wat er zich thans in Indo nesië afspeelt. Maar voor het ogenblik kan het Wes ten slechts een afwachtende houding aannemen, zoals het dat ook doet tegenover Nassers pogingen om de Ver. Arabische republiek verdere aan hang in Noord Afrika te verzekeren. Elders, in Irak en Saoedie-Arabië zijn de koningen niet bar ingenomen met deze nieuwe republiek, we hebben er reeds in ons vorig overzicht op gewe zen en zij schijnen zich ook zorgen te maken over het feit dat zo goed als De heer Korthals (lib.) was het daar mede roerend eens. De heer Visch (kath. v.) wilde tegelijk het diensttijdsysteem bij onze bondgeno ten laten bestuderen en de heer Wierda (arb.) zeide, dat dit vraagstuk ondeug delijk is voor politieke wedijver. De vei ligheid van ons land hangt nu eenmaal nauw samen met de duur van de dienst plicht. Daar waren alle sprekers het mee eens. Tot welke conclusie de commissie ook komt, voorop dient te staan dat de pa raatheid van onj leger niet in gevaar gebracht mag worden. De Friese socialist Schurer verklaarde, mede namens zijn partijgenoot Franssen, Wegens een „technische storing” was ’t reeds 20 uur 15, dat wij maandagavond het Amusementsorkest „Andante” ont moetten op „Plein 19.55”, in een goed bevolkte Doelezaal. Onder het motto „Verborgen talenten uit Bolswards schatkamer” werd een afwis selend programma geboden van muziek, zang en voordrachten waaraan een grote schare van jong tot oud meewerkte. De artistieke leider, de heer L. J. de Haan, presenteerde allereerst „Andante” met een drietal nummers. We zagen, inclusief de nieuwe dirigent, de heer Johan Bok, vele nieuwe gezich ten en constateerden tevens, dat enige beste krachten'geen deel meer uitmaken van dit orkest. Deze omstandigheden zullen er zeer zeker toe hebben bijgedra gen, dat er een kleine terugslag viel te bespeuren. De mars „Folies Bergère” had wel iets meer gedurfd gespeeld kunnen worden, evenals het tweede nummer de wals „Voices of spring”. De indruk werd ge wekt, dat niet alle leden hun partij vol doende in de macht hadden en te veel Men kin in bulte dwaen en ek in bulte litte. Mar ’t béste is dat men haldt, yn alle ding de mjitte. op een ander steunden, waardoor het voor de dirigent een zeer zware taak werd om de zaak in goede banen te lei den. De Am. schets „By the swance river” ging beter. In hun tweede optreden vóór de pauze werd gebracht „Man miisste Klavier spielen können”, een tango met zang, welke niet bijzonder fraai was. Met de potpourri „Rund um die Reeperbahn” had m&n vooral moeilijkheden bij de overgangen en met de stemming. Na de pauze ging het stukken beter, o.m. bij de Spaanse mars, Wals en Sabel- dans van Khachaturian uit ballet „Gay- aneh”. Het slotnummer „Ein Abeïid bei Paul Lincke” werd zelfs nog zeer verdienste lijk gespeeld en wij hebben dan ook het volste vertrouwen gekregen, dat het niet lang zal duren, dat „Andante” weer op het peil zal staan van enige jaren terug, toen men zelfs de eer had voor de radio te spelen. De rfj der verborgen talenten werd ge opend met een vioolsolo van de heer Weld"ingh Sr. Talent kon hier niet wor- tegen de atoombewapening te zijn. Op een wapen, dat de gehele mensheid kan verwoesten kan geen zegen rusten, zo zeide hij. Toch zal hij niet tegen de be groting stemmen. Dat zou te grote staatsrechterlijke consequenties hebben. Maar het liefst zou de heer Schurer toch zien, dat Nederland in Navoverband zou proberen een einde te maken aan deze bewapeningswedloop. „Wat eens bedoeld was als een nationale beveiliging, wordt nu een totale bedreiging”. Bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken was vorige week dit militaire aspect ook reeds aan de orde gekomen, in verband met de gedachte om een neutrale atoomvrije zóne in W.- Europa te vestigen. Deze gedachte is niet nieuw. De voor malige Engelse minister-president Eden is reeds enige jaren geleden op dit denk beeld gekomen. En nu is er het plan van de Amerikaanse Senator Kennan en van de Pool Papacki. De Navolanden heb ben dit plan duidelijk van de hand ge wezen. Het was echter interessant, dat het Nederlandse Parlement de primeur kreeg van dit standpunt. Minister Luns zeide, dat het een illusie is te denken, dat de instelling van een neutrale atoomvrije zóne een ontspan ning in de verhouding Oost-West zal betekenen. De spanning zal daardoor niet verminderen, maar eerder toenemen. Het instellen van zo’n zóne zal ongetwij feld ten gevolge hebben, dat de Ame rikaanse troepen het vaste land zullen verlaten, want Amerika heeft geen zin zijn troepen hier te huisvesten zonder dat deze volledig zijn bewapend. Daar door zouden de Atlantische strijdkrach ten, zonder atoomuitrusting, tegen een verpletterende Russische overmacht ko men te staan. Het Westen zou de neutrale zóne alleen maar kunnen accepteren, als de Russen bereid waren meer vrijheid te geven aan de bevolking achter het Ijzeren Gorden. Maar dat zullen de Russen niet doen. Daarom is het offer, dat van de Wester se landen wordt gevraagd, te groot. Het weegt in ieder geval niet op tegen de na delen. Minister Luns noemde de atoom vrije neutrale zóne dan ook levensge vaarlijk voor het Westen. Bij dit debat over de begroting van bui tenlandse zaken is ook de kwestie Indo nesië aan de orde gekomen. Van de zijde der socialistische Tweede Kamerfractie werd een zeer positief geluid gehoord. De socialisten waren in deze Kamer dus niet in oppositie tegen het regeringsbe leid op dit punt, zoals wel het geval was met hun partijgenoten in de Eerste Ka mer. Op 1 februari j.l. waren reeds 16.500 personen uit Indonesië in ons land aan gekomen en sindsdien stijgt het aantal nog steeds. De Indonesische regering gaat doelbewust voort met het verdrij ven van onze economische en andere be langen in dat land, aldus minister Luns. Vrijwel alle Nederlandse bedrijven zijn nu ten prooi gevallen aan onwettige maatregelen. De Nieuw-Guinea-politiek zal echter onverzwakt worden voortge zet. Zeer binnenkort zullen nadere mede delingen worden gedaan over de uitwer king van de overeenkomst met Australië. De samenwerking zal vooral op bestuur lijk gebied van groot belang kunnen zijn. heid vooral te vrezen ten opzichte van het Russische voorstel inzake een zo ne zonder atoomwapens of troepen in Midden Europa. Boven: Een moment tijdens het bezoek van Prinses Beatrix aan Emmastad: een blijde Prinses temidden van opgetogen mensen. Links de directeur van de C.P.I.M., de heer Bierman. Onder: De versierde Koningin Emmabrug, die de twee delen van Willem stad op Curacao verbindt, in avondlijke feesttooi. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad alle olie van hun rijke bronnen via Suezkanaal en buisleidingen naar het Westen gaat en beide afvoerwegen door Egypte resp. Syrië lopen. De ko- ning van Saoedie Arabië heeft in zijn concurrentie met Nasser al ’n vriend schapsverdrag met Marokko gesloten. Maar in de propaganda voor zijn Ara bisch blok heeft de Egyptenaar in Noord Afrika het getij mee in zoverre dat de vroegere Franse protectoraten Tunis en Marokko met Frankrijk op zeer gespannen voet leven wegens de strijd tussen de Algerijnse opstande lingen en het Franse leger, een bui tengewoon ernstig incident, het bom barderen door de Franse luchtmacht van een Tunesisch dorp van waaruit de Algerijnse rebellen de Fransen aan vielen, bij welk bombardement veel burgerslachtoffers vielen heeft Bour- guiba aanleiding gegeven zijn ambas sadeur uit Parijs terug te roepen en de eis te stellen dat de 25000 man Franse troepen nog in Tunesië ge stationeerd, dit land zullen verlaten. Tunesië schijnt de kwestie ook voor de Veiligheidsraad te willen brengen en al met al is de toestand in Noord Afrika voor Frankrijk en het gehele Westen zorgelijk. Als de Franse regering van te voren van het bombardement heeft geweten, heeft zij een politiek uiterst gewaagde daad verricht door er toestemming voor te geven; wist zij het niet dan zal ze haar generaals ter verantwoor ding moeten roepen. In het Amerikaanse Congres neemt de druk op de Amerikaanse regering toe om in te grijpen en te trachten Frankrijk te bewegen tot een politiek welke Algerië de onafhankelijkheid schenkt, waarna dit land met Tunesië en Marokko een federatie zou kunnen vormen, waarin de Franse belangen internationaal zouden kunnen worden gewaarborgd. Als ’t gezwel in Noord Afrika nog verder doorvreet, vrezen vele congresleden dat het spel voor het Westen in Noord Afrika zal zijn uitgespeeld en dan zou misschien Nasser toch een kans krijgen zijn Ara bische Unie ook langs de kusten van Noord Afrika uit te breiden. Overigens zijn de Russen geens zins bezig het gunstige klimaat voor overleg tussen Oost en West te scheppen. Dr. Drees zal toen het ministerie van buitenlandse zaken hem het concept voor zijn brief aan Boelganin voorleg de, wel eens gedacht hebben aan de ontdekte spionnage door de drie mili taire deskundigen van de Russische ambassade in ons land gepleegd, waarom ze zijn uitgewezen. En in het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zal men o.a. ook denken aan de propaganda welke de Russen in Indonesië maken, waarin ze de Amerikanen beschuldigen de hand te hebben in de rebellie tegen Soekarno en de regering te Djakarta vanuit de buitengewesten. De thans verplaatste Amerikaanse ambassadeur Allison wordt zelfs beschuldigd er de onlus ten te hebben aangemoedigd, terwijl deze functionaris juist in het Westen wordt aangezien voor een man die nogal pro Djakarta was en door Was hington overgeplaatst schijnt omdat men daar, al wil men neutraal blijveh toch een wat strakkere politiek tegen Soekarno wilde, nu Djakarta jegens het Nederlandse zakenleven en de Ne derlanders individueel het internati onale recht schond. Overigens ziet men in Nederland en in het gehele Westen met spanning toe wat de eisen van de rebellen op Sumatra voor resultaten zullen ople veren. Zoals bekend willen zij dat de regering-Djuanda aftreedt en dat Mo hammed Hatta en de sultan van Djok jakarta de leiding van het ministerie zullen krijgen en een eind gemaakt zal worden aan de communstische be ïnvloeding van de regering, waarvan men ook maatregelen tegen de Ne- Men zegt dan ook wel dat de Russen van een voorafgaande ministersconfe rentie helemaal niet willen weten om dat op zo’n conferentie van Weste lijke zijde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles het meest in de melk te brokkelen zou hebben en deze helemaal niet erg ge steld is op overleg met Moskou, om dat hij meent dat dit thans toch niets vruchtbaars zou opleveren en de Rus sen maar gelegenheid zou geven uit de verdeeldheid in de opvattingen der Westelijke deelnemers propaganda te slaan. Dulles schijnt deze verdeeld- De plannen van Minister Staf om de Nationale Reserve op te heffen zijn, zoals te verwachten was, in de Tweede Kamer niet in goede aarde gevallen. Allë constructieve fracties hebben zich tegen dit voornemen verzet, hetgeen tot gevolg had dat de bewindsman van defensie op dit punt een belangrijke concessie moest doen. Men was algemeen van mening, dat het niet aangaat om deze vrij willigers zonder meer aan de kant te schuiven. Trouw moet beloond worden, ook al is gebleken, dat de Nationale Reserve niet die op gang heeft gemaakt, waarop men bij haar oprichting had gehoopt. Door het nieunwe legerplan, waardoor mobilisabele troepen vrij komen voor de territoriale verdediging, bestond er aan de Nationale Reserve minder behoefte. Bovendien was het de vraag of deze vrij willigers nog wel voor him oorspronkelijke taak berekend waren, nu men langzamerhand overschakelt op de atoom-bewapening. Men moest dus zoeken naar andere ta ken en minister Staf schijnt deze ge vonden te hebben. Voor do vrijwilligers zal dat ongetwijfeld een geruststelling zijn. In ons volgend weekoverzicht ko men we nader op het standpunt van de minister terug. De heer Calmeyer (c.h.) heeft echter reeds laten doorschemeren, dat deze vrij willigers gebruikt kunnen worden voor plaatselijke bewakingsdoeleinden. De Nationale Reserve was wel het be langrijkste punt in de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine. Ver der trok het de aandacht, dat de socia listische fractie de „Karei Doorman” uit de vaart wil nemen. Dit vliegkampschip is voor ons land te duur, zo zeide de heer Vermeer, die daarmee niet aange toond wilde zien tegen de handhaving van onze vloot te zijn. De andere fracties deelden dit standpunt echter niet. Zo wilde de heer Roosjen (a.r.) de vloot niet inkrimpen, want deze vervult een historische en nationale taak. En de heer Calmeyer (c.h.) vond het moment om over dit onderwerp te spreken, wel vol maakt ongeschikt, omdat de „Karei Doorman” binnen enige maanden in de vaart komt, na grondig gerevideerd te zijn. De heer Visch (kath. v.) betwijfelde of dit grote schip dat nog zes jaar mee kan nog diensten kan verrichten op de oceaan. Maar, zo zeide hij, het kan zeker wel gebruikt worden voor de ver dediging van Nieuw-Guinea. In alle Navolanden is het probleem van de diensttijd zeer urgent. Wij, in Ne derland, hebben ons vaak geërgerd over de wijze, waarop in verschillende landen eenzijdig afspraken werden verbroken. Het aantal divisies werd verminderd of de diensttijd werd ingekort. Nu kan het mogelijk zijn, minister Staf heeft daarop gewezen, dat wij nu daartoe ook ver plicht worden. Dit is voor een belangrijk deel afhankelijk van de financiële gevol gen van het recente Indonesische drama. Maar los daarvan heeft de heer Vermeer (arb.) verzocht een studiecommissie in te stellen, die zou moeten nagaan of ook in ons land de termijn van de eerste oefe ning verkort kan worden. B. en W. van Bolsward verkopen bij opbod „2 zware ijperen stamboo- men” achter het post- en telegraaf kantoor. Samenkomst op het terrein. 80 cent per kg. kosten thans de eieren van de V.P.N. J. W. Harkema, Grote Dijlakker. derlanders en het Nederlandse zaken leven toeschrijft, welke Moskouse tendenzen zouden verraden. De Su- matraanse rebellen schijnen op het standpunt te staan dat men om de eigen economie te redden deze maat regelen moet verzachten, al blijft hun houding ten opzichte van de Nieuw Guinea-kwestie dezelfde als van de regering te Djakarta. Intussen krijgt men uit het langdurig onderling gepraat van de leiders der rebellerende groepen de indruk dat zij niet zo vast in hun schoenen staan en dat als president Soekarno straks is teruggekeerd hij ze welweer zal weten te paaien. Lukt hem dat niet en houden beide partijen halsstarrig aan hun stand punt vast dan zou volgens enige Wes telijke commentatoren een soort bur geroorlog kunnen ontstaan waarbij het niet onmogelijk zou zijn dat de communistische staten tersluiks hulp aan Java zouden gaan verlenen en het Westen dit zouden moeten beant woorden met hulp aan Sumatra, een nieuw Korea zou dan dreigen. Het Westen heeft er alle belang bij dat Sumatra niet onder communistische invloed komt, omdat dit eiland de laatste dam vormt tegen een uit het Noorden mogelijke Chinees-commu- nistische overstroming van Zuid-Azië. Dr. Drees deelt ook niet de mening van premier Boelganin dat de landen die atoomwapenen op hun gebied toe laten groter gevaar lopen in een oor log te worden vernietigd, zoals Boel ganin in zijn brieven heeft betoogd. Dr. Drees zegt ’t wel niet in zijn brief maar de algemene opinie in militaire Navo-kringen is dat het toelaten van deze wapens het afschrikwekkend ka rakter van de Navo-verdediging zal doen toenemen en dus het uitbreken van oorlog zal voorkomen. Onze minister-president acht het twij felachtig of een topconferentie nu reeds tot de gewenste resultaten zou leiden. Het zou aanbevelenswaardig zijn deze te doen voorbereiden langs diplomatieke weg en eventueel een conferentie van ministers van buiten landse zaken. President Eisenhower heeft naar aan leiding van de „allerlaatste” brief aan hem gericht 17 kantjes van Boelganin verklaard dat de inhoud was met het oog op een eventuele topconferentie. De Russen bleken slechts bereid een van de acht pun ten welke de Amerikaanse president had aanbevolen ter behandeling op zo’n conferentie te accepteren, nl. om eens te praten over maatregelen wel ke de beide partijen zouden kunnen beschermen tegen onverwachte aan vallen. Dat is al heel weinig bevredi gend en toont aan hoezeer het nodig is dat de ministers van buitenlandse zaken eerst maar eens bijeen komen om het over de agenda van een top conferentie eens te worden, en na te gaan of de Russen niet alleen maar op propaganda uit zijn. Op 5 april a.s. zal de Broerekerk worden ingewijd. Niet minder dan 50 a 60 predikanten worden bij de plech tigheid verwacht. Ontbonden de vennootschap van Koophandel onder de firma Y. L. Hettema en Zn., handel in koloniale waren, verfwaren en aanverwante artikelen, waskaarsenmakerij enz. De gewezen vennoot Johannes Hettema blijft voortdurend bevoegd de naam der firma te voeren. Maar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, d.w.z. Dulles, liet precies een dag na Eisenhowers ver klaring, meedelen dat de Ver. Staten in het algemeen ernstige bezwaren hebben tegen het plan, vooral omdat de Russen daardoor een overheersen de militaire positie op het vasteland van Europa zouden krijgen; hun con ventionele strijdkrachten zijn immers veel sterker dan die van de Navolan den in dit gebied. Men ziet dat Eisen hower zich heel wat voorzichtiger en minder concreet uitliet dan Dulles. Wat Eisenhower zei doet vermoeden dat het hem bekend is, dat niet alle Navo-landen het eens zijn over het Russische voorstel, o.a. Denemarken voelt er wat voor. Ook de Engelse premier Macmillan zou, naar men uit zijn antwoord aan Boelgdnin zou kun nen afleideri, wat soepeler tegenover dit voorstel staan dan Dulles. Er is trouwens ook een Engelse lucht maarschalk die wat voelt voor het plan gedreven door het verlangen op de Engelse defensie-uitgaven te be zuinigen. De Engelse troepen in Duits land, waarvan W. Duitsland de on derhoudskosten niet meer wil betalen zouden dan alle kunnen worden te ruggetrokken, evenals de Amerikaan se. Maar de regeringen van W. Duits land, België en Nederland zijn daar fel tegen omdat de aanwezigheid van deze troepen waarborgt dat als de Sovjetunie agressie zou plegen, Ame rika en Engeland automatisch mee in een oorlog zouden worden gewikkeld. Verdwijnen deze troepen van het vas teland dan blijft het altijd onzeker of Washington en Londen terwille van dit vasteland het risico van een alles vernietigende oorlog op zich zullen willen nemen. We schreven hierboven over een „Russisch” voorstel, doch het is oor spronkelijk een Pools denkbeeld, dat niet in de laatste plaats geopperd werd om de Russische troepen uit Po len weg te krijgen, wat de regering te Warschau nog wat vrijer van Mos kou zou maken. De Russep heben dat voorstel overge nomen en de Polen trachten over te halen het nog uit te breiden, zodat de atoomvrije zone ook Scandinavië en Italië zou omvatten. Maar de Pool- se premier Gomulka en de vroegere Poolse minister van buitenlandse za ken Rapacki, vader van het plan, schijnen Meskou overtuigd te hebben, dat het Westen er dan waarschijnlijk helemaal niet meer over zou willen praten en er heel duidelijk een plan in zou zien om de Navo kapot te maken. Ook onze minister-president dr. Drees heeft thans de brieven beantwoord welke de Russische premier maarschalk Boelganin aan elk der premiers der Navolanden heeft gericht Het Neder landse antwoord beweegt zich langs de lijnen van de antwoor den welke de meeste andere Navolanden gaven. Terecht wijst dr. Drees er op dat het Navopact een gevolg was van het feit dat de aangesloten landen zich bedreigd gevoelden door de agressieve politiek welke de Russen sedert 1945 ontwikkelden en hij noemt daarvan een aantal sprekende voorbeelden, o.a. H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1