Prinses Marijke 11 jier J fe Mfe MÉM *1 I Ontgrondingen vormen nog steeds bedreiging voor het Friese landschap üs hjoed p p to sizzen ■1 54e JAARGANG No. 14 DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 Voetbal HES klopt DOG in de laatste minuut De blauw-witten op de tweede plaats d Fan de Martinytoer Japanrijst. Prijs per 10 pond 80 cent. De zomertijd gaat op 15 mei in. in Tj. de J.i Provinciale verordening voor regeling van zandafgravingen is nodig Zo vreten de draglines met gulzige muilen het witte zand uit de Friese Wouden, het zand dat voor vele doeleinden nodig is. Maar zo worden grote stukken land, die vroeger door hun welving en beplanting een bepaald karakter hadden, kaal en vlak als een biljartlaken. 3. Pürbêste groun. Noarmen Minister lan 30 x 180 5400 nije gebouwen 2850 Al is ’t mei jins saken ek noch sa op stel, Hwer’t leafde üntbrekt der is ’t libben in hel. Blijkens een adres van de melkver- kopers-vereniging .Onderling Belang’ is vanaf zondag a.s. de prijs van de volle melk 8 cent, van taptemelk 3 cent en van karnemelk 4 cent per liter. zand moet ergens vandaan komen. Dit is allemaal al jaren zo en in vele gemeenten van Frieslands zandgebied wordt derhalve zand afgegraven. In de Trynwalden, het vrijwel onder de rook van Leeuwarden liggende stuk van Tietjerksteradeel, wordt al ge graven sedert omstreeks 1900. Een ander aspect is, dat door de ont gronding soms landverbetering wordt bereikt. Er zijn namelijk gronden, die zo hoog liggen, dat ze ’s zomers veel te droog zijn en een opbrengst leve ren, die ver beneden het minimale ligt Door de ontgronding wordt dikwijls een belangrijke verlaging en daar door verbetering bereikt. Een gevaar- ;s hierbij echter dat soms te diep wordt 1. Lichte groun. Noarmen Minister lan 30 x 80 2400 nije gebouwen 2850 2. Normale groun. Noarmen Minister lan 30 x 130 3900 nije gebouwen 2850 hier 8100 Maks, hier per pounsmiet 100 hier 8250 Maks, hier per pounsmiet 102 Noarmen Griunkeamer lan 30 x 180 5400 nije gebouwen 2700 hier 5750 Maks, hier per pounsmiet 71 HIERDERS, EIGEN BOEREN EN LANHEARREN It sil wol net botte lang mear duorje, dat de nije „Pachtwet” syn bislach kriget en dan is ien fan de ünderdie- len, dat de nije Grounkeamers, dy’t nou net mear via de organis^esjes en de Grounkeamer seis, mar op foar- dracht fan Deputearre Steaten troch de Minister ütsocht wurde, it wurk fan de aide oernimme sille. Men is mei de tarieding derfan al drok dwaende en hjir yn Fryslan ha wy wol fornomd is dit punt ek yn Depu tearre Steaten yn bihanneling of möoglik al ófdien. De nije Pachtwet skriuwt foar, dat der net mear as 12 leden fan dy Grounkeamer wêze meije wylst dat eartiids mear wie. Mar troch forstjerren en boppe de wettelike leeftiid kommen wie it tal ek al aer- dich sakke, sadat men gerêst oannim- me kin, dat men mei toalf man it wurk ek wol goed dwaen kin. Nou siet men hwat mei de hieren, dy’t nou fannijs fêststeld of tusken- tiids foroare wurde moatte. Soe men wachtsje op de nije situaesje of moast men seis jit nije noarmen opstelle. De Minister hie al in sery nije noarmen publyk makke, mar sa’t ik de oare kears meidielde, hie men der wol great biswier tsjin. De hier fan in nije pleats soe dan, binammen op lichte groun, fierst to heech komme om it meitsje to kinnen. Ek tsjin de fêststel- ling fan de hierwearde fan de huzin- ge, mei as grounslach de kubike yn- hald fan de wenromte d.w.s. de ear- ste grounslach, hie men hiel hwat yn to bringen. Forline Freed is nou mei algemiene stimmen bisluten om seis eigen noar men op to stellen. Dat is ek bard, mar dizze kinne gjin realiteit wurde, salang de Minister se net goedkart. De R.K. Drankbestrijdersvereniging „Het Kruisverbond” vierde haar 35- jarig bestaan. dige libbenspraktyk. Om dizze reden hat de Fryske Groun keamer eigen hiernoarmen oan de Mi nister ta goedkarring oanbean. Op de béste groun en mei tige moderne en nije gebouwen rinne hja net folie üt- mekoar. Mar op de stadige en min dere grounen binne hja gans leger as de Minister foarstelt. Om dit duidlik to meitsjen nimme wy in pleats op de lichte groun fan 30 H.A., ien op normale en ien op béste groun. Yn alle gefallen nimme wy oan, dat der béste gebouwen op steane, dy’t de maksimum hierwearde fortsjinje. Dan komme wy ta it üirdersteande listke: Sa’t men sjocht, makket it foar nije, moderne pleats mei earste klas lan praktysk gjin forskil, mar foar de oaren soe it hiel hwat yn it ponkje skille. Yn de polders sitte hja al mei de nije noarmen en der komme hieren fan 125 en 135 pounsmiet foar. Hwant it wenhüs komt der jit oerhinne. Mar dêroer en oer de spultsjes under de 10 H.A. wolle wy de oare kears jit in wurdmannich sizze. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND uitgegraven en de grond dan inplaats van te hoog net te laag wordt. Daarin zitten problemen voor de waterhuis houding, problemen, die met name gelden waar een bepaald stuk land wordt ontgrond, terwijl weer de om liggende gronden de situatie om een of andere reden onveranderd blijft. De omvang van de ontgrondingen is derhalve mede in verband met de bij komende kwesties als bijvoorbeeld de waterhuishouding, niet te overzien. Daarom is op dit terrein ordening gewenst. En daarom hebben al enige jaren geleden Heemschut en It Fryske Gea pogingen gedaan die moesten lei den tot het van kracht worden van een provinciale ontgrondingsverorde- ning, zoals bijvoorbeeld Utrecht en Zeeland die kennen. Het is er echter nooit van gekomen, omdat de provincie min of meer dui delijk te kennen gaf, eerst te willen wachten op het gereedkomen van een rijkswet, waaraan reeds enkele jaren wordt gedokterd. Maar die wet is er nog altijd niet en het ziet er niet naar uit, dat die binnen zeer afzienbare tijd zal komen. Enkele gemeenten hebben al eieren voor hun geld geko zen en het feit, dat hier en daar bij de ontgrondingen kostbare stukjes na tuurgebied werden bedreigd of dat er zelfs vrij diepe gaten werden achter gelaten, is hieraan niet vreemd. Zo kwamen in onder meer Smallinger- land, Tietjerksteradeel, Ooststelling- werf en Hemelumer Oldeferd reeds gemeentelijke verordeningen tot stand. Intussen is door de bestedingsbeper king de frequentie van de afgravin gen afgenomen, maar niettemin is dit vraagstuk actueel, zolang er sprake is van woning- en wegenbouw. Wel licht kan men ook nauwkeuriger de mogelijkheden bekijken, die de meren bieden als leveranciers van zand. Met name in zuidwest Friesland kan men dan gebieden, die voor de water sport van van betekenis zijn, voor die watersport beter toegankelijk maken. De land verbetering, die hier en daar bereikt wordt, is het enige voordeel van de ontgrondingen, die verder al leen een bedreiging voor het land- schap kunnen vormen, zolang door een provinciale verordening geen co ördinatie wordt bereikt. Dat moat dus ofwachte wurde. Hoe- folle kans der op is, soe ik perfoarst net sizze kinne. Hwant seis is de Mi nister dwaende mei in kommisje gear to stallen „voor de vaststelling van het pachtprijspeil” en faeks wol hy de risseltaten derfan earst ófwachtsje. It greate prinsipiële forskil tusken de noarmen fan de aide Grounkeamer en dy fan de Minister leit hjiryn, dat de Minister de. hier yn trijen bipale wol, los fan mekoar. Dus earst de groun, dan skuorre en büthüs en dan de wente. Wy litte nou de bysünderhe- den earst ris efkes wéi en ek hoe heech hy dy hawwe wol, it giet dan alderearst oer de grounslach. Is dat de goede grounslach? Kin men sa ticht mooglik oan in reedlike gebrüks- wearde fan in pleats komme as men neigiet: earst it lan, dan de bidriuws- gebouwen en dan de wente? Leit men de measte klam op de tenta- biliteit fan it jild, dat hjirfoar brükt is, dan liket my dizze methoade krekt. Hwant dan wurde de hieren heger of leger neidat der jild yn stutsen is. En nou is it mei in pleats in apart ge- fal. De boer, dy’t der op wennet, moat syn gemaek üt ’e groun helje. Is dy groun fan hege kwaliteit dan makket er folie mear as byhwannear de groun min is. Mar is dat ek sa mei de ge bouwen? Kin men sizze: dy gebou wen binne wol twa kear sa goed as dy oare, dus de gebrüker makket ek twa kear safolle üt syn spul? My tinkt, elts sil wol ynsjen, dat dit sterke forban tusken gemaek en ge bouwen der net is. Sterker sprekt dit jit by de wente. In moaije, geryflike romme wente is hiel hwat wurdich, mar mei men sizze, dat de boer dit opbringe moat, üngeacht de groun, hwer’t dy op stiet? Gebouwen en wente hawwe har wearde, sünder mis, mar der giet it net om. It giet om de fraech, oft men de gebrükswearde fan dy fêstichheden alhiel los meitsje kin fan de groun, hwer’t hja ta brükt wurde. De noarmen fan de Minister sizze fan al. De Grounkeamer fan Fryslan hat nou ütsprutsen fan net. Dizze léste wol dit forban wol lizze, om’t hja in pleats mei it lan sjocht as ien gehiel. Hja mient, dat der in natuerlik forban leit tusken dy twa, alteast, dat it yn de aerd fan de dingen leit, dat men moaijer en kostberder gebouwen hat op in tige fruchtbere groun as op in santimpe. Hja wize derop, dat de boeren seis al de tiden troch ek prak tysk der sa oer tochten. De manske kostbere pleatsen fynt men op de Grinzer klaei mar net op de Veluwe of op de Brabanske sangroun. In bet- tere groun kin mear drage. Mei oare dingen is it dochs ek sa. In winkel op ’e Nijstêd yn itselde artikel, kin folie moaijer en djürder wêze as ien yn Dedzium of Reahüs. Dat is ienfal- Uitslag verkoping. Groot winkelpand aan de Appelmarkt, eigen aan de heer F. M. Oosterbaan, koper de heer Sjoerd Hengst voor nader te noemen lastgever voor f 5003, Klein winkelpand daarnaast, koper Sjoerd Nieuwland, timmerman te Boksum voor f 4615,Herenhuis aan Marktstraat in eigen gebruik bij de heer F. M. Oosterbaan, de heer J. D. Eerdmans voor f 5005. In de huidige Tweede Kamer hebben zitting 30 katholieken, 24 sociaal de mocraten, 12 Anti Revolutionairen, 11 Christelijk Historischen, 8 Vrijheids- bonders, 7 Vrijzinnig democraten, 3 Staatskundig Gereformeerden, 2 com munisten, 1 Plattelandersbond, 1 Her- form Gereformeerd, 1 Middenstands- partij. Jawel, het beetje reliëf, dat het land- schap van de Friese Wouden nog heeft, verdwijnt op vele plaatsen in snel tempo in de grijpende en gretige muilen van de draglines. Op vele plaatsen wordt de witte zandlaag on der de oppervlakte verwijderd en daarna wordt het zwarte zand weer uitgespreid. Voor wie het landschap voordien niet kende, lijkt het allemaal heel gewoon, maar dat is het niet, want het karakter van het land ver dwijnt. Hei ontgrondingsproces heeft meer dere kanten. Er zijn geweldige hoe veelheden wit zand nodig voor aanleg van wegen, demping van sloten en bouwrijp maken van gronden en dat Het is buiten kijf, dat in de afgelopen jaren de vrachtwagens, waarmee zand uit de Friese Wouden wordt vervoerd, min of meer berucht zijn geworden bij het publiek en dan in vele ge vallen terecht, om de wijze en de snelheid waarmee die zwaar beladen wagens langs wegen en door het stadsverkeer worden gemanoeuvreerd. Er is in verband met die wagens echter nog een ander vraagstuk, dat veel meer actueel is en van maand tot maand meer de aandacht vraagt. De afgravingen, waaruit, die vrachtwagens worden geladen, hebben reeds enige tijd ge leden de Bond Heemschut en de Friese Vereniging voor Na tuurbescherming It Fryske Gea in beweging gebracht, omdat, zo zei men, de afgravingen een bedreiging voor het landschap en dan met name het landschap van de Wouden. Juist het dik wijls glooiende karakter geeft dit landschap z’n grote aantrek kelijkheid en door de afgravingen worden grote oppervlakten zo kaal en vlak als een biljartlaken. Ook in de vergaderingen van de provinciale staten van Friesland is reeds over deze kwestie gesproken en dan in verband met het mogelijk instellen van een provinciale ontgrondingsverordening. Dat die er nog steeds niet is, heeft tot gevolg, dat het ontgronden van de Wou den een actuele zaak blijft. Zilveren filmpjes 3e week februari 1933 Alweer ’n inbraak te Bolsward, thans bij F. M. aan de Dijkstraat. Vermoe delijk zijn de dieven over het hek van de Stichting Elim aan de kade ge klommen. hier 6750 Maks, hier per pounsmiet 83 Noarmen Grounkeamer lan 30 x 130 3900 nije gebouwen 1850 Hwat hat Qabe Skroar hier 3600 Maks, hier per pounsmiet 45 J O 'x. N oh hier 5250 Maks, hier per pounsmiet 65 Noarmen Grounkeamer lan 30 x 80 2400 nije gebouwen 1200 i 2-1. BYT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wy wit it noch sa skoan, Dy kalde wintermoarn, Yn tichte wite dize; It greate nijs kaem oer, En büten de natür Soe waerm de sinne rize. -y awsW”* -«^<(rtwKTOw8wRMS88®888888S<>|’®*0'x^ .-.-.wx Hjoed wurdt Prinses Marijke, jongste leat van de Oranjestamme, 11 jier Rounom yn it lan waeit hjoed de trijekleur Foto Meyboom Har namme waerd bikind, FryslAn fielde in momint Fan sterke stoarjebènnen, Dy’t bigounen oan in frou, Symboal fan leafde - trou, Yn dizze lege linnen. Har libben wie ek swier, Hja moast - goed tweintich jier It widdoukleed al drage. Mar - oatmoedich fan geast, Foun hja de leauwenstre-ast By alle tjustre fragen. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie It jongste Oranjebern, Soarch fan har heit en mem, Dy’t lang as skaedplant tiere, Mei hjoed boartlich en bras Thüs, mids har skoalleklas, De alfste jierdei fiere. In de 3de klasse K.N.V.B. waren aller ogen gericht op het duel RESDOG, met als inzet de 2de plaats op de rang- 16 17 17 18 17 15 16 17 14 14 17 14 0 3 6 7 6 7 9 8 7 6 30 23 22 18 17 13 13 13 12 11 11 9 65—18 37—25 37—25 36— 30 37— 40 25— 31 29—33 27—39 32—39 23—31 26— 47 19—35 .1 1 7^ ^//7/7777. 14 9 11 7 6 5 6 4 5 3 4 3 Marijke - filf jier hjoed, Wy bring’ üs lokwinskgroet. Meist fierder flitich leare, En ’t skielk as ropping sjen, Hald it byld fan Fryslans mem „Marijkemuoi” yn eare. •z lijst. Vooral voor rust was het een vrij aantrekkelijke strijd maar na de thee zakte het spelpeil iels, maar toch bleef de spanning er vanwege de gelijke stand tot de laatste minuut in. Eerst toen kon de RES-aanhang ee-n zucht van verlich ting slaken, want 40 seconden voor het einde maakte W. van der Zee het on verwachte genoegen met een kopbal de stand op 2-1 te brengen, waardoor de 2de plaats een feit was geworden. Steenwijk deed opnieuw uitstekend werk door G.A.V.C. op eigen veld een 2-0 ne derlaag te bezorgen, waardoor de Steen- wijkers de gevaarlijke zóne, in ieder ge val voorlopig, de rug toekeerden. Ook Steenwijker Boys kan na deze zon dag weer wat geruster ademhalen. Ze wonnen met 2-1 van het Leeuwarder Nicator en daar MSC met dezelfde cij fers in Noordwolde ten onder ging, be tekende het voor hen een dubbele zege. Voor de MSCers begint het er nu donker uit te zien, wel hebben ze 3 wedstrijden Bolswardia heeft het zaterdag weer niet getroffen. Het RES-terrein was wel niet onbespeelbaar, maar met het oog op de ontmoeting RESDOG werd Bolswar diaMakkum veiligheidshalve maar weer eens afgekeurd. Dit is begrijpelijk, maar voor Bolswar dia, de enigste club in Friesland die niet over een veld beschikt, is het om moe deloos onder te worden. Alleen de adspiranten troffen het deze week. Voor hen stond er uitwedstrijd op het programma tegen Balk en al was 't dan niet in eigen plaats, toch kon er eindelijk weer eens gevoetbald worden. Ondanks de lange rustperiode boekten de boys een behoorlijk resultaat, ze wis ten n.l. een 3-3 gelijk spel uit het vuur te slepen. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad RES—DOG Ondanks de harde, dwars over het veld staande wind, stond de wedstrijd, vooral voor de rust, op een goed peil. De 1-1 stand bij de rust gaf de verhoudtng goed weer. Beide partijen werpen zich direct vol enthousiasme in de strijd met wisselende kansen. De eerste serieuze kans is voor RES, maar het harde schot van Bonte wordt fraai door de doelman van de gasten ge stopt. Toch neemt de thuisclub na 15 mi nuten de leiding. Bonte brengt met een achterwaartse kopbal de bal voor het vijandelijke doel, waar W. van der Zee er als de kippen bij is de bal in het doel te lopen. De gasten gooien er nu een schepje op en dringen RES op eigen helft terug. Ze komen enige keren dicht bij een doel punt. 10 minuten lang weten de gast heren hun, voorsprong te verdedigen, maar bij een hevige scrimmage beslist de scheidsrechter op advies van de (RES)grensrechter dat de bal de doel lijn is gepasseerd. Met de stand 1-1 breekt de rust aan. Na d~. thee stond het spel op lager peil, terwijl er tevens nogal hard werd ge speeld. Wel was RES in de tweede helft verreweg het meest in de aanval, maar ze begingen de fout de tegenpartij in te sluiten, zodat er steeds wel een of meer DOG-benen waren om een doelpunt te voorkomen. De minder talrijke aanvallen der gasten, hoewel minder talrijk, waren ze docr hun open karakter beslist gevaarlijker. Er werd aan weerszijden hard en zwaar ver dedigd. De keepers kregen niet veel ge vaarlijk werk. De gasten hadden aan een gelijk spel voldoende om de tweede plaats te behouden en legden daarom ’t accent op de verdediging. Iedereen nam De stand in 3A is nu: Jubbega R. E. S. D. O. G. Emmeloord Olyphia G. A. V. C. Steenwijk Bergum Nicator W. Z. S. Steenw. boys M. S. C. Van de 4de klasse valt deze week geen enkel nieuws te melden, daar de enigst vastgestelde ontmoeting Dokkum-Freno wegens terreinafkeuring geen doorgang vond. 2 5 0 4 5 3 1 5 2 5 3 10 3 8 minder gespeeld, maar de Meppelers brengen er de laatste weken weinig of niets van terecht en wanneer er niet spoedig een kentering komt, vrezen we voor hen het ergste. Olyphia heeft geen gev_ar meer te duch ten, met haar 8 punten voorsprong op MSC is de kust nu wel veilig gewor den. A^ -V.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1