IRAK EN JORDANIË VORMEN EEN ARABISCHE FEDERATIE HET VRIJWILLIGHEIDSKARAKTER VAN DE NATIONALE RESERVE ®jjl| De komende wedstrijden Voetbal üs hjoed p p to sizzen 54e JAARGANG VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 No. 15 Buitenlands Overzicht De As de bidlers dounsje stouwe de lapen Gouden filmpjes 3e week februari 1908 Pater de Greeve sprak te Bolsward voor de Kath. drankbestrijding. Nu in ’t in de volksmond als „geboor tehuis” van Gysbert Japicx aan de Wipstraat (volgens overlevering en traditie beter te beschouwen als zijn woon- en sterfhuis) een nieuwe ge vel krijgt, heeft de heer B. Bölger aan de Krite Boalsert aangeboden een ge denksteen in deze gevel te plaatsen, zo de Krite het onderhoud op zich zal willen nemen. De oude gevel be vatte een ruw bewerkt en door de tand des tijds zeer gehavend stukje zerksteen algemeen aangezien voor de beeltenis van de vroegere bewo ner. Te Workum door Gebr. Visser de eerste Zuiderzeeharing aangevoerd. Liefhebbers van braadbokking kunnen nu hun hart weer ophalen. Februari heeft dit jaar 5 zaterdagen, zodat de weekloners in de kortste maand van het jaar 5 maal hun week loon beuren. dedigen grens niet nog langer geworden is en hopen overigens op steun van het Westen, wat er ook zal gebeuren. Frans optreden tegen Tunesië werkt dit in de hand nieuwe problemen welke zich in de Arabische wereld aandienen, zul len stellig de directe aandacht van de Stavoren en Hindeloopen hebben af wijzend beschikt over een verzoek om een bijdrage voor het volkssanatori- men waarvan beide groepen uitgaan, Nasser heeft zijn populariteit in de Arabische wereld te danken aan zijn strijd tegen het kolonialisme en voor het neutralisme. De Arabische massa’s verbinden de ellende waarin ze steeds ver keerd hebben en nog verkeren aan de vroegere overheersing van hun landen door koloniserende rijken en voor hen is Nasser het symbool van die strijd, en zijn aanzien bij de massa’s is nog ge groeid sedert de mislukte Frans Engelse expeditie tegen hem. Zij zien hem als de man, die door de eenheid van alle Arabische landen tot stand te brengen een blok wil vor men dat met andere blokken in de wereld op voet van gelijkheid kan on derhandelen en dat hen uit de ellende zal verlossen. De federatie van Irak en Jordanië is allerminst gebaseerd op een dergelij ke ideologie, zij geeft een, als we het goed zien, meer negatief dan positief doel. Deze vorsten weten heel goed dat ook de massa’s in hun landen worden aangetrokken door Nasser’s ideologie en propaganda en men krijgt sterk de indruk dat de vorsten- combinatie is tot stand gekomen om de positie der feodale heersers tegen over de zuigkracht van Nasser’s pro paganda te versterken. Van een hunner is dat zeker, nl. van Hoessein van Jordanië, die dan ook de initiatiefnemer van het plan was. Zijn land is economisch uiterst zwak en er bestaat een sterke oppositie te gen hem, het had niet veel gescheeld of reeds verleden jaar was hij van de troon gestoten door de toenmalige premier van zijn land die het toen feeds in de richting van de Egyptisch —Syrische politiek wilde sturen. Dat is mislukt door de houding van Saoedie Arabië en Irak en gesteund door Amerika heeft Hoessein toen zijn troon behouden en zijn positie ver sterkt, waardoor tevens voorkomen werd dat Egypte en Syrië, die nu geen gemeenschappelijke grens heb ben, door de heerschappij over Jor danië ook aardrijkskundig één blok konden vormen. En nu heeft Hoessein zijn positie en de zelfstandigheid van zijn land versterkt door de federale Engelse premier Macmillan die vorige week van zijn reis door de landen van het Gemenebest is teruggekeerd ei sen. Maar niet minder zal dit het ge val zijn met de toestand van de partij waaraan hij zijn premierschap te dan ken heeft, de partij der Engelse Con servatieven. Bij een tussentijdse ver kiezing te Rochdale ging nl. de zetel van ’n conservatief Lagerhuislid naar ’n Labourlid over, de conservatief haalde thans nog geen 10.000 stem men tegen ruim 26.000 in 1955, het verlies van de zetel was overigens niet aan stemmenwinst van de labour- kandidaat te wijten, maar aan het feit dat de liberalen nu een kandidaat hadden gesteld en in 1955 niet en dat deze een groot aantal stemmen op zich verenigde. Dat heeft de liberalen, die thans 5 zetels in het lagerhuis hebben, nieuwe moed gegeven, doch de kans lijkt niet groot dat zij voorlopig weer een grote rol in de Engelse politiek zullen spe len tenzij ook de Engelse kieswetten zodanig zullen worden gewijzigd dat inplaats van het districtenstelsel, de evenredige vertegenwoordiging wordt ingevoerd. Macmillans aandacht wordt ook ge vraagd voor de voorbereiding der topconferentie. Hij zowel als presi dent Eisenhower en Dulles schijnen er nu accoord mee te gaan dat deze con ferentie langs diplomatieke weg en niet via een ministersconferentie zal worden voorbereid. Tenslotte zij de vorming in Indonesië van de tegen-regering op Sumatra vermeld, een kwestie die Macmillan ook ernstig zal moeten bestuderen omdat zowel Malakka als Australië betrokken kunnen worden bij ’n strijd tussen de regering-Djuanda te Dja karta en de regering-Sjafruddin op Sumatra, zelfs als deze strijd alleen maar met economsiche wapenen zou Als deze federatie stand houdt ten minste want er schijnt, het staat trou wens niet in het gepubliceerde ver drag, overeengekomen «te zijn dat Irak over \y2 jaar bedanken zal als lid van het Bagdadpact, als de fede ratie een succes blijkt; de mogelijk heid dat deze dat niet zal zijn is dus door de beide vorsten overwogen. Dat eventueel bedanken van Irak voor het Bagdadpact dat nog wel de naam draagt van de Irakese hoofd stad zou voor Engeland, de vader van het pact, een slag zijn en ’t laat ste greintje van Londen in het Mid den Oosten vernietigen, want met dit uittreden zou waarschijnlijk het hele pact verdwijnen .Te Londen koestert men de hoop dat het zo’n vaart niet zal lopen, want in de officiële tekst van het verdrag der federatie staat dat zowel Jordanië als Irak het recht behouden hun eigen buitenlandse po litiek te voeren. M Te Washington schijnt men overigens hef eventueel verdwijnen van ’t Bag dadpact niet zo erg te vinden, men neemt er aan dat de vorsten van Jor danië en Irak in hun eigen belang met het Westen zullen blijven samen werken; deze genieten ook beide steun van Amerika en voelen uit de aard der zaak niets voor samenwer king met Moskou, dat de massa’s in hun landen maar opzet tegen hun heersers. De Amerikanen achten het ook de meest natuurlijke zaak van de wereld dat de Engeüse invloed in de Arabische wereld, besmet met een koloniaal luchtje, plaats moet maken voor de hunne. Men zegt wel dat de koning van Sa oedie Arabië zich juist op een afstand van de nieuwe federatie houdt omdat door Irak’s nog bestaande relatie met het Bagdadpact, op deze combinatie nog een te sterk accent ligt van sa menwerking met een met kolonialisme belast land als Engeland. Hij houdt het voorlopig maar op zijn vriend schapsverdrag met Amerika, wier in vloed in de Arabische wereld hij steeds meer ten koste van Engeland en Frankrijk ziet toenemen. Zoals we al eerder vermeldden heeft Saoed ook een verdrag van vriend schap met de sultan van Marokko gesloten, met wie de Amerikanen ook veel beter kunnen opschieten dan de Fransen, onder wier protectoraat Ma rokko nog tot voor kort stond. Nog sterker wint de invloed der Ameri kanen ten koste van de Fransen in Tunesië, waardoor het onberaden op treden van de Franse legeraanvoer ders in Algerije, die een Tunesisch grensdorp lieten bombarderen, een crisis is ontstaan in de betrekkingen met Frankrijk. President Bourguiba heeft dit bombardement voor de Vei ligheidsraad gebracht en op haar beurt heeft de Franse regering daar een klacht tegen Tunesië ingediend omdat het en dit staat onomstote lijk vast de Algerijnse opstandelin gen steunt. Veel heil voor een der beide partijen verwachten we niet van deze klachten omdat in de Veiligheidsraad nog zo iets als het vetorecht van elk der Gro te Vijf geldt. Meer zit er waarschijnlijk in de be middeling der Ver. Staten, welke bei de partijen wel met enig voorbehoud schijnen te willen aanvaarden. Bour guiba heeft wel geeist dat de Franse troepen zijn land zouden verlaten, maar hij is een overtuigd voorstander van samenwerking met het Westen en schijnt zelfs lid van het Navopact Engelse invloed moet plaats maken voor Amerikaanse invloed te worden, waarvan de bedoeling schijnt te zijn dat de thans in handen van het Franse leger zijnde Tunesi sche bases Navo-bases worden, Bour guiba speelt kennelijk een zeer sub tiel spel om zijn plan tot een federatie van Marokko, Algerije en Tunesië, waarin hij de leiding zal hebberf en welke zal samenwerken met ’t Wes ten te doen slagen. De Fransen heb ben door het incident met Tunesië er zelit toe meegewerkt dat nu de Alge rijnse kwestie meer dan een binnen landse aangelegenheid van Frankrijk wordt. Amerika en Engeland, die zolang mogelijk hebben getracht hun Navobondgenoot te sparen, zul len nu allicht trachten van Parijs gedaan te krijgen dat Algerije een gelijke status als Tunesië en Ma rokko krijgt om de Westelijke in vloed in Noord Afrika te redden. Dat zal naar het schijnt toch al moei lijk genoeg zijn, omdat de verbitterde strijd tussen de Algerijnen en de Fransen er toe heeft geleid dat de ex tremisten onder de eerstgenoemden in het verzet de leiding hebben gekregen en niets meer van samenwerking met Frankrijk en het Westen willen weten. Het Arabische comité dat ook het ver zet in Algerije leidt en dat tot voor kort in Tunis gevestigd was, heeft af kerig van BourguibaJs politiek van verzoening dan ook zijn bureau ver plaatst naar Egypte. Al met al dus een duchtig verwarde toestand in de Arabische wereld en in het voor het Westen zo belangrijke Noord Afrika ook al omdat het de vraag blijft of de positie van Bour guiba, in Tunesië wel zo vast is; ook in zijn land roeren zich de radicale elementen die zich op Nasser’s groe pering van de Arabische en neutralis- tische eenheid richten. Een groepering welke voor en na de vernietiging van Israël predikt omdat dit land met zijn Westerse inslag een kankergezwel in de Mohammedaanse wereld wordt ge acht. Over de vraag of de scheiding der Arabische landen in twee blokken 'n voor- of nadeel voor Israël betekent zijn de bevoegde Westerse commen tatoren het niet bepaald eens. Een deel hunner ziet er voor Israël een voordeel in omdat geen der blokken de ander het bezit van Israël zal gun-1 worden gevoerd, nen, een ander deel vreest dat Nas- - - ser er alles op zal zetten de Israëli sche staat te vernietigen omdat dit hem nog groter glorie in de ogen der Arabische massa’s zou verschaffen en misschien ook de groep Irak, Jorda nië en Saoedie Arabië onder zijn lei ding zou brengen. De Israëliërs zijn er voorlopig te vreden mee dat Nasser Jordanië niet aan zijn zijde heeft gekregen en dus hun tegen Nasser te ver- Hwat ha* Qabe Skroar Èen kwaad ding voor de tegenrege ring lijkt ons dat Djakarta een marine heeft, die hoe weinig ze ook betekent, toch lastig kan worden voor de ver bindingen tussen Sumatra en de an dere gewesten en buitenlandse ha vens. Van de stand van zaken zijn we te weinig op de hoogte om er commentaar op te leveren, het Westen kijkt de kat uit de boom en als we het goed begrijpen doen de grote partij en in Indonesië dat eigenlijk ook nog. EEN BRITSE „THOR” BASIS Dit is het beeld, dat een „Thor” basis, zoals zij in Engeland gevestigd zullen worden, zal opleveren. 14 gro te trailerladingen zijn hier verenigd in krachtgeneratoren, electrische uitrustingen, tanks voor brandstof, de controleruimte en natuurlijk de raket met de lanceerinstallatie. Alle eenheden van de basis, met inbegrip van raket en lanceertoestel zijn ontworpen en uitgevoerd door de Douglasfabrieken in de Verenigde Staten. Zoals te verwachten was hebben de jonge koningen van Irak en Jordanië, die ook neven zijn, er geen gras over laten groeien om tegenover de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië, een concurrerende combinatie aan de Arabische wereld aan te bieden, nl. de Arabische federatie. Hun samengaan is wat minder strak dan van de V.A.R., waarin Nasser de leidende figuur en Egypte de overheersende partij is; want daar Irak en Jordanië beide koninkrijken zijn, kan de federatie geen een hoofdige leiding krijgen, beide koningen behouden hun troon, al zal Feisal van Irak toch het symbolische hoofd zijn. De wederzijdse zelfstandigheid komt ook uit in het feit dat ze in het buiten land afzonderlijk vertegenwoordigd zullen blijven. Behalve de geringere hechtheid van het samengaan onder scheidt de Arabische federatie zich in nog wel meer aspecten van de V.A.R. De volken van de federatie zijn veel geringer in aantal dan die van de V.A.R., welke een kleine 30 miljoen zielen omvat, tegen de A.F. een zestal. Ook daarom zou de koningsfederatie er allicht ook graag koning Saoed van Saoedie Arabië bij hebben ge haald, m^ar die hield zich afzijdig, of schoon hij wel waarnemers naar de conferentie van zijn beide collega’s had gezonden. Een ander verschil in aspect is de ideologie, als we het zo mogen noe- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 - i - KAMEROVERZICHT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Als we ons niet vergissen, zal voorlopig het laatste woord over onze Nationale Reserve nog wel niet gesproken zijn. Het probleem blijft dus actueel en bij de bespreking daarvan zal vooral de gang van zaken in het verleden weer wor den opgerakeld. Minister Staf beklaagt zich er over, dat te weinig mensen zich voor de Nationale Reserve hebben ge meld. En de vrijwilligers die er waren, woonden vaak de oefeningen niet bij, waardoor de algemene geoefendheid niet al te best was te noemen. Van de zijde der Kamer werd opgemerkt dat het regeringsbeleid t. a. v. de Na tionale Reserve tot dusver wankelmoe dig is geweest. De vrijwilligers hebben altijd in een soort van opheffingspsy- chose geleefd, hetgeen natuurlijk niet bevorderlijk was voor het voeren van een goede propaganda. Het is maar net hoe men de zaak wil draaien. Nu komt er dan een nieuwe militaire organisatie. De bedoeling van minister Staf is, dat uit een straal van ongeveer 20 km min stens één peleton vrijwilligers samenge steld wordt. Dit peleton komt onder 't bevel van een territoriale commandant te staan. In het nieuwe legerplan zal de territoriale verdediging n.l. geschieden door de mobilisabele divisies. Daarvoor is de Nationale Reserve dus niet meer nodig. Iedere commandant zal echter gaarne beschikken over een aantal vrij willigers, dat men bijv, de bewaking van verschillende objecten kan opdragen. Dit nieuwe apparaat zal worden ge vormd door de huidige vrijwilligers van de Nationale Reserve en door dienst plichtigen (uiteraard ook vrijwilligers) die geen mobilisatiebestemming hebben, maar die wel hun eerste oefening heb ben volbracht. Binnen enige tijd zullen In de 3de klasse K.N.V.B. is er grote kans, dat leider Jubbega haar positie weer gaat verbeteren. Wel zal het in Grouw tegen G.A.V.C. oppassen zijn, vooral daar de Grouw- sters de punten nog best kunnen gebrui ken, maar gezien de huidige vorm van de Jubbegaasters, geloven we niet, dat de thuisclub in staat zal zijn de leiders ook maar één puntje af te snoepen. W.Z.S. en Nicator behoren beide nog tot de degradatie-kandidaten, waardoor deze wedstrijd als een zeer belangrijke aan- Zoals we verleden week reeds konden mededelen heeft minister Staf het hoofd gebogen voor de oppositie in en buiten het parlement tegen de opheffing van de Nationale Reserve». De gehele Tweede Kamer had zich op het standpunt geplaatst, dat men geen aanslag op de vrijwilligheid mocht plegen door enige duizenden vrijwilligers die bewezen hebben iets voor de volksweerbaarheid over te heb ben zonder meer aan de kant te zetten. ongeveer 200.000 personen hiervoor in aanmerking komen. De huidige vrijwil ligers van de Nationale Reserve zullen niet zonder meer tot dit nieuwe appa raat kunnen overgaan. Minister Staf zei- de, dat hen gevraagd zal worden een nieuwe verplichting aan te gaan. De nieuwe militaire organisatie blijft dus op de leest van de vrijwilligheid ge schoeid. Afaar bijzonder enthousiast was de Kamer niet voor deze oplossing. Waarom, zo vroegen o.a. de heren Ver meer (soc.) en Roosjen (a.r.) wordt de groep van vrijwilligers niet uitgebreid? Zij waren van oordeel, dat.shet ook mo gelijk moet zijn om vrijwilligers aan te trekken, die nog geen militaire oefening achter de rug hebben. Natuurlijk zou den aan deze vrijwilligers bijzondere eisen gesteld moeten worden. Minister Staf zeide dit wel te willen overwegen. Van harte ging dit niet. Trouwens uit ’t debat bleek ook wel, dat de heer Cal- meyer (c.h.) de voormalige sous-chef van de Generale Staf, daar niet veel voor voelde. Hij vond het voldoende als men een beroep kan dóen op ongeveer 200.000 personen, die militair geschoold zijn. Men kan dan, zo zeide hij, niet meer spreken over een aanslag op de vrijwil ligheid. Het is juist dit vraagstuk dat voorlopig de gemoederen wel bezig zal houden. Vooral omdat de minister van defensie heeft verklaard, het contact met het Nationaal Instituut Steun Wettig Ge zag te willen verbreken. Dit nationale instituut is een particulier orgaan, dat de gedachte van de volksweerbaarheid in ons land propageert. Als de regering van de diensten van dit particuliere or gaan geen gebruik meer wil maken, be tekent dit, dat de staat zich zal gaan Voor Bolswardia staat zaterdag een uit wedstrijd op het programma tegen Wor kum 2, waardoor de groen-witten ein delijk weer eens een serieuze kans krij gen om de inmiddels stijf geworden spie ren weer wat los te werken. Zowel Workum 2 als Bolswardia beho ren nog tot de kanspaarden, zodat deze ontmoeting voor beide partijen zeer be langrijk is. Daar het krachtsverschil ons miniem lijkt, belooft het, wanneer de groen-witten tenminste niet al te veel hinder zullen hebben van onwillige spie ren vanwege de lange rustperiode, in Workum een spannende strijd te worden, waarbij de uitslag zeer waarschijnlijk dicht bij een gelijk spel zal komen te liggen. Nu Delfstrahuizen op bezoek komt, ge ven we Makkum niet veel kans op een verbetering van haar positie, m. a. w. we vrezen, dat de thuisclub na zaterdag nog vaster op de laatste plaats zal staan.’ Y.V.C. krijgt bezoek van D.O.G. Daar de Wolvegaasters nog een goede kans op de titel hebben en zij ongetwijfeld ook meer in hun mars hebben, houden we het op een zege voor de bezoekers. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad bemoeien met het werven van de vrij willigers. Over deze gang van zaken was men in de Tweede Kamer ook al niet enthousiast. Het interessante debat over de Natio nale Reserve is echter niet goed uit de verf gekomen. De Kamer vroeg geen derde termijn meer, zodat 't er op leek, dat zij zich neerlegde bij de mededelin gen van minister Staf. Niets is echter minder waar. Het overleg over deze kwestie zal in de binnenkameren wor den voortgezet. En het is dan de Eerste Kamer die dit probleem over enige maanden nader zal kunnen aansnijden. Men zal zich ook niet moeten verwonde ren als volgend jaar, bij de nieuwe be handeling van de begroting van Oorlog en Mariné, in de Tweede Kamer dit vraagstuk weer aan de orde komt. Want sinds js^ar en dag is de Nationale Re serve een slepend probleem. Het nieuwe legerplan van minister Staf is over het algemeen wel gunstig ont vangen. Maar de kosten van ons defen- sie-apparaat gaan de Kamer langzamer hand wel zorgen baren. Minister Staf zeide, dat in 1960 ook nog f 1350 mln. per jaar nodig is. En dan alleen nog maar om ons leger, onze vloot en onze luchtmacht in stand te houden. De heer Vermeer (soc.) schrok daar van. Hij dacht aan de noodzakelijkheid om nieuwe, moderne wapens te moeten aanschaffen. Hij vreesde, dat er in 1960 dan misschien wel f 2 miljard per jaar voor onze defensie nodig is. De socialisten stonden in hun vrees niet alleen. Ook de heer Visch (kath. v.) vond het noodzakelijk dat er bezuinigd wordt op ons defensie-budget. De ander fracties lieten zich nog niet over deze kwestie uit. De heer Vermeer meende, dat wij goed zouden doen om de „Karei Door man” een meer doelmatige bestemming te geven. Dit vliegdekschip wilde hij over doen aan een Navo-partner. Dat zou dan de eerste bezuiniging zijn. Staatssecretaris Moorman zeide, dat daardoor slechts f 5 mln. per jaar aan materiële kosten zou worden bespaard. De 1250 man personeel dat dit schip be volkt, is nog altijd de duurste post. Bo vendien vond hij het onjuist om nu te beslissen dat de „Karei Doorman” uit de vaart moet worden genomen. Dit schip komt volgende maand uit het dok. Het heeft daarin drie jaren gelegen om gemoderniseerd te worden. Dit heeft f 25 mln. gekost. Moeten we nu dit schip van de hand doen, nu het nog acht jaren mee kan? De staatssecretaris voelde daar niets voor. En behalve de socialisten had hij de gehele Kamer op zijn hand. Maar intussen is het vraag stuk van de defensielasten weer eens duidelijk gesteld. En ook dit vraagstuk zal de nationale politiek de komende jaren beheersen. »s 1’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1