ARBEID WAAR EENS DE LEEUWERIK ZONG KLINKT THANS HET LIED VAN DE roar 54e JAARGANG No. 16 DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 to sizzen Voetbal RES blijft in opmars Steenwijk met 2—1 geklopt CAB-Stiens bij 1-1 gestaakt Fan de Martinytoer Tj. de J. ÜS 4e week februari 1933 Gymnastiekschool Bolsward. Dir. Heechsteande karakters diele har lok mei oaren, mar drage har ünk allinne. Zilveren filmpjes A.s dinsdag 7 maart oprichtingsver gadering der nieuwe Ijsvereniging Bolsward in de Wijnberg. Het voor lopig bestuur. „Hoe meer winkelhaken hoe liever” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND wearde. It de wrotter, Statema. Leeringen vanaf 7 jaar 2 les sen per week f2 per kwartaal. Naar wij vernemen is de schoenwin kel van S. Hengst onderhands ver kocht aan de heer H. Postma voor heen chef in de beddenzaak van de heer Lunter, die er een beddenhandel en lingeriezaak in hoopt te vestigen. hwer’t mar in bytsje 'lan by is, hwer’t de boer hiel hwat docht biggefokken of bargemesten. Dan komt de eigner wer hielendal BVL Bolsward. Zaterdag a.s. schiet oefeningen in het gymnastieklokaal. Te huur de voormalige onderwijzers- woning te Wolsum. De huurder moet zijn Ned. Herv. van Rechtzinnige be ginselen. F. Rienstra, adm. kerkvoogd. CONTRASTEN IN AMERIKA Wordt het noord-oosten van de Verenigde Staten geteisterd door zware sneeuwval en enorme koude, het zuiden van de staat Californië in het westen van Amerika heeft te kampen met overstromingen ten gevolge van hevige regenval. In Los Angelos en omgeving werden de meeste scholen gesloten en vele gezinnen evacueerden naar hoger gelegen stre- ken.De 6-jarige Tannall Lovata en haar broertje Vincent gingen met een kano door de straten van de stad. Te Erie in de staat Pennsylyanie moest een sherman tank van het leger een dokter naar een bevalling in een afgelegen boerderij brengen omdat er geen andere mogelijkheid was door de ruim 3/2 nieter hoge sneeuw laag te komen. DE WENTE EN IT LYTSE BIDRIUW Hoe’t it mei de pleatsen sit, ha wy de oare kears al trochdien. Wy sille öf- wachtsje moatte, hoe’t den Haech hjirop reagearret. Dêr kin ik momen teel neat mear fan sizze. Mar nou de wente. De Minister hat syn noarmen basearre op de kubike ynhald en fier der nei de kwaliteit fan de wente. Der binne dan fiif kwaliteiten: zeer goed, goed, gemiddeld, matig en slecht. Hy komt dan ta in hierwearde fan: bést en greatte nei de kubike ynhald fan 715-1175 giune. Goed: fan 570-940. Gemiddeld: fan 430-705. Stadich, fan: 290-470 en foar minne wenten: 150- 230 goune yn it jier. Nou sil nimmen de wearde fan in moaije, geryflike en moderne wente foar in boerehüshülding leech lizze wolle. Foar dizze hüshaldings is de wente jit mear as yn stêd of doarp fan bilang. Op ’e strjitte libje, dogge hja net en it measte geniet en fortier moatte hja yn ’e hüs sykje. Mar in boerehüs is hwat oars as in boarger- wente. Alderearst omt it in diel is fan it bidriuwsgebou. Hja moatte der wol wenje, om’t it bidriuw der is. De forsoarging fan it fé freget dat hja der ticht by binne en bliuwe. Foar it bidruw hat dat syn foardielen, dochs foar it wenjen seis sitte der ek skaed- kanten oan. Hjir yn dizze omkriten stean de measte pleatsen midden yn it lan, oan in reed. Dat bitsjut mei bern en boadskippen hiel hwat, foaral tus- ken septimber en april. Gjin minske soe der oan tinke mei syn hüshêlding der hinne to gean, as it allinnich om jt wenjen gyng. Op it twadde plak hat in boerehüshalding ek hiel hwat min der aerdige gefolgen fan sok ynwen- jen by it fé. It brangefear, de kouwe- wasem, de kuillucht, de dampens fa- kentiids, de smoargens om hüs en hear as it wiet is, it stof en de myt, de lekkerij by rein, de twongen yn- rjuchting omt it bidriuwsgebou nou ien kear sa is. It sterkst sprekt dit by de mannichte fan aide pleatsen mei har molkenkelders en hege opkea- mers Mar ek by de stjelpen mei har kea- mers neist mekoar en har lange gong en slieperij, is it tige düdlik, dat de wente ündergeskikt makke is oan it bidriuw. In hüs op ’e romte ferget ek folie mear ünderhald, omt hja alle wyn en wetter üt de earste han krije. Dit alles mei men wol ris goed yn jin omgean litte, foar’t men de hier for- gelykje wol mei dy fan de stêd. Ik tink hjir ek oan it fakentiids üntbrekken fan wetterlieding en elektrisiteit, om fan gas, mar hielendal net to praten. En dan komt it wichtichste jit. De boer, dy’t in bidriuw hiert, moat mar tofré wêze mei de wente, sa’t dy der is. Utsykje is der net by. Foar it iene gesin is er to great, foar it oare to lyts, mar dat moat allegearre oer- sljuchte wurde, hwant it giet om it bi driuw. Us biswier tsjin de noarmen fan de minister giet nou tsjin it feit, dat yn syn noarmen hielendal net tocht is oan de bysündere posysje fan de biwenner. Dat is dus los makke fan it bidriuw en hielendal op himsels bisjoen wurdt. In moaije, greate wente, hwer’t tri- tich pounsmiet lan by brükt wurdt, moat likefolle dwaen as dy wente docht by in boer mei 150 pounsmiet. Oer de lizzing wurdt net praet, oan ’e dyk as fan ’e dyk let neat. En dan lizze my dy noarmen yn de tsjintwur- dige omstannichheden ek to heech. Hwant it komt der mar wer oerhinne en it moat allegearre üt itselde bi driuw makke wurde. Wy woene in hiel oare kant üt en wy hawwe as Grounkeamer dit ek oan de Minister foarsteld. Gjin kubike ynhald derby, hwant in hiel stik fan dy romte is faken mear lést as geniet. Alderwet- ske hüzen, lyts of great fan 150-300. Fikse, moderne wenten fan 400-500 yn it jier en dêrmei üt. Wolle de lju it in bytsje kreas en goed halde, dan komt der jit ek hiel hwat ünderhald by, hwant de helte is foar de boer. En nou moat de Minister it mar üt- meitsje, hwaens opfetting tichter by it boerelibben komt. Us tinkt, dat de kar maklik is. En nou de bidriuwen, hwer’t mar in bytsje lan by is. De Minister wol ek hjir wer: earst it lan en dan foar eltse H.A. gemiddeld IOO goune foar de bidriuwsgebouwen en it hüs der oerhinne. Brük jo dan sa’n tritich pounsmiet lan, mei in nij stjelpke, dan wurdt de rekken sa: 11 x 150 1650, derby 11 x 100 1100 en dan derby sa’n 700 goune foar de wente. Dat makket dus 3450 goune meimekoar, is 115 goune it pounsmiet. Nou buorkje dan mar! It soe wol kinne fansels, as de molkpriis in stür heger set waerd, mar dat is sa net en dat komt ek net sa. Mar yn de praktyk fan it boerelibben binne ek safolle gefallen dat it lan en de gebouwen net bymekoar pasje, dat it mei dy lytse bidriuwen hielen dal dy kant net üt kin. Sa hat men yn de Walden in bulte lytse bidriuwen, hwer’t mar in bytsje lan by is, mar oan De afd. Bolsward van de N.V. tot afsch. van Alc. dranken denkt 8 maart a.s. haar 30 jarig bestaan te herden ken. uan Komi ae eigner wer hielendal oan ’e krappe kant. Hwant neffens it lan kriget hy mar in krom en de hiele bargemesterij stiet neat foar op it listke. Nim in oar gefal: In bijierre boer hat it spul seis oanhêlden en forhiert it measte lan. Seis hat er ien of twa stikjes halden om jit hwat to weidzjen Dan soe dit hiele gefal mar in krom hier opbringe omt hy mar 2 of 3 H.A. lan brükt. De Fryske Grounkeamer hat earst seis mei in systeem dwaende west, mar hja koe gjin jelnestok fine om soks nei billikheit to mjitten. Hja binne der öfstapt en sizze nou oan de Minister: Dy lytse bidriuwen, mei minder as 10 H.A. lan, dat moat gefal foar gefal bisjoen wurde. Men moat sa’n bidriuw bisjen en dan sizze, hwat dy boer of bargemester of hinneboer dêr meitsje kin. En dan moat men sjen, hwat der reedlik oerbliuwt en der neffens de hier fêststelle. Oars makket men yn de measte gefallen gjin goed wurk. Ek moat wol forgoed rekken halden wurde, dat yn sokke brike gefallen de boer al foar de helte fan it ünderhald opkomt. En hwat it swierste weacht, moat ek it swierste bliuwe: de boer, dy’t der wennet en arbeidet, moat in stik brea halde. Litte wy dat slüpe, dan wie it mar better, dat de Grounkeamer ek mar yn ’e groun bidobbe waerd. Hwant dit is in gebot fan de heechste minsklike en Godlike rjuchtfeardich lean fan dêr moat men ófbliuwe. Advertentieprijs: 13 cent per mn> Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Winkelhaken. Wie Nooitgedagt zegt, zegt schaatsen. Schaatsen nemen nu blijkbaar eenmaal een grote plaats in in het Friese hart. Een schaats is bovendien een algemeen artikel. Ieder kan er van meepraten. Bo vendien is het een spectaculair artikel. Men kan op schaatsen prijzen winnen en records verbeteren. Schaatsen zijn echter een seizoenartikel en het zou riskant zijn geen nevenarti kelen te voeren. Een paar zache winters (zoals wij die nu hebben gehad) zouden dan funest zijn. Zo is het wel algemeen bekend, dat fa. J. Nooitgedagt en Zn. te IJlst ook fabrikante is van exclusief speelgoed. Dat het leeuwenaandeel van de prwduktie echter bestaat uit timmer gereedschappen, is behalve in vak kringen minder bekend. En toch is het zo. Voor ons ligt bijv, een catalogus, waar in de meest gangbare artikelen zijn af- gebeeld. Het zijn er een 125, het hele ABC is er bijna in vertegenwoordigd: Avegaar, blokschaaf, combinatie schrijf- haak, draaibeitel, fritselplank, glasspon ning, hakhecht, keerbeitel, lijstschaaf- beitel, meubelmakersveerploeg, ojief, re- formschaaf, spookschaaf, tafelbankje, vermetguds, waterpas, zwei, om maar enkele artikelen te noemen. Enkele produkten uit dit gereedschap- pen-a.b.c. worden te Bolsward vervaar digd. Hoofdprodukt is wel de winkel haak. Het woord „winkel” betekent van ouds (rechte) hoek. Op de openbare markten had men in aloude tijden een hoek, d.i. dus een „winkel” afgezonderd voor verkoop van vlees, enz., waaruit la ter woorden als slagerswinkel ontston den. Een winkelhaak in de kleren is een rechte hoek. Welnu, zo’n winkelhaak, officieel „schrijfhaak” genoemd, is een van de elementaire gereedschappen van de timmerman. wat fabricage als omzet vertonen van globaal een waar geen klein succes. Toekomst. Bij industrialisatie denkt men zo licht aan rokende schoorstenen, stoomfluiten, af- en aanrijdende goederentreinen, los sen en laden van schepen, enz. Misschien komt het hierdoor, dat het nevenbedrijf van „J. Nooitgedagt en Zn., IJlst” te Bolsward zo weinig opvalt. Misschien, komt het ook omdat de fabriekshal, staande aan de rand van de stad, waar deze overgaat in de onmetelijke ruimte van het wijde Friese land, van buiten slechts betrekkelijk klein lijkt en er rond dit pand weinig sensationeels gebeurt. Een kijkje binnen (waar de ruimte veel groter is, dan men zou denken) leerde ons, dat hier met liefde en animo ge werkt wordt aan de vervaardiging van een kwaliteitsprodukt, dat mèt die van de neven-produkten, perspectief opent, waarover Bolsward zich slechts kan ver heugen. „Waar blijven ze?” Deze winkelhaken nu zijn een speciali teit van de fa. Nooitgedagt. We hebben het gehele produktieproces gevolgd, vanaf het gietijzerprodukt, zoals dit uit Duitsland wordt geïmporteerd tot het keurig verpakte artikel. Het gietijzer- gedeelte passeert verschillende frase- machines, terwijl de „tong” al of niet bedrijf kan men niet zo maar ergens neerpoten. Zal een dergelijk bedrijf een „eigen leven” krijgen, dan moet men het de tijd laten te groeien. Men moet zich er daarbij terdege van bewust zijn, dat er kinderziekten zullen moeten worden Een kijkje in de fabriekshal van fa. Nooitgedagt en Zn. aan de Hichtumerweg Foto Steggerda N e venartikelen. Is de gewone schrijfhaak te Bolsward hoofdzaak, men maakt er ook combina- tie-schrijfhaken (met maatverdeling aan beide zijden, eventueel met waterpas), stalen linialen, verstekhaken, de bekende de nieuwe (overigens voortreffelijke en nikkeld), terwijl fa. Nooitgedagt zich verder hoopt toe te leggen op de fabri cage van stalen schaven. Het betreft hier allemaal produkten, die niet nieuw zijn, maar voorheen ook in IJlst reeds werden gemaakt, maar op de fabricage kan men zich thans meer dan voorheen concentreren. Gevolg is, dat de „Bolswardse” produkten, zowel een stijging 50 voor- Groei. Wij schreven reeds, dat alle begin moei lijk is. Zo was het eerst ook te Bolsward. Men moest letterlijk van de grond af begin nen. Eerst geleidelijk kon het machine park worden uitgebreid, öf door over brenging naar hier vanuit IJlst, of door plaatsing van nieuwe machines. De eer ste maanden ontbrak het kennelijk aan „sfeer”. Men moest eerst wennen aan de nieuwe overigens voortreffelijke en grote) ruimte, aan de werkmethodes, als personeelsleden ook aan elkaar. Deze periode is thans reeds lang voorbij. Men geraakt meer op elkaar ingesteld. Med? door de voortreffelijke leiding van de heer De Witte heerst er een bijzonder goede geest. Er wordt met animo ge- de gastheren dan ook na 70 minuten gelijk maakten, had de thuisclub alle reden om aan een volledig succes te gaan denken. Het pakte echter anders uit, RES beet, hard terug en even voor het einde trof een hard schot van Bonte de roos, waardoor Steenwijk het ene pun tje, dat ze zo hard nodig waren en ook zeer zeker verdiend hadden, toch nog aan hun neus voorbijging. Op oude kaarten van Bolsward begint buiten de 3 poorten, de Sneker-, de Blauw- en de St. Janspoort meteen het groene land. De stedelijke gemeenschap was nog besloten tussen grachten en bol werken. Die tijd is al lang voorbij. Bols ward groeide buiten zijn keurslijf en Slokte zelfs hele boerderijen buiten de wallen op. Nieuwe stadswijken ontston den. Huizen verrezen straat aan straat. Maar de vooruitziende blik van ’t stads bestuur zorgde ook voor industrieterrein. Naast woongelegenheid moet er gezorgd worden voor werkgelegenheid, aan han del en industrie dient armslag gegeven. Valt men vanaf de Hichtumerweg Bols ward binnen, dan wordt men geconfron teerd met een industrieterrein in wor ding. Schukkens Industrie gaf de stoot. Nieuwe terreinen werden opgespoten. Het Vivo-gebouw verrees. Er naast kwam de industriehal van fa. Nooitge dagt. En op dit laatste bedrijf is het waar de stelregel geldt: Hoe meer win kelhaken hoe liever Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Voorzichtig begin. Het begin is voorzichtig geweest, een teken van wijs beleid. Een industrieel overwonnen, moeilijkheden en teleur stellingen zullen komen. Een nieuwe industrie is als een tere jonge plant. Men kan de groei niet forceren. Er moet tijd zijn om wortel te schieten. De Bolswardse afdeling van fa. Nooit gedagt begon te draaien op 12 aug. ’56. Anderhalf jaar is men dus bezig. Voor een zaak, die over 7 jaar het 100-jarig bestaan gaat vieren, is 1% jaar maar kort. Toch echter wel lang genoeg om eens poolshoogte te nemen van de voor lopige ervaringen en de stand van zaken. Desgevraagd heeft de directie van het bedrijf ons gaarne willen rondleiden en ons van een en ander op de hoogte ge steld. werkt en het tariefstelsel, dat zowel de directie als de werknemers uitstekend bevalt, biedt, de mogelijkheid tot een goede verdienste. Het aantal personeelsleden groeide reeds met 50 de grootste helft komt uit Bolsward. Een derde deel komt van bui ten de stad. Zelfs werkt momenteel een Italiaanse Oostenrijker, Nikolaus Ham mer, die we op de foto bezig zien met het frasen van een combinatie-schrijf- haak (terwijl de personeelschef, de heer De Witte toeziet) als bankwerker aan de fabriek. In de 3de klasse ondervond Jubbega in Grouw meer tegenstand dan verwacht werd. GAVC heeft de leider het vuur na aan de schenen gelegd, de Jubbegaas- ters hebben hard moeten vechten om ten slotte met de hakken over de sloot te komen. Al met al is door deze 2-1 nederlaag de positie van GAVC er niet beter op geworden, niet alleen zakten ze één plaats op de ranglijst, maar hun aan tal verliespunten is nu gelijk aan die van lantaarndrager MSC, zodat oppassen de boodschap wordt. Ook WZS blijft degradatie-kandidaat, de Snekers verloren op eigen terrein met 2-1 van het Leeuwarder Nicator, waar door ze met MSC op één hoogte bleven. Is de strijd om de bovenste plaats nu zo goed als bekeken, in de onderste regio nen is de spanning groter dan ooit te vo ren, daar niet minder dan 6 clubs nog voor degradatie in aanmerking komen, zodat er nog met geen mogelijkheid is van te zeggen wie dit seizoen de 3de klasse zal moeten verlaten. RES speelde in Steenwijk een goede, maar tevens geen onfortuinlijke wed strijd. Beide partijen waren volkomen tegen elkaar opgewassen, met na de rust zelfs een sterker Steenwijk en toen h - E. In de 4de klasse zorgde Dokkum wel voor een zeer grote verrassing, door Ol- deboorn op eigen veld maar even met 7- 0 in de pan te hakken, door welk resultaat de Dokkumers zich 2 plaatsen omhoog wisten te werken. Kampioen MKV deed het in Sneek kalm aan en daar de zwartjes hier een enthou siast partijtje tegenover stelden, moes ten de Leeuwarders met 2-1 in BI. Boys hun meerdere erkennen. Bij CABStiens was het misère. Het be gon al met een kwartier te laat komen van arbiter Steegstra en de spelers van Stiens, gevolgd door een discussie over het al of niet spelen. Toen eindelijk be sloten was toch maar te spelen, bleek de Misschien herinnert U zich het nog wel hoe U eens als kleine jongen (of meisje) schoorvoetend thuis kwam met. een grote winkelhaak in de kleren. Natuurlijk kreeg een of ander puntig hek of een doornige haag de schuld, maar. afijn, een grote winkelhaak oplopen is toch wel het allerergste wat een kind kan overkomen. Dat er ook plaat sen zijn, waar winkelhaken met opzet worden gemaakt er zijn er in Europa maar een paar en Bolsward is er één van had U waarschijnlijk niet gedacht. En toch is het zo. En de produktie van winkelhaken heeft te Bolsward zelf perspectief en ging er de laatste maanden met sprongen vooruit. aan één of aan 2 kanten met milimeter- maat hier juist in een hoek van 90° aan vast moet worden geklonken, een presiciewerk, dat veel routine en vak manschap vereist. In een speciale ma chine wordt de milimeter-verdeling streepje voor streepje -aangebracht. Van dit artikel, dat thans reeds wordt geëxporteerd, vooral naar België, is in de landen van de Euromarkt praktisch maar één (Duitse) concurrent, zodat de economische ontwikkeling waarschijnlijk veel perspectief biedt. Het is eigenlijk een raadsel, dat men jaar in jaar uit dergelijke winkelhaken kan produceren, zonder dat de markt verzadigd wordt. Immers het produkt is onverwoestbaar, heeft praktisch geen slijtage en kan wel meer dan één men senleven mee. Dat er toch doorlopend vraag ip zelfs in deze tijden van bestedingsbeperking bewijst slechts de superioriteit van het Bolswards produkt. Hwat hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1