i ALWEER GESCHILLEN: EGYPTE-SOEDAN, FRANKRIJK-TUNESIE WEGENAANLEG BLIJFT DIT JAAR TEN ACHTER Van matjes H en blokjes tot encyclopaedic en commentaar SM 54e JAARGANG VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 No. 17 Buitenlandf Overzicht Amerika plande raketbases in Engeland Zal Soekarno de tegenregering te laten stemmen. Gouden filmpjes te Openbare Leeszaal kreeg armslag De karrijder vah.Tzum, die zijn hond niet had gemuilkorfd en de kar niet had verlicht kreeg dubbel proces ver baal. De marechaussees van Franeker lagen reeds in de vroege morgen op de loer en sloegen hun slag. Ds. Landweer neemt afscheid van Workum. Hij was een vriendelijk en beminnelijk man en voor velen een vriend des huizes. Zijn herenhuizinge is aangekocht door zijn collega ds. J. Persant Snoep. Men denkt er over te Arum een aard- appelafslag op te richten. ln tsjustere moarn jowt wolris in Ijochte dei. Het zal waarschijnlijk de meest gure en stormachtige dag van het jaar zijn geweest, waarop de Openbare Lees zaal haar nieuwe gebouw aan de Kerkstraat betrok. In de voormalige kleuterschool, waar 100 jaar lang matjes zijn gevlochten en met blokjes is gespeeld, kan men nu het pad der wetenschap betreden: een schat van wetenschappelijke werken, encyclo- paedieën en commentaren staan ter beschikking. gebaar van verzoening heeft willen maken om eindelijk eens door de Ver. Staten te worden erkend, daarna als lid der Ver. Naties te worden toege laten en, stellig met instemming van Rusland, een gooi te doen naar deel neming aan de topconferentie. En daar zijn we dan weer bij die topconferentie, die de diplomaten der grote mogendheden zozeer bezig houdt. Het heeft er alle schijn van dat deze heren nog heel wat werk aan de voorberei ding zullen hebben, want men is het nog lang niet eens over de agendapunten van zo’n conferen tie en allerminst ook over een der voornaamste daarvan, het Pools Russisch voorstel inzake de Midden Europese atoomvrije zone. Maar wel schijnen de onderhandelin gen over de mogelijkheid van zo’n conferentie thans naar de diplomatie ke d.w.z. geheime kanalen geleid; van verdere brieven van Boelganin hoort men niet meer. Wel hebben de Russen nog even een proef met een water stofbom van een explosiekracht van 1 miljoen ton T.N.T. genomen en die was kennnelijk bedoeld als een wenk voor het Westen om toch zo spoedig mogelijk een topconferentie, welke het oorlogsgevaar zou kunnen bedwingen te houden. Op hun beurt maakten Amerika en Engeland bekend dat er vier Ameri kaanse raketbases in Engeland ko men. De Russen zullen overigens stel lig vinden dat de kansen voor het slagen van een topconferentie er niet op zijn vooruitgegaan nu president Eisenhower het 3 jaar geleden opge richte departement voor ontwape- ningszaken heeft opgeheven, zijn lei- 4e week februari 1908 Te huur Bouw- en Greidplaats Arum laatst in huur bij S. Aardema. Condities ter lezing in het tramstation. Briefjes in te leveren bij notaris S. v. d. Burg, Makkum. Twee raadsleden die op 26 februari ter raadsvergadering togen, geraak ten bij het passeren van een grote petroleumwagen met de sjees in de bermsloot. Gelukkig liep het ongeluk .goed af. Een historisch ogenblik. Onze fotograaf legde het moment vast waarop het allereerste boek in het nieuwe gebouw van hand tot hand ging. De jeugdige (trouwe!) lezer Bouke Tymstra uit de Hoogstraat reikt het aan mej. M. A. A. van Balen de directrice van de Leeszaal. Foto Steggerda. de sneeuwstormen verhinderd had den, dat het welhaast onmogelijk was, dat men van elders naar Bolsward kwam. Het feit, dat ons vandaag hier vere nigt is voor onze leeszaal, hoe een voudig het U ook moge toeschijnen, van zo grote betekenis, dat wij van vreugde vervuld zijn, aldus voorzit ter J. Visser in zijn woord van wel kom, als iU vertel, dat wij sedert 1921 gehuisvest waren op een wijze dat het enmogelijk was de functie van openbare leeszaal uit te oefenen. De redenen daarvoor liggen nog in het einde van de 19de eeuw toen En geland zowel in Egypte als in de Soe dan een grote rol speelde. Egypte was min of meer een protectoraat van Engeland en beide landen samen re geerden de Soedan. Aanvankelijk was besloten dat de 20ste breedtegraad de grens tussen Egypte en Soedan zou vormen, maar een Engelse gouverneur besliste in 1902 dat een paar distric ten noordelijk van die graad beter on der Soedanees dan Egyptisch bestuur konden staan; ze werden dus bij de Soedan ingedeeld en dat is zo geble ven, ook toen Egypte onafhankelijk werd en later toen ook Soedan vol komen souverein werd. Nasser heeft volgens het enige ver drag dat over de EgyptischSoeda- nese grens bestaat dus gelijk als hij „wurgen” Sjouke de Zee hield een boeiende voordracht „Haet en leafde” voor de dorpssociëteit ,Elck wat wils’ te Wit- marsum. Bij de veehouder R. P. te Kimswerd heeft een kloek reeds 13 eieren be broed. 12 kuikens houden de kloek thans gezelschap. Er ontstond de vorige week een geschil tussen Egypte en zijn zuidelijke buur de Soedan dat een ogenblik scherpe vormen aannam. Dat gaf laatstgenoemd land aanleiding er de Veilig heidsraad bij te betrekken. Egypte hield nl. in die week een volksstemming over het EgyptischSyrisch besluit de Ver. Ara bische Republiek te vormen, die natuurlijk een overweldigende meerderheid voor dat besluit opleverde. Maar Nasser wilde die stemming ook laten houden in enige districten welke thans onder Soedanees bewind staan. Uiteraard had de Soedanese regering bezwaar tegen dit voornemen. Maar Nasser had toch wel argumenten om ook de bevolking in die betwiste gebieden als hij nu geweld tegen Soedan had gebruikt, de partij die voor een fusie met Egypte is bij de a.s. verkiezingen geen voet aan de grond zou hebben gekregen. Nasser is dan ook zo wijs geweest te besluiten de zaak tot na 20 maart te laten rusten. Inmiddels hebben koning Saoed van Saoedie Arabië en de negus van Abessinië aangeboden te bemiddelen, zodat de Veiligheidsraad er misschien niet meer aan te pas zal komen. Een andere vraag is of Israël, dat ogenschijnlijk niets heeft aan zo’n band met het bepaald niet sterke Parijs, bij pogingen in die rich ting veel zijde zal spinnen en of het daardoor de spanning in zijn verhouding tot de Arabische we reld nog niet verder zal opvoeren. Wij hebben het hierboven over de Veiligheidsraad gehad, dus over de Ver. Naties. Een andere kwestie, waarbij deze betrokken is, kwam de zer dagen ook aan de orde. Rood China heeft nl. aangekondigd dat het zijn troepen uit Noord Korea zal te rugtrekken en de Amerikanen uitgeno digd de 'hunne uit Zuid Korea terug te nemen om daarna nieuwe bespre kingen over de hereniging van Korea te openen. De Chinezen hebben goed praten, zij blijven in de buurt, maar als de Amerikanen over zee terug trekken zijn zij er binnen enkele da gen niet terug als zij er nodig zijn. Bovendien schijnt het dat het eigen Noord Koreaanse leger zodanig ver sterkt is door in China en Rusland opgeleide Noord Koreanen dat het op zich zelf een bedreiging voor Zuid Korea kan vormen. De Amerikaanse regering voelt dan ook niet veel voor het terugtrekken van haar troepen, waarover de beslis sing uiteindelijk aan de V. N. toekomt, omdat dit lichaam destijds het besluit nam troepen naar Korea te zenden om de inval der communisten te keren. Het lijkt er nog niet op dat de ver houdingen in de V. N., hoewel deze stellig ten gunste van de communis tische en de neutralistische groeperin gen zijn gewijzigd, zodanig veranderd zijn dat dit lichaam Amerika zal dwingen Zuid Korea te ontruimen. Ook de kwestie der hereniging van beide delen van Korea door middel van vrije verkiezingen is niet actueel, daar Noord Korea deze verkiezingen niet wil en Singhman Rhee, de dicta tor van Zuid Korea, ze juist in het Noorden wil houden, omdat als hij ze in zijn eigen gebied toeliet, het met zijn eigen regering ook zou zijn ge daan. Trouwens Rood China heeft met zijn voorstellen waarschijnlijk helemaal niet gedacht aan de eigenlijke Kore aanse kwestie, de meeste commenta toren geloven dat Peking alleen een beweert dat deze districten onder Egyptische souvereiniteit behoren; Soedan heeft echter gelijk als het be weert dat het een kleine 60 jaar het omstreden gebied geregeerd heeft, zonder dat daarover ooit moeilijkhe den met Egypte zijn geweest. Of het feit dat dezer dagen delfstoffen in dit overigens barre gebied gevonden zijn, Nasser er toe gebracht heeft thans door een eerste zet op het schaakbord deze districten weer onder Egyptische beheer te brengen, zoals Soedan in sinueert, weten we niet, maar wel dat als de Veiligheidsraad hier een uit spraak zou moeten doen, hij in een lastig parket zou komen. Eigenlijk is hij voor een dergelijke uitspraak ook niet het juiste lichaam, het lijkt immers vooral een juridische kwestie, waarover het Internationale Hof te Den Haag het best kan oorde len. Het is trouwens niet onmogelijk dat als de Veiligheidsraad nog eens een uitspraak moet doen, deze een voudig een verwijzing van de zaak naar dat Hof zal zijn. Hèt is overigens niet zeker dat de Veiligheidsraad er nog verder aan te pas zal komen. Na de eerste bijeen komst aan de kwestie gewijd, waarin beide partijen werden gehoord, heeft de raad verdere besprekingen opge schort omdat Egypte immers had be sloten geen pogingen meer te doen om de bedoelde volksstemming direct in de betwiste gebieden te houden. Het was aanvankelijk van plan ge weest dat desnoods met geweld te doen door er troepen heen te zenden, waarom de regering van Soedan ook troepen aan de Egyptische grens had samengetrokken, welke na het Egyp tische besluit werden teruggetrokken. Dat besluit is waarschijnlijk door Nasser om verschillende redenen ge nomen. In de eerste plaats zou het een zeer slechte indruk op de Azia tischAfrikaanse groep der V.N.-le- den gemaakt hebben als Nasser zijn wil met geweld aan een ander Afri kaans land had willen opleggen. In d.e tweede plaats worden in maart a.s. algemene verkiezingen in de Soedan gehouden. In dat land zijn er twee groeperingen, een waaruit de huidige Soedanese regering is voortgekomen, welke Soedan zelfstandg wil houden, ende andere die een fusie met Egypte wil. Nasser speculeert vermoedelijk op de kans dat deze laatste partij bij de verkiezingen zal winnen waardoor de Ver. Arabische republiek wellicht met een vierde als Yemen tenminste het derde wordt lid zal worden uitge breid. In ieder geval staat het vast dat Minder gemakkelijk zal de Vei ligheidsraad het waarschijnlijk hebben met de geschillen tussen Frankrijk en Tunesië, welke ook bij dat lichaam aanhangig zijn en waarvan de behandeling ook is opgeschort om Amerika en En geland gelegenheid te geven te bemiddelen. Maar vorige week zijn er nieuwe incidenten tussen Franse militairen en Tunesiërs geweest waardoor beide partijen nog scherper tegenover elkaar zijn komen te staan. Daarom is bemiddeling uiterst moei lijk geworden, vooral omdat Bour- guiba even stijf blijft staan op het standpunt dat alle Franse troepen zijn land moeten verlaten, als de Fransen op het hunne dat Bizerta een Franse oorlogshaven moet blijven. Het kan ook haast niet anders of zowel de be middelaars als eventueel de Veilig heidsraad zullen bij de behandeling dezer kwestie ook de Algerijnse moe ten betrekken, wat Bourguiba ook graag wil, maar de Fransen allerminst welkom is, terwijl Washington en Londen weten dat ze zich in een wes pennest begeven door zich met zaken van een grote bondgenoot te be moeien, die deze uitsluitend als zijn eigen beschouwt. Er is een toestand ontstaan, waarbij zowel de verhou ding tussen de grote Westelijke bond genoten inderling als die tussen het Westen en de Arabische wereld zeer op proef wordt gesteld. Die toestand wordt»ook nog wat verwarder door het feit dat Israël geconfronteerd door ’t ontstaan van twee Arabische blok ken het is helemaal niet zeker dat er nog geen derde bij zal komen ook, want men schrijft koning Saoed van Saoedie Arabië het plan toe ook een Arabisch blok te vormen met enkele sjeiks, die over enige zeer olierijke ge bieden beheersen nu de betrekkin gen met Frankrijk schijnt te willen aanhalen. Frankrijk is het enige grote westelijke land dat zo genoeg heeft van de Ara bische landen, dat het lak heeft aan de indruk welke een sterker band met Isfaël op die wereld zou maken. der Stassen van die post heeft onthe ven en aan Dulles ook diens bevoegd heden heeft opgedragen. En nu we hier de naam Dulles noe men, zij vermeld dat deze Amerikaan se minister van buitenlandse zaken dezer dagen verklaarde dat de repu bliek Indonesië een groot experiment in zelfbestuur onder moeilijke omstan digheden is. De republiek was voor een groot deel tot stand gekomen om dat Amerika daar veel voor voelde en daarom ook had het veel belang bij haar toekomst. Nu deze Amerikaanse minister de me- de-verantwoordelijkheid van Amerika voor het ontstaan van de republiek nog eens nadrukkelijk erkende, ken nelijk om Soekarno’s twijfel aan Ame- rika’s goede gezindheid jegens Indo nesië weg te nemen, hadden wij ook gaarne van hem gehoord dat de Ver. Staten zich mede verantwoordelijk gevoelen voor de verplichtingen wel ke Indonesië destijds jegens Neder land aanvaardde. Wat overigens de toestand in Indonesië betreft, het ge brek aan marine en luchtmacht brengt de tegen-regering op Sumatra in een gevaarlijke positie; deze strijdkrach ten van Djakarta maken het mogelijk de tegen-regering te wurgen; en de kans daarop vermindert de kans dat deze tegen-regering nog verdere aan hang in de buitengewesten of op Java zelf wint. Tenslotte: in Argentinië is Frondizi, de kandidaat van de radicale partij, tot president gekozen; deze partij heeft ook in het parlement de vol strekte meerderheid verworven. Zij wil de Peronisten hun burgerrechten teruggeven en daardoor lijkt de kans niet gering dat Peron zelf nog eens weer het bewind in handen zal krij gen. Hwat ha* Qabe Skrocir STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p 9 to sizzen - KAMEROVERZICHT 4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 het algemeen goed ontvangen. Alleen van de zijde der socialisten was er kri tiek. Men zou kunnen zeggen, dat de heer Posthumus (soc.) der traditie getrouw klaagde over een weinig voortvarend beleid. Voor wat de inter nationale aspecten betreft, is dit verwijt niet geheel zonder grond. Het interna tionale werk ligt deze minister niet bij zonder goed en hij zoekt daarom reeds geruime tijd naar een Staatssecretaris, die dit deel van zijn taak kan waarne men. Minister Algera ging met de so Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelu gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie cialistische afgevaardigde een principieel debat aan. Men kan niet zeggen, zo zei- de hij, dat mijn beleid aarzelend is. Hier ligt een verschil van opvatting over de taak van de overheid en de vrije maat schappij. De socialisten willen, dat de overheid meer regelend optreedt, maar de minister wil liever „overreden” dan iemand de wil opleggen. Over het internationaal vervoersbeleid zal de bewindsman een nota schrijven ten behoeve van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat. Aan de hand daarvan zal zich dan een groot debat kunnen ontwikkelen. Het is een materie, die uiterst ingewikkeld is. Heel duide lijk verklaarde minister Algera, mede namens minister Luns, dat de regering er niet aan denkt af te zien van het recht om het geschil over het rijnvaart- regiem voor te leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie. Er waren in Haagse politieke kringen geruchten gerezen, dat dit tijdens de Nederlands- Duitse onderhandelingen was afgespro ken. Gelukkig 'is dit bericht onjuist ge bleken. Het zou wel erg vreemd zijn, als men was overeengekomen, dat in ternationale geschillen niet meer voor het Internationale Gerechtshof gebracht kunnen worden. Na dit begrotingshoofdstuk is de Twee de Kamer begonnen met de „algemene wet inzake de rijksbelastingen”. Een wet, die alleen voor de experts in het belastingrecht van belang is. Verschil lende belastingzaken, die nu in meer dan één wet zijn geregeld, worden nu in de algemene wet behandeld. Zo komt er een vereenvoudiging van onze belas tingwetgeving tot stand, die uiteraard zeer waardevol is. Na deze algemene wet komen de heffingswetten op de hel ling. Het is duidelijk, dat over de hoogte van de belasting niet wordt gesproken en daarom is de wet alleen maar voor een kleine groep personen van belang. Het debat over dit ontwerp werd echter door de weersomstandigheden zeer be moeilijkt. Verscheidene sprekers kwa men uren te laat in het Kamergebouw, zodat voorzitter Kortenhorst ten slotte maar bepaalde, dat er geen stemmingen gehouden zullen worden. De agenda voor de komende dagen is echter bijzonder interessant. In de eer ste plaats zal de heer Biewenga (a.r.) zijn interpellatie over de stijging van de werkloosheid houden. Dit debat zal wel enkele dagen in beslag nemen, om dat alle fracties daarbij het woord zul len voeren. En daarna komt de Genees middelenwet aan de orde, waarbij de vraag of de drogisten een aparte status in de wet moetei krijgen, veelbesproken zal worden. Minister Algera heeft verleden Week, bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer nog eens duidelijk te verstaan gegeven, dat de automobilisten zich terdege aan de maximum snelheid hebben te houden. Het toezicht zal in de komende weken worden verscherpt. Verscheidene Kamerleden had den daarnaar gevraagd. Zo vroeg de heer Maenen (kath. v.) zelfs een snelheidsbeperking op de provinciale wegen, variërend van 70 tot 90 km. per uur, in te voeren. Daarvoor voelt de Minister echter nog niet. Hij hoopt nog altijd op het verantwoordelijkheidsbesef en de zelfdiscipline van de automobilisten. Het verkeersvraagstuk was bij de be handeling van dit laatste begrotings hoofdstuk wel zeer belangrijk. Statis tieken wijzen uit, dat er jaarlijks meer auto’s komen, maar dat de aanleg van nieuwe wegen daarmede geen gelijke tred houdt. Men ziet nu reeds grote op stoppingen in de centra van de steden en men vreest, dat het binnen niet al te lange tijd op de grote weg niet veel beter zal zijn. De wegenaanleg wordt ook gedupeerd door de bestedingsbeper king. Het departement staat voor een zeer zware taak, zo bekende minister Algera. Een snellere stijging van de aan leg van wegen is technisch mogelijk. Dit is slechts een kwestie van geld en mensen. Maar geld is er nu eenmaal weinig en in het kader van de beste dingsbeperking is er ook een personeel- stop ingesteld, zodat de ministers geen nieuw personeel meer mogen aanstel len. Gezien dus de huidige financiële situatie zijn de verwachtingen voor dit jaar hoog gespannen. Toch is er de laatste jaren op dit gebied nog heel wat tot stand gekomen, zo zeide de minister. Wat kan er gedaan worden om de ver keersopstoppingen in de grote steden tegen te gaan? Minister Algera houdt zich met dit probleem bezig. Er zijn echter zo veel mogelijkheden, die ook alle weer evenveel nadelen inhouden, dat het uiterst moeilijk is daarvoor op korte termijn een oplossing te vinden. Het sluiten van de stedelijke centra voor personenauto’s vond de heer Algera een paardenmiddel. Men kan de verkeers opstoppingen voorkomen door het aan leggen van ringwegen, de verbetering van het openbaar vervoer, het maken van tunneltraverses, synchronisering van verkeerslichten, stopverboden en vergro ting van de parkeerbanen. De automo bilisten zouden ook hun wagens op gro ter afstand van hun doel kunnen par keren en forensen zouden hun vervoer kunnen „poolen”, zodat zij dus met één auto naar hun werk gaan in plaats van met bijv, vier wagens. De fiets blijft voor de bewindsman van Verkeer en Waterstaat het geijkte ver voermiddel in de stad. Als men alleen het openbaar vervoer verbetert, dan ver mindert niet het aantal personenauto’s, maar wel het aantal fietsers. Ook zou men parkeermeters kunnen instellen. Eén der moeilijkheden daarbij is echter weer de contróle, die extra personeel vergt. Zo zjjn er tal van maatregelen op te sommen, die in theorie het verkeer in de steden kunnen ontlasten, maar zoals gezegd het is uiterst moeilijk een verantwoorde beslissing te nemen. De belangstelling was groot, al had Het beleid van deze minister is over deze nog groter kunnen zijn, zo niet KLOMPENMAKER IN AMERIKA John Woldering uit Holland, in de Amerikaanse staat Michigan, is klompenmaker en hij heeft een goede verdienste aan zijn handgesneden produkten, daar duizenden Amerikanen tijdens de befaamde tulpenfeesten in Holland op klompen willen lopen. Vorig jaar verkocht Woldering maar liefst 15000 paar klompen aan zijn landgenoten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1