KOMT ER EEN TOPCONFERENTIE? Nieuw programma ter bestrijding werk loosheid goed ontvangen üs hjoed p p to sizzen 54e JAARGANG VRIJDAG 7 MAART 1958 No. 19 Buitenlands Overzicht Nog vele moeilijkheden te overwinnen De werkloosheids- dan zal dit stellig van invloed zijn op Russen stemmen er nu mee in eerst een conferentie van ministers te houden De Russen hebben eindelijk en tot veler verwondering inge stemd rhet het voorstel van de grote Westelijke landen om een eventuele topconferentie te doen voorafgaan door een bijeen komst der ministers van buitenlandse zaken van de mogend heden, welker leiders aan zo’n conferentie zouden deelnemen. Zij hebben zich ook bereid verklaard eventueel langs diploma tieke weg de inleidende besprekingen over zo’n conferentie te houden. Hwat de iene bireint, kin de oare bidrippe. Ondanks de winter zijn gedurende de maand februari meer dan 700 schepen door de sluis van Staveren geschut. vrije verkiezingen en de vrije keuze der satellietstaten aan de orde zal komen, weren zij zich geducht. In Oost Duitsland hebben zuiveringen plaats gehad en zijn de leiders zelfs Stalinistischer dan Moskou en de hongaarse en de róemeense commu nistische leiders kwamen ovreen nau wer samen te gaan werken bij de handhaving van hun regime; ze wij zen elke bespreking over de status van hun landen af als inmenging in binnenlandse zaken van hun rijken. Gouden filmpjes le week maart 1908 Bij het postkantoor te Bolsward is een tweede loket in gebruik geno men. de verhoudingen tussen beide groe peringen in de gehele wereld. Zelfs als alleen Europese mogendheden aan de topconferentie zouden deelne men en alleen Europese vraagstukken worden behandeld, zou dat nog niet uitsluiten dat een uitstapje buiten die sfeer werd gemaakt, want Rusland wil een wapen-embargo voor het Midden Oosten bespreken en een ver bod van oorlogspropaganda. Maar is ’t mogelijk in Europa tot ontspan ning te komen? Moskou begint al met moeilijkheden te maken, door het Westen niet veel tijd te gunnen voor de voorbereiding der bijeenkomsten. Het wil in april de ministers- en in juni de topconferentie; het is ondenk baar dat het Westen hiermee accoord zal gaan en te Londen en Washing ton is door deze eis ook de argwaan omtrent de Russische bedoelingen toegenomen en het vermoeden ver sterkt dat de Russen alleen uit pro pagandistische overwegingen de top conferentie willen. Moskou wil ook dat ter conferentie alleen de punten die het zelf op de agenda wil hebben zullen worden be sproken. Dat zijn behalve de twee hierboven genoemde, stopzetting van de proeven met kernwapens, onvoor waardelijk verbod van deze wapens, een atoomvrije zóne in Midden-Éuro- pa, opheffing van alle militaire bases in andermans landen; Amerika wil spreken over de hereniging van Duitsland, het recht van de satelliet staten een eigen regeringsstelsel te kiezen, beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad en over de „vredelievende” exploitatie van het heelal. Zoals bekend hadden Amerika en En geland oorspronkelijk voorgesteld eerst zo’n ministersbijeenkomst te houden, doch ze waren later wat soe peler tegenover Moskou geworden en wilden er wel mee accoord gaan dat de voorbereidende besprekingen alleen via diplomatieke kanalen zou den plaats hebben; Frankrijk was minder soepel en vond een ministers bijeenkomst vooraf wel degelijk no dig, maar vrijwel op hetzelfde mo ment dat Moskou een ministersconfe rentie aanvaardde, welke het aanvan kelijk weigerde omdat het daar te grote invloed van Dulles vreesde, liet Frankrijk zijn eis dat zo’n ministers conferentie in ieder geval de topcon- ferente moest voorafgaan, varen. Men vraagt zich hier en daar af of Moskou niet juist om Parijs ter wille te zijn, de ministersconferentie aan vaardde. Want men meent ontdekt te hebben dat de Russen voor een suc ces op de topconferentie op Frank rijk rekenen omdat dit zeer ontevre den is over de Amerikaanse houding inzake de Algerijnse en Tunesische kwestie. Dulles zelf heeft trouwens meegeholpen om de Russen wat toe- gevender te maken, want onder de druk der publieke opinie in de Ver. Staten neemt hij de laatste weken een veel minder starre houding ten opzichte der topconferentie aan dan tevoren. Uit dit alles blijkt het we derzijdse verlangen om elkaar tege moet te komen en de moeilijkheden uit de weg te ruimen welke een bij eenkomst van de leiders der grote mogendheden zouden kunnen belem meren. In alle stilte is het stoffelijk overschot van mevr, van Panhuis-Looxma, die met haar echtgenoot, stiefzoon en echtgenote in het Hoendiep bij Gro ningen verdronk en te Leek werd bij gezet, overgebracht naar de grafkel der Brongerga bij Oranjewoud waar in ook het lijk van haar eerste echt genoot, mr. Daniël de Blocq van Scheltinga was bijgezet. Te Brielle werd een zeepaling aange bracht van de ongewone lengte van 2 meter en 70 pond. Het feit dat de Ver. Staten niet met Rood China in een topconfe rentie willen spreken, zal mis schien ten gevolge hebben dat op een dergelijke conferentie al leen Europese zaken zullen wor den besproken en dat is mis schien maar het wijste ook, want anders zou zij in de veelheid van problemen verstikken. In Europa zijn bovendien de verhou dingen thans min of meer stabiel ge worden, elders in de wereld zijn ze nog te vloeiend om binnen afzienbare tijd een concrete oplossing voor de vele vraagstukken daar, te vinden. Ook zijn bij de problemen daar aller lei volken en landen betrokken, wel ke ook geraadpleegd zouden moe ten worden. In Europa zijn de ver houdingen tussen de beide blokken dus scherp omlijnd en vanuit deze posities kunnen de leidende figuren van beide blokken namens alte aan gesloten landen spreken. Mocht er door deze besprekingen dan ver- Op zichzelf is dat hoopgevend, maar men is er met de voorbereiding van de topconferentie en zelfs van de mi- nisters-bijeenkomst nog lang niet. Want in de eerste plaats zal moeten worden uitgemaakt welke landen op deze bijeenkomsten tegenwoordig zullen zijn. De Russen zullen er waar schijnlijk met henzelf graag behalve Amerika, Engeland en Frankrijk ook Rood China als hun grote communis tische bondgenoot en India als het grootste neutralistische land bij wil len hebben; Amerika zal in ieder ge val Rood China met een veto treffen, omdat Washington nog altijd aan de fictie vasthoud dat Peking niet de werkelijke vertegenwoordiger van ’t Chinese volk is, waarom het deze re gering dus ook niet erkent. Maar ook ten deze heeft Moskou de laatste tijd blijk gegeven van de soepelheid; vol gens de Russen kan de topconferen tie breed of minder breed worden samengesteld en kan zij wat de agen da betreft desnoods met enkele lich tere problemen beginnen om de zwaardere voor het slot te bewaren. Maar zij waren toch wel zo uitgesla pen om voor te stellen de topconfe rentie in India te houden, waardoor ze, zelfs als dit land zelf niet ter con ferentie zou worden uitgenodigd, willen trachten het gezag van dit grote neutralistische land voor hun karretje te spannen. Zoals bekend is India het met Moskou eens over een verbod van het gebruik van atoom wapens. De Westelijke landen had den kennelijk plannen de conferentie in een der neutrale landen van Euro pa te houden, maar of ze, nu India genoemd is, dat land voor het hoofd zullen durven stoten is een vraag. aansluiten zodat het mede als schild voor de rest van West Europa kan dienen. De Russen hebben zich steeds wel bevonden bij de status quo, de bestaande toestand en tot nog toe hebben ze geen neiging getoond hun standpunt te veranderen; van vrije verkiezingen in de beide delen van Duitsland willen zij niet weten, wel verklaarden ze dat het vraagstuk der hereniging misschien gemakkelijker zou kunnen worden opgelost als het Westen de atoomvrije zóne in Midden Europa zou accepteren; een lokaas dat het Westen noch West Duitsland alleen thans bereid is te slikken. President Eisenhower heeft trouwens nog eens gezegd dat hij niet alleen een eventuele toestemming der Rus sen in de hereniging van Duitsland op de basis van vrije verkiezingen als toetssteen voor de goede bedoelingen van Moskou zou beschouwen maar ook de Russische houding tegenover de satellietstaten. Maar het is uitge sloten dat Moskou bereid zou zijn deze volken over hun eigen lot te la ten beslissen. De Russen hebben di rect bij het beëindigen van de oorlog verklaard dat zij in de landen welke aan hun Westgrens lagen regeringen wensten die hun goed gezind d.w.z. communistisch waren en met hulp van hun bezettingstroepen in die lan den is hun dat ook gelukt, vorige week herdachten we nog het feit dat tien jaar geleden de communistische staatsgreep in Tsjecho Slowakije plaats had. De communistische lei ders in deze landen beseffen trou wens van wie zij het moeten hebben nu de mogelijkheid van een topcon ferentie bestaat en zij weten dat van Westelijke zijde zowel het vraagstuk der Duitse hereniging op basis van hulp aan onder-ontwikkelde gebieden die vaak dubbel getroffen worden doordat, ook de opbrengst van hun uitvoerprodukten grondstoffen door prijsdalingen sterk vermindert. In Amerika komt daarom weer meer het plan op de voorgrond om door stichting van een groot fonds, waarin de Westelijke landen alle naar draag kracht zouden moeten bijdragen, een omvangrijke hulpactie ten bate dezer landen te ondernemen en wel in zo danige vorm dat ook de binnenlandse industrie van de hulpverlenende lan den door bestellingen er mee zou zijn gediend. bestrijding Al met al lijkt overeenstemming tussen Oost en West over be langrijke kwesties volgens ’t oordeel van bekende commenta- toren dan ook maar hoogst twij felachtig. Zij zien ook gevaren voor de eenheid van hef Westen bij de voorbereiding der conferentie omdat er een vrij sterke nuancering in de meningen van de Westelijke politici is over de Rus sische bedoelingen en in het bijzonder over het Pools—Russische voorstel van de atoomvrije zóne. En die vrees baseren zij niet het minst op het feit dat ook in W. Duitse kringen de me ningen daarover sterk blijken te ver schillen. Er zijn zelfs leden van de Chr. Dem. Unie, de partij van dr. Adenauer, die voor het plan pleiten en ook met de Oost Duitse regering willen praten, wat de bondskanselier, die thans op vakantie in Z. Frankrijk is, absoluut afwijst. Deze commentatoren waarschuwen ’t Westen er voor niet naar een confe rentie te gaan vóór men het onder ling stevig eens is, anders zal zo’n conferentie slechts de Russsche pro paganda dienen. Liever geen conferentie dan één waar de eenheid van het Westen ontbreekt. Die eenheid wordt ook op de proef gesteld door de economische depres sie, welke vooral in de Ver. Staten aanleiding geeft tot grote werkloos heid en bij de politieke partijen zowel daar als in andere Westelijke landen de wens doet opkomen te bezuinigen op de hulp welke andere landen wordt verleend. Ook op de militaire uitgaven en ook op de economische Hwat hat Qabe Skroar BEWIJS VAN LUCHTWAARDIGHEID VOOR NEDERLANDSE HELICOPTER Op de luchthaven Rotterdam is maandag het bewijs van luchtwaardigheid uitgereikt voor de eerste nederlandse stuwstraalhelicopter, de „Kolibrie”. Op deze foto zien we de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer (links) die het bewijs 'uitreikt aan de directeur van de nederlandse helicopter industrie, Ir. G. F. Verhage. Groot nieuws van elders is er eigen lijk niet. De betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië blijven nog even gespannen en in de bemidde lingspogingen van Washington en Londen zit weinig schot. Nu het de Fransen in Noord Afrika zo weinig voor de wind gaat, wordt in het moederland de positie van de regering ook zwakker, men praat weer over een mogelijke val van het kabinet-Gaillard. Een lichtpuntje is voor de Franse buitenlandse politieke positie dat er meer toenadering met Spanje komt, nu Madrid in Noord Afrika ook last heeft met Marokkaan se troepen, bij wier bestrijding Spaanse en Franse legers samenwer ken. Maar binnenkort komt Nasser op bezoek bij Franco en men moet afwachten of de Egyptenaar er niet in zal slagen de traditioneel goede Spaans-Arabische betrekkingen te herstellen. Nasser was al op bezoek in Syrië om er als president van de Ver. Arabi sche Republiek, de fusie van Egypte en Syrië te vieren; in Syrië zelf groeit overings nu reeds het verzet tegen deze rep., waarbij het koninkrijk Je men zich nu definitief heeft aange sloten. Nasser uitte scherpe kritiêk op de JordaansIrakese federatie, welke volgens hem imperialistische bedoelingen zou hebben en vuurt de Mohammedaanse oppositie in Liba non fel aan om haar regering te dwingen ook tot de V.A.R. toe te treden. Vele commentatoren vestigen er de aandacht op dat het niet al leen om de vraagstukken, gaat, welke op zich zelf al uiterst moeilijk is, maar bovenal om het in vrede naast elkaar leven van twee ideologiën. De Russen hebben daarvoor de laat ste jaren steeds gepleit, maar in hun binnenlandse propaganda steeds te verstaan gegeven dat zij dit vreed zaam naast elkaar leven slechts als een voorbijgaande periode beschou wen, tenslotte zou het communisme over heel de wereld zegevieren. Met deze mogelijkheid voor ogen moet het Westen óf zijn defensiestel- sel volkomen handhaven of staan op een volledige wederzijdse ontwape ning onder afdoende controle. Een tussenweg is er voor het Westen ei genlijk niet, afschaffing van kernwa penen alleen zou voor Rusland mili tair voordelig zijn, omdat zijn gewo ne bewapening en mankracht in Eu ropa vele malen sterker is dan die van het Westen, invoering van een atoomvrije zóne in Midden Europa zou de verdedigingsstrook van het Westen zo smal maken, dat ze nau welijks meer een behoorlijke basis voor de defensie zou bieden. Dit wat de besprekingen over de bewapening op een eventuele topconferentie be treft. En dan is er de hereniging van Duits land, die volgens de Nato-staats- lieden en militairen ook alleen aan vaardbaar is als een volledige ont wapening aan beide zijden wordt doorgevoerd, of als een herenigd Duitsland zich bij het Natopact mag STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Voor de nieuwe cursus aan de am bachtschool te Sneek hebben zich op gegeven voor het timmeren 19 leer- in Europa iets ten goede in de lingen, het smeden 8 leerlingen, het houdingen der blokken veranderen verven 5 leerlingen. r '~‘J 7 KAMEKO VERZICHT Advertentieprijs; 13 cent per mm Ingezonden mededeln gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 kwaal weggenomen, zo zeide hij. En 't zijn de gerichte maatregelen waarvoor de socialisten altijd hebben gepleit. Deze opmerkingen zouden er op kunnen dui den, dat we de afgelopen dagen ’n echt „politiek” debat hebben beleefd. Toch was dat niet het geval. Ook al waren er verschillen van mening, men kreeg toch duidelijk de indruk, dat de Kamer er zich van bewust was hier te maken te hebben met een nationale zaak. Het kan natuurlijk ook zijn dat de naderende ver kiezingen de partijen tot voorzichtig heid hebben gemaand. In ieder geval was er geen sprake van dat men elkander ten koste van alles wenste te overtroeven. Ook de inter- pellant Biewenga beperkte zich in dit debat, duiver zakelijk gezien was dit niet ten onrechte, want de overbesteding heeft zich doen gelden in alle sectoren van ons leven. Kamer en regering zijn daarvoor verantwoordelijk. Bescheiden heid was dan ook niet geheel ongepast. Financiering. Het financieringsprobleem zal nog de nodige moeilijkheden veroorzaken. Minister Suurhoff heeft gezegd, dat ’t kabinet daarover nog in beraad is. Het gaat daarbij niet alleen over de finan ciering van dit nieuwe programma ter bestrijding van de werkgelegenheid, maar ook over de financiële consequen ties van het Indonesische drama. De werkloosheidsbestrijding kost f 150 mln., de ontwikkeling in Indonesië vergt hetzelfde bedrag. Op welke wijze kan 'deze f 300 mln. in onze begroting wor den opgevangen Daarvoor zijn vier mo gelijkheden: inflatoire financiering, be lastingverhoging, bezuiniging en lenin gen. Voor de eerste mogelijkheid voelt niemand. Daardoor zou de werkgelegen heid op de lange duur nog meer worden ontwricht. De rechtse fracties en de libe ralen hebben zich reeds uitgesproken voor de twee laatste mogelijkheden. De socialisten hebben hun standpunt nog voorbehouden. Dit standpunt is afhan kelijk van de ontwikkeling van de con junctuur. Nu zal ’t waarschijnlijk uiterst moeilijk zijn om zó te bezuinigen, dat de werkgelegenheid niet in gevaar komt. Belastingverhoging kan echter ook scha delijk voor de werkgelegenheid zijn. Het kabinet staat dus voor een moeilijke beslissing. Tot nu toe is een Kamer meerderheid tegen belastingverhoging. Zou de werkloosheid echter toenemen, dan zal men toch nog wel eens naar dit onsympathieke middel moeten grijpen. Een belastingverhoging is altijd minder erg dan het niet bestrijden van de werk loosheid. In de politiek moet men nu eenmaal nooit „nooit” zeggen. De afgelopen dagen hebben de debatten in de Tweede Kamer in het teken van de werkloosheidsbestrijding gestaan. De directe aanleiding daartoe was een interpellatie van de heer Biewenga (a.r.). Deze interpellatie werd door de Kamer toegestaan, omdat de regering mededeelde niet van plan te zijn een nota te schrijven over de werkgelegenheidspolitiek. Het werd langzamerhand echter de hoogste tijd dat de Kamer liet merken, dat de stijging van de werkloosheid haar verontrustte. Sinds 2 januari toen de belas tingvoorstellen werden behandeld had de volksvertegenwoordi ging niet meer over de werkgelegenheid gesproken. De laatste maanden is er op dit terrein echter wel het een en ander gebeurd. Deze trage gang van zaken had in ieder geval het grote voordeel, dat de regering in staat was de Kamer een program ter bestrijding van de werkloosheid aan te bieden. Een programma, dat beperkt en gericht is. Beperkt wat de omvang, ge richt wat de gebieden betreft. Tot nu toe werd de werkloosheid voornamelijk met globale maatregelen bestreden. Dit bleek op de duur niet voldoende, omdat daardoor tal van produktieve krachten vrij kwamen, die voor de export weinig te betekenen hadden. De werkloosheid wordt niet in de eer ste plaats veroorzaakt door de beste dingsbeperking, maar door de overbe steding. De bestedingsbeperking was noodzakelijk om de overbesteding af te remmen. Dat wil zeggen, dat de binnen landse vraag moest worden verminderd, maar dat tegelijk de export moest toe nemen. De cijfers wijzen gelukkig uit, dat we daarin schijnen te slagen. De moeilijkheid was echter, dat de beste dingsbeperking gepaard ging met een nijpende kapitaalschaarste. Daar heeft de werkgelegenheid veel nadeel van on dervonden. Eind februari waren er on geveer 125.000 mensen werkloos. En hoewel het algemeen beleid, gezien de toeneming van de export, niet onrede lijk heeft gewerkt, moest de werkloos heidsbestrijding met kracht ter hand worden genomen. Vandaar dus het nieu we gerichte programma van de re gering. Dit programma is in het algemeen gun stig door de Kamer ontvangen. Het de bat spitste zich ten slotte toe op een paar belangrijke kwesties. Zo was de grote meerderheid van de Kamer onte vreden over het standpunt van de re gering om geen rentebijslag ten behoeve van de particuliere bouw te geven. Men weet, dat de regering de bouw van wo ningwetwoningen, die beschouwd moeten worden als arbeiderswoningen, krachtig stimuleert. Maar de particuliere bouw wordt min of meer aan zijn lot overge laten. De meerderheid van de Kamer vindt dit onjuist, omdat door dit beleid een goede verdeling van de woonruimte in gevaar komt. Stagnering van de par- In Groningen, Friesland en Drenthe, als mede gedeelten van de provincies Over ijssel, Gelderland en Noord-Brabant zul len openbare werken uitgevoerd worden tot een bedrag van f 55 mln. De z.g. manwekengrens van f 175 (bij de uitvoering van aanvullende werken) zal worden verhoogd. Kosten f 10 mln. Daardoor kunnen ook duurdere aanvul lende werken worden uitgevoerd. Er zal een extra subsidie voor de bouw van 3000 woningwetwoningen worden verstrekt. Deze woningen zullen voor een deel in de z.g. probleemgebieden worden gebouwd door arbeiders uit deze gebie den. Een deel van deze woningen zal kunnen dienen voor de huisvesting van gerepatrieerden en voor de bevordering van industriële vestingen. Het goedkeuringsbeleid voor bouwwer ken in de particuliere sector, niet de woningbouw, zal afgestemd worden op de aanwezige bouwcapaciteit. Dit bete kent, dat op korte termijn de rijksgoed- keuring voor de bouw van deze objecten zal worden verleend. Op korte termijn worden uitgestelde overheidsorders tot een bedrag van f 25 mln. alsnog geplaatst bij ondernemingen, die door het uitblijven van deze orders in bijzondere mate waren getroffen. De regelingen die bestaan voor de bevor dering van de regionale industrialisatie worden verruimd. Zo zal een nieuwe sub sidieregeling voor de industriebevorde- ring in de kerngemeenten worden ge troffen. Hiervoor wordt f 250.000.uit getrokken. Het rijk zal verder bevorde ren, dat er financieringsmiddelen ge vonden zullen worden voor de bouw van industriehallen in kerngemeenten van de ontwikkelingssgebieden. En ten slotte wordt in de drie noordelijke provincies de premieregeling ter bevordering van de industriële vestiging, niet alleen van toepassing verklaard op nieuwe vesti gingen, maar ook op uitbreiding van be staande bedrijven. Bolswards Nieuwsblad ticuliere bouw betekent, dat de „meer welgestelden” in de woning van de „ar beiders” moeten gaan wonen. Daar zijn op de duur noch de „arbeiders’ noch de „meer welgestelden” bij gebaat. De par ticuliere bouw stagneert door de huidige hoge rentestand. Het is te onvoordelig woningen te gaan bouwen, want de hoge rente jaagt uiteraard de huren op. Het was de heer Van Eibergen (a.r.), die dit denkbeeld nader heeft uitgewerkt. Hij wilde aan de particuliere bouwers een rentebijslag geven van 2 gedu rende vijf jaren. Dit zou, althans vol gens zijn berekeningen, neerkomen op f 2500.per jaar voor een woning van f 25.000.Als men een werkloze te werk stelt op een aanvullend werk kost hij het dubbele bedrag. De „aanvullende werken” liggen dus in de bouwnijverheid voor het opscheppen, aldus de heer Van Eibergen. Zijn denk beeld werd gesteund door de heren An- driessen (k.v.p.), Beemink (c.h.) en door de liberalen. Op het moment dat wij dit overzicht moesten schrijven was helaas nog niet bekend of de regering voor deze Kamermeerderheid is ge zwicht. Een tweede moeilijk punt was de pre mieregeling om de industrialisatie te be vorderen. De regering wil deze regeling voor de drie noordelijke provincies weer in het leven roepen. De heer Andriessen (k.v.p.) was van mening, dat deze re geling weer integraal (dus voor het ge hele land) moest herleven. De meeste kritiek op het regeringsbeleid werd wel uitgeoefend door de k.v.p.-fractie. De heer Andriessen vond de maatrege len van de regering wel goed voor zover het betreft de leniging van de acute nood. Maar, naar zijn mening, is het re geringsbeleid er niet op gericht om de oorzaken van de kwalen weg te nemen. Dat zou moeten gebeuren door bevorde ring van de export en van het bezit. Het huidige beleid noemde de k.v.p.- woordvoerder „het plakken van pleisters op de wonden”. Daar was de heer Roemers (soc.) het niet mee eens. Juist door de gerichte maatregelen wordt de oorzaak van de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1