IN WITMARSUM LEVERT MEN VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Qabe MAATWERK” 1 roar üs hjoed p p to §izzen 7 Jl 54e JAARGANG No. 20 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Winterófskied PYT. Fan de Martinytoer X Zilveren filmpjes HWAT DE HEAR EGAS NET FORNEARE KOE P.v.d.A. Neffens it forslach fan dizze gearkomste yn üs blêd, hat de hear Egas ek praet oer de artikeltsjes un der de Martiny-Toer. Fanwege de skoalle koe ik net op dizze gearkom ste wêze en moat dus it krantefor- slach nimme as biwiisstik. Dêryn stiet to lézen: Men hat hjirby lykwols net hieltiten lyk as de hear T. de J. yn de Martiny-toer prate oer.de noarmen fan de Minister, om’t wy bitinke moatte, dat de boere-organi- saesjes, resultearjende yn it Lanbou- skip, mei dizze noarmen akkoard gyngen”. Men moat de han net tusken bast en beam stekke. De winter is forline Kalinder wiist wer maert Redens under to binen Der koe amper fan praet Hie’t in pear nachten fêrzen En hope elk optein Moarnier dan sil it wêze De loft wie wyt fan rein. Ja der foei folop wiette Dit winterske fearnsjier Rüchburd liet ’t juskes sitte Soms lake ’t sintsje blier Draeide de wyn nei’t Easten Sei elk dat ’t tinken wie Wy koene der üs mei treaste ’t Waerd al den deale snie: Ja snie op alle paden It jage heech op ien Ta tichte barikaden ’t Forkear wie ien dei dien Draeide de wyn nei’t Noarden Elk tocht de loft wurdt blau Dan kamen hagelboaden Dy giselen skerp en rau. De winter is forline Hy makket neat net bést ’t Bleau kwakkeljen en kwinen It waer gjin wike fêst Draeit nou de wyn nei’t Suden Dan grienet it tapyt Ring kom der nije spruten En ’t Ijipke ropt: Kioewyt! DINSDAG 11 MAART 1958 Visser’s fabriek van transportmiddelen kreeg zelfs order uit Suriname Nou, dat is in sterk stikje. Inkelde wiken lyn haw ik as lid fan de Frys- ke Grounkeamer tastjürd krige in oersicht fan de lêstendeis troch de Mi nister publisearre nije pachtnoarmen. Hoe moat ik dizze noarmen dan n’ea- me? Sünt hwannear draecht in oar lichem de forantwurdelikheit foar de ministeriële bistuten as de Minister seis? Of wol de hear Egas sizze: diz ze noarmen lykje nou wol fan de Mi nister to kommen, mar dat is net sa. Hy hat se allinnich mar tekene en syn namme der boppe en under set, mar de man is der net debet oan. De hear Egas is Keamerlid en dy kin fan sokke dingen rnear witte. Hy lést de Martiny-Toer, sa’t bliken die. Soe hy nou net ris ütlizze wolle, hwa’t foar dizze noarmen dan de forantwurdlik- heit draecht as it de Minister net is? Of bidoelt hy to sizzen, dat ik der by sizze moatten hie, dat dizze organi- saesje of dy it der net of net alhiel of wol alhiel iens mei wie? Dat soe in frjemde boel wurde. Wy hawwe in nije Pachtwet krige en wy krije straks ek de forplichte noarmen fan it Ministery. Meije wy dan net sizze, dat dit op rekken komd fan de Mi nister? It moat net malder. Mar ik bigryp de situaesje wol, hweryn de hear Egas sit: Hy sit yn in frjemd parket: As adfiseur fan it Boun fan Lanhierders hat hy hiel hwat krityk op de nije noarmen. Mar dizze kom- me fan syn partijgenoat Dr. Mans holt of Dr. Vondeling. En dat is foar in keamerlid net in moaije situaesje. Hwant winlik bistriidt hy syn eigen foarmannen. En dér wol er nou graech foar weias adfiseur fan de lanhierders en hypteekboeren. En dêrom moat der in oare sündebok foun wurde foar dizze noarmen. Nou, hwat kin men tsjintwurdich better dwaen as sykje dy by it Lanbouskip. Dat kriget tsjintwurdich dochs fan party Ijïi hiel hwat to hearren. Mar de hear Egas kin dizze kant ek net üt. Hwant al hie it LAnbouskip him mei syn ütstellen akkoard forklearre, wurding foar rekken fan de Minister en fan nimmen oars. Seis by wetten, dy’t yn de keamers oannonid wurde moatte, is de Minister allinnich steatkundich de forantwurdlike man. Mar hjir is it gjn Wet, mar in Mini sterieel bislüt. En dér hat nimmen hwat bislissends oer to sizzen as al linnich de Minister. Dat dit nou krekt in P.v.d.A.-man is, kin de hear Egas swier op ’e mage lizze, mar dat jowt him gjin rjocht de feiten net under eagen to sjen. Mar de saek is jit net t. Is it wier, dat de noarmen fan de Minister troch it Lanbouskip goedkard binne of dat hja dêrmei' akkoard giene? Dat soe men allinnich witte kinne as men it adfys fan it Lanbouskip der by hie. Mar dat wurdt oan de Minister ütbrocht en it stiet it Lanbouskip net frij dit to publisearjen. It wie bikend dat it Lanbouskip by skriuwen fan 15 april 1957 syn adfys oan de minister ütbrocht hie, mar dat wie: „vertrou welijk”. De bütewacht mocht dit net witte. Op oanstean fan it Lanbouskip hat de Minister lykwols tastien, dat nou’t de noarmen ienkear troch him iepenbier makke wiene, ek it Lan bouskip frij krige om har ütbrocht adfys buorKundich to meitsjen. En hwat docht nou bliken? Op blêdsiden 4352 fan de Meidieling Nü. 1 fan it jier 1958, kin men it hiele adfys léze en der sjocht men üt, dat de hear Egas net alhiel by de wierheit bleaun is troch to bisykjen de forantwurd- likheit hjir to sykjen. Hwant hjir stiet swart op wyt to lézen: Het Land bouwschap acht het in verband met het voorgaande niet aanvaardbaar dat de pachtnormen hoger worden gesteld dan de huidige en de te ver wachten rendabiliteit van de land bouw rechtvaardigen”. En as algemiene konklüzje folget dan: „Uit het voorgaande volgt de conclusie, dat de, in het ontwerp voorgestelde normen voor land en gebouwen, in het algemeen tot een te HOGE PACHTSOM voor boer derijen leiden, (bis. 44). Men kin der oer tsiere, hwa’t de auteur fan dizze noarmen is: Dr. Mansholt of Dr. Ir. Vondeling, mar spitich foar de hear Egas, hy komt dochs by in partijgenoat to bycht. En de skriuwer fan de Martiny-Toer giet troch om yn en buten de Grounkea mer to striden tsjin de noarmen fan de MINISTER. De hear Egas is jit mar in blaumoan- dei keamerlid, mar sokke bokken as dizze moast hy mar net wer sjitte T. de J. It is ta myn spyt mar in inkelde kear mooglik, om harren, dy’t op dizze ar tikels reagearje, Ians dizze wei andert to jaen. Sa lizze der diz kear in pear fikse brieven fan de hear v. Str. en de redakteur fan „De Vrije Bóer”. Foe men harren billik bihannelje, dan soe men dy yn har gehiel opnimme moat te en oan elts in artikel bisteegje moatte. Dan kamen hja mei har re- plyk en hwa’t dan mar de langste asem hie, soe bipale hwer’t dizze stikjes bidarje soene. Yn in deiblêd kin men sokke reaksjes yn de rubryk „Ynstjürde Stikken” under dak brin- ge, mar in streekblêd hat der meas- tentiids ek gjin romte foar. Dér komt by, dat de praktyk my al lang leard hat, dat yn in krante de saek nea goed ta syn rjocht komme kin, om’t de „debaters” al ringen fan it iene op it oare oergeane en de inkelde lêzer, dy’t it alhiel folge hat, op it lést net mear wit, hwer’t it winlik oer gie. It is in hege ütsündering, dat men der hwat wizer fan wurdt. De saek wurdt lykwols oars as it net mear giet oer forskil fan miening dat sil der altyd wol bliuwe mar oer it werjaen fan feiten. Dér moat men it wol oer iens wêze, hwant in ding kin net tagelyk 4 kilo en 8 kilo wage. len fan beiden is dan mis. En nou hat der fan ’e wike in gearkomste by Boermans west fan it Boun fan lan hierders en hypteekboeren, hwer’t it Twadde Keamerlid de hear C. Egas it wurd fierd hat. De hear Egas is adviseur fan it Boun. Hy is ek lid fan de Twadde Keamer foar de dan noch, bleau de folsleine forant- B r- t fJi - Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Hwat hat Advertentieprijs: 13 cent per mffl Ingezonden mededelingen duhbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Rijwielprijzen verlaagd. Voor f 29. koopt U een compleet goed rijwiel. De betere kwaliteiten f 34. Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2de week maart 1933 Oprichting van een nieuwe ijsvereniging te Bolsward. Bestuursleden werden J. D. Steensma, O. Zijsling, J. van der Klei, I. Wierdsma, P. Idzinga, B. Falkena en C. E. H. Osinga, Sj. Molenaar, A. Blauw, J. Slot, C. van de Witte. Op 19 maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Boekema in dienst trad bij fa. S. S. van der Werf te Bols ward. Slager L. Bonnema te Winsum slachtte een derdekalfskoe van eigen stal, welke 836 pond wegende niet minder dan 206 pond vet meedroeg. Volgens de ruime botvangst op het Ijs selmeer schaffen vele vissers zich nieu we netten aan. De fabrikanten en hande laren kunnen in de aanvragen nauwelijks voorzien. Gegarandeerd verse eieren van vastzit tende kippen, 3 cent per stuk, bij de 10 stuks lager. L. Mol, ’t Laag. In Abessinië is in de nabijheid van de Franse en Italiaanse grens een opstand uitgebroken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De Duitse rijksminister Göring heeft verklaard, dat de veiligheid van leven en eigendom der joodee staatsburgers, die zich tegenover de regering loyaal ge dragen, door de wet gewaarborgd is. Vijf jonge spelers krijgen een kans Terwijl de winter ons tot afscheidt?) nog eens heeft getracteerd op een ge weldig' pak sneeuw, is het hoofdbestuur van de K.N.K.B. reeds geruime tijd be zig met de voorbereidingen voor het ko mende seizoen. Zo is dan onlangs de lijst van 24 eerste klas spelers samenge steld. Vergeleken bij het vorig jaar zijn er in deze lijst 5 wijzigingen aangebracht. Twee oude bekenden, n.l. M. van der Leest en S. van der Zee, zijn op eigen verzoek van de lijst afgevoerd. Verder zijn P. Zwart van Warga en D. Miede- ma van Berlikum, die het vorig seizoen beslist niet mee konden komen, zeer te recht weer naar de 2de klas verwezen. Ten slotte is ook de sportieve Harlin- ger A. de Jong, die blijkens zijn presta ties van 1957, op zijn retour is, ook uit de eerste klas verdwenen. Hotze Schuil, die het vorig jaar zijn eis om als voor- inse te worden aangewezen, zag afgewe zen, staat nu als voorinse opgesteld. Jan Meijer van Ried en Piet Schuil van De bovenste foto laat zien hoe de jonge mensen voor het paleis haastig in de wachtende auto stapten. Onder ziet men de Prinses en Robin Douglas Home in d,e wagen. Harlingen; H. Schuil, Harlingen; J. Ve- nema, Achlum; H. Seerden, Franeker; S. Faber, Berlikum. Achterin J. Pander, Huizum; H. Bultje, Harlin gen; A. Hiemstra, Leeuwarden; J. Tof- sma, Arum; W. Vlietstra, Franeker; R. Kuiper, Makkum, F. de Vries, Kims- werd; A. Veldkamp, Huizum. Reserves J. Faber, Peins, J. Oostra, Oosterlittens; S. Tjeerdema, Arum; C. Hoekstra, Fra neker; H. Gjaltema,. Schalsum; E. Rijp- ma, Kimswerd. Het officiële adresboek van de Friese industrie, dat drie jaar geleden door ’t E.T.I.F. werd uitgegeven, verzwijgt in alle talen „Visser’s fabriek van Tran sportmiddelen” te Witmarsum, zoals ’t in de folders van deze jonge onderne ming wordt genoemd. Terecht overigens, want dit adresboek werd samengesteld naar de gegevens van een in 1954 ge houden enquete en in dit jaar we leven snel kwam het bedrijf van de heer Visser nog riet in aanmerking een industrie te worden genoemd. Bezien we thans de kaart van Neder land met de opgeprikte spelden, die aan duiden, waar zoal produkten werden ge leverd, dan zien wij dat het bedrijf thans bekend is over geheel ons land, met een grote „dichtheid” in de kustprovincies, vooral in landbouwende streken: Gronin gerland, de Friese kleibouwstreek, Hol land benoorden en bezuiden het IJ, maar vooral ook de Zuid-Hollandse eilanden, Zeeland en West-Noord-Brabant. Als wij dan horen, dat er zelfs reeds een order is binnen gekomen uit Suriname, en er ook in de tropische landen belang stelling bestaat, rijst onze nieuwsgierig heid en als de heer Visser verschillende reizigers te woord heeft gestaan ook zij weten hem wel te vinden in Witmar sum! en er even tijd overschiet, komt het in het kantoor, dat wegens plaats gebrek op de bovenverdieping is inge richt en waar de wanden zijn volgeprikt met foto’s van de meest uiteenlopende modellen lopende-band-installaties, sor- teerbanden, boxenvullers, zakkenheffers, schroef elevatoren entransporteurs, tot een gesprek. Het blijkt al spoedig, dat we in de per soon van de heer Visser Sr. die „de va der” van het huidige bedrijf kan ge noemd worden, enerzijds voorbestemd leek om juist in deze branche terecht te komen, anderzijds ook zijn eigen weg heeft moeten vinden. De Vissers komen oorspronkelijk uit de „Waldhoeke” en laat ons eerlijk zijn, de handelsgeest, die de bevolking van den). Douwe, de jongste, bleef in de eigen zaak, al beviel de wagenmakerij hem niet erg. Toen hij de kans kreeg trok hij dan ook naar Holland, waar hij zich bekwaamde bij verschillende ba zen in de carosseriebouw (plaatwerk, vuurwerk, schilderwerk, zelfs het stof feren). Doordat zijn vader, die soms langdurig ziek was „met vreemd” moest werken, kwam de Benjamin, die onder tussen zijn ogen goed de kost had gege ven, weer thuis. Het was de tijd, waar in er een complete boerenwagen geleverd moest worden voor 'n prijs zo tussen de f 95.en f 125.maar hiervan ging meer dan 1 /3, soms zelfs van f 45.- tot f 50.van naar de smid, die het ijzer werk moest leveren. Dit was een toe stand die weinig bevredigde en geen wonder dat toen reeds het plan ging rijpen zelf het smidswerk er bij aan te trekken. Door dit besluit werd de latere ontwikkeling mogelijk gemaakt. Haarlingen nemen nu de opengevallen plaatsen als opslagers in. Beide jonge spelers hebben ongetwijfeld kwaliteiten en zoals het nu lijkt, waardige plaats vervangers voor M. van der Leest en H. Schuil. Voor de opengevallen perkplaatsen zijn aangew&zen H. Seerden van Franeker en S. Faber van Berlikum. Hoewel deze beide jonge spelers het vorig seizoen af en toe goede prestaties leverden, hebben ze ons inziens nog niet het eerste klas peil bereikt. Ten slotte completeert Foppe de Vries van Kimswerd het vijftal als achterinse. Ongetwijfeld achten we Foppe in staat, onder goede leiding van oudere makkers zijn plaats als achterinse voldoende schoon te maken. Hij heeft de kracht er voor, als hij die kracht goed verdeelt kan hij inderdaad een aanwinst voor de 1ste klas worden. De lijst ziet er thans als volgt uit: Opslag: J. Meijer, Ried; M. v. d. We.erd, Bols ward; P. Schuil, Harlingen, R. Hoek stra, Temaard; Joh. Stavinga, Poppin- gawier; Joh. van Sinderen, Ternaard; K. Wasenaar, Baflo, J. Sytma, Ried. Voorin; E. Zijlstra, Amsterdam; Joh. Zijlstra, Creil, A. Rinia, Makkum; Joh. Jansen, landbouwtransporteur, zoals er bij dit artikel er één staat afgebeeld. Maar het zijn heus niet alleen de aard appelen enz., die op de stortbaan komen. Fa. Visser bouwde ook transporteurs voor mest, voor pulp, voor brandstoffen, voor zaad en voor wat men met een vak term noemt „gekiste en gezakte” artike len. En daar blijft het niet bij. Wist U dat er ook textiel, beton, tegels, geneesmiddelen, zuivelprodukten, eieren, metaalwaren, kruiden, levensmiddelen, zelfs aardbeien en puddingen op Visser’s transportbanden worden vervoerd? De order uit Suriname zal aan deze reeds lange lijst nog een nieuw produkt toe voegen: rijst en rijstprodukten. De fa. Visser werkt nauw samen met ’t Instituut voor landbouwtechniek en ra tionalisatie te Wageningen en stelt bo venal veel waarde op de bedrijfszeker heid en .-veiligheid van de produkten. Men legt zich te Witmarsum niet zozeer toe op het vervaardigen van grote se ries, maar meer op wat men zou kunnen noemen het „maatwerk”. Elk geval vraagt een eigen ontwerp. Vooral in bestaande gebouwen moeten soms de meest vreemdsoortige proble men worden opgelost. Zo bouwde Visser wel een transporteur met „een knik”, een transporteur, die „om een hoekje” laadde en zelfs wel on dergronds. Wil men dat de transpor teur niet alles op één hoop deponeert, maar hetgeen omhoog wordt gebracht, verspreid moet worden, geen nood, ook dat is mogelijk. Een variatie is het „type K”, speciaal ontworpen voor het lossen van schepen, waarbij zelfs een getijverschil van bijna 2% meter geen bezwaar oplevert. Uit alles blijkt, dat de heer Visser met zijn helpers, o.a. de heer Veldman en niet te vergeten zijn zoon, met veel enthousiasme werkt aan de uitbouw van zijn bedrijf, dat eigenlijk reeds weer te klein wordt en ware er geen bestedings beperking en schaarste op de kapitaals markt, waarschijnlijk spoedig plaats zou moeten maken voor een nieuwe indu striehal. Wonseradeel telt 27 dorpen en is met zijn (slechts) 6 industrieën een uitgesproken agrarische gemeente, maar juist in deze gemeente past deze indu strie. de Friese woudstreek zo kenmerkt, ver loochent zich na bijna drie kwart eeuw nog niet. Niets is de heer Visser meer vreemd dan thuis bij moeders pappot en de spreekwoordelijke pakken neer te zitten. Het feit, dat hij thans met zijn zoon een M.T.S.er aan het hoofd staat van een bloeiend bedrijf, dat grote toekomst mogelijkheden in zich bergt, vindt zijn oorzaak juist in het feit, dat hij er op uit wist te trekken, de koe bij de horens te vatten en de bakens op tijd te verzetten. Zijn vader afkomstig van Akkerwou- de was wagenmaker in Hijum en huwde met een smidsdochter van Wons. In 1904 trok het gezin Visser de ouders van de huidige ondernemer naar Witmarsum. Van de kinderen werd er één onder wijzer, één ging in de handel, én legde zich toe op carosseriebouw (thans fa. Gebr. Visser, Carosserie- en brancardfa- briek op de Westersingel te Leeuwar- De ondernemende zoon zag verder. Hij deed in de komende jaren in 1933 huwde hg een poging de vleugels uit te slaan. Het bouwen van een bestelwa gen voor fa. Hengst te Bolsward (met een grote schoen er op!) vormde één van zijn eerste opdrachten. Voor die tijd was het een zeer modern maaksel, bekijkt men nu de foto, dan is het een vrij ouder wets geval. Wij leven snel! Stap voor stap werd het oude beroep omgevormd. Zo werden er voor de oorlog reeds wa gens met luchtbanden gemaakt en in de oorlog. spinnewielen voor onderdui kers. Toen er na de bevrijding eerst geen ma teriaal was, brachten de uit Amerika ge ïmporteerde farmtrucs uitkomst. Er werden landbouwwagens op gebouwd. Het was in deze tijd, dat de heer Visser op een jaarbeurs oog kreeg voor de transporteur. Dit was een produkt met toekomst. Spoedig begon hij ze zelf te ontwerpen en te fabriceren. Het was een goede greep. De ervaring als wagenmaker-smid-carosseriebouwer gepaard aan de lust tot het zoeken van telkens weer nieuwe mogelijkheden en een goed koopmanschap vormden de noodzakelijke voorwaarden voor een voorspoedige groei. Thans na nog slechts enkele jaren heeft de fa. Visser zich een naam verworven op het gebied van transporteurs. Hij werd een vraagbaak voor velen. Zelfs architecten vragen soms zijn advies. Bij het woord transpor teur denkt men veelal aan de normale ZWEEDSE PRINSES MET HAAR GALANT UIT RIJDEN. Nadat de Engelsman Robin Douglas Home in Stockholm een officieel bezoek had gebracht aan Koning Gustaaf Adolf, waarbij hij voor de eerste maal het paleis binnenging door de voordeur, reden Prinses Margaretha en hij in een snelle wagen, welke werd bestuurd door de moeder van de Prinses Prinses Sibylla, naar het Stockhoïmse Djurgarden eiland, om daar, on danks de felle kou, een korte wandeling te maken in de omgeving, welke erom bekend staat, dat Zweedse jongemannen er hun aangebedenen het hof maken. Ook op de terugtocht naar het paleis werd het jonge paar, waarvan de verloving spoedig wordt verwacht, gechaperoneerd door Prinses Sibylla achter het stuur. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1