FRANSE NAT. VERGADERING VERHOOGT DE MILITAIRE UITGAVEN DE NIEUWE GENEESMIDDELENWET Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 54e JAARGANG VRIJDAG 14 MAART 1958 No. 21 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht De beschuldiging van Nasser Amerika meer oog voor politieke achter gronden in Indonesië Onenigheid over de verkoop van genees middelen buiten de apotheek De vraag welke detailhandelaar geneesmiddelen mag verkopen heeft deze week in de Tweede Kamer in het middelpunt der be langstelling gestaan. Een debat daarover werd ontketend bij behandeling van de nieuwe geneesmiddelenwet. En men zou daardoor bijna vergeten dat deze nieuwe wet, met veel vuur door minister Suurhof verdedigd, algemeen zeer gunstig is ont vangen. ren. Vele schadelijke geneesmiddelen zijn door de drogisten zelf, in over leg met de industrie, op de zgn. U.A.- lijst (uitsluitend apotheker) geplaatst. Artikelen, die op deze lijst staan, mo gen niet door een drogist worden ver kocht. De opstelling van deze lijst is nu een particuliere zaak. In het nieuwe wetsontwerp wordt echter voorgesteld de lijst vast te stel len bij algemene maatregel van be stuur. Oorspronkelijk wilde minister Suurhof dit doen bij ministeriële be schikking maar op aandrang van de Kamer is hij op deze gedachte terug gekomen. Het zou dan wel bijzonder moeilijk worden om in beroep te gaan tegen een besluit van de minister. Nu vrezen de drogisten dat er op de duur steeds meer artikelen op de UA- lijst zullen komen en dat daardoor hun omzet zal dalen. Dat zouden de drogisten onbillijk vinden, omdat zij in het verleden steeds getoond heb ben oog te hebben voor de voiksge- zondheidsaspecten, die nu eenmaal aan de geneesmiddelenverkoop ver bonden zijn. En als de drogisten een volksgezondheids-status in de wet willen hebben, zuilen zij aan eisen van vakbekwaamheid moeten vol doen. Daarom kwam de heer Bachg (kvp) met een amendement om de verkoop van vrije verpakte genees middelen alleen te beperken tot de tailhandelaren, die over een drogis tendiploma beschikken. Dat zou be tekenen, dat slechts ongeveer 2000 drogisten geneesmiddelen mogen ver kopen. In dit amendement werd een overgangstermijn van zes jaren ge noemd. Alle huidige geneesmiddeien- verkopers kregen dus de mogelijkheid nog het drogisten-diploma te benalen. Het amendement Bachg doelde dus niet uitsluitend op drogisten. Ook kruideniers met ’n drogisten-diploma zouden vrije verpakte geneesmiddelen mogen verkopen. Tegen deze gedach te heeft minister Suurhof ernstig be zwaar gemaakt. In de eerste plaats was hij van mening dat de opleiding tot drogist te summier is om daaruit] Gouden filmpjes 2e week maart 1908 Bovenaan „De Javaan” 2 ets. sigaar. Fabrikant D. de Vries Jr., Bolsward. Openbare vergadering van de ver. voor vrouwenkiesrecht in De Doele. Mevr. S. Tilma-Schaaff spreekt over: De vrouw kiezer, huishoudster, moe der. Gelegenheid tot debat. Entree 15 of 5 cent naar verkiezing. De eerste spade werd in de grond gezet voor de bouw van een nieuw tramstation te Bolsward. Te koop een bierhuis met verlof, waar veel sterke drank wordt ver kocht. Te huur gevraagd een nette woning in de prijs van f80 a f 100 per jaar. Verkoping van Herberg en Logement met stalling te Pingjum „Het Wapen van Wonseradeel”, waarin sedert 1863 door de familie Yntema een zeer beklante zaak wordt gedreven. Ge boden f 3275. Daar was overigens alle reden voor, want de oude wet dateert uit ’t jaar 1865. Zij is gemaakt door de grote li berale staatsman Thorbecke. en ver nieuwing van de geneesmiddelenwet was dus bepaald geen luxe. Er zijn dan ook geen halve maatregelen ge nomen. Zo zijn de eisen voor de in richting van een apotheek aanzienlijk uitgebreid. Bovendien wordt de phar- maceutische verzorging in de zieken huizen opnieuw geregeld en wordt de geneesmiddelenvoorziening ten plat- telande beter behartigd. Daarnaast komt er een registratie en controle op verpakte geneesmiddelen. Dit is voor al van belang voor onze export in de geneesmiddelen. Wij waren langza merhand nog het enige land, waarin men vrij een geneesmiddel mocht fa briceren en als „verpakt geneesmid del” op de markt kon brengen. Men zal zich wellicht afvragen waar door de oude wet van 1865 zich zo lang heeft kunnen handhaven. Wie de debatten in de Tweede Kamer heeft gehoord zal daar spoedig een ant woord op weten. In de praktijk blijkt het n.l. bijzonder moeilijk het volks gezondheidsprobleem te regelen zon der economische belangen te schaden. Meer dan één minister is het niet ge lukt om de oude wet van Thorbecke te vervangen. De laatste poging mis lukte in 1933. En ook nu bleek weer voor welke problemen minister Suur hof werd gesteld. De nieuwe geneesmiddelenwet noemt de drogisten niet als mogelijke ge- heesmiddelenverkopers. Dat is een doorn in het oog van de drogisten, die sinds jaar en dag in feite reeds verkoper zijn van „vrije verpakte ge neesmiddelen”. Zij willen het liefst een status in deze wet, gezien de wijze waarop de drogisten tot nu toe hun zaken hebben behartigd. Er is een groot Pharmaconkartel, waarbij 6300 detailhandelaren zijn aangeslo ten, dat er nauwkeurig op toeziet dat hun leden geen gevaarlijke artikelen verkopen en dat zij de vrije genees middelen ook inderdaad goed bewa- een volksgezondheidsstatus te cre- eren. De drogist (met witte jas en een bordje aan de deur) kan dan wel eens de neiging krijgen om pseudo-apo- theker te spelen, zo zeide de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid. Geen volksgezondheidsstatus. en daaruit vloeide automitisch de stel ling van de bewindsman voort, dat het onjuist is de geneesmiddelenver koop buiten de apotheek te monopo liseren tot de ongeveer 2000 drogis ten, die over een drogisten-diploma beschikken. De geneesmiddelenvoor ziening op het platteland zou daar door in gevaar gebracht worden. Dui zenden geneesmiddelenverkopers, die momenteel niet over een drogisten- diploma beschikken, zouden door het amendement Bachg geschaad worden in hun economische belangen. Daar had de minister van sociale zaken geen enkele behoefte aan. Als dit eventueel moet gebeuren zal de ver koop van geneesmiddelen buiten de apotheek in de vestigingswetten ge regeld moeten worden. En dat is een zaak voor het departement van eco nomische zaken. De meerderheid van de Kamer voelde veel voor deze argumentatie. De heer Bachg bleek dan ook bereid zijn amendement te wijzigen. De genees middelenverkoop buiten de apotheek zou volgens hem dan niet meer een monopolie behoren te zijn van de 2000 gediplomeerde drogisten, maar van alle detailhandelaren die door „Pharmacon” zijn erkend. Door deze nieuwe gedachte worden echter de 7000 winkeliers op het platteland, die geneesmiddelen verkopen buiten Pharmacon, buiten spel gezet. In ons volgend weekoverzicht zullen we uit een zetten hoe de situatie tenslotte is geworden. Dat deze zaak bij onze middenstand leeft is wel duidelijk ge worden. De tribunes in de Tweede Kamer waren dagenlang tot de laat ste plaats bezet met belanghebben den: apothekers, drogisten, industrië len en handelaren. In aansluiting op hetgeen we verleden week schreven moeten we nog mel den dat de interpellatie Biewenga (a.r.) over het werkloosheidsvraag stuk als een nachtkaars is uitgegaan. De Kamer was tevreden over het nieuwe programma ter bestrijding van de werkloosheid, waarmede f 150 mln. is gemoeid. Zo is ook de motie over de particuliere woningbouw uit gebleven. Minister Witte zeide dat deze bouw wel degelijk door de over heid wordt gesteund. Per woning wordt een bedrag van ruim f5000. uitgetrokken. In de huidige regeling past niet het geven van een rentebij- slag. Daardoor zou de paticuliere bouw ook weer overheidsbouw wor den. En dat wilde minister Witte juist voorkomen. Op zijn departement wor den echter verschillende plannen uit gewerkt om desnoods andere maat regelen te nemen als de particuliere bouw onverhoopt toch niet op gang zou kermen. En daarmede nam de Ka- I mer genoegen. Het boertje van Bergambacht i Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat haf PIET KAMEROVERZICHT Advertentiepnis: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hwa’t him foar houn ütjowt, moat ek bonken frette Duitsland eigenlijk de kern van de Navo- macht op het vasteland van Europa zou moeten vormen. Maar de opeenvolgen de Franse regeringen hebben zich vast gebeten in een regeling van de Algerijn se kwestie met wapengeweld en op het ogenblik is fer geen uitzicht dat ze daar mee binnenkort een oplossing zullen be reiken. Temeer niet nu Parijs door die kwestie ook met zijn vroegere protecto raten, de nu zelfstandige staten Tune sië en Marokko, in dik weer is geraakt. Deze beide landen eisen daarom de te rugtrekking van de Franse militairen, nog op hun bodem aanwezig, wat de Fransen hardnekkig weigeren. Bourguiba gaf de Fransen dezer dagen nog tot 20 maart tijd om al hun troepen uit Tunesië terug te trekken, maar Gail lard verklaarde in de nationale vergade ring, dat hij er niet over dacht de vloot- basis Bizerta of de Franse vliegvelden in Tunesië te ontruimen. De Engels- Amerikaanse pogingen tot bemiddeling tussen Frankrijk en Tunesië schijnen nog niets te hebben opgeleverd. Eerlijk, wij vinden M. G. M. Een zeer soliede kerel. Zoiets is men niet veel gewend, In deze boze wereld. Hij gaf geen cent onnodig uit; De bank is niet vertrouwder, Maak hem beschermheer van de buit. Vlug, procuratiehouder! Abonnementsprij» f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ENORME NEDERLANDSE SCHROEF NAAR „EXPO” IN BRUSSEL. Een 27 ton zware vijfbladige scheeps schroef met een doorsnee van ongeveer zeven meter, welke is gegoten in een fabriek te Drunen, is maandag ver voerd naar het terrein van de wereldtentoonstelling te Brussel en daar geplaatst op een betonnen voetstuk by het dekhuis dat deel uitmaakt van de afdeling „vervoer” in het Nederlandse paviljoen. De schroef, bestaande uit een legering van koper, nikkel en aluminium, s bestemd voor een in aanbouw zijnde super-tanker. De foto toont het plaatsen van het enorme werkstuk op de betonnen voet. Op de achtergrond rechts het nu reeds alom bekende Atomium Deze week komt Gaillard voor een heter vuur in de nationale vergadering te staan als zijn wetsontwerp inzake de grondwetsherziening, waarvan de bedoe ling is het uitvoerend gezag te verster ken, in stemming zal worden gebracht. Een meerderheid is daarvoor nog niet verzekerd; er zijn parlementsleden wie de uitbreiding der bevoegdheden van de regering ten koste van het wetgevend lichaam te ver en andere wie ze niet ver genoeg gaat. De laatsten roepen weer om een sterke man, in de persoon van generaal De Gaulle de leider der Franse vrije strijdkrachten in wereld oorlog II en volgens de meest betrouw bare Franse bladen zou deze binnen niet al te lange tijd werkelijk een goede kans maken. Maar dat is toekomstmuziek, de feiten van het ogenblik zijn dat de na tionale vergadering thans heeft toege stemd in een verhoging van de militaire Uitgaven ten bate van de oorlogvoering in Algerije ten koste van de militaire paraatheid van het moederland en de Navobondgenoten zien dat uiteraard met lede ogen, daar Frankrijk met West- Eén keer sloeg hij een beste slag, Door zogenaamd te erven. Toen dacht ie met een zure lach: Dat spul moet niet bederven, ’k Weet de familie heeft ook recht Op een klein gouden hapje, Maar ’k moffel 't goedje stiekum weg ’k Bemin die rooie lapjes. Premier Gaillard heeft vorige week in de Franse nationale verga dering met een aanzienlijke meerderheid zijn herziene begroting voor de defensie er door gekregen, waaraan hij de vertrouwens kwestie had verbonden. Daarmee sprak het Franse parlement eigen lijk zijn vertrouwen in Gaillard’s politiek ten opzichte van Algerije uit, want de defensiebegroting moest worden herzien, omdat de regering nog 28000 soldaten naar Noord-Afrika wilde zenden, om het Franse leger daar op 370.000 man te handhaven. Frankrijk en Spanje toegevend zijn wat voor Frankrijk o.a. betekenen zou dat het Algerië onafhankelijkheid zou moeten toestaan de Franse en Spaan se belangen te waarborgen, Tunesië en Angerije zouden dan een Noord-Afri- kaanse unie kunnen vormen, welke be reid zou zijn met Frankrijk en Spanje samen te werken. Het ziet er echter, ge zien de houding van Parijs en Madrid, niet naar uit dat het binnenkort zo ver zal komen en daarom al evenmin tot een plan dat Gaillard opperde, n.l. om, een verbond van Middellandse Zee-sta- ten te vormen dat mèt Frankrijk, Span je, Italië, Marokko, Tunesië, Libye, Tur kije, Griekenland en waarschijnlijk ook Engeland zou moeten omvatten. Gaillard noemde een dergelijk verbond een noodzakelijke aanvulling van het Navo-verdrag. Het kan verkeren, want nog vrij kort geleden waren de Fransen fel tegen sa menwerking met Franco, thans willen ze een bondgenootschap met dit land, dat ook door meerdere Navoleden met de nek wordt aangekeken en alleen door een veiligheidsverdrag met de Ver. Sta ten min of meer aan de Westelijke de fensie is aangehecht. Kennelijk is het Frankrijks bedoeling met dit voorstel o.a. de invloed van Amerika in het Mid dellandse zeegebied wat te temperen, maar vooral de opmars van Nasser te stuiten. De Fransen zullen er echter wel rekening mee moeten houden dat zij door hun onverzettelijkheid tegen ge matigde Arabische leiders als Bourguiba en Mohammed V juist de extremistische elementen in deze Arabische landen in de hand werken en dus ook Nasser, die de afgod van deze elementen is. Het zal dan ook wel geen verzinsel zijn als van Tunesische regeringszijde Nasser be schuldigd wordt de hand te hebben ge had in pogingen van Tunesische extre- om Bagdad-pact, waarvan hij een der op richters was, los te maken om andere Arabische staten de toetreding tot de Arabische federatie aantrekkelijker te maken en dus Nasser de loef af te ste ken. Er zal ook een grondwet voor de JordaansIrakese federatie moeten ko men en een gemeenschappelijke buiten landse politiek en daar Hoessein van Jordanië zich niet bij het Bagdad-pact wil aansluiten is ook daarom het slaken van de banden van Irak met het Bag- dadpact waarschijnlijk nodig. Noeri zal dat pogen te doen zonder de vriendschap met het Westen en de andere leden van het Bagdadpact te verstoren, maar we betwijfelen of Israël de terugkeer van Noeri es Said aan het hoofd van de Irakese regering met vreugde begroet. Want ofschoon hij niet als Nasser de Joodse staat van de kaart wil vegen is hij de man, die deze staat weer wil doen inkrimpen tot de ruim tien jaar geleden door de V.N. vastgestelde omvang en dit denkbeeld is voor Israël gevaarlijk nu het gehanteerd wordt door een staats man, die ook in het Westen aanzienlijke invloed heeft terwijl dat Westen een hoge prijs zou willen betalen voor vriendschap met een Arabische staten bond, die als Noeri succes heeft, aan zienlijk meer landen zal omvatten dan de beide landen die dat lichaam oprich ten, n.l. Irak en Jordanië. Niet minder dan de Arabische kwestie vergt de toestand in Azië de aandacht der Westelijke diplo maten en op dit moment natuur lijk in het bijzonder de gebeurte nissen in Indonesië. Deze zijn door de Russen ter sprake ge bracht in een verklaring aan de voor avond van de bijeenkomst van de afge vaardigden der landen van de Z. Oost Aziatische Verdragsorganisatie te Ma nilla op de Philippijnen. In dit lichaam zijn de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Pakistan, de Philippijnen en Siam verenigd ter be veiliging van hun belangen en de Rus sen hebben het ogenblik gunstig geacht om de gedachte te poneren dat geheel Azië in een soort collectief veiligheids- pact zal worden verenigd en er een zóne zal zijn waar geen bases voor kernwa penen zullen worden gevestigd. Het is dezelfde gedachte welke de Russische politiek ook in Europa kenmerkt, n.l. Een hele poos kon hij dit doen, Op ’t laatst werd er gefluisterd: Het boertje heeft een kwart miljoen, Zogenaamd slim, verduisterd. Hij kreeg hierdoor natuurlijk last, Men moest hem arresteren, Nu zit ons boertje in de kast, Heus niet voor potverteren. en De Jong’s Nieuwsblad kernwapenen daar te weren ,waar het communisme een overmacht aan gewo- ne strijdmiddelen ter beschikking staat; Russ. n en Chinezen hebben deze in Azië in overweldigende mate. In de Russische verklaring worden de grote Westelijke landen beschuldigd wapens aan de tegen regering op Sumatra te leveren en de Engelse en Amerikaanse vlootmanoeu- vres in Oost Azië zouden volgens Mos kou en ook volgens de rode Chinezen ook bedoeld zijn druk op de regering te Djakarta te oefenen. Het zijn de gebrui kelijke communistische beschuldigingen welke de eigen Russische inmenging in Indonesië via de sterke communistische partij moeten camoufleren of veront schuldigen. Het is juist de sterke invloed van de Indonesische communistische partij op de regering te Djakarta welke aanleiding gaf tot de rebellie op Su matra en welke Soekarno en Hatta van elkaar verwijderd houdt. Want ofschoon laatstgenoemde zich niet bij de rebellie op Sumatra aansloot omdat hij de legale weg niet wenste te verlaten, wil hij aan geen regering deelnemen waarin ook communisten zetelen. Overigens is deze kwestie nu van minder belang dan het feit, dat de regering te Djakarta thans haar militaire actie tegen de opstandelin gen op Sumatra is begonnen. Deze laat sten schijnen de guerilla-taktiek toe te willen passen en dat is waarschijnlijk de enige welke mogelijk succes belooft te gen hun overmachtige tegenstander; hebben ze dat dan is het mogelijk dat ze meer steun op Sumatra krijgen: krij gen ze die niet dan is het waarschijnlijk dat de militaire bevelhebbers te Djakar ta zullen zegevieren, zelfs Soekarno schijnt deze militaire actie nu nog niet te hebben gewild doch door die bevel hebbers er toe genoopt te zijn. De op standelingen schijnen te speculeren op twee mogelijkheden: als de staf te Dja karta Sumatraanse soldaten inzet is er de mogelijkheid, dat ze naar de rebellen overlopen; gebruikt de staf Javaanse soldaten, die zich op Sumatra nogal ge haat gemaakt hebben, dan bestaat de kans dat heel Sumatra de opstand gaat steunen. Opmerkelijk is dat men te Washington meer oog heeft gekregen voor de ach tergrond van de gebeurtenissen in Indo nesië, Dulles heeft dezer dagen ver klaard, dat Soekarno’s politiek zou kunnen leiden tot een communistische overwinning in Indonesië. misten, die in Egypte verbleven, Bourguiba uit de weg te ruimen. Op zijn beurt is Nasser met de beschuldiging gekomen, dat ko- ning Saoed van Saoedie Arabië een hoge Syrische officier niet minder dan 200 miljoen gulden had geboden als hij president Nasser zou willen vermoorden en daardoor zou willen medewerken aan het ongedaan maken van de Egyptisch-Syrasche unie, de Ver. Arabische republiek. Stellig geeft Nasser zelf aanleiding tot intriges tegen hem van de zijde der Sy rische oppositie door het overwicht dat hij in de leiding van de nieuwe republiek aan de Egyptenaren geeft; van de negen ministers die deze leiding kregen, is er maar één een Syriër. Maar we geloven niet dat koning Saoed, al zou hij graag van het extreme Arabische nationalisme dat ook invloed onder zijn eigen onder danen heeft en verpersoonlijkt wordt in Nasser, verlost zijn, zijn actie zo open lijk en doorzichtig zal voeren. De felle aanvallen van Nasser op de federatie van Irak en Jordanië, als een concurrerend orgaan voor de vereniging van alle Arabische staten tegenover zijn Ver. Arabische Republiek, heeft in Irak geleid tot de vorming van een nieuw kabinet onder leiding van de oude staatsman Noeri es Said. Een zeer be kend en slim polititcus, die vriendschap pelijk staat tegenover het Westen maar waarschijnlijk nu zal pogen Irak uit het Ook denken de Fransen er niet aan, hun 30.000 man sterke leger uit Marokko terug te trekken, nu de Marokkaanse extremistische elementen de Sahara-gebieden bedreigen. Zoals wij reeds in een vorig overzicht schreven, werken de Fransen hier sa men met het Spaanse leger dat Spaans West Afrika tracht te beschermen tegen deze extremisten. Deze Frans-Spaanse actie wekt scherpe reacties bij de Arabi sche nationalisten, en niet alleen Bour guiba maar ook koning Mohammed V van Marokko vreest, dat de geringe Frans-Spaanse soepelheid het extremis me in hun landen zal versterken. Niet alleen trouwens zij, maar ook de Ame rikaanse regering die meent, dat door dit gezamenlijk Frans-Spaanse optre den alle kansen van het Westen in N.- Afrika verloren gaan; zij heeft daarom zowel in Parijs als Madrid op gema tigdheid en tegemoetkomendheid jegens de huidige Marokkaanse en Tunesische staatshoofden aangedrongen. Te Parijs noch te Madrid voelt men daar echter veel voor ook al zijn zowel Bour guiba als Mohammed V bereid, als Een zekere boer M. G. M. Ging stil zijn daagse gangen, De dorpslui zagen het wel aan hem, Hij liet het niet breed hangen. Een sjofel jasje - een oude fiets, ’t Leek alles armetierig. Maar toch bezat de man wel iets, Hij was echter wat gierig.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1