VIERDUIZEND BOEREN MAAIEN MET BOLSWARDSE VINDING KLEUTERONDERWIJS IN FRIESLAND IS SNEL OP HOGER PLAN GEBRACHT -X 54e JAARGANG No. 22 DINSDAG 18 MAART 1958 (Foto Steggerda) Fan de Martinytoer Aanslag te München op Hitler. Tj. de J. Alweer een industrie gegroeid uit particulier initiatief Maar nu ligt scholenbouw vrijwel stil door financiële beperkingen Eierzoeken en slootjespringen verbo den voor personen beneden 16 jaar. J. Huitema, Burgwerd. 7 gebakken Lemster Bokkings 25 ct. H. Bosnia. Zilveren filmpjes 3e week maart 1933 Eerste kievitsei gevonden in Gelder land door Toon de Kievit. ven, beschikten slechts over „tonne- tjesprivaten” en op sommige plaat sen werd om deze en andere redenen tot sluiting der school overgegaan. Er zijn bazars gehouden, renteloze voorschotten verstrekt en leningen aangegaan en het resultaat is, dat in geheel Friesland de kleuterscholen in soms ook vrijwel ideaal, met speel lokalen, met veel licht, met waterta- fel en aanrecht en wat dies meer zij. Edoch, een enkele maal bestaat nog de neiging om kleuters onder te bren gen in een of meer afgekeurde lokalen of in een school, die niet meer aan de eisen voor het lager onderwijs vol doet. Dat de ramen te hoog zijn of dat er matglas in zit, dat de vloeren brede naden hebben en de verf na venant is, dat wil men dan wel op de koop toenemen, zelfs wel met de af gekeurde schoolbanken. Het is in zo’n geval de vraag, wat beter is: kleuter onderwijs of niets. De goede wil is echter overal en met de totstandkoming van de wet op het Hoe stiet it nou mei de oansluting fan boerepleatsen? Ja, bilangryk On gunstiger fansels. Dat kin men fan tinken wol ha. Hwant yn in great diel fan Fryslan lizze de pleatsen net oan de wegen, mar oan in aparte reed. En moat foar ien pleats hiel hwat lieding lein wurde. Fan de tweintichtuzen pleatsen is de helt oansluten, to witten 10.500. Der STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Razzia’s te Berlijn. Bij communisten werden nat. soc. uniformen, valse W.A.-stempels en papieren aange troffen, enz. elk geval aan de meest eenvoudige hygiënische eisen voldoet. Nou ja, hier en daar zijn bij de toiletten fon teintjes aangebracht waar veertig kleuters het met een handdoek moe ten doen waneer zij hun handen was sen, zodat het handen wassen ave rechts kan zijn, maar over het geheel mag men op dit punt tevreden zijn. Veel is er ook verbeterd ten opzichte van het schoolschoonmaken en de strijd tegen het feit, dat ’s avonds het zangkoor in de school repeteert of dat dorpsbelang er vergadert of zelfs dat het muziekcops er oefent en de vloeren al dan niet met speeksel wor den verontreinigd, is in het voordeel van de kleuters gestreden. Intussen zijn er overal in Friesland nieuwe kleuterscholen verrezen, soms Op 20 maart werd door een zoon van veehouder J. S. te Cubaard het eer ste kievitsei gevonden, hetwelk door deze aan de burgemeester van Hen- naarderadeel werd aangeboden. It is altyd ien fan de aerdichste en learsumste ekskursjes nei dat bidriuw dêr oan de Grinzer strjitwei en wy hoopje, dat it wurk yn de kommende simmer safier klear is, dat hja wer lyk as foarhinne, gelegenheit hawwe jongere en aldere nünsken sjen to lif tten, hwat der allegearre oan fêst sit om it hiele jier troch dat skoandere wetter jaen to kinnen. Ik gean nou mar foarby oan al dy oare dingen, sa as oanjeistations, nije wettertuorren, hünderten kilometers bedingen en mear sokke technyske details, mar it twingt great respekt óf en it is in positive bydrage ta de biwenberens fan Fryslan. Mear as 80 persint fan alle wenten en pleat- sen krije nou goed wetter, wylst dit tsien jier lyn mar de helte wie. Ek op de eilannen, sa bilangryk foar it noardlik toerisme is hiel hwat bard. Op Skiermüntseach, Flylan en Skylge steane pompstations en kinne de fa- kansjegongers nou har geriif fine. Allinnich Amelan sit jit fêst. Dat komt om’t, dat de Rykssubsydzje-regeling, dy’t hjir safolle goeds ta bydroegen hat, allinnich mar wurkje kin as de kosten per perseel net heger komme as tüzen goune. It plan foar Amelan komt lykwols bilangryk heger en dêrtroch falie dizze buten it tsienjier- renplan. Dat sit dus dwars foar it krüs en op dit stuit liket men deryn birêste to moatten. Wy hoopje, dat lykwols alle seilen byset wurde sille om ien fan de moaiste en drokstbisochte eilannen oan goed wetter to helpen. Hwant salang it aldste en meast-Fryske eilan by de nijlingen jit efter stiet, kin men min tofré wêze. Skylge hat nou syn definityf pomp station tasein krige, dat kin alle da gen los gean. In fiks stik fan de haed- lieding leit ek al, mar de hüsoanslu- tingen moatte jit barre. Op Skier müntseach ha se fan de aide fjürtoer in wettertoer makke en dat giet mar skoan. De winkel van P. O. v. d. Klei op de Appelmarkt te Bolsward verbouwd. Plechtige eerste steenlegging van de toren der nieuwe R. K. kerk. Nieuw model maai-apparaat, speciaal ontworpen voor de Fordson Dexta. Voor dit apparaat verwacht Schukken’s Industrie een grote toekomst. GOED NIJS FAN IT WETTÈRFRONT Tagelyk kamen mei de post twa stik ken, dy’t nijs hiene oer de bilangrike kwestje fan de oansluting op de wet- terlieding. Der wie alderearst in frisse oer alle bügen slagge publikaesje fan de Interkommunale Wetterlieding, hjir yn Fryslan. Ik haw him mei grea- te nocht en yn ien sike trochlêzen en meitsje myn kompliment oan de gear- stallers, de tekenaers, de fotografen en de printer, dy’t om it hurdst stri- den ha om hjir hwat bütengewoan goeds fan to meitsjen. Ek de toan fan de tekst is enthousiast, deskundich en sosiael. Yn gjin tiden haw ik my sa oan in publikaesje fan in oerheitsbidriuw forkwikt. En der wie mear as reden ta om nou mei in kreas boekje üt to kommen, hwant de hünderttüzenste oansluting is dizzer dagen ta stan brooht. Fan dit greate tal is de helft yn de léste tsien jier klear komd en sjocht men it kaertsje derby, dan docht bliken, dat dizze hast allegear re lizze yn de eastüke helt fan de pro- vinsje, meast yn de walden. Fyftich- tüzen hüzen en buorkerijen mei in pear hündert fabriken of bidriuwen hawwe yn dizze koarte jierren under hannen west. En tagelyk dêrmei moasten alle sintrale ynstallaesjes stikken greater makke wurde. Allin nich de ütwreiding fan it pompsta tion to Noard Burgum hat seis mil joen koste. bliuwe dus jit 10.000 oer. Yn totael moatte jit 16.500 perselen oerbliuwe omt der jit gjin lieding lans giet. Dat binne dus foar in great part boere pleatsen. Yn üs omkriten blykt dat ek üt it persintaezje fan oanslütbere perselen. Yn Boalsert is dat 100 per sint, dat bitsjut, dat hjir elk wetter krije kin sünder ekstra oanslutings- kosten. Mar yn Wünseradiel is it mar 88 per sint. Dus 12 persint kinne allinnich wetter krije, as hja in fiks bidrach foar de ünrendabele oanslutingskos- ten op tafel lizze wolle. It tal perselen is hjir om en de by 3000, dus 360 perselen moatte jit wachtsje. Likernóch sa is it ek yn Hinnaerdera- diel mei 85 en Warkum mei 84 per sint. Dat sit him foar it greatste part yn it Heidenskip fansels, dat nou jit gjin elektrysk en gjin wetter hat. It earste siket nou om de léste bislissing mar mei it wetter binne hja safier jit lang net. En dochs soe dit foar de mannichte fan fikse pleatsen, dy’t der lizze en dy’t ek as fokkerijbidriuwen har plak tige skjin meitsje, in tige bi langryk ding wêze as hja goed wet ter krigen. Hjir leit in hiele wite flek op it kaertsje. Slimmer is it jit tusken de Jouwer, Akkrum en it Fean en it alderslimst yn de Südeasthoeke. Mar grif sitte hjir om üs hinne ek wol in pear hün- dert pleatsen sünder goed wetter. It muoit üs tige sizze to moatten, dat de bisuniging ek hjirre funest wurket. Koene oant forline jier ta, mei in ek stra rykssubsydzje, alle jerren 2300 perselen oansluten wurde, dit jier hat it Ryk dit tal ta 854 ynkrompen. Dit is in Hike tobeksetter foar dit wurk. Mar gelokkich is nou it kolleezje fan Deputearre Steaten yn ’e bres spron gen en as har ütstellen fan de Steaten oannomd wurde, sille de 850 ta 1700 forhege wurde kinne. Ek wolle D.S. oan de lju, dy’t yn de super-ünrendabele gebieten wenje, jit hwat yn ’e mjitte komme. Al mei al wiist it net sa min, al bliuwe der lib- bensgreate winsken. Moedjaend is de geast fan dit bidriuw, hja sjogge hwat der birikt is, mar hja ha de eagen ek wiid iepen foar hwat der jit barre moat. En wy slute üs dan ek fanherten oan by har eigen wurden dat hja net rêste sille foar it wetter brocht is „ta de fierste hoeken fan FryslAn”. Hoofdartikel in De Jongs Nieuwsblad „Wordt ons land rijp voor het fascis me?” Slotconclusie: „Het fascisme krijgt ook ten onzent een kans en krijgt haar „grote” leiders als wij van de democratie een politieke kruide nierswinkel maken”. kleuteronderwijs zijn vele problemen uit de wereld geraakt. Er zijn echter nog wensen onvervuld. Er wachten nog vele scholen in dorpen op urgen- tieverklaringen voor nieuwbouw, er zijn gevallen, waar wel een urgentie- verklaring is, maar geen geld, onder meer in Leeuwarden, Sneek en Hee- renveen. En ten opzichte van speelplaatsen is er nog veel te doen. Men kan een kleuter nu eenmaal niet drie jaar be zig houden in een zandbak met een emmertje en een schepje. Voor wat de nieuwbouw betreft zijn er dorpen, waar men zelf het geld bijeenbracht en leende voor 5*^%, geld dat men weer voor 4J^% aan de gemeente leende opdat de bouw van de school kon doorgaan. Maar dat kan niet overal en er zijn nog ettelijke scho len in oprichting. Het feit echter, dat Friesland 198 kleuterscholen heeft, maakt begrijpelijk, dat niet in enkele jaren een ideale situatie kan worden bereikt, zeker niet, wanneer men be gint met een achterstand van de om vang als die in Friesland bestond. Nochthans is het wenselijk, dat men nu de mogelijkheden blijft uitbuiten om ’n in alle opzichten bevredigende toestand te bereiken, waarbij men zich slechts kan verheugen over het feit, dat in Friesland al zoveel was gebeurd, toen de financiële vraag stukken van de overheid ten aanzien van de nieuwbouw nog niet die fnuikende uitwerking hadden als het thans het geval is. Het begin Opvallend hoe de traditie soms een vruchtbare voedingsbodem blijkt te zijn voor het ineens opbloeien van nieuwe initiatieven. Wat zijn er al geen grootscheepse industrieën voortgekomen uit een klein begin. Huisindustrieën in Twente en de Langstraat groeiden uit tot machtige textielbedrijven en wereldbekende schoenfabrieken. Eenvoudige hellin- kjes werden scheepswerven met in ternationale faam. In het weiland bij Tjerkwerd experi menteert een smidszoon met wat nieuws: geen gewone maaimachine, maar een maai-apparaat aan een tractor. Ja, zijn vader was smid, zijn grootvader was dat ook. Zie hier de traditie. Eerst was hij knecht geweest bij zijn broer, in 1942 vestigde hij zich te Tjerkwerd als wagenmaker, na twee jaar als smid-wagenmaker. Uit deze Tjerkwerder tijd stammen de eerste experimenten met de nieu we vinding op onderdelen waarvan octrooi werd aangevraagd. Toen trok de heer Schukken naar Bolsward. Hij werd met zijn agrarische industrie stedeling, maar hield zich buiten de poorten van de oude stede. Eerst vestgde hij zich aan de Harlinger- straat (waar nu Rottiné woont) daarna aan de Florencestraat (waar de Z.W.H. zich bevindt) om dan in 1947 de gebouwen over te nemen van de voormalige grasdrogerij tussen Hichtumerweg en Leeuwardervaart. Hier was ruimte en armslag en vond de jonge ondernemende smidszoon zijn vorm. Na in en direct na de oor log geëxperimenteerd te hebben met oude auto’s en jeeps, deed de tractor zijn intrede. Een forse bestelling van de Ford Dearborn (200 maaiappara-’ Het is eigenlijk een vreemd verhaal dat hier volgt. Zoals men soms kan spreken van een wonderlijke speling der natuur, schijnt het ook voor te komen, dat er in de geschiedenis ook in die van eigen stad en land vreemde kronkels voorkomen. Neem nu het geval Schukken te Bols ward. Op de plaats waar ruim een tiental jaren geleden het gemaaide gras werd gedroogd, beijverd men zich thans om steeds weer nog meer geperfectioneerde methoden te vinden om gras te maaien. Was hier tot kort na de oorlog een industrie gevestigd een grasdrogerij die om zo te zeggen de laatste hand legde aan de graswinning, thans is er een bedrijf gevestigd, dat zich bezig houdt met het begin er van Van „mier” tot maaibalk De gschiedenis van het maaien is een lange, die van het moderne maaien is nog maar kort. Eeuwen aan eeuwen werd met de zeis gemaaid. Ieder kent nog wel de sterke verhalen van de „mieren” en „poepen”. En anders moet men „De sünde fan Haitze Hol- werda” maar eens lezen. Het zal nu (nog maar!) zo’n drie- a vierenvijftig jaar geleden zijn, dat de eerste maai machine in Bolsward werd geïntro duceerd. Aan de Snekerweg werd er toen een demonstratie gegeven. De meningen waren nogal verdeeld. De machine maaide velen niet kort ge noeg. Toch won de maaimachine het pleit. Een nieuwe Cormick werd het ideaal van iedere boer. Eilaas, wat een trots was van de maaier werd ouderwets, zodra het paard plaats ging maken voor de tractor. Een maai-apparaat aan de tractor is reeds weer een gewoon verschijnsel ge worden. Niemand kijkt er meer vreemd van op, als ze straks weer bij duizenden gaan rikketikken. Ja, bij duizenden, want H. J. Schukken’s industrie te Bolsward, de bakermat van deze vinding, heeft er al een 4000 vervaardigd. Overal in den lande kan men ze tegen komen. ken-industrie geen andere mogelijk heden zou bieden en er geen verdere plannen zouden bestaan. Zo stond donderdag voor een week een nieuwe vinding op de markt, een „hooidra- ger”, een tractor, die zo een vrij grote hoop hooi of gras kan opnemen en dit, zonder dat er verdere mankracht aan te pas behoeft, te komen, naar huis kan rijden. Het ontwerpen van een nieuwe sloot- reiniger staat nog op het program ma. Hieraan is dringend behoefte. De nieuwe favoriet is de Fordson Dexta, een nieuwe tractor, die gedu rende 4 jaar is uitgeprobeerd en dit jaar op de markt komt. Ook voor deze tractor ontwierp de heer Suhuk- ken een maai-apparaat, waarvan hij veel verwacht. Zelf maakt hij thans ook zelf vingerbalken, die beter zijn eenvoudig en net aan de maat, maar dan de bestaande. cr>ooi_ Geen wonder, dat op demonstraties van de Landbouwvoorlichtingsdienst Schukken’s apparaturen in de regel als le uit de bus komen. Aan export wordt nog niet serieus gedacht, al bestaat er buitenlandse belangstelling en maakte de heer Schukken voor korte tijd een reis naar Engeland, om daar de kat uit de boom te zien. Voorlopig geeft de binnenlandse markt echter nog handen vol werk. Dit lokaal van een spiksplinternieuwe kleuterschool is wel een schrille tegenstelling ten opzichte van de toestand waarin vele scholen enkele jaren geleden verkeerden en die gelijk is aan die van de school te Lemmer vandaag de dag, waar nog steeds 120 kinderen dagelijks ver keren in tochtige lokalen met slechte vloeren en verveloze deuren. Bij de a.s. kamerverkiezingen heeft men een keuze uit 53 partijen, o.a. Bond van Belastingbetalers; Anti- Cri»l»-partiiMarktkooplui; Zuider- zeepartij; Oranje-fascisten; Opbouw en verbroedering; Voor algemeen welzijn, enz. Het is verheugend, dat geconstateerd kan worden, dat in de na-oorlogse jaren na een moeizaam begin, het kleuteronderwijs in Friesland in vrij snel tempo op hoger plan is gebracht. Nauwelijks vijf jaar geleden heersten er in sommige plaatsen nog schrikbarende toestanden, doch de moderne inzichten om trent hetgeen een kleuter in deze eeuw van het kind toekomt, hebben langzamerhand algemeen ingang gevonden en zelfs zo, dat men tot zelfs in de kleinste dorpen afrekende met alles wat nog riekte naar de oude sfeer van de „bewaarschool”, want een kleuterschool is nu eenmaal geen plaats, waar men de kinderen opbergt opdat de ouders de handen vrij hebben. Hier en daar zijn die verbeteringen, welke altijd gepaard gingen en nog gaan, met aanzienlijke financiële con sequenties, met grote offers van dorpsgemeenschappen, tot stand ge komen. Dit alles wil niet zeggen, dat men er nu is met het kleuteronder wijs, want al het gunstige dat men er van zeggen kan, geldt slechts in algemene zin. Er zijn nog schrikbarende voorbeel den van hoe het niet moet en de be perkingen, die sinds enige tijd meer dan ooit op financieel terrein gelden, hebben tot gevolg, dat nog vele wen sen onvervuld blijven en dat met na me met betrekking tot speelplaatsen, de finishing touch niet kan worden verwezenlijkt. Het is een vaststaand feit, dat bij de vele verbeteringen, die werden be reikt, de provincie, de gemeentebe sturen en de inspecteur voor de volksgezondheid een belangrijke bij drage hebben geleverd. In 1949 bij voorbeeld werd door de inspecteur voor de volksgezondheid een enquete ingesteld, die uitwees, dat de toe stand in de kleuterscholen in elk ge val in hygiënisch opzicht slecht was. In de eerste plaats was het sanitair beneden peil, hetgeen voor een kleu ter fnuikend kan zijn, omdat hij ge voelig is voor indrukken en zich be paalde gewoonten op hygiënisch ter rein moet aanwennen. Vele gebouwen waarin kleuteronderwijs werd gege ten volgens de vinding van Schuk ken) gaf een ferme stoot in de goede richting. En hoewel de industrie nog altijd staat ingeschreven als een fa bricage van landbouwwagens, werd het maai-apparaat hoofdzaak en spe cialiteit. Er zijn wel wagens en wagentjes ge leverd, maar de wagenbouw en fa bricage van landbouwwerktuigen geraakt hoe langer hoe meer op de achtergrond. Het maaiapparaat is hoofdzaak geworden en wordt thans voor elke tractorsoort speciaal ont worpen. Niet alleen particulieren, ook loon bedrijven profiteren van de vinding. En zoals eens de maaimachine het zou winnen van de zeis, zo zal ook thans de tractor met maai-apparaat favoriet worden, of liever gezegd is deze dat reeds. De tractor maakt schoner werk dan de door paarden getrokken machine, kan korter boch ten maken en eist veel minder vóór- en nawerk. Allengs breidde het bedrijf, waar thans een kwart honderd man werk vindt, zich uit. In 1955 werd een tractoren-reparatie-afdelng aange bouwd. De heer Schukken werd Ford Tractor Dealer voor heel Friesland en heeft een eigen service-dienst. Dit wil niet zeggen, dat H. J. Schuk- «o I i|| -0-0-0- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.50 uiir 505 of 555 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie „DE REIS”, EEN FILM OVER HONGAARSE VLUCHTELINGEN. In Wenen zal worden begonnen met de verfilming van het verhaal van de Hongaarse vluchtelingen tijdens de Hongaarse revolutite in oktober 1910. In de film, die de titel „De Reis” zal dragen, zullen de hoofdrollen worden vertolkt door Tul Brynner (links) en Doborac Kerr, die men hier ziet met de directeur Anatol Litvak (rechts) tijdens een persconferentie in Wenen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1