B VOORBEREIDINGEN VOOR DE TOP CONFERENTIE VORDEREN LANGZAAM HET MELKPRIJSDEBAT Qabe Sk roar ■4 K WW üs hjoed p p to sizzen 1 54e JAARGANG VRIJDAG 21 MAART 1958 No. 23 Buitenlands Overzicht Nasser moest tegenslag incasseren moest zijn. De Gouden filmpjes 3e week maart 1908 Het eerste kievitsei gevonden door Joh. Feenstra in de Makkumer meer polder (20 maart). Op de markt te Sneek (24 maart) werden reeds 8 kievitseieren aange voerd. Prijs f 0.70f 0.80. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 maart 566546 zielen. BLIJDE GEBEURTENIS IN MONACO Boven: De geboorteaangifte van het prinsje in het paleis te Monaco. Op de foto zien we mevrouw Kelly, de moeder van prinses Gracia, ter wijl zij als getuige de geboorteaangifte ondertekent, rechts met de rug naar de camera, prins Rainier. Op de onderste foto zien we de aankomst van een van de ontelbare bloemstukken, die sinds de aankondiging van de geboorte in een onaf gebroken stroom het prinselijk paleis binnenkomen, waardoor het paleis in een ware bloementuin is herschapen. De iene kin mear mei de pong as de oare mei it jild. Europese satellietstaten bijv, volledig mogen handhaven en dus van daaruit een uiterst gevaarlijke bedreiging vormen voor West Europa, dat prac- tisch weerloos zou zijn, omdat met ’t verdwijnen van de Amerikaanse en Engelse troepen en bases daar het gehele Navo-defensiestelsel in elkaar zou storten, zoals dat ook het geval zou zijn in Turkije en Griekenland waar ook Amerikaanse bases zijn. Het is nu wel heel duidelijk, dat de Russen de ontwapeningskwestie wil len beperken tot de afschaffing van atoomwapenen en wat dies meer zij, om daardoor hun eigen militaire posi tie, dank zij hun mankracht en die van Rood China, tot een de de we- reldbeheersende te maken. Moskou heeft kennelijk uit de publieke opinie in de Westelijke wereld die zich zo bevreesd toont voor de kernwape nen, een vrees waartoe de Russen het hunne bijdragen, door voortdurend proeven met deze wapenen te nemen, de conclusie getrokken dat het nog veel verder kan gaan dan het aan vankelijke Russisch-Poolse voorstel om een neutrale zone in Midden Eu ropa waartoe ook geheel Duitsland zou behoren in te stellen, wat alleen maar zijn militaire positie ten opzich te van net vasteland van West Euro pa zeer zou ten goede komen. Het meent thans de angst van de Weste lijke wereld voor de kernwapenen ook te kunnen uitbuiten om zich en China ook elders in de wereld een militair voordelige posite te verschaf fen en ook in Afrika de positie van het Westen te kunnen afbreken. Een regeling van de kwestie van het gebruik maken van de we reldruimte voor oorlogsdoelein den is oorspronkelijk een idee van president Eisenhower en daar zat achter de wens dat een eind gemaakt zou worden aan de bedreiging door het gebruik van lange af stands-kernwapenen. eis der Russen zou echter bete kenen dat Engelsen en Amerikanen van het Europese vasteland zouden moeten verdwijnen en dat zij noch de Fransen bases in Afrika en Azië zou den mogen bezitten. Daartegenover stéllen de Russen echter geen enkele concessie, ze zouden hun militaire posities in Oost Duitsland en de Oost Tegen deze Russische agressie ve houding en intriges heeft het Westen zich gewapend, dus om eventuele Russische expansie in te dammen. Het zou een verbijs terende indruk maken als het Westen thans bereid zou zijn aan dit expansie-apparaat te laten tornen voor men de zekerheid had dat de Russen hun bedoelin gen hebben opgegeven en dus de weg naar ontspanning open is. Bewapening is geen oorzaak van spanning, maar een gevolg daarvan. Op een topconferentie zou men dus eerst moeten nagaan de oorzaken van de spanning en moeten trachten deze op te heffen, waarna het ontwa- peningsvraagstuk zich als het ware zelf zou oplossen. Dr. Adenauer, de bondskanselier van W. Duitsland, heeft direct nattigheid gevoeld, toen de geruchten omtrent de uitslag van het overleg van Dulles, Sellwyn Lloyd en Pineau te Manilla de ronde begonnen te doen en er in het openbaar op gewezen dat ’t toch niet aangaat op een topconferentie de belangrijkste politieke vraagstukken welke het Westen en Oosten verdelen en oorzaken zijn van de internatio nale spanning niet te behandelen; na tuurlijk stelde Adenauer het vraag stuk der hereniging van Duitsland centraal, dat is van een Duitser te begrijpen, maar het lijkt logisch dat eerst/ter topconferentie enige der be- Dat leeft nl. het meest bij de wereld opinie en zoals wij reeds in het vorig overzicht schreven ook bij een deel der hoge functionarissen van ’t Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Misschien zien die er ’n kans je in het regime Eisenhower, d.w.z. de republikeinse partij, wat populair der te maken bij de Amerikaanse kie zer, die in november weer een deel van het Congres moet kiezen en bij wie deze partij het verbruid heeft door de economische achteruitgang, welke zij niet vermag te stuiten ter wijl de regering niet bereid is de be lastingen te verlagen, wat naar veler mening de koopkracht der Ameri kaanse bevolking zou versterken. Ontegenzeggelijk zou een overeen komst op ontwapeningsgebied leiden tot bezuiniging op de militaire uit gaven en dus waarschijnlijk tot be lastingverlaging, al zal er ook reke ning mee moeten worden gehouden dat deze defensiebeperking ook weer werkloosheid in de wapenfabrieken en wat daarmee verband houdt zou veroorzaken. Maar wat daarvan ook zij, het denkbeeld om op de topcon ferentie alleen de ontwapeningskwes tie als het voornaamste vraagstuk te behandelen lijkt maar vreemd, vooral van Westelijke zijde. Het Wes telijk defensie-apparaat is opge bouwd uit vrees dat de Russen agres sieve bedoelingen hadden en dat zij het communisme gewapenderhand over de gehele wereld wilden ver spreiden. En dat waren geen losse vermoedens, ze vonden steun in de Russische poli tiek van na de tweede wereldoorlog. In de propaganda van Moskou schreef het niet alleen de „kapitalis tische” Westelijke landen de slechtste bedoelingen toe, maar het onderwierp de Oost Europese landen aan zich, hield O. Duitsland bezet, zat achter de Noord Koreanen en Chinezen toen deze Zuid Korea aanvielen, intrigeer de in het Midden Oosten en zette overal de bevolking der eertijds ko loniaal geregeerde landen op tegen de haar vroeger besturende rijken. Het eerste kievitsei te Gaast gevon den door de jeugdige P. v. d. Plaats is opgezonden naar H. M. Koningin Wilhelmina. Het inwendige van de Broerekerk zal op 5 april a.s. in gebruik worden ge nomen. De schilder legt de laatste hand. Onder leiding van architect Wesseling is een smaakvol geheel tot stand gekomen. Het orgel is aange kocht uit de Kath. kerk te Woerden, een weliswaar gebruikt instrument, maar betrekkelijk nieuw. Het is reeds ruim 30 jaar geleden dat in de kerk ’s woensdagsavonds nog godsdienst oefeningen werd gehouden. Sedert dien raakte het gebouw in verval, verwoesting en verwaarlozing vier den hoogtij. De fraaie eikenhouten kleur staat beter dan de vroegere groene verf. De uitvoerder van de be timmering, de heer H. Lammertsma komt veel lof toe, evenals de heer J. Elzinga voor het verfwerk. De Broe rekerk jarenlang steen des aanstoots strekt nu weer onze stad tot een sier raad. langrijkste problemen worden behan deld en er uitzicht is op een oplossing voor men het ontwapeningsvraagstuk aansnijdt en het Westen concessies doet welke het later misschien diep zou betreuren. Daarvoor is te meer reden als men nagaat hoe de Russen zich de behandeling van de ontwape ningskwestie voorstellen. Chroesjtsjew heeft daarover dezer dagen het een en ander gezegd. Na dat enige dagen tevoren van Rus sische zijde reeds was verklaard dat men de topconferentie de geschikte plaats achte om de impasse op het gebied van de ontwapeningskwestie te doorbreken, werden zaterdag de buitenlandse journalisten te Moskou inderhaast voor een persconferentie bijeengeroepen en daar heeft Chroesj tsjew zijn vredesplan, dat ter topcon ferentie zou moeten worden behan deld, uiteengezet. Er moest een ver bod van het gebruikmaken van de wereldruimte voor militaire doelein den komen en een afspraak dat er alleen in overleg raketten zullen wor den gelanceerd in het kader van in ternationale onderzoekingen: alle buitenlandse militaire bases zouden moeten worden opgeheven en wel allereerst in Europa, het nabije Oos ten en Afrika: het toezicht op de na leving van het bovenstaande zou moeten worden opgedragen aan een orgaan van de Verenigde Naties: er moest een orgaan van de Ver. Naties komen voor internationale samen werking op het gebied van onderzoe kingen in de wereldruimte. Practisch komt het Russische voorstel er op neer dat Moskou bereid is mee te werken aan een verbod van het ge bruik van lange afstandsprojectielen, als de Westelijke landen bereid zijn hun militaire bases op elkanders ge bied en in met hun verbonden landen prijs te geven. Dit laatste zou waarschijnlijk het extreme Arabische nationalisme een kans geven in Noord Afrika aan het bewind te komen in het voetspoor waarvan echter onher roepelijk het communisme zou volgen. Terwijl wij dit schrijven is er overi gens uit Noord Afrika en van de Franse verhouding tot dat gebied weinig hieuws te vertellen. De Engel se en Amerikaanse bemiddelaars tus sen Tunesië en Frankrijk hebben een Tunesisch voorstel aan Parijs voor gelegd, waarbij Bourguiba zich be reid zou verklaren de Algerijnse kwestie buiten de tegenwoordige be sprekingen over een herstel van de vriendschappelijke verhoudingen tus sen Frankrijk en Tunesië te houden, mits Parijs bereid is Bizerta tot ge bied te verklaren, waarover Tunesië de souvereiniteit heeft. Dat betekent dus nog niet dat Frank rijk deze marine-haven zou moeten ontruimen, maar de voorwaarde lijkt voor de Fransen toch weinig aantrek kelijk. Bovendien moet premier Gail lard in het moederland uiterst voor zichtig manoeuvreren nu de partijen er over de Algerijnse kwestie steeds scherper tegenover elkaar komen te staan. Het gehele Franse volk begint door de offers welke men aan man nen en geld moet brengen te beseffen dat de wijze waarop de opvolgende Franse regeringen het Algerijnse vraagstuk aanpakken in afzienbare tijd geen oplossing belooft; de recht se groepen willen daarom een nog scherper politiek jegens de Algerij nen, de linkse een meer gematigde en de spanningen binnen het Franse volk worden steeds groter. Dat kwam o.a. sterk uit in een demonstratie van een groot deel der Parijse politie voor het paleis Bourbon, waar de Franse nationale vergadering zetelt; de po litie eist nl. salarisverhoging en een hoger premie ter dekking van het ri sico dat zij meent te lopen als gevolg van de schietpartijen van Algerijnse nationalisten in Frankrijk, maar in wezen schijnt deze manifestatie sa men te hangen met de gehele Alge rijnse kwestie, de aanhang van de Gaulle zou groot zijn onder de poli tie en in ieder geval speelt deze ma nifestatie de Gaulle in de kaart, om dat zich steeds grotere groepen de mening meester maakt dat alleen hij Frankrijk van de ondergang in anar- thie en chaos kan redden. werking en een verbond met Egypte voorstaan, een overwinning zouden behalen. Doch die hoop is de bodem ingeslagen, wan de regeringspartij, de Oemmapartij heeft de overwinning behaald en zij wil de onafhankelijk heid van de Soedan ongeschonden handhaven. Waarschijnlijk hebben de eisen van Nasser bijgedragen tot de overwin ning van zijn tegenstanders in de Soedan. Nassers extreem Arabisch nationalisme heeft hier een nederlaag geleden of hij nu opnieuw zijn eisen inzake gebiedsafstand door de Soe dan zal stellen is een vraag waarop alleen de tijd antwoord kan geven. Men zou zeggen dat hij het al druk genoeg heeft elders, hij intrigeert in Noord Afrika, moet zijn Ver. Arabi sche Republiek met Syrië op poten zetten, zich keren tegen de federatie van Irak en Jordanië en tegen koning Saoed van Saoedie Arabië die een fel tegenstander van Nassers Arabisch extremisme is. Tenslotte: Indonesië. Vandaar kwa men verwarrende berichten over de toestand op Noord Sumatra. De hoofdstad van dat gebied Medan, ’n belangrijk steunpunt van de Indone sische regering viel zondag bij ver rassing in handen van Sumatraanse troepen, die onder leiding van de Ba- takker It. kolonel Nangolan de zijde van de tegenregering in Midden Su matra hadden gekozen. Later schij nen regeringstroepen weer voet in Medan te hebben gekregen. Welke zijde Noord Sumatra en ook Zuid Su matra als geheel zullen kiezen is nog steeds onzeker en daarom is ook niets over de afloop van het conflict te voorspellen. Wel staat vast dat de burgeroorlog de moeilijke economi sche toestand van Indonesië nog zor gelijker maakt. Nu wij het hierboven over de Franse verhouding tot Noord Afrika hadden zij nog even ver meld dat Nasser, die een der ex treme tegenspelers van Parijs is in dat gebied, een tegenslag heeft moeten incasseren. Niet in Noord Afrika, maar in het land van de zuiderbuur van Egypte, de Soedan, een gebied van de grootte van India. Men herinnert zich dat Nasser kort geleden een strook van dit land aan de Egyptische zuidgrens heeft opgeëist, maar deze eis heeft opgeschort toen de Soedan de zaak voor de Veiligheidsraad wilde bren gen. Hij deed dat waarschijnlijk ook met het oog op de verkiezingen in de Soedan, welke in februari en begin maart werden gehouden. Hij koester de waarschijnlijk de hoop dat de na- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Er zal waarschijnlijk nog heel vaak over de topconferentie moe ten worden geschreven voor ze er werkelijk is. Dat ze er zal komen is haast wel zeker, omdat de wereldopinie er kennelijk op staat; dat ze zal mislukken is ook waarschijnlijk omdat de inleidende besprekingen, voor zover daaromtrent iets bekend wordt, de partijen eerder verder van elkaar dreigen te verwij deren dan naar elkaar toe te leiden. Toen de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk elkaar te Manilla tijdens de conferentie van de Zuid Oost Aziatische Verdrags Organisatie ontmoetten zijn ze tot de conclusie geko men dat eigenlijk het belangrijkste onderwerp dat ter confe rentie moest worden besproken het vraagstuk der ontwapening Ui Hwal haf KAMEROVERZICHT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Maar wat de heeft minister Crteia. Door de heer Den Hartog (lib.) was een tionale unionisten, die nauwe samen- nrotie ingediend, die zonder meer als onbeslist is geëindigd. een motie van wantrouwen kon worden uitgelegd. Het melkbeleid werd daarin „ten zeerste betreurd” en de vrees werd, uitgesproken, dat door dit beleid bet vertrouwen van de agrarische bevolking in minister Vondeling ernstig geschokt zal worden. Onder deze motie prijkten de handtekeningen van de heren Bies heuvel (a.r.), De Ruiter (c.h.) en Van Meel (kath. v.). De „regeringsfracties” hadden dus hun instemming gegeven aan deze motie van afkeuring. Minister Vondeling speelde dit spel ech ter met grote bekwaamheid. Hij was pvertuigd van de steun van zijn partij genoten, de socialisten, en hij rekende er op, dat de k.v.p.-fractie hem tenslotte de hand boven het hoofd zou houden. Dit is ook gebeurd. De heer Van Meel bleek een eenling in zijn fractie te zijn. Minister Vondeling sprak dan ook niet het onaanvaardbaar uit. Dit liet hij over aan de socialistische afgevaardigde, de heer Vredeling, die duidelijk verklaarde, dat zijn fractie deze rebellie der regeringspartijen niet zou kunnen accepteren. Als deze libe rale motie zou worden aangenomen, zou de socialistische fractie zich beraden op de consequenties daarvan, zo klonk het dreigend. De heer Biesheuvel (a.r.), die zich nog nooit als tegenstander van dit kabinet had ontpopt, haastte zich te verklaren, dat zijn fractie haar steun aan deze op positionele motie zou onthouden. Dat baarde uiteraard het nodige opzien, maar het resultaat was dat minister Vondeling zegevierde. Men moet zeggen, dat de nieuwe bewindsman van land bouw op uitstekende wijze zijn beleid heeft verdedigd. Maar uit de resultaten blijkt, dat hij de meerderheid van de Tweede Kamer niet geheel heeft kun nen overtuigen van de juistheid van dit beleid. Uit het optreden van de Kamer was duidelijk te merken, dat men van mening was, dat deze bewindsman iets te hard van stapel was gelopen. En zij vreesde, dat het landbouwbeleid van mi nister Mansholt omgebogen zou worden. Dit heeft Minister Vondeling ten sterk ste ontkend. De rechterzijde der Kamer, gesteund door de liberalen, heeft echter toch nog enkele moties aangenomen. Zo zal mi nister Vondeling een nota moeten schrij ven over de algemene lijnen van zijn structuur- en prijsbeleid. De Kamer wil dus precies weten hoe de minister over deze problemen denkt. Deze motie V. d. Weyden (k.v.p.) was ondertekend door alle constructieve fracties. Een motie van de heer Bies heuvel (a.r.) zal er voor zorgen, dat de pachtprijs niet meer verhoogd zal wor den dan noodzakelijk is voor de doorbe rekening van de eigenaarslasten. In een andere motie van deze afgevaar digde werd minister Vondeling uitgeno digd overleg te plegen met het Land bouwschap over de grondslag van de kostprijsberekeningen. Tegen deze twee moties verzetten de socialistische afgevaardigden zich. De heer Vredeling (arb.) kwam met ’n voorstel om de pachtprijs te bevriezen op het peil van 1953. Alle andere frac ties waren daartegen. Zij waren van mening, dat daardoor in het geheel geen sprake meer kan zijn van de doorbereke ning van de eigenaarslasten. Minister Vondeling heeft dus voor hete vuren ge staan. Gezien dè vele kritiek mag hij niet geheel ontevreden zjjn, maar of hij uitermate gelukkig is over het resultaat is voor ons nog de vraag. We zijn ge neigd te stellen dat deze eerste slag Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het nieuwe melkbeleid van minister Vondeling heeft de nodige op schudding gewekt. Het minst overigens bij de consument, die da melkprijs niet verhoogd zag en die voor een dubbeltje extra bin nenkort melk met 3.75 vet kan gaan drinken. Het landbouw beleid moet niet alleen maar zijn afgestemd op de boer, maar ook op de consument. Men kan dan ook zeggen, dat dit beleid van de „jonge” minister voor een deel geslaagd is. „boeren-kant” betreft, Vondeling de nodige moeilijkheden te overwinnen. Dit is wel duidelijk gebleken uit het debat over de nieuwé garantieprijs voor de melk, dat verleden week in de Tweede Kamer is gevoerd. Dat het pad van minister Von deling niet over rozen zou gaan, lag voor dé hand. Het nieuwe melkbeleid was reeds geducht bekritiseerd door het Landbouwschap en het Produktschap Zuivel. Deze kritiek resulteerde in de Tweede Kamer in een zevental moties, waarvan er vier werden aangenomen en drie werden verworpen. De voornaamste motie was afkomstig van de heer V. Koeverden (k.v.p.). Mi nister Vondeling werd daarin uitgeno digd om de destijds gemaakte afspraak (met minister Mansholt) na te komen, waardoor de vergoeding van de eige naarslasten onveranderd zou blijven. Te gelijk met 'de nota over de beperking van de bestedingen is begin verleden jaar een nieuw landbouwbeleid opge zet. Een der punten was een vergoeding van de eigenaarslasten. Daarvoor was f 50 mln. uitgetrokken. Dit geld zou echter pas in 1959 worden uitbetaald. Later bleek, dat deze blokkering tech nisch onmogelijk was en werd zij ver vangen door een stelsel van vertraagde uitbetaling. Gelijktijdig met de doorbe rekening van de eigenaarslasten zouden echter dé pachten worden verhoogd. Nu is (ook al weer achteraf) gebleken, dat een algemene pachtverhoging niet mo- gelijk is. Het zal drie jaar duren voor dat alle pachtcontracten zijn herzien. Minister Vondeling stelde zich op het standpunt, dat hij daarom niet aan de gemaakte afspraak gebonden is. Er heb ben zich naar zijn mening omstandig heden voorgedaan (met de pachten), waardoor er een nieuwe situatie is ont staan. In het vorige melkjaar hebben de pachters f 12.5 mln meer ontvangen door een verhoging van de melkprijs. Maar voor vele pachters waren de pach ten niet verhoogd. Daarom wilde de mi nister van landbouw zich meer richten op de werkelijke situatie en hij ver laagde de garantiemelkprijs met onge veer 0.2 cent per liter. Voor de pach ters, die wel een pachtverhoging heb ben gekregen (ongeveer f40.per ha) was dat uiteraard een strop. Zij worden nu niet volledig gecompliceerd. En de 65 eigenaars-gebruikers krijgen min der dan hen oorspronkelijk was toege zegd. In de motie Van Koeverden kwam de meerderheid der Tweede Kamer daar tegen op. Minister Vondeling voelde er niets voor om f 10 mln meer voor de boeren uit te trekken en hij beriep zich daarbij op de noodzaak om zuinig om te springen met overheidsgeld. De bewindsman moest de motie dan ook „sterk ontraden”, maar dit baatte niet, want alleen de socialistische fractie schaarde zich achter de minister. Dat was voor de heer Vondeling een bittere pil, die hij te slikken kreeg. De komen de maanden zal men over deze kwestie ongetwijfeld meer horen. Het is n.l. niet te verwachten, dat deze motie zal wor den uitgevoerd. Minister Vondeling heeft verklaard het onjuist te vinden als deze beleidsbeslis sing herzien zou worden. Men kan dan ook aannemen, dat de Eerste Kamer over dit probleem nog een hartig' woordje zal spreken als daar na Pasen de landbouwbegroting aan de orde komt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1