DE V.V.V. TE BOLSWARD DE OUDSTE VAN HET LAND? ÉSfllr Qabe Skroar Voetbal üs hjoed p p to sizzen 54e JAARGANG DINSDAG 25 MAART 1958 No. 24 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND RES klopt MS< Bergum en Nicator in veiligheid Gerooide romantiek Bolswardia wint van Makkum Fan de Martinytoer ll bilangryk it ek is, dat de lju „LEVE DE KONINGIN” Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar lijfwacht, bestaande uit de Tj. de J. ’n driewerf hoera op hun Koningin uit, hetgeen dit aardige plaatje opleverde, üs tiid safolle fêst, dat dit ek net oan IENSIDICHHEIT IS ALTYD SKEALIK MATTHAUS PASSION A.S. GOEDE VRIJDAG TE BOLSWARD Loonsverlaging bij de Ned. Tramweg Mij. Het mengpercentage in de margarine wordt verhoogd van 25 tot 40%. 4 1 Zilveren filmpjes 4e week maart 1933 60 eendagskuikens, Barnevelders a 15 cent per stuk, afgehaald bij R. J. El- zinga, Cnossenlaan. Staat ter dekking het Belgische 3-ja- rig stamboektrekpaard Ideal van Us- quert. Pracht dier, vlot van gang met witte manen en staart. Dekgeld f 18. J. F. Boermans, café, Bolsward. Concessie voor autobusdienst over de Afsluitdijk geweigerd. Grote eendagsactie (met ministerieel bezoek) voor de weg Afsluitdijk- Bolsward-Sneek-Joure-He^renveen. Thans zijn er drie wegen^ van Bols ward naar de Afsluitdijk: le Zurich- Wons (de korste), Kornwerd-Wons en Makkum Wons (de langste maar beste). Te Bolsward werd het gezel schap ontvangen in de raadzaal. Mi nister Reijmer was bijzonder getrof fen door de hartelijke ontvangst. Het comité eindigde met de uitroep: ..Waar een wil is, is een weg”. Aan de slotmaaltijd in hotel Vernimmen fungeerde de heer Eisma van Bols ward als tafelpresident. Leider van het comité was „de grote admiraal Tromp”. De 400e geboortedag gevierd van Willem I van Oranje. Duitse burgers, die de Joodse gods dienst belijden of in het verleden heb ben beleden, moeten persoonlijk hun pas op het naastbijzijndé politie-bu- reau inleveren. „Yeomen of the guard” in hun «ehilderachtige uniform, in de tuin van Buckingham Palace geïnspecteerd. Na de inspectie brachten de mannen Gerard Honig, tenor-solist en evan gelist in de uitvoering van de Mat- theus-Passion op Goede Vrijdag in Bolsward. Gerard Honig begon eerst op 30-ja- rige leeftijd zijn studie als zanger. Zijn opleiding ontving hij van Louis van Aulder (Holland), Prof. Jaeger (Duitsland) en Roy Henderson (le raar van Katleen Ferrier) Londen. Hij zong de Mathaus Passie reeds 75 keer en zijn lievelingspartij is evangelist hierin. Verder zong hij in Wenen, Zwitser land, Duitsland en voor de radio. As de wyn omrint, moat men de mole kruije. ren folie sterker makke en sunder it altyk krekt to witten profiteart hy fan dy wittenskiplike foarütgong. Yn „Landbouwdocumentatie” liezen wy in referaet oer in boek, hweryn de nije üntdekkings gearfette waerden. Yn tritich jier, seit dizze deskundige, is hjirtroch de groei by de hinnen fordübele en by de bargen mear as fyftich prosint forbettere. Wie it doe sa, dat men fjouwer kilo moal nedich hie om 1 kilo groei to birikken, nou is by de saneamde „piepkuikens” de grins fan 2 kilo moal foar 1 kilo groei, al trochbrutsen. De skriuwer jowt dan in lange list fan de ünder- dielen, hwer’t de wittenskip foarde- ringen makke hat en dan moat men wol sizze, dat ek hjir de tiid gjin skoft halden hat. It docht üs dan ek neat gjin nij, dat krekt yn üs pro- vinsje de bilangstelling foar saneam de féfoerkearnen tige great is. Dat binne ploechjes jongere boeren, dy’t under deskundige lieding meimekoar de foermethoades en de ütkomsten forgelykje. Hja litte har eigen foer dan ündersykje en brüke it hingster by de hea- en kuiljeften om krekter to witten, hwat de kij opnimme. It docht bliken, dat as hja earst mar ris oer de ünwennigens fan dizze wize fan wurkjen hinne binne, tige gunstige risseltaten foar it Ijocht komme. De kosten binne sahwat ien goune de kou, mar de fóardielen bin ne folie, folie greater. It wol my foar- komme, dat de boeren yn dizze hoe- ke yn dizze moderne methoade in moai ding fine soene om dat hjir ek to dwaen. Hjir kinne hja allegearre oan meidwaen en dêrmei har buor- kjen foardieliger meitsje. En hoe’t de Minister it ek dwaen sil en hokfoar molkpriis en pachtnoar- men der meidertiid ek komme sille, hjir bliuwt in terrein, hwer’t de boe ren altyd profyt fan krije sille. De trije boereorganisaesjes, dy’t al blyk jown hawwe, mekoar to forstean, soene op dit gebiet in skoan initiatyf nimme kinne, liket my ta. En neat jowt oan in boer safolle sou- ne selsfoldwaning as it bisef, dat hy in echte fakman is, dy’t syn bidriuw alhiel bihearsket en seis stjürt. En syn oanberne niget oan syn bidriuw sil troch sokke praktyske kennis jit tige tanimme. Undanks it kêlde waer is de maitiid op kommende wei. Wy hoopje, dat dizze saek nei de drok- ke simmermoannen ris earnstich yn omtinken nomd wurde sil. Hy is it, tinkt üs, mear as wurdich. de krapperein komme mei. En men is by in buorkerij nea trochleard of troch de problemen hinne. De tanim- mende ynfloed fan it wittenskiplik ündersyk is sa great, dat immen, dy’t hjiryn binefter rekket, folie mear skea hat as troch in sint mear of minder foar de molke goed makke wurde kin. Dat lit him düdlik biwize op it ter rein fan de mechanisaesje, hweroan nei de oarloch hiel hwat dien is en hwat jit altyd oan de oarder bliuwt. Ek hjir yn de greidhoeke sjogge de measten wol yn, dat de kwestje oft men it wurk sa forstannich en eko- nomysk mooglik regele hat, hiel hwat ynfloed op de bidriuwsütkom- sten jaen kin. By de bimesting en it grounündersyn is it net oars. Mar jit bilangriker is foar in greidboer de foerkwestje. Hjir sit in bulte yn en it docht my tige goed, dat de kwestje fan it foer en it fuorjen de léste jier- ren wer mear bilangstelling lukt. Wy binne gelokkich oer de tiid hinne, dat in boer ek op dit terrein meine koe de saek under de knibbel to hawwen as er mar die sa as heit it ek altyd dien hie. Ek hjir moat men de risseltaten fan it wittenskiplik ündersyk ta eigen foardiel binutte. En sa sjocht men dan ek praktysk by alle boeren in hiele oare methoade kommen, sawol yn it lan as op stal. De lette maert-winter, dy’t nou al trije wiken snie en iis bringt en in kjeld, sa as men selden om diz tiid sjocht, haldt de boel raer tsjin, mar as it waer aensens omslacht en it skiere lan kriget wer kleur en glans, dan duorret it net botte lang of de earsten sette de messen der al wer yn foar in pear tüzend kilo droech gers. It foardroegjen en ynküljen mei sur of melasse, fezels of melapo en oare tafoeging, giet dan de üngetiid foaröf en is it heawaer, dan komme de ru- ters ek wer yn it fjild. Men wit hjir skoan, dat it net langer giet om de measte en greatste gollen hea, mar om goed aiwytryk hea, kuil en droeg- gers. De nije kennis oer vitaminen en provitaminen komt hoe langer hoe mear yn de bilangstelling. It ünder syk nei it gehalte fan de eigen pro- dukten nimt alle jierren mear ta en mear en mear sjocht men yn, dat de winst dêrfan komme moat. Mar ek yn it büthüs giet it hiel oars om en ta. De mingkoeken en moal- soarten hawwe it plak ynnommen fan de eigenoanmakke mingsels. De meardere kennis fan vitaminen, mineralen, aiwytsoarten en spoare-il- leminten wurde hjiryn tapast en de boer ünderfynt, dat hy hjirmei fierder komt. De folie skerpere en- deskun dige kontrftle op dizze mingde foer- middels ha't it bitrouwen fan de boe- Hoe tsjintwurdich alle oandacht hawwe by de bisluten, dy’t Den Haech nimt op alle gebiet, hoe goed wy ek yn- sjogge, dat hja der alle reden ta ha, dochs leit yn dy hiele situaesje in ge- faer. Hwant in minske is mar in mins- ke en as al syn oandacht en bilang stelling dy kant ütgeane, forsloppet de oandacht dy’t hy winlik jaen moat oan de eigen taek en opjefte. Der sit in kant oan, dy’t net goed is as in boer hyltyd wer opjutten wurdt troch driigjende bisluten of wetten. As it koe, moast men him folie mear by syn eigen wurk litte. Mar de ünrês- tige tiid, dy’t wy trochmeitsje, de wikseljende ministers, de ynternasjo- nale tarieding op de Euromerk, de hersjenne hierwet, de lanarbeiders- wet meitsje dat net maklik. Hwant hy hat dit wol foar it forstan, dat it net wer kin sa as it eartiids wie, dat hy al dit soarte dingen mar komme liet, sünder him dermei yn to liften. Dan soe hy ta syn skea ünderfine, dat it wrotten en wramen net folie helpe soe, mar troch syn hannen foar it greatste part nei oaren ta gyng. Hy moat dus wol maetskiplik en steat- kundich yn it striidperk gean. Lyk- wols bliuwt it oan de oare kant ek wier, dat hy op it foarste plak om it buorkjen tinke moat. Dat is syn ear- ste plicht en opjefte. En sünder ek mar ien wurdt to koart to dwaen oan de eask fan syn organisatoaryske taek, mei men tagelyk sizze, dat de oare kant net minder wichtich. is. Oan it goede, bitüfte buorkjen sit yn óc LiirJ cnfnlln lAcF dot rlif nlz not zAOtl Moeilijkheden en mogelijkheden voor het vreemdelingenverkeer ter plaatse Mr;t Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat haf drietal vrijwel ieder stadsbeeld vormt het i BolswardiaMakkum Advertentieprijs: IS cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie* en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 505 of 335 (K 5157) Gasthuistuin ondergaat gedaanteverwisseling. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 reclamebord geplaatst om tot een be zoek aan Bolsward op te wekken. Het jaarverslag noemt nog tal van acti viteiten en jaarlijks terugkerende eve nementen, evenzoveel hoogtijdagen, die Bolsward steeds weer in het centrum van de belangstelling plaatsen. De toekomst van Bolsiyard als toeristen plaats hangt uit de aard der zaak nauw samen met de geografische plaats van de stad. Deze is niet in alle opzichten gunstig. .Wordt in de totekomst, mede door de activiteiten van de „Marrekrite” de recreatie in het merengebied bevor derd, wordt Gaasterland als vakantie oord hoe langer hoe meer ontdekt en is er op de Makkumerwaard een groot recreatiecentrum in voorbereiding. Bolsward ligt hier net tussen in. Geen meer, geen bos, geen zee mag Bolsward het zjjne noemen. Bolsward moet het doen met het Kruiswater en het Juliana- park. Maar Bolsward heeft toch ook iets aparts: zijn historisch schoon, zijn cultu rele evenementen en. zou Bolsward niet hoe langer hoe meer uitvalspoort kunnen worden voor dagtrips naar de zo juist genoemde gebieden? 14 13 13 13 13 13 14 13 1 3 6 7 6 8 7 3 3 4 6 5 5 7 34 28 24 20 19 17 16 13 13 12 11 9 22 18 15 12 12 12 11 4 71—23 42—29 38—25 40—30 40—43 30—40 37—41 30—36 27—40 26—48 24—33 21—38 54—21 45—26 24— 21 28—25 25— 32 25—33 15—31 11—38 gen in het meer en meer toenemende so ciaal toerisme. Aan de oplossing van 't kampeervraagstuk wordt ondertussen te hieronder de kachel voor de centrale ver warming te plaatsen. Ook de luifel, die aanvankelijk zou worden weggenomen, blijft intact, evenals het trappenhuis. Aan de einden de. gang zijn thans nieu we trappen gemaakt. Zo zijn bij de res tauratie en verbouwing van het Gast huis mede in overleg met monumen tenzorg de, essentiële delen van het oude gebouw bewaard gebleven. een echte romantische, een lommerrijke tuin met hoge bomen, met wat lager, maar toch flink opgeschoten struikge was en veel, met zorg opgekweekte, bloemen. Zeker, deze tuin zal weinig in overeenstemming zijn geweest met de regelen van- wat men onder moderne tuinarchitectuur verstaat, doch zij strekte „guardiaan” De Jong tot grote eer. De uren werden niet geteld, wan neer deze altijd ijverige tuinman met de perken bezig was, het gras kortwiek te of de takken van de heesters snoeide. Nu de restauratie van het gasthuisge bouw haar einde nadert, heeft men ook de tuin zeer ingrijpend willen wijzigen, 11.1. om het hoofdgebouw beter te laten 16 11 12 8 6 6 7 6 5 4 3 3 0 2 3 2 4 3 2 10 11 8 6 5 4 4 4 Eindelijk, na meer dan 3 maanden rust konden Bolswardia en Makkum zaterdag de bal weer eens over het groene veld laten rollen. Aan beide kanten viel te constateren, dat deze langdurige rust periode de spelers geen goed had ge daan. Het tempo was meestal te traag en de balbehandeling verre van zuiver, waardoor goede en zuivere combinaties zo goed als niet in het spel voorkwa men. Dit was vooral het geval bij de Makku- mers, hun plaatsen was wel bijzonder slecht en daar zij bovendien, in tegen stelling met de Bolswardianen, vergaten op gewenste tijden een schot te lossen, was het heel normaal dat de thuisclub in deze ontmoeting aan het langste eind trok. Voor de Makkumers ziet het er na deze nederlaag verre van rooskleurig uit en als er niet spoedig een kentering komt, vrezen we voor hen het ergste. Het zal een hele toer worden, keeper, backs en middenlinie zijn behoorlijk, maar de voorhoede is totaal ongevaarlijk en wan neer hierin geen verbetering kan wor den gebracht, zal het zeer moeilijk wor den het degradatiespook nog te verdrij ven. en De Jong’s Nieuwsblad 2 6 0 4 7 5 2 1 11 3 10 4 11 5 7 3 10 In de 3de klasse A is de stand, wat de degradatie betreft, nog onoverzichtelij ker geworden, daar alle ernstige kandi daten op Steenwijker Boys na, naar de nederlaag werden gevoerd. Voor Bergum was het een beste dag, zij wonnen n.l. van Steenwijk met 1-0, waardoor de Bergumers zich geheel in veiligheid wisten te stellen. Steenwijk, dat zich in de laatste weken zo keurig omhoog gewerkt had, is hierdoor weer lelijk in de verdrukking gekomen. Ook G.A.V.C. wist in Leeuwarden tegen Nicator geen enkel winstpuntje te be machtigen en blijft hierdoor in zak en as zitten. M.S.C. bleef de laatste plaats innemen, wel waren zij ernstig van plan verbete ring in hun positie te brengen, maar hiervoor waren ze bij R.E.S. aan het verkeerde kantoor, de Bolswarders ble ven met 2-1 in de meerderheid. Door deze uitslag kwam blauw-wit stevig op de 2de en M.S.C. op de. fatale 12de plaats. Alleen Steenwijker Boys, dat er in ver houding het slechtst voor stond, wist tegen Olyphia één kostbaar winstpunt in de wacht te slepen, waardoor zij met W.Z.S. dat zelf niet speelde, van plaats kon verwisselen. Kampioen Jubbega liet het in Emmel- oord lelijk zitten, de polderbewoners presteerden het hen de eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen en nog wel met niet minder dan 4-0. 3-1. Wanneer scheidsrechter Van der Veen uit Sneek om 4.15 uur beginnen fluit, blijkt de elfde speler van de thuisclub nog niet aanwezig te zijn. De Makku mers trachten hiervan te profiteren, maar hun pogingen, al hoe goed bedoeld, worden niet beloond, daarvoor is ’t spel van te laag gehalte. Wanneer 5 minuten later Boontje zijn elftal dan ook komt versterken, worden de rollen direct om gekeerd. Voor er nogmaals 5 minuten verlopen zijn, heeft Van der Eems rakelings over de paal gekopt, Duiker iets te hoog ge richt en Boontje keihard langs de ver keerde kant van de paal geknald. Eerst daarna weten de Makkumers het weer tot 2 tegenaanvallen te brengen, doch beide worden door de wel zeer matige linksbuiten slecht afgewerkt en als in de 10e minuut de teruggetrokken Boon tje hierdoor een hoge lange pass over de sterk naar voren getrokken vijandelijke defensie plaatst, is Van der Eems er als de kippen bij om van deze gelegenheid te profiteren, door de Makkumer doel man hard en kansloos te passeren. Even lijkt het er op, dat de gasten hun antwoord klaar hebben, tot 2 maal toe weten zij lang» de groen-witt» verde diging te komen, maar beid» malen is keeper Adema hen te vlug af en dan weet de thuisclub het initiatief opnieuw In 1957 heeft WV haar weliswaar be scheiden, maar waardevolle en belang rijke taak met enthousiasme vervuld. Niet minder dan 363 maal werd een in lichting verstrekt, waarbij ongeveer 2700 personen geïnteresseerd moeten zijn ge weest. Een 2200-tal folders werd ver spreid. Bolsward heeft in het afgelopen jaar trouwens ook op andere wijze herhaal delijk de aandacht op zich gevestigd. Bolsward werd bijv, meermalen uitge kozen voor het maken van radiorepor tages. In verschillende landelijke dagbla den en foto-illustraties prijkten Bols wards stedenschoon en activiteiten op opvallende plaatsen. Op diverse verga deringen en conferenties was Bolsward vertegenwoordigd. Meermalen kwam hierbij het kampeer vraagstuk ter sprake. Aangedrongen Werd hierbij o.a. op het inrichten door de Friese gemeenten van meer kampeer terreinen, opdat onze provincies ook haar redelijk aandeel zou kunnen krij- Bolsward hard gewerkt. Een eigenaren van boerderijen verklaarden zich reeds bereid eventuele trekkers te helpen, mits deze voorzien zijn van kam- peerkaarten en eigen tentmateriaal. Een achttal groepjes kampeerders hebben hiervan reeds gebruik gemaakt. Op dit terrein zijn er waarschijnlijk wel meer mogelijkheden. Vanaf de Afsluitdijk naar het oosten trekkend, (bijv, rond het Ijs selmeer) is Bolsward de eerste stad, die men bereikt, in omgekeerde richting de laatste! Het normale vreemdelingenbezoek was door de gunstige weersomstandigheden gunstig tot 7 juli, toen de (langdurige) regenperiode zich aankondigde. Het aantal overnachtingen gedurende de periode van 1 juni tot 1 september was bijna het dubbele van die van het vorige jaar. Opmerkelijk was hierbij, dat onder de dagbezoekers minder gezelschappen en bussen, echter meer auto’s en scooters en meer trekkers per fiets en brommer werden gezien. Het aantal tentoonstellingbezoekers ten stadhuize was bevredigend, n.l. ruim 4500 tegen 3820 In het vorige jaar. Ook het aantal bezoekers aan de Martini kerk was groter dan het vorige jaar. Op 20 april was de toevloed van toeris ten zo groot, dat alle slaapgelegenheden in de stad bezet waren en er moeite ge daan moest worden om in de omgeving inkwartiering te verkrijgen. In iets mindere mate herhaalde zich het zelfde in de nacht van 12-13 augustus. Volgens de schatting van de statistiek bedroeg het vreemdelingenbezoek in Ne derland pl.m. 11 hoger, dan het vo rige jaar. Bolsward heeft hiervan ruim schoots zijn deel gehad. Bij deze vreem delingen waren 30 meer Duitsers, ech ter minder Amerikanen, Fransen en Bel gen. Dat het aantal Duitse bezoekers zo toeneemt, schrijft men toe aan de opheffing van de paspoortenplicht voor Nederland, De afname van het aantal Amerikanen staat echter in verband met de grootscheepse „Stay at home”-pro- paganda in de U. S. A. De buitenlandse reisbureaux en infor matiediensten maken steeds meer recla me voor pri 'é-autoreizen van enige da gen doo’* Nederland met opname van Bolsward in één van de gerecommen- deerde routes, aangegeven op Esso- of ook Michelinkaarten, met aanduiding van steden die om hun bezienswaardig heden speciaal bezocht moeten worden. Jammer voor Bolsward is, dat de E-rou- te niet langs deze stad is geprojecteerd. Om speciaal de "andacht op Bolsward te vestigen, werd op verzoek van de V.V.V. op de avond na afloop van de TT-races t stadhuis verlicht. Ook ge durende de gehele duur der tentoonstel ling werd des avonds de stadhuisver lichting in stand gehouden, hetgeen door de vreemdelingen zeer werd gewaar deerd. Aangezien het opmerkelijk is, dat bij de molen van Lonjé, vele auto’s stoppen om foto’s te maken om hierna direct de route Rijksweg 43 te volgen, werd door de vereniging aldaar een viertalig In groen een waardevol en eigenlijk voor de bevolking onmisbaar element. Plant soenen, groenstroken en tuinen van par ticulieren zijn de plaatsen, waar men wat extra frisse lucht kan opdoen en waar men zo nu en dan wat tot rust kan komen. En waar zou een tuin méér gewaardeerd kunnen worden dan bij een gasthuis. Het zijn immers juist de be jaarden, die over het algemeen de tijd kunnen nemen en zich ook de tijd willen gunnen om van een tuin het volle profijt te trekken. Welhaast iedere grote tuin heeft een eigen karakter en dit geld zeer speciaal voor die al wat oudere aangelegde lust hoven. De royale tuin van het St. Antho ny Gasthuis zou men aan het Skilwyk moeilijk kunnen wegdenken, al zal men deze nu ook weer niet onmiddellijk gaan vergelijken met bijv, de oude „Prinsen tuin” te Leeuwarden, die de schrijver Vestdijk zelfs inspireerde tot zijn roman „De koperen tuin”. Tot voor kort was de Gasthuistuin nog Daar in de 4de klasse C.A.B.BI. Boys werd afgekeurd, werd in deze klasse al leen de wedstrijd DokkumFreno ge speeld. Alhoewel hier niets meer op ’t spel stond, werd het toch een spannend partijtje, waaruit de Franekers ten slotte met 3-2 als overwinnaar te voorschijn traden. 4de klasse A: M. K. V. Freno BI. Boys Dokkum de Sweach C. A. B. Oldeboorn Stiens De standen zijn: 3de klasse A: 19 20 18 19 19 19 16 18 18 19 15 16 Jubbega R. E. S. D. O. G. Emmeloord Olyphia Bergum Nicator Steenwijk G. A. V. C. Steenw. Boys W. Z. S M. S. C. domineren, vooral aan de achterzijde. Doordat men in de afgelopen dagen op radicale wijze de dichte heesterwand ge rooid heeft, is er een welhaast onbelem merd uitzicht ontstaan op de eenvoudige, doch tegelijk door haar fraaie lijnen, zeer bezienswaardige achtergevel van ’t Sint Anthoon. Ook de merkwaardige uitbouw, die ge lijkenis vertoont met een poortwachters- woning en de 18e eeuwse voogdenkamer bevat, is thans reeds van verre zicht baar. Zo staat er tegenover de lichte weemoed, die ons bevangt bij de herin nering aan de oude gezellige, en thans verdwenen tuin, ook een belangrijk winstpunt: een prachtig uitzicht op een tot dusver voor velen bijna onbekend gedeelte van één van Bolswards meest waardevolle historische monumenten. De „bogen” onder de voogdenkamer blij ven gelukkig bestaat, dit in tegenstel ling met de oorspronkelijke bedoeling Uif het jaarverslag van de V.V.V. te Bolsward blijkt, dat deze ver eniging ook in het afgelopen jaar weer in betekenis toenam. Dit blijkt reeds uit het aantal leden dat opklom tot 172. Verder kreeg de vereniging Koninklijke goedkeuring op de Statuten. Interessant is dat bij de voorbereiding hiervan bleek, dat de vereniging oor spronkelijk is opgericht en Koninklijk goedgekeurd op 15 mei 1869 onder de naam H. N. V. V. (Handel, Nijverheid, Vreemdelingen Ver keer) en dat op order van de bezetter in 1940 het deel „Handel en Nijverheid” werd opgeheven, zodat alleen de V.V.V. overbleef. De mening dat de V.V.V. „Het Guildal” te Valkenburg, opgericht in 1885, de oudste V.V.V. van Nederland zou zijn, wordt hierdoor ge logenstraft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1