DE POSITIE VAN DE TEGENREGERING OP SUMATRA VRIJ SOMBER STRIJD E.Z. - B.Z. ZAL NU SPOEDIG OPGELOST MOETEN WORDEN DE KOMENDE WEDSTRIJDEN hMil Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen De Europese Assemblee te Straatsburg bijeen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht 54e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 28 MAART 1958 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat syn wiif KAMEROVERZICHT Nu, BRITS KONINKLIJK BEZOEK Op de landingssteiger Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli: gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ze van icklad wijst er op dat de commu- 1 roeren. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad dreigd gevoelde stukki iets te zeggen is. In andere landen van West-Europa is hetzelfde probleem aan de orde en ook daar is het uiterst moei lijk de steen der wijzen te vinden. Mi nister Zijlstra heeft de steun van het industriële bedrijfsleven achter zich. Minister Luns weet zich geruggesteund door de grote k.v.p. Politiek gesproken, staat de bewindsman van Economische Zaken niet sterk. Hij kan alleen maar winnen door een redelijke argumentatie en door het scherp stellen van de kwes tie. Van veel belang is de houding van de k.v.p.-fractie. Als het werkelijk op een breuk aankomt, kiest zij natuurlijk par ty voor minister Luns, net zo goed ala de anti-revolutionaireen partij kiezen voor minister Zijlstra. De winst voor de k.v.p. zou dan echter wel eens voor korte tijd kunnen zijn. Het departement van Buitenlandse Zaken is tijdens een kabinetsformatie een typisch „schuif- departement”. Dit departement behoeft niet onder alle omstandigheden een k.v.p.-departement te zijn. Het kan even goed in handen zijn van liberalen, so cialisten, christelijk-historischen of anti revolutionairen. Wel zullen de christelij ke partijen proberen Economische Zaken te houden. Als men nu dus minister Luns laat „winnen”, kunnen de k.v.p.ers daar in 1960 of later nog wel eens spijt van hebben. Daarom zal men de komen de weken wel vertwijfeld zoeken naar een compromis. Een compromis, waar van iedere partij kan zeggen, dat zij heeft gewonnen. Dat is ook maar het verstandigst. En tegelijk zal men na drukkelijk afspreken, dat deze kwestie in 1960 weer aan de orde moet komen. Met zo’n oplossing moet men maar vre de hebben. Het betreft hier een zaak, die politiek niet van het grootste belang is. De partijen, die momenteel het kabinet Drees behoren te steunen, hebben reeds zoveel moeilijkheden overwonnen, dat ’t onbegrijpelijk zou zijn, dat dit kabinet op een onderlinge competentiekwestie: zou stranden. Dat zou natuurlijk koren op de molen zijn van de liberale oppo sitie. Men ziet: ook aan zo’n zakelijke kwestie zitten tal van voetangels en klemmen. Een ander moeilijk punt, dat binnen niet al te lange tijd opgelost moet worden, heeft betrekking op de aangenomen mo tie van Koeverden. Men zal zich herin neren, dat tijdens het melkdebat een mot’e van deze k.v.p.-afgevaardigde is aanvaard, waardoor de meerderheid van de Kamer de garantie-melkprijs met 0.2 cent per liter wil verhogen. Deze motie kost f 10 mln. Minister Vondeling had haar ten sterkste ontraden. Uitvoering" van de motie zou betekenen, dat de vo rig jaar gemaakte afspraak over ver goeding van de eigenaarslasten volledig wordt nagekomen. Minister Vondeling zal dit vraagstuk nu weer in het kabinet moeten brengen. Het is te begrijpen, dat de boeren met belangstelling zullen uitzien naar de be slissing, die uiteindelijk zal worden ge nomen. Een luisterrijke week is achter de rug. Het bezoek van het Britse Koninklijke Paar heeft ons enige dagen de nationale zorgen doen vergeten. De plechtige ontvangsten, de feestelijke rijtoeren, de majes tueuze staatsbanketten maakten een tijdelijk einde aan het gekra keel over binnenlandse politieke problemen, al moest de Haagse bevolking dan ook naar de stembus op de dag, waarop Koningin Elisabeth en Prins Philip hun intocht in de Residentie maakten. Het charmante Engelse Koningspaar heeft, naast de prachtige ver sieringen te zijner ere, kennis kunnen maken met de foei-lelijke zakelijke verkiezingsborden, waarin een beroep werd gedaan op „Koning Kiezer” op de „beste” partij te stemmen. In de zaterdagmiddagcompetitie komt Bolswardia voor een moeilijke opgaaf te staan in de uitwedstrijd tegen D.O.G. Wil groen-wit haar kleine kans behou den, dan moet deze ontmoeting tot een goed einde worden gebracht, daar men bij een e.t. verlies alle illusies wel kan laten varen. Maar ja, de Wolvegaasters denken er precies eender over, ook zij hebben nog een redelijke kans en daar zij zo niet sterker dan toch minstens de evenknie van de Bolswarders zijn, en daarbij het voordeel van eigen terrein hebben, moeten de bezoekers al in een goede vorm steken, willen zij op beide winstpunten beslag leggen. Ónmogelijk is het niet, maar voorlopig houden we het op winst voor de thuisclub. Nu Workum 2 op bezoek komt, vrezen we, dat Makkum nog steviger op de fatale plaats zal worden gedrukt. Wor kum 2 staat er nog goed voor en zal zeker niet nalaten de volle winst binnen te halen. Leider Delfstrahuizen krijgt visite van Y.V.C., wel zullen de Ulsters met goede voornemens bezield, van start gaan, maar dit zal wel niet voldoende blijken. We rekenen tenminste op een overwin ning voor de thuisclub. Voor R.E.S. had het zondag een belang rijke dag kunnen zijn, wanneer Jubbega niet kampioen was geworden, maar nu dit inmiddels wel het geval is, heeft deze komende wedstrijd veel aan waarde ver loren. Ondanks dit verwachten we toch een flinke publieke belangstelling, niet alleen omdat de kampioenen op bezoek komen, maar vooral ook omdat ver- aderlating voor de Amerikaanse. en De Jong’s Nieuwsblad aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam vond de begroeting tussen de beide Vorstinnen plaats. Ook in Zuid-Afrika worden in april al gemene verkiezingen g de apartheidspolitiek van die steunt op de Nationale partij, het Midden Oosten was, van zijn bevoegd- aan zijn broer de over Moskou uit te nodigen zijn machtigen deel te nemen aan een confe rentie van diplomaten der Grote Vier te Washington om na te gaan of er voldoende overeenstemming - daarna een topconferentie te houd. In goede Fries lient nea en syn hynder üt. pers in deze afdeling een spannend duel zullen leveren. Hier is dan ook alles voor te zeggen, door haar grootste concurrent van zich af te schudden zal Jubbega wil len aantonen, dat zij inderdaad de sterk ste is, terwijl aan de andere kant R.E.S. alles op alles zal zetten om niet alleen de 2de plaats veilig te stellen, maar bovendien de eer op te eisen zich dit seizoen niet door de kampioenen te laten kloppen. Wanneer Jubbega werkelijk voor de overwinning vecht, dan krijgt R.E.S. een moeilijke opgaaf, maar ook kan het zijn dat de bezoekers, nu ze toch binnen zijn, wat kalm aan doen en dan zit er voor de thuisclub een redelijke kans in, deze wedstrijd succesvol te doen beëindigen. We zullen dan ook rustig afwachten. Voor de degradatie-kandidaten wordt het een zeer belangrijke wedstrijddag. De slotfase is ingetreden en wat zelden gebeurt, er zijn 5 clubs, die nog voor degradatie in aanmerrking komen, zodat de zenuwen zondag wel een ernstig woordje mee zullen spreken en daardoor verrassingen* zeker niet uitgesloten zijn. De belangrijkste ontmoeting is onge twijfeld Steenwijk-Steenw. Boys. Hier komen twee clubs tegenover elkaar te staan uit dezelfde plaats en beide in gevaar verkerend. Dit kan wel eens op een felle strijd uitlopen, daar ook de rivaliteit hier een ernstig woordje gaat meespreken. Een favoriet is moei lijk aan te wijzen, zodat we het maar houden op een gelijk spel. Nu Bergum binnen is, zit er voor GAVC een kleine kans op succes in, in ieder geval wei één winstpuntje. Voor W.Z.S. lijken de papieren minder gunstig. Emmeloord Ijkt ons geen ploeg gehouden waarbij de regering, een belangrijke zol zal spelen; de Ver. Par- ver- Uit Indonesië komen vrij sombere berichten over de positie van de te genregering op Sumatra. De blok kade door de marine en luchtmacht van de regering te Djakarta dreigt het verzet tegen haar te wurgen. Djakarta heejt kennelijk haast met haar actie want het weet dat hoe langer het conjlict duurt, hoe groter de kans wordt op internationale in menging. Gemeenschap, de Europese economische minister Zijlstra, in 1960 moeten ge schieden. Als er zich geen moeilijkhe den voordoen, zijn er in dat jaar weer verkiezingen en dus ook weer een nieu we kabinetsformatie. Prof. Zijlstra speelt deze ..zaak scherp. Als er geen re delijke oplossing wordt gevpnden, legt hij er het bijltje bij neer. Minister Luns daarentegen zegt, dat de E. E. G. en Euratomverdragen te be schouwen zijn als raamwetten. In deze verdragen is slechts ongeveer 10 van de vele moeilijke kwesties geregeld. On geveer 90 moet dus nog geregeld worden en dat is een zaak voor buiten landse zaken. Een objectief beoordelaar zal moeten toegeven, dat voor beide standpunten Tezelder tijd dat in de WDuitse bondsdag het belangrijke debat over de buitenlandse politiek werd ge houden, kwam te Straatsburg de eerste vergadering bijeen van wat men met een groot woord de Euro pese Assemblee noemt, welke ge- vormt wordt door 142 leden uit de nationale parlementen van „Klein Europa”, a.w.z. van WDuitsland, Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg. heeft de opdracht de drie organen Klein Europa, de Kolen- en Staal- het zo spoedig mogelijk houden topconferentie en de brief aan ton reeds publiceerde voor daar nog had ontvangen! tijen die zich tegen deze politiek zetten, vormen de oppositie. Tenslotte: in Saoedie Arabië spelen zich belangrijke gebeurtenissen af, koning Sa- oed, die een tegenspeler van Nasser in de politiek van L.l 2 heeft een groot deel heden overgedragen kroonprins Feisal. En deze is juist een groot vriend van Nasser. Gaat Saoedie Arabië nu in de Egyptische koers varen en heeft Nasser daarvoor misschien een offer gebracht door de stafchef van het Syrische leger, die een der meest pro- Russische officieren van de staten van het Midden Oosten was, te ontslaan? tricten mocht echter maar één kandidaat gesteld worden, het bekende recept der dictaturen; het wordt weer een 99% overwinning voor Tito. Belangrijker dan de verkiezingen zelf waren de redevoe ringen welke Tito en andere kopstukken ter inleiding van deze verkiezingen hiel den. Tito heeft o.m. gezegd dat Joego slavië zich niet langer door Rusland be- en in bepaalde vraag- :en tussen Oost en West bleek hij meer aan de zijde van Moskou dan aan die van het Westen te staan. Maar hij toonde geen neiging zich weer in het Russische blok te voegen. Hij pro testeerde tegen de vestiging van raket- bases in het Navoland Italië, daar dit gevaren voor Zuidslavië zou kunnen op leveren. Wat Italië zelf betreft, de president der republiek heeft daar wegens een conflict tussen beide Kamers van het parlement, de volksvertegenwoordiging ontbonden; binnenkort zullen er zowel voor Kamer als Senaat nieuwe verkiezingen plaats hebben. Nu wij met het schrijven van dit overzicht aanvangen is er geen groot concreet nieuws. Het debat over een mogelijke topconferentie gaat voort evenals dat over de kwestie van het eventueel stopzetten van de aanmaak van of proefnemingen met kernwapenen. De Wes telijke grote Drie denken er nu over Moskou uit te nodigen zijn am bassadeur te Washington te De regering te Djakarta kocht Russische koopvaardijschepen en dat is ’n normale transactiemaar nu het eerste tiental dezer schepen in Indonesië is gearri veerd verluidt dat zij Russische wapens hebben meegebracht en specialisten die Indonesiërs zullen opleiden voor de scheepvaart en het gebruik der wapens. De tegenregering op Sumatra bericht dat zij thans ook over vliegtuigen en scheep jes beschikt en het gerucht loopt dat die door Tsjang Kai sjek van Formosa zijn geleverd uit Amerikaanse voorraden waarover hij beschikt. Men zou achter dit alles al een begin van buitenlandse inmenging in de Indo nesische burgeroorlog kunnen vermoeden met de uiterst gevaarlijke kanten, welke destijds ’t Koreaanse conflict vertoonde. Dat de trottoirs voor de gebouwen van de Amerikaanse, Australische en Philip- pijnse ambassades in Djakarta dezer da gen met tegen de Zuidoost Aziatische Verdragsorganisaties gerichte slagzinnen waren b< nisten zich er nog fel Rusland en Rood China zien in deze organisatie een doodsvijand. En nu nog wat Verkiezingsnieuws. In Noord Ierland hebben de Unionisten, de partij die dit land verbonden wil houden met Engeland en geen aanslui ting bij Eire wil, een grote overwinning behaald; ook de labourpartij, die deze aansluiting ook verwerpt, won zetels. In Joegoslavië hadden zondag verkiezin gen plaats voor de federale Assemblée en woensdag voor de zg. Raad der produk- ten, de tweede Kamer; in bijna alle dis- i om na te gaan is om een ministerconferentie en len. handelen naar de wens der militaire lei ding van de Navo. Het is niet meer dan logisch dat als meh een West Duits leger nodig acht om te helpen West Europa te beschermen tegen agressie, men dit voorziet van de meest afschrikwekkende wapenen, temeer daar het ook in de eerste linie van het meest bedreigde front en nog wel op een groot deel daarvan wordt opgesteld. Wat zou den de manschappen van dit Duitse leger er trouwens van zeggen als hun de wa penen werden onthouden, waarover zo wel hun bondgenoten als hun eventuele vijanden wel de beschikking zouden heb ben. Uiteraard is de tijding, dat straks ook het Duitse leger kernwapens krijgt de middelen tenminste tot het af schieten daarvan, want de Amerikanen houden tot het laatste moment de ladin gen onder controle zwaar te verteren voor de publieke opinie in de Westelijke landen die met de Duitse bezetter ken nis hebben gemaakt. Dit zal waarschijn lijk het verzet in die landen tegen het ge bruik van deze wapenen nog doen toe nemen, terwijl het ook onder de be volking van W. Duitsland zelf zeer fel is. Het is geen wonder dat de Russen dit met genoegen zien; men acht het zelfs niet onmogelijk dat zij binnenkort zullen bekend maken de proefnemingen met kernwapens eenzijdig stop te zet ten na nog vlug een hele reeks te hebben afgewerkt om door deze pro pagandastunt de oppositie in de Weste lijke landen tegen dergelijke proefnemin gen nog aan te moedigen. Propaganda ligt de Russen wel, het blijkt ook uit het feit dat de Russische regering thans weer bij de Amerikaanse aandrong op i van de Washing men hem Koning Kiezer heeft ongetwijfeld meer genoten van het Britse Koninklijke Paar en van alle feestelijkheden, die daaraan gepaard gingen, dan van de ver- kiezingsveldtocht, die, althans in de grote steden, weinig imponerend was. Men zegt, dat de voorbereiders van dit Koninklijk bezoek hebben vergeten, dat ons volk op de 26e maart naar de stem bus moest. Dat valt ook aan te nemen, want het samenvallen van deze twee gebeurtenissen is geen gelukkige zaak geweest. Ministers en Kamerleden hebben deze week dus bijna geheel moeten besteden aan het Koninklijk bezoek. Voor wat de Tweede Kamer betreft kwam dit goed uit, want zij is tot 15 april a.s. op reces. En onze Senaat hield een uiterst korte vergadering, omdat vele Senatoren des avonds in Amsterdam moesten zijn. Maar nu dit Koninklijk bezoek weer voorbij is, zullen tal van problemen op nieuw de aandacht vragen. Een der kwesties, die nu spoedig opgelost moet worden is.de coördinatie van het econo misch buitenlands beleid. Daarover be staat in de boezem van het kabinet ern stig meningsverschil. Minister Zijlstra zegt, dat het departe ment van economische zaken belast moet worden met de coördinatie van de E. E. G. en Euratom verdragen. Naar zijn me ning was het de taak van het departe ment van buitenlandse zaken om deze verdragen tot stand te brengen. Dat was buitenlandse politiek. Do uitvoering van deze verdragen is, volgens de minister van Economische Zaken, een zaak van economische politiek. Minister Zijlstra kan zich daarbij beroepen op een pre cedent het departement van buitenland se zaken heeft het verdrag tot de instel ling van de gemeenschappelijke markt voor Kolen en Staal tot stand gebracht. Economische Zaken heeft dit verdrag uitgevoerd. Minister Zijlstra kan nog op meer voorbeelden wijzen. En hij weet, dat er destijds reeds stemmen zijn opge gaan om een aparte minister voor de Middenstand en één voor de P. B. O. te benoemen. Dat zou betekenen, dat de minister van Economische Zaken een minister voor industrie en handel wordt. Deze bewindsman heeft geen zin om zijn taakomschrijving te veranderen, omdat hij daarvoor tijdens de kabinets formatie niet is „gehuurd”. Wil men de coördinatie van het buiten lands economisch beleid opnieuw rege len, dan zal dat, naar het oordeel van wacht kan worden, dat de twee koplo- Gemeenschap en de Euratom met advie zen bij te staan en controle te oefenen op deze lichamen. Of dit parlement een succes zal worden is een vraag welke de toekomst zal moeten beantwoorden. De gehele Klein Europese samenwerking is trouwens nog vaag, ook al werkt de Ko len- en Staalgemeenschap al enige jaren. Maar ook daar wordt de samenwerking al stroever, onder de invloed van de da lende conjunctuur, welke de economie van ieder aangesloten land moeilijker maakt zodat men in de samenwerking zuiniger wordt met concessies aan de partners. Commentatoren menen geconstateerd te hebben dat West Duitsland, het belang rijkste lid, al niet meer zo enthousiast is over zijn deelneming aan deze Euro pese integratie, omdat zijn nationale be langen in het gedrang zouden komen. En zo gaat het ook bij de andere partners. De kleinere daarvan voelen zich ook te leurgesteld omdat ze in dit parlement te weinig zetels hebben in verhouding tot de grote. West Duitsland, Frankrijk en Italië hebben elk 36 zetels, Nederland en België elk 14, Luxemburg 6. De leden kunnen als dit parlement daartoe zelf be sluit eventueel rechtstreeks door verkie zingen in elk dezer landen worden geko zen en misschien zou dat de belangstel ling voor de integratie, welke maar uiterst matig is, onder de volken wat doen toenemen. Voor de eerste keer is door het parle ment tot voorzitter gekozen de Frans man Robert Schuman, een man die stel lig een enthousiast voorstander van de Europese samenwerking is doch wiens land nog een zo weinig gezonde econo mische basis heeft, dat het misschien het grootste struikelblok voor practische sa menwerking zal blijken. Men denkt onwillekeurig aan de crisis der dertiger jaren, toen bijna alle lan den trachtten buitenlandse producten te weren om de eigen industrie en land bouw te beschermen. Er is enige vrees dat in deze neergaande tijd het dezelfde richting uit zal gaan en dat het prille begin der integratie daardoor ernstig ge vaar zal lopen, evenals de oprichting van vrijhandelszone, waarvan o.a. Engeland zou deelnemen en Welke zou samenwer ken met het geïntegreerde Klein Europa. Nauwlettend volgt men vanuit ons we relddeel de toestand in de Ver. Staten waar de teruggang het sterkst is, zonder dat het de regering nog gelukt is het getij te doen keren. In Europa weet men maar al te goed dat de ontwikkeling in Amerika waarschijnlijk van beslissende invloed op het gehele Westelijke econo mische bestel zal zijn. Wie er ook mocht wanhopen aan een wederopleving in de Ver. Staten de heer Detwiler, president-directeur van een groot Amerikaans toeristen-reisbureau, blijkbaar niet. Want hij schijnt op het punt te staan vier schepen van elk zo'n 120.000 ton bij een Nederlandse werf te bestellen. Hij wil die reuzenschepen in 1962 in de vaart brengen om Ameri kaanse toeristen voor een kleine f 600 naar Europa en terug te brengen. De heer Detwiler rekent op 1 miljoen toe risten per jaar die hier in Europa 2 mil jard dollar zouden uitgeven, een aardi ge injectie voor de Europese economie en een aderlating voor de Amerikaanse. De secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjoeld tracht thans tijdens een be zoek aan Moskou de Russen te bewegen tot hervatting van de besprekingen over de ontwapening in de V.N.commissie. De Russen willen deze zaak echter in een onder onsje op de topconferentie be handelen. Maar Boelganin heeft ’t Wes ten in een brief aan de Engelse premier Macmillan nog eens laten weten dat de plannen voor het aanleggen van raket- bases in W. Europa en de verdeling van kernwapens onder de Europese Navolan- den het houden van zo’n topconferentie om daar tot een vreedzame regeling van diverse politieke vraagstukken te komen belemmert. De heer Boelganin tracht met dergelijke opmerkingen de publieke opinie in het Westen zich nog wat scherper te doen keren tegen de kernwapens. We zagen dezer dagen een politieke prent in het Algemeen Dagblad, ontleend aan de Frankfurter Allgemeine, waarop de heer Chroesjtsjew handenwrijvend en glim lachend tot kameraad Boelganin zegt: „Het is toch geweldig, die openbare me ning in het Westen!” Inderdaad de Russische machthebbers kunnen hun gang gaan met het doen vervaardigen van de meest helse wape nen, zonder dat in hun land zich iemand in het openbaar verheft tegen dit bedrijf, omdat dat eenvoudig niet geduld wordt. Maar de Russische autoriteiten zijn maar al te blij dat er in het Westen een deel der publieke opinie is die druk op de regeringen tracht te oefenen om des noods eenzijdig de kernwapeps af te schaffen en die daarmee dus de commu nistische heersers in de kaart speelt. De meeste verantwoordelijke staatslieden yan het Westen laten zich dan ook niet van de door hen tot nog toe gevolgde frveg afdringen en onder ben is dr. Aden auer. De Bondskanselier heeft bij het drie daags debat over de buitenlandse poli tiek in de West Duitse Bondsdag daar van duidelijk doen blijken door er mee te delen dat zijn regering op het stand punt staat dat als de Navoleiding het nodig acht dat het West Duitse leger Van de modernste wapenen wordt voor zien dat betekent dus kernwapens en raketbases ze die zal aanvaarden ook. Er is daartegen van de zijde der oppo sitie soc. dem. en liberalen fel verzet gerezen, wellicht meer om binnen lands dan buitenlands politieke redenen, maar de Bondsdag zal vermoedelijk met de stemmen der chr. democraten voor, de regering Adenauer wel machtigen te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1