ZWARE MOTOREN BROMMEN OVER DE MAKKUMER WAARD Qabe Skroar Voetbal RES verliest van Jubbega Verdiende 2-0 zege van de kampioenen WZS en Steenwijk uit de gevaarlijke zone Bols war dia verliest niet 6-2 in Wolvega Fan de Martinytoer UIT BOLSWARD 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes us hjoed p p to sizzen 1 Zelfs het riet heeft een vijand DINSDAG 1 APRIL 1958 54e JAARGANG No. 26 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat Dy’t folie freget, wurdt folie wys. 0-2. der voor de zijn zóveel riet gemaaid werd, maar dit liker om har m< VOLLEYBAL. goed Colbert-costuum bij Grote schoenen-uitverkoop wegens foar de seine. schoenwinkels. Tj. de J. Hollandia roomboter 85 cent per pond. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelin gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 29 gulden is de nieuwe prijs, waartegen U een goed Colbert-costuum bij ons koopt. Eigen kleermakerswerk. Benoemd tot onderwijzer te Bussum onze Stadgenoot, de heer J. Oord. DE BOERELIENBANK YN IT GOLD 1 en ken gjin sprake Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1-5 4-3 3-5 3-3 8-0 3-2 Nieuws km. Dij- 6-2. invallers en van ver plaatsing der zaak. S. Hengst. Goedkope SET EP NIET IN EERSTE KLAS Anton Eldering, bas-solist in de uitvoe ring van de Matthaus-Passion öp Goede Vrijdag te Bolsward. Anton Eldering werd geboren in Am sterdam. Na op grond van een. opval lende solistische prestatie bij een kerk koor, waarvan hij lid was, ontdekt te zijn, studeerde hij bij mevr. Noordewier- Reddingius. Hij volmaakte zijn opleiding in Oosten rijk; was tijdens de 2de wereldoorlog werkzaam in New York, en maakte, na terugkeer in Nederland, uitgebreide tournees door de Scandinavische lan den. Hij zong in oratoria van Handel, Haydn, Mozart, Mendelsohn, Bach en verder liederen o.a. van Schubert, Schuman, Britten, Pijper, enz. In de 4de klasse speelden Stiens en Fre- no hun laatste competitiewedstrijd, wel ke eindigde in een 3-1 zege Franekers. Herenrijwiel vanaf f25 met 1 jaar ga rantie. Autoverhuur a 7 cent per met chauffeur. IJ. Hamming, Gr. lakker 55. Bij de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia haar goede positie niet kun nen verstevigen, integendeel, in Wol vega moesten de groenwitten met 6-1 in D.O.G. hun meerdere erkennen, waar door de kansen op een e.v. kampioen schap meteen verdwenen waren. Het Is de dames van Set Up niet gelukt de eerste klasse te bereiken. In een slechte wedstrijd, hoe kon het ook an ders, nu er zoveel op het spel stond en de zenuwen een geducht woordje meespraken, hebben de dames van CZN de overwinning geforceerd. Met hun forse opslag en ,,alles-in-één-keer”-spel brachten ze Set Up van hun stuk en zeer snel ging de eerste game verlo ren. In de 2de game ging Set Up haar tegen standers met dezelfde wapens tegemoet en dit bleek hèt middel te zijn. Aange- moedigd door vele supporters slaagden ze er in de 2de game op hun naam te schrijven. De beslissende game bracht meer afwis seling. Toch slaagde Set Up er niet in, in haar gewone spel te komen en CZN kon steeds de kleine voorsprong en daar mee het eerste klasserschap behouden. Set Up 2 had weinig moeite met haar laatste tegenstandster Animo 2. Met 15-0 en 15-9 besloten ze hun competitie met een eervolle tweede plaats. De derby tussen Set Up (heren) en R.K. H.B.S. 2 bracht niet veel spanning en lauw spel. De 1ste game bracht een gemakkelijke Set Up-winst, waarna ze het in de 2de game heel rustig tè rustig aan deden met als gevolg, dat deze game verloren ging, In de beslissende game herstelden zij zich echter goed, wat toen tot een verdiende overwinning en een goede 4de plaats in de eindstand leidde. Verdere uitslagen zijn: Nijland 2-Bolswardia 2 R.E.S. 2—W.Z.S. 2 R.E.S. 3—W.Z.S. 3 Black Boys 4C.A.B. 4 Blauwhuis 2R.E.S. 4 Sneek 2A—R.E.S. 2A Lemmer 1 adsp.C.A.B. IA Bols war ds Nieuwsblad en De Jong’s Nieuwsblad D.O.G.Bolswardia Alhoewel Bolswardia met 2 wegens blessures van Eekhof Foeken op ’t appèl verscheen, leek het er in de eerste minuten op, dat groen wit, ondanks deze handicap zich geen zorgen behoefde te maken, want nau welijks was de strijd 2 minuten oud toen Faber na een snelle aanval reeds onhoudbaar inknalde. Ook de volgende 7 minuten bleef groen-wit de D.O.G.- defensie geducht aan de tand voelen, maar daar het goede schot achterwege bleef en bovendien alles veel te traag van opzet was, bleef verder succes uit en toen de thuisclub dan ook na 10 mi nuten spelen het tempo opvoerde, was het kleine overwicht meteen verdwenen en toen bleek al spoedig duidelijk, dat de technische vaardigheid van de thuis club hoger aangeslagen moest worden dan die van de Bolswardianen. De com binaties werden beter uitgevoerd, het af- en doorgeven was veel sneller en daar de groenwitte defensie hierdoor nogal eens overrompeld werd, was het heel normaal, dat de thuisclub een kwar tier later de 1-0 achterstand in een 2-1 voorsprong veranderd had. Wel verhoogden de bezoekers hierna het tempo, waardoor de strijd vrijwel ge lijk opging, maar door het falen van de voorhoede bleven alle doelrijpe kansen onbenut en daar ook de thuisclub de goed in vorm zijnde Adema maar niet voorbij kon komen, bleef de stand 2-1. Na de thee was D.O.G. opnieuw de meerdere, maar het eerste succes kwam na een half uur aan de andere kant, doordat een ver en totaal ongevaarlijk schot van Boontje door de linksback op 't laatste moment van richting werd ver anderd, waardoor de D.O.G.keeper vol komen verrast werd. Twee minuten later lag zelfs een voor sprong weer voor het grijpen, maar voor open doel faalde Duiker volkomen en toen de thuisclub direct de aanval over nam en de Bolswardia-defensie voor ver meend buitenspel stokstijf staan bleef, was het niet groenwit die op 3-2 kwam, maar D.O.G., daar hun midvoor niet van plan bleek de unieke kans voorbij te laten gaan. en de joun VOLIERE-VOGELS KWAMEN GOED DE WINTER DOOR De volièrevogels zijn ditmaal goed, de winter doorgekomen. Dit kwam niet al leen doordat de winter minder streng was, maar ook doordat men er alle mo gelijk zorg aan heeft besteed. De verbeteringen, die de volière heeft ondergaan droegen het hare er toe bij en men heeft de meest kwetsbare vogels (meest tropische) een onderdak gegeven in de broeikassen). Spoedig zullen de vogels weer in volle „kleur en fleur” de volière bevolken. boerestan. Skerpje it ark mar wer ris op. Der stiet hjir en der noch wol in sné De Raiffeisenbank, Burchwert en omkri- ten, sa as hy jit altyd hjit en hwerfan it kreaze kantoar oan it Skilwyk yn Boal- sert stiet, komt hjoed in wike grif yn ’e blommen to stean. Hwant dan sil it fyftich jier lyn wêze, dat in ploechje war- bere boeren de foarstap naem by de op- rjuchting fan dizze eigen boereynstelling. Grif sille dy wurde fan de 1 ynseagen, dat hjir eigen boerewurk. It oer in pei allinnich as 37 miljoen goune troch de lienbanken jown, derneist jit 16 miljoen kredyt yn „lopende rekening”. Grif is it leveransierskredyt jit net hie lendal de wrald ut, de moalkeapman en de ünderskate koöperative ynstellings witte der wol fan, mar de situaesje is stikken better wurden. De knipende, twingende en knoeijende krêft fan it jild is Godtank hiel hwat ófnommen, de lienbanken kinne ek mei saneamd blanko kredyt de lju op hiel hwat wizen helpe. Seis op it jit to barten molkjild, hwat hjir sa’n opskuor joech, wie de lienbank ré kredyt to jaen. En har tariven binne yn de konkurrinsje hast altyd de leech - ste en maklikste. It kin net oars, of ek de boerelienbank Burchwert en omkriten, sil takomme wi ke ünderfine, dat der hiel hwat freonen fan dizze skoandere ynstelling binne. Wy winskje harren fan herten lok mei har gouden feest en hoopje, dat yn de kom- mende jierren it wurk en de fortuten gans ütdije mije. Faeks kinne hja har al to biskieden balding ris opwaermje oan de fordjipping fan har bisef in mach- tich en ünmisoer middel to wêzen foar de genezing fan de jildsoargen fan de R. E. S.Jubbega R.E.S. verschijnt zonder W. van der Zee, Jubbega is volledig. Voor de aanvang complimenteert voor zitter Altenburg de Jubbegaasters met hun kampioenschap, waarna T. van der Zee de aanvoerder een boeket bloemen offreert. Drie minuten later fluit Van Gorkum voor de eerste maal en voor de gasten zich goed en wel hebben opgesteld heeft hun keeper reeds een keihard laag schot van Van der Werf vakkundig moeten behandelen en een dito van W. Mulder dat na 3 minuten spelen de eerste corner oplevert. R.E.S, blijft enthousiast aanvallen, maar de uitstekende verdediging der gasten blijkt steeds iets rapper te zijn en daar onderhand ook de overigen zijn inge speeld, krijgt het spelbeeld spoegdig een geheel ander aanzien. Niet dat de gasten nu direct zoveel ster ker zijn, maar hun voortdurend postie kiezen, sneller en zuiverder doorgeven, steekt ver boven dat van RES uit, waar door de blauwwitte verdediging het vrij- wat moeilijker krijgt dan die der tegen partij. Toch blijft het een aantrekkelijke strijd, Jubbega mag dan beter zijn, de R.E.S.ers trekken zich hier weinig van aan en door hun enthousiasme weten ze het spel steeds weer naar de andere kant te verplaatsen. Er komen zelfs enige serieuze kansen, maar doordat ’t tempo van de Jubbega- verdedigers veel hoger ligt, starten Bonte en de Jong steeds te laat en daar bovendien ook de passes van Van Werf niet al te zuiver zijn, komt het vijandelijk doel weinig in gevaar. In de 21e minuut wordt het betere spel van de gasten met het eerste succes be kroond, via een uitstekend genomen cor ner, waaruit de bal door de rechtsbuiten in het net gekopt wordt. Direct hierop komt d.e midvoor opnieuw voor Van der Werf te staan, keihard vliegt de bal in de richting van de bo venhoek, maar de R.E.S.keeper is pa raat en weet fraai te redden. Jubbega blijft sterker, maar verder dan de paal weten ze het niet te brengen. Tien minuten voor tijd, als één der backs van grote afstand te nonchalant op zijn keeper terugspeelt krijgt de Jong onver wacht gelegenheid de gelijkmaker tot stand te brengen, maar weer start hij tè laat en zodoende blijft het 1-0 voor de bezoekers. Ook na de thee blijft het spel aantrek kelijk. Jubbega is de betere ploeg, maar toch zitten er voor R.E.S. wel enige kansen in. Zo ziet Mulder, doordat de keeper in de 10e minuut uit zijn doel gelokt wordt, plotseling een leeg doel voor zich, maar zijn schot is iets te hoog gericht en verdwijnt over de lat. De beste kansen komen echter aan de andere kant, maar toch duurt het nog tot 10 minuten voor het einde, alvorens de gasten de stand door rechtsbuiten Menger op 2-0 kunnen brengen. In de laatste minuten zet R.E.S. nog eens alles op alles om tenminste de eer nog te redden, maar de Jubbega-defen- sie blijkt hiervoor te hecht en het blijft 2-0 voor de bezoekers, wat gezien hun uitstekend spel, ook zeker verdiend te noemen is. Watty Krop, alt-soliste in de uitvoering van de Matthaus-Passion op Goede Vrijdag te Bolsward. Watty Krap ontving haar opleiding aan het Utrechts Conservatorium, waar zij haar eindexamen met glans behaalde en voltooide haar studie bij Jeanne van de Rosière. Naast haar vele liederen en oratorium- concerten in Nederland trad zij op in het buitenland, België, Ierland en En geland (in Londen met het Bachkoor onder de bekende dirigent Reginald Jacques). Aan de Nederlandse Reisopera heeft zij als gaste meegewerkt en was verbonden aan het kameropera gezelschap „Came- rata”. Voor de radio treedt zij veel op, ook in de komende tijd kan men haar meerdere malen beluisteren. Van haar solistisch optreden zijn han- delsplaten in omloop o.a. The Messiah o. 1 v. Walther Goer. In de 3de klasse A heeft Jubbega op overtuigende wijze laten zien dat zij in derdaad de aangewezen kampioenen zijn. In de onderste regionen blijft grote spanning heersen, doordat M.S.C., Steen- wijker Boys en G.A.V.C. alle drie ver loren. Ook W.Z.S. behoeft zich geen grote zorgen meer te maken, de Snekers won nen n.I. van Emmeloord met 2-1 en klommen daardoor 2 plaatsen omhoog. D.O.G. wist geen profijt te trekken van de nederlaag die R.E.S. leed, de Wol- vegaasters verloren in eigen home met niet minder dan 4-0 van het toch heus niet sterke Olyphia. le week april 1933 Ds. J. van Rijs, Ned. Herv. predikant te Tjerkwerd heeft met ingang van 1 juni a.s. emeritaat aangevraaga. rietmes af, een soort kleine zeis. Wel twintig man was daar dan wel mee be zig en als men dan op plaatsen kwam waar veel riet stond, sneed men in een dag een tachtig bos per man. Soms hoort men wel eens van honderd of nog meer. Die bossen hadden evenals nu, een mini male omtrek van 80 cm. Daarna bracht men een maaimachine met twee paarden er voor op de waard, waarmee men een 500 bos per dag maaide, dat was na tuurlijk niet zoveel! Onze verteller nam een slok koffie en vervolgde, maar nu doet men het met een of meer trekkers en maaien we soms een 900 tot 1000 bos per dag. Er gaat ook nog al wat riet verloren met dat uitschudden, merkten we op. Dat is niet zo ejg als het wel lijkt, het is toch voor gebruik tekort en voor de hon derden wilde eenden is het een mooie beschutting tegen de kiekendieven, ze broeden er graag in. Erger is als de waard er met een zuidwester storm onder stroomd. Dan ging er vooral vroeger veel riet verloren. Nu brengen we het riet naar een verhoogde opslagplaats, waar het veilig ligt voor het water. Op die opslagplaats wordt de laatste hand Toen het dan ook 4-2 werd, liet Bols wardia de moed zakken, wel kreeg Van der Eems nog gelegenheid zijn kunnen te tonen, maar deze, technisch weinig onderlegd, was niet bij machte de uit stekende D.O.G.spil ook maar eenmaal te passeren. Nog 2 maal sloeg de thuis club toe, zodat het einde kwam met een wel wat geflatteerde, maar zeker ver diende 6-2 zege voor D.O.G. aan het riet gelegd, een gedeelte wordt nog in kleinere bossen van ongeveer 47 cm omtrek verbonden, waarin het ten slotte in de handel gebracht wordt. Het wordt meest gebruikt voor de daken van boerderijen, bungalow’s, enz. De schafttijd was onder het vertellen spoedig verstreken en het maaien begon weer. Nog een poosje stonden we naar de bedrijvigheid te kijken en varen dan naar de zeedijk terug. Er gaat wel heel wat vooraf, voor het riet goed en wel de daken bedekt. deis de nammen ophelïe mannen, dy’t doedestiids 1 in middel oangrypt wurde moast om de posysje fan de boe restan better to meitsjen. Wy wolle dat hjoed net dwaen, mar wol liket it üs in gaedlike oanlieding om oer de funksje en it wurk fan dizze moaije ynstellings it ien en oar to sizzen. Hwa’t him ris in pear ure fordjipt yn de léste decennia fan de foarige ieu, sjocht dat doedestiids de wie as nou, mar net torjuchte koe gemiene banken As wy nou de provinsje yngean, stiet op elts fiks doarp in kreas lienbankgebou. Mar sa is it net bigoun. De lienbanken wiene ünderbrocht yn de hüskeamer fan de iene of oare boer soms, ek by in doarpsmaster of timmerman. In apart kantoar tocht men jit net oan. Foar in lytse bileaning fan in pear hünder goune waerd dit wurk dien en derfoar koe men Als men dan naar de waard roeit krijgt men de indruk dat daar een ongerept stukje natuurschoon voor zich ligt. Een eenzame kiekendief zweeft loom over de wuivende rietpluimen en verder is alles erg stil en rustig. Maar als men dan het riet-eiland nadert en het bootje in de bie zen vasttrekt, wordt de eerste indruk al spoedig de kop ingedmkt, want als we cioor de smalle rietkraag, die zwiepend in ons gelaat slaat, zijn heen gedrongen, strekt een groot kaal stoppelveld zich aan onze voeten uit en in de verte rijdt een grote tractor bedrijvig heen en weer. Enige mensen hollen er achter aan. Men is bezig het riet te maaien. Waar over een paar weken het gefluit en geroep van de honderden water- en weide-vogels, die hier broeden, zal weer klinken, hoort men nu het monotone gebrotn van een zware motor en het ge luid van opgewonden menselijke stem men. Het lopen in de hoge lieslaarzen over de harde stoppels, die soms door de gum- mizolen dreigen heen te breken is erg moeilijk. Bij de maaiers heerst een grote bedrijvigheid. Een zware trekker rijdt met een 1L£ meter lang mes, dat het bijna manshoge riet vlak boven de dras sige grond afmaaide, stotend door het riet heen. Twee man zitten op de grommende ma chine, waarvan de ene het stuur bedient en de ander het afgemaaide riet met een soort hark van het mes werpt. Een stuk of zeven jonge kerels draven achter de maaiende trekker aan en graai en het gemaaide riet bijelkaar. Met drif tige bewegingen wordt het riet onder de arm uitgeschud, zodat het te korte riet en verdere afval in het rondvliegt, maar op die manier houdt men het bruikbare riet over. Heeft men voldoende riet bijelkaar om er een bos van te maken dan wordt een soepel, dun ijzerdraadje, waarvan elk van de mannen een bos aan een touw op de heup heeft hangen, uitgetrokken er han dig omheen geslagen en vastgedraaid. De mannen zijn doornat geworden en zit ten onder de modderspatten. Bos na bos rolt over het stoppelveld en de grommende trekker baant zich een weg door het riet. Tien tallen bosen lig gen over het stoppelveld verspreid en hier en daar liggen grote hopen afval. Is er ieder jaar evenveel riet? Nee beslist niet. Dat hangt grotendeels van het weer af. Nachtvorst en droogte zijn erg schadelijk. Dit jaar is er door de zware nachtvorst van vorig jaar heel wei nig riet. Maar behalve het weer is er nog een grote vijand van het riet, nl. de spreeuwen. In grote wolken vliegen deze vogels avonds boven de waard en tegen de schemering strijken ze in het riet neer, om op de stengels te gaan slapen. Door het gewicht van de tien-duizenden vogels knapt het riet af en hele gedeelten van het beste riet wordt door hen vernield. Opjagen geeft heel weinig want een eindje verder strijkt de hele zwerm kwetterend weer neer en wordt ook dat riet vernield. Wanneer begint dit maaien? wilden wij nog weten. Het maaien begint omstreeks Nieuwjaar en duurt tot ongev. half maart. Door de vele sneeuwval zijn we dit jaar erg laat geworden maar we hopen er nu gauw mee klaar te zijn. Het gedeelte van de waard, dat aan het Fryske Gea behoort is men reeds klaar, het is nl. vastgesteld, dat daar op 15 maart het riet er af moet zijn om de vogels niet in hun broedtijd te storen. de lanhearre forskine koene. Dat dit meastentiids skealik wie is wol dfidlik. Sokke lju sieten sa’t men dat hjir sei un der in oar, in plastyske ütdrukking foar har ófhinkelens en nuodlike posysie. Fan skerp keapjen en forkeapjen wie by sok ken gjin sprake en hja hiene ek net folie yn to bringen as de waer minder goed of to djür wie. Dochs hat it in hiele toer west de boeren sa fier to bringen, dat hja ynseagen op hokfoar wize hjir forbettering oan to bringen wie. De foarsitter fan de Fr. Mij., de hear Fontein de Jong, hat fan 1886 óf it pleit fierd foar it ynstellen fan koöperatieve banken, mar it wie de earste jierren om ’e nocht. It gefoel fan meiinoar to wurkjen wie doe jit och sa swak, de sterkere koene har wol rédde en de lytsen moasten har mar rédde, hoe dan ek. Djip siet doe yn de boerestan de lear fan it 19de ieuse liberalisme: elk foar himsels en God foar üs allegearre. Dat men meiinoar stean moast en jins neisten by stean, woe der mar tige lang- sum yn. It hat wol hast tweintich jier duorre, foar’t yn Blauhüs en Ljouwert de earste boerelienbanken oprjuchte waerden. Dat wie doe al yn 1904 en de boeren stiene wakker ünforskillich en erchtinkend foar de lienbanken oer. Lykwols linkendewei kamen der in pear by en koe men yn 1911 op 25 lienbanken wize. Dat jier, de droege simmer m.ei tongblier, is jit net forgetten, stie it der mei party boeren net bést foar. Gjin of hast gjin hea yn ’e skuorre en letter de aeklige tongblier der oerhinne, waerden hiel hwat steile boeren lytsman. It gefolch wie, dat yn dit rampjier it swakke plantsje skot krige en yn ien klap meat as 25 nije boerelienbanken oprjuchte waerden. De need makke hjir de geasten ryp en aldergeloks briek yn 1914 in bettere tiid oan en koene de banken it ek allegearre halde. Dat hat tige meiholpen om de twadde skoat to dwaen en yn dy jierren wie it binammen de hear Tsjebbe Acronius Hettinga fan Koanrjum, de heit fan de tsjintwurdige foarsitter fan de ABTB dy’t rounom it fjild ynteach om de lienbanken fan de groun to helpen. Jonge cultuur. Tijdens het schaftuurtje dat in een tot schafthok geïmproviseerde wagen gehou den wordt, maken we een praatje met de mannen en vragen nieuwsgierig of er al lang zóveel riet gemaaid werd, maar dit blijkt niet het geval te zijn. Voor hef Ijsselmeer door de Afsluitdijk van de W^ldenzee werd afgesloten ging de „waed” met de vloed geregeld onder water, waardoor er niets anders dan zee wier op de destijds grijze kale slikvlakte groeide. Pas na de voltooiing van de Afsluitdijk, aldus vervolgde onze ver teller, kwam hier het riet. In het begin langs de kant, maar langzamerhand breidde het zich over de hele waard uit. Maar ook nu nog groeit er op de kan ten het beste en meeste riet. Ook kwamen er veel biezen en om streeks 1938 kwamen er enkele keren een paar mensen uit de beurt van Kam pen om hier biezen te halen voor het maken van stoelmatten. Men moest hier voor echter een speciale soort hebben en die bleek hier maar weinig te groeien, in elk geval te gering, want de mattenvlech- ters zijn hier niet weer teruggekomen. Het riet sneed men in het begin met een Wanneer men ’s morgens vroeg bij de vissersplaats Makkum de zeedijk beklimt, strekt het blinkende, spiegelende water van het Ijsselmeer zich voor de ogen uit. In de verte doemt een groot donker eiland op uit de grijze morgennevels, die traag over het water drijven. Dat eiland is de Makkumerwaard. Met een houten bootje, dat welwillend door een visserman aan ons werd afgestaan hebben we eens een bezoek aan de uitgestrekte rietvlakte gebracht. dan op alle uren fan de dei by de man oankomme. De bistjürders en de ried fan taforsjoch diene alles om ’e nocht en fierdere ün- kosten waerden der net makke. Dertroch koe men foar in lyts forskil yn rinte, de lju mei sparjild en de oaren, bymekoar bringe en de kennis fan de omstannich- heden makke, dat der fan bankrotsjes hast nea sprake wie. De lienbanken wounen it bitrouwen fan de boeren en linkendewei ek fan oaren. Har wurksumheden wreiden har üt, har oantal klanten naem ta. Hja soargen ek foar oankeap fan weardepapieren, hja bi- gounen mei de giro to wurkjenhja makken it fan jier ta jier de boeren mak- liker om har molkjild en rekkens of bi- lèstings to finansieren, koartom it bi skieden plantsje fan de earste tiid krige de fuotten under it gat. As men nou de 108 lienbanken yn Fryslan forgelykt mei dy tiid, dan komt men wol sterk under de yndruk fan de stevige groei fan dit Tt giet nou net mear iearhündert of tüzen goune, mar yn üs provinsje wurdt al mear oan foarskotten iildpine tige sa great dat men derfoar oars as by partikulieren, al en leveransiers. Ek de notarissen spilen yn dit stik fan saken net swak by, meastentiids as tuskenper- soan fan krediteur en debiteur. De lytse boer, de koumelker en gemier wiene it binammen, dy’t by keap en forkeap un der de jildsjitters kamen to sitten. Ik wit it ek jit skoan, dat de jirapelkeap- Iju tsjin Alderheljen skoan wisten, hok foar boeren har spul perfoarst kwyt moasten foar de hier. Sokken hjitten dan „ryp”, mar de oare kant fan de medalje wie fanreis, dat hja, hoe de merk ek wie, forkeap'e moasten omt hja oars net by

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1