I CHROESJTSJEW HEERSER IN DE SOWJET-UNI ‘^a.kvta.stisc^e. hom. fö.C. De komende wedstrijden Eerste Kamer beoordeelt onderwijsbeleid constructief P ST«*- Buitenlands Overzicht 9 Voetbal Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Straks tegenspeler van het Westen op topconferentie Wordt de burgeroorlog op Sumatra een guerilla 54e JAARGANG No. 27 VRIJDAG 4 APRIL 1958 afspraken met KAMEROVERZICHT 500 kg HET NOORSE PASSAGIERSSCHIP SKAUBRYN één Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli* gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie welkom zijn en het is te hopen, dat deze steun hem zal inspireren tot het indienen van vele nieuwe wetsontwerpen. Want hoe juist de kritiek ook soms moge zijn, het valt niet te ontkennen dat daardoor de „daadkracht” van een minister aan merkelijk wordt verzwakt. Anderzijds zou minister Cals het waar- le week april 1908 Te Ventaij had een dig ongeval plaats, Wij hebben reeds eerder geschreven, dat de Eerste Kamer zich veel gematigder tegenover het huidige kabinet Drees gedraagt dan de Tweede Kamer. Dit was ook deze week weer heel duidelijk te merken. Minister Cals en staatssecretaris Höppener, die hun begro ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen moesten verdedigen, werden door de Senatoren bijzonder mild ontvangen. van de Pfaff m een uur tijds gemaakt was uit een pakket van de fa. Boussac, werd meteen geshowd en oogstte veel bijval. In de pauze hadden de dames de gele genheid om naar de stoffen van de ge showde modellen te gaan kijken. Na de pauze werd de avondkleding ge toond, waarvan de modellen sterk aan Chinese kimono’s deden denken en waar voor veelal Spaanse stoffen in verschil lende tint waren gebruikt. Er werden modellen geshowd, welke nog waren ontworpen door de inmiddels overleden grootmeester der mode Chris tian Dior. Zoals gewoonlijk werd ook deze show besloten met een bruidstoilet in een zeer mooie beige-witte stof. De heer Zantman kan op een zeer ge slaagde avond terugzien. Hij perste Sovjet tot premier zijn gekozen, en mén zou dus kunnen zeggen dat hij enigszins door de volksinvloed aan het Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In Heidenschap worden 's nachts kie vitseieren gezocht met een karbid fiets lantaarn. S. S. te Hydaard had een hond onder de kar zonder muilband. Eis f 3 of 2 dagen. ring vele. Met de democratische oppositie in het Congres heeft zij ruzie over de subsidies op de landbouwproducten. De democraten willen de boeren tegemoet komen door de subsidies op het peil van verleden jaar te handhaven doch presi dent Eisenhower heeft zijn veto over dat Congresbesluit uitgesproken omdat het de enorme voorraden landbouwproduc ten nog maar weer zou doen stijgen. blijven die dan ook verenigd i chozen, in 1 In de Tweede Kamer was het beleid van beide bewindsleden vrij negatief beoor deeld. Daar was men van oordeel, dat de minister en de staatssecretaris te weinig voortvarend zijn. Er worden wel tal van nota’s ingediend, maar op wet gevend gebied gebeurt er maar weinig, aldus de klacht in de Tweede Kamer. Zo staat het jiu wel vast, dat de grote wet op het voortgezet onderwijs in deze parlementaire periode niet meer tot stand zal komen. Minister Cals wil dit soort onderwijs, dat alles boven de lagere school omvat, in één wet regelen. Daartegen zijn in de Tweede Kamer veel bezwaren gemaakt, zij geloofde niet in een spoedige totstandkoming van de ze mamouthwet. In 1960 zal blijken of de Tweede Kamer gelijk heeft gehad. Het wetsontwerp is tot vandaag nog niet ingediend. Het is nauwelijks aan te nemen, dat deze moei lijke materie in twee jaren tijds door de parlementaire molen gedraaid kan worden. Dat is overigens wel jammer. Het is ongeveer dertig jaren geleden, dat een minister van onderwijs de kans kreeg om acht jaren achtereen dit de partement te beheren. Het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is een gigantitsch mi nisterie. Er moeten daar zoveel zaken behartigd worden, dat een ambtstermijn van vier jaren ongetwijfeld te kort ge noemd moet worden. Daarom is het enigszins teleurstellend, dat ook in acht jaren verschillende moeilijke knopen niet kunnen wonden doorgehakt. Behal ve aan het onderwijs kan men ook den ken aan vraagstukken, zoals de com merciële televisie en de nieuwe omroep wet. De c.h.-afgevaardigde, de heer Van Hulst, heeft deze week dinsdag in de Eerste Kamer overigens wel enige kri tiek laten horen. Hij verweet de re gering meer belangstelling te hebben voor de Euromarkt dan voor het onder wijs. Ons volk heeft geen toekomst, wan neer niet het hele kabinet en dus niét slechts minister Cals gaat staan ach ter het onderwijs en de onderwijsproble men. De c.h.-kweekschooldirecteur vond het onderwijsbeleid tot dusverre te frag mentarisch en te incidenteel. De socialistische afgevaardigde, de heer Cammelbeek, had vooral kritiek op het cultuur- en kunstbeleid. „Wij zijn daar mee beneden de maat van onze tijd,” zo zeide hij. Maar verder moet men toch conclude ren, dat de bespreking van de onderwijs begroting voor minister Cals niet ongun stig was. Als er kritiek was dan gold deze meestal onderdelen van het beleid. De bewinds man van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft dus met een zeker ge noegen op deze begrotingsbehandeling kunnen terugzien. De positieve steun van de Eerste Kamer zal hem niet on- sitie van dat land op zijn zwartst voor stellend. Nasser zou maar al te graag de eenheid van alle Arabische staten onder zijn lei ding smeden in een succesvolle oorlog tegen Israël, maar hij zal ook wel besef fen dat het nu nog niet de tijd daarvoor is. Definitief een streep door Nassers re kening zou worden gehaald als Israël met zijn sterk leger een defensie verbond met Jordanië en Irak zou kunnen sluiten maar daar zal nog wel heel wat water door de Jordaan moeten stromen voor het zover is, als ’t ooit zo ver zal komen. Op Sumatra duurt de burgeroorlog voort, de troepen van Djakarta vorderen en de enige kans van de tegenregering schijnt in de guerrilla te liggen. In de „kleine” oorlog kan ze het in het geaccidenteerde terrein lang Volhouden. Vooral in Amerika schijnt men zich be zorgd te maken over buitenlandse inmen ging in de strijd, ook Syngman Rhee van Zuid Korea zou nu met Tsjang Kai sjek de tegen-regering willen helpen en om de gevaren daarvan te voorkomen schijnt Washington moeite te doen Siam of Burma tot bemiddeling te bewegen. wel zeer merkwaar- een aanrijding tus sen een auto en een fiets. De autorijder was de heer Jurgens uit Oss. De grote bloeitijd van de bollenvelden zal juist in de paasdagen vallen. Hyacin- then en tulpen zullen gelijk bloeien, daar de hyacinthen laat zijn. Uit een advertentie: Te koop een versch gekalfde koe, ge vende 26 liter melk per dag en erwten. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia een thuiswedstrijd tegen Woudsend. Wanneer de thuisclub de za ken serieus aanpakt en de voorhoede niet, evenals vorige week een afwach tende houding aanneemt, kan op de 2 winstpunten beslag worden gelegd, al zal oppassen de boodschap blijven, daar de bezoekers de puntjes best kunnen ge bruiken en zeer zeker alles in het werk zullen stellen om een gunstig resultaat te forceren. Een gewaarschuwd man telt echter voor twee en daar we maar zul len aannemen dat de groen-witten hier van wel doordrongen zijn, houden we het op winst voor de thuisclub. C.V.V.O. dat ook nog niet veel winst punten op haar naam heeft staan, ont vangt Y.V.C. Daar er voor de Ulsters geen belangen meer op het spel staan, zit er voor de felle Lemsters een kans in al zij het niet beide, dan toch 1 winst punt in de wacht te slepen. Minder hoopvol zijn we wat Makkum betreft, dat op bezoek gaat bij Wor- kum 2. Willen de Makkumers de degra datie nog ontlopen, dan mag deze wed strijd niet verloren worden, maar om dit tot stand te brengen, zal alleen enthousiasme niet voldoende zijn. De ca paciteiten zullen ook een woordje mee moeten spreken en die lijken ons niet voldoende om de Workumers te doen capituleren. besprekingen te openen, welke vooraf moeten gaan aan een ministersconferen tie en als men tenslotte daar voldoende grond voor besprekingen op het hoogste niveau aanwezig acht, zal dan de top conferentie volgen. Uit het overleg dat de Franse minister van buitenlandse zaken Pineau te Bonn gevoerd heeft is wel duidelijk geworden dat met Enge land, ook Frankrijk en W. Duitsland gaarne een topconferentie tot stand zou den zien kom.en, al menen zij dat daar de hereniging van Duitsland niet onbe sproken mag blijven, precies wat de Russen niet willen. Maar kennelijk is dit FransW. Duitse overleg toch een wenk aan Washington om niet door een al te starre houding een dergelijke con ferentie te verhinderen. Men krijgt nog steeds de indruk dat daar in Amerika twee stromingen zijn, de ene welke de topconferentie wel, de andere die haar niet wil. De laatste zou zich enigszins gesterkt voelen door het feit dat nu om Chroesjtsjew de mantel van Stalin ge vallen is. Want, zegt zij, zelfs al zou zo’n topconferentie wat opleveren, wat heeft men aan afspraken met een dic tator, die morgen door een ander ver vangen kan zijn, die dergelijke afspra ken niet behoeft te honoreren. Boven dien zijn vooral in Amerika bedenkin gen geuit tegen het feit dat in de Rus sische propaganda voor het binnenland Chroesjtsjew veel meer dan voorheen ook als een voortreffelijk marxistisch theoreticus wordt voorgesteld; in de sfeer van de tegenstelling marxisme-kapitalis- me is op n topconferentie geen practisch resultaat te bereiken. Van propaganda gesproken, de reeds ver wachte aankondiging dat de Sovjetunie de proeven met kernwapens zal stopzet ten, is deze week afgekomen. In die Rus sische mededeling wordt er op aange drongen dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen, en het voorbehoud ge maakt, dat als dit niet geschiedt Moskou mogelijk op haar besluit terug zal ko men. Het communiqué spreekt er niet van dat de Russen bereid zijn de uitvoe ring van deze beslissing door bijv, de V.N. te laten controleren; voor de prak tijk betekent het niet veel, voor de pro paganda des te meer, want het zal de druk der publieke opinie op de rege ringen der Westelijke landen om de proeven ook stop te zetten stellig doen toenemen. de Russische politieke hemel. nistische partij door de Opperste Sovjet ook tot voorzitter van de van naast leider van de partij dus ook leider bekleed met dezelfde waardigheden die Sedert diens dood vijf jaar geleden, is de ster van Chroesjtsjew steeds hoger gere zen, vele Russische leidende figuren wer den door zijn toedoen aan de kant gezet overigens niet op de bloedige wijze waarmee Stalin handelde en thans is hij tot de eenzame en gevaarlijke hoogte van een dictator gestegen. Het was geen verrassing, al geruime tijd werd de ter zijdestelling van premier Boelganin voor speld. Maar er is toch wel variatie in het Westelijk commentaar op wat daar nu in Moskou gebeurd is. Men herinnert zich dat toen Stalin stierf, vele commentato ren de Russische verzekering hebben aan vaard dat het nu uit was met de persoon lijke dictatuur in Rusland, in het vervolg zou te Moskou het collectief leiderschap gelden. Aanvankelijk léék het daarop ook, maar gaandeweg heeft Chroesjtsjew al de fi guren naast zich weggewerkt, het laatst maarschalk Zjoekow, in wiens persoon de trouw van het leger aan het regime Zou zijn gesymboliseerd, maar die binnen N« is de kern van het verschil in de opinie van de verschillende Weste lijke commentatoren eigenlijk deze dat sommigen menen dat Chroesj tsjew door de leidende organen van de afzonderlijke republieken, de in dustrie en van de landbouw, die in genomen zijn met zijn decentralise rende politiek, eigenlijk is opgesto ten naar zijn nieuwe functie. zou op hun aandrang door de Op- IV UVVJVl tut mén zou dus kunnen zeggen dat hij ------ J-J- 11-:—l--i 1 dictatorschap is gekomen. Andere Wes telijke commentatoren denken daar ech ter heel anders over, zij menen dat Chroesjtsjew zeer bewust naar de positie van Stalin heeft gestreefd daarom concur renten van hun positie heeft beroofd en een politiek gevoerd welke slechts dienst baar was aan zijn eigen persoonlijke streven. Het is duidelijk, dat in het eerste geval de positie van Chroesjtsjew als dictator veel sterker zou zijn dan in het laatste, want hij zou dan steunen op een vrij bre de basis van vertrouwen onder de leiden de groepen in de Sovjetunie. Waarover alle commentatoren het wel eens zijn is dat Chroesjtsjew zijn verhef fing tot premier op dit moment heeft gewild omdat hij straks de leiding wil hebben van de Sovjetafvaardiging ter topconferentie. Die topconferentie was zijn idee, het was een voor hem vrijwel onaanvaardbare positie daarheen te gaan als leider van de Russische com munistische partij, maar niet als die van de Russische regering, want dat zou Boelganin geweest zijn. Chroesjtsjew kan nu ook verder ongehinderd zijn politiek tegenover het Westen ontwikkelen om deze conferentie mogelijk te maken. Van de zijde van het Westen is omtrent de mogelijkheden van een topconferentie weinig nieuws te melden. Washington Londen en Parijs hebben Moskou voor gesteld in de loop van deze maand in de Russische hoofdstad de ambassadeurs- Ds. Siemelink, sedert 1890 predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Workum nam afscheid wegens vertrek naar Goes. Tegenwoordig gaan de jongelingen ook al per rijwiel naar de geliefde. Nog on der de indruk van een avond van gemin- nekoos reed echter een jongeling te Par- rega na het middernachtelijke uur par does in de vaart. Het gebeurde voor de herberg „De drie botten”. Een bakker in de nabijheid was reeds op, voorzag hem op de meest liefderijke wijze van droge kleren en verwarmde hem inwen dig door het aanbieden van een kop kof fie. een jaar werd verwijderd omdat hij vol gens Chroesjtsjew eigenlijk geen partij- propaganda in het leger duldde. Zijn heengaan was het bewijs dat de partij zich sterk genoeg gevoelde om haar wil ook aan de legerleiding op te leggen. Te voren had Chroesjtsjew een hele reeks andere vooraanstaande figuren verwij derd die zijn plannen voor hervormin gen in de weg stonden, zowel ten op zichte van de grotere politieke zelfstan digheid der afzonderlijke republieken, als de decentralisatie van de industrie en de grotere vrijheid van de boeren, al in hun kol- hun bedrijfsbeheer. Met de mogelijkheid van een top conferentie in het vooruitzicht, waar een gehaaid tegenspeler als Chroesjtsjew de communistische wereld zal vertegenwoordigen, voelt de Westelijke wereld zich overigens allerminst gelukkig bij de verdeeld heid tussen de Westelijke landen onderling en in die landen individu eel. In West Duitsland heeft het felle debat over de uitrusting van het West Duitse leger met kernwapens een verontrustende verdeeldheid aan het licht gebracht, ook met betrekking tot de urgentie van het vraagstuk der hereniging. De vakverenigingen hebben gedreigd met een staking tegen het Bondsdag-besluit inzake de kernwapens een allesbehal ve democratisch dreigement dat weer twijfel oproept aan de werkelijk demo cratische gezindheid der Duitsers en met stakingen om loonsverhoging. Ook ten opzichte van het Poolse plan inzake de atoomvrije zóne in Midden Europa openbaarde zich een diepe ver- onrustbarende kloof in- de mening van het Duitse volk. In Engeland verloor de conservatieve partij een parlementszetel aan de libera len; op zichzelf is een dergelijke ver schuiving van de politieke invloed bin nen een democratisch bestel allerminst ’n ongezond verschijnsel, maar een eventu eel aftreden van deze conservatieve rege ring zou toch enigermate onzekerheid schijnlijk veel verder brengen als hij voor zijn zaak staat. Te veel is deze bewindsman, dié overigens een knap parlementariër is, genegen te schippe ren met het eenmaal door hem ingeno men standpunt. Daardoor krijgen de tal loze adviesinstanties in feite een te grote greep op zijn beleid. Hoe dit alles ook zijminister Cals heeft nog ongeveer twee jaar de tijd om aan te tonen, dat hij toch wel voortvarend is. Het onderwijsprobleem is één van de moeilijke nationale problemen, niet het minst dooi de grote geboortegolf, die we vlak na de bevrijding hebben meege maakt. Deze geboortegolf moest eerst in het lager onderwijs en nu in het voortgezet onderwijs worden opgevan gen. Dat is een moeilijke zaak. Temeer, daar er een tekort aan leerkrachtten en gebouwen is. Om minister Cals geen on recht aan te doen, moet men dus ook toegeven, dat geen enkele minister van onderwijs het zo moeilijk heeft gehad als minister Cals. Foto van het noorse passagiersschip „Skaubryn” (bijna 10.000 ton) waarop brand is uitgebroken toen het schip op de Indische Oceaan voer op weg naar Australië met emigranten aan boord. Van de ongeveer 1100 opvarenden is één passagier om het leven gekomen terwijl de anderen aan boord van de „City of Sydney” zijn gegaan. omtrent de Engelse buitenlandse politiek scheppen, omdat in de Labourpartij vel schillende opvattingen bestaan over de houding tegenover de communistische landen aan te nemen. Wel schijnen de beide grote Engelse partijen het nu eens te zijn over een eventueel meedoen van Engeland aan de vrijhandelszone. De on- derhandelingen over deze zóne tussen Londen en Klein Europa schijnen niet erg te vlotten, eerst was Engeland te rughoudend terwille van zijn economi sche betrekkingen met de andere geme- nebest-landen, en waren de landen van Klein Europa happig; nu lijkt het wel andersom en men wijt dat wel aan Frankrijk dat beducht is voor zijn toch al zeer kwetsbare economische positie als het in zijn economie ook liberaler te genover een vrijhandelszone zou moeten zijn. Selwyn Lloyd, de Engelse minister van buitenlandse zaken heeft het tijdens ’t Engelse koninklijk bezoek aan Neder land stellig met zijn collega minister Luns hierover gehad. Overigens blijft de binnenlandse en bui tenlandse positie van Frankrijk bedroe vend. Stakingen wegens loongeschillen dinsdag lag het verkeer er weer totaal stil en de innerlijke verdeeldheid over het Algerijnse vraagstuk wekken bij alle vrienden van het Franse volk groot on behagen. Er zijn nog geen tekenen welke Zo zijn de zorgen der Amerikaanse rege- wijzen op een oplossing van de Alge rijnse kwestie en nauwelijks op een ver betering van de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië, al doen Amerika nen en Engelsen daartoe hun best. Nasser kijkt ten deze geïnteresseerd toe en besteedt de rest van zijn tijd aan pro paganda tegen de Arabische federatie (Irak en Jordanië). Hij richt zich thans vooral tegen het zwakke Jordanië, de po- Minder verrassend dan destijds de eerste Russische kunstmaan aan het firmament verscheen, is de verschijning van de ster van Chroesj tsjew nu eerst in volle luister aan de Russische politieke hemel. Vorige week donderdag is deze secretaris-generaal van de commu- Russische ministerraad benoemd. Daarmee neemt hij de plaats Boelganin in en wordt hij-1 1 van de regering en is hij Stalin eenmaal had. B. J. Zantman N.V. hield maandagmiddag 2.30 uur en ’s avonds 7.30 uur voor de dames van Bols ward en omstreken een stoffenshow. Deze show was reeds voor de televisie vanuit hotel „De Witte Brug” te Den Haag uitgezon den. De dames, die deze show reeds hadden gezien, za gen dit alles nu in volle kleurenpracht aan hun ogen voorbij gaan. De leiding van deze show was bij de heer Kelders in goedo handen en de 5 franse manne quins toonden alle mo dellen op de maat van lichte pianomuziek, met een flair, de fran§aise eigen. Wij hebben kunnen zien wat etablissements „Boussac” en dus ook Zantman het komende seizoen brengt, in katoe nen stoffen, onder het motto: Eti tout coton. De kleuren voor dit sei zoen zijn hoofdzakelijk in de blauwe tint gehouden variërend van heel zachtblauw tot nacht blauw. Wij zagen hel oranjerood, in mooie fris se bloemendessins en stoffen, geïnspi reerd door exotische vruchten met hun warme tinten voor hoogzomertoiletjes. Ook de effen stoffen in pasteltinten en flessengroen en 1. lila verwerkt tot goed draagbare toiletjes voor de jonge meisjes waren leuk en lunifer finish omgeto verd. De frisse streepjes, verwerkt in eenvou dige middagjaponnetjes, waren char mant en fijntjes. Verder waren er de smeedijzer, houtsnee- rand en medaljondessins, welke ons sterk aan de middeleeuwen herinnerden voor de meer geklede japonnen, veelal in don kere tint, en de katoen met goud be drukt voor de cocktail japonnen. Ook de blouse, welke door de juffrouw si- - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1