K MANIFEST AAN DE BURGERIJ VAN BOLSWARD CHROESJTSJEW LAAT ER GEEN GRAS OVER GROEIEN DE TWEESPALT IN DE C.P.N. Nasser oefent druk uit op de Libanon Kaatsnieuws Zigeuners „Miss Naarden” Gouden filmpjes Jim Burk en de verdwenen Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad VRIJDAG 11 APRIL 1958 54e JAARGANG No. 28 te versterken te- ÜAMDRO VERZICHT gaande. PRINSELIJK HUWELIJK IN LUXEMBURG Namens het Oranjecomité: N. C. van Slooten, voorzitter. Mevrouw OsingaKoch, secretaresse. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het orgel heer Ver- dat als Buren van Rusland :1 mogelijk tegenover Moskou g dat het Ie proeven Vluchtig zij hier druk van Nasser op Abonnementsprijs t 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hoewel de temperatuur nog winters is, zal toch over enkele weken het spel met de kleine bal weer beginnen. De meeste verenigingen hebben reeds hun voor jaarsvergadering gehouden of doen dat deze week en zondag wordt de alg. ver gadering van de K.N.K.B te Franeker gehouden. Gezien de agenda belooft het een interessante vergadering te worden, o.a. zal worden getracht een definitieve oplossing te vinden voor de ballenmisére Voorts zal er een nieuw bestuurslid en secr. moeten komen in de plaats van de heer M. v. d. Schoot, die om gezondheids redenen zijn functie neerlegt. In het af gelopen jaar overleden en 3 prominente figuren uit de kaatswereld n.l. Jan D. v. d. Mei, een groot propagandist voor de kaatssport, o.a. door zijn bekende arti kels in de krant, verder de bekende Fra neker kaatskoningen van weleer, Jan Vellinga en Michiel Miedema. Dit verhaal is geschreven en ge tekend door een oud-Bolswarder n.l. Jac. Kramer. Ondanks de zeer korte tijd echter gemeend reeds dit jaar ■feest, vooral voor de leerlingen der kleuterscholen als scholen, te moeten organiseren. De dag, zal daarom worden begonnen met de bespeling van het carillon, waarna een zanghulde van de kinderen voor het Stadhuis. Voorts zullen op die dag, op verschillende plaatsen in de stad volks feesten voor de schoolgaande jeugd worden georganiseerd. Al deze spelen zullen in de binnenstad worden gehouden, zodat ook de ouders der kinderen in de gelegenheid zullen zijn de verrichtingen hunner kinderen gade te slaan. van voorbereiding, heeft het comité en wel op 50 april a.s. een Oranje- de schoolgaande jeugd van onze stad, zowel voor voor de leerlingen der lagere Zij zijn in verzet gekomen tegen de machtigste man in de partij: Paul de Groot, die zijn richtlijnen uit Moskou ontvangt. Dat is niet communistisch. En daarom zullen de vier afgescheide nen er op den duur niet onderuit komen om een eigen beleid te ontwikkelen. Het enige alternatief is de communistische zelfkritiek. Dat is voor de uitgestoten communist de we-g om weer in de com munistische gelederen opgenomen te worden. Maar in dit geval hebben we te maken met „rebellen”, die een vooraan staande plaats in het verzet hebben in genomen. Verzetstrijders buigen niet graag het hoofd. Temeer niet als zij de heer De Groot kunnen verwijten in de oorlog niet veel te hebben uitgevoerd. Voor Paul de Groot weer een reden om te zeggen, dat de verzetstrgders de C.P.N. voor zich opeisen en dat zij geen plaats willen maken voor jonge krach ten, die van het verzet niet veel meer weten. De strateeg De Groot heeft zich niet voor niets omringd met jonge krachten, zoals zijn paladijnen Marcus kakker en Joop de Wolf. Dat was voor (le partijsecretaris het enige middel om fetch staande te kunnen houden. |De feiten wijzen uit, dat de heer De Groot het goed gezien heeft. Gesteund door de jongere krachten heeft hij de „rebellen” uit zijn partij kunnen ver wijderen. Dat zijn aanhang daardoor kleiner kan worden deert hem niet. De Moskoulijn, de communistische dogma tiek, is voor hem alleen maar interes sant. Dat de Kamerfractie kleiner wordt deert hem ook niet, want een democra tisch parlement is voor de communisten van geen belang. Zij moeten nu eenmaal aan deze „mode” meedoen. Maar het werk in het parlement is niet essentieel voor een communistische partij. Voor een communist is maar één ding werke lijk interessant: de communistische be weging. En daarom huilt De Groot geen tranen met tuiten over de jongste ont wikkeling in zjjn partij. Alleen uit deze stelling is bikkelhard optreden te ver klaren. Dinsdag a.s. is het Paasreces voor de Tweede Kamer voorbij. Naar dit ogenblik wordt in Haagse politieke kringen met grote belang stelling uitgezien. Dan zal n.l. moeten blijken op welke wijze de tweespalt in de communistische partij zich openbaart. Van de zeven communistische Tweede Kamerleden zijn er op het moment, dat wjj dit schrijven, drie als lid van de partij geroyeerd (de heren Wage- naar, Gortzak en Brandsen). bellen kunnen dus ongestoord tot I960 hun Kamerzetel behouden. Dit is overi gens een figuur, die in gemeenteraden meer voorkomt dan in de volksvertegen woordiging. De splitsing in de communistische frac tie baart overigens tal van moeilijkhe den. De „rebellen” hebben verklaard, dat zij communist blijven, trouw aan de be ginselen ”an Lenin. Maar de driemans- fractie van De Groot zal hetzelfde zeg gen. De Groot zal partij-secretaris van de C.P.N. blijven. Hij kan op een vaste aanhang rekenen, want hij vertolkt de lijn, die van Moskou uit wordt aange geven. Hoé groot deze aanhang zal zijn valt echter 'niet te zoggen. Het aantal georganiseerden in de C.P.N. bedraagt ongeveer 15000 man. Deze partij is dus klein. Zo klein, dat moeilijk te verwach ten valt, dat vele orthodoxe communis ten nu plotseling de Moskoulijn zouden verlaten. Deze georganiseerden hebben het déstalinisatieproces en Hongarije ook kunnen verteren. Waarom zullen zij de partij gaan verlaten nu er vier voor aanstaande „rebellen” uit worden verwij derd? De C.P.N. zal daarom wel overeind blij ven. De partij van 15000 leden krijgt echter bij de verkiezingen nog altijd ruim 200.000 stemmen. Als er een kans is voor de „rebellen” dan zit deze dus bij de. communistische stemmers. De heren Wagenaar, Gortzak, Brandsen en Mevr. Lips-Odinot hebben nu ruim twee jaren de tijd dit kiezersvolk toe te spreken. Misschien dat zij daarmee reeds bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen begin nen. C; de dag, dat de Tweede Kamer volgende week bijeen komt, is n.l. ook de kandidaatstelling voor de gemeente raden. Hoe dit alles ook zij, er zal dinsdag a.s. in de Tweede Kamer wel een verklaring van beide communistische fracties ko men, waarin de posities nader bepaald worden. Komt deze verklaring er niet, dan zal daar ongetwijfeld in de komende weken naar gevraagd worden. De Kamer wil nu eenmaal weten waar zij met be paalde leden aan toe is. Als dit gebeurd is, beginnen de moei lijkheden. Niet het minst voor voorzit ter Kortenhorst. Hij zal een nieuwe fractie aan vergaderruimte moeten hel pen. Het optreden van een nieuwe frac tie betekent ook dat de vergaderingen langer zullen duren. Een hergroepering van de spreektijd is dus ook noodzake lijk. Het meest nieuwsgierig zal men echter ongetwijfeld zijn naar de politieke lijn, die door de „rebellen” wordt uitgestip peld. Zij kunnen nu wel zeggen, dat zij echte communisten blijven, maar het is een feit, dat zij zich niet als echte com munisten hebben gedragen. Zij hebben zich n.l. niet aan de partijlijn gehouden. Bolswards Nieuwsblad Met dit nummer beginnen wij met plaatsing van een STRIP VERHAAL n.l. Fotografie L. v. d. Feer, Bolsward. 14 visiteportretten f2, 14 Cab. portretten f5. Er worden in de provincie weinig kie vitseieren gevonden, waardoor de prijs hoog blijft. Te Bolsward wordt voor het eerst een glazenwasserij opgericht. De heer F. Fa ber, Hoek Bagijnestraat, is de onderne mer. Hij houdt zich tevens aanbevolen voor gevel- en puibewassing. De „liefde” doet soms raar Ruim een en dertig jaar Toen hij zijn hart verklaarde ’t Geluk bleek bijster broos Twaalf maanden in de doos Het offer voor „Miss Naarden”. PIET. In tegenstelling met de meest aangename herinneringen, die wij ouderen hebben aan de viering van d# Koninginnedag, kent de jeugd van heden geen andere betekenis daaraan dan ’n dag vrij van school. van sabotage van •en juist daar een roep te doen op Washington Uit was het met de lol Toen Johan op Schiphol Zijn spullen bijeen gaarde Liep ’t eventjes verkeerd Hij werd gearresteerd Wegens schaking „Miss Naarden”. Prinses Marie Adelhaide van Luxemburg en haar verloofde Graaf Charles J. Henckel van Dormermarck, die donderdag j.l. te Luxemburg in het huwe lijk zijn getreden. De „liefde” doet soms raar Een tabakshandelaar Hechtte aan meisjes waarde Hij had aan trouwen zin Dacht wie niet waagt, niet wint Zo schaakte hij „Miss Naarden”. De laatstgenoemde moet nog als lid van de Kamer worden toegelaten. Hij is de opvolger van de heer Reuter, de voor zitter van de E.V.C., die als Kamerlid moest bedanken, voordat hij als partijlid werd geroyeerd. Een vierde lid, mevrouw Lips-Odinot, is alleen maar uit ’t partij bestuur gezet. Het is gebleken dat me vrouw Lips partij kiest voor de heren Wagenaar, Gortzak en Brandsen, zodat deze vier parlementariërs nu staan te genover de drie andere communistische Kamerleden, de heren De Groot, Bakker en Borst. Daardoor is dus de communistische fractie geslonken van zeven tot drie per sonen. De vier „rebellen” zijn tot nu toe niet van plan hun zetels ter beschik king te stellen. De machtige communis tische secretaris, de heer Paul de Groot, noemt dit „zeteldiefstal”. Staatsrechte lijk bezien, valt daarover nog wel het een en ander te zeggen. De Nederlandse parlementariër is een volksvertegenwoordiger. En dus, zuiver formeel geredeneerd, geen vertegen woordiger van zijn partij. Een parlemen tariër handelt zonder last of rugge spraak. Hg voelt zich alleen gebonden aan zijn kiezers. Zijn partij komt dus, alweer staatsrechtelijk beschouwd, op de tweede plaats. Daarom kan een volks vertegenwoordiger van partij verande ren, zonder dat hij als Kamerlid behoeft te bedanken. De vier communistische re ft ft Nog minder ontkomt men daaraan als men in de Russische nota aan Amerika en Engeland leest dat de gezondheidstoe stand der volken niet gedoogt dat de proeven worden voortgezet. Juist de Russen hebben de laatste maand een hele serie afgewerkt en dus het hunne er toe bijgedragen de atmosfeer te bederven. Bovendien sluit deze zinsnede in de nota volkomen aan bij de actie welke ’n groep personen uit de Ver. Staten, Engeland en Canada en Japan bij de Amerikaanse en Russische rechterlijke instanties heeft ondernomen tegen de autoriteiten in die landen, die verantwoordelijk zijn voor ’t nemen van kernproeven welke een voor de mensheid gevaarlijke radio-activiteit ten gevolge zouden hebben. Deze groep wil aldus pogen een stopzet- 2e week april 1908 De heer M. Vermeulen, orgelbouwer uit Woerden, deelt in een ingezonden stuk mee dat in tegenstelling met de geruch ten het door hem geplaatste orgel in de Broerekerk, niet het orgel is uit de R. K. Kerk te Woerden. Dit is nl. geplaatst in de Geref. Kerk te Halfweg, in de Broerekerk is door de meulen gebouwd in zijn werkplaats te Woerden. De deze week te houden conferentie van Poolse, Oost Duitse en Tsjecho Slo waakse diplomaten zal zich stellig ook met deze zaak bezig houden. En het lijkt er op dat deze Russische zet het dillem- ma voor het Westen nog weer groter zal maken, omdat de publieke opinie er op nieuw sterk door beinvloed zal worden. Terwijl de meeste Westelijke regeringen in het Russische voorstel slechts propa ganda zullen zien. Door het niet ten on rechte in het Westen bestaande wantrou- Dat vind ik enig zeg Heus Johan meen je 't echt? ’t Ging mis, voordat ze paarden Vloog hen stiekum papa Naar Schotland achterna Hallo terug „Miss Naarden”. ting van de proeven bij gerechtelijk be vel te verkrijgen. De actie is eigenlijk te Moskou nu overbodig en zou als de re gering zelf de kernproeven wenste voort te zetten ook geen succes hebben omdat Rusland geen onafhankelijk rechter kent, alles is daar onderworpen aan de alleenzaligmakende leer van het staats belang. We vermoeden overigens dat deze actie in de V.S. ook geen resultaat zal hebben, daar voor de rechter be wezen zal moeten worden dat de proe ven inderdaad gevaar opleveren. Over deze kwestie is pas een V.N. onderzoek Voorts ligt het in de bedoeling om in de namiddag een grote gecos- tumeerde voetbalwedstrijd te organiseren op het Pfein 1455, terwijl de dag zal worden besloten met een concert op het Marktplein en een taptoe in de stad. Taarten vanaf f 1. Th. Beeksma, Brood- Koek- en Banketbakkerij. Appelmarkt, Bolsward. Gaarne hebben een aantal ingezetenen van de stad gehoor gegeven aan de oproep van het Gemeentebestuur om een comité te vormen, dat zich ten doel stelt, ’t organiseren van Oranjefeesten in onze stad. De Russische prémier Chroesjtsjew heeft er geen gras over laten groeien. Slechts enkele dagen na de Russische mededeling dat Mos kou de proeven met kernwapenen had stopgezet, heeft hij de Ver. Staten en Engeland officieel uitgenodigd dat voorbeeld te volgen. Die haast wijst er op dat hij de indruk welke het Russische gebaar op de publieke opinie in het Westen heeft gemaakt wenst uit te buiten en dat geeft reden te meer tot de veronderstelling dat het Russisch besluit vooral propagandistisch bedoeld is. nog vermeld de j de Libanon om zich bij de Ver. Arabische Repu bliek aan te sluiten. De Libanon is een Arabisch land, waarvan de re gering een kleine oosters getinte chr. meerderheid heeft, en waar de jongere generatie fel voor Nasser’s politiek schijnt te zijn. Op Sumatra nog altijd een heen en weer golvende strijd die het Westen met klim mende zorg vervult wegens de gevaren van buitenlandse inmenging. Oost Euro pese staten gaan Djakarta militaire vlieg tuigen leveren en het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de Indonesische regering van deze aankoop een zeer scherp verwijt gemaakt, nu deze machines van communistische herkomst waarschijnlijk in de burgeroorlog zullen worden gebruikt. Geruchten lopen dat India de Indone sische regering ook helpt, door piloten voor de Indonesische burgerluchtvaart te leveren, zodat de Indonesische piloten zelf militaire dienst kunnen doen. Op merkelijk is dat, hoewel de zaak der te genregering op Sumatra er ogenschijnlijk niet best voorstaat, toch een belangrijke figuur als het parlementslid Asaat nu weer haar zijde heeft gekozen. India blijft ondanks de idealistische woorden van Nehroe, nog altijd de V.N. trotseren inzake de Kasjmir-kwestie. Op Cuba ont plooit zich de revolutionnaire beweging tegen dictator Batista verder. Een bloem van zeventien Vlug in de vliegmachien Papa’s verbod bezwaarde Kom wij gaan naar Schotland Daar knopen we de band Hoe lijkt je dat „Miss Naarden”. Theoretisch is dat allemaal heel juist, maar de Russen antwoorden dat hun beheersing van Oost Europa nu eenmaal een feit is en dat het Westen beter deed zich daarbij neer te en de onderhandelingen niet op theoretische, maar op rea listische basis te voeren. Overigens zijn in het Westen onder de voorstanders van stopzetting der proeven twee groepen te onder scheiden naast de communisti sche dan welke alleen voor is omdat Moskou dat verordineert nl. de geweldlozen, die alle wapengebruik afkeuren en zij die alleen tegen het gebruik van kernwapenen zijn, om dat deze een te afschuwelijk ver- nietigingsmiddel zouden zijn. Aan de zijde van de laatsten staat bijv, ook Nehroe en met hem de gehele Indi ase regering. Men dient er echter op te letten dat de Russische regering thans slechts de stopzetting der proeven heeft voorgesteld, en niet de aanmaak van kernwapenen welke reeds het proefstadi um voorbij zijn. Russische propaganda of niet, het besluit van Moskou heeft het Westen voor uiterst lastige beslissingen geplaatst, nu Chroesjtsjew ook controle op het Russische besluit wil aanvaarden. De publieke opinie stelt zich meer en meer aan de zijde van het Russische be sluit en zou niets liever zien dan dat Amerika en Engeland het voorbeeld gin- j gen volgen. Het standpunt van de Ame- rikaanse en ook de Engelse regering is aanvankelijk absoluut negatief geweest. Van de laatste evenals van de Franse regering is dat op reële gronden te be grijpen omdat deze beide landen achter zijn met de vervaardiging van kernwa- Chroesjtsjew heeft het overigens het Westen niet gemakkelijker gemaakt met Moskou in overleg te treden door te Boedapest, waar hij aanwe zig was bij de feestelijkheden ter ge legenheid van de 15de verjaardag van de bevrijding van Hongarije van de Duitsers, de Ver. Staten te beschuldigen van sabotage van de topconferentie en juist daar een be roep te doen op Washington en Londen om ook hun goede wil te tonen door ook de proeven met kernwapenen stop te zetten. Terecht antwoordde het Amerikaanse mi- ft wen jegens Rusland is ’t uiterst moeilijk een basis te leggen voor besprekingen tussen Oost en West ter inleiding van een betere verhouding tussen beide par tijen en het grondvesten van een ware vrede, op het streven waarna de Paus in zijn Paasboodschap een beroep op alle mensen van goeden wille deed. Het comité doet nu reeds een beroep op de ingezetenen van de stad om op die dag door het uitsteken der vlaggen, het geheel een fees telijk aanzien te geven, terwijl zij erop rekent, dat wanneer een beroep op de burgerij zal worden gedaan zij spontaan op Uw aller medewerking zal kunnen rekenen. En er zijn heel wat in het Westen die gaandeweg voor dit standpunt gewonnen zijn en menen dat men eerst maar eens met de Russen moest praten over de stopzetting der proeven met de kernwa penen en de controle daarop en van daaruit verder tasten naar de mogelijkhe den welke dit overleg kan bieden. Maar voor dit zou kunnen geschieden, zou deze zaak diepgaand moeten worden bespro ken tussen alle Navoleden, want hun re geringen zijn het onderling lang niet eens over het spreken op deze basis met de Russen. We denken dan niet alleen over vermoe delijk enige afwijkingen in de meningen van Amerika, Engeland en Frankrijk, maar ook aan dr. Adenauer, die door al les heen aan de hereniging van Duitsland zou vasthouden en aan Noorwegen, dat ook een brief van Chroesjtsjew kreeg over de kwestie der proeven met kern wapenen en - d zo soepel zal willen zijn. pens en dus eerst het peil van Washing ton en Moskou ten deze willen hebben bereikt voor zij zouden willen meewer- cen aan het stopzetten der proeven. Mis schien zou deze medewerking kunnen worden verkregen, als Amerika bereid was al zijn geheimen op dit gebied met hen te delen. Wat de negatieve houding van Washington betreft, welke men in gegeven acht door Dulles, heel wat raadgevers van Eisenhower schijnen die te betreuren, ofschoon zij toegeven dat ze theoretisch verdedigbaar is. Want het is zo dat de kernwapenen reeds een onderdeel van zowel het Westelijke als Oostelijke defensie-systeem vormen. Duitsland, Polen, Hongarije en Roeme- Maar ze zijn veel belangrijker voor het Westen dan voor het Oosten omdat de aanwezigheid van deze wapenen een aan conventionele strijdkrachten overmach- tige vijand in Europa van agressie moet weerhouden. De enige logische oplossing is dus vol gens de Amerikaanse regering dat het vraagstuk der stopzetting van de proeven wordt gevoegd in het kader der ontwape- ningsbesprekingen. De Russen weigeren deze besprekingen te hervatten in de daarvoor bestaande V.N.-commissie maar zouden ze misschien wel willen houden in een topconferentie. Jawel, zeggen de Amerikanen, maar deze besprekingen over het beëindigen van een bewape ningswedloop, die een gevolg is van de spanningen tussen Oost en West door het bestaan van grote politieke kwesties, J^;ng~vanOost "Europa, kunnen niet voorafgaan aan een behan deling van die kwesties en de oplossing daarvan. Tot die kwesties behoren wat Europa betreft de hereniging van Duits land en de koloniale verhouding tussen Moskou en de satellietstaten. nisterie van buitenlandse zaken daarop zeer scherp met de opmerking dat de Russen iets meer dan een jaar geleden juist in Boedapest hun goede wil toonden door het Hongaarse volk af te slachten. De Russische premier heeft in de Hon gaarse hoofdstad ook gezegd dat de Hongaren zich bij een eventueel vol gende „contra-revolutionnaire” opstand zelf zullen moeten redden. Al spoedig werd het duidelijk wat hij hiermede be doelde. Want op een vergadering elders in Hongarije, waar Chroesjtsjew de ar beiders toesprak, verklaarde hij dat Rus land bereid was zijn troepen uit Oost nië terug te trekken, als de Westelijke mogendheden hetzelfde deden in W. Duitsland. Kennelijk heeft de Russische premier met Kadar over deze nieuwe zet op het schaakbord der internationale po litiek overlegd. Tevoren waren bij Kadar ook de Zuid Slaven en Roemenen op visite en ver moedelijk is als het diplomatieke gedoe te Boedapest ook bedoeld om het front der anti-stalinistische groeperingen in de communistische wereld te versterken te gen het orthodoxe Stalinisme, dat zelfs ondanks het feit dat Chroesjtsjew nu pre mier is, ook in de Sovjetunie nog sterk is. Maar het is toch duidelijk dat de Russen vanuit Boedapest het Westen een nieuwe surprise hebben willen aanbie den in de vorm van dit aanbod tot ont- - i >a ra s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1