'I WATERLEIDING VERDRINGT REGENWATERBAK I roar (gabe Voetbal Fan de Martinytoer Grote spanning in de onderste regionen van 3A us hjoed p p to sizzen o Zilveren filmpjes Bolswardia en Workum 2 spelen gelijk Onrendabele gebieden blijven aandacht (en geld) vragen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Het weer in onze omgeving 1W 54e JAARGANG No. 29 DINSDAG 15 APRIL 1958 Hwat hat goede drinkwatervoorziening in Friesland. 2-2. eilanden in de NEDERLANDSE COLLECTANTEN IN LONDEN tween en twintig trouwe collectanten Tj. de J. Verscliijm DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 333 (K 5157) IN GEFOELICH MAR WICHTICH PUNT ea sa’n it jier. It W. Z. S. M. S. C. 14 14 14 14 14 14 14 14 11 9 7 5 4 4 4 1 17 12 12 10 8 7 7 7 6 5 4 4 3 3 4 6 5 6 4 1 4 8 7 9 6 9 22 20 17 13 13 12 11 4 Wanneer een ieder zich echter al met een 2-1 zege voor de thuisclub verzoend heeft, komt Bolswardia in de laatste fase nog met enige verrassende aanval len uit de bus en zowaar weet de Jong 4 minuten voor het einde langs de Wor- kumer verdediging te glippen om daar na met een goed schot nog voor de ge lijkmaker te zorgen. Nog eenmaal zetten de gastheren alles op alles, maar groen-wit houdt' de poort in deze laatste minuten potdicht, zodat in de 2-2 gelijke stand geen verande ring meer komt. In de strijd tegen de koploper de Kooi 3, wist R.E.S. vóór rust een 2-0 voor sprong te nemen. Na rust bleek echter 1 speler vervangen te zijn door een eer ste elftalspeler, waardoor de Jousters de bakens konden verzetten. De eind uitslag werd 4-3 voor de bezoekers, maar daar R.E.S. tegen het meespelen van deze ongerechtigde speler heeft ge protesteerd, is er alle kans, dat deze ont moeting t.z. t. weer overgespeeld moet worden. Abonnementsprijs f 1 90 pe> kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie over de rondom Bolsward was 54—21 48—27 31—24 30—27 27— 34 28— 40 15—31 12—41 Jubbega R. E. S D. O. G. Nicator Emmeloord Olyphia Bergum Steenwijk G. A. V. C. 29—51 27—39 29—42 4—1 6—0 4— 2 1— 2 5— 0 2— 1 2— 1 4—0 3— 4 1—2 0—2 van de nieu- te Bolsward. 21 april eerste steenlegging we R. K. St. Fransiscuskerk Architect de heer H. C. v. d. Leur te Nijmegen. gelukkig ons t noten ook ander en Duitsland te vinden is. 2 3 3 5 4 3 2 11 Verdere uitslagen: Bolswardia 2O.N.S. 3 Q. V.C. IA—Bolsw. IA Rood Geel 3C.A.B. 2 L.S.C. 4—C.A.B. 4 Blauwhuis 2C.A.B. 3 C.A.B. IA—R.E.S. IA C.A.B. 1B—R.E.S. 1B L.S.C. 3B—C.A.B. 2B R. E.S. 3—de Kooi 3 W.Z.S. 2A—R.E.S. 2A Sneek 4BR.E.S. 3B hja gelyk. Hwant it ider is net it kol- it net-biskreaune en noeden fan it boerelibben. De forhalding fan minske 2 6 0 2 4 7 5 2 11 3 12 4 12 5 9 4 11 De Joden-boycot in Duitsland behoort j weer tot het verleden. Het lijkt toe dat voor Hitler en zijn partijge- nuttiger werk in Een groep van tween en twintig trouwe collectanten van het Nederlandse oorlogsgraven-comité is door het lot uitgekozen om een vijfdaagse reis naar Londen te maken als gast van Engelse zusterorganisatie. De reis is een vrien delijke erkenning voor het werk, dat de duizenden collectanten ieder jaar met „Klaproosdag” verzetten. We zien de groep hier aan de oever van de Theems met op de achtergrond de Towerbrug. In het midden, met hoed, de algemeen secretaris van het N.O.C., Mr. J. J. F. Blom. lenen ting van onrendabele bele percelen, opdat In swan is syn fearren like goed nedich as in mosk. 2e week april 1933 Aangevoerd op de veemarkt te Leeuwar den 2445 melke en kalve koeien f 60- f 170, 640 vette koeien f 65-f 160, 246 stieren f 40-f 190, 44 vette kalveren f 20- f 60, 693 nuchtere kalveren f 2-f 3.50, 35 weideschapen f 6-f 12, 429 vette schapen f 6-f 17, 484 vette varkens f 20- f65, 26 magere varkens f 12-f 35, 765 pinken f 20-f 55. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia, met invallers uitkomend voor de Groot en Swart, zich in Wor kum goed geweerd. De geheel gewijzig de voorhoede met Eekhof Sr. als cen- tervoor, van Foeken en Eekhof Jr. als binnenspelers en Duiker en de Jong op de vleugels, bleek, wat samenspel be treft, een verbetering te zijn. Wel wa ren de gastheren over het algemeen iets meer in de aanval en wisten zij tot 2 maal toe de leiding te nemen, maar beide malen wist groen-wit de balans weer in evenwicht te brengen, waardoor het einde kwam met een voor Bolswar dia verdienstelijk 2-2 gelijk spel. In de 3de klasse A is de spanning in de onderste regionen opnieuw toegenomen. Wel staan M.S.C. en Steenwijker Boys er nog steeds het slechtste voor, maar ook W.Z.S. en G.A.V.C. zijn nog bij de degradatie betrokken, zodat, alhoewel ’t einde in zicht is, nog met geen mogelijk heid te zeggen, wie dit jaar voor het laatst in de 3de klasse zal hebben ge speeld. Voor W.Z.S. was het zondag een slechte dag. Wanneer de Snekers hun ontmoe ting tegen haar grote concurrent G. A. Burgemeester Mr. L. K. Okma van Won- seradeel is benoemd tot burgemeester van Kampen. Hij was sedert 1923 bur gemeester van Wonseradeel, voorheen van Franeker. urine van een paard. Wij houden het met de waterdokters van de I.W.G.L., die van oordeel zijn, dat men van al dat water uit putten en regen- waterbakken eerder koorts krijgt, dan dat men het erin kwijtraakt en die dan ook niet tevreden zijn met het feit, dat er in het Ijsselmeer nu een plas zoetwater staat, waarin heel Friesland zich kan wassen waarna er dan nog genoeg over blijft om te drinken. Het is daarom, dat deze deskundige waterdokters, ook al zijn er in Friesland 100.000 aansluitin gen op het waterleidingnet, nog voort durend bezig zijn om dit aantal uit te breiden, ook met aansluitingen in de on rendabele gebieden, die de I.W.G.L. nooit een cent winst zullen opleveren. Die kwestie was nog lang niet aan de orde, toen in 1922 Leeuwarden met acht andere Friese gemeenten de I.W.G.L. stichtten, die in 1925 begon met 10.000 aangesloten percelen. Toen de tweede Nieuwbouw slagerij Eerdmans aan de Marktstraat. Begroting f 2400. Gegund aan de laagste inschrijver fa. wed. Huit- tema f 2339. V. C. tot een goed einde hadden gebracht waren zij uit de zorgen geweest, maar dit mocht niet zo zijn, de Grouwsters wonnen n.I. met 2-0 en daardoor bleef het lot van W.Z.S. aan een niet al te stevige draad hangen, vooral ook door dat M.S.C. tegen Steenwijk eveneens ’n kostbaar puntje in de wacht wist te sle pen. Het einde van deze belangrijke wedstrijd kwam met een 1-1 gelijk spel, waarmee ook Steenwijk gebaat was, want juist dit ene winstpunt was vol doende om zich definitief veilig te stel len. Een keurige prestatie van de Steen- wijkers als men weet dat zij de grootste helft van de competitie onderaan heb ben gestaan. Daar Nicator in Leeuwarden met 2-1 over D.O.G. zegevierde, is RES thans definitief bezitter van de 2de plaats ge worden. Daar Nicator D.O.G. nu tot op 2 punten genaderd is en daarbij 1 wed strijd minder gespeeld, hebben de Leeu warders nog eeen redelijke kans om de Wolvegaasters nog van de 3de plaats te verdringen. In de 4de klasse werd de competitie af gesloten met de wedstrijd Dokkumde Sweach. Beide ploegen scoorden elk 2 Wie meent, dat bij de I.W.G.L. te Leeuwarden de waterleiding de enige „leiding” is, moet het bepaald mis hebben. Een bewijs daarvan is wel, dat de honderdduizend vrijwel altijd een gok is, maar dat men die bij de Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden, welbewust heeft gehaald en wel in een tempo, dat gezien de vele problemen, die vandaag de dag aan uw kraan verbonden zijn, bewon- derenswaardig geacht moet worden. En die honderdduizendste aan sluiting op het Friese waterleidingnet, is niet de enige en evenmin de laatste activiteit waardoor de I.W.G.L. in het nieuws is, of zal komen. Want het is bij de waterleiding als met de varkens en de spoeling en derhalve moet de productie van leidingwater en de transportmogelijkheid van het buizennet voortdurend worden uitge breid en aangepast aan het verbruik. De nieuwe watertorens te Sint Tacobiparochie en Akkrum zijn er dan ook niet neergezet uit een behoefte om het Friese landschap te stofferen, terwijl de watertorens, die te Dokkum en Drachten worden gebouwd, alsmede de enorme uitbreiding van het pompstation te Noord Bergum, die langzamer hand z’n voltooiing nadert, ook beslist noodzakelijk zijn voor een monnikoog, verdween, dat het eiland Griend tussen Harlingen en Terschelling onderging en dat de vloeden in het Flevomeer de lage gronden wegvraten en slechts een paar ul1L. d_ Zuiderzee overliet. En terwijl men vooral in de afgelopen eeuw in ons land en in het Noorden grote successen boekte in de strijd tegen het water, naakte er een nieuwe slag, namelijk de strijd om het water, maar dat er verschil is tussen water en water, dat ligt wel voor de hand. Vroeger geloofde men dat de ziekte-de- monen van hik en koorts in het water huisden. Als men dan ook een kind met stuipen naakt boven een regenwaterbak hield, ging de hik over en wie koorts had kon er misschien afkomen bij het water, tenminste wanneer de koortsdui vel lust had om in zijn element terug te keren. Maar dat was allemaal in de tijd waarin men ook nog geloofde van de koorts te kunnen genezen door een levende kikker zo lang in de hand te houden, dat hij dood was, door, zoals Waling Dijkstra Het is met het water eigenlijk een merk waardige zaak. In Nederland en vooral ook in Friesland is in het verleden met overgave en enorm hard gewerkt om het water, dat soms de terpen omspoelde, weg te krijgen. Er is van tijd tot tijd gezwoegd om de dijken te versterken. Met lede ogen heeft men gezien, dat de moerassige gronden tussen Friesland en de eilanden werden herschapen in de Heidenzee, die men nu de Waddenzee noemt, dat in een eveneens zeer grijs verleden een stad op het eiland, wat nu de kale Bosplaat met het drenkelingen huis is tussen Rottumeroog en Schier- Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De moderne watertoren van Dokkum in aanbouw, die een onderdeel is van de grote werken, welke de I.W.G.L. voor de drinkwatervoorziening moet uitvoeren en waartoe ook uitbreiding van hei buizennet en vooral de bouw van het nieuwe pompstation te Noord Bergum, dat zes miljoen gulden kost, behoren. In de watertoren van Dok kum zal men straks een restaurant bou wen, waar boeren, burgers en buitenlui de wereld, zij het dan niet helemaal, aan hun voeten kunnen zien liggen. maal, zodat de eindstand nu als volgt is geworden: M. K. V. Freno BI. Boys Dokkum de Sweach C. A. B. Oldeboom Stiens 3de klasse: 20 22 20 19 21 20 21 20 21 Steenw. Boys 21 18 19 dood was, door, zoals Waling Dijkstr; vermelde, een fijngewreven spin in een doekje op het voorhoofd te dragen of kerkhofaarde te eten, de tijd, waarin ook de waterdokters furore maakten, die aan iemands urine konden zien wat hij scheelde en die vaak werden getest met Workum 2Bolsw. 1 Het eerste kwartier wegen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op. Beide voórhoedes trekken om beurten ten aan val, doch alhoewel dikwijls vrij goed van opzet, weten de defensies door resoluut ingrijpen steeds voor opluchting te zor gen. In de 16e minuut na een uitstekende aanval moet de Bolswardia-achterhoede capituleren en wordt Adema door een hard schot kansloos gepasseerd. De gastheren blijven nu 10 minuten lang het meest aan bod, maar toch weet Bols wardia, al zij het met veel geluk, in deze periode de balans weer in even wicht te brengen. Na een goed opge zette aanval speelt n.I. een der backs te hard op zijn keeper terug en daar dit schot niet de juiste richting heeft, ziet de Workumer doelman geen kans de bal nog tijdig te achterhalen. De gastheren komen nu nog steviger opzetten en even voor rust moet Ade ma voor de 2de maal zwichten voor een effectvol schot, waartegen hij kansloos is. Na de thee volgt een vrijwel gelijk op gaande strijd, maar ondanks verschil lende goede aanvallen van weerskanten zien de resp. voorhoedes de eerste 40 minuten toch geen kans de goede en stugge verdedigers ook maar eenmaal te passeren. jowt by in oar greate lést. Oerliz en bi- gryp foar mekoar is hjir de wei. Arbei der en boer moatte mekoar forstean, dat is it wichtichste. De boer mei net yn üs tiid mei konservatieve idëen omrinne en de arbeider moat net helje en skuorre hwat er kin. Jierren lyn hie ik ris in arbeidersjonge op ’e lanbouskoalle. Op in kear kaem de heit by my en sei, dat hja it skoaljild en it boekejild net misse koene. It muoide him wol, mar hy koe it sa net folhalde. Ik ha doe ris praet mei in boer üt dy omkriten en ik koe de heit yn dizzen alhiel gerêststelle. De kosten wiene foar de hiele leartiid üt de kas fan de ófdie- ling bitelle. Dit is mar in simpel ding, mar goed bigryp oer en wer soe der op- stean moatte, dat de arbeidersjonges like goed ek in lanbouskoalle folgje moasten. En dat it to lyts en to binypt en to ego- istysk sjoen is, as de boer in jonge wol as feintsje ha wol, mar dan wol er gjin gedha mei skoallegean. Moatte dan dy bern it libben yn mei it lytse bytsje, hwat de legere skoalle yn seis jier harren meijaen kin. Hat sa’n jonge gjin rjucht op in goede üntjowing fan syn forstan en geastlike formogens? Bigrypt men nou noch net, dat de weardearring fan de boer en syn bidriuw allinnich mar gebaet wêze kin by in opfiering fan de kwaliteit fan de wichtichste produksjefaktor: de minske? Mei men mei it each op de takomst sok- ke bern dizze üntwikkeling ünthalde? De wurkklassifikaesje stiet op kommen, nou al jowt it kontrakt oan, dat de di ploma’s foar lanbouskoalle, meikersdi ploma, selekteursdiploma, rjucht jowe op leantaslach. Dy wei giet it fierder op en moat it ek fierder op gean, hwant oars haldt men gjin arbeiders, dy’t nocht oan har wurk ha en in soun gefoel fan eigen- wearde foar en yn har stan. En allinnich dêrtroch sil men foarkomme kinne, dat de fikse arbeider fan it lan ófrint nei de fabryk. Fansels goede wenten, goede lea- nen, hearre hjirby. Mar it wichtichste is, dat de boer syn arbeider as minske sa bihannelt as hy foar syn eigen bern ek winskje soe as dizze by in oar moasten. It fraechstik fan de boerearbeiders lost men net op mei klachten oer en wer, it fynt wol syn oplossing yn de tapassing fan it grounprinsyp fan it kristendom: syn neiste jaen, hwat men jinsels gunt. Dat haldt, ek nou net minder as foar twatüzen jier. enisch en economisch zoveel mogelijk profijt van de waterleiding kan trekken. Wat die werkzaamheden voor de water leiding allemaal betekenen moge ook blijken uit het feit dat het hoofdleiding net van de I.W.G.L. in 1936 een totale lengte had, gelijk aan de afstand van Amsterdam naar Parijs en nu van Am sterdam tot iets voorbij Ankara. Afstan- standen zijn niets meer in deze tijd, maarre, u zult het maar moeten lopen De waterleiding heeft trouwens ook nog andere kanten. Dokkum krijgt hierdoor bijvoorbeeld kans om het hoger op te zoeken. In de watertoren, die daar in aanbouw is, komt namelijk een restau rant. Men zal daar trouwens niet beslist water behoeven te drinken. Hoe prettig dat overigens is, blijkt uit een briefje, dat iemand aan de I.W.G.L. schreef en waarin staat: „Het water vol doet ons heel prima, doch de koeien nqg beter. De beesten zeggen het niet, maar je kunt ze horen genieten”. En wie ondanks dit alles toch nog de moed heeft om te praten over dat „schra le” water, hij denke aan de ziekte duivels de hik en koorts in zijn oude regenwater- 36—73—23 30—48—33 24 39—31 22 42—42 20 43—39 21^4—43 19 32—43 16 33—37 15—32—48 14 13 12 It mei my net heugje, dat wy kald foarjier hawn hawwe as di is nou mids april en it lan is jit sa keal as in biljertbal. Hwat moat it al yn in koart skoftke barre allegearre, yn ’e bou en yn ’e greide. Hwant mei fjouwer moanne is de rispinge al wer hast óf- roun. En nou sit op syn moaist it sied yn ’e groun, mar der stiet fan it simmerge- waechs jit gjin sprüt. Dêrtroch wurdt it wol tige düdlik, hoe’t it boerebidriuw oan hiele oare omstannichheden bleat stiet as de yndustry en hoe biswierlik it hjir is, om de konkurrinsje mei de arbeidsfoar- waerden dêrre, fol to halden. En docht men dat net, dan sil it hoe langer hoe mear ünmooglik wurde om fikse en bitüfte wurkkrêften boubidriuw to halden. Nou al bilang. Hwant foar in arbeider fan it plattelan, dy’t opgroeid is by pleatsen en lan, by hynders en kij en dy’t der üt syn aerd niget oan hat, is it wurk op in pleats folie en folie ófwikseljender en ynteressanter as it stean yn party fa- briken. Hy draecht ek folie mear forantwurde- likheit en noed foar de dingen fan it bidriuw. Hja binne ek foar him alle jier ren wer nij en oars, hy hat syn oardiel en hy stiet yn mannich ding neist de boer by it opsetten fan it wurk en it rieplacht- sjen oer bislissings en mooglikheden. Hy is folie minder in nümer, folie mear in minske. By goede forhaldingen is hy de freon fan it boeregesin en de earste, hwert de boer mei praet oer it bidriuw. It soe ek foar de arbeiders in great for ties bitsjutte as hja mear as nedich dreaun waerden nei de anonime skare fan de greate yndustry. Hwant as boere-arbeider moat men hiel hwat kinne. En krekt dêrtroch hat hy as minske ek in hiel oar gefoel as de man, dy’t alle minu ten trije kear op in handel traepje moat of soksahwat. Ek foar him fleane de Ijippen oer de wjuk en komme de lam men en lytse kealtsjes. It maer en ’e wyn, de rein en de droechte, hja sizze him allegearre hwat en as it jonge bolts je 76 punten kriget is it ek foar him in by- sündere dei. Der binne gans boeren, dy’t har fêste arbeider meigenietsje litte, as harren hwat goeds oerkomt en hawwe oan alle kanten wichtichste foar in arbeii lektive kontrakt, mar diel yn de freugden 1*11 Tx °C 1 ta minske is yn dit fraechstik it allerbi- langrykste. Dan kin men der ek op oan, dat fan him gjin dingen ferge wurde, hwer’t op dit stuit yn it slyk fan it Waed sa oer klage wurdt. Op tiid droege klean oan, goed forwaermde dingen mear. As men de minsklike kant aloan foar eagen haldt, sil men gjin dingen fergje, hwer’t men seis biswier tsjin hat. En oan de oare kant sil dan de arbeider ek bigripe, dat de wurktiden by de boer oars regele wurde moatte as yn de yndustry. Dat ek hy each ha moat foar it feit, dat de kij sneins en sneontojouns molken wurde moatte, mei alles hwat dêrby komt. En dat syn weibliuwen automatysk ynhaldt, dat de boer der allinnich foar stiet. Dizze dingen fierder ynperke mei krekt om- skreaune artikels yn it kollektive kon- traks is gjin foarütgong. Hwat by de ider biswier skikt wurde kin, dit stuit yn it slyk fan it Waed klage wurdt. Op tiid droege 1 knappe skülplakken, kokens en al sokke wereldoorlog begon, waren er 38.500 percelen aangesloten en in 1947 waren net er 50.000. Nu zijn er 42 Friese ge meenten bij de I.W.G.L. aangesloten. Sneek heeft een eigen waterleidingbedrijf met 5218 aangesloten percelen en Ame land hoort er ook nog niet bij, want daar heeft men nog steeds, onder meer als gevolg van de bestedingsbeperking, geen waterleiding, van hoe groot belang die voor de bewoners en voor het toerisme op dit eiland dan ook geacht moet wor den. Maar verder hoort heel Friesland er bij en in 80% van de Friese woningen heeft men waterleiding. Nog altijd zijn er echter 16.500 woningen niet aangesloten, waarvan er 6000 tot de minst rendabele gebieden behoren. De rest hoopt men te kunnen voorzien in het kader van het tienjarenplan voor de waterleiding, dat met overheidssteun wordt uitgevoerd en waarin uiteraard ook de provincie bij draagt. Want, de regenwaterbak en de sloot hebben nog niet overal afgedaan en dezer dagen zullen de Friese staten zich andermaal bezighouden met het ver lenen van financiële steun voor aanslui- en super-onrenda- men sociaal, hygi- Dr. Colijn heeft te Sneek gezegd, dat onze volkswelvaart hard vermindert. De daling van het volksinkomen bedraagt thans reeds 40-45 procent. In 1933 wordt er een tekort geraamd van 150 miljoen, het vorige jaar was dit 60 mil joen, cijfers om van te duizelen. yn it lan- is de nega tive seleksje düdlik to merkbiten. Man nich boere-arbeider hat foar syn bern mar ien tins: har by de boer wei to halden. Ik wol hjoed net komme op de bikende histoarryske oarsaken fan dizze forkear- de mentaliteit, mar leaver wize op de middels, dy’t de boeren en arbeiders oan- gripe moatte om yn har beider bilang bettere forhaldingen en mear weardear- ring foar har wurk en taek to krijen. Net allinnich foar de boer! Fansels, it is düd lik, dat dizze bilang hat by fikse arbeids- krêften. De pleatsen, dy’t gjin meiwurk- jende bern ha, binne der op oanwezen en dat is fuort ek noch net oars. Mar ek foar de arbeiders seis leit hjir in great iene süm Koudste Pasen sinds 1908. Na de langdurige winter in maart kwam, op de 25ste toch de lentelucht opdagen en een paar dagen later kwamen prompt de eerste kievitseieren. Maar op de laatste dag van maart sloeg het weer al weer om en werden we op nieuw in een wintertje gedompeld. We beleefden kerstmisachtige paasdagen. De gemiddelde etmaaltemperatuur over de beide paasdagen rondom Bolsward was 3.7 gr. C. tijdens de kerstdagen van 1957 was dat 3.4 gr. C. gewoonlijk is de gemiddelde etmaaltemperatuur op een aprildag 7.4 gr. Pasen 1958 werd daarmee de koudste van deze eeuw, we moeten precies een halve eeuw teruggaan om een nog iets koudere pasen te vinden, toen was de gemiddelde temperatuur 3.2 gr. C. Het is ook interessant na te gaan wat nu wel de warmste paasdagen van deze eeuw waren, bij wijze van „hoe-het-kan- zijn”, wel, de paasdagen van 1949 heb ben recht op die titel omdat het toen niet warm werd maar zelfs heet. De ge middelde temperatuur was toen op 17 en 18 april: 17.7 gr. In hef zuiden van ons land werden toen maximum-tempe- raturen van 30 gr. C. bereikt. Intussen gaat de grasmaand onverstoord verder op de reeds in maart ingeslagen (koude) weg. Met hoe weinig voorjaars- warmte we het tot nog toe moesten stel len blijkt wel duidelijk uit het feit dat we na de warmtegolf die op 16 februari eindigde nog maar acht dagen hebben gehad waarop de thermometer redelijke waarden voor de tijd van het jaar aan wees. De eerste tien dagen van april hebben nu al 5 vorstdagen opgeleverd, normaal voor deze hele maand is vier vorstdagen 'Jij fe! i1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1