MM TOCH SCHOT IN DE TOPCONFERENTIE? Hoofdgebouw St. Anthony Gasthuis biedt thans tweemaal zoveel ruimte TWEE COMMUNISTISCHE FRACTIES IN TWEEDE KAMER 54e JAARGANG Buitenlands Overzicht Modern woonflat achter historische gevel Het kabinet Gaillard gevallen Verkiezingen in Zuid-Afrika STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes l No. 30 VRIJDAG 18 APRIL 1958 Op de ein fan ’e füke fangt men de fisk. KAMEROVERZICHT PRINSES GRACIA DEED DE ROTSEN DREUNEN In Monaco heeft Prinses Gracia Patricia, zoals deze foto toont, 20 ladingen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs t 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie en en rebellen nog zo groot dat zij naar het politieke leven van de communistische partijsecretaris De Groot kunnen staan? De toekomst zal het leren. Het was niet te verwonderen, dat er zeer grote belangstelling bestond voor het af leggen van deze verklaringen. De tribu nes waren tot de laatste plaats bezet. Fotografen en filmoperateurs legden dit moment vast. Alleen de socialistische fractievoorzitter de heer Burger, voelde zich geroepen iets over deze verklaringen te zeggen. Wat er ook uit de communistische hoek komt, of daar nv één, twee of zeven fractie voorzitters zijn, dat zal de socialistische fractie volkomen koud laten. Ook de groep Gortzak hoopt nog op het zege vieren van al datgene, waarvan zij nu zelf een klein deel heeft ondervonden. „Wat deze groep overkomt is de con sequentie van het systeem dat zij nu nog aanhangt,” aldus de heer Burger. Nu wordt het verzetsverleden van de heer Wagenaar door het slijk gehaald. Maar wat deden de communisten Gort zak en Wagenaar toen het verzetsver leden van de socialisten Vorrink en Goedhart werd besmeurd? De heer Burger kon maar tot één con clusie komen: „alle communisten plegen kiezersbedrog en staan in dienst van een grondeloze immoraliteit.” aanloopen. Voor hun lot zijn twee din gen beslissend: wat is precies de hou ding van Moskou en wat zegt het com munistische partijcongres, dat waar schijnlijk in september zal worden ge houden Is de macht van de uitgestoten Zo is dan dinsdag j.l., geheel volgens de verwachtingen, de twee spalt in de communistische partij officieel bevestigd. Op deze dag heeft de heer Paul de Groot, secretaris van de C.P.N., verklaard, dat de vier rebellen (mevrouw LipsOdinot, de heren Gortzak, Wa genaar en Brandsen) geen recht meer hebben zich uit te geven als afgevaardigden van de Communistische Partij Nederland. De com munistische partij heeft dit viertal het vertrouwen opgezegd, om dat het handelingen heeft gepleegd, die aan deze partij grote schade hebben berokkend, aldus de heer De Groot. Het feit, dat de vier rebellen niet bereid zijn hun Kamerzetels ter beschikking te stellen noemde hij „politiek verraad”. te burgemeester Geukers, die Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dynamiet tot ontploffing gebracht en daarmee officieel een begin gemaakt met de aanleg van twee nieuwe spoorwegtunnels in het vorstendom. De tunnels, die in ongeveer drie jaar voltooid zullen worden, zullen er voor zorgen, dat het treinverkeer door het rotsachtige Monaco aanzienlijk sneller zal verlopen. Prins Rainier (links) en een ingenieur met een stevige helm op, keken glim lachend toe toen de Prinses door een druk op een „detonator” tonnen rot in beweging bracht. 3 e week april 1908 Te Sneek waren aangevoerd 9000 kievits eieren, prijs 15 tot 17 cent per stuk. B. en W. van Bolsward besteden aan het vernieuwen van het brugje no. 17 over de opvaart naar Edens in de trekweg naar Leeuwarden. De Verenigde Staten zullen als de serie proefnemingen met kernwapens welke thans begonnen is slaagt, mis- van het Westen zullen kiezen, zij willen hun economische achterstand inhalen en zullen dat doen met hulp van hen, die in hun ogen daarin het bekwaamst en gulst zijn. geweest. Het bleek nog niet zeker dat de Franse nationale vergadering, vervroegd bijeengeroepen, accoord zou gaan met de voorwaarden van de regering. Onder de conservatieven heerste de vrees, dat als Parijs nu toegaf aan Amerikaanse druk, Washington straks ook zou eisen dat Algerië volkomen onafhankelijk wordt en dat Gaillard dan ook zou toe geven. Deze Franse premier heeft echter ken nelijk geen uitweg meer gezien, omdat zijn land Amerikaanse steun ook op eco nomisch gebied niet kon missen. Het ge volg is geweest dat het kabinet Gaillard thans is gevallen. Ook door de voortdurende sociale onrust schien deze proeven ook stopzetten, omdat Washington beseft dat er toch wel iets moet gebeuren op het Russische besluit tot de stopzetting. Maar in Amerikaanse militaire kringen schijnt tegen een dergelijk besluit van president Eisenhower nogal bezwaar te bestaan. Eisenhower staat in sommige kringen toch al niet in een goed blaadje, omdat hij bezig is met ingrijpende her vormingen der strijdkrachten. De onderlinge wedijver tussen leger, lucht- en zeemacht bij de raket- en atoomwapenfabricage heeft het land ont zettende sommen gekost en de president wil nu de minister van defensie veel - meer bevoegdheden geven zodat hij de Us Heit. Lichtlopend. Soliede construc tie. Elegante Bouw. Verkrijgbaar overal. Op de oproep voor de betrekking van directeur der op te richten stoom-zuivel- fabriek te Langweer hebben zich 37 sol licitanten gemeld. Salaris f 1500 per jaar. Te Zaandam brak juist toen de klokken luidden ten teken dat de Koningin het grensgebied der gemeente had betreden, brand uit in de Zeemansstraat. Wijl de vorige dag bij bekkenslag was bekend gemaakt dat bij aankomst van H. M. de klokken zouden worden geluid en dan dus niet aan brandalarm moest worden gedacht, bleven de spuitgasten weg. De heer Gortzak, de voorzitter van de groep dissidente communisten, beschul digde partijsecretaris De Groot van on communistisch optreden. De grote grief van de rebellen is, dat Paul de Groot geweigerd heeft een principiële discus sie over zijn beleid te laten houden. De communistische pers mocht daarvoor niet gebruikt worden. Dit autoritaire op treden van de communist De Groot is in strijd met leninistische opvattingen. Le nin, aldus de heer Gortzak, bevorderde de vrije kameraadschappelijke kritiek en discussie. Lenin vond het juist, dat het partijleven werd beoordeeld. Maar de heer De Groot werkt met kreten, roye menten, laster en verdachtmakingen. Hij verhindert ons, zo vervolgde de heer Gortzak, ons standpunt in de partij ken baar te maken. Daaromis zijn groep niet bereid de vier Kamerzetels aan de C.P.N. ter beschikking te stellen. Te meer niet, daar steeds meer communis ten hebben gebroken met de persoon De Groot. Kan men dit zetelroof noemen De heer Gortzak vond van niet. Zetelroof is, het bezet houden van zetels en praktisch nooit in de Kamer komen! zo riep de voorzitter van de communistische rebel len onder grote vrolijkheid uit. Hij doel de daarbij op de heer de Groot, die in derdaad meer zeer weinig in de Kamer te vinden is. Uit de houding van de heer De Groot spreekt, naar het oordeel van de heer Gortzak, een minachting voor de beslui ten van het communistische congres. Zodra de discussiemogelijkheid weer ont staat in de C.P.N. zijn we bereid, zo vervolgde de heer Gortzak, ons te on derwerpen aan de uitspraken van de partij, inclusief de uitspraak over het bezet houden van de zetels. Maar zolang dat nog niet het geval is, zullen de com munistische rebellen een eigen program ontvouwen. Zij zullen een orgaan uit geven, waarin voorlichting wordt gege ven en waarin ook gediscussieerd kan worden. Zij zullen de samenwerking tus sen communisten en socialisten bevor deren. Zij zullen vechten voor de vrede en voor de belangen van de arbeiders en zij zullen strijden in de geest van de internationale proletarische solidariteit, daarbij contact opnemend met de com munistische partijen in het buiteland. De heer Gortzak zeide het te betreuren, dat er nu meer dan één communisti sche fractie is. Hij was er echter van overtuigd, dat deze toestand gecorri geerd zal worden. „De toekomst behoort aan het communisme!” zo riep hij uit. „Wij zullen blijven staan in dienst van de communistische beginselen. Voor anti-communisme, in welke vorm dan ook, is bij ons geen plaats.” Dat was duidelijke taal van de dissiden te communistische groep. De communis tische beginselen zijn dus allerminst af gezworen. Er is slechts kritiek tegen ’t autoritaire optreden van Paul d.e Groot, die geen discussievrijheid toestaat. Dit verschijnsel is momenteel in de ge hele communistische wereld zeer acuut. Er wordt gesproken over het „revisio nisme” in de communistische partij. En men denkt daarbij aan de communist Gomulka in Polen, die een ogenblik de schijn heeft weten te wekken een eigen beleid te kunnen voeren. Enige tijd ge leden hebben in het Italiaanse parlement niet minder dan 75 communistische le den zich van hun fractie losgemaakt. Maar inmiddels heeft Chroesjtsjew in Rusland het heft alleen in handen ge kregen. De man, die eerst Stalin heeft verloochend is nu zelf een tweede Sta lin geworden. En men heeft deze week kunnen lezen, dat Gomulka gedwongen wordt een scherpere koers te varen. De communistische dissidenten in ons land kunnen wel eens achter de feiten blijft de Franse ecpnomische basis uiterst wankel. Hadden we het hierboven over Noord Afrika, hier zij nog vermeld dat deze week in de Unie van Zuid Afrika ver kiezingen worden gehouden voor de Volksraad. Men verwacht opnieuw een overwinning voor de partij van premier Strijdom, de Nationale partij, welke het apartheidsbeginsel in volle konsekwentie tracht door te voeren en welke ook de republiek wil uitroepen, dus breken met de dominion-status welke zekere verbon denheid met Engeland inhoudt. Er ne men lJ/2 miljoen blanken aan de verkie zingen deel, doch de miljoenen naturel len hebben geen stemrecht. Natuurlijk profiteren deze landen stellig van de wedijver in het ver strekken van hulp tussen Oostelijk en Westelijk blok en zij aarzelen vaak niet daarbij zekere chantage toe te passen ook. President Nasser heeft daarvan vooral ’n sluw gebruik gemaakt. West en Oost hebben hem zo stevig te paard geholpen dat hij nu droomt van een groot Ara bisch rijk dat alle olierijkdommen van het Midden Oosten in zijn greep zal heb ben, dank zij ook de regeringswijziging in Saoedie Arabië, waar 's konings broer Feisal, vriend van Nasser, de lakens uit deelt. Het is niet alleen om zijn directe politie ke en economische positie dat Frankrijk zo grote waarde hecht aan de olierijk dommen in de Sahara, waarvan de ex ploitatie pas is begonnen, maar welke wordt bedreigd door de slechte verhou ding van Parijs tot zijn vroegere Noord Afrikaanse gebieden Tunesië en Marok ko. Parijs meent zich door deze olie- exploitatie in de Sahara een onafhanke lijke positie tegenover Nassers Arabische blok te kunnen verschaffen. Nasser weet dat heel goed en intrigeert ook in Tu nesië en Marokko, maar een tegenslag voor hem is dat dank zij de bemiddeling van Amerika en Engeland, er nu grote kans is dat Frankrijk en Tunesië hun ge schillen zullen bijleggen. Daarvoor is echter sterke druk van Was hington op de Franse regering nodig fondsen aan de drie onderdelen van het defensie-apparaat kan toewijzen. Ook alle militair speurwerk zal onder één direc teur komen. De Amerikaanse zakenwereld is met deze bezuinigingen in deze tijd van econo mische depressie natuurlijk ingenomen, zij zou ook gaarne belastingverlaging zien, wat de koopkracht der Amerikanen zou versterken. Er is onder deze zaken lieden ook een stroming, welke steeds sterker schijnt te worden en welke gaarne zou willen dat men met de Sovjetunie tot politieke overeenstemming kwam. Zij wil nl. graag meer zaken met de landen achter het Ijzeren Gordijn doen, ook al weer om ’t geteisterde Amerikaanse eco nomische leven wat op te monteren. Het is niet vreemd dat de Russen daar iets anders over denken, men weet dat zij zich hebben voorgenomen er alles op te zetten om Amerika industrieel en eco nomisch te overvleugelen, zodat hun voorstel aan alle Europese landen om te pogen tot ruimer economische betrekkin gen met de communistische landen te komen nu er een zekere depressie over de wereld gaat, alleszins begrijpelijk is. Waarschijnlijk verwachten zij dat de Westelijke Europese landen nu er de be drijvigheid is afgenomen meer interesse voor dit voorstel zullen hebben dan voor heen, 2ij zullen er ook zelf voor hun opbouw van profiteren en denken er Amerika mee te treffen. Moskou houdt met enig enthousiasme andere W. Europese landen ’t voorbeeld van W. Duitsland voor waarmee de Rus sen dezer dagen eindelijk het lang in dis cussie zijnde handelsverdrag afsloten en dat volgens Russische economen de han del tussen beide landen binnen twee jaar zal verdubbelen; de W. Duitsers betwij felen dat trouwens omdat de Russen niet zoveel voor hen interessante goederen hebben te leveren. Maar ook hun is toch een vergroting van de Russisch-West Duitse handel welkom nu ook de Duitse industrie gelukkig voor haar gespaard voor een dreigende grote staking welke voorkomen is door een loonsverhoging en werktijdsverkor- ting minder orders uit het Westen krijgt dan voorheen. Chroesjtsjew heeft in een van zijn rede voeringen al voorspeld dat de Sovjet unie binnenkort het leidende kapitalis tische land, dus de Ver. Staten, ten prooi aan een crisis, ook economisch zal heb ben ingehaald. Dit is zeer stellig sterk overdreven, een werkloze in Amerika heeft thans nog altijd veel meer steun, dan het bedrag dat een Russische arbei der die volle dagen werkt verdient, maar het is toch oppassen voor het Westen. Ook omdat als het Westelijke econo misch systeem faalt in de wedloop tegen het communistische, men in de landen, niet bij een der beide blokken aange sloten, zich meer van het Westen zal verwijderen en naar de Russen en Chine zen toewenden. Het ontbreekt overigens in Amerika zelf ook niet aan waarschuwingen. Dezer da gen wees een Nederlands blad, het Alg. Dagblad, ook nog op een ander aspect van de economische wedloop in deze landen tussen Oost en West. De hulp welke de Russen de onderontwikkelde gebieden verlenen geschiedt in de regel in de vorm van de bouw van fabrieken, enz., de bevolking ziet die fabrieken en hun producten. De hulp der Amerikanen wordt vooral op sociaal terrein verleend, gezondheidszorg, onderwijs, enz. en is veel minder spectaculair. Men moet niet denken dat deze volken om hun liefde voor de democratie, waarvan ze de zege ningen nooit hebben ervaren, de zijde Het voorjaar is laat. Het hooi in de schu ren mindert snel. Heel veel boeren moe ten reeds lijnkoeken bij voeren. Bij een gehouden grasverpachting werd de gemiddelde huur ongeveer f 50 per pondemaat. De haringvangst van de Lemster vissers was overvloedig. Aan de rokerijen heerst buitengewone drukte. Voor de vakante betrekking van onder wijzer te Hindeloopen meldde zich geen enkele sollicitant. de veranderingen, die waren. Toen in de schijnbare chaos, die een verbouwing nu altijd met zich meebrengt, zich nauwelijks een vormen van het eindresultaat, hebben we dit thans kunnen aanschou wen. En zoals het meestal gaat, „aangekleed” en 1-1 verfpotten verwijderd, ja alles in kraakheldere staat opgeleverd, glandend van nieuwigheid, wat eens dof was van c alles nog veel meer id< Wanneer we in onze fantasie de beruch te schutting aan het Skilwyk ook nog wegdenken (die zal worden verwijderd, zo werd hernaalde malen met veel na druk meegedeeld!) en ons de thans op nieuw aangelegde tuin in gedachten voor ons zien als een gladgeschoren gazon, geaccentueerd door welonderhouden bloembedden, dan mogen we wel con cluderen dat het aanzien van Bolsward bij de inrit over de Gysbert Japicx-brug niet alleen zeer is verfraaid, maar vooral, dat Bolsward weer ’n gemoderniseerd te huis voor bejaarden rijker is geworden. Een klein maar select gezelschap was uitgenodigd om de officiële ingebruik neming mee te maken. Men heeft er geen show van willen maken. Noch de pachters, noch de raadsleden, noch de guardiaan, allen die toch in onderschei den kwaliteit hebben meegeleefd met de ze verbouwing en zich er van harte over hebben verheugd, waren bij de plechtig heid aanwezig. Slechts de collega-voogden, de bestuur ders van zuster-tehuizen en zij die direct bij de bouw betrokken waren, waren uit genodigd. Vanzelfsprekend kon de voor zitter van het college van voogden, nota ris H. J. A. Alma, ook het dagelijks be stuur van de gemeente Bolsward het welkom toeroepen. Alvorens het woord te geven aan burge meester Mr. J. A. Geukers voor de of ficiële ingebruikneming, vertelde de voorzitter aan de hand van het door de heer W. H. Keikes naar aanleiding van diens archiefstudie samengestelde resu- mee, het een en ander uit de geschiede nis van het St. Anthoni-gasthuis te Bols ward. Deze verliest zich in het grijze verleden, aldus notaris Alma. Stichtings- dag noch -jaar zijn met zekerheid te noemen. Als eerste wordt echter reeds sedert on heugelijke tijden de naamdag van de Heilige Anthoon, Anthonius de kluize naar, aangenomen, de 17 januari. Op deze dag wordt dan ook jaarlijks een carillonconcert gegeven. Uit het feit, dat de penningmeester, de heer P. Lunter,, thans bezig is met het vierhonderd en zes en negenste boekjaar, mag de hoge ouderdom van de stichting worden ge concludeerd. Toch is het St. Anthonigasthuis nog van ouder datum dan 1462. Reeds in 1455 is er sprake van het gasthuis, wanneer er in een oorkonde gesproken wordt van het feit, dat arme lieden bij hun dood hun eventuele bezittingen dienen af te staan aan het Gasthuis. Ook in de Bolswardse stadsrechten van Het Russische antwoord op de verklaring der Westelijke Grote Drie van 31 maart, waarin werd voorgesteld dat in de tweede helft van april hun ambassadeurs Russische diplomaten zouden ontmoeten om over de topconferentie te praten is eind vorige week in Moskou ge publiceerd. De Russen wilden deze week donderdag met deze am- bassadeursbijeenkomst beginnen en deze als voorbereiding van een daarop te volgen conferentie van ministers van buitenlande zaken willen zien. Zij zouden willen dat deze ambassadeurs- bijeenkomst zich alleen bezig hield met de organisatorische voorbereidingen van de bedoelde conferentie, dus datum en plaats bepalen en welke landen er aan zouden deelnemen. De bedoeling van Moskou met deze ambassadeurs-bijeen- komst verschilt dus principieel met die van het Westen. Want de Westelijke Grote Drie hadden in hun genoemde verklaring van 31 maart voorgesteld dat de ambassadeurs al vast eens de stand punten van de verschillende regeringen omtrent de belangrijkste hangende kwes ties zouden onderzoeken; hun gemeen schappelijk rapport zou dan worden door gegeven aan de ministers-conferentie en deze zou de zaak nog eens opnieuw be kijken en de ministers zouden dan elk een advies aan hun regeringen opstellen of de opgedane ervaringen het bijeenroe pen van een topconferentie wettigden. Men ziet dat de standpunten volkomen langs elkaar glijden. En als het Westen het Russische voorstel inzake de beperk te opdracht aan de ambassadeurs-bijeen- komst zou aanvaarden dreigen er moei lijkheden over het derde punt van het Russische voorstel, nl. het aanwijzen der landen, welke eventueel ter ministers- en topconferentie zouden dienen vertegen woordigd te zijn. Nog altijd is in de we reldpolitiek de term „De Grote Vijf” een begrip, al verstaan West en Oost daar onder niet hetzelfde. De Grote Vijf wor den gevormd door de Ver. Staten, de Sovjetunie, Engeland, Frankrijk en China. Het geschil gaat over laatstgenoemd land. In de Veiligheidsraad is het nog altijd vertegenwoordigd door de nationalisti sche regering van Tsjang Kai sjek op Formosa, maar Moskou beschouwt de re gering te Peking, dus die van communis tisch China als de wettige van deze Azi atische kolos. De onderhandelingen tussen de Ver. Sta ten en Rood China te Genève over maar zeer ondergeschikte kwesties welke na bijna drie jaar praten nog niets hebben opgeleverd, maken op zich zelf al dui delijk dat Washington onwrikbaar zal vasthouden aan haar standpunt dat niet Rood China maar Formosa op de minis ters- en eventueel topconferentie tegen woordig zal moeten zijn, als China er bij zal moeten. En hoewel Engeland het wat de positie der twee Chinese regeringen betreft niet eens is met Washington het heeft Pe king erkend zullen in dit geval zowel Londen als Parijs allicht Washingtons zijde kiezen. Trouwens in de Navoraad, welke bijeen is geweest om de mogelijk heden van een ambassadeurs-bijeenkomst te bespreken, zal ook deze kwestie wel behandeld zijn. Voor zover thans bekend heeft deze raad besloten dat de ambas sadeurs der Westelijke Grote Drie deze week te Moskou eens zullen polsen of men het over de agenda van een ambas sadeurs-bijeenkomst eens kan worden, als dat het geval is zou men daarmee de volgende week willen aanvangen. Na de modernisering van de Hendrik Nanneshof en de metamorfose van het Weeshuis hebben thans de voogden van het Sint Anthony- gasthuis hun bestaande historische (hoofd) gebouw aangepast aan de meest moderne eisen. Reeds eerder namen we een kijkje achter de schermen en vertelden we van de veranderingen, die er op til Toen in de schijnbare chaos, die een verbouwing nu eenmaal voorstelling kunnende het eindresultaat, hebben nu de gemoderniseerde kamers zijn bewoond, de laatste spaanders weggeveegd, de nieuwigheid, wat eens dof was van ouderdom, is het alles nog veel meer ideaal als we ons hadden kunnen hopen. dit jaar wordt over het gasthuis gespro ken. Als bijna een eeuw later de Hendrik Nannesstichting wordt opgericht, nl. in 1522, krijgt dit de naam van ’t „Armen- Gasthuis” en wordt het St. Anthoni gasthuis ter onderscheiding het „Rijke- gasthuis” genoemd. Waar het eerste gasthuis heeft gestaan is niet bekend, maar in plattegronden van Bolsward uit de 16e eeuw staat het reeds op dezelfde plaats aangegeven waar het zich thans bevindt, nl. op de hoek Skilwyk-Nieuwmarkt, echter met de lange gevel langs het Skilwyk (thans langs de Nieuwmarkt). In 1683 verkeer de het gebouw in een bouwvallige toe stand en werd het gedeeltelijk afgebro ken. Er kwam evenwel weinig nieuws voor in de plaats. Pas in 1778-1781 volg de er een algemene nieuwbouw en ont stond 't huidige hoofdgebouw, aan welk feit een gevelsteen nog herinnert. Mr. Nicolaas Elgersma, die ook het orgel in de Martinikerk schonk, was één der toen malige voogden. Al degenen die bij de bouw betrokken waren kwamen van buiten Bolsward. Bouwmeester was de Leeuwarder stads architect Noteboom, Christ. Frank was de schilder, ook van de wandschilderin gen in de voogdenkamer. Het gebouw kostte destijds f 40.000. Allengs werd de financiële positie van het Gasthuis sterker en weldra kwam het in bloeiende staat, dank zij goed beheer en tal van schenkingen. In 1853 moesten de voogden zich zelfs verwerven tegen het streven van het toen malige stadsbestuur het Gasthuis en des- zelfs bezittingen te onteigenen. Gelukkig werd dit gevaar bezworen en bleef het gasthuis een zelfstandige stichting die voor het welzijn van de stad veel heeft betekend. Niet alleen toonde het gast huis telkens weer op de bres te willen springen door zich die taken op de schouders te leggen, die van andere zijde niet genoeg de aandacht hadden, b.v. de stichting van een kleuterschool (reeds voor ruim 100 jaar!), idem van ’n naai- scho'ol, de exploitatie van de Sociëteit de Doele, enz., maar ook dat mep oog had voor de verfraaiing van de stad en haar culturele waarden, bv. door het (in com binatie met het Weeshuis) stichten van en overdragen aan de stad van het fraaie Julianapark, het schenken van het caril lon, het aankopen van de kostbare zeer zeldzame gravures van Bote Schelte a Bolswert, enz. Na het openingswoord gesproken hebben, overhandigde de voorzitter sleutels aan I y - al ir

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1