Bolswardse B.B. maakt goede beurt Qabe Skroar Bolsward heeft nieuw sportveldencomplex in voorbereiding üs hjoed p p to sizzen Dames gevraagd - Ook dienst in vredestijd Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 7\tóf® 54e JAARGANG No. 31 DINSDAG 22 APRIL 1958 B. en Opening naaischool te Nijland. Inlich tingen bij mej. E. J. Bootsma. Pieter Jelles huldiging te Stiens. DE Hwat hat Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden tnededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Dit is de SD-2 Drone, een pilootloos verkenningsvliegtuig van het Ame rikaanse leger, dat op het ogenblik beproefd wordt. Het machientje is weinig meer dan een vliegende motor met camera’s en apparatuur voor de radiografische besturing. Het is geschikt om in iedere weersomstan digheid te vliegen en wordt gelanceerd vanaf een mobiele installatie, waarbij men van raketten gebruik maakt. Verdere bijzonderheden zijn nog geheim. oefening, die voorbereid wordt, gehou den in de kortst mogelijke tijd 23 spui ten, 7 reddingsploegen en 7 geneeskun dige teams op een willekeurige plaats in de provincie bij elkaar te brengen. De BB beschikt voor dit doel over aparte telefoonlijnen, die niet door particuliere gesprekken bezet kunnen worden, bo vendien staan er de BB 3 mobilefoon- ieptsje fan sei, ..sdc Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 •I I 1 De regering Rooseveldt in Amerika is van plan te bezuinigen op het leger. 3e week april 1933 Gespannen toestand tussen Rusland Japan. It is better mei de romte to rieden as mei de krapte. wagens ter beschikking, zodat men ook draadloos contact kan krijgen. Vooral voor de zeedefensie (eilanden!) is dit van belang. Tenslotte: de BB is een zuiver (op, vrij willigheid gebaseerde) burgerlijke in stelling, die geen militair karakter draagt, noch een semi-militaire instel ling is. Het plan voor dit veld was ontworpen door de Grontmij. en het lag in de be doeling het werk met rijkssubsidie te laten uitvoeren als D.U.W.object. Het tijdstip voor uitvoering met rijkssubsi die was op dat moment niet gunstig gekozen, zoals achteraf bleek, want door de geringe omvang van de werkeloos heid bleef goedkeuring van dit werk lang uit, naar veler mening zelfs te lang. Ook het bestuur van de voetbalvereni ging C.A.B. had reeds enkele jaren klachten over de kwaliteit van zijn ter rein, waarom het wenselijk werd geacht ook de situatie van dit terrein nader te beoordelen. Op een suggestie uit de raad werd daar om in 1955 een commissie ad hoe inge steld ter bestudering van de mogelijk heid tot het aanleggen van twee sport velden met de beperkte middelen, waar toe de gemeentebegroting op dat tijd stip ruimte liet. Deze commissie heeft na langdurig onderhandelen en beraad slagen een goed gedocumenteerd rapport uitgebracht met het advies aan elk der verenigingen een perceel land te verko pen, hen in de gelegenheid stellen hier op zelf een voetbalveld aan te leggen en voor een en ander renteloze voor schotten uit de gemeentekas te verstrek ken. De commissie zag haar moeite be loond, doordat haar advies van de zijde van B. en W. ongewijzigd werd overge nomen en de bekroning op haar werk door de in de aanhef van dit artikeltje vermelde raadsbesluiten. Deze besluiten werden in de loop van 1956 goedgekeurd door het College van Gedeputeerde Sta ten. Onmiddellijk daarop bereikte het col lege van B. en W. het verzoek van het Het feit, dat terwijl wij dit schrijven, er een belangrijke oefening te Bolsward wordt voorbereid, was reden, dat we een onderhoud hebben gehad met het co ördinerend hoofd van de BB te Bolsward oud-gemeente-architect J. P. Postma, waarbij ook de leider van de B-kring Sneek, de heer Wind, aanwezig was. Als U dit leest, is de oefening, die maan dagavond zou worden gehouden, reeds achter de rug. Daar de BB, zoals U weet een soort georganiseerde „buren hulp” in tjjd van oorlog, ook bij rampen in vredestijd nuttig werk kan doen (zo als bijv, is gebleken bij de grote ramp te Veenwouden, waarbij het rusthuis „Talma-oord” in vlammen opging en de BB heeft meegeholpen de geredde oud jes een veilig onderkomen te bezorgen) was de oefening gisteravond bedoeld als een bominslag in de onmiddellijke na bijheid van een rusthuis, n.l. in de ge bouwen Gasthuissingel. Een 25 a 30 „gewonden” moesten hier worden gebor gen, waarbij sommigen 5 meter hoog la gen. De geoefendheid van de BBers kan met een dergelijke oefening, die voor hen, wat plaats en omstandigheden be treft, volkomen onverwacht komt, wor den getest. Theorie en praktijk is nog Niet bij een ieder wekten de letters B.B. eenzelfde associatie op. Voor sommige sensationele ochtendbladen is de afkorting van de naam van een populaire filmster en in ambtelijke kringen die veel met de jongste maatregelen van de regering op financieringsge- bied hebben te maken wordt het moeilijke woord bestedingsbeperking (een hele mond vol) hier en daar afgekort tot BB, maar noch over het één, noch over het ander zal dit artikeltje gaan. Trouwens de meeste lezers zullen direct begrijpen wat we hier met BB bedoelen: Bescherming Bevolking. In de raadsvergadering van 3 juni 1956 werd besloten aan de voet balverenigingen C. A. B. en Bolswardia een perceel weiland te ver kopen voor de aanleg van een voetbalveld en werd aan deze ver enigingen renteloze voorschotten verstrekt voor de financiering van de koopsommen en de werken voor aanleg van deze velden. Deze renteloze voorschotten bedroegen voor de vereniging C. A. B. f 12.500.en voor de vereniging Bolswardia f 11.090.—. Het plan tot de aanleg van sportvelden dateert reeds van 1953, daar in de raadsvergadering van 10 juni 1953 werd besloten een sportveld te laten aanleggen voor de voetbalvereniging Bolswardia op een terrein ten oosten van het C.A.B.-veld- Dit jaar zal de zomertijd aan vangen op maandag 15 mei. Alle openbare uurwer ken worden des morgens om 2 uur op 3 uur gezet. De heer D. Boontje heeft de pakhuizen met bijstaand huis van fa. Brandsma aan de Snekerweg aangekocht om deze te verbouwen tot een autogarage. aan te leggen, met de zekerheid, dat deze velden t. z. t. zouden moeten wijken voor de voortschrijdende uitbreiding van de stad. In overleg met de deskundigen is toen het plan ontworpen tot de aanleg van sportvelden op de terreinen tussen het Hoog Bolwerk en de Ijsbaan, een ge bied, dat volgens ingewonnen adviezen, op grond van stedebouwkundige motie ven, nimmer de bestemming zou mogen hebben van bouwterrein. Het bleek mogelijk op deze terreinen in eerste aanvang een drietal velden aan leggen, waardoor meteen een oplos sing kon worden gevonden voor de voet balvereniging R.E.S., waarvan het veld niet kan worden gehandhaafd bij de ge projecteerde bestemming van de terrei nen in Noord II. Nu de gemeente de eigendom heeft ge kregen van enkele percelen weiland en ook de andere in eigendom kan verkrij gen, is de tijd gekomen het plan voor deze sportvelden vast te stellen en op de uitvoering hiervan een subsidie te vragen als D.A.C.W.-object, omdat in de huidige omstandigheden bij de over- reid belangstelling bestaat voor aanvul lende werkgelegenheid. B. en W. hebben de Grontmij., die des tijds ook een plan< had gemaakt voor een sportveld ten behoeve van Bolswar dia, verzocht een ontwerp te maken voor een drietal sportvelden op de ter reinen tussen het Hoog Bolwerk en de Ijsbaan met een voorlopige begroting. Me>t dit plan is een uitstekende oplossing bereikt voor het sportveldenprobleem, daar deze nu zijn ontworpen op een plaats, die ook voor de verre toekomst geen bezwaren oplevert, stedebouwkun- dig ten opzichte van de oude stad ge heel verantwoord zijn, in de onmiddel lijke nabijheid van de stad, aan een ver harde weg komen te liggen, zonder dat dit hinderlijk is voor het verkeer, terwijl de terreinen in de toekomst nog voldoen de ruimte bieden vo^r verdere recre atie, bijv, speelweide voor d.e jongeren, oefenvelden voor de voetbalverenigin gen, enz. Uit de overgelegde begroting van de Grontmij. en het overgelegde financie- ringsschema blijkt, dat de aanleg van deze velden belangrijke offers van de gemeente zal vragen. Het zal niet moge lijk zijn van de verenigingen een finan ciële bijdrage te vragen op basis van de ten laste van de gemeente blijvende kos ten, zodat het gemeentebestuur met een geringer bedrag genoegen zal moeten nemen. B. en W. staan evenwel op ’t standpunt, dat de sportbeoefening door de jeugd door de gemeente moet worden gestimu leerd en in dit geval ook kan en moet worden gesubsidieerd. Met de diverse voetbalverenigingen is nog niet onderhandeld over een rege ling voor deze velden, maar B. en W. stellen zich voor dit te doen na aanne ming van dit voorstel door de raad. Naar do mening van B. en W. kunnen de ontworpen velden t. z. t. ook wor den gebruikt voor lichamelijke opvoe ding van de leerlingen der lagere- en nijverheidsscholen. Tot nu toe werd hiervoor gebruik ge maakt van het kleine sportveld aan het Oordje, hetwelk aan de scholen werd beschikbaar gesteld op de uren, waarop ze ook de beschikking hadden over de gemeentelijke gymnastiekzaal. Daar slechts deze zaal beschikbaar is, kunnen de scholen slechts een beperkt aantal uren onderwijs in lichamelijke opvoe ding geven. Door de bouw van een twee de zaal bij een der scholen, zal met en kele jaren dit onderwijs op normale wijze kunnen worden gegeven. Wanneer na enkele jaren ook de bewuste sport velden beschikbaar zullen zijn, zal dit onderwijs gedurende de zomermaanden voor het volledig aantal uren in de open lucht kunnen worden gegeven. Ten slotte delen B. en W. nog mede, dat zij getracht hebben voor de voet balvereniging Bolswardia, die thans nog geen terrein heeft een tijdelijke oplos sing te vinden.Voor de aanleg van de nieuwe velden is n.l. een termijn van een jaar aangenomen, waarna dan nog een jaar moet worden gewacht vóór op de velden kan worden gespeeld, De voetbalvereniging Bolswardia zou dus minstens 2 jaar moeten wachten voor zij kan beschikken over een eigen veld. Dit laatste achten B. en W. niet verantwoord, waarom, zonder dat dit een investering van de gemeente vraagt een voorlopig veld in orde zal worden gemaakt, dat zo mogelijk nog voor het a.s. seizoen gereed zal zijn. Na deze uitvoerige toelichting stellen B. en W. de raad voor te besluiten tot de aanleg van een sportveldencomplex tus sen Hoog Bolwerk en Ijsbaan en deze aanleg als D.A.C.W.-object te laten uit voeren met een zo hoog mogelijk sub sidie en de hiervoor nodige bedragen uit te trekken óp de begroting. bestuur van de alhier gevestigde R.K. Landbouwschool een terrein beschikbaar te willen stellen voor de bouw van een nieuw schoolgebouw. Dit bestuur had voorkeur voor het perceel weiland aan de Snekerweg, hetwelk aan de vereni ging Bolswardia zou worden overgedra gen voor haar voetbalveld. Na een bespreking met het bestuur van Bolswardia was dit bereid een ander terrein te accepteren, onder voorwaarde dat de condities, waarop het andere ter rein zou worden verkregen, niet slech ter zouden zijn dan was toegezegd bij het raadsbesluit van 3 januari 1956. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling als compensatie aan de voetbalvereni ging Bolswardia aan te bieden het per ceel, waarvoor in 1953 een plan voor een voetbalveld was ontworpen. Door be stuurswisseling in het college van B. en W. en de daarop volgende directie wisseling aan gemeentewerken moest deze nieuwe situatie opnieuw in studie worden genomen, wat enige tijd vroeg. Bij het beoordelen van het uitbreidings plan voor Noord II kwam ter sprake aan welke zijde van de stad de verdere toekomstige uitbreiding zou moeten plaats hebben. Na uitvoerige besprekingen met des kundigen Prof. Froger en de direc teur van gemeentewerken zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat hier voor slechts één plaats was, n.l. de oost zijde van de gemeente, zoals men vindt aangegeven in het uitbreidingsplan in hoofdzaken. Met deze conclusie kwam meteen de aanleg van voetbalvelden in het gedrang. Naar de mening van B. en W. zou het niet juist en niet verantwoord zijn en kele voetbalvelden met overheidsgelden niet altijd hetzelfde, hoewel het zonder theorie en praktisch onderricht onmo gelijk is tot het zo nodige „teamwork” te komen. Behalve het coördinerend hoofd van de BB bestaat de organisatie te Bolsward uit 8 blokploegen, in totaal bestaande uit 91 personen (79 heren en 12 dames). Ieder afgerond stadsgedeelte vormt een eigen „blok” met een blokhoofd en een plaatsvervangend blokhoofd. In het win terseizoen wordt elke week een oefening gehouden van blokploegleden, zodat die minstens 1 keer in de 4 weken een oefen avond hebben van 2 uur, waarop één uur E.H.B.O. wordt gegeven en 1 uur instructie op brandweergebied en het redden van personen uit gebouwen enz. Helaas is het bezoek op deze oefenavon den, hoewel in het algemeen bevredigend, niet bij elk blok even intens. Het blijkt, dat het goede voorbeeld van het blok hoofd hier veel doet. Toch is geoefend heid een eerste vereiste, zal een blok- ploèg die als zelfstandige eenheid wordt beschouwd efficient kunnen optreden. Behalve over de 8 blokploe gen beschikt Bolsward over een verbin dingsdienst van 4 personen (1 heer en 3 dames), een medisch team van 13 per sonen (4 heren en 9 dames), een oprui- mings- en reddingsdienst van 13 perso nen en een brandweergroep van 14 per sonen. De beide laatste groepen bestaan enkel uit heren. Al de genoemde 136 per sonen (112 heren en 24 dames) hebben een vrijwillige verbintenis aangegaan, want heel de BB is gebaseerd op vrij willigheid. Bolsward maakt met deze bezetting een zeer goed figuur. De BB is n.l. nog steeds in zijn groeiperiode en vrijwel nergens is de bezetting nog volledig. Voor Bolsward is het streefgetal een 145 deelnemers. Dit wil dus zeggen, dat voor ruim 90 de plaatselijke BB is opgebouwd. Landelijk is dit nog geen 70 provinciaal voor Friesland is dit percentage iets hoger en in Friesland maakt de B-kring Sneek een uitste kend figuur, hoewel ook hier het gemid delde nog niet de ruim 90 van Bols ward kan halen. Het is dus zo, dat Bols ward bijna „model” is en daarom zijn enkele aanmeldingen nog zo bijzonder welkom. Ook dames zijn welkom. Het is n.l. overal in moeilijke momenten gebleken, dat er in kritieke tijden veel van het vrouwelijk element afhangt. Dames kunnen in verbindings- en ge neeskundige teams uitstekend dienst doen, maar hier en daar worden ook reeds proeven genomen hen in te zet ten bij de brandweer. De heer Postma gaat er als coördine rend hoofd van de BB in Bolsward, hoe langer hoe meer toe over ook als „ge wonden” dames in te schakelen, im mers bij een echte ramp zullen het ook niet allen heren zijn, die geholpen moe ten worden. Voor hen, die nog over eni ge vrije tijd beschikken en iets willen doen voor de gemeenschap, ligt hier ’n mooie taak. Het geoefend zijn, bijv, op E.H.B.O.gebied, komt bovendien in ieders particuliere leven veelvuldig van pas en het „teamwork” mag buitenge woon karaktervormend worden ge noemd. Behalve de blokploegen oefenen n.l. ook de andere diensten elke maand 2 uur. Een tiental blokploegleden volgt bovendien nog de volledige opleiding voor de E. H. B. O. Nadat over de mogelijkheden van de bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd een lijvig en welgefundeerd rapport was uitgebracht aan de rege ring, heeft deze aan de opbouw van de BB veel zorg en geld besteed. Niemand zal in geval van een nationale of inter nationale ramp ooit kunnen zeggen, dat onze regering in dezen niet actief is ge weest. Tussen 1951 en 1954 kostte de BB ’s rijks schatkist (schrik niet) 140 miljoen gulden, terwijl voor de opbouw van het inmiddels omvangrijk geworden apparaat in de periode 1957-1960 nog maals 175 miljoen gulden nodig zal zijn, terwijl daarnaast de gemeentebesturen nog bijdragen ter beschikking stellen van 25 per inwoner. Men is er n.l. van overtuigd, dat bij een oorlog, zelfs bij een atoomoorlog door een goed georganiseerde BB nog veel leed voorkomen en veel nood gelenigd kan worden. BB-dienst is een zeer effectieve vorm van naastenliefde, die ook in vredes tijd resultaten kan afwerpen. Zo is de B-kring Sneek bijv, ingeschakeld bij de zeedefensie en zal bij een eventuele wa tersnood door de BB onmiddellijk wor den opgetreden, zodat een ramp als in 1953 in Zeeland zich niet in die vorm kan herhalen. lederre blokploeg is in eerste instan tie op zich zelf aangewezen. Bij een gro tere ramp kan men ogenblikkelijk as sistentie vragen en aan het coördinerend hoofd is dan de taak de krachten samen te bundelen. Bij een nog grotere ramp kunnen ver schillende plaatsen, waar de BB-organi- satie gevestigd is, elkaar bijstaan. Zo hoopt men eerstdaags op een grote Op de boerderij van Wybrandi onder Bolsward zijn de ooievaars teruggekeerd. De Herv. Ger. Staatspartij hield een pro- paganda-avond in '„Ons Gebouw” te Bolsward. Men werd opgewekt te stem men op ds. Lingbeek. Ingevolge de crisispachtwet zijn ongeveer 20.000 pachtzaken behandeld. In de helft van die gevallen werd 25-50% re ductie gegeven. In 948 gevallen werd een reductie gegeven van 50-75% en in 145 gevallen van 75-100%. Het coördinerend hoofd van de B. te Bolsward, oud-gemeente-architect J. POSTMA Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Fedde Schurer sprak in het Volksgebouw aan de Wipstraat voor de afdeling Bols ward van de Chr. Dem. Unie (C.D.U.). Hij hield zijn rede in de Friese taal. foroare ekonomyske omstannichheden bliuwe har wurk dwaen en gjin minsk kin dat keare. Dy’t forstannich is, giet op tiid troch ’e bocht en wachtet net oant hy of sy in karikatuer wurden is. De su- velfabriken hjir yn Fryslan binne nou ek oer de reade streek. Foar it earst salang hja bisteane, hawwe hja yn trochsné in omset fan mear as tsien miljoen kg. mol- ke hawn. Yn 1922 birikten hja de fiif miljoen, yn ’34 kamen hja op 7.500.000 en nou forwurkje de 73 fabriken meime- koar 757.000.000 kilo molke. Nou is it foar elk düdlik, dat de tendins, dy’t hjir- üt sprekt: mear molke yn minder fabri- ken, net ophalde sil to wurkjen. Dat giet troch, geleidelik en sünder folie sensaesje, sille alle lytsere fabriken hjir de tanim- mende druk fan ünderfine. Doe’t hja oprjuchte waerden, wie it fan great bi- lang dat de boeren sa ticht mooglik by har fabryk wennen, hwant it al den dei derhinne bringen op weinen en mei boatsjes wie doedestiids in hiel biswier. Mar de frachtauto hat dit probleem al- hiel yn ’e macht en jowt neat om in kilo meter mear as minder. Derby binne de foardielen fan greatere en bettere masines hieltyd sterker wurden, de trochfierde mechanisaesje en, hjir en dêr al hast automatisearring fan wurksumheden, kin it loardielichst dien wurde fan greatere fabriken. Dizze beide tendinsen hawwe fansels ek har grinzen, mar dizze for- skouwe mei de tiid. Hwat hjoed jit net kin, blykt nei luttele jierren wol to kin nen en sa sjocht men de geleidelike kon- sintraesje har wegen gean. Jelsum is by Ljouwert komd, Langwar by St Nikelsgea, Surch by Wytmarsum en as ik it listke sa ris neigean, soe ik wol in rychje nainmen neame kinne, hwerby men tinkt oan de titel fan ien fan Hem- mingway’s boeken, nl. „Voor wie de bel luidt!” Hwant it libben stiet net stil. Al hwa’t stilstiet, giet efterüt en rekket üt it spul. De gong moat der yn bliuwe. Lit de deaden har deaden bigrave, de opskerpe aktiviteit heart it libben gong to jaen op alle gebiet! Sei üs Gysbert-Om dat al net yn syn tiid en op syn wize: „Fangt de fleanende krie eat, dy’t stil sit fangt neat!” de Jju, dy’t it op it foarste mar stêd sakelju makken nije winkels yn it sin tram, hwer’t Boalsert nea genóch fan ha kin. Mei blidens seagen wy, hoe’t dêrtroch de strjitten wer hwat mear glans krigen en foar de stêdtsjers en bü- tenlju oan attraksje woun hawwe. Foar it forlanglistke fan it ünderwiis wie der ek goed nijs. Yn plan Süd is men nou dwaende mei de bou fan in nije Reho- both-skoalle sawol foar leger as foar Ulo-ünderwiis en it bistjür fan de R. K. ulo-skoalle hat nou ek de foreaske ta- stimming foar de nijbou krige. Dêrmei komt der dochs, ündanks de bi- suniging, hwat skot yn de lange list fan plannen. It St. Anthony-Gasthüs hat syn earste ófdieling foar dames alhiel mo- dernisearrre en neffens de kranten is dat oer alle boegen goed slagge. Der kinne nou de helt mear genot fan ha en de ge- ryflikens is der tige tanomd. De entré by de Gysbert-Ja,piksbrêge wurdt dermei ek folie aerdiger en wie der net dy heu- kerige en boufallige hokke- en hüzeboel op ’e hoeke fan de koumerk, dan koe men dy kant fan de stêd hast net werom. GONG MOAT DER YN BLIUWE It wiene dizze wiken wer moedjaende dingen, dy’t wy yn Boalsert sjen en mei- meitsje koene. Dingen fan bilang foar ip it foarste plak oangiet, ek foar allegeaorre, dy’t mei har en kontrij meilibje. In pear iverige Ek it hüs fan architekt Grunstra wurdt fannijs under bannen nomd en dat sit wol yn goede bannen. Lykwols, wy ha der al earder op wiisd, is it op oare plak ken yn ’e stêd lang sa fleurich net. De greate en lytse Kampen koene wol yn Frankryk lizze, sa’n alderheislikste for- fallen boel is it der langer. De goedkarring foar de bou fan de iepenbiere skoallen bliuwt mar üt en sa lang dat net ta in ütdragene saek komd is, bliuwt dat dêrre sahwat wyld-west. Yn dy Noard-hoeke sit dochs hiel hwat healsliten spul en ik freegje my wol ris óf, oft hjir troch de Ried net in middel foun wurde kin om oan de ófbraek fan dit stêdsdiel in ein to meitsjen. Grif, mei de nijbou is it bést gien. Plan- Noard en plan Süd steane der fleurich op, mar yn de aide stêdsdielen sit hiel hwat wrak en üttsjinne spul. Boalsert hat nei de oarloch syn swetten hiel hwat ütlein, it lukt ek gans minsken üt de omkriten nei de stêd ta, binammen lju op jierren, dy’t har yn de goede aide Hanzestêd nei wenjen sette, mar yn ’e binnenstêd is it lang allegearre net earste- klas. Ien fan de lju, dy’t op de reseptsje fan it Gasthüs in wurdmannich sei, wiisde op de vitaliteit fan de aide stiftingen en woe der op üt, dat aldere minsken dochs wol sjen lieten, dat hja mei de tiid mei woene. Sokken binne der aldergeloks wol en wy mei der bliid mei wêze, mar dochs sil de gong fakentiids hurder gean as de jongeren hwat mear oan bod kamen. Safier ik it bisjen kin, binne de saken, dy’t fiks oanpakke, meastentiids dy, hwer’t jong bloed hwat mei to sizzen kriget en as der neist de heit in pear fikse jonge bazen mei yn ’e beage rinne, komt der grif mear gong yn. It is net foardielich foar de stêd, dat in great diel fan de jongeren tusken tweintich en fjir- tich om utens geane. Har moed en initia- tyf kinne wy winliken net misse, mar spitich genóch kinne hja hjir gjin oan- slach en takomst genóch fine. It oanlü- ken fan nije bisteansboarnen slagget jit net sa bést, ek net nou’t de ünderwiis- mooglikheden gans forbettere binne. Men soe sa sizze, dat it op it heden foar in ündernimmer dochs wol de muoite wurdich is, om syn tinzen ris gean to litten oer fêstiging yn in stêd, hwer’t safolle warber folk wennet as hjir op it heden. De tiid stiet net stil. De ynfloeden fan PILOOTLOOS VERKENNINGSVLIEGTUIG PW A X Z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1