tl I SPIERING DRAAIEN OP KORNWERDER- ZAND - V 8 Qabe Skroar üs hjoed Voetbal HES klopt Leeuwarder Zwaluwen met 5-2 St een wij kor Boys in groot gevaar Fan de Martinytoer Spannend, maar koud werk H' Ti. de J. Ronde van Friesland 1958 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 'co sizzen 54e JAARGANG No. 33 DINSDAG 29 APRIL 1958 Hwa* haf Friso. PIET en dür gjin touwen halde. Advertentieprijs: 13 cent per tntn Ingezonden mededeli. gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 0—0 3— 2 4— 4 1—1 Oranje - Zonnedag, ’t Wordt feest van noord tot zuid Overal waait de vlag, Het rood wit blauw, breed uit. Wij vieren met elkaar Luidruchtig, soms ook stil, Reeds negenenveertig jaar De dertigste april. Oranjedag - Zonnedag In voorspoed en in smart. Hield zij zeer hoog geacht, Een plaatsje in ons Ijart. Van heel haar wezen straalt Het aureool: „goodwill” Wij weten het allemaal De dertigste april. Oranjedag - Zonnedag In stilte het gebed: Schenke God haar wijsheid - kracht Waar zij haar voeten zet. Dat Hij haar gang bestiert, En is het naar Zijn wil, Dat lang nog mag gevierd. De dertigste april. Oranjedag - Zonnedag Huiselijk leven rijk, Er klinkt een blijde lach Op uit het wit Soestdijk, De nieuwe hoop die bloeit Als een viooltje pril, Wij zingen onvermoeid De dertigste april. 22 22 21 22 21 22 21 21 20 21 21 22 2 4 8 38 30 24 21 23 20 19 18 15 15 15 15 76—26 48—33 46— 46 41—35 47— 45 4644 32— 43 38—40 30—42 33— 44 32—48 30—53 De Gereformeerde Kerken van Schettens en Schraard hebben besloten zich te com bineren. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Beschikbaar de stamhoekstier Marius Ro land. Stamboekkoeien f 2.50. Niet stam- boekkoeien f 2. P. M. Huizinga, Greon- terp. Met de intrede van het voorjaar, is tevens de tijd voor de spiering- vissers aangebroken en deze visserij, die met behulp van totebellen ook wel kruis- of draainetten genoemd, wordt uitgeoefend, is weer volop aan de gang. Aan weerszijden van het Lorent-spuisluizen-complex te Kornwerder- zand staan aan de Waddenzeekant van de Afsluitdijk, twee tote bellen op de basalstenen glooiing opgesteld. Voor woensdag a.s. (Koninginnedag) staan de volgende wedstrijden op het programma: WoudsendBolswardia: wint Bolsw. Balk IABolsw. IA: wint Bolswardia. Heeg 2Bolsw. 2: wint Heeg. Zeerobben 1BBolsw. 1B: gelijk spel. C.A.B. IA—W.Z.S. IA; wint C.A.B. C.A.B. 1BSneek 1B: wint Sneek. C.A.B. 2BO. Nassau 3B: gelijk spel. Friso 2BR.E.S. 2B: wint 3—2 0—0 0—3 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad schepnet, met wel 150 pond spiering bij de muur op gedraaid. Het schepnet wordt in een mand leeg gestort en nogmaals wordt de beugel vol geschept. „Op en zakken de totebel!” Terwijl de man aan het kleine liertje het volle schepnet omhoog draaide, giert de grote lier alweer terug, totdat het net weer in het woelige bleekgroene wa ter plonste. De omhoog gehaalde lamp werd weer gevierd en de vis kon weer komen. De manden met spiering wor den gecontroleerd of er ook glasaal in zit (want die doorzichtige mi ;atuur pa linkjes mogen niet ii de spiering voor komen en daarna op het kleed ge stort. „Draaien maar weer.” Een dichte groene zwerm spiering zwemt al weer onder de lamp en het net wordt weer opgedraaid. Dit is een beste trek. Wel vier of vijf keer glijdt het schepnet naar beneden voordat alle vis is opgeschept. Draaien, scheppen, zakken, draaien. Zo gaat het de hele nacht door, tot ’s morgens het daglicht doorbreekt. Nog een paar halen van 100 pond en dan is het weer gebeurd voor vannacht. Tientallen tonnen spieringen worden wekelijks zo opgedraaid. Met vrachtwa gens vol worden ze door geheel Neder land naar de vismeelfabrieken vervoerd, waar men de vis tot meel en olie ver werkt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) dat de regearing saesjes hjir dei en binne. Mar oant R. E. S.Leeuw. Zwaluwen 5-2 De start van de Leeuwarders is lang niet slecht, met verrassend goede com binaties, die in een behoorlijk tempo worden uitgevoerd, wordt de R.E.S.-de fensie al direct aan de tand gevoeld. Vóór er 2 minuten verlopen zijn, heb ben de Leeuwarders reeds een voor sprong voor het grijpen als hun rechts buiten handig linksback Brattinga pas seert en alleen Van der Werf nog al.4 laatste hinderpaal moet passeren, doch laatstgenoemde heeft het gevaar tijdig ingezien en kan de Leeuwarder op het laatste moment de voet nog dwars zet ten. Het spel der gasten blijft van goed ge halte, maar ze maken hierbij één grote fout, ze gaan niet resoluut op het doel af, doch houden het spel veel te kort en dat is nu juist niet de manier om de R.E.S.-defensie schaakmat t& zetten. De R.E.S.ers daarentegen zoeken het meer in een lange pass en deze blijkt veel effectiever, Wel weten de gebroe ders van der Zee en W. Mulder voorlo pig niet de juiste richting te vinden, maar de blauwwitte aanvallen blijven gevaarlijk en eindelijk in de 22e minuut ziet T. van der Zee kans met een ferm schot de Leeuwarder doelman kansloos te passeren. De gasten antwoorden onmiddellijk met enige pittige aanvallen, welke zeker niet van gevaar ontbloot zijn, tot 2 maal toe kan de rechtsbuiten hieruit een hard schot loslaten, maar het geluk blijkt niet op hun hand te zijn, want het eerste vliegt rakelings langs de paal en no. 2 vindt de bovenlat op haar weg. In de 40e minuut wordt een lange pass vanuit het strafschopgebied de Leeuwarders weer noodlottig, W. van der Zee, scherp op gesteld, vangt de bal op, de 2 backs be grijpen elkaar niet direct en dat is voor de blauwwitte midvoor een reden om nog enige meters door te lopen om daarna in vrije positie met een hard schot de stand op 2-0 te brengen. De Leeuwarders zetten in de laatste 5 minuten nogmaals hun beste beentje voor, maar wat ze ook proberen, met hun wel goed maar veel te korte samen spel zien ze geen kans de R.E.S.-defensie waarin de jeugdige Tolsma zich uitste kend aanpast, ook maar eenmaal in ern stige moeilijkheden te brengen. Na de thee eindigt het eerste R.E.S.- offensief met 2 kopballen van gebr. Van der Zee over en langs de paal en een keihard schot van Van der Werf in han den van de keeper. Na 8 min. nemen de gasten het offensief over en als Bos ma één minuut later een fout maakt, weet de rechtsbinnen deze af te straffen met een goed doelpunt. Eén minuut later is het verschil echter al weer tot 2 doelpunten uitgegroeid, doordat, opnieuw na een lange pass de backs weer vergeten in te grijpen en hierdoor W. van der Zee voor de 2de keer kans ziet met een ver hard schot no. 3 in de touwen te jagen. Na dit doelpunt zakt het spelpeil zien derogen, totdat er in de 26e minuut ein delijk weer wat meer leven in de brou werij komt, vanwege enige zeer gevaar lijke terugspeelballen, zowel van R.E.S. als van de Leeuwarder defensie, waarbij de resp. keepers alle moeite hebben een doelpunt te voorkomen. Tot aan de 30e minuut blijft het spel volkomen gelijk opgaan, maar als R.E.S. dan na een scrimmage de bal voor de 2 6 2 0 10 7 6 4 10 5 9 2 11 5 10 5 11 3 12 3 13 Zo’n vistuig is opgebouwd uit een ste vige 5 a 6 meter lange paal, die onder steund wordt door twee gekruiste palen. Op het eind van de paal, die enkele me ters over de 3 meter hoge kademuur uit steekt, is een katrol bevestigd, waar door een staaldraad loopt, waaraan het kruisnet hangt. Vanaf de 4 hoeken van het ongeveer 5x5 meter vierkante net lopen de z.g. hoektouwen naar de hoofd draad, zodat het net, horizontaal in het water komt te hangen. Met een lier, die op een stevig onderstel gemonteerd staat, wordt het net weer omhoog ge draaid, totdat men de gevangen vis met een schepnet, dat aan een 5 meter lange buigzame soepele stok is beves tigd, er af kan scheppen. Heeft men de gevangen spiering er af geschept, dan wordt met een kleiner liertje het volle schepnet bij de muur langs omhoog gedraaid. Aangetrokken door het zoete water, dat vanuit het IJsselmeer de Waddenzee in gestroomd wordt, kernen enorme scho len spiering de door lange pieren om sloten „spuikom” binnenzwemmen en wachten hun kans af om door de ge opende sluizen het Usselmeer binnen te zwemmen. Doordat de spiering pas met het donker naar de wal trekt, wordt deze visserij ’s nachts met behulp van gaslampen uitgeoefend. Het is ’s nachts half twee. Bij het licht van een suizende gaslamp, die tevens voor wat warmte zorgt, zit ten in een klein wankel hokje, de vis- serlui, diep weggedoken in hun jekkers, huiverend voor zich uit te staren. De harde noordwesten wind giert en fluit door de draden van de totebel en bruisend rollen de golven tegen de glooi ing aan. De grote schuifdeuren van de sluizen hangen geheimzinnig piepend en kreu nend in hun zware kettingen en in de verte klinkt het krijsen van de honge rige meeuwen. Een enkele late auto raast over de verlaten Afsluitdijk. Veel is er vannacht nog niet gevangen. Een halve ton spiering ligt witglinste- rend op een oud stuk kleed uitgespreid. Maar straks zal de vangst wel beter worden, want dan komt het water op en als de vloed „er goed in zit” komt ook de spiering naar de wal. Het schorre gekrijs van de kap- en stormmeeuwen, komt steeds dichterbij, hetgeen een goed teken is, aangezien deze vogels ook op spiering azen. Een van de mannen rekt zich uit en zegt geeuwend: „We moeten maar weer es draaien, jongens.” Als de mannen één voor één naar bui ten stappen, slaat een koude motregen hen in het gezicht. Bij het witgele licht van enkele lampen die buiten zijn opge hangen, zien de mannen de schimmen van enkele haastig wegvluchtende rat ten, die zich aan de spiering te goed deden en angstig in de gaten tussen de stenen kruipen. Twee stalen manden met spiering van de vorige haal, worden op het kleed leeg gestort en nieuwsgierig kijken de mannen over de muur naar beneden. Onder de lamp, die aan een touw is op gehangen en tot vlak boven het schui mende water hangt, zwemmen duizen den spiering in een grote dichte kring cirkelend om de lamp heen. „Het ligt droog,” is het commentaar. „Draaien!” Het stukje hout, dat tussen de tand- 5 gebakken bokkings 10 cent. 4 gebak ken scharren 10 cent. Bosma, Sneker- straat, Bolsward. Grote Prins Willem herdenking te Bols ward .Ook op andere plaatsen samen komsten. ;ean. De kant fan in Zetelverdeling 2e kamer. R.K. Staatspar tij 28 (2 verloren) SDAP 22 (2 ver loren), A.R. 14 (2 gewonnen), CHU 10 (1 verloren), Vrijheidsbond 7 (1 verloren), Vrijz. Dem. Bond 6 (1 ver loren), Staatk. Geref. Partij 3 (als vo ren), Communistische Partij 4 (2 ge wonnen), Herv. Geref. Staatspartij 1 (als voren), Nat. Boerenbond 1 (als voren), R.K. volkspartij 1 (nieuw), Verbond voor Nat. Herstel 1 (nieuw), Rev. Soc. Partij 1 (nieuw), Chr. Dem. Unie 1 (nieuw), Nat. Soc. Partij 0, Alg. Ned. Fascistenbond 0, Ned. Fascisten Unie 0, Oranje Fascisten 0, Verb, van Nationalis ten 0. Wy fortelie neat gjin nijs, as wy sizze, dat de regearing en de lanbou-organi- nacht mei dwaende nou ta wol der jit net folie ienriedichheit komme. Hokfoar kant moat it üt? Yn greate streken kin men twa wegen g< forleging fan de kostpriis troch ratione ler produksje yn it bitrouwen, dat it sterkste aparaet de ynternationale konkur- rinsjë wirihe sil en dat de Euromerk hjir foar üs lan in bettere takomst biedt, of de wei op fan de biperking fan de pro duksje, sadat de merk krapper wurdt en de prizen dertroch oanlüke sille ta it peil fan de kostpriis? Tusken dy beide sil men in kar meitsje moatte. De foarstanners fan de earste wei wize derop, dat oant 1957 ta de produksje fan Nederlan jit altyd foar net-sakjende prizen ófnomd waerd. Dat yn üs wich- stichste exportlannen in sterke bifolkings- Alhoewel Steenwijker Boys zondag met 2-1 van Nicator verloor, toch blijken de Steenwijkers zich nog aan een strohalm te kunnen vastpakken, daar achteraf blijkt, dat zij onlangs een protest heb ben ingediend tegen de 2e goal in de wedstrijd M.S.C.St. Boys, welk pro test door de K.N.V.B. is toegewezen, waardoor hun puntenaantal met 1 ver meerderd werd en M.S.C. 1 in minde ring werd gebracht. Hierdoor hadden de Boys zondag j.l. nog een prachtkans om zich definitief veilig te stellen, maar het Leeuwarder Nicator ontnam hen deze kans op sportieve wij ze, de hoofdstedelingen wonnen n.l. met 2-1 en daar M.S.C. met dezelfde cijfers van W.Z.S. in Sneek won, is de toestand voor de Boys weer zeer kritiek gewor den. Wel staan ze in puntenaantal gelijk met M.S.C., G.A.V.C. en W.Z.S.maar de Steenwijkers zijn uitgespeeld en heb ben dus niets meer in het midden te brengen. W.Z.S. moet nog naar Nicator en Ber gum en het moet al heel raar lopen als de Snekers uit deze 2 ontmoetingen niet 1 winstpunt halen. De enigste hoop van de Boys is, dat er bij M.S.C.G.A.V.C. een verliezende partij komt, waardoor zij nog kans heb ben via een beslissingswedstrijd 3de klasser te blijven, maar wanneer gelijk gespeeld wordt en er is grote kans, dat beide belanghebbenden elkaar de bal toegooien, dan is het lot van de Steen wijker Boys bezegeld. JubbegaD.O.G. werd een vriendschap pelijk partijtje, waarin de kampioenen met 2-1 aan het langste eind wisten te trekken. Ie lanbou, sadat op in „goed geleid soci aal en economisch verantwoord bedrijf” in reedlik bistean bliuwe soe. Ik tink der net oan om hjir ek mar ien wurd fan yn twivel to lüken. Dit is de grounwet fan de hiele lanboupolityk en dy moat bi- warre bliuwe. Mar dat nimf net wei dat dêrmei de hiele tryste situaesie libbens- great bliuwt, sa’t dy is en dat kin op De stand in 3de Jubbega R. E. S. Nicator D. O. G. Olyphia Emmeloord Bergum Steenwijk W. Z. S. M. S. C. G. A. V. C. St. Boys wielen van de lier was gestoken en als rem fungeerde, werd weggetrokken en kalm begon een van de vissers het net op te draaien. Zonder dat de spieringen zich van het van onderen opkomende gevaar bewust waren, bleven ze, onweerstaanbaar door het licht van dé lamp, aangetrokken, rondzwemmen. Nog een paar draaien en dan bemerken de onderste vis, dat er iets niet in orde is. Als zilveren pijltjes schieten de visjes door het water en de hele school zwermt zenuwachtig door elkaar. Maar voor de meesten is het al te laat. De stangen van bet net rijzen uit het vter omhoog en slechts een enkel visje kan er nog over heen schieten. Sparte lend en springend rollen de blinkend- witte visjes het net langs, tot ze als een grote bruisende kluit onder in het net liggen. Doordat het net de vorm heeft van een omgekeerde pyramide komt de vis dus allemaal in een kleine ruimte, waaruit ze gemakkelijk kan worden opgeschept. Nu was de beurt aan de man met het schepnet en de beugel glijdt de muur langs in het net. Met een paar schep- bewegingen is het net vol. „Op!” Dit is het teken voor de man aan het kleine liertje en langzaam wordt het Verdere uitslagen zijn; O.N.S. 4Bolsw. 2 Oudega-W. IABolsw. IA Blauwhuis 2C.A.B. 4 C.A.B. IB—L.S.C. 1B C.A.B. 2BSneek 3B R.E.S. 2Friesland 3 R.E.S. 3Bakhuizen 2 Lemmer IAR.E.S. IA Lemmer 2BR.E.S. 2B Rest afgekeurd. klasse is: 18 12 11 12 8 8 7 8 5 5 6 6 Hier volgen nog enkele bijzonderheden van de op zaterdag 10 mei a.s. te hou den 1ste Ronde van Friesland, over een afstand van 180 km, waarvoor 157 ren ners hebben ingeschreven. De Ronde is reeds internationaal, door deelname van een ploeg van 7 renners uit Berlijn. De route is nu definitief: Start Leeuwar den (Europaplein) Marssum, Berlikum, Minnertsga, Franeker, Tzum, Wommels, Bolsward, IJsbrechtum, Sneek, Hom- merts, Spannenburg, St. Nicolaasga, Scharsterbrug, Haskerhorne, Oudehaske, Heerenveen, Langezwaag, Gorredijk, Beetsterzwaag, Drachten, Rottevalle, Surhuisterveen, Drogeham, Kooten, Twijzel, Zwagerveen, Zwaagwesteinde, Murmerwoude, Dokkum, Birdaard, Wijns, Leeuwarden, finish op de Voor streek. De start is te 15 uur, finish pl.m. 19.45 uur. Om 14.30 uur vertrekt de reclame-kara- vaan door de stad, op 10 minuten ge volgd door de renners met jury en volg- wagens. dat dit hjir op delkomt, dat de 28.4 dan likernóch op 28 sinten komme sil. Lyk- wols sil dit bitsjutte, dat de taslach foar it lan delkomt op inkelde hünderten mil joenen, dy’t via de binnenlanske konsu- mint en via de bilêstingbiteller wer op- brocht wurde moatte. Hoe’t men nou ek tinkt oer de biilikheit en de needsaek fan dizze taslach, it bliuwt foar boer en net-boer in fortriet- like saek dat it dizze kant ütgiet. Hwat it finansiele diel oanbilanget kin men it forgelykje mei de wurkleazenstipe üt de krisisjierren fan 1930. It sil wol moatte, sei men doe, mar it kin en mei sa net bliuwe. Hwant mei en troch dizze mil joenen wurdt de saek op himsels net soun en men soe dochs yn de goedich- heit net hoopje, dat it sa al mar troch gean soe. Dat kin gjin lan üthalde en dat kin gjin folk op ’en dür drage. It kin hast elk wol düdlik wêze, dat ik alhiel stean efter it stanpunt fan de nei- oarlogske forhaldingen, hwer by mear as tsien kear troch de regearing sein is, dat hja soargje soe foar in garansje op de prizen fan de basisproducten yn de HOE LANG KIN SOKS DI ORJE? Der sil wol nimmen wêze, dy’t de situ- aesje fan de suvel, sa bilangryk foar hiel Fryslan en likegoed foar hiel Nederlan, net swier op ’e mage leit. It is ek in tige nuodlike saek. Oan de iene kant in sterk forhege kostpriis, wy gyngen yn fiif jier fan 20 sinten nei 28.4, oan de oare kant gelykbliuwende of sakjende prizen foar de ütfierde suvel. De op- bringst fan dat diel wie foar fiif jier 20.2 en yn ’57 jit 21.7, wylst it sünt dy tiid net ünbilangryk sakke is. Der is dus groeid in bliuwende en alom greater wurdende ófstan tusken de pro- duksjekosten en de prizen op de büten- 4e week april 1933 Een mijn van Engelse origine, die zich ongeveer 15 jaar te Zurich bevond en een groot gevaar opleverde voor de vissers - is door deskundigen op de zgn. vogel- sl°gge ek plaat tot ontploffing gebracht. Verschil- 1 ytse bi- jencje rujten zijn hierbij gesneuveld. Better in blyn hynst as in leech helter. groei to sjen is; dat de wolfeart en de leanen omheech geane en dat dêrtroch it brüken fan tsiis en fette kofjemolke bilangryk tanaem. Hja helje jit oan, dat ek de kondins rom- mer merk fynt en dat yn de lannen fan Azië en Afrika aloan mear hjirfan brükt wurdt. Hja wize op de prestaesjes fan de Nederlanske boer, dy’t better binne as dy fan de kollega’s yn oare lannen en hja wolle ha, dat der jit hiel hwat dien wurde kin om de produksjekosten leger to meitsjen. Mei it rommer wurden fan de grinzen sjogge hja hiel wol takomst foar de su vel as hja mar net to djür wurdt. Hja kinne wol ynskikke, dat de regearing miljoenen oan de lanbou bisteget, mar wolle ha, dat dizze brükt wurde om de pleatsen en lannen, de masines en de methoades to forbetterjen, sadat mei bi- hald fan in reedlik ynkommen foar de boer de kostpriis fan de suvel stadichoan sakje sil. De minne forkaveling, de wet- terpihearsking, de ütsloerde en üngeryf- like spullen, it üntbrekken fan wetterlie- ding, elektrisiteit en oare forsjenningen sit harren dwers. Party fan har nei de tsientüzenen fierst to driuwkes, hwer’t in rationele produksje net ütfierber is en hwer’t de arbeidspro- duktiviteit fierst to leech bliuwt. Hja wolle yn dizze dingen it mes djip ynset- te en bitrouwe dan, dat er nei koarte jier- ren wol wer in reedlike basis foar de molke foun wurde sil. Best guod, sizze hja, foar in oannimlike priis, fynt op den dür syn wei rounom yn ’e wrald. En dat kinne wy lev er je as wy minsken en it lan, de pleatsen en de masines, it foer en de dong, de kij en de fabriken mar modern en op ’e hichte fan de tiid bringe. Troch dizze middels wolle hja de kost priis stadichoan bringe op 27-26-25-24 sint en leger en hja binne fêst fan mie- ning, dat soks foar de fiere takomst it iennige middel is om de boer en Neder lan wer stevich op fuotten to bringen. Mar de oare partij is ek net sünder wa pens. En har arguminten binne net min der de muoite wurdich om ris goed hifke to wurden. Hwant de bislissing oer de wei, dy’t de boerestan en Nederlan yn- slaen moat is fan it heechste bilang en wy allegearre hawwe der direkt en yn- direkt alle bilang by. Mar dêroer dan de oare kear! Der is dus gi :di duksjekosten lanske merk. Op dit stuit barre de boeren sahwat twa dübeltsjes foar in KG. molke en as dit net foroaret, dan sil op eltse KG. molke üt de mear-opbringst fan de binnenlan ske konsumpsje en de skatkist in sint as acht per KG. bybitelle wurde moatte. Op in gewoan spul is dat net minder as achttüzen goune. Ut fierwei de measte provinsjes komme birjuchten, dat de molkestream stikken heger leit as forline jier, sommige fabriken hawwe 15 mear molke, guont 20%. Dit hat al ta gefolch hawn dat de minister de garansje biperke hat ta it kwantum fan forline jier, dat wol sizze, dat de totale taslach net heger giet as oer it kwantum molke fan '57. De garansje hjit op dizze wize globael en haldt yn dat as der 10% mol ke mear komt as yn ’57 eltse boer hwat minder taslach kriget. Ir. Swierstra mient, Jï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1