Bakker S. I. Faber koninklijk onderscheiden Rusland wil Polen en Tsjecho-Slowakije in het vooroverleg betrekken 1-T I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Nasser gaat 18 dagen in Moskou op bezoek Voetbal Gouden filmpjes w. over- 'Hl 54e JAARGANG VRIJDAG 2 MEI 1958 No. 34 Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo zijn vertegenwoordigd, nl. de Sovjetunie zelf door Gromyko, ambassadeurs van Polen en Tsjecho Slowakije. 0-0. toezicht zouden zijn onderwor- De „clou” VRIÉNDELIJKE HANDDRUK C1U I1 I41 ulaVCll lllUzULv-11 Jluclllj N.1CCCCL ii ook een man van de decentralisatie is, gen viel. Ook was hij gedurende 16 ja- Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) WIELERSPORT Successen voor H. Zwaagstra en F. Gerritsma. Het lijkt er veel op, dat de Bolswarder renners dit seizoen heel wat van plan zijn. Zondag verschenen ze n.l. voor de eerste maal aan de start in de ronde van 14 13 13 13 12 13 10 14 10 9 5 6 5 4 3 2 2 2 3 7 7 7 5 22 20 15 12 10 10 8 5 51-26 49-27 42-35 44-49 40-47 34-35 17-31 28-51 Helpman-Groningen en toen de eerste 10 ronden verreden waren, waarbij H. Zwaagstra, F. Gerritsma en J. Engwer- da steeds in de voorste gelederen te vinden waren, begon het er al op te lij ken, dat de Bolswarder jongens een ern stig woordje zouden meespreken. En inderdaad bleven ze succesvol mee- THEO OLOF, SOLIST IN BEET- HOVEN-PROGRAMMA VAN FRYSK ORKEST Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Woensdag 7 mei a.s.geeft het Frysk Or kest 'n Beethoven-concert in ,,de Doele” te Bolsward, waarbij een van Neder lands grootste violisten, Theo Olof, als solist optreedt in het vioolconcert in D. Dit vioolconcert neemt in zijn genre een bijzondere plaats in, omdat het virtuoos en concerterend element van de viool geenszins afbreuk doet aan het symfo nisch karakter der orkestbehandeling. Het is een der rijkste uitingen van Beet hovens genie. Het wijds opgezette eer ste deel en het prachtige Larghetto doen in grootsheid voor geen van zijn sym fonieën onder. Voorts bestaat het programma uit het oktet voor blaasinstrumenten. Geduren de de gehele tweede helft van de 18e eeuw hielden verschillende Duitse vors ten en rijke edellieden er een eigen mu ziekkapel op na. Genoemd oktet is ge schreven voor een dergelijk ensemble van acht blazers, die aan het hof werk zaam waren van de keurvorst van Keu len. Het werk draagt een opgewekt ka rakter, waarvan een ieder zal kunnen genieten. Het concert wordt besloten met de 5de symfonie. Men noemt dit werk dikwijls noodlotssymfonie, omdat Beethoven, op het aanvangsmotief van het eerste deel wijzende, gezegd moet hebben: ,,Zo klopt het noodlot aan de deur”. Het hoofdmo tief, dat tijdens de tweede wereldoorlog een symbool van de vrijheidsgedachte geworden is, bestaat slechts uit enkele tonen, doch deze zijn geladen met een verbijsterende spanning. Hetgeen Beet hoven met dit klopmotief bereikt, grenst aan het wonderbaarlijke. De toegangsprijs voor het concert be draagt slechts f 1.terwijl abonnees B.I.C. op vertoon van abonnementskaart een reductie van f 0.25 genieten. Jonge ren tot 17 jaar betalen f 0.75. meer, ten slotte waren er nog slechts 20 van de 46 renners in de baan, met de Bolswarders in de voorste gelederen. Tegen het einde zakte Engwerda welis waar iets af, maar Zwaagstra en Ger ritsma bleven de toon aangeven, wisten in de laatste ronde een uitstekende po sitie in te nemen en zowaar presteerden deze 2 jonge renners het met een prach tige eindspurt de le en 2de prijs in de wacht te slepen. H. Zwaagstra werd no. 1 en F. Gerrit sma no. 2. Daar bovendien ook verschillende sprint- prijzen in de wacht waren gesleept, keerden de Bolswarder jongens met een schat van prijzen naar huis terug. Inderdaad een fraai succes en zeer zeker een felicitatie waard. kracht van het Westen weer verder wordt weer het 2 2 5 0 0 2 2 1 11 en De Jong’s Nieuwsblad C.A.B. IA adspiranten speelden tegen de dito van W.Z.S. een vrij matte wed strijd. De Snekers waren dan ook over alle linies sterker en wisten voor de rust een 2-0 voorsprong te nemen. Na de rust werd er in de eerste minuten veel beter aangepakt, maar de voorhoe de, waarin alleen linksbinnen en rechts buiten een goede partij speelden, was niet bij machte om het de wit-zwarte defensie ook maar eenmaal moeilijk te maken en daar bovendien ook de mid- denlinie het deze middag niet kon bij benen, was het geen wonder, dat de bei de backs het zwaar te verantwoorden kregen. Nog 4 maal wisten de Snekers keeper Hollander te passeren,«zodat het einde kwam met 6-0 voor W.Z.S. Het was voor de rood-witte jeugd woens dag trouwens geen beste dag, want ook 1B verloor met 4-0 tegen Sneek 1B en C.A.B. met 2-0 van Oranje Nassau 3B. Nasser gaat zelf gedurende niet minder dan 18 dagen te Moskou op bezoek, maar men gelooft niet dat hij er zich voor zal laten vinden zijn neutralistisch standpunt te laten varen omdat hij juist dan geen Sneek krijgt waterleiding. Met de bouw van de 44,6 meter hoge watertoren is be gonnen. van de Brusselse tentoonstel ling in 1910 zal zijn een toren, veel hoger dan de Eifeltoren. Het Israëlitisch kerkbestuur te Bolsward heeft de kerkelijke goederen bij adver tentie te koop aangeooden. De opperra- bijn van Friesland heeft bij deurwaarders tekend. De ondergetekende maakt aan ’t geacht publiek van Bolsward bekend, dat hij zich heeft gevestigd als bakker op de Grote Kampen. Hij hoopt zich door nette bediening een ieders gunst waardig te maken. S. Visser. P. B. Van Ham, tandarts, Sneek houdt voortaan elke donderdag zitting te Bols ward bij de heer Hommes, confiseur. Dijkstraat. belangrijke rol meer in de Arabische wereld zou kunnen spelen. Hij stuit daar bij toch al op felle oppositie, o.a. van Irak, dat geweigerd heeft nog verdere bijdragen ding van Op Cypn Vanwege de Interlandwedstrijd Neder landTurkije, die zondag in het Stadion te Amsterdam gespeeld wordt, staat de competitie van de K.N.V.B. zo goed als stil, zodat we deze keer alleen de F.'V.B.. ers in het veld zullen zien. Hier voorspellen we: Bolswardia 2Heeg 3: wint Bolsw. Bolsw. IA—Q.V.C. IA: gelijk spel. Bolsw. 1BZeerobben 2B: wint Bolsw. Friesland 3C.A.B. 2: gelijk spel. R.E.S. 4BI. Boys 4: wint R.E.S. C.A.B. 4Blauwhuis 1: wint Bl.huis. L.S.C. IA—CA.B. IA: wint L.S.C. L.S.C. 1B—R.E.S. 1B: wint L.S.C. Zaterdag speelt Bolswardia een vriend schappelijke wedstrijd tegen Oeverzwa- luwen van Koudum. maar de Russische premier schijnt nog al tijd rekening 4e moeten houden met een sterk stalinistische stroming geleid door Soeslov in zijn eigen land. En daarom schijnt hij een brief aan Tito ge richt te hebben waarin hij heeft betoogd dat de Zuid Slaviëers het recht wordt toegekend eigen inzichten in het binnen land te verwezenlijken, maar het commu nistische blok heeft het recht eenheid te eisen in de ideologische en buitenlandse kwesties welke alle communistische lan den raken. Hoewel noch Chroesjtsjew noch Tito ge neigd blijken het geschil tot het uiterste te drijven, tekent zich toch duidelijk een nieuwe verwijdering tussen beide poten taten afte Moskou vreest men kennelijk dat de denkbeelden van Tito een ongun stige invloed zullen hebben op de ge dragingen van bepaalde satellietstaten je gens de partij en de regering van de Sovjetunie. Van het verdere nieuws zij vermeld het einde van de conferentie van onafhanke lijke Afrikaanse staten in Ghana. Er zijn allerlei resoluties aangenomen, waarin ’t recht op onafhankelijkheid van alle Afri- kaanselanden ook van Algerije werd be vestigd; de rassenscheiding werd natuur lijk scherp veroordeeld, maar de resolu ties waren niet zo fel als ze hadden kun nen uitvallen voor de vroegere of nog koloniserende landen. Ook de Ver. Arabische republiek, gevormd door Egypte, Syrië en Je men, met welk laatste land Enge land aan de grenzen van Aden weer strubbelingen heejt, was op deze conferentie vertegenwoordigd. Het eiland Ameland zal het voortaan zonder politie moeten doen. Voor de aangestelde rijksveldwachter was geen woning beschikbaar, zodat de titularis naar de vaste wal wordt verplaatst. Een landweerman, die de volgende week onder de wapenen moet komen, heeft een maand uitstel gevraagd omdat hij twee broedse kippen op eieren heeft zitten, die zijn verzorging niet kunnen missen. ren diaken en was hij lid van de hoor- commissie. Op maatschappelijk gebied was de heer Faber o.a. lid en secretaris van de ge meentelijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Faber staat bekend als een be minnelijk mens, een harde werker en een persoonlijkheid, die de bescheidenheid zelve is. Bij zijn 65-jarige leeftijd noemden zijn collega’s in huldigingsartikels in „de Bakkerij” zijn werk als redacteur en secretaris van de Prov. Friese Bakkers- bond meer dan 18 karaats en schreef men: „als bakkersstrateeg heeft hij zijns gelijke niet, hij lijmt wat kapot is en remt af wat te fel gaat”. De plechtige uitreiking van de versier selen bij deze hoge onderscheiding beho rend vond plaats in de raadszaal. Hierbij werd behalve door burgemeester Mr. J. A. Geuke^s, het woord gevoerd door de heer M. Schiere van Surhuis- terveen, voorzitter van de Prov. Friese Bakkersbond, de heer S. Tamsma van Kollum, oud-voorzitter van deze Bak kersbond, de uitgever van „de Bakkerij” de heer A. J. Osinga en de heer J. Boe- kema. De heer I. S. Faber, zoon van de onder scheiden nestor der Friese bakkers sprak een dankwoord voor de grote belang stelling bij deze plechtigheid betoond. Woudsend-Bolswardia De thuisclub onderneemt de eerste aan vallen maar resoluut worden deze af geslagen en dan ontwikkelt zich een kwartier lang een strijd, die hoofdzake lijk op het middenveld afspeelt. Eerst dan komt Bolswardia er beter in en reeds 5 minuten later weet Boontje de Woudsender keeper. gedeeltelijk te verschalken. Wel wijst de arbiter re soluut naar het midden, maar de spor tieve Boontje geeft te kennen, dat de bal de lijn niet heeft gepasseerd, waar door het doelpunt wordt geannuleerd. Alhoewel de strijd tot aan de rust vrij wel gelijk op blijft gaan, toch krijgen de Bolswardianen de meest serieuze kansen, maar de voorhoede weet niet voor een juiste afwerking te zorgen, waardoor de stand dubbel blank blijft. Na de thee pakt groen-wit direct ste vig aan, waardoor de gastheren volko men overspeeld worden. Steeds maar weer weet de middenlinie haar voorhoe de aan het werk te zetten, Van der Eems en Faber krijgen dan ook legio kansen om te scoren, maar steeds zien ze nog kans de bal langs de verkeerde kant van de paal te dirigeren. Ook Duiker is niet gelukkig met zijn schoten, ver schillende malen weet hij zich langs de Woudsend-verdediging te werken, maar ook hij weet na zijn verschillende door braken de kroon niet op het werk te zetten. De thuisclub moet zich tot enkele sporadische aanvallen bepalen, deze zijn echter allen van gevaar ontbloot, zodat ook aan deze kant geen doelpunten in ’t spel voorkomen. In de laatste 5 minuten zet groen-wit de tanden nog eens extra op elkaar, wel wordt het een ware belegering, maar het goede schot is en blijft achterwege en als de arbiter voor de laatste maal fluit is groen-wit wel gedwongen, ondanks ’n grote veldmeerderheid met een 0-0 gelijk spel genoegen te moeten nemen. De stand in de zaterdagmiddagcompeti- tie is: Delfstrahuizen D. O. G. Zm. Bolswardia Y V. C. C. V. V. O. Workum 2 Woudsend Makkum De gespeelde wedstrijden. Voor Bolswardia stond een uitwedstrijd op het programma tegen Woudsend. In de eerste helft wogen beide partijen aardig tegen elkaar op, doch na de rust was groen-wit verre de meerdere van de gastheren. De ene aanval na de an dere golfde op *t Woudsenddoel af, maar het schot was en bleef zoek en daar de paal enige malen voor de rest zorgde, draaien. Het veld dunde hoe langer hoe bleef het 0-0. Bolswardia 2 had een beter schot in de benen, de reserves scoorden in Heeg te gen het 3de elftal 4 maal, waartegen over de thuisclub 2 voltreffers plaatste, zodat de groen-witten met een 4-2 zege de terugreis konden aanvaarden. aangetast door ’t Britse besluit nog 10.000 man Engelse troepen van vasteland terug te nemen. Behalve de verhouding tot Duitsland was in de afgelopen Nadat de Westelijke Grote Drie er de Sovjetunie op hadden gewezen, dat afzonderlijke gesprekken tussen de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, en de ambassadeurs van de Ver. Staten, En geland en Frankrijk slechts tot vertraging van de voorbereiding van een eventuele conferentie zouden kunnen leiden, stemde Moskou toe in een gesprek met de drie ambassadeurs tegelijk. Maar onder één voorwaarde, nl. dat ook het communistisch blok door drie landen zou zijn vertegenwoordigd, nl. de Sovjetunie zelf door Gromyko, en de Bij Koninklijk Besluit van 22 april j.l. werd de heer S. I. Faber te Bolsward benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Sijbrandus Izaks Faber kreeg deze hoge onderscheiding wegens zijn vele verdiensten op vak-organisatorisch en kerkelijk gebied. Hij werd geboren op 27 mei 1883 en viert dus spoedig zijn 75ste verjaardag. Tevens is hij dan 50 jaar als bakkers patroon werkzaam, voorwaar een uniek jubileum. De heer Faber doet echter nog heel wat meer dan ’s morgens vroeg voor de oven staan. Op 7 september 1920 werd de heer Faber secretaris van de Provinciale Friese Bakkersbond, een functie, die hij dus reeds bijna 40 jaar vervult. Ook had hij vele jaren zitting in het algemeen bestuur van de Nederlandse Bakkersbond, is hij reeds 17 jaar exami nator van de Stichting voor Vakoplei ding en Examens in het bakkersbedrijf, ruim 25 jaar jurylid van landelijke en rayonale bakkersvakwedstrijden en be hoort hij tot de kernjury. Een belangrijke functie van de heer Fa ber is zijn redacteurschap van het te Bolsward bij A. J. Osinga N.V. uitgege ven bakkersvakblad „de Bakkerij”, waarin hij iedere week weer een nieuw artikel schrijft en hierin steeds weer blijk geeft van een ruim inzicht in al de vaktechnische en organisatorische vraagstukken, die ook de bakkerswereld niet onberoerd laten. Een groot aandeel had de heer Faber steeds in het organiseren van bakkers tentoonstellingen, bijv, in de totstand koming van de NEBAT te Bolsward in 1930 en verleden jaar nog in de bak kerstentoonstelling te Lichtenvoorde. - Tot 1935 was de heer Faber ook nog secretaris van de afdeling Bolsward van de Prov. Friese Bakkersbond. Ook op kerkelijk en maatschappelijk terrein maakte de heer Faber zich ver dienstelijk. Zo was hij gedurende een 20 jaar scriba van het College van Kerkvoogden der Ne>d. Herv. Gemeente in welke periode de restauratie van de Het is duidelijk dat wij op het ogenblik niet sterk genoeg zijn om aan te vallen. Onze dag komt met twintig of dertig jaren. Om te overwinnen moeten wij van de verrassing gebruik maken. De bour- geoise zal tegen die tijd ingeslapen zijn. Wij moeten derhalve beginnen met de meest spectucalaire vredesbeweging te lanceren, welke ooit heeft bestaan. Dit vredesvoorstel moet elektriserend werken en ongewonen concessies bevat ten. De kapitalistische landen, dom en decadent, zullen met vreugde aan hun eigen vernietiging meewerken. Zij zullen gegrepen worden door deze nieuwe ge boden vriendschap. Zodra hun argwaan is ingeslapen zullen wij ze met de wape nen in de hand verbrijzelen”. Tot zover dit citaat. Nu is er sedert de dertiger jaren heel wat veranderd, ook in de Sovjetunie, Stalin is weg en Chroesjtsjew is nu de dictator; al zijn maatregelen in het binnenland genomen tot decentralisatie van de industrie wijzen er op dat hij de strijd met de Ver. Staten en het gehele Westen thans meer op het economische vlak dan op ’t militaire wil voeren. De politiek van de Sovjetunie is er thans kennelijk op gericht het Wes ten op economisch en sociaal terrein te overvleugelen, maar men kan het niet uitgesloten achten dat als zij daarin sla gen, zij tenslotte het Westen de genade- stoot zou trachten toe te brengen met behulp van conventionele wapenen; of met deze haar communistische aanhan gers in het Westen, die zouden pogen van de sociale onrust daar gebruik te maken te hulp te kom.en. De Russen willen, en dat geeft steeds weer voedsel aan het Westelijk wantrou wen alleen maar van de kern- en niet van gewone wapenen af. Men acht het wel mogelijk dat de Sovjetunie ook om financiële redenen de kernwapen-produc tie wil stopzetten, deze verslindt geld, dat iedere staat beter voor zijn economi sche ontwikkeling zou kunnen gebruiken. Maar ze ziet toch ook in deze wapenen het meest effectieve strijdmiddel van het Westen tegen haar; dat dus het Westen in staat stelt het militaire evenwicht van krachten met het Oosten te bewaren. Vorige week was Mikojan, de eerste vice- premier van de Sovjetunie in Bonn om zijn handtekening te zetten onder het on langs tussen de Sovjetunie en W. Duits land gesloten handelsverdrag, een handi ge knaap die niet nagelaten heeft de W. Duitsers te vertellen hun troepen niet van kernwapens te voorzien of raketbases op hun gebied toe te laten. Wanneer het bereid was van beide af te zien, zouden de Russen zelfs als Bonn lid van de Navo bleef, bereid zijn W. Duitsland de garantie te geven dat Mos kou het in tijd van oorlog niet zou aan vallen met atoombommen en raketten. Het Westen heeft deze besprekingen te Bonn enigszins argwanend gadegeslagen, het weet dat Adenauer niet denkt aan ’n extra dans met de Russen, maar het Rus sische aanbod is voor andere Duitse poli tici en in ’t bijzonder voor de W. Duitse socialisten zeer verleidelijk. Maar daar staat weer tegenover dat Mikojan de W. Duitsers geen sprankje hoop gaf op de hereniging. Overigens zou de Navo in een zeer nadelige positie geraken als de strijdkrachten in W. Duitsland geen kern wapens en raketten zouden mogen heb ben. De Navo voelt zich tóch al niet ge lukkig met het feit dat de verdedigings- le week mei 1908 Aanbesteding van het maken van ver schillende gebouwen tot uitbreiding van de gasfabriek te Bolsward. te betalen voor de instandhou- de Arabische Liga. :us dreigen voor de Engelsen nieuwe moeilijkheden nu de Turkse min derheid in de grotere steden weigert be lasting te betalen aan Grieks Cypriotische overheden. Malta ligt volkomen overhoop met de re gering te Londen, nu de Maltezer pre mier Mintoff is afgetreden. Flij kon van de Engelse regering zijn zin niet krijgen inzake zijn buitensporige eisen voor fi nanciële steun, nu de bevolking geteis terd wordt door werkloosheid omdat de Engelse marinebasis is ingekrompen en hij eiste voorts dat als Malta geintegreerd werd met Groot Brittanië het ’t recht zou moeten hebben die overeenkomst eenzijdig op te zeggen. Van de Franse kabinetscrisis is er ter wijl wij dit schrijven nog geen nieuws; de kantonale verkiezingen in dat land wijzen er, hoewel de communisten talrij ke zetels verloren, niet op dat het in de toekomst gemakkelijker zal worden een hechte regeringsmeerderheid te vormen; zowel de conservatieven als de socialisten wonnen zetels. In Zweden wordt het parlement ontbon den omdat de sociaal-democratische min derheidsregering haar aanvullende pensi oenwet verworpen zag; de Belgische volksvertegenwoordiging heeft haar tijd uitgediend, de verkiezingscampagne voor de nieuwe is begonnen. Tenslotte, maar niet het onbelangrijkste, de feestelijkheden ter viering van het tienjarig bestaan van Israël, van een handvol enthousiaste Joden uit alle delen der wereld in luttel aantal jaren gegroeid tot een strijdbare gemeenschap van 2 miljoen zielen, zijn begonnen. De westduitse bondskanselier Dr. Konrad Adenauer en de russische onder-premier Anastas Mikojan drukken elkaar vriendelijk lachend de hand na afloop van een conferentie in Bonn. Links van Dr. Adenauer staat de russische ambassadeur in West-Duitsland Andrei Smirnov. Of op de keus dezer beide landen door Moskou het feit van invloed is geweest dat het ene, Polen, een z.g. nationaal communistische en het andere, Tsjecho- slowakije, ’n Stalinistische regering heeft, zodat beide communistische stromingen bij de onderhandelingen zouden zijn be trokken, weten we niet. Beide landen zij n echter aan de Russische buitenlandse po litiek gebonden, de Pool Gomulka heeft dezer dagen dat nog eens nadrukkelijk verzekerd; zij zouden bij de besprekingen niet die vrijheid van beweging hebben ten opzichte van Moskou, welke de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, hoewel verbonden in de Navo wel ten opzichte van elkaar hebben. De Westelijke Grote Drie voelen weinig voor deze concessie, te meer omdat de consekwentie daarvan is dat Polen en Tsjecho Slowakije ook ter topconferentie Ji zouden zijn vertegenwoordigd, en dan C zouden daarvoor nog heel wat meer lan den in aanmerking komen maar mis schien geven ze toe om niet de schijn te wekken dat ze de topconferentie willen saboteren. Men zou eigenlijk verwachten dat met zo’n conferentie in het voorzuitzicht, het schermutselen tussen beide partijen in het openbaar zou worden gestaakt om een goede sfeer voor de conferentie te schep pen. Maar niets daarvan. De Russen gaan voort het Westen te beschuldigen de con ferentie wel degelijk te willen saboteren o.a. door de W. Duitse troepen van kernwapenen te willen voorzien en voorts doen de vluchten van Amerikaanse vlie gers in het Noordpoolgebied weer op geld, al hebben de Russen met die klacht voor de Veiligheidsraad niets bereikt. De Amerikanen hebben om Moskou ge rust te stellen een redelijk voorstel aan de Veiligheidsraad aangeboden, nl. om een inspectiesysteem in het Noordpoolge bied in te stellen, zodat de gedragingen van beide partijen in dat strategische ge bied aan pen. Maar Moskou is nu eenmaal niet erg op controle gesteld en dat wekt een sterk wantrouwen in het Westen. In de archieven van de W ettelijke kan selarijen ligt nog altijd een uit spraak van Manuilsky, die in de dertiger jaren professor aan de krijgsschool in Moskou was en wel ke luidt: „oorlogvoering tot het uiterste tussen het communisme en het kapitalisme is onvermijdelijk. zichtsperiode de aandacht te Mos kou vooral gevestigd op de betrek kingen met Zuid Slavië. Zoals wij reeds in een vorig overzicht schreven is er een scherpe discussie ont staan over het congres en het partijpro gramma van de Zuid Slavische commu nistische partij ,wat geleid heeft tot het feit dat geen der andere Oost Europese communistische partijen officieel op het congres vertegenwoordigd was. In wezen schijnt het geschil te lopen over de kwes tie dat een te sterk centralisme in een communistische staat tot een bureaucratie voert, waarin de economische ontwikke ling dreigt te verstikken. Eigenlijk zou Chroesjtsjew ten deze aan de zijde van de Zuid Slaven moeten staan, daar hij I Martinikerk met zijn vele beslommerin- S - :R..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1