L. li EET WINNEN EN BEWAREN VAN HOOI SPAARBANK IN HENNAARDERADEEL voorwaarden voor de topconferentie Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen De Atlantische raad het oneens over de ar Buitenlands Overzicht Amerika aarzelend t.o.v. de neutralistische landen prin- ■hf Wie koopt een meisje? Gouden filmpjes 5e week mei 1908. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ook communisten zijn het onderling oneens b/7 J F Kr' 54e JAARGANG VRIJDAG 16 MEI 1958 No. 38 Hwat haf PIET. den lijke stijging te zien. (ken). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 505 of 535 (K 5157) ewezen, dat het its onvoldoende It libben fan ’e minske hjir op ierde is ien duorjende striid. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Rosier dit maar aan de Voogden voorstellen. Zij zijn de gastheren, wens als men niet mee wenst te dii kan men zich wel van het diner or ken. memoreren wij het volgende: r ke voor de Spaarbanken meen g den, waren de spaarcijfers over het afge- r_ ii i Dit was een gevolg van de zeer krappe -tgelopen jaar waardoor gelden voor belegging op voor de 6 procent Nationale Woningbouwlening). Makkum kreeg telefoon. Er zijn aansluitingen. De boerenhuizinge bewoond door J< van der Wal te Witmarsum uitgei Er woonden in de huizing 4 gez Ook waren er nog 9 koeien gi waarvan er 6 omkwamen. tisch uitsluitend de centrifugaal venti lator gebruikt, terwijl in Noord Holland bijna steeds een schroef ventilator is aan geschaft. In beide gebieden is men over de resultaten zeer tevreden. In dit stadi um is het niet mogelijk te zeggen welk type de voorkeur verdient. Goed verdelen is het halve werk. Voor een goede verdeling van de lucht is het nodig dat in het vak (ken) een verdeelsysteem wordt aangelegd. Vanaf de ventilator worden grote toevoergaten (80 x 80 cm) naar het midden van het vak gebracht. Men legt deze soms in, soms op de grond. Het materiaal is be ton of hout. Hierop wordt een rooster van takken gelegd, welke ongeveer 2 meter van de kant blijft. Om de lucht beter door het hooi te ver delen, wordt in het midden verticaal een (houten) koker opgetrokken. Bij lang werpige vakken gebruikt men wel eens Er wordt in de pers op s Paleis op het Loo ’s nacl wordt bewaakt, nl. door een arbeider op klompen voor f 1.25 per nacht. Overdag is de bewaking goed en bestaat deze uit kranige oud-krijgers, de borst gesierd soms met het hoogste eremetaal. Ook dit jaar zullen er weer duizenden Nederlanders naar Parijs trekken, hetzij „Vijf dagen volledig verzorgd” of op et gen gelegenheid. Velen van hen zullen de verleiding niet kunnen weerstaan een bezoek te brengen aan de Eifeltoren en daarna een souvenir te kopen, een verlangen waaraan van franse zijde met plezier zal worden voldaan. Hier een echt plaatje: souvenirverkoop- sters beschermen zich tegen de warme voorjaarszon door middel van grote parapluies. In ’t Limburgs dorpje Siisterseel Zou weer de vreugde tieren Men kan daar zeer origineel De eerste meidag vieren ’t Is uitverkoop, wie biedt er mee In Amors paradijsje De artikelen, voor ’t lentefeest Zijn honderd vrije meisjes. Spelregels, allemaal bekend Men hoeft niet te betalen Van elke koopprijs, tien procent In de collecte-schalen Opbrengst is voor de voetbalkas Die wil een zomerreisje Dus biedt maar op, je redt vast Voor honderd pop een meisje. De dochter van de kastelein Ontving de meeste hulde Zij mocht de uitverkorene zijn (Honderd zes en dertig gulden) Tien drie en zestig voor de klub Een lokkend eerbewijsje De koper zong hup Amor hup Ik heb het mooiste meisje. Dus voor een handje vol ping ping Kan zonder ’t echt te menen Ook een stille stijve jongeling Zich in het zoenen trainen Dit is geen nieuws, de boerenstand Biedt dikwijls hoger prijsjes Dan gaat het om een huwelijksklant Bedank voor zulke meisjes! Zowel in Peru, in Zuid Amerika, als in Libanon, een der Arabische staten zijn er anti-Amerikaanse de monstraties geweest. Die in Peru wijt de Amerikaanse rege ring aan communisten, doch waarschijn lijk houden ze ook verband met de de pressie' in de Ver. Staten, waardoor er minder vraag is naar Peruaanse grond stoffen, hetgeen er tot economische nood en sociale onrust leidt. In Libanon, de Arabische staat, waar een christen-meerderheid met moeite de teu gels in handen houdt, ageren waarschijn lijk agenten van Nasser voor aansluiting bij de Ver. Arabische republiek en tegen de Amerikaanse invloed. Door de heer Loré, fabrikant van p: pluies te Amsterdam is een kogelwerei stof uitgevonden. Door het 7e regim infanterie zal met deze stof een pr worden genomen. Een meisje gevraagd. Niet beneden 13 jaar. De heer Rosier stelt in de raad van gemeente Bolsward voor het diner op rekendag van het Stadsarmenhuis te ten vervallen. De armen worden v met schaarse hand bedeeld en de gel, van het diner kunnen beter besteed v Bij de bewaring van hooi treden dikwijls (grote) kwaliteitsverliezen op door broei. Dit is toe te schrijven aan het inschuren van hooi met een te hoog vochtgehalte. Ongunstige weersomstandigheden en te snel werken kunnen hiervan als oorzaak worden aangemerkt. Vooral ’t weerrisico speelt bij de hooiwinning een belang rijke rol. Het is van belang dat dit risi co zo klein mogelijk wordt gehouden. In dit opzicht trekken het vaker schud den van het gewas op het veld en het ventileren van hooi in de schuren de aandacht. WOMMELS. In de gehouden ledenver gadering van de Spaarbank Hennaarde- radeel werden de heren P. Kleinjan en J. Bergsma, resp. bestuurslid en commis saris herkozen. Uit het verslag over het boekjaar 1957 memoreren wij het volgende: In tegenstelling tot de laatste jaren, wel- i over het alge meen gunstige spaarresultaten oplever- waren de spaarcijfers over het afge lopen jaar weinig bevredigend. I' kapitaalmarkt en de belangrijke rente stijging, welke zich in het at. steeds voortzette en werden teruggevraagd langere termijn (o.a. 1 XV7 J. De inleg over 1957 bleef, vergeleken bij vorige jaren, behoorlijk op peil, doch de terugbetalingen gaven een aanmerke lijke stijging te zien. Het totaal van de inleg bedroeg over 1957 f 361.028,24 (v.j. f 306.094,31) terwijl aan de inleggers werd terugbe taald f464.055,17 (v.j. f248.242,31). Aan rente werd over 1957 bij geschreven f43.231,90 (v.j. f 39.599,70). Het to tale inleggerstegoed bleek na bijschrij ving der rente, in 1957 te zijn gedaald met f 59.795,03 en bedroeg op 31 dec. 1957 f 1.504.398,09. Het aantal uitgegeven spaarbankboekjes, gewone dienst, bedroeg in 1957 82 stuks terwijl 30 boekjes geheel werden terug betaald. Het aantal inleggers, gewone dienst, vermeerderde dus met 52 tot 938. Het aantal scholen, waarop in het afge lopen jaar werd gespaard, bleef ongewij zigd op 7. Het totaal-tegoed van de afd. Schoolspa- ren bedroeg op 31 december 1957 f 18.255,02 (v.j. f19.620,94). Het aantal ia omloop zijnde spaarbusjes 2 kokers, welke onderling door een dwarsstuk zijn verbonden. Teneinde de tegendruk in het hooi te verlagen wordt soms gebruik gemaakt van lattenroos- ters. Deze worden stervormig aangeslo ten op de luchtkoker, welke ontstaat door het optrekken van de koker in het hooi. Deze lattenroosters legt men meest al op i/3 en van de hoogte van het vak. Dit systeem wordt vrij veel toege past in Noord-Holland. De investeringskosten lopen uiteen van plm. f 1500,tot f 3000,Dit is mede afhankelijk van de grootte van het vak, of men meerdere vakken wil venti leren en de keuze van de ventilator. De exploitatiekosten bedragen ongeveer 1 ets per kg hooi. Door gebruik te maken van ventilatie in het hooivak kan men het weerrisico ver kleinen. Het hooi kan iets zwaarder wor den ingeschuurd. Voor de vroege hooi winning is dit zeer aantrekkelijk, omdat het dan zeer moeilijk is ’t hooi voldoen de droog te krijgen op het veld. Het is bij deze wijze van werken mogelijk het hooiruiteren ten dele te vervangen door een ventilatiesysteem in het vak. Dit is vooral van belang op die bedrijven waar de arbeidsbezetting aan de lage kant is. RLVD Sneek. de twijfel omtrent Amerika’s bedoelin gen bij eventuele Indonesische agressie in Ned. N. Guinea nog sterker geaccen tueerd werd. Een agressie welke Nederland en Austra lië tot gewapend optreden zou nopen, terwijl ook de Ver. Naties verplicht zou den zijn Indonesië tot de orde te roepen. We zouden ook kunnen wijzen op de weifelende houding van Washington in de FransAlgerijnse kwestie, doch staan daar nu niet bij stil, vermelden enkel dat in Frankrijk ’t eventuele kabinet-Pflimlin dat uit een minderheid der democratische partijen wordt gevormd door de nood gedwongen waarschijnlijk wat soepeler in zijn politiek tegenover de opstandige Algerijnen zal zijn. De Algerijnse oor log heeft Frankrijk economisch uitgeput, zozeer zelfs dat de regering waarschijn lijk de noodtoestand zal moeten afkondi gen en weer tot rantsoenering overgaan en de invoer moeten beperken. De aanvang van de Euro-markt, de ge meenschappelijke markt tusen W. Duits land, Italië, Frankrijk en de Benelux zal waarschijnlijk daardoor moeten worden aitgesteld. Want Parijs zal niet kunnen voldoen aan de afspraak tussen deze zes landen, dat zij met ingang van 1 januari a.s. onderling hun invoerrechten met 10 pet. zullen verlagen en de thans voor el kaar geldende invoerhoeveelheden zullen verdubbelen. Dit uitstel moge vooral de groep Franse industriëlen welkom zijn, die buitenland se concurrentie vreest, het is hoogst be treurenswaard ook omdat de vrijhandels zone in Europa, welke met de Euromarkt zou samenwerken en in welke groep En geland de leiding heeft, daardoor weer op losse chroeven komt te staan. Pas heeft de raadgevende vergadering van de raad van Europa weer een krachtig pleidooi voor deze vrijhandelszone ge houden, ook omdat als de markt van Klein Europa de Euromarkt dus onafhankelijk van een vrijhandelszone, waarbij andere vrije landen van Europa zouden zijn aangesloten blijft staan, dit moet leiden tot niet alleen economische verwijdering tussen beide groepen, maar ook tot politieke; ze zou dus de eenheid van vrij Europa schaden. zijde kritiek op dit programma geoefend omdat het „revisionistisch” zou zijn. Men vraagt zich echter af waarom Pe king zich op zo scherpe wijze in deze kwestie mengt. Dit nu brengt men in verband met een weer sterker opdringen van de zuiver marxistisch-stalinistische richting in het communisme in Rusland zelf, de satellietstaten en in China. Men veronderstelt wel dat over Zuid Slavië heen de Chinese kritiek gericht is op Chroesjtsjef, de vader van het revi sionisme, die desnoods de marxistische leer aan zijn laars lapt als hij maar af kan komen van de bureaucratie en in de economie en politiek resultaten kan be halen, welke Rusland naar de top der wereldmogendheden zal voeren. In neo-stalinistische kringen vreest men echter dat de meerdere vrijheid welke zowel het Russische volk als de volken in de satellietstaten door deze politiek krijgen, zal leiden tot de ondergang van het communisme. En nu Chroesjtsjef er niet snel genoeg in slaagt een topconfe rentie te beleggen en er de Russische verlangens door te drijven, zouden deze kringen de tijd gunstig achter voor een aanval op Chroesjtsjefs positie. Molotow, volbloed marxist, zou weer te Moskou zijn en betrokken zijn bij deze aanval, die ingeleid wordt met scherpe kritiek op Tito, omdat deze immers de laatste tijd min of meer door Chroesjtsjef in be scherming was genomen; het optreden van Tito en de Zuid Slavische commu nistische partij zou moeten bewijzen hoe verderfelijk de revisionistische politiek van Chroesjtsjef is en hoe deze ook meer en meer zal voeren tot verzet van de satellietstaten tegen de opperleiding van Moskou. Er zijn ook andere lezingen van de ontwikkeling in de communistische wereld; zo bv. dat Chroesjtsjef zelf naar het neo-stalinisme is overge gaan omdat hij heeft ingezien dat zijn soepeler politiek zowel in de Sovjetunie als in de satellietstaten dreigt te leiden tot het verlies van de greep van het Russiche dictatori aal regime op het eigen volk en dat der satellietstaten. Daarom zou hij concessies aan de Stali nistische stroming te Moskou hebben ge daan en zelfs een ultimatum aan Tito hebben gesteld dat Zuid Slavië zich bij het communistische blok zou moeten aansluiten. In ieder geval is het voorgenomen be zoek van de Russische president Woro- sjilow aan Tito niet doorgegaan en prees de Poolse premier Gomulka, ’n nationaal communist, tijdens een bezoek aan Hon garije het Russisch optreden bij het be dwingen van de opstand; beide tekenen van felle beroering in de communistische wereld. De Poolse leider wil zich blijkbaar vdi- lig stellen, als er te Moskou een koers wijziging plaats heeft. Of het waar is dat Chroesjtsjef, die grote bestellingen voor de opbouw van een chemische in dustrie in Rusland aan Amerika, Enge land en W. Duitsland in het vooruit zicht stelde, daarmee deze Westelijke landen een lokaas voorhield om soepel te zijn op een waardoor hij zijn speculaties waartoe de huidige toestand achter het Ijzeren Gordijn aanleiding geeft. Sommige commentatoren schrijven ook al dat als Chroesjtsjef nu wel bereid is mee te werken aan de instelling van een com missie van controle op het stopzetten der kernproeven, dit gebaar ook slechts be doeld is als een poging tot versterking van zijn eigen positie. te zijn op een eventuele topconferentie, waardoor hij zijn eigen politiek en posi tie zou kunnen redden, is een der vele Een deel der Navo-partners schijnt onder leiding van de Ver. Staten te willen dat op de topconferentie alle wensen aan de orde zullen worden gesteld, welke het Westen koestert en dat inwilliging dezer wensen alleen tot een accoord met de Sovjetunie kan leiden. Een ander deel wenst echter dat alleen over punten zal worden gesproken waarover misschien overeenstemming mogelijk is. In de praktijk zou dit natuurlijk betekenen, dat men het Russische programma voor de topconferentie aanvaardde. De voorstanders van dit laatste stand punt erkennen dat, maar menen dat een begin van overeenstemming zelfs over een enkel punt ter topconferentie bijv, over de kernwapenen een peri ode van ontspanning zou kunnen inlei den, waarin men dan op verdere confe renties het misschien ook over andere onderwerpen eens zou kunnen worden. Het schijnt dat zowel de Belgen als de Noren en Denen voor deze laatste me thode voelen. In het slotcommuniqué krijgen beide opvattingen enigszins hun deel doordat er zowel in gesproken wordt van de wens, dat op een topcon ferentie zal worden gesproken over de hereniging van Duitsland, waarover de Russen helemaal niet willen praten als over de ontwapening, over een onder deel waarvan, de kernwapenen, Moskou maar al te graag zou willen overleggen. Het is duidelijk dat de beide stand punten uitvloeisel zijn van een cipieel verschillende verwachting omtrent een topconferentie. De ene groep verwacht niets van dit overleg, gaat eventueel alleen ter top conferentie onder drang der publieke opinie met de verwachting dat het Wes ten na de mislukking ook propagandis tisch sterker zal staan, omdat dan duide lijk zal zijn geworden dat de Russen geen concessies aan het Westen willen dc De andere groep schept zich nog illu omtrent een conferentie. We hebben hierboven al vermeld tot de eerste groep de Ver. Staten, ieder geval de vertegenwoordiger van land in de Atlantische raad, mini: Dulles behoort. Dat blijkt ook wel een rede welke hij tijdens de Kop haagse conferentie voor de volksve genwoordiging van West-Berlijn hi< Hij beschuldigde de Sovjetunie er dat zij het Westen er tracht toe te bt Bols wards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hebben we hierboven op allerlei verschijnselen van gebrek aan een heid in de vrije wereld gewezen, die verschijnselen zijn er ook bij de communistische staten. Ze hebben in deze overzichtsperiode zelfs een acute vorm aangenomen. Het begon in Peking, waar een buiten gewoon scherpe aanval werd gedaan op de Zuid Slavische communistische lei ding naar aanleiding van het program ma dat het Zuid Slavische partijcongres onlangs aannam en dat „kapitalistische tendenzen zou verraden. Zoals bekend was al eerder van Russi sche en andere Europees communistische Zo vastberaden de Amerikaanse po litiek tegenover het communistische blok blijft, zo aarzelend is ze ten opzichte van de zg. neutralistische landen, welke kwesties met enkele van Amerika’s Navo-bondgenoten hebben. Nederland heeft daaromtrent weer een bittere ervaring opgedaan ter conferentie van Kopenhagen. Het heette dat daar tijdens geheime besprekingen minister Dulles het eens fors gezegd had en ver klaard dat een eventuele aanval van In donesië op Nederlands Nieuw Guinea voor de gehele Westelijke wereld een groot gevaar zou betekenen. Na een pro test van Djakarta heeft Dulles haastig daarna laten verklaren dat hij zoiets helemaal niet had gezegd. Waarmee Jiij de houding van Amerika nog raadsel achtiger maakte dan ze al was, omdat nu De Atlantische raad, d.w.z. de bijeenkomst der ministers van buiten landse zaken van de bij de Navo aangesloten landen, is vorige week te Kopenhagen uiteengegaan na de publicatie van het gebruikelijke communiqué. Men kan er met de klompen in aanvoelen, dat men het niet helemaal eens was geworden over een gemeenschappelijke houding inzake het beleggen van een topconferentie. Dè wens om zo’n conferentie te houden was wel algemeen, maar er waren ken nelijk verschillende opvattingen over de voorwaarden welke men zou stellen aan de wederpartij voor het houden van zo’n conferentie. gen af te zien van een behoorlijk verde- digingsapparaat en dat zij zelf er naar streeft samen met de Chinese volksrepu bliek de grootste militaire macht ter we reld te worden om die wereld te over heersen. „Het is onze plicht de verlok kende propaganda te doorzien en het daarachter schuilgaande complot te her kennen en af te wijzen”, zei Dulles. Daar is geen woord Frans bij en men kan er uit afleiden in welke stemming deze leider van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken eventueel naar ’n ministersbijeenkomst zou gaan, welke de topconferentie zou moeten voorbereiden. Hij is allerminst een man, die meent dat het Westen uit vrees voor de kernwape nen concessies moet doen aan Moskou, dat als het er op aankomt alleen maar respect heeft voor macht. is in 1957 met 19 toegenomen, zodat op 31 december 1957 bij de inleggers in bruikleen waren 164 spaarbusjes. Het aantal ledigingen in 1957 bedroeg 145, met een totaal gespaard bedrag van f 4469,41. Voor 33 pensioengerechtigden werd door de spaarbank in 1957 een bedrag van f 36.570,73 aan pensioenen ontvangen en op hun spaarrekening geboekt. Het betreft hier in hoofdzaak de pensioenen krachtens de Algemene Ouderdomswet, welke op 1 januari 1957 zijn ingegaan. Door de daling van het inleggerstegoed in het afgelopen jaar werd met het be leggen van gelden op langere termijn de nodige reserve in acht genomen, ten einde de liquide middelen zo ruim mo gelijk te houden. In 1957 werden slechts afgesloten 4 hypothecaire leningen tot een totaalbe drag van f 20.907. Afgelost werden 2 hypothecaire leningen samen groot f 26.500, terwijl aan gedeel telijke aflossingen werd ontvangen een bedrag van f 42.590. Van de effecten werden 7 obligaties a f 1000 af gelost; aankoop van effecten vond niet plaats. Het tegoed op de Spaarbankrekening bij ’s Rijks Schatkist, groot f 84.000 werd in januari 1957 opgenomen, evenals een te goed op de deposito-rekening bij King- ma’s Bank te Leeuwarden, groot f 70000 Deze gelden werden in 1957 hoofdzake lijk uitgezet als kasgeldleningen aan Ge meenten. Op- 31 decemeber 1957 was voor een bedrag van f 155.000 aan kas geldleningen geplaatst. De rentevergoeding aan de inleggers, welke over 1957 3 procent bedroeg, is met ingang van 1 januari 1958 verhoogd tot 3,5 procent, zulks in verband met het te verwachte- hogere remdement der be leggingen. Schudden: beter drogen en minder arbeid. Uit onderzoekingen van Ir. v. d. Schaaf is gebleken dat regelmatig schudden van het gras het drogen bevordert. Nadat het gras gemaaid is, gaat men schudden. De volgende dagen herhaalt men dit, liefst 2 keer per dag (vóór en na de middag). In de late namiddag wordt het gewas op lichte wiersen gebracht. Hiermee wordt het enigszins beschut tegen regen en dauw. Volgt men deze wijze van werken dan kan het weerrisico met onge veer 1 dag worden bekort. Het is moge lijk het hieraan verbonden werk geheel mechanisch uit te voeren met behulp van een trommelschudder en zweelmachine. Öok de wiersen kunnen mechanisch wor den gespreid. Hiertoe moeten aan de schudder een paar spreidborden worden aangebracht. Tekeningen hiervan wor den op aanvraag toegezonden. Naast vlugger drogen geeft deze werkwijze ook nog een aanzienlijke arbeidsbesparing. Beter hard geblazen dan het hooi verbroeid. Door regelmatig grote hoeveelheden on verwarmde lucht door het hooi te blazen is gebleken dat het hooi met een hoger vochtgehalte kan worden ingeschuurd (30-35% vocht). Op deze wijze is het mogelijk broei te voorkomen. Het vocht gehalte daalt geleidelijk. Na verloop van enige tijd is het hooi voldoende droog en houdbaar. De kwaliteit van dit geventi leerde hooi blijkt zeer goed te zijn. Dit doorblazen van lucht heeft plaats met behulp van een ventilator. De capa citeit van de ventilator moet afgestemd zijn op de grootte Van de vak Men onderscheidt voor dit doel twee typen ventilatoren n.L a De centrifugaal ventilator. b De schroef- of axiaal ventilator. Welk type men kiest, hangt mede af van de tegendruk in het hooi. Bij een hoge tegendruk is de centrifugaal venti lator meer geschikt. Bij lagere tegendruk is de schroefventilator beter te gebrui ken. De tegendruk in het hooi hangt, o.m. af van het vochtgehalte bij het in schuren, de fijnheid van het produkt, de snelheid van inschuren, het al of niet aanleggen van een verdeelsysteem in het hooi e.d. Op de friese bedrijven is prak- DAT IS PARIJS de o V /al a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1