DE GAULLE’S TERUGKEER IN FRANSE PERS UITBUNDIG BEJUBELD SPORTUITWISSELING BAARDERADEEL—BEEMSTER üs hjoed p 9 to sizzen WOMMi Buitenlands Overzicht Rusland bleef er rustig onder Tito is in Moskou weer uit de gunst De Zanger Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skroctr ©5 OoV Je 54e JAARGANG VRIJDAG 13 JUNI 1958 No. 45 Bolswards Nieu wslilai meer sympathie voor Tito kunnen wek- PIET WEER ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN NICOSIA OP CYPRUS. Parrega heeft Benoemd tot burgemeester van Wonse- Advertentieprijs: 13 cent per min Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boltward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de er Biljarten. In tegenstelling met de ontmoeting in Midden-Beemster wisten de biljarters geen van hun partijen te winnen, zodat de uitslag hiervan 6-0 werd in het voor deel van de Beemsterlingen. Dammen. De uitslag hiervan werd gelijk, n.l. 2y2- 2%. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hier normaal het Fries dammen be oefend wordt, is het resultaat zeer zeker bevredigend. Klaverjassen. Na een zeer geanimeerde zitting had den de gasten 32944 punten verzameld en de deelnemers uit Baarderadeel 33863 punten, waarmede zij, evenals het vorige jaar, deze ontmoeting in hun voordeel beslisten. Het schijnt, dat de klaverjas- burcht te Bozum voor de Beemsterlin gen onneembaar is. Korfbal. Na een zeer spannende wedstrijd eindig de deze met een uitslag van 6-5 in het voordeel van Beemster. Ook hier kwam de goede voorbereiding tot uiting. De combinatie van de clubs Wieuwerd en Mantgum had immers een week tevoren een wedstrijd gespeeld tegen een andere korfbalclub en deze gewonnen. gemeente de inwoners op het gebeuren attent heep gemaakt, en welke in kleu ren was uitgevoerd. Na de gasten een goede reis toegewenst te hebben, werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het Beemsterlied door de gasten en van het Frysk Folks- liet door de inwoners uit Baarderadeel. Daarna vertrokken de Beemsterlingen weer naar hun haardsteden, waar zij na een voorspoedige reis behouden zijn ge arriveerd. Twee, ondanks de tegenwerking van ’t weer, mooie dagen waren tot een einde gekomen. Een ogenblikje scheen t, Hij kwam en overwon. ’t Liep mis - de man verdween Toen met de noorderzon. Niemand wist waar hij was, Tot hij thans - bijster tam, Als kunstenaar - eerste klas Weer boven water kwam. Hij trad op in Breda (De zaal was lang niet vol) Als ster der opera, Moest een partij vertolkt. Een half uur schor geschreeuw, De zanger heeft bepaald Meer van een oude meeuw Dan van een nachtegaal. Abonnementsprijs I 1 90 pei kwartail (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bravo! heer Westerling, Wij gunnen je graag loon, Ga door zo, ook al zing Je niet welluidend schoon. Geloof het, waarde vriend, Je koos het goede perk, ’t Is in Apollo’s dienst Vast beter dan bij Mars. Attentie! Westerling Oud-kapitein van ’t K.N.I.L., Vroeger sloeg hij, vrij wild, Met zijn gescherpte kling, Hij prijkte in de krant, Meestal sensationeel. Elk zei: Zo’n rare kwant Hebben w~ gauw te veel. nci pa-iJLCiuciiL, uuauiuuwuc iuj ;er vroeger als de ware vertegen-1 ;er van het Franse volk. Gymnastiek. Met 185.54 punten won Beemster deze onmoeting. Baarderadeel had 175.54 punt. Ook hier was de krachtsverhou ding wat beter dan het vorige jaar, toen het puritenverschil 39 was. Hersengymnastiek. Tijdens de beide contactaVonden werd tussen de deelnemers uit Beemster en Baarderadeel een ontmoeting in hersen gymnastiek gehouden. Het resultaat hiervan was 14%13 ten gunste van de gasten. Beemster Gemeenschap, die naast de verschillen nog wees op de overeenkom sten tussen beide gemeenten. Daarna gingen de gasten naar hun di verse gastheren. De ontmoetingen op zaterdagavond, wel ke in verschillende dorpen in de ge meente plaats vonden, hadden een zeer Vlot en geanimeerd verloop, terwijl ook de contactavond, welke door het grote aantal deelnemers gehouden werd zowel in Weidum als in Winsum, zeer gezel lig was en algemeen in de smaak viel. Was het wee~ zaterdag dragelijk, toen des zondagsmiddags de voetbal- en athletiekontmoetingen in Oosterlittens zouden beginnen, daalde een ware zond vloed neer. Daar de ploegleiders er prijs op stelden, ondanks de weersomstandig heden het programma zoveel mogelijk af te werken, geschiedde dit zo goed mogelijk. Teneinde het publiek in staat te stellen nog iets van de ontmoetingen te zien, zonder geheel nat te worden, werden twee bussen zodanig opgesteld, dat zij als overdekte tribune konden die nen. Wat het belangrijkste echter was, de stemming onder de deelnemers bleef zeer goed. Zondagsavonds werden in café Okkinga te Weidum de uitslagen van de ontmoe tingen bekend gemaakt, terwijl daar ook het afscheid van de gasten was. Het verloop van de verschillende ont moetingen is als volgt geweest. nu een athletiekploeg gevormd mocht worden, daar het materiaal ongetwijfeld aanwezig is en het veld te Oosterlittens zal worden aangelegd. Men heeft nu ge zien, wat een goede training vermag en dat ook hier dan dezelfde resultaten bereikt kunnen worden als in Beemster, waar de afstanden niet zo’n grote rol spelen. Schaken. Het resultaat hiervan was 3-1 ten gun ste van het team uit Beemster. Deze foto toont leden van de Britse militaire veiligheidsdienst op pa trouille in een met prikkeldraad versperde straat van Nicosia op het eiland Cyprus, nadat daar tijdens felle ongeregeldheden twee gebouwen waren uitgebrand, twee Griekse Cyprioten waren gedood en velen waren gewond. De rel begon nadat een explosie schade had aangericht aan het Turkse consulaat in de Griekse wijk van de stad. De gouverneur, Sir Hugh Foot, laat naar deze recente gebeurtenissen een diepgaand onderzoek instellen. Tafeltennis. De uitslag 10-5 in het voordeel van de tafeltennissers uit Beemster was toch nog veel gunstiger dan een jaar geleden toen deze 7-1 was. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Athletiek. Het puntentotaal van Beemster bedroeg 125.0 en van Baarderadeel 96.0. De Beemsterlingen wonnen dus met een ver schil van 29 punten. Wanneer men weet, dat het vorige jaar dit verschil 56 punten was, komt hier de training en voorbereiding toch wel tot uitdrukking. De sportcommissie het lijkt er op moeilijk meer Concert door het stedelijk muziekcorps in het Julianapark. Kaarten a 5 cent bij de sigarenhandelaars K. Falkena en M. Ru- nia. De sterkte fan it swakke geslacht bistiet hjiryn, dat it it swakke fan it sterke geslacht wit to brüken. Zo was het dan afgelopen zaterdag zo ver, dat de voorbereidingen voor de uit wisseling met de Beemster omgezet zou den worden in daden en tegen vier uur kwamen de beide bussen met de gasten na een voorspoedige reis bij café Sipma te Winsum aan, alwaar de ontvangst plaats vond. Naast de sportcommissie van de Kultuerried Baarderadeel, die de organisatie van deze uitwisseling op zich genomen had, waren een aantal gast heren en gastvrouwen aanwezig om reeds hier kennis te komen maken met hun gasten. Nadat allen voorzien waren van een consumptie en hadden kunnen bekomen van de tocht, werden de gasten uit Beemster namens de commissie welkom geheten door de heer F. H. Oosterhuis, die hen mede in een kort overzicht een indruk gaf van het leven en werken in de gemeente Baarderadeel en die er zijn vreugde over uitsprak, dat nu de bewo ners van deze gemeente in de gelegen- heid waren te tonen, dat ook zij hun gasten ontvingen, zoals de Beemsterlin gen het vorige jaar de deelnemers uit Baarderadeel hadden ontvangen. Voorts kon hij welkom heten de burge meester van Baarderadeel, de heer Mr. L. G. Boelens, terwijl ook de heer J. Stienstrr nog van zijn belangstelling liet blijken. In z'jn welkomstwoord ging de burge meester, mr. L. G. Boelens, nog nader in óp het karakter van zijn gemeente, terwijl hij de deelnemers nog wees op de schoonheid van het Friese land, dat nu op zijn moist is. H(j hoopte, dat zij I hier een paar mooie dagen zouden mee maken, en dat de ontmoetingen geheel naar wens mochten verlopen. Namens de gasten uit Beemster werden deze welkomstwoorden beantwoord door de heer Schagen, de voorzitter van de De Gaulle’s terugkeer uit Algerije heeft de Franse pers aanleiding gegeven tot nog al enige uitbundigheid over de resultaten welke hij daar bereikt heeft. Ten opzichte van de Fransen daar zijn inderdaad die resultaten niet gering. Hij heeft de rebellerende generaals weer tot trouw aan Parijs bewogen, wat overigens niet zo’n kunst moet geweest zijn, want zij hadden om hem geroepen en nu zij hun zin hadden gekregen was er voor hen geen aanleiding meer de rebellie voort te zetten, die ze volgens hun zeggen pleegden omdat ze van uit Parijs eigenliijk geen leiding meer ontvingen. Namens de «deelnemers uit Beemster en de Beemster Gemeenschap dankte de voorzitter hiervan, de heer J. Schagen, de heer Oosterhuis voor de voortreffe lijke organisatie, zowel wat betreft de ontmoetingen, de onderbrenging als het vervoer. Dit laatste had wel zijn grote bewondering gewekt, daar steeds op tijd een bus gereed stond om de deelnemers te vervoeren, terwijl er toch geen kilo meter onnodig gereden werd. Hij had de dienstregeling gezien, die voor deze punctueel ten uitvoer was gebracht. Als dank voor al deze zorgen bood hij een ets aan, voorstellende een gezicht op Midden-Beemster met het omringende landschap. Verder bracht hij aan de gastheren uit Baarderadeel de zeer grote dank over van de deelnemers voor alles, wat dezen hebben gedaan om het hun gasten zo gezellig mogelijk te maken. Het dankwoord van de voorzitter van de Beemster Gemeenschap werd beant woord door de heer Oosterhuis namens de sportcommissie. Nadat hij de gasten hartelijk had be dankt voor het aangeboden geschenk, bracht hij naar voren, dat de organisa tie alleen zo voortreffelijk had kunnen lopen dank zij de medewerking van alle commissieleden, ploegleiders, gemeente- personeel, rijkspolitie, en al die andere inwoners van Baarderadeel, op wie nim mer tevergeefs een beroep was gedaan. Daarna verzocht hij de chauffeurs van de firma Sijpersma en van de NACO, die deze dagen in de ware zin van het woord de leidslieden zijn geweest, naar voren te komen. Hij bedankte hen vbor alles, wat zij voor het welslagen van de uitwisseling gedaan hadden en door het aanbieden van d" uitwisselingsmedalje, onderstreepte hij dit nog. Door het naar voren halen van deze meestal op de achtergrond blijvende groep medewer kers wilde spreker allen bedanken, die op enigerlei wijze tot het welslagen heb ben bijgedragen. De gasten werd vervolgens de medalje aangeboden, die voor deze uitwisseling geslagen is en het wapen van Baardera deel draagt. Aan de voorzitter van de Beemster Gemeenschap bood hij nog de affiche aan, die in alle dorpen van de Nabeschouwing. Wanneer men de resultaten van deze ontmoeting vergelijkt met die van het vorige jaar, blijkt, dat de krachtsverhou ding nu meer gelijk lag. Dit is mede een gevolg van de betere voorbereiding, wel ke nu over een langere periode kon plaats vinden. Zoals de heer Oosterhuis ook reeds heeft gezegd bij het bekend maken van de uitslagen, moet het ook in de gemeente Baarderadeel mogelijk zijn, dat de athle tiek beter en geregelder wordt beoefend dan tot nu toe het geval is geweest. Het materiaal is aanwezig, dat hebben de ontmoetingen wel geleerd, alleen zal dit bijgeschaafd en beter getraind moeten worden. Temeer is dit wenselijk, daar, wanneer het nieuwe sportveld in Ooster littens klaar is, er een geschikt veld beschikbaar is voor de athletiekbeoefe- ning. Dan kan ook gezegd worden, dat het zeer vele werk door Beemster Gemeen schap en sportcommissie aan het wel slagen van deze uitwisseling besteed, niet tevergeefs is geweest. raadsverkiezingen en voorts heeft de Gaulle ook een Algerijn als minister in zijn kabinet opgenomen, zij het niet als minister voor Algerije. Maar dat alles be tekent op zichzelf toch dat de Gaulle de Algerijnen beschouwt als Fransen terwijl de Algerijnse nationalisten het daarmee helemaal niet eens zijn; zij willen een onafhankelijk Algerië, dat eventueel ver enigd in een federatie met Tunesië en Marokko nog zekere banden met Frank rijk zou hebben, maar zeker geen in menging in zijn eigen zaken van Parijs zou dulden. Er zou nog heel wat te zeg gen zijn over deze kwestie doch dan zou den we ons al te zeer bewegen op het terrein der speculatie; de Algerijnse na tionalisten gaan door met hun strijd voor de vrijheid, het Franse leger met de po ging die te onderdrukken, misschien met nog meer energie dan voorheen nu te Parijs ’n militair het bewind in handen heeft. radeel de heer J. F. Weerstra, thans wet houder en loco-burgemeester. De heer Weerstra, die reeds vanaf 1909 tot lid van de raad behoort is lid van de A.R. partij. Voetbal. De voetbalwedstrijd, gespeeld onder zeer slechte weersomstandigheden, ein digde in een gelijk spel, n.l. 3-3. De uit slag het vorige jaar was 6-3 ten gunste van de Beemsterlingen. Afcw mag benieuwd zijn naar de houding welke een aantal Arabische landen tegenover Tito zal aannemen nu deze weer uit de gratie bij Mos kou is. Vooral tussen Nasser en Zuid Slavische dictator bestond nog al sympathie. Egypte was in deze overzichtsperiode vooral in het nieuws door de vergadering de Arabische liga in Libië, waar de klacht van Libanon tegen Nassers Ver. Arabische Republiek werd behandeld over de inmenging in binnenlandse Li banese aangelegenheden. Het staat als een paal boven water dat de V.A.R. de opstandelingen in Syrië, die aansluiting bij Nasser’s schepping willen, heeft ge steund; de berichten uit Israël over aan gehouden Libanese opstandelingen, die in Syrië van wapenen worden voorzien, bevestigen dat ook. De Arabische liga kon geen verzoening tussen de V.A.R. en Libanon tot stand brengen en alle niet bij eerstgenoemde republiek aangesloten Arabische landen keurden de houding van Egypte en Syrië af en dat een breuk in de liga nu is te vermijden. De Libanese klacht is nu bij de Veilig heidsraad in behandeling, doch deze raad kan ook niets doen om aan deze inmenging een eind te maken; de Rus sen zullen stellig achter Nasser staan. Zij hebben er alle belang bij de Wes terse invloed in Libanon te bestrijden en Nasser, de paladijn van het Arabische nationalisme, de hand boven het hoofd te houden; al hielden ze zich dan kalm- toen de Gaulle aan de macht kwam, zij stelden hun radio wel beschikbaar om, in koor met Egyptische, de Algerijnse op standelingen aan te moedigen, de strijd tegen hun Franse overheersers voort te zetten. Van het verdere nieuws mogen de nieu we ongeregeldheden op Cyprus worden vermeld; zij komen de Engelsen slecht van pas, want zij zijn juist bezig met een nieuw plan voor de oplossing dezer kwestie. Waarschijnlijk zijn echter deze zeiltjes juist daardoor ontstaan. De T( kse minderheid op het eiland is waar schijnlijk uit de band gesprongen om aan te tonen dat een Grieks-Cypriotlsch be wind over het gehele eiland onhoudbare toestanden in het leven zou roepen en dat de enige oplossing is een verdeling van het eiland, zoals de Turkse regering wil. De kwestie wekt spanningen tussen en Turkse regeringen, welke niet prettig zijn voor de Navo, waarin beide partners zijn. Griekenland heeft een spoedzitting van de Navo-raad ge vraag om de kwestie te behandelen. Wat Indonesië betreft wordt gemeld dat Soekarno en zijn partij wat van hun vriendschap en flirten met de commu nisten zijn genezen en dat daardoor de betrekkingen tussen Washington en Dja karta zeer verbeterd zijn, een verbetering welke in Nederland met enige zorg wordt gadegeslagen omdat zij de Ameri kaanse houding ten opzichte van de Nieuw-Guinea-kwestie en van de Neder landse eigendommen in Indonesië kan beïnvloeden. Ds. J. A. Tammers van F o de niet geringe som van f 700 op zijn tractement laten vallen, een voorbeeld dat tot navolging strekt. 3e week juni 1933 Volgens dr. Colijn leven de Nederlan ders boven hun stand. De vlottende schuld en de pensioenen in Indië eisen, jaarlijks 177 miljoen, de primaire dien sten 160 miljoen, samen 337 miljoen, terwijl de inkomsten slechts 289 miljoen bedragen, zodat ons Ned. Indië met al leen al met een tekort zit van 50 miljoen. Als men trouwens de blijkbaar betrouw- rechtigd zijn bij de te houden gemeente- bare berichten over de voorgeschiedenis - 1 dezer rebellie nagaat, zijn daarbij de ge neraals niet de leidende figuren geweest, doch uiterst rechtse politici als Delbeque en Soustelle. Vooral de eerste schijnt al iaren bezig geweest te zijn tegen de ka binetten te Parijs te complotteren en cel len gevormd te hebben, zowel in Algerije als Frankrijk zelf, van waaruit op een geschikte tijd een opstandige beweging zou worden ontketend. Eerst later schij nen de generaals in Algerije daarbij be trokken geworden te zijn en dat deze daarna ook de Gaulle hebben ingelicht, die zich toen moet hebben bereid ver klaard eventueel uit handen van de op standige beweging de regeringsleiding te aanvaarden, werpt toch wel een eigen aardig licht op de door de Gaulle be tuigde trouw aan de republiek en aan de wettige regering. De Gaulle heeft thans echter de opper bevelhebber in Algerije, generaal Salan, belast met de algemene leiding in dat land, de parachutisten-generaal Massu heeft ook zijn onvoorwaardelijke trouw betuigd aan de Gaulle en zo zijn de mi litairen in Algerije weer in het gareel. Wie teleurgesteld zijn, zijn de burgerlij ke politici in Algerije die aan de putsch deelnamen en de comité’s voor de open bare veiligheid instelden, conservatieven als de bovengenoemde Delbeque en Soustelle. De Gaulle zowel als Salan en Massu hebben deze comité’s duidelijk verteld, dat hun politieke taak nu was afgelopen en dat zij zich verder alleen maar hadden bezig te houden met de verbetering van de betrekkingen tussen de Franse kolonisten en de inlandse be volking. Tenslotte hebben deze comité’s zich daarbij, zij het noodgedwongen, neergelegd en trouw aan generaal Salan betuigd. Noch Delbecque noch Soustelle hebben functies gekregen in het Alge rijnse bewind, daartegenover heeft de Gaulle echter ook de socialist Lejeune, die hij aanvankelijk had bestemd tot mi nister voor Algerije, die functie niet ge geven doch hem benoemd tot minister voor de Sahara. Kennelijk heeft de Gaulle noch rechts noch links tegen zich in het harnas wil len jagen en daarom in generaal Salan, direct aan hem verantwoordelijk, de functies van militair bevelhebber en van hoogste bestuursambtenaar verenigd. De Gaulle heeft dus stellig ten opzichte der Fransen in Algerije iets bereikt, of hij dat ook ten opzichte der Arabische be volking heeft gedaan is twijfelachtig. Hij heeft deze beloofd dat ze volledig gelijk berechtigd zal fnogen meestemmen als op i5 oktober hef Franse volk zich bij refe rendum zal mogen uitspreken over een nieuwe grondwet. Ook zal zij gelijkbe- >g altijd zou pogen weer aan komen. Om zijn positie te premier in de landen van meer dit leg< woordigi En mede daarom zal de kwestie der kern wapenen wel een uiterst lastige voor het Westen worden. En dat juist op het mo ment dat in de Ver. Staten geleerden van 15 landen bijeen zijn om over de proeven met deze wapenen te overleggen. De Amerikaanse regering verwacht, zo heet het, dat de conclusies waartoe deze geleerden zullen komen ook van grote politieke invloed zullen zijn, omdat zij de staatslieden mogelijk een richtsnoer zullen bieden voor hun houding ten op zichte van het kernwapenvraagstuk. De Engelse premier Mac Millan die in Washington op bezoek is, heeft over deze zaak en over het nieuwe regime in Frankrijk stellig met president Eisenho wer en Dulles gesproken, hij hoopt nu eerstdaags ook met zijn Franse collega te confereren en dan iets wijzer te wor den over de houding van de Gaulle ten opzichte van de grote internationale po litieke kwesties. Moskou neemt, zoals men al verwachtte, ook een af wachtende houding ten opzichte van de Gaulle aan welk land doet dat trouwens niet, het Franco-regime in Spanje bijv, heeft een goede hoop, dat in Parijs nu eindelijk eens een bewind zetelt waarmee het goed in Noord Afrika zal kunnen samenwer ken en de Franse communisten hou den zich dan ook voorlopig opvallend rustig ten opzichte van hun nieuwe rege ring. Dat Rusland zo kalm bleef toezien bij de crisis in Frankrijk, schrijven som mige commentatoren ook wel toe aan de moeilijkheden welke Chroestjtsjew in het eigen land heeft met de Stalinistische groep, die no; de macht te versterken zou de Russische de laatste conferentie van het pact van Warschau de satellietstaten, tegen bepaalde concessies verminde ring of algehele terugtrekking van de Russische troepen op hun gebied weer sterker, ook economisch, aan Moskou hebben gebonden. Zoals bekend heeft Zuid Slavië gewei gerd aan deze politiek mee te werken, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat Chroesjtsjew publiek heeft verklaard dat Zuid Slavië niet meer tot het „socialis tisch kamp” kan worden gerekend. Tito, die er al op was voorbereid dat de con ferentie van de Warschaupact-landen zou uitlopen op een economische boycot van Zuid Slavië, is daarop geweldig kwaad geworden. Hij heeft Chroesjtsjew be schuldigd van beginselloosheid de Russische premier was immers eerst voor een zekere mate van zelfstandigheid der, de Griekse satellietlanden en heeft een aantal Zuid Slavische communisten die pro- Russisch waren laten arresteren. Men vraagt zich af wat Tito met dit optreden kan winnen. Misschien hoopt hij op meer economische hulp van Amerika en mis schien tracht hij ook er toe mee te wer ken Chroesjtsjew ten val te brengen. Diens tegenstanders te Moskou kunnen er nu op wijzen dat de pogingen van de huidige Russische premier om de vriend schap met Zuid Slavië te herstellen vol ledig mislukt zijn en een terugkeer aan de macht van de Stalinisten te Moskou zou misschien het verzet van de satelliet staten tegen Russische overheersing weer Wat in het Westen algemeen opge vallen is, is de rustige houding van de Sovjetunie tijdens de eerste jaze van de crisis in Frankrijk, welke ook een crisis voor het gehele Westen is. Praktisch is Frankrijk militair machteloos in Europa geweest tijdens deze faze en, met W. Duitsland nog slechts in het be gin van zijn militaire opbouw, was, als Moskou oorlogszuchtige bedoelingen had dit het gunstige moment voor de Sovjet unie geweest om bij verrassing toe te slaan. Uit het feit dat dit niet geschied is leiden vooraanstaande politici en commentato ren in het Westen af dat het oorlogsge vaar in dë nabije toekomst gering is en, Dulles heeft het gezegd, de sfeer mis schien gunstig is om tot enige belang rijke overeenkomsten met de Russen te komen, al behoeft er nog niet direct een topconferentie uit voort te vloeien. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken had hier blijkbaar het oog op een mogelijke stopzeting der proeven met kernwapenen onder behoorlijke controle en de door de Ver. Staten voorgestelde neutralisering van het Zuidpoolgebied. Maar wat die kernwapenen betreft moet men rekening houden met een nieuw ele ment nu Frankrijk een de Gaulle-be- wind heeft. De generaal zal er stellig op staan dat zijn land ook kernwapenen mag ontwikkelen en zal in ’t algemeen wel streven naar een Franse militaire po sitie op het Europese vasteland, welke die van West Duitsland in de schaduw stelt, in de laatste tijd was dat eigenlijk wat andersom. Als de generaal zijn oude be ginselen niet ontrouw is geworden, zal hij aan de opbouw van het Franse leger de grootste aandacht besteden, want veel dan het parlement, beschouwde hij kunnen doen opvlammen en daar weer I sprak de hoop uit, dat in Baarderadeel, - I 1 mi nnn q FTi 1 o Li cs Ir-v»! rta (ymmrmd ken. MIMS a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1