oen VAN DE FRIESE KAATSVELDEN PERIODE VAN OVERBESTEDING IS VOORBIJ Qabe Skroar „De Sankop” op de Opening badpavilj „Makkumerwaard STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND PYT. Fan de Martinytoer Eerste stap op weg tot vorming recreatiegebied us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes De heafretter Tj. de J. 54e JAARGANG DINSDAG 17 JUNI 1958 No. 46 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat KAMEROVERZICHT De minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, heeft 'I 1. 2. 3. 4. 5. 6. 9. 10. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., BoEtvard Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Toen de vrolijke optocht na een kwar tier marcheren ,,de Sankop” bereikt had, werd halt gehouden. Het ruime parkeerterrein dat aan het eind van de nieuwe weg is aangelegd, stond reeds vol met auto’s en brommers. Om over het smalle tegelpad, dat dwars door het rulle witte schelpenzand naar het badhuis leidt, te marcheren, werden de athleten opnieuw opgesteld, waarna men op het ritme van de drumband op trok naar het paviljoen. Op de zandkop was het toen reeds bont van mensen in luchtige zomerkledij en nadat „Hallelujah” nog enige nummers ten beste had gegeven, nam de heer Yedema, de voorzitter van Plaatselijk Belang, het woord. De heer Yedema sprak in zijn rede de hoop uit, dat deze opening van het pa viljoen „de Sankop”, het begin mocht zjjn van wat eens zal uitgroeien tot een groot toeristencentrum, al was het voor de Makkumers misschien niet zo’n erg prettig idee om „de SAnkop” „üs san kop”, zoals men het in Makkum steeds noemde, voortaan met anderen te mpe- ten delen. Iets van de vroegere gemoe delijke sfeer is met het openen van het nieuwe badpaviljoen verloren gegaan. Maar aan de andere kant hoopte men, dat de opening van „de SAnkop” tot JUBILEUMPARTIJ „JAN BOGSTRA” TE FRANEKER 7. 8. Abonnementsprijj f 1.90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 of seis yndruk groeien bloei van de gehele gemeente Wonseradeel zou leiden. Tot slot dankte de heer Yedema voor de medewerking van de gymn.ver. „D.E.S.”, het muziekkorps en de vissersvloot, die deze opening tot zo’n groots gebeuren had kunnen maken. Hierna kwam de heer A. Oosterhoff, burgemeester van Wonsaredeel aan het woord. De burgemeester sprak er zijn grote te leurstelling over uit, dat wegens de lage temperatuur van het IJsselmeer- water de zwemvereniging „L.O.Z.” uit Leeuwarden, die een zwempolowedstrijd en demonstratiezwemmen zouden gaan houden, moest wegblijven. Ook de heer Oosterhoff sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat „de SAn- kop” zou uitgroeien tot een groot recre atieoord. Men vreesde, dat de afsluiting van de Zuiderzee de ondergang van het vis sersdorpje zou worden, maar in tegen stelling met die gedachten kwam Mak kum tot grotere bloei en men hoopt, dat dit nieuwe paviljoen deze groei nog zal vergroten. Verder waarschuwde de heer Oosterhoff voor het gevaar, dat er voor de kleintjes en de niet-geoefende zwemmers school in het diepe kanaal te zwemmen. Ter voorkoming van ongelukken heeft men dan ook een scheiding in het water aan gebracht door middel van een aantal rood-wit geschilderde tonnen, zodat een ieder kan zien hoever men kan gaan. De beste oplossing zou het aanstellen van een badmeester zjjn, wat in de toe komst hoogwaarschijnlijk ook wel zal gebeuren. Als het alle dagen in de toe komst net zo druk zal zijn als deze dag, zouden verdere uitbreidingen wel niet lang op zich laten wachten. Dat het zonder afscheidingslijn inder daad zéér gevaarlijk voor c’c jongeren is, blijkt wel uit het droevige feit, dat er enkele jaren geleden nog een klein meisje bij de steile rand neerviel en in het 4 a 5 meter diepe kanaal verdronk. Overgoten door een stralende zomerzon vertrok zaterdagmiddag om half drie onder vrolijke marsmuziek van de muziekvereniging „Hal lelujah” een fleurige optocht uit Makkum naar „de SAnkop”. Keurig in het gelid marcheerde de gymnastiek sportvereniging „D. E. S.” en wandelclub „O. L. S.” over de kaarsrechte pas aan gelegde verkeersweg, die naar het paviljoen leidt, terwijl een bonte stoet van honderden fietsers, brommers en wandelaars zich ver drongen om tegelijk met het muziekkorps en D. E. S. op „de SAnkop” te arriveren. Op het ogenblik dat de stoet de haven passeerde, gooiden de met vlaggen versierde vissersschepen de touwen los en voeren onder luid gestamp van de motoren het kanaal in. Foto Boersma. Aan de linkerkant van de tonnen kan men echter geen kwaad, daar het tot op honderden meters uit de kust nog geen meter water staat. Tot besluit van de openingsrede kon de burgemeester tot zijn vreugde mede delen dat de eerste karavanbezitter reeds een terrein op „de SAnkop” ge huurd had. Na de openingsrede beklom een schone zeemeermin, geflankeerd door twee Makkumer schonen, het trapje, dat naar de badhokjes leidt en bood de burge meester de sleutel van het paviljoen aan, op originele wijze verpakt in een grote schelp. en De Jong’s Nieuwsblad water, trotseerden velen de kou en do ken het kanaal in. Na afloop van de gymn.demonstraties werd nog medegedeeld, dat voortaan el ke honderdste gebruiker van de kleed- hokjes een aardige prijs zou worden uitgereikt en dat de prijs voor de eerste gebruikneming uit een gratis jaar abonnement bestond. Ook na afloop van de demonstratie van „D. E. S.”, die hiervoor door de heer Yedema namens allen hartelijk werd be dankt, bleven velen nog op „de SAnkop” zitten, genietend van het wijde uitzicht over het IJsselmeer, de frisse wind en de heerlijke zomerzon. Nadat de meeste drukte voorbij was, werd ons door de heer W. de Zee, exploi tant van het badpaviljoen, medegedeeld, dat het eerst in de bedoeling lag om al leen kleedhokjes te gaan verhuren met een aparte consumptiegelegenheid. De gebr. de Zee stelden toen voor om een paviljoen op te richten, dat door de ge meente zou worden bekostigd. Hij bracht hulde aan ’t gemeentebestuur van Wonseradeel, die deze eerste stap naar een toekomstig recreatieoord heeft doen mogelijk zijn. Ook wij hopen met burgemeester Oos terhoff, dat Makkum in de toekomst zal tonen, dit geschenk op de waard waard te zijn. Galema, Hoekstra en Vlietstra winnen de gouden klokjes. Zaterdag hield de kaatsver. „Jan Bog- stra” te Franeker, ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan een wedstrijd voor 30 uitgenodigde spelers, met als prijzen gouden, zilveren en chroomstalen hor loges. Het was mooi kaatsweer. Er was flink publiek, dat behoorlijk spel kreeg te zien. Doordat een flink deel van de wed strijd de opplag de wind iets mee had, sloeg het zwaar uit, zodat het perkspel wat kort was. De lijst zag er als volgt uit: S. Bouwma, Joh. Jansen en R. Kui per. J. Galema, C. Hoekstra en W. Vliet stra. J. Stavinga, E. Rijpma en E. Zijl stra. P. Schuil, S. Faber en A. Veld kamp. J. van Sinderen, J. Zijlstra en K. Reinalda. M. van der Weerd, A. Rinia en J. Pander. J. Meijer, H. Seerden en H. Bultje. K. Wassenaar, S. Olivier en A. Hiemstra. R. Hoekstra, J. Venema en F. de Vries. J. Faber, H. Schuil en J. Tolsma. De partij tussen 1 en 2 zette direct goed in en werd een der beste van de dag. Partuur 1 was een der grote favorieten. Jansen was hier echter het zwakke punt. Bouwma en Kuiper konden, ondanks pri ma spel niet verhinderen, dat ze op de stand 4-5 6-6 werden uitgeschakeld. Partuur 4 was iets te sterk voor 3 en en de DE KOP IS DOOD, LEVE DE KOP! Elke medalje heeft zijn keerzijde. Nu de Sankop tot officiële bad gelegenheid is geopend, zijn de onofficiële afgeschaft. Het ongeorganiseerde baden is thans in banen geleid. Nu de SAn- kop zoveel geld gekost heeft (de aanleg van de weg er heen kostte reeds meer dan f16000.heeft deze gelegenheid een stimulans wel nodig. Er zijn immers altijd lieden, die graag voor een dubbel tje op de eerste rang willen en. voor nul centen in het water. Dat mag nu niet meer. De kop van de afsluitdijk is als badplaats dood. Bij wijze van af scheid baadden er zaterdagmiddag nog een ruim 30-tal. Voortaan is het uit. Het mag niet meer. De kop is dood. Dat „de Sankop” leve! 3e week juni 1908. Meer en meer komen er maaimachines in gebruik, maar zij maken niet overal goed werk. Onder luid gejuich sloeg de burgemees ter met een hamertje deze speciale ver pakking stuk en opende onder de klan ken van het Fries volkslied ’t paviljoen. Na dit officiële gedeelte speelde „Hal lelujah” weer vrolijke muziek en werd door de gymn.ver. „D. E. S.” op een met touwen afgezet terrein een geslaag de gymnastiekdemonstratie gehouden, bestaande uit grondoefening, boksprin gen en tot slot een massale vrije oefe ning. Tijdens de demonstratie van de sport vereniging deelde de heer Yedema mede, dat de eerste badgast, die een badhokje had gehuurd hiervoor een prijs zou wor den uitgereikt. De gelukkige winnaar van dit aardig gevonden intermezzo bleek R. de Boer uit Bolsward te zijn. Ondanks de lage temperatuur van het won op de stand 5-3 6-6, toen Veldkamp in het perk miste. Partuur 5 was lang niet opgewassen tegen 6 (5-2 6-4), terwijl partuur 7, waarin Bultje zwak was, op dezelfde stand verloor. Door zwakke opslag van Hoekstra en De Vries kreeg partuur 9 geen voet aan de grond. Tweede lijst: 2-3, 6-8 en 10. Door onwisse opslag van Stavinga liep zijn partuur een 1-4 achterstand op. Zijl stra nam de eerste opslag over en be stookte Vlietstra met hoge ballen. Dit bracht enige opleving, waardoor ze tot 3-4 konden inlopen, maar sterk perk spel van Hoekstra en Vlietstra, goed ge steund door Galema, was hen toch te machtig, op 4-5 4-6 moesten ze capitu leren. De mooiste partij was die tussen 6 en 8. Het werd een gelijkopgaande strijd met goed spel. Op de stand 3-3 6-6 had Pan der pech, dat zijn uitslagbal tegen de keurmeester op de voorlijn aankwam, waardoor de bal bleef zitten. Van der Weerd c.s. waren door deze tegenslag even van de kook en verloren ook het volgende bordje op 0-6, waardoor de stand 5-3 voor 8 werd. Toen volgde echter prachtig herstel en met sterk spel wisten ze de achterstand in te lopen en ten slotte te winnen, toen Pander door snel reageren op 5-5 6-4 prachtig voor de kleine kaats keerde. Punten: 62-56. Eveneens van goed gehalte was de partij in de demi-finale tussen 10 en 2. Hoe Schuil en zijn makkers zich ook weer den, ze slaagden er niet in het goed- sluitend partuur 2 van zich af te schud den. Op de stand 3-4 6-6 wordt de stand door prima terugslag van Schuil weer gelijk, maar nu voor het laatst. Op 4-4 6-4 keert Vlietstra voor de kaats en op 5-4 6-6 brengt Jan Galema zijn partuur ’t Is üngetiid Der komt gans hea De boer ropt bliid Kom avenseer ’t Giet noait to hurd It aide liet En de pick up Wurdt oeral hierd. Hja snoarje roun De hiele dei Der kin oan woun Fluch üt ’e wei Sa’n ding docht nut Fret sunder rest Hwant de pick up Is fuort net sêd. De üngetiid Is samar dien Mei pakjes rydt De wein nei’t hiem Giet it noait to hurd? 't Blykt letter faek Mis, dy pick up It broeit omraek Sigarenmakers gevraagd. Loon f 3,50 tot f 4,per duizend. It waer hwat skier De boer snapt hea Is’t juskes swier Dat hindert neat Nearne in „sturt” Nearne timerij Hwant de pick up Jowt goed partij. de economische theorie als een recept voor alle kwalen beschouwt, maakt onge lukken, zo zeide hij. Deze theorie is er slechts om het eigen denken te verhelde ren. De Senatoren konden, ondanks kritiek op detailpunten, dit economische betoog wel waarderen. Zij staken hun waarde ring voor de kundigheid van deze mi nister niet onder stoelen of banken. En daarmee was ook de Eerste Kamer aan het einde van haar begrotingsbehande ling gekomen. Op een moment overigens, dat er in departementale kringen reeds E. V. die te Workum aan het botsteken was, zag in een geul een buitengewone beweging. Het betrof een grote vis, die na het vallen van de eb niet naar zee terug kon. Het gelukte V. het dier te overmeesteren. Het bleek een steur te zijn van 2.50 m lang, wegende 180 pond. Het dier is naar Rotterdam gezon den, waar het f 41,50 heeft opgebracht. Het geboortehuis van Gysbert Japicx aan de Wipstraat werd opgeknapt. Bij deze gelegenheid heeft de heer B. Bölger aan geboden een gedenksteen te plaatsen, die bij notariële akte wordt overgedragen aan It Frysk Selskip. De onthulling zal plaats vinden op 7 augustus. Sljocht en rjocht, ienfaldich, from, Liket men fan buten. ’t Hert is dübeld, falsk en krom. Door de bestuurders van het Houckama- leen is een studiebeurs toegewezen aan Lieuwe A. Faber, student in de medi cijnen te Amsterdam. IN WICHTIGE SIMMER Dy’t in bytsje thus rekke is yn de gong fan saken by iepenbiere ynstansjes, hat grif de ünderfining opdien, dat de din gen net binne, sa’t hja lykje. It create publyk tinkt, dat de iepenbiere riedsstea- ten- of keamersittings de gearkomsten binne, dêr’t oer de publike saek debat- teard en bislist wurdt. Dat it der op oan komt, hjir in steil wurd to dwaen en goed op ’e tromme to slaen. Dat de lju, dy’t hjir har müle ticht halde, winlik har plak net wurdich binne en sa mear. Mar de wierheit is, dat it in ütsündering is, as it yn de iepenbiere sitting oars bislu- ten wurdt, as men yn it foar wol wiste. It is dêrmei as mei in skoalle-eksamen. De ütslach wurdt yn in iepenbiere sitting bikend jown,- mar de rapporten fan fiif -r jier, it skriftelike eksamen, de fan de eksamjnandus, hawwe yn de measte gefallen it oardiel al foar it greatste part foarme, it is mar in inkeld gefal, dat it barren hwat üt ’e han rint. Dy’t in reëel oardiel hat oer de bislissen- de fase, hweryn de produksje fan molke en suvel linkendewei komd is, moat bi- seffe, dat it nou de tiid is om syn yn- floed to brüken op de maetregels, dy’t miskien yn de lette hjerst of om Kryst- tiid hinne bikend makke wurde. Wol men in boerebyldspraek, dan kin men it sa sizze: „de kou is yn it tarieden Der is in lyts heapke boeren, dat mient, dat in aksje, hwerby men de net-boeren mar ris fiks de hüd folskelt, de goede methoade is. Hja tinke, dat dizze lju, dêrtroch wol bang wurde sille en dêrtroch gauwer har sin dwaen. Hja witte, dat der by gans in diel fan üs folk net sa’n greate sympathy is foar de boeren en hja tinke, dat slcerpe wurden en lüde forwiten hjir helpe sille. Hja ünderfine dat der tusken boeren en net-boeren frijhwat forskil fan miening is oer dizze dingen en wolle nou troch in füle aksie dit forskil skerp nei foaren bringe, it bisteande isolemint jit greater meitsje en de boeren op in heap jeije tsjin elk en alleman. len great boere- front foarmje en dan meimekoar yn ’e seilbokse nei it Binnenhof. En dan, tinke sakken, sille de Ministers en Keamerle- den mei knikjende knibbels rounom ja op sizze, hwat de greatste en lüdste top per der ütstjit. O, sancta simplicitas! hillige ünnoazelens. De tiid en it jild oan sokke aksjes jown is net allinnirh forgriemd, hja bringe de goede saek stikken efterüt. Hwant de De pommeranten fan de regearing, de yndustry en de lanbou kruse tsjintwur- dich de degens yn gearkomsten, tiidskrif- ten en rapporten. Dêrre wurdt it menu klear makke, de arguminten hifke, de stellingen op soliditeit neigien en de koppen teld, dy’t de bislissings nimme moatte. It soe alhiel mis wêze, as de bi- langhawwenden wachtsje soene op de keamersittings. Foar’t sa fier is, lizze de bisluten al klear en wit men de ütslach frij wis. Dizze simmer is foar de greid- boer op it foarste plak in hiele wichtige perioadë. Hy moat net mjene, dat de oansteande regelingen tusken him en Mi nister Vondeling gean sille. De saek is sa wichtich en grypt sa sear yn de hiele nationale ekonomy, dat sawol it regear, as de yndustry, as ek de forbrüker, mei de lanbou partij wurde sille yn it oan steande toernoai. Hwant al is it wier, dat it foar de greid- boer alderearst in libbenskwestje is, hoe’t de nije molkeregeling en priisfêststelling wêze sil, ek it regear moat him earnstich biriede oer in saek, dy’t hünderten mil joenen üt de skatkist freegje sil. En itsel- de jildt foar de konkurrinsjeposysje fan de yndustry, it hüshaldbeurske fan de forbrüker en it ponkje fan de bilêsting- biteller. boerestan, dy’t mei de boerearbeiders noch gjin 15% fan it folk ütmakkef, kin gjin dommer ding dwaen dan harren to isolearjen. Dat soe har ündergong bitsjut- te. Hja hawwe gjin forlet fan mear mar fan minder antipathy. Hja hawwe der it greatste bilang by, dat de oare Neder- lanners mear fan har bistean en swier- richheden witte, dat hja better en saek- liker oer de wearde fan de boerestan tinke, dat hja each krije foar it nationale bilang fan de boerestan en it sosiale rjucht fan har forlangens. De geastlike integraesje fan de boerebilangen yn de algemiene Nederlanske bilangen is it al- derwichtichste punt fan har aksje. Sa as elk yn it algemien biseft, dat de havens fan Rotterdam en Amsterdam foar elken- ien fan great bilang binne, sa moat elts ynsjen, dat in goede situaesje fan de agrariërs net foar 2 miljoen mar foar 11 miljoen minsken in wichtige kwesje is. Eltse Nederlanner libbet mei, mei de bloei fan de Philips- en de D.A.F.-fa- briken, sjocht mei greatskens nei de soda- fabriken to Delfsyl, sokke dingen wurk om’t er ynsjocht, dat en brea bitsjutte foar tsientüzenen, mar in bloeijende lanbou is dat jit folie mear, om’t hja net op in inkeld plak of in inkelde stêd, mar yn üs hiele lan ekonomysk en sosiael in wichtich founemint leit. Dêr kin nea genóch dien wurde om de sympathy fan de net-boeren to winnen, om har yn- sjoch to forgreatsjen en har meilibjen op to wekken. Dat is de goede wei en dêr- om moat men rounom, mei great geduld en üthalden, de lju paedwiis meitsje op en om it boerehiem. De tsjinstellings moatte lytser, it forstean greater makke wurde. Hwant allinnich as dat slagget, kin men hoopje op in tiid, hwerby via de regearing it hiele Nederlanske folk ré foun wurdt om de boerestan op in reed- lik en forantwurde niveau to halden. Hja binne der op oanwiisd, nou’t de wrald- merk troch de oerskotten sakke is nei it ünforantwurdlik peil. De net-boeren en de agrariërs sille it iens wurde moatte oer in bileid, dat oan beide rjucht docht en dat kin allinnich as hja yn goed forstean, kalm en saeklik, mei mekoar oerlizze. De simmer fan '58 is dêrom tige wichtich, hwant hy moat de grounslach bringe oan in tüke folkswol- feart, dy’t op eigen krêft de kommende jierren net bisile kin. Allinnich in fikse sleepboat kin him de mar oerbringe. Gunning van de bouw van een station, locomotief remise, rijtuigremise, kolen loods en veelading, benevens het uitvoe ren van grondwerken en bijkomende werken. Laagste inschrijver Sj. Kuinder- sma te Joure voor f 39.237 aan wie de gunning werd verleend. met grote energie wordt gewerkt aan de opstelling van de nieuwe rijksbegroting, waarnaar met grote belangstelling wordt uitgekeken. Een van de problemen waar voor het kabinet staat is de hoogte van de defensie-uitgaven. Minister Staf heeft enige weken geleden reeds medegedeeld, dat er aan een verhoging van het defen- sieplafond niet te denken valt. Een ver laging van de defensielasten behoort dan ook niet tot de onmogelijkheden. Boven dien zullen er nog middelen gevonden moeten worden om het programma ter bestrijding van de werkloosheid, de ge volgen van het Indonesische drama en de jongste maatregelen t.b.v. de landbouw, te financieren. In totaal is hiermede f 500 miljoen gemoeid. Er zijn dus vraagstukken voldoende om binnenska mers over te „vechten”. De buitenwacht merkt daar niet veel van. Het parlemen taire seizoen loopt trouwens langzamer hand ten einde. De Tweede Kamer zal haar werkzaamheden waarschijnlijk onge veer 10 juli beëindigen, na eerst nog o.a. te hebben gesproken over de bezitsvor ming (jeugds paar wet), de industrialisa- tienota en de structuurnota voor de land bouw. Een kort programma dus, maar ze ker niet oninteressant vorige week dinsdag in de Eerste Kamer verklaard, dat er een einde is gekomen aan de toestand van overspanning en overbesteding. Op de arbeidsmarkt is er momenteel een ontspanning, al is deze nu te groot; de betalingsbalans geeft weer een overschot te zien geld- en kapitaalmarkt wordt gelukkig weer wat ruimer. De bewindsman gaf in zijn redevoering' een duidelijk overzicht van de huidige economische situatie. Over de maanden september 1956 tot en met april 1957 bedroeg het tekort op de betalingsbalans ruim f 2.6 miljard. Over de maanden september 1957 tot en met april 1958 bedroeg dit tekort ruim f 1.2 miljard. Het tekort kon gehalveerd worden, doordat een drastische importdaling ge paard ging met een niet onbelangrijke exportstijging. Bovendien bleef het in dexcijfer van de kosten van levenson derhoud geruime tijd stabiel, zij het op wat te hoog niveau. Volgens de laatste schattingen van het Centraal Plan Bureau kan over 1958 een overschot op de lo pende rekening van de betalingsbalans worden verwacht van f 1.5 miljard. Volgens minister Zijlstra zal het jaar 1958, na een periode van overbesteding en tekort op de betalingsbalans, een be langrijke bijdrage tot de „tegenfluctatie” leveren. Toch zullen we dit jaar niet mogen concluderen dat we er weer bo venop zijn. Zelfs al krijgen we in de jaren 1958 en 1959 op de betalingsba lans gemiddeld een overschot van 4 a 5 procent, dan is dat nog niet voldoende om de tekorten uit de afgelopen jaren weg te werken. Een gemiddeld jaarover schot op de betalingsbalans van 2 pro cent van het bruto nationale inkomen is geen overbodige luxe. Reeds in zijn industrialisatienota heeft minister Zijlstra erop gewezen, dat de Nederlandse economie voor grote krachts inspanningen staat. De cijfers van de laatste jaren leren dat ongeveer 73% van ons bruto nationaal inkomen besteed wordt aan consumptieve uitgaven. Voor investeringen blijft dus maar ongeveer 25% over. Van deze 25% is slechts 10% beschikbaar voor de woningbouw, voor investeringen van de overheid in het bedrijfsleven en voor het aanleggen van wegen en kanalen en tunnels. Het zal een hele toer zijn om al deze be langrijke taken in de toekomst uit de vrij lage percentage te verrichten. Daar om waarschuwde de bewindsman dat de lonen niet te veel met de hoogconjunc tuur moeten stijgen. Juist in een tijd van hoogconjunctuur zal men meer de na druk moeten leggen op investeringen. Daarvoor moet men ruimte houden. In een laagconjunctuur, als er niet veel wordt geïnvesteerd, zal men meer op de hoogte van de lonen moeten letten. Na de liberale verkiezingsoverwinningen had de A.R.-minister van economische zaken er kennelijke behoefte aan zijn be leid nog eens uitvoerig te verdedigen. Dit beleid noemde hij in grote trekken geslaagd. Naar zijn oordeel was het prijs beleid in 1956 niet te laat ingezet. In het begin van dat jaar ontstonden de eerste tekorten op de betalingsbalans. Nu, twee jaren later, zijn deze tekorten omgezet in overschotten. Een sneller rea geren is, volgens minister Zijlstra, niet mogelijk. Men moet oppassen, zo zeide hij, dat men de economische theorie niet gaat beschouwen als een receptuur. Wie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1