TWEEDE KAMER AANVAARDT WINKEL SLUITINGSWET De wereld geschokt door terechtstellingen in Hongarije I lid fcw cm Qabe Skroar us hjoed 'co sizzen k I wf y Buitenlands Overzicht Was liet gebeurde een waarschuwing aan de Titoïsten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zilveren filmpjes De spanning rond Libanon duurt voort l BB d 1 is VRIJDAG 27 JUNI 1958 54eJAARGANG No. 49 Hwa* bat KAMEROVERZICHT DAT GAAT OP ROLLETJES Met Pancho Wimbledon Contreras, het zoontje van de Mexicaanse tennisspeler Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de economische over- Amerika ook op in- Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Jaen is Ijeafte Nimmen tsjeafte Bolswards Nieuwsblad iet sluitings- Minder boter in de margarine. Het mengpercentage teruggebracht van 40% op 25%. In Italië wordt campagne gevoerd tegen de slanke lijn als niet gezond voor de Italiaanse vrouwen. Gewezen wordt op de meer mollige modellen der grote Italiaanse schilders uit de tijd der renais sance. De (eerste) wereldoorlog kostte de oor logvoerende landen samen de som van f 622.771.200.000,— of 455 miljoen gulden per dag. Deze enorme som werd gebruikt om mensen en onvervangbare cultuurgoederen te vernietigen. Pancho Contreras, die op het ogenblik in het heren-enkelspel uitkomt tijdens de maandag begonnen jaarlijkse Lawntenniskampioenschappen op Wimbledon, gaat alles op rolletjes. Hij volgt op het ogenblik met diepe interesse de ver richtingen van zijn pa op Wimbledon, waaraan hij zijn tweede voornaam heeft te danken, omdat hij tijdens belangrijke wedstrijden daar werd geboren en vierde dinsdag temidden van alle sterren zijn verjaardag. De fotograaf kreeg de kleine man voor de lens toen die buiten de midden-baan even aan het trainen was om zo spoedig mogelijk zijn beroemde vader te kunnen opvolgen. Belangrijker echter nog lijkt het feit dat V.N.autoriteiten de indruk schijnen te hebben gekregen dat het verzet in Liba non voornamelijk uitgaat van de Moham medaanse Libanezen zelf die neutralis- tisch zijn en niet wensen dat de christen- president, die aanstonds moet aftreden en pro Westers is, zich op zijn stoel zal handhaven. De Libanese kwestie zou veel meer een binnenlandse aangelegenheid zijn, dan men het wil doen voorkomen, en de Egyptisch-Syrische bemoeiing er mee veel minder intens dan werd voorge steld. Kairo zou verwachten dat Libanon aan zichzelf overgelaten, toch wel bij zijn Ver. Arabische republiek komt. Hammarskjoeld zou zich dan ook ten scherpste verzetten tegen Amerikaans- Engelse tussenkomst nu van Russische interventie ook niets gebleken is. Frank rijk schijnt het met deze mening eens te zijn, Washington en Londen zouden ech ter lichtelijk teleurgesteld zijn. Met de Sovjetunie zal het wel andersom zijn, maar deze moet zich teleurgesteld voe len over het feit dat de V.N.-commissie voor Hongarije eenstemmig de moord op Nagy en Maleter c.s. scherp veroor deelde, terwijl tot de leden dier commis sie o.a. behoorden Tunesië en Ceylon. Hoe dit overigens ook zij, uit de maatregelen welke dezer dagen het centrale comité van de Russische partij bekend maakte, valt nog niet af te leiden dat Chroesjtsjew er sterk aan aanzien heeft verloren. Een flinke kamer Balatum voor f 5,76. Een 12-els mat voor f 0,94. Lopers vanaf 22 cent per el. R. P. de Boer, Makkum. De door velen zo hoog geroemde krach tige maatregelen der Hitler regering be ginnen zo langzamerhand verdacht veel op dictatuur te gelijken. U moet met de tijd mee! U zult toch geen onderbroeken met naden kopen als U ze zonder naden kopen kunt? O. P. v. d. Klei, Bolsward. TELEFOON DUURDER Met ingang van 1 juli a.s. worden en kele telefoontarieven verhoogd, als ge volg van de jongste salarisverhoging, waardoor de exploitatielasten jaarlijks met een totaalbedrag van circa 8 mil joen zullen stijgen. De wens de basis tarieven hiertoe niet te wijzigen heeft er toe geleid de vorm te kiezen van een toeslag van 4% op die telefoontarieven, die periodiek per nota aan het publiek in rekening worden gebracht. Voorts zal het abonnement voor een hoofdaansluiting op de draadomroep, dat thans f 2,50 per maand bedraagt, m.i.v. 1 juli a.s. met 10 cent per maand worden verhoogd. Dit om te voorkomen dat de verliezen bij dit bedrijfsonderdeel we derom. zouden stijgen. Hoewel de stijging der lasten het gehele PTT-betreft, zullen dus de post- en tele- graaftarieven niet worden verhoogd. Voor dit amendement stemden de k.v.p., v.v.d., c.h.u. en een deel van de socia listische fractie. Tegen stemden dus de a.r.-fractie en het andere deel der socia listen. De tegenstemmers voelden er niet veel voor om de gemeenteraden een te grote zeggenschap te geven in de slui tingstijden. Daardoor zouden deze tijden te veel verschillend kunnen worden. Verder is overeengekomen dat stations winkels niet onder de winkelsluitingswet zullen vallen. De markt- en straathandel kunnen in de zomermaanden zacht fruit tot des avonds negen uur verkopen. Mo deshows en tentoonstellingen zullen te allen tijde gehouden moge worden, mits er na sluitingstijd geen artikelen verkocht worden. De Tweede Kamer heeft zich dinsdag j.l. ook accoord verklaard met verschillende wijzigingen van de Lager Onderwijswet. Zo is het voorschrift dat een onderwijze res bij het openbaar lager onderwijs ont slagen moet worden als zij gaat trouwen, vervallen. Onze volksvertegenwoordiging was zelfs enthousiast over ’t voorstel van minister Cals, om op de lagere scholen het verkeersonderwijs verplicht te stellen. Het bezit van de acte Fries zal, als ook de Eerste Kamer hiermede accoord gaat, worden beloond. Zelfs zal op scholen voor uitgebreid lager onderwijs Spaans onderwezen kunnen worden. Dit zal uiteraard slechts op vrijwillige basis kun nen geschieden. Minister Cals is er ook niet tevreden mee, dat de kinderen alleen maar zingen. Naar zijn mening dienen zij „muzikale vorming in ruime zin” te ontvangen. Het aantal lesuren zal niet meer dan 1040 per jaar mogen bedragen. Per dag mag er niet meer dan zes uren les worden gegeven. Behoefde voor wie de internationale politiek realistisch ziet, er geen twij fel te bestaan dat de Hongaarse op standelingenleiders te eniger tijd zouden worden vermoord, ook voor hem is het niet duidelijk waarom die moord juist op dit moment ge schiedde. Algemeen zien bevoegde commentatoren het gebeurde als een waarschuwing aan de Titoïsten, of juister gezegd de revi sionisten onder wie zich alles verschuilt wat kritiek van allerlei schakering heeft op het orthodoxe communisme. Tito ver zet zich tegen de overheersing door de Sovjetunie van de communistische wereld en werd de vader van het nationaal com munisme bij de Poolse leiding geniet hi) sympathie, al durft Gomulka daarvoor thans niet meer openlijk uitkomen, hoe wel deze zich wel van de Hongaarse te rechtstellingen distancieerde. Met het laatste zal De Gaulle het stellig eens zijn. Het belangrijkste nieuws omtrent Frank rijk was vori ge week de Frans-Tunesische over eenkomst, waarbij bepaald is dat Frankrijk al zijn garnizoenen in Tu nesië zal opheffen behalve in de be langrijke oorlogshaven Bizerta. Deze overeenkomst zou betere betrekkin gen tussen Parijs en Tunesië mogelijk maken, stond er de Algerijnse kwestie niet tussen. Tunesië en Marokko, welke beide landen nauwer gaan samenwerken, handhaven, in overleg met de Algerijnse nationalisten hun eis tot volkomen onaf hankelijkheid van Algerije, en even fel houdt de Gaulle vast aan zijn eis tot integratie van Algerije in het moeder land. De rechtse Franse groep in Algerije, de kolonisten, zijn trouwens ook helemaal niet tevreden over de overeenkomst van de Gaulle met Tunesië, zij hadden alle Franse garnizoenen er willen handhaven en er openbaart zich zelfs een stroming I welke het de Gaulle-regime maar als ’n tussen-station wil beschouwen naar een regime-Massu. Dat klinkt vrij onrustba- Grote belangstelling voor de kantonge rechtzaak tegen ds. J. Vink, Herv. pred. te Bolsward, die op grond van zijn anti- militairisme inkwartiering geweigerd had. Eis f 75 boete of 1 maand hechtenis. ZONDAG VIERT Z. K. H. PRINS BERNHARD ZIJN 47e VERJAARDAG Hierbij een recente foto van onze populaire Prins. Foto N. Drakulié I «J le week juli 1933. Afscheid ds. v. Kuiken als Ned. Herv. predikant te Exmorra. G. Strikwerda vierde zijn 25-jarig jubi leum als organist van de Ned. Herv. kerk te Waaxens. Eindelijk, nu vleugeling van dustrieel gebied door de Sovjetunie een meer dreigende vorm aanneemt, schijnt Washington uit zelfverdedi ging weer het oude plan ter hand te willen nemen om op - werkelijk ■grootse wijze de onderontwikkelde landen bijstand in hun opbouw te verlenen, opdat daar de koopkracht kan worden opgevoerd en deze lan den dan op hun beurt van de hoog ontwikkelde staten meer export-ar- tikelen zouden kunnen kopen. Het plan zou echter wat zijn ontwikkeling betreft jaren vergen. De Ver. Staten zou den ook Engeland en W. Duitsland bij dit plan, dat even omvangrijk als des tijds het Marshallplan zou moeten zijn, willen betrekken als de sterkste indu striële bondgenoten in een naar verwach ting langdurige economische strijd tussen Oost en West. Nu er in het Westen, ook door de gebeurtenissen in Hongarije, meer en meer op gerekend wordt dat deze betrekkingen in ieder geval voorlo pig nog wel gespannen zullen blijven, verdient ook het rapport dat door de commissie voor defensiekwesties van de W. Europese Unie’is uitgebracht, de aan dacht. Het is van de hand van de Nederlandse kolonel J. Fens en komt tot de conclusie dat er nog te weinig veiligheid in Europa bestaat. In Centraal Europa kan de Nato slechts 15 divisies stellen tegenover 50, a 60 divisies der communistische landen. Er zijn minstens 30 divisies met tactische kernwapens nodig; zoals bekend be schouwt Engeland zijn produktie van deze wapens als een deel van zijn bijdra ge aan de defensie van het Westen, maar, zegt het rapport, als Londen de techni sche kennis omtrent deze wapenen niet aan zijn partners meedeelt en deze part ners niet de bevoegdheid krijgen mee te beslissen over het gebruik van deze wa penen, kan deze Engelse bijdrage niet als een volledige aan de W. Europese verdediging worden beschouwd en mag men niet verhinderen dat Frankrijk en Italië of welke bondgenoot ook derge lijke wapenen ontwikkelen. rend, en onprettig doet ook aan dat de Gaulle zijn ministers heeft ontraden rap porten uit te brengen aan of te verschij nen voor de commissie voor buitenlandse zaken uit de nationale vergadering. Het lijkt er op dat de generaal er op uit is de nationale vergadering volkomen uit te schakelen. Wat de houding van de nieuwe Franse regering tegenover enkele actuele kwes ties betreft, inzake Cyprus schijnt zij be reid het nieuwe Engelse voorstel te steu nen, dat echter noch bij Griekenland noch bij Turkije in goede aarde viel. Het is gebaseerd op een voorlopige handha ving van de Britse souvereiniteit met eigen besturen voor de Griekse en Turk se volksgedeelten. Dat deze echter door elkaar wonen is op zichzelf al een be zwaar voor een praktische verwezenlij king van dit plan. Wat de Libanon betreft duurt de spanning voort; de secretaris-gene- raai van de V.N., Hammarskjoeld, was in Beiroet en Kairo om zich op de hoogte te stellen, de V.N. waar nemers trachten wapensmokkel naar de Libanese opstandelingen te voor komen, doch worden in hun taak belemmerd door het feit dat zij geen schepen mogen onderzoeken of karavanen e.d. De staatslieden en publieke opinie van het Westen hebben zich in deze overzichtsperiode sterk bezig gehouden met de terechtstelling van vier leiders van de Hongaarse opstand, onder wie Nagy en Maleter. Zij hebben deze terechtstelling scherp veroordeeld en de staatslieden, o.a. Eisenhower, verklaarden diep geschokt te zijn door wat er in Hongarije gebeurd was, waaruit ook weer bleek hoe weinig vertrouwen men kan stellen in de communistische leiders, die immers beloofd hadden dat deze mensen niet zouden worden gedood. Men kan echter de terechtstellingen ook veroordelen en toch niet diep geschokt zijn. Omdat men nu eenmaal wel had verwacht dat de beul Nagy en Maleter en andere opstandige Hongaren tenslotte wel zou krijgen, en alleen zich nog maar afvroeg wanneer de klok voor deze onge lukkige Hongaren zou luiden. Terreur, intimidatie en de beul behoren toch immers bij een totalitair systeem en als men toch diep geschokt wil zijn over ’t gebeurde in Hongarije dan moet men ’t eigenlijk zijn over de naieveteit van die staatslieden die geloofden dat Chroesjt sjew, eens de rechterhand van Stalin en Kadar, die zich alleen door de steun van Moskou te Boedapest handhaaft, huma ner zouden zijn dan het systeem dat zij vertegenwoordigen. En misschien is het enige goede dat uit deze gruweldaad zal voortspruiten het feit dat de Westelijke staatslieden en in het bijzonder de Ame rikaanse en nog meer speciaal Eisenho wer weer wantrouwiger tegenover de Russische bedoelingen zullen staan, dan naar men de indruk kreeg de laat ste tijd wel het geval was. Voor een top conferentie behoeft men zich voorlopig niet meer in te spannen. Maar de handhaving van de onafhanke lijkheid van zijn land ten opzichte van de Sovjetunie is toch niet het enige wat Tito beweegt. Hij wil ook een soort „ver licht” communisme invoeren, minder autocratisch dan het orthodoxe. Een ver langen naar een dergelijke verlichting is er stellig in alle satellietstaten en ook in de Sovjetunie zelf, waar het communisme het langst geheerst heeft en de intellec tuelen die zo belangrijk werk voor de Russische opbouw doen, naar meer vrij heid haken. Chroesjtsjew begreep dat en heeft aanvankelijk de teugels ook in het binnenland wat gevierd, en is daardoor in moeilijkheden met de stalinistische groep in het Kremlin geraakt. En men vraagt zich af of hij Nagy en Maleter thans offerde aan een verzoening met die groep of dat er een zodanige drang naar meer vrijheid in de Sovjetunie is dat hij zelf tot de conclusie is gekomen dat een waarschuwing aan het binnenland, welke dan tevens voor Tito en de satellietstaten kan dienen, nodig was. De N. R. Crt. oppert nog de mógelijk heid dat de Chinese communisten eigen lijk de aanstokers zijn tot de moord. Zij zouden in hun eigen land moeilijkheden hebben en Tito zelf heeft gezegd dat zij daarom het Kremlin aanmoedigen scher pe maatregelen tegen het revisionisme te nemen; op het congres der Tsjecho-Slo- waakse communistische partij is dit re visionisme trouwens ook het grote ge vaar voor het communisme genoemd. De Chinese communisten zouden van de moord op Nagy c.s. een verhoging van de spanning tussen Oost en West ver wachten en daarop gesteld zijn ook, om dat zij menen dat Rusland onder die aandacht aan de Chinese opbouw zal besteden door eco nomische I West elkaar op den vinden. Het comité heeft immers een belangrijke wijziging in het Russische landbouwstel- sel aangebracht door het systeem van de verplichte graanleveranties aan de staat te vervangen door een systeem waarbij deze landbouwproducten van de collec tieve boerderijen door de staat worden gekocht, er zullen geen verplichte le- veringen meer zijn van landbouwproduc ten. Dat schijnt geheel in de lijn van Chroesjtsjews politiek te liggen. Er werd voorts meegedeeld dat de Russische produktie van bepaalde landbouwartike- len die van de Ver. Staten nadert of al overtreft, melk en boter worden o.a. ge noemd. Men neme hierbij overigens in aanmer king dat' de Sovjetunie aanzienlijk meer inwoners heeft dan de Ver. Staten, zodat om een indruk van de werkelijke pro- ductieverhoudingen te krijgen men de produktie per hoofd der bevolking zou moeten kennen en bovendien tracht men in de Ver. Staten de landbouwproduktie af te remmen omdat er een teveel is. Ongetwijfeld wijzen de Russische mede delingen echter wel op enige verhoging van het welvaartspeil, dat echter nog pover is, maar de Russische produktie van boter, enz. zal Amerika toch niet de grootste zorg baren al zal ze straks de markten voor deze artikelen misschien nog ongunstiger maken dan zij nu al zijn. Wat deze produkten betreft liggen de zorgen van het Westen vooral op de kwestie van de afzet. Er is in tal van onderontwikkelde gebieden nog grote behoefte aan dergelijke artikelen, de be volking lijdt er voor een groot deel hon ger, maar het probleem is dat deze lan den dergelijke produkten niet kunnen betalen, en nu nog minder dan vrij kort geleden, omdat deze landen zwaar ge troffen zijn door de daling van de prij zen van grondstoffen, waarvan zij de producenten zijn. Met veel moeite is de Tweede Kamer erin geslaagd een wijziging van de winkelsluitingswet tot stand te brengen. Bij deze wet zijn zoveel belangen betrokken, van de winkelier, de consument en het winkelpersoneel, dat het voor onze volksvertegenwoordiging altijd moeilijk is het juiste midden te vinden. Bovendien is het stellen van algemene regelen, zoals een wet nu eenmaal doet, in dit geval bijzon der lastig omdat onze middenstand zeer gevarieerd is. Een voorbeeld daarvan is de compensatie regeling voor winkeliers, die om prin cipiële redenen hun zaak op zaterdag gesloten houden. Op verzoek van de ge meenteraad van Amsterdam en van de voorzitter van de Israëlitische winkeliers vereniging stelde staatssecretaris Veld kamp voor de mogelijkheid de verkoop op zondag uit te breiden. Winkeliers, die op zaterdag hun zaak gesloten houden mogen deze op zondag van 10.00 tot 18.00 uur open houden. De Tweede Kamer heeft dit voorstel aanvaardt. Alleen de heer Van Dis, staat kundig gereformeerd, maakte daartegen principiële bezwaren, omdat het, zo zeide hij, tot de taak van de overheid behoort het kopen en verkopen op zondag te verbieden. De anti-revolutionaire afge vaardigde, de heer Van Eysden, was eveneens van oordeel dat de zondag zo veel mogelijk ontzien behoort te worden, maar hij was het niet met de heer Van Dis eens, dat de overheid de zondags rust behoort af te dwingen. Wel vroeg de heer Van Eysden zich af of deze com pensatieregeling wei goed was door dacht. Krijgen vele winkeliers geen over compensatie? De banketbakker, die op zaterdag om principiële redenen is ge sloten, krijgt op zondag een benijdens- waardige monopolie positie. Maar de heer Van Eysden voegde daaraan toe, dat de textielwinkelier weinig voordeel zal hebben van het feit, dat hij op zon dag mag verkopen. Tegen deze redenering kon de staatsse cretaris niet veel inbrengen. Hij verde digde zijn voorstel met de verwijzing naar het standpunt van de Amsterdamse raad en van de genoemde Amsterdamse winkeliersvereniging. En verder legde hij er zich bij neer, dat de winkelsluitingswet niet iedereen tot tevredenheid kan stem men. Dat was voor de heer Van de Heuvel (k.v.p.) aanleiding om voor de ophef fing van de gehele wet te pleiten. Hij wil de winkelsluiting laten regelen door de organen van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Tegen deze gedachte verzette staatssecretaris Veldkamp zich uit alle macht. In de bedrijfs- en pro- duktschappen zitten alleen maar werk gevers en werknemers. Het algemeen be lang, dat is in dit geval de consument, is in de P.B.-organen niet vertegenwoor digd. En aangezien het de taak van de overheid is om het algemeen belang te behartigen, moet de wetgever de winkel sluiting bij wet regelen. Zeer uitvoerig heeft de Tweede Kamer gesproken over de vraag hoe lang de winkels voor Sinterklaas en Kerstmis ge opend mogen zijn. Staatssecretaris Veld kamp stelde voor om de avonden voor deze beide feestdagen de winkels tot 10 uur geopend te houden, zonder dat dit uiteraard verplicht zou zijn. Op dit voor stel werden niet minder dan drie amen dementen ingediend; door de heren Ree horst (soc.), Van Eysden (a.r.) en Van de Heuvel (k.v.p.). Deze laatste was tenslotte de gelukkige winnaar. Zijn amendement is aanvaard waardoor nu in de wet is opgenomen, dat de winkels in de dagen voor St. Nicolaas en Kerstmis tot negen uur geopend mogen zijn. De gemeenteraad kan echter bepalen, dat in de dagen voor 5 december hi uur naar tien uur wordt verschoven. Dit geldt ook voor 28 november, als deze dag op zaterdag valt. Bij het 10-jarig bestaan van de zwem school overhandigde de voorzitter, dok ter Beekhuis aan badmeester H. Postma een vulpen. Zangvereniging Jendracht’ van Wolsum geeft concert in het Juliafiapark te Bols ward. kamp steL geopend te houden, zonder dat dit :aard verplicht zou zijn. Op dit voor stel werden niet minder dan drie amen omstandigheden meer ipbouw bijstand dan wanneer Oost en een topconferentie zou- i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1