VIJF EEUWEN IN NOG GEEN VIJF UREN VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Qabe roar fit to sizzen Fan de Martinytoer Tj- de J. üs „een oudt glierucht, dat niet logenachtigh is te schelden” Gouden filmpjes le week juli 1908. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Frysk Kongres I* SKSH 54e JAARGANG No. 50 DINDAG 1 JULI 1958 Hwat hat I boek der kunst- 8. PYT. 2. 20. 1. PRINS PHILIP BEZOCHT HOOGLANDERS ÜNGETIID 1958 1. 2. 3. Engeland jit fanwege de warbere lytse kol- ver- vereenvoudigde Abonnementsprijs I 1.90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSJNGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 8. 9. 16. 2. 3. Al hwat eint Motte skeint. 1. 2. 3. 5. 6. 7. 1. 2. 3. 4. Voor de landbouwtentoonstelling dicap. De perkspelers van 5 konden de ballen plaatsen waar ze wilden. Verder dan 3 eersten kwamen van der Weerd c.s. dan ook niet. De finale tussen 1 en 5 bracht volop spanning met goed spel. Door enkele missers op kritieke standen van partuur 1 konden Schuil c.s. een 4-2 voorsprong nemen. Stavinga c.s. gooiden er toen nog een schepje op en wisten, met goed spel, de achterstand in te lopen. Toch kwam de overwinning bij partuur 5 terecht. Een zitbal van P. Schuil bracht deze formatie de derde overwinning. De uitslag was: P. Schuil, H. Schuil, R. Kuiper. J. Stavinga, J. Pander, A. Veldkamp. M. van der Weerd, en E. Zijlstra. R. Hoekstra, Joh. Jansen, A. Veld kamp. DE FEDERATIE-COMPETITIE Er stonden de vorige week voor, Boüs- ward drie wedstrijden op het program ma, n.l. Bolsward IFraneker I, Bols ward IIIFraneker II en ArumBols ward n. De partij voor klasse A Bolsward I Franeker I was intussen uitgesteld, zo dat woensdag alleen Bolsward III Franeker II doorging. Het werd een spannend partijtje. De juniores de Way, Jorna en Visser wisten het, evenals de vorige thuiswedstrijd tegen Arum, tot 5 eersten te brengen, maar het laatste Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad MENALDUMER JONGENSPARTUUR WINT IN HARLINGEN Het Harlinger jongenspartuur slaagde er niet in zijn overwinningsrecht in eigen plaats voort te zetten. Roemloos sneuvelde het met schone telegraaf te gen Leeuwarden. Maar Harlingen heeft altijd meer pijlen op de boog. Het reser- ve-partuur Glas, Soolsma en Boonstra nam de taak over en wist door fraaie overwinningen op de heus niet zwakke parturen van Huizum, Franeker en St. Jacob de demi-finale te bereiken. Hier gaven ze ook de latere winnaars prachtig partij, en eerst op de stand 5-5 4-6 moesten ze zich gewonnen geven. Ook Marssum had het daarvoor tegen Menaldum op dezelfde stand verloren. Leeuwarden was gemakkelijker in de fi nale gekomen. Na Bolsward met 6-1 te hebben verslagen, kregen ze op de drie een staand nummer. De eindstrijd tussen Menaldum en Leeu warden was van prima kwaliteit. Bij Menaldum was de gehele dag A. Bosma de grote man. De gehele dag voor best op en ook in het perk demonstreerde hij prima spel. In de finale passeerde hij nog zes keer de bovenlijn. Hij werd goed gesteund door de Boer en Schenkel fun geerde als keerder. Leeuwarden had een sluitender partuur, maar tegen Bosma konde- ze niet op. Menaldum had steeds een licht overwicht, kwam via 1-3 op 3-5 Leeuwarden gaf het nog niet op en wist door prima werk van Delgrosso aan de bovenlijn de achterstand in te lopen tot 4-5, maar verder liet Bosma het niet komen. Op 5-4 6-2 zorgde hij met een zitbal voor de eerste Menaldumer zege. De uitslag was: Menaldum: A. Bosma, P. de Boer en Schenkel. Leeuwarden: De Groot, Hoekstra en Delgrosso. Harlingen H: Glas, Soolsma en Boon stra. tlALEMA, SMEDINGA, HAANSTRA ZEGEVIEREN TE MANTGUM Op de tweede klas partij vrije samen stelling te Mantgum wist het partuur Galema, Smedinga en Haanstra, dat ook op 1ste klas partijen al een paar mooie successen behaalde, een zwaarbevochten doch ten volle verdiende overwinning te behalen. In de eerste omloop troffen ze het par tuur Wybenga, Miedema en Post, dat eerst op de stand 5-5 6-4 capituleerde; daarna moesten ze het opnemen tegen S. Bouwma, P. de Groot en E. Rijpma, dat ze op de stand 5-5 6-2 versloegen. De andere finalisten, J. Faber, S. Olivier en G. Groen, hadden het veel gemakke lijker gehad door hun zwakke tegenstan ders met 6-2, 6-0 en 6-1 te verslaan. Op het vijftal plaatsten zich: J. Dijkhuis, J. Hoitsma, D. Wester- laan. T. Kuipers, H. Efdé, S. Tjeerdema. S. Bouwma, P. de Groot, E. Rijpma. J. Galema, Dr. Smedinga, F. Haan stra. J. Faber. S. Olivier, G. Groen. Partuur 2 won op de stand 5-4 6-2. Veel beter was de spelkwaliteit in de partij tussen 9 en 16. Er heerste ook volop spanning. Beurtelings werd een bordje Aan de historische optocht ter gelegen heid van het Gysbert Japicxfeest zullen 170 personen en 40 paarden deelnemen. Grote openluchtuitvoering op ’t nieuwe sportterrein te geven door de gymnastiek verenigingen Wilhelmina, Hollandia en Lycurgus onder leiding van de heer G. H. Sutherland Royaards. Kunstlievende leden met 1 dame vrije toegang. En tree 15 cent, beneden 15 jaar 5 cent. Inwoners van Bolsward en omgeving verkeren in dit opzicht toch wel m een bevoorrechte positie. Het stadhuis is de meesten bekend. Men behoeft niet staan staren bij de ernome pilaar in de Vier schaar, niet te voelen of de geldkist wel of niet op slot zit, zich niet te verbazen over het meesterlijke snijwerk van de monumentale poort, zich de ogen niet moe te staren in de veelkleurige schoon heid van de glas in loodramen. AI deze dingen zijn bekend of behoren dit al thans te zijn. Bij een bezoek aan de jaarlijkse schilde rijententoonstelling kan men zich dus ge heel en al wijden aan het beschouwen van wat hier wordt geboden als tijdelijk kunstbezit binnen ’s Bolswards muren. Het vaak noodgedwongen vluchtige en onvoorbereid bezoeken van de expositie behoeft voor de plaatsgenoten evenmin een handicap te zijn. Wie niet de moeite wil nemen om de tentoonstelling meer malen te bezoeken en er als het ware langzaam „in te groeien", geven we de raad vooraf de prachtige uitgevoerde en van vele gegevens voorziene catalogus te kopen en deze bij de leeslamp eens rustig door te nemen. Tentoonstellingen, zoals deze jaarlijks in het historische raadhuis te Bolsward worden gehouden, hebben twee niet geringe bezwaren. Het eerste is wel deze we spreken over bezoekers, die Bolsward toe vallig of bewust op een vakantietocht aandoen dat de aandacht te veel wordt afgeleid en verdeeld, het tweede, minstens even zwaar, is dat men zich in de regel te weinig tijd gunt of meent te mogen gunnen, om het gebodene rustig te bekijken. Deze bezwaren gelden temeer, als men een bezoek aan een tentoonstelling als deze onvoor bereid brengt, zoals dit veelal het geval is. Trije drokke dagen Gasten oeral wei In bünte rige flagen Dy't neist elkoar waeij’ Tael bisibbe bruorren Yn ütwrykske klean Swiid forljochte muorren Ider soe’t forstean. Drege referaten Dy’t it wurk oantsjutt’ It mienskiplik praten Hat de takomst nut It heechste freonskip sluten Nij forboun fan trou Dat bin de fortuten Fan it Kongres to Ljouw’t. Iepen tsjerkedoarren Sterkjend geastlik foer By al’t wraldske barren Bliuwt it biginsel djür Takomst stelt syn fragen Ynternasjonael Trije drokke dagen Heech it ideael! veroverd. Op de stand 5-5 6-2 miste Sikke Bosma het perk. In de halve finale hadden Faber c.s. wei nig moeite met partuur 2. Vooral toen Dijkhuis bij een 1-4 achterstand gebles seerd raakte en van het veld moest wor den gedragen, was de tegenstand van 2 geheel gebroken. De finale tussen 16 en 20 bracht beslist eerste klas spel. De perkspelers passeer den herhaalde malen de bovenlijn, terwijl er aan de opslag weinig fouten werden gemaakt. Tot 2 spel gelijk gaven beide partijen elkaar niets toe. Partuur 16 gooide er toen echter nog een schepje op. Op de stand 5-4 6-6 stelde Drewis Sme dinga de overwinning veilig door op fraaie wijze de kaats te passeren. Dë uitslag was: J. Galema, Dr. Smedinga, F. Haan stra. J. Faber, S. Olivier, G. Groen. D. Westerlaan, J. Dijkhuis, J. Hoit sma. It Fryske bloed moat krüpe Hwer’t it net mear rint Hja lit de ein net slüpe len fan hert en sin Wol hja’t klear bilide Elk nel eigen aerd len as füle striders Bliuwe wy paraet. P. SCHUIL KONING IN HUIZUM Voor de wedstrijd 1ste klas vrije for matie te Huizum, stonden slechts 8 par turen op de lijst. Ook de publieke be langstelling viel tegen, waarschijnlijk vanwege de concurrentie van de radio- en televisieuitzending van de finale om het wereldkampioenschap voetbal. De wedstrijd was overigens het aanzien volkomen waard. M. van der Weerd kwam uit met andere maten, n.l. S. Fa ber en E. Zijlstra. Faber bleef weg, zo dat v. d. Weerd en Zijlstra het samen moesten opknappen. De volgende 8 parturen stonden op de lijst: J. Stavinga, J. Pander, A. Hiemstra. J. Meijer, H. Seerden, H. Bultje. R. Hoekstra, Joh. Jansen, A. Veld kamp. P. Schuil, H. Schuil, R. Kuiper. K. Wassenaar, J. Venema, J. Tolsma. H. van der Zee, P. Aukema, O. Feit- sma. M. van der Weerd, S. Faber, E. Zijl stra. Partuur 2 nam een verrassendde 5-2 voorsprong. Een onwisse bui van Meijer grepen de oude rotten aan om zich te herstellen. Met alles aan de hang miste Bultje, die 'de eerste opslag had overge nomen, het perk. Partuur 3 won van no. 4 op 5-2 6-0. Schuil c.s. hadden weinig moeite met 6, welk perk zeer zwak was. Het einde kwam op 5-1 6-0.. De beide mannen van partuur 8 waren sterk genoeg om de 2de klassers van partuur 7 te verslaan op 5-3 6-4. Tweede omloop: 1-3 en 5-8. Een prachtige partij speelden 1 en 3. Hoekstra c.s. namen een 4-2 voorsprong verslapte toen even, welke kans no. 1 greep om weer bij te komen. De laatste eersten werd verwoed om de puntjes gevochten. Op de stand 5-5 4-6 had Apple Veldkamp pech, dat de door hem uitge slagen bal net over de kwaadlijn viel. In de andere halve finale weerden Van der Weerd en Zijlstra zich, samen best tegen het sterke trio Schuil. Tot 3 eer sten gelijk konden ze het bijbenen, maar door het gemis van de derde maat had den ze vooral in ’t tussenspel, grote han- geschilderd door de hofschilder van de Landvoogdes Margaretha van Oostenrijk, dat is verzekerd voor niet minder dan f 70.000 (maar voor geen honderddui zend zou het zijn te vervangen!) stelt een episode voor uit de verovering van Amerika. Volgens Dr. K. van Luttervelt zou het landschap zijn geïnspireerd op de reis verhalen en afbeeldingen van de expe ditie van Francesco Vasquez de Coro nado, die in 1540 een tocht maakte door Nieuw Mexico en Arizona. Het paneel, dat ook in de catalogus is afgebeeld, is ongetwijfeld identiek niet het stuk, dat omstreeks 1600 in het bezit was van Mostaerts kleinzoon Nicolaes Suycker en dat de bekende Karei van Mander, van wie de uitspraak is, dat te Haarlem in Hollandt „van oudts oft seer vroeger tijd zijn geweest seer goede, oft beste schil ders van het gantsche Nederlandt, een oudt gherucht, dat niet logenachtigh is te schelden in zijn schilderboek beschrijft als „Landtschap wesende een West-Indien, met veel naeckt volck, met bootsighe Clip, en vreernt ghebouw van huysen en hutten, doch is onvoldaen onvoltooid) gelaten’’.. Een nadere beschouwing van deze fan tastische voorstelling leert ons spoedig, dat Mostaert geen ooggetuige zal zijn geweest en dat hij wat de bergen betreft kennelijk gedacht heeft aan de hollandse duinen Merkwaardig zijn ook de dieren (koeien, duinkonijn, schapen) in de rechterbene denhoek, die ondanks de bloedige strijd op de achtergrond een vredig aanzien geven. Of zijn deze dieren, die wel wat uit de toon vallen, later door een andere hand aan het onvoltooide stuk toege voegd In de Vierschaar is vooral de documen tatie (met fraaie foto’s) belangrijk van Frans Hals’ meesterwerk de „Regentes sen van het Oude Nannenhuis”, geschil derd twee jaar voor de dood van Bols wards dichter Gysbert Japicx, nl. in 1664. Trouwens ook de schilderijen hier zijn belangwekkend. Men ziet b.v. het sublieme stilleven van Gerrit Willemz. Heda, dat door de koperen kandelaar zo'n unieke belichting kreeg. Ook hier betreft het een 17e eeuws stuk, evenals „De Marteldood van St. Sebastiaan” van Cornells Cornelisz. van Haarlemdie eens regent was van ’t Haarlemse Oude mannenhuis, thans Frans Hals museum, welke instelling dit doek in bruikleen af- stond. Tot het alleroudste werk op deze ten toonstelling behoort dat van Geertgen tot St. Jans, die even na het midden van de 15e eeuw geboren werd te Leiden en nog in deze eeuw stierf in zijn latere woon plaats Haarlem, waar hij woonde bij de St. Janstoren. Zijn werk, dat helaas slechts in reproductie aanwezig kon zijn, ademt een diep religieuze geest, bv. de „Aanbidding der Wijzen’’, welk werk door de heer Baard op de openingsavond aan de hand van dia’s werd gecommen tarieerd. Tussen de raadzaal en de Vierschaar hangt op wat een vergeten hoek even eens een merkwaardig stuk, waar wij speciaal op wijzen. Het betreft hier een meesterlijke gravure in de trant van Al brecht Dürer van Hendrick Goltzius, die de Besnijdenis in beeld brengt. Goltzius werd geboren te Mühlbracht bij Venlo in 1558. Hij was een leerling van zijn vader, de glasschilder Jan Goltz en ver volgens van de graficus Dirck Volckertsz. Coornhert in de periode, dat deze in Voor de landbouwtentoonstelling te Workum zijn ongeveer 250 stuks rund vee, 110 schapen en 15 varkens aange geven. Hier en daar wordt toestemming leend leerboeken in spelling te gebruiken. De burgemeester van Bolsward, C. J. v. d. Veen, ontving bericht uit Oldeboorn, dat een gouden horloge met een stuk ketting welke voorwerpen door hem voor ongeveer 15 jaar waren verloren bij een zeilpartij, thans door ’n aldaar werkzaam zijnde baggermolen zijn boven water ge bracht. suvelsituaesje sa prekair is. Dat is alle- gearre praet om ’e nocht. Foar him is it lennichste middel om de kostpriis to for- leegjen in greatere produksje. Der is mar ien middel, dat dy produksje by de boer hwat ófremme, kin en dat soe wêze it djür meitsjen fan it foer üt it bütenlan. As koeken en moal djür binne, wurdt der winterdeis minder molken. Mar dat swurd hat ek wet twa skerpe kanten hwant de lju, dy’t meste, it sy kij, jt sy bargen, reitsje dan wer yn ’e lytse loege. En de hinnehalders, dy’t nou wer hwat bykomme, soene dan wer yn ’e pine reitsje. Om harren soe men dan wer in taslach jaen moatte op de bacon en de aeijen en dan kriget men it bütenlan wer om ’e hals fanwege „dumping”. Yn West-Dütsklan skreaut men al moart en bran oer de „Hollanners”. Né, dit bliuwt in swier stik. Sweden rint nou om mei it plan in pear hünderttüzen melkkij op to romjen, hwant der kin de steats- kas it net langer forneare de molkpriis op peil to halden. Yn Finlan hat men al twaris de büter- priis forlege, mar jit altyd sit men mei in oerskot fan 25.000 ton büter yn ’e mage. Yn Denemarken hat men de kon- sumpsje opfierd troch priisforleging fan 'e büter, wylst der ek in moai hoekje nei Ruslan gien is. Lykwols hja miene ek, dat it op in ófslachtsjen ta giet. De lannen, dy’t büter brüke moatte, sitte op fluwiel tsjintwurdich, hja kinne mar to kust en to keur gean. Dit bringt lykwols yn Ingelan, België en Dutsklan mei, dat har eigen boeren tsjin de muorren op- fleane en dy ynfoer stopsette wolle. Al mei al in greate tizeboel en net in mak- like opjefte foar de regearing om hjir in oplossing foar to finen. Dat dy oplossing net to finen is yn in wettelike regeling foar de lytse bidriuwen, is sa düdlik as hwat. Foar de suvelkwestje jowt dit gjin byt en in forsterking fan it folkslibben sil der ek grif net ütkomme. It libben toant nou ien kear in tige greate fariaesje en as men it goed bisjocht is dat ek syn oan- treklike kant. Lit de Minister net to folie skematysk tinke, dan sjit er oer syn doel hinne en makket hy dingen stikken, dy't wol deeglik rjucht fan bistean hawwe. In bipaeld diel lytse bidriuwen tusken de greatere is foar lan en folk gjin kwea mar in goed. Sawol fanwege dy bidriu- wen as jit fanwege de warbere lytse kol- lega’s. Xanten en Kleef verbleef. Hem volgde Goltzius in 1577 naar Haarlem, waar hij weldra zelfstandig optrad en in korte tijd grote bekendheid verwierf. Wij vragen de aandacht voor deze gra vure, juist omdat Bolsward zelf een ba kermat was van de graveurskunst. Men denke slechts aan namen als Schelte en Bote a Bolswert, Pieter Tanjé en anderen. Deze kleine greep toont reeds de grote verscheidenheid aie deze tentoonstelling biedt en de waarde en veelal hoge ouder dom der stukken. Wie maar enigszins de gelegenheid daartoe heeft, verzuime niet dit opengeslagen boek der kunst geschiedenis in te kijken. In goede üngetiid, in béste üngetiid m.ei men wol sizze. Trije, soms fjouwer wei den hea fan it pounsmiet, gjin felle droechte, genóch fretten foar de kij, al- tomets in drip wetter of in buoi, mar gjin wiete rite, it liket derop. De pick-ups draeije hast dei en nacht, fierst to lang winliken, hwant tsjin de joun slacht der wer focht op it hea, mar fan ’e wike hie it klokje fan tsien ure al in moai skoft stil west, doe wie der jit ien oan ’e gong. Hawar, it is dy minsken har gouden ure ek, dus hwat sil men der folie fan sizze. En it wol party boeren wol oan, sokke pakjes is wol hansum guod en hja kinne op it lan ek jit hwat neidroegje. It stiet my wol oan, dat der ek hiel hwat hea op ruters stiet, dat is efkes mear wurk, mar gans feiliger en fan it winter sil men wol ünderfine, dat ruterhea best foer is. De greidhoeke bigjint ek hoe langer hoe mear de smaek fan de kunstmest to pak ken to krijen. Der giet langer by de C.A.F., by de Fryske Kunstmesthannel en net it minst by Folkerts hiel hwat om. De kalkammon wie al populair, mar de nije soarten gean der ek bést yn. Mei it ark is it nou forgoed de nije koers. Lês- tenjouns siet der sa’n foech jonge op in trekkermeaner en dy meande oan it Hege Bolwurk yn in pear ure in dik swé der óf. It wie suver in 1 Hierbij bestudere men vooral de magi strale inleiding, van de samensteller, de heer H. P. Baard, die getuigt van visie zowel als van zeggingskracht. Krijgt men op deze wijze reeds vooraf enig inzicht in hetgeen de expositie wil bieden, een indruk die nog kan worden versterkt door het lezen (en eventueel verzamelen) van kranten-artikels over het onderhavige on derwerp, dan wordt het genieten een dubbele vreugde en het bezoeken een ware ontdekkingstocht, waarbij men tel kens weer een prettige ontmoeting heeft. Zonder een bepaalde „insteling" lijkt het ons nl. uitermate moeilijk vijf eeuwen kunstgeschiedenis te verwerken in zeg vijf kwartier. Het is niet ons voornemen dit jaar een reeks artikelen te schrijven, zoals wij bij voorgaande gelegenheden wel deden. Toch is het wellicht aantrekkelijk op deze plaats nog enkele opmerkingen te ma ken. Men bedenke bij het doorbladeren van de catalogus, dat deze streng wetenschap pelijk is opgezet, d.w.z. niet in chrono logische volgorde, maar in alfabetische. Jonge en oude kunstenaars, beroemdhe den en mindere goeden staan dus noch in volgorde van belangrijkheid, noch ook volgens de vertrekken, waarin hun werk is tentoongesteld in het overigens zeer aantrekkelijke en rijk geïllustreerde boek je opgesomd. Wie deze catalogisering niet gewend is moet echt even routine krijgen in het opzoeken van de tentoongestelde nummers, maar zal er dan ook de grote voordelen van ontdekken. Het meest prettig lijkt het ons de rond gang door het stadhuis te beginnen in de raadzaal. De wijze van ophanging is hier wel ideaal. Alles ademt een voorna me rust. Niets is er dat stoort, geen enkel doek of voorwerp dat zich op dringt. Het vormt alles één geheel. Men ziet b.v. het prachtige kerkinterieur van de in 1597 in Assendelft geboren Saenredam, dat is opgehangen tegen de noordwand tussen de antieke muurkast jes. Hier is dit wel zeer oude stuk echt op zijn plaats. Het hangt er, alsof het er bij wijze van spreken altijd heeft gehan gen. Men vergete in de raadzaal ook niet het merkwaardige stuk van Jan Janz. Mostaert te bekijken, als is dit meer uit kunsthistorisch, dan uit artistiek oogpunt van belang. Mostaert is een echte Haarlemmer. Hij werd er geboren in 1475 en overleed in 1555 of 1556. Het stuk is dus nog een honderd jaar ouder dan het raadhuis, waar het momenteel hangt. Alleen reeds om deze hoge ouderdom vormt het hier een waardevol bezit. Het tafereel, eens syn wurk die. De fêste Bolwurkrinners stiene der yn groepkes nei to sjen en oan de kommentaren koe men wol hearre, hoe de greate foroarings by eartiids seis de stedlju opfoelen. „Der hew ik froeger wel us in stuk as ses poepen an ’e gang sien” sei ien fan harren, „en dy warren der in dach as drie met an ’e gang en nou maait su’n foech jonge it er in twie uren óf”. Ja, der foroiret in bulte, mar der bliuwe ek folie dingen gelyk. Sa is der hjoed wer likefolle noed om de ófset as der eartiids ek wol ris wie. Allinnich it risiko is folie greater wurden en as de klap pen komme, treffe se folie pynliker. It forskil is dan dit, dat it regear nou by- springt en doe net. Sa sil der dizze moan- ne 4 sinten de liter bybitelle wurde oer it earste healjier. Der wurdt ek tige nei ütsjoen, hwant der is in bytsje molkjild bard. It giet nou al wiken lang sahwat mei in heale garansjepriis ta en dus is it jild tige wolkom. Sa graech soe men wolle, dat de ynternationale suvelmerk nou ris hwat better waerd, mar der sit it forgoed op it gat. En hoe langer hoe mear wurdt it düdlik, dat men net rek kenje mei op forlichting as der gjin prik ken yn it wurk steld wurde om de pro duksje en de konsumpsje tichter byme- koar to bringen. Dat it dy kant üt moat, sjocht elk wol yn, mar oer de middels is men it net alhiel iens. Dochs soe dat jit net it slimste wêze, dat koe jit wol in oplossing fine as it fortrouwen en it meimekoar oparbeidzjen fan de suvel- lannen mar hwat better wie. Minister Vondeling hat op in gearkom- ste sein, dat hy praet hie mei in stikman- nich boeren üt Sud-Hollan en harren frege, hwat hja foar de takomst fan doel wiene. Nou, hja seine rounüt: mear kunstmest struije, mear kij halde en mear melke! De Minister lei dat üt, dat de molkpriis dus wol aerdich wie, oars soene hja soks net dwaen, mar dan sjocht hy de dingen dochs net goed troch. Hwant hy kin der op oan dat ek by in molkpriis, dy’t perfoarst to leech is, dit stribjen bliuwe sil. De kosten fan in bidriuw kin ne mar op ien wize weromkomme en dat is troch in greate produksje, hwant foar it greatste part binne dit fêste kos ten. It giet der krekt mei as mei in auto. Dy’t him alle dagen brüke rydt it foar- dielichst. Yn de garaezje stean litte is grif skea. Ik wol it jitteris düdlik sizze, dat men t fan gjin boer forwachtsje kin, dat hy lust hoe’t de masine frijwillich syn produksje biperket omt de In het militaire kamp East W ret ham bij Thetford in het engelse graafschap Norfolk, heeft Z.K.H. Prins Philip van Engeland in zijn functie van kolonel een bezoek gebracht aan het eerste bataljon van „The Queens own Cameron Highlanders" en een oefening van zijn bataljon meegemaakt. Deze foto toont de Prins tijdens dit bezoek in gesprek met sergeant George Macdonald van de hooglanders. s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1