van oud tot nieuw boeit Haarlem in IT FOLK OM IT HEAMIEL ROUN Qabe Skroar Bolswards entourage Nog enkele blikken in der eeuwen pracht Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Heamieldagen 1958 to sizzen F fc Tj. de I. ÜS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ISI! 54e JAARGANG DINSDAG 8 JULI 1958 No. 52 Hwat haf werom. provisioneel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hoe’n soarch, hwat in bisiking yn earsten, mei üs Faer, As’t buten waeide of wiette, wie it binnendoar swier waer. De üngetiid birêdden, hwat slacht it hert my rom, In hüspleach ha ik litten en krige in boer mar rom krije, forspilet Drietal voor beheerder der Coöp. Stoom- zuivelfabriek te Oosterend: 1. R. Anema te Betterwird, T. de Boer te Hemelum en K. Sijsling te Lollum. Neat is sa moai as spar jen de drokke dagen lans. Oan’t ein ta op to garjen. Fan alle wurk de krans. Jin alles to üntsizzen: it thus, it wiif, de bern, En wille wei to lizzen, as wie it sa biskern. Oant dat de joune daget en mei nei hüs ta tsjucht Nei hüs ta fljucht, ta jaget, fol skraech bitwongen nocht. En thus gjin tiid fan sizzén, noch fan to harkjen hat, As elts driuwt del to lizzen, hwat üt it herte moat. Bolswards Nieuwsblad oan en rekket mei alles binefter. Om l giet, wenne de lju der oan hast net mear, mar bigjint men kalm to rekkenjen en to forgelyk- jen, dan lit it jin net mear los. It hiele tiidrek nei de oarloch hat Boal- sert fortunlik west mei syn initiativen, der is in heap wurk forset en der binne boppeslaggen makke. De stêd hat him mear ütwreide as oars yn fyftich jier, der binne kostlike en kostbere skoallen by komd, de stiftingen hawwe har aide pak je ütlutsen en steane der nou wer kreas foar, party sakelju hawwe de winkels en saken modernisearre, der wenje in goed tüzen minsken mear under de Martiny- toer, de namme Boalsert hat in swide klank krige op kultureel gebiet en wurdt yn Fryslan en Nederlan mei eare neamd, it is allegearre goed en bést en it soe 2e week juli 1908 Notaris S. v. d. Burg te Makkum zal in „Het Hert” te Makkum 111 veilen: het Tjalkschip, genaamd „Hoop op zegen”, groot 47 ton, laatst in eigen gebruik bij Jan Boender. Weer miltvuur geconstateerd in Wonse- radeel. I De Minister fan Ekonomyske Saken bat ny- yn syn jongste nota op ’en nij düdlik üt- ide ien set, dat üs lan allinnich op dit peil bliuwe kin as de yndustry him gans üt- wreidet. En hy hat ek bysünder noed ute- re oer de situaesje yn it Noarden. Der Skik yn de rige en yt jim roun, Mij boer noch büter, ’t is ’t heamiel joun It wurk wie folie, de risping gans, Fjouwerjend’ gong it de mieden lans. Moarns mei de sinne wer üt it nést, Deis tiid to iten, noch tiid ta rest. De standen dellein, de sweéën keard, Oan wudzen swile, op weinen teard; Nei hüs ta riden, aloan, alwei, De gollen riisden hast eltse dei. ’t Gong om de simmer syn djür biskot, In hiele winter ha wy nou hwat; Jim ha myn winter foarüt oerwoun, Skik yn de rige en yt jim roun! Dan is it wurd oan de boerinne, dy’t it binnenhüs like bannich hat as de manij u yn it lan, mar boppedat hat se mei de hastige, brimstige manlju omspringe moatten, dy’t yn de spanning fan waer en wurk neat gjin omtinken ha en neist har wurk ek jit it minne sin fordrage fan de boer as it waer de skoandere frucht bidrige. Hoe kostlik is dizze typearring troch Kiestra werjown: De boer dy hat my iage, de frou dy hat my dreaun, De haeijer hat my klage, hwer of’t de kofje bleau; De faem dy hat my pleage, de greatfeint hat my slein, ’k Bin rounom hinnereage, al hie’k gjin wurd missein. Deis ha de brimzen stutsen, de neven nachts op béd, It spekfet woe net tarre en brij koe’k net oan sêd. De sinne hat füleindich myn skriele nekke strüpt, Heastüken binn’ wol tüzen my by de klean yn krüpt. Och ik wie jouns sa wurrich, myn fuotten diene sear, Moarns stie de boer by’t béd mei ’n amer wetter klear; Ik jage alle dagen, it hea mei yn de bult, Mar woe it ris net tymje, dan krige ik de skuld. Ik ha myn alderfulsten yn’t fal to foarkjen stien, En noch waerd ik bidobbe, dy waldman wie gemien! Sa’n hiele lange haeijing, is ien stik leed en lést, Mar takomm’ Maeije gean ik nei in oare boer FORFEST Mannich bern geane de eagen pas iepen, as de alden se ticht dogge. De wolprijzen rijzen weer, in de laatste 3 weken met 15 cent, zodat de prijs thans bedraagt 70 cent. De animo van de Friezen voor het ko mende Gysbert Japicxfeest is groot. Het pas opgerichte Kristlik Frysk Selskip zal ter gelegenheid van het feit een vergade ring beleggen in de Broerekerk: Mar jong jit, waerd ik twongen yn ienheit to bistean Mei al de staed’ge gongen, dy’t de seisoenen gean. Ik bügde mei al myn sinnen oer it geheimnis gear, Dat my de ierde binnen har klaed to sykjen bea. Oan net ien fan de macht’gen, dy’t oer har kearske ha Kearde har djippe wezen sa as oan my har ta. As de heamieldagen ek dizze wike wer sokke kostlike mominten sjen lit as Douwe Kiestra yn syn ferzen, dan komt it grif tige yn oarder. De Fryske boer-dichter, Douwe Kiestra hat goed tweintich jier lyn yn „Frisia” en „It Heitelan” in rige fersen ütkomme litten oer it ald-Frysk gebrük fan it „Heamiel”. Letter binne dizze yn syn earste bondel: „Efter it Oargel” fannijs oanbean. Hy bigjint dizze rige mei in skildering fan it heamiel en seit ü.m.: Yn it mulhüs fan d aid pleats, mei lege finsters Dy’t op it noarden binne, en by joun As moarns bitiid oertein mei poarpren glinsters Sit nou it boerefolk om't heamiel roun. BOALSERT, TINK OM ’E BOCHT Doe t wy fan ’e wike op de tige nijsgjir- rige tentoanstelling yn Kollum roungyn- gen mei de lokrop: Kommende Kansen, doe waerd üs op ’en nij düdlik, hwat nou al inkelde jierren as in refrein troch Fryslan giet: it moat yn oare wei! De srnelle bisteansbasis fan üs kontreijen, de lanbou allinnich, is as in iisskotse yn ’e maertmoanne, alle dagen wurdt hja tin ner. Kollum hat it de bisikers sa lüd mooglik yn ’e earen tütere, dat it in kwestje is fan libben of dea foar it plak seis en de jongerein yn it bysünder, as it net slagget neist de lanbou, yndustry oan to lüken. Allinnich de lanbou is hinken op ien foet. men komt grif efter- it sa stadich giet, wenne de lju der oan en sjogge it men kalr jen, dan lit it jin net mear los. Dy earme lytsfeint hie dus fan de ünge tiid net folie wille hawn, mar hy sil him by it heamiel wol formakke ha. In hiel oare figuer is de greatfeint. Sa om en om de tweintich. Biret en troch de moster fitere. Syn hannen gripe net mis en de knoop, dy’t hy yn it tou leit sit fêst. len, dy’t it wurk yn ’e macht hat, it measte giet him boartsjende troch de hannen. Hear, hoe’t Douwe Kiestra dizze figuer masterlik typearet: De jonge lea to brüken, to fielen hoe sterk men is, De spieren to spannen, to lüken, to gean as de wyn oer de tuken Yn alles wis. UIT GROOTVADERDS TIJD. De 86-jarige heer Charles Westley uit Downend bij Bristol toont hier trots zijn verzameling hoogbejaarde rijwielen aan bewonderende jongens uit de buurt. De velocipedes, waarvan er een dateert uit 1868, zijn niet alleen museumstuk ken, want de heer Westley, laat er de jongens ook op rijden in de omgeving De verzameling van de krasse grijsaard, een voormalig ingenieur van de engelse automobiel club, telt 18 stuks en is zelfs niet te koop voor 1.800 gulden, een bod dat kortgeleden werd gedaan. Ook de heer Westley zelf berijdt nog dagelijks erg stoer een van de oude karretjes. O, roekeloas to sizzen, myn swietens op syn sur, De hjitte krün to streakjen fan in kidelkoppich boer. Lit nou jim sangen klinke en sjong jim blidens my ’t Is ’t heamiel joun èn bruiloft ik boaske hjoed op nij. En dan komt as in komysk intermezzo de lytsfeint oan it wurd. Der hoecht gjin wurdt fan ütliz by. Sa’n foech jonge fan in jier as 14-15, tusken „swien en big yn” sizze de Grinslanners, dy hat it ek net botte noflik hawn. Hear mar ris Frans Hals is wellicht de m.eest bekende van de reeks vooraanstaande Haarlemse kunstenaars. Dit blijkt zelfs uit de bedragen waarvoor de verschillende meesterwerken, die men thans te Bolsward kan bewon deren zijn verzekerd. Is de gehele tentoonstelling verzekerd voor 700 duizend gulden, de enigste „echte” Frans Hals die is tentoongesteld neemt hiervan reeds 100.000 voor zijn rekening. Toch is het stuk, kende van geschilderd portret van een Frans Hals, geboren Antwerpenaar en in Haarlem overleden in hetzelfde jaar, waarin te Bolsward de grootmeester Gys bert Japicx stierf (1666) heeft, hoewel hij reeds op 11 jarige leeftijd in Haar lem woonde, nooit geheel zijn zuidelijk bloed verloochend. Hij werd te Haarlem leerling van Karei van Mander, die ook het reeds eerder geciteerde schilderboek schreef en trad in 1610, dus op 30-jarige leeftijd toe tot het Haarlemse St. Lucas- gilde, waarin hij in 1644 tot vinder werd benoemd. Hij heeft in Haarlem deelge nomen aan het culturele leven als geen ander. Niet alleen zette hij zijn stempel op de schilderkunst van zijn dagen, maar hij werd ook beminnaar van de Rederij - kerkamer „De wijngaertrancken” en be hoorde tot de Haarlemse Schutterij. Tra gisch is echter te vermelden, dat hij se dert 1662 (hij was toen trouwens ook al 82 jaar) moest worden onderhouden door de stad Haarlem wegens grote ar moede. Van de schilder zelf vindt men een zelfportretje. Dit is echter niet ori gineel, maar een zeer oude copie. Frans Hals oefende ook invloed uit op zijn broeder Dirck Hals en zijn zoon Nicolaas Hals. In de burgemeesterskamer vindt men van de eerstgenoemde een tweetal stukken nl. „Het Vrolijk Gezel schap” en de „Vijf zintuigen”. Veel meer vallen echter in deze kamer op het grootste stuk van heel de tentoon stelling de in 1599 geschilderde Schut tersmaaltijd van Cornelis Cornelisz. van Haarlem, een zeer fraai voorbeeld van een geniestuk, zoals die rond de eeuw wisseling, op de drempel van de 17 eeuw werden vervaardigd. Naast dit grote stuk vindt men bij het raam in deze rijk voor ziene kamer nog een tweetal merkwaar dige stukjes waarvan er een is toegesche- ven aan Adriaen Brouwer nl. „Boeren in de Herberg”. Ook de schilderessen uit de oude school zijn vertegenwoordigd op de Burgemees terskamer. Boven de vitrine met fraai Haarlems zilver vindt men het forse stuk „De vrolijke drinker” van Judith Leyster, dat in de verte wel aan het gelijknamige stuk van Frans Hals doet denken. Toch was Judith Leyster geen leerlinge van Frans Hals, al heeft zij later wel bij hem gewerkt en woonde zij zelfs als getuige de doop bij van diens dochter Maria. Wij willen U niet vermoeien, lezer, door stuk voor stuk bij de belangrijkste stuk ken te blijven staan. Dwaalt U gerust de gehele expositie rond. De indrukken zijn werkelijk te veel om meteen te verwer ken. Gaat U daarom thuis gekomen van Uw bezoek aan deze rijke tentoonstelling nog eens rustig de catalogus na. Willen wij er eens met U in bladeren en U hier en daar nog eens op attenderen? U besteedde toch ook aandacht aan het beeldhouwwerk. Zelfs het le nummer van de catalogus is een bijzonder fraai stukje, nl. een voorstudie in brons van Mari S. Andriessen, die de bekende Grót mei rezinen en moal yn ’e püde, De wazem walet fan it great petiel It smout petear mei wiffe kwinkslach krüde It ald-Frysk foaijen, it gouden margemiel. Dan komt de boer as earste oan it wurd. Op koarte, krêftige wize utert hy syn blidens oer de gunstige üngetiid. Hoe masterlik wurde hjir de dingen yn skerpe streken skildere: duizend gulden, de enigste „echte” Frans Hals die is tentoongesteld neemt hiervan reeds 100.000 voor zijn rekening. Toch is het stuk, dat U vindt op de Burgemeesterskamer bij lange niet het meest be de Grote Haarlemse meester. Het betreft hier een in 1640 predikant. „Dokwerker” schiep, een beeld dat als het ware een stuk kracht en on verzettelij ke stoerheid is. Heeft U op de grote commissiekamer ook even stil gestaan bij de rood-krijt tekening van een onbekende kunstenaar met het merkwaardige onderschrift: Dit is Laurens Jacobs van der Vinne, soo als hy lagh en sliep de 8 september 1712, oud synde 13 weken en ses dagen. Ook boven aan de trappenhal moet U even toeven. Hier hangt b.v. een groot doek van Pieter Barbiers, voorstellende „Jagers in het Duin”. Eigenlijk is dit geen schilderij in de gewone zin van het woord. Barbiers was nl. in zijn tijd een belangrijk behangschilder, zijn voor stellingen: boomrijke Gelderse en Drent se landschappen en duinlandschappen in skoof en skande wêze as men dat net mei greate tankberens neamde mar dochs kin men jins moed net hawwe foar de takomst. Né, ik siz it planüt, dat it my bang om it hert wurdt, as ik sjoch, dat ündanks dit skoandere wurk de bi steansbasis fan de stêd praktysk gelyk bleaun is. Der is in bytsje bykomd, der is ek jit hwat ófgien, folie foroaring is der net komd. En nou wit ik skoan, dat mei dit to siz zen, it risiko great is, dat de ien of oare dit opfettet as in forwyt oan ynstansjes of persoanen. Ik kin allinnich mar sizze, dat dit hoegenamt net wier is. As ik jit- teris, mei greate klam nei foaren bringe wol, dat it perfoarst oars moat mei de stêd, dat it hiele risseltaet fan de nei- oariogske jierren forlern gean sil as dat oare net slagget, dan driuwt my gjin oare tins, dan it bilang fan üs goede stêd en har biwenners. Hwat is it dochs, soe men freegje, hwat de yndustry op- keart om nei de Gysbertstêd to kommen? Hwerom tilt de stêd fan Dokkum op fan nije fabriken en ündernimmings, hwerom giet it yn Winsum wol en yn Bakhuzen en Surhüsterfean en hwerom wol it oan diz tiid ta yn Boalsert mar net? Wy kinne it nou wol sizze, dat it grif net oan it gemeentebistjür lein hat. Wy sille it meiskien nea wer bilibje, dat wy in man oan it roer krije, hwer’t safolle initiatyf en trochsetten fan ütgyng as fan boargemaster Bruinsma. Yn dat op- sicht hat er syn gelikens jit net foun en dochs is it dizze gongmakker ek net slagge de yndustry-fügels to biflappen. Hwer leit it yn fredesnamme dan oan? Dokkum is ek klaeigroun likegoed as hjirre, it leit folie minder gunstich, jit mear yn in üthoeke, de forbiningen mei Fryslan en Hollan binne lang sa goed net, it plak is lytser en dochs dêr giet it wol en hjir binei net. Us bloeijende Technyske skoalle levert alle jierren fiks hwat jonge faklju óf, hweründer de measten metaelbiwurkers binne. Mar Boalsert kin mar in inkelde fan harren brüke. Wy sitte yn in tiidrek fan lanbou-mechanisaesje, de boeren wol- le graech nei Boalsert ta, mar ütsein by Schukken is der foar harren hjir net folie to keap. Nog één nachtje slapen en dan zijn weer de bekende HEAMIELDAGEN in Bols ward begonnen. Wie de laatste jaren deze feesten heeft meegemaakt zal met verlangen uitzien naar deze feestdagen. Vier dagen gezellige sfeer in een gezel lige stad waar iedereen zonder uitzonde ring aan mee kan doen. Het begint ook dit jaar weer met een grandioze intocht met ontvangst op het stadhuis van de Heakeninginne met ge volg. Ook dit jaar zal er weer een fraaie stoet worden gevormd met honderden deelnemers, waaronder grote groepen lan delijke ruiters, gymnasten, padvinders, aan het heamiel heeft deelgenomen weet nog, dat er zelden een zo intens gezellig tuinfeest valt mee te maken. Een groep congressisten die verleden jaar toevallig in de stad was en >deze avond meemaakte stond er van versteld hoe zo iets mogelijk was in een plaats als Bols ward en waren zo enthousiast dat we vast meerderen van hen ook dit jaar weer hier zullen zien. De omlijsting bij dit heamiel zal weer worden verzorgd door de Volksdansver eniging uit Leeuwarden in fraaie cos- tuums met medewerking van Lytse Sjoerd uit Mounein. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar niemand der gasten weer stand kunnen bieden aan de uitnodiging om allen mee te doen aan de volksdansen op het grote grasveld voor het podium. Het heamiel zal weer worden verzorgd en opgediend door de dames van de Christelijke Landbouwhuishoudschool en dat waarborgt weer een prima smakelijke maaltijd. De entreeprijs kan vóór niemand een be zwaar zijn en is fantastisch laag in ver houding tot het te bieden programma. Zoals u weet is iedereen hier van harte welkom en wij verwachten dan ook weer honderden gasten. Wie nog erg sceptisch mocht staan tegenover dit Heamiel doet niet beter dan woensdagavond present te zijn dan zal ook hij enthousiast zijn en tot de trouwe gasten gaan behoren. De plaatsing van de vermakelijkheden in het centrum van de stad zal de gezellige sfeer zeker sterk bevorderen en ook dit jaar weer zal de fraaie verlichting in de avonduren velen naar Bolsward trekken. Donderdag staat weer geheel in het teken van Boerendag met tractorbehendigheids- wedstrijd, concours van tuigpaarden en de traditionele Tetman-premiere-avond. Vrijdagmiddag zal het weer extra druk worden bij de wielerronde in plan Noord dié (en dit vooral even tot Uw attentie!) niet om 7 uur maar om half 7 begint om op tijd afgelopen te zijn voor de aan vang van het schitterende avondprogram ma in het park, n l. de Radio- en Televi- sie-sterrenparade. Een programma als in Né, dat sil der bystean as de haeijer wer by syn hüshalding werom komt en de frou in grouwe han fol jild en by aids faken in stik droech spek as wintertarring verkenners, enz. met diverse attracties, üt de blaupüde helle. Dat wie ien fan Wie verleden jaar de heechtiidsdagen yn de arbeiderswen- ten yn Boppe-Grins en yn ’e Walden As léste komt dan de aide arbeider dy’t alle rangen trochroun is, oan it wurd. Hy is in filosoof wurden, dy’t syn eigen libben sterk forboun wit mei de groun en dêrfan it neifolgjende seit: Trou oan de tsjinst fan d'ierde, yn jierrenlang bistean, Learde ik de wei, dy’t fierde nei har geheim to gean. De hege loft foroaret hielfaken fan fortoan, En it jonge hert bikoaret dy rédde wiksling skoan. de omgeving van Haarlem waren in zijn dagen zeer gezocht. Dit grote stuk is ook te zien als een uitgesneden behangpaneel. Het is afkomstig uit een huis aan de Spaarne te Haarlem. Het portret van Jan Adam Kruiseman, voorstellende Jan Philip Francois van der Vinne er naast is een veel jonger stuk en dateert van 1839- Het is dus ruim hon derd jaar oud. Merkwaardig is dat wij hier reeds een afbeelding zien van het veerbalspel, als voorloper van ons bad minton, dat dus heus niet zo modern is als wij wel menen. AI dwalend door het raadhuis moet U ook niet vergeten een blik te werpen in de z.g. kleine commissiekamer, waar men het meer moderne werk vindt, zelfs ver vaardigd in 1958! Het zijn dus werkelijk niet alle „oude” schilderijen, die men hier vindt al zal niet ieder worden aan gesproken door het moderne genre. De gouache „Meisje” van Anton Heyboer verloochent niet het feit, dat deze jonge in 1924 geboren kunstenaar het licht zag onder de palmen van Sabang. De naakt- studie van Wim Steyn is ook bijzonder geslaagd houtschooltekening) Het jongste schilderij is waarschijnlijk de compositie „Vogels” van Hans Wies- man- Eigenlijk zouden we de lezer bij de hand willen nemen en deze meevoeren langs al dit schoons. Dit is natuurlijk onmoge lijk en daarom kunnen wij niet anders dan nogmaals adviseren: Kom en zie. Geniet, van wat de eeuwen U bieden. In een uur tijds krijgt U al een oppervlak kige indruk, heeft U meer tijd, ze is niet verloren. Deze expositie is wel met zo’n grote deskundigheid samengestelddat men niet spoedig raakt uitgekeken. Moarns oan de stille dage it earste lüd to jaen, It libben nei büten drage, in groete, in boartlike frage En dan de hynders ynslaen. De hannen oan de leijen, neat poent de sinnen sa As ’t hoarige weinpaed to jeijen, del nei de fiere kontreijen, Nei’t bütlan ta. En dêr in man ütmeitsje, foar alle wurk to stean Wylst de sinne barnt op jins baitsje, de wille fan it wrotten smeitsje, Dat is goed lean. Kin men it koarter en libbener sizze hwat in greatfeint is: rounom in man ütmeitsje, foar alle wurk to stean „De wille fan it wrotten smeitsje!” Ja dat is it foarrjucht fan de feint of de jonge ar beider. Dy sjogge it dêrom ek wer oars as de haeijer, dy’t üt Grins wei of üt de Walden komt om hjir in wikemannich mei swier wurk in ekstra-lean to fortsj in jen. Ek dizze kin it wurk wol oan, mar it aksint leit him wer oars. Heat mar: komt in nije golf fan oerheitsstipe nei üs provinsjes en dus komt der ek wer in nije kans foar üs. Mar yn dy nota wurdt ek sein, dat men oanslute moat by bi- steande kearnen. Dizze moatte great en libben genóch wê ze om oapsluting to jaen oan nije yn- dustryen. Wolnou, de earste kears binne wy der hjir by trochrekke- Drachten is opsjitten üt in gemoedlik walddoarp ta in gounzjende stêd. Jo moatte der om in aerdichheit ris hinne to sjen, jo kinne it net wer werom. Mar nou is it dan ek foar Boalsert de gouden üre. By de plan ning fan it ministery, adfisearre troch Deputearre Steaten, mei Boalsert net for- getten wurde. Oerheit en partikulieren moatte mei folsleine oerjefte op ’e bres om de ünmisbre yndustry-stream ek hjir hinne to lüken. De B.B.G. is wet oan it weisakjen, mar hja is nediger as se ea west hat. Lit men jin ris biriede op nije praktyske wurk- wizen om ynfloed üt to oefenjen by de bislissende ynstansjes. Dat mei men net allinnich fan de gemeentelijke oerheit for- wachtsje, al is dizze ek bysünder wich- tich. It bisef, dat de hiele stêd hjir alle bilang by hat, eltse winkel, eltse eigener, eltse alder fan bern moat ek hjir üs stêdgenoaten yn it gewear roppe. Sjuch ik it goed dan sille de earstkommende jierren deroer bislisse of de stêd takomst hat of net. Yn skipperstermen soe men sizze kinne: üs boppelêst is goed, wy moatte mear lading yn it oars wurdt it skip topswier en forspilet it mei de tiid ek jit syn tüch. En de sake- minsken, dy’t jit ta de yndustry rekkene wurde kinne, mei men tawinskje, dat hja genóch moed, kinnen en doaren haw we om de swetten fierder üt to lizzen. Hwant jit altyd is it de ündernimmer, dy’t de trochslach jowt. De jonge kear- dels, dy’t, goed ünderlein, it trochsetten- de aerd hawwe, hwert safolle saken en ündernimmingen, ek hjir yn Boalsert, de frucht fan binne, dy moatte los. Der is in bulte to dwaen yn in stêd as uzes en der bart ek hiel hwat, mar lit men goed bi- gripe, dat it bilang fan mear wurkgele- genheit troch yndustry de iennige groun- slach is, hwerop alle oare plannen fêst sitte. Tink om ’e bocht, mannen, hwant it libben stiet nea stil en forsomme kan sen komme net wer. Boalsert stiet op it krüspunt fan syn takomst en dit geslacht draecht de swiere forantwurding foar syn bistean of syn deabliedende efterütgong. In trêdde wei is der net!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1