ALASKA OPGENOMEN IN DE NOORD- AMERIKAANSE UNIE VAN DE FRIESE KAATSVELDEN MINISTER ZIJLSTRA: Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Onze exportkansen worden weer gunstiger n I Buitenlands Overzicht Frankrijk krijgt twee nieuwe partijen Jacqus Soustelle opgenomen in kabinet van <le Gaulle STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes A I 54eJAARGANG No. 53 VRIJDAG 11 JULI 1958 Hwat haf eindelijk toe dat ik. KAMEROVERZICHT de resultaten der afgelopen tien jaren was hij toch niet pessimistisch. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 7. 8. 9. 1. 2. Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1. 2. 3. 4. 5. 6. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Het is evenwel zo gesteld, dat de bewo ners van Alaska noch door de geestdrift, die na de stemming in het Congres heer- Rusland voor werd lange dwaasheia voordat het Congres DE GROTE FRICO-KAATSPARTIJ Voor de 1ste klas vrije samenstelling de z.g. „Frico-partij”, die zondag a.s: op het terrein aan het Oordje wordt ge houden, hebben zich de volgende 10 par turen aangemeld: J. Stavinga, J. Pander, A. Hiemstra. R. Hoekstra, J. Jansen, A. Veldkamp. K. Wassenaar, J. Venema, J. Tolsma. P. Schuil, H. Schuil, R. Kuiper. M. v. d. Weerd, Joh. Zijlstra, W. Vliet- stra. J. Galerna, Dr. Smedinga, F. Haanstra. J. Faber, S. Olivier, Fr. Helfrich. S. Bouwma, A. Rinia, E. Zijlstra. J. Sytsma, C. Hoekstra, S. Faber. J. Meijer, H. Seerden, H. Bultje. de Tour de Trance door zien hoe het peloton aan- Est en Roger Walkowiak zijn om de structuur :e provincies te verbete- :1 wordt de ministers KERMISPARTIJ TE HARLINGEN MET VERRASSINGEN De Koningsprtfs voor Jaap Pander. Evenals zondag steeg ook nu het spel peil niet tot grote hoogte. Gedeeltelijk kan dit op rekening van de steeds draaiende wind worden ge schreven. Een keer liet scheidsrechter Kuipers de perken omleggen, maar voor al in de laatste partij werd bijna voor de wind opgeslagen, zodat de perkspe- lers, en vooral de achterinsen, het zeer moeilijk hadden. Bovendien maakten ab normaal veel foutieve beslissingen van de keurmeesters de stemming in het veld er niet beter op. De 30 uitgenodigde spelers waren als volgt geformeerd: R. Hoekstra, S. Faber, T. Post. M. van der Weerd,, Dr. Smedinga, A. Veldkamp. P. Schuil, Joh. Jansen, R. Kuiper. J. Faber, C. Hoekstra, H. Bultje. J. Meijer, J. Venema, W. Vlietstra. K. Wassenaar, Fr. Helfrich, A. de Jong. F, de Vries, A. Rinia, J. Pander. S. Bouwma, S. Olivier, J. Tolsma. J. Galerna, H. Seerden, A. Hiemstra. De eerste omloop verliep vrijwel zon der spanning. De parturen 1, 4, 6 én 8 brachten het niet verder dan een spel. Faber c.s. gaven de favorieten van 3 ech ter flink partij, totdat op 2-3 6-6 een foutieve beslissing van de keurmeester hen dupeerde. Ze waren hierdoor van de kook en bleven op een spel staan. Stavinga was zeer onwis, waardoor zijn partuur het niet verder bracht dan een eerst. Tweede lijst: 2-3, 5-7 en 9. Hier kwamen de twee favorieten tegen elkaar. Het publiek ging er eens echt voor zitten. Dit zou de partij van de dag worden. Nadat Veldkamp door drie bui tenslagen het eerste eerst cadeau gaf, werd het inderdaad een felle en goede partij. Op 0-1 6-4 passeerde Smedinga de kaats. 3 nam een 3-1 voorsprong door retourneren van Schuil op 1-1 6-4 en een zitbal van dezelfde op 2-1 6-4. De achterstand werd verkleind tot 2-3, toen Veldkamp op 6-4 tot in het perk te rugsloeg. Het verschil werd weer een spel, toen Kuiper op 6-4 bovensloeg. Van der Weerd c.s. gooiden er echter een schepje op en het werd 3-4, toen Veldkamp een door Kuiper uitgeslagen bal prima tot in het perk terugsloeg. Op 3-4 6-6 viel de beslissing toen de keurmeester een door P. Schuil opgesla gen bal als „in” verklaarde. Buiten deze functionaris had ieder gezien dat de bal midden op de zijlijn viel. Zelfs de keurmeester op de voorlijn verklaar de, dat de bal „uit” was, maar niets hielp. Veldkamp wilde het veld verlaten, keerde later terug, maar gaf er verder de brui aan, zodat deze veelbelovende partij als een nachtkaars uitging. Ook 5 en 7 speelden een goede partij. Vooral partuur 7 was best op dreef. De Vries wis aan de opslag en Rinia en vooral Pander in het perk heel goed. Meijer c.s. namen een 2-1 voorsprong, maar toen kregen de mannen van 7 er zo de gang in, dat de tegenpartij in de volgende 3 eersten slechts 2 punten kre gen en met 4-2 voorstonden. De stand werd 4-3, toen de Vries buiten sloeg. Op 3-4 6-6 miste Vlietstra echter de kans op aansluiting, door in het perk een goede bal te missen. Op 5-3 6-4 bracht de Vries met een zitbal zijn par tuur in de finale. Derde lijst: 9-3 en 7. De halve finale werd een grote verras sing. Partuur 3, ver favoriet, liep een achterstand op van 5 eersten. Op 6-6 een zitbal van Galema, op 1-0 6-6 Seer den vanaf de bovenlijn retour in het perk. Op 2-0 6-4 een zitbal van Galema, die met hoge ballen onophoudelijk Kui per achterin opzocht. Deze wist hierop zelden het juiste antwoord te geven. Op 3-0 6-2 Schuil kwaad en op 4-0 6-6 mist Kuiper in het perk. Toen keerden de kansen. Een fel spelend, partuur 3 wist in een ommezien de ach terstand in te lopen tot 3-5. Op 0-5 6-4 een zitbal zan Schuil, op 1-5 6-2 Jansen retour en op 2-5 6-2 een zitbal van Schuil. Zouden de favorieten toch nog winnen? Galema c.s. gaven 't antwoord. Ze kwamen op 6-0. Schuil maakte ech ter met drie prima opslagballen 6-6, maar jammer voor hem, viel de vierde, een snelle platte bal, enige centimeters voor. Punten 56-54. De finale ging dus tussen 7 en 9. Er werd nu bijna voor de wind pgeslagen. Alles kwam hoog achterin, zodat de ach terspelers het zeer zwaar hadden en de voorinse bijna werkeloos moesten toe zien. Partuur 7, dat een staand nummer had gehad, was beslist favoriet, maar Gale ma c.s. dachten er anders over. Ze na men zelfs een voorsprong van 3 eersten. Na een triktrak sloeg de Vries op 6-2 weer in en was de stand 3-1. Driemaal op 6-6 was het eerst nu voor 7 en had dit partuur de leiding overgenomen met 4-3. De tegenstand van 3, dat na de zware partij tegen Schuil c.s. ook teke nen van vermoeidheid vertoonde, was nu gebroken. Op 3-4 4-6 miste Galema het perk en op 5-3 6-2 retourneerde Rinia tot voor de kaats. De uitslag was: F. de Vries, A. Rinia, J. Pander. J. Galema, H. Seerden, A. Hiem stra. De koningsprijs, de zilveren „Stenen Man”, werd toegekend aan J. Pander. ;ebied op gang werd gebracht, ie jaren 1956 en 1957 waren er I 1. l - ringsbedrag per arbeider niet zuiver is berekend. De taakstelling zal echter soepel worden gehanteerd. Ook al is er een industriali- satienota voor vijf jaren, dat wil nog niet zeggen dat de taakstelling ook ’n dwang buis voor vijf jaren zal zijn. Dat zou trouwens ook onmogelijk zijn, want niemand weet welke gevolgen de Europese economische gemeenschap voor onze economie zal hebben. Belangrijk De minske stjit him fakentiids oan dingen, dêr’t er oerhinne stappe moast. Regionale industrialisatie. Voor de regionale industrialisatie is voor de komende vijf jaren f 30 mil joen uitgetrokken. Verscheidene Kamer leden hebben de vraag gesteld of dit bedrag nu wel voldoende was. Minister Zijlstra heeft op deze vraag een gerust stellend antwoord gegeven. Als de spreiding van de industrie een succes wordt zal men met de f 30 miljoen ze ker niet uitkomen, zo zeide hij. In dat geval kan het bedrag worden verhoogd. Blijkt echter dat de f 30 miljoen niet wordt uitgeput, dan zal de regering zich moeten afvragen of de stimulerende maatregelen wel krachtig genoeg zijn. Prof. Zijlstra wilde geen raamwet maken waardoor hij de bevoegdheid zou krijgen bepaalde industrievestigingen tegen te gaan. Daardoor zou hij te veel op de stoel van de ondernemer gaan zitten. Hij vatte zijn vestigingsbeleid in één krachtige zin samen: „niemand wordt gehinderd, sommigen worden gestimu leerd”. Toch aanvaardde de Tweede Kamer dinsdag j.l. z.h.s. een motie van de heer A. R. Vermeer (soc.), waarin er bij de regering wordt aangedrongen een pro gramma op te stellen voor alle maatre gelen, die nodij van de noordelij ren. In dit voorstef wordt de ministers gevraagd de activiteiten van departe- de ontwikkeling was nog ipsbevolking in Dit percentage bedroeg in 1958 niet minder dan 46%. In 1938 bedroeg het aandeel van de in dustrie in het nationaal inkomen 30%; in 1958 43%. In deze 20 jaren is de totale industriële produktie verdubbeld, terwijl het elektriciteitsverbruik vervier voudigd is. Uit ons vorig weekoverzicht is wel ge bleken dat een deel van de Kamer op het standpunt stond dat de minister met zijn taakstelling van f 11 miljard te hoog had gemikt, terwijl een ander deel van oordeel was dat de bewindsman aan de lage kant was gebleven. Prof. Zijlstra hield het dan ook maar op zijn f 11 mil jard. Hij zeide dat het investeringsbe drag per arbeider in de afgelopen tien jaren f 53.000,heeft bedragen. In de in het comité. Maar in ieder geval zou den in Algerije nieuwe problemen zijn gerezen, vooral wanneer de rechtsen hun aanhang onder de Franse kolonis ten, die betrekkelijk groot is, zouden 3e week juli 1933 In de afgelopen maand is het aantal werklozen met 25.000 verminderd. De laatste zomermantels., moeten weg. Reeds vanaf f 2,25. Zijden japon, een tikje verkleurd f 0,98, wollen japon f 1,48. Mantelcostumes, waarcfnder chi que modellen vanaf f 2,50, 2 persoons ledikant f 3,98. Gezoomde luiers 9 cent, slopen 24 cent, flanel dames nachtpon nen f 0,69. P. Lunter. Bij de Staten Generaal is een wetsont werp ingediend, dat het tartend en uit dagend dragen van een hakenkruis, een gekruiste sikkel en hamer of b.v. een fascistenhemd verbiedt. Het winkelhuis in de Kerkstraat in eigen gebruik bij D. Bangma werd gekocht door de heer Jan Oppedijk, rijwielher steller te Bolsward voor de prijs van f2329,—. nieuwe taakstelling zal f 77.000, per arbeider geïnvesteerd moeten wor den. Dat lijkt ontzettend veel, maar de minister van economische zaken wees er op, dat in de eerste jaren na de bevrij- ding met kleine investeringen veel arbei ders aan het werk gezet konden worden, bijv, door het repareren van een spoor weg, waardoor het verkeer in een be paald gi En in di overbestedingen, waardoor het investe- Het industrialisatieproces wordt nog in teressanter als men vergelijkt bij 1938. In dat jaar geen 30% van de beroej de industrie werkzaam. was het optimisme van de minister van economische zaken over onze exportpo sitie. In de jaren 1954/’56 is deze posi tie door een stijging van het kostenprijs- peil minder gunstig geworden. In 1957 is er echter een herstel ingetreden. Nu zien we het kostenpeil in de landen om ons heen stijgen. Deze landen dragen dus hun steentje bij dat we weer bijna terug zijn op ons gunstige uitgangspunt: 1953. Óm dat te bereiken is het echter noodzakelijk dat we ons loon- en prijs peil in de hand houden. Zo langzamerhand trekt onze economie weer de goede kant uit. Minister Zijlstra raamde voor 1958 een overschot op de betalingsbalans voor 1.5 miljard gulden. Dit cijfer zal ons bedrijfsleven echter niet mogen verleiden om de bestedingen op te voeren. De deviezenvoorraad is nog lang niet groot genoeg om daaruit vijf maanden invoer te kunnen betalen. In tien jaar tijd is er in Nederland veel veranderd. De industrialisatie neemt een steeds grotere vlucht, hetgeen voor onze economie uiterst belangrijk is. „Het is bijna een wonder wat er in de afgelopen jaren in Nederland ten aanzien van de investeringen is geschied”, zo zei minister Zijlstra dan ook bij de behandeling van de zesde industriali- satienota. Tot 1962 is er een nieuwe taakstelling ontwikkeld: het industriële bedrijfsleven zal niet minder dan f 11 miljard moeten investeren om aan 140.000-arbeiders méér werkgelegenheid te kun nen verschaffen. Nu wilde de minister van economische zaken niet de indruk wekken dat dit allemaal makkelijk zou lukken, maar gezien ste noch door het verhoogde prestige dat zij zullen genieten blind zijn geworden voor de vele nieuwe problemen, waar mee zij zullen worden geconfronteerd. Het is 'hun bekend, dat vervulling van hun verwachtingen geen gemakkelijke zaak is. Alaska dat tweemaal zo groot in oppervlak is als Texas en een vijfde meet van het gebied der 48 staten te zamen, heeft slechts een kleine bevol king van 208.000 zielen die zware be- Maandag heeft President Eisenhower het door het Congres aange nomen wetsontwerp getekend, dat de wettelijke regeling bevat, waardoor aan het territorium van Alaska het voorrecht wordt ver leend als 49ste staat toe te treden tot de Verenigde Staten van Noord Amerika. De bewoners van het territorium van Alaska moeten zich nu nog door middel van een referendum uitspreken over deze wettelijke bepalingen. Zij moeten in de eerste plaats te kennen geven of zij tot de Unie wensen toe te treden, of de grenzen die in de wet zijn vastgelegd bevredigend en of de plannen welke de verdeling van het land tussen de voorgestelde staat en de federale regering regelen, aanvaardbaar zijn. menten en gemeenten te coördineren. Minister Zijlstra heeft tegen deze motie, die mede was ondertekend door de a.r., c.h. en v.v.d., geen overwegende be zwaren gemaakt. Wel was hij van oor deel, dat deze motie beter op een later tijdstip behandeld had kunnen worden, nl., als er in de Tweede Kamer wordt gesproken over de nota van minister Witte over de ruimtelijke ordening. Deze nota zal waarschijnlijk in de herfst maanden bij de Tweede Kamer worden ingediend. Minister Hofstra heeft tenslotte nog een tweetal concrete maatregelen aangekon- digd om op korte termijn de industriële investeringen te bevorderen. Zo zal de investeringsaftrek worden samengetrok ken in twee jaren, het percentage blijft echter onveranderd. In plaats van 4 x 4% zal men nu 2 x 8% kunnen aftrek ken van de fiscale winsten. Voor de be stedingsbeperking bedroeg de investe ringsaftrek 5 x 4%. Tot 20 mei j.l. is de investeringsaftrek geschorst geweest, op die datum wérd zij 4 x 4%. De heer Van Thiel (kath. v), die dreigde met ’n motie om de oorspronkelijke toestand te doen herleven (dus 5 x 4%) heeft dit voorstel niet gedaan toen bleek, dat de investeringen na 20 mei fiscaal niet on gunstiger beoordeeld zullen worden dan de investeringen na 1 januari a.s.; de dag waarop de nieuwe maatregel in werking zal treden. Bovendien heeft de bewindsman van fi nanciën medegedeeld, dat de mogelijk heid tot vervroegde afschrijving, even eens per 1 januari a.s. een definitief ka rakter zal krijgen. De huidige temporise- ring, ook al ingevoerd in het kader van de bestedingsbeperking, zal blijven be staan, zij het in een wat verbeterde vorm. Foto hoven: De gasten moesten wachten en de bruidstaart bleef onaange sneden toen in een klein frans dorpje de Tour de France passeerde. De bruid een vurig bewonderaarster van de wielersport, sleepte bruidegom en bruids meisjes mee naar de kant van de weg om daar de renners en de bonte karavaan te zien voorbijflitsen. Door facques Soustelle in zijn kabi net op te nemen, heeft premier Charles de Gaulle aan de rechter vleugel van het Nationale Comité de Salut Public voor Algerije en de Sahard’ de wind uit de zeilen ge nomen en een „revolte” van deze groep voorkomen. Al 14 dagen lang lag deze vleugel, be staande uit vertegenwoordigers van de studenten-organisaties, van de poujadis- ten, van enkele semi-fascistische groepe ringen en van enkele andere zeer rechtse organisaties van de Franse kolonisten, overhoop met de gematigden en de of ficieren in ’t comité. Voor dinsdagavond was een vergadering van het voltallige comité uitgeschreven, waarop deze op posanten de officieren en de andere aanhangers van De Gaulle voor goed buiten de deur van het comité hadden willen zetten en het heft in handen wil len nemen. Nu was dit op zichzelf gemakkelijker gezegd dan gedaan. In de eerste plaats trekt het leger aan de touwtjes en het zou zich stellig niet bij deze revolte hebben neergelegd. In de tweede plaats was het de vraag of de rechtse oppositie een meerderheid had kunnen krijgen voor haar plan, hoewel zij vrij sterk is TOUR-RUMOER Foto onder: Een aardige foto van het passeren van de franse landstreek Les Landes. De opname laat gevoerd door v.l.n.r. Andre Darrigade, Piet van in een dorpje een groep bewonderaars in nationaal costuum passeerde. Links enige schaapherders op stelten en in de befaamde schapevachten. hebben gemobiliseerd. Door Soustelle’s benoeming is van dit alles niets gekomen. En de aankondiging van De Gaulle, dat de nieuwe minister van Voorlichting hem zal vergezellen bij zijn volgende bezoek aan Algerije, heeft de deur helemaal dicht gedaan. Politieke waarnemers in Parijs verwach ten nu dat het élan van de oppositie op zijn minst sterk zal verminderen. Een eerste bewijs van de verzwakking van de positie door De Gaulle’s besluit is wel, dat zij zich eenstemmig heeft aangesloten bij een door generaal Jac ques Massu ingediende motie, waarin Jacques Soustelle met zijn benoeming werd gefeliciteerd. Tweede bewijs: de vergadering van dins dagavond werd afgelast. De Gaulle blijkt met de benoeming van Soustelle te hebben gewacht tot de stemming in de socialistische partij bekend zou zijn, aldus meende de ,Tel.’ Oud-premier Georges Bidault, op richter en nog altijd ere-voorzitter van de katholieke MRP-partij, hield op een persconferentie zijn nieuwe partij ten doop: een chris- ten-democralische partij naar, aldus Bidault het voorbeeld van de christen-democratische partijen in België, Italië en West Duitsland. Streven naar verdere Europese integratie, behoud van Algerije voor Frankrijk, deelneming, van Europa aan de ontwik keling van de geweldige mogelijkheden in de Sahara, sociale verbeteringen voor de Franse arbeiders waren de voornaam ste doelstellingen van de nieuwe groepe ring, die Bidault opsomde. De nieuwe partij staat ook open voor niet-confes- sionelen. De eerste vraag, die na deze verklaring op hem werd afgevuurd, was de meest brandende van allemaal: hoe staat u nu tegenover de MRP en hoe staat de MRP nu tegenover u? Bidault antwoordde: „Ik wens geen en kele twist binnen de MRP. Maar Frank rijk heeft zojuist een politieke aardver schuiving doorgemaakt. Een hergroepe ring van de partijen is noodzakelijk. Ik heb hierin een. initiatief genomen. Het woord is nu aan de MRP”. Op de bijeenkomst werd Bidault door twee andere kamerleden van de MRP geflankeerd. Volgens de geruchten zou den nog achttien anderen van de eenen zeventig man tellende MRP-kamerfrac- tie besloten hebben met hem in zee te gaan. Ook enkele vooraanstaande figu ren en kamerleden van de RPF, de par tij der ex-gaullisten, hebben zich bij hem aangesloten. Bidault verwacht voorts nog de steun van enkele rechtse radicalen en van enkele leden van de linkse republikeinse partij (de partij van oud-premier Edgar Faure), die zich eni ge jaren geleden van de radicaal-socia- listische partij heeft afgesplitst. Tweede nieuwe groepering, die nu in Frankrijk is geboren, is de „Unie van Democratische Krachten”, gevormd op initiatief van de linkse socialist Daniel Mayer. Deze niet-communistische, maar wel anti-gaullistische linkse groepering heeft nu een bestuur, waarin o.a. de so cialisten Depreux en Vefdier, de radi caal Mendès-France en de UDSR-leider Mitterand zitting hebben. Ofschoon ’t Congres er jaren lang niets voor voelde wijziging te brengen in het grondgebied der Verenigde Staten is men er nu na ampel beraad toe overge gaan deze grondwettelijk onherroepelijke daad ten uitvoer te brengen. Men was steeds bang dat er geen kontakt zou be staan tussen dit geisoleerde gebied in het barre noorden en de grote staten bond bezuiden de Canadese grens. Maar dit alles is nu voorbij. Wat de toenmalige minister van buiten landse zaken William H. Seward in 1867 als „waardeloze ijswoestenij” van 7-200.000 had gekocht, tijd betiteld als „Seward’s Het duurde nog 17 jaar er overging een gouverneur te benoemen en een bestuur in te stellen voor het district Alaska. In 1912 kreeg het ge bied de status van georganiseerd terri torium met territoriale wetgeving. Van tijd tot tijd werden pogingen ge daan het territorium bij de overige sta ten te voegen en in 1946 was het ein delijk zo ver dat voorgesteld werd twee „Senatoren” en een Volksvertegenwoor diger te kiezen en deze naar Washing ton te zenden om de zaak van Alaska te bepleiten. Dit heeft tenslotte geleid tot het besluit van het Congres Alaska in de Unie van Staten op te nemen. Dit besluit heeft onmiadellijk enkele veranderingen tot gevolg. De staat krijgt het eigendomsrecht op 40 miljoen hectaren land, dat zal worden beschik baar gesteld voor nieuwe „kolonisten” en nieuwe industrieën. Het zal evenals de andere 48 staten een eigen wetgeving krijgen en voor de eerste maal zullen er stadsbesturen worden ingesteld. Dan zullen er voordat Alaska inderdaad een deelstaat van de Verenigde Staten wordt nog enkele maatregelen getroffen moeten wordenzoals reeds werd ge meld zal de bevolking van Alaska zich uiterlijk 1 december per referendum moeten uitspreken en eerst daarna kan de President de status van Staat verle nen. Op Onafhankelijkheidsdag 1959 zullen alle Amerikaanse vlaggen ’n 49ste ster moeten voeren. lastingen zullen moeten opbrengen om het staatsbestuur in stand te houden. Er zijn weinig communicatiemiddelen en door de grote afstanden en de hoge transportkosten zijn de prijzen (en de inkomens) veel en veel hoger dan in de andere 48 staten. Enkele delen van Alaska hebben een ruw klimaat, maar elders zijn een aantal steden in opkomst, zoals b.v. Anchorage, het land heeft en kele bloeiende industrieën en er zijn groene landerijen. Voorts zijn er uitgestrekte wouden en de kustwateren zijn rijk aan vis de zalmvangst brengt het land miljoenen per jaar op. De olievelden houden een belofte in van nog grotere rijkdom dan Texas en de kolenmijnen zijn rijker dan die van Pennsylvanie. De nieuwe staat bezit meer dan een miljoen hectaren land gemakkelijk geschikt kan worden ge maakt voor de landbouw en de houtin dustrie speelt reeds een grote rol in de economie van het land. Daaraan kan dan nog worden toege voegd dat de inwoners van Alaska een ontembare geestkracht bezitten: de trek naar het Westen was in de tijd dat er nog geen spoorwegen en geen auto's bestonden verre van gemakkelijk, maar in de 46 jaar die verstreken zijn sinds New Mexico en Arizona de 47ste en 48 ste staat werden, zijn deze eertijds zo barre woestijnlanden tot groei en bloei gekomen. En nu het ver afgelegen territorium on der de regering van Washington dat op duizenden kilometers afstand is gelegen, aantrekkelijk genoeg is gebleken, zijn de meeste Alaskers er al lang van overtuigd dat hun land alleen tot volle ontwikke ling kan worden gebracht door mannen die het land terdege kennen. ft fUM. l S' tl i Vd' '^1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1