'b H roar Tweede Kamer op zomerreces Zeer gespannen toestand rond Libanon en Irak wr. raRil 4 1 i Jgi Buitenlands Overzicht V.S. zonden troepen naar Libanon Rusland gaat „oefenen” langs Turkse grens STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes y WW MMBHI - I i* 54e JAARGANG No. 55 VRIJDAG 18 JULI 1958 Altyd thus is altyd finzen. KAMEROVERZICHT verder dat de Egyptische propaganda daar ook weerklank vond. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolstvard Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) murd a f 25 een Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 88792e Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelu gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van het Jor- plan geweest te NA DE LUNCH OP HUIS TEN BOSCH. Dinsdagmiddag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard president Ben Zwi van Israël een lunch aangeboden op Huis ten Bosch in Den Haag Foto: Na de lunch onderhielden H. M. de Koningin, mevr. Zwi, Z. K. H. de Prins en President Zwi zich een ogenblik in de tuin. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Boiswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad schermd economisch eiland zou gaan vormen op het Europese vasteland. De opleving van het Franse nationalisme wordt ook daarom gevaarlijk geacht om dat ze een weerklank zou kunnen vin den in W. Duitsland en ook daar dit na tionalisme weer zou kunnen oplaaien en wat dat zou kunnen gaan betekenen weten we maar al te goed. De meer na tionalistische koers, welke de Fransen thans varen, leidt uiteraard tot een meer zelfstandige Franse buitenlandse poli tiek; de Russen hebben dat allang door en het bezoek van de Russische ambas sadeur te Parijs aan de Gaulle was stel lig niet maar louter een beleefdheids bezoek, omdat deze diplomaat op zijn post teruggekeerd was. Frankrijk, zegt de Russische pers, is een grote mogend heid, die zijn rol in de internationale politiek moet blijven spelen. Dat is een heel ander geluid dan vóór de Gaulle aan het bewind kwam, toen de Russen vaak scherp de grootheidswaan van het vervallen Frankrijk hekelden. indruk dat Soustelle van zijn nieuwe post wel gebruik zal maken om de straks te houden gemeenteraadsverkiezingen en daarna het referendum over de nieuwe grondwet te beïnvloeden. Een taak, welke hem misschien te ge makkelijker zal vallen nu verschillende van de Franse middenpartijen min of meer in een crisis verkeren, door ver deeldheid over de vraag tot hoever zij eventueel met de Gaulle zullen méégaan- Daarbij speelt ook de kwestie van de zware lasten welke het nieuwe regime op het volk moet leggen een rol. De Franse boeren zijn al ontevreden over de te verwachten prijsverlagingen van de tarwe. Toch is aan deze zware las ten niet te ontkomen, temeer niet omdat de oorlog in Algerije voortduurt; het is de Gaulle nog niet gelukt een regeling te vinden voor de Algerijnse kwestie, welke ook de Algerijnse onafhankelijks- beweging bevredigt en het zou al ver wonderlijk zijn als hem dat gelukte, ge zien zijn wens Algerije te integreren of met Frankrijk te federeren, hoewel naar het schijnt in Zwitserland tussen verte genwoordigers van hem en van de onaf hankelijkheidsbeweging geheim overleg is of wordt gepleegd. Neen, de Gaulle is er wat de speciaal Franse moeilijkhe den betreft nog niet. Hij zal als het op de definitieve oplossing daarvan aan komt waarschijnlijk een keus moeten doen tussen de steun van de uiterst rechtse, eigenlijk fascistisch ingestelde groeperingen of die van de principieel democratische, een keus welke deze fi guur van stellig democratische huize, maar die vooral hecht aan een sterk per soonlijk gezag, wellicht moeilijk zal val len en hem er zelfs toe zou kunnen brengen er de brui aan te geven, waarna een militaire staatsgreep het waarschijn lijkst zou zijn. Is de Gaulle er nog niet in Frank rijk, de Westerse samenwerking is er nog niet met de Gaulle. President Eisenhower heeft de Franse premier uitgenodigd om een bezoek aan Washington te brengen, kennelijk wil de president nu wel eens iels meer weten over de houding van de Gaulle ten opzichte der grote buitenlandse vraagstukken. Nog belangrijker voor Europa zouden wij het echter achten als Adenauer, wiens binnenlandse positie opnieuw ver sterkt is door de grote verkiezingsover winning welke zijn chr. dem. unie in de grootste W. Duitse deelstaat Noord Rijnland-Westfalen heeft behaald, en de Gaulle elkaar eens ontmoetten en elkaar konden vinden in een gemeenschappe lijke politiek. Maar daar lijkt het nog niet op, beide heren beweren voorlopig geen tijd te hebben elkaar te ontmoeten, maar het is duidelijk dat de grondslag voor een vruchtbare bespreking ont breekt. De Duitsers zien met wantrouwen naar de opleving van het Franse nationalisme onder de Gaulle, dat zich o.a. uit in de wens naar het bezit van een eigen kern wapen en misschien ook wel staat achter de Franse houding ten opzichte der vrij- handelsróne, welke Engeland moet ver zoenen met de gemeenschappelijke Euro pese markt der zes landen van Klein Europa, die zonder die zóne een be- De Sovjet-Unie heeft een beroep gedaan op de V.S. om onmiddellijk hun troepen uit Libanon terug te trekken. Als be dekt dreigement voegde het Kremlin er aan toe, dat het mocht Amerika aan het verzoek geen gehoor geven „niet onverschillig kon blijven bij gebeurte nissen, die de wereldvrede bedreigen”. Rusland en communistisch-China heb ben de nieuwe Iraakse republiek inmid dels erkend. De president van de Verenigde Arabi sche Republiek, Nasser, heeft volgens radio-Caïro verklaard, dat hij agressie tegen Irak zal beschouwen als agressie tegen zijn land. De republiek zal Irak op grond van het Arabisch verdrag voor gemeenschappelijke verdediging te hulp komen, als het wordt aangevallen. Een opmerkelijk diepe kloof tussen de Amerikaanse houding en die van UNO- secretaris Hammarskjöld was de frap- pantste ontwikkeling in de Veiligheids raad. Het onderstaande verslag was al gedeeltelijk geschreven, toen de gebeurtenissen rond Irak en Libanon zich snel opvolgden. Behalve de vorming van een Amerikaanse luchtbrug domineerde woensdag in het nieuws reeds de melding, dat Koning Feisal van Irak door een lid van zijn eigen lijfwacht werd vermoord. Hoe gespannen de toe stand is blijkt uit het feit, dat terwijl de V.S. via een enorme lucht brug grote aantallen troepen van basissen in Amerika en West Duitsland via Rome en Napels naar de Turkse haven Adana zenden, Sovjet Rusland bekend liet maken alsof het een toevallige samen loop van omstandigheden was! grootscheepse oefeningen te zullen houden langs de Turkse grens. Aanvankelijk had de secretaris-generaal het standpunt ingenomen, dat de Ame rikaanse mariniers in de Libanon als bruikbare voorposten van een uitgebrei- der UNO-politiemacht konden worden beschouwd. Later gaf hij echter tijdens de zitting van de V-raad te kennen, dat hij de recente rapporten van de UNO- waarnemers onderschreef. Dezen hadden hierin de landing van de mariniers als „onnodig” gekenschetst. De waarnemers hadden te kennen gege ven, dat er „geen basis is voor contact of samenwerking, formeel of informeel, tussen de UNO-groep en niet-Libanese strijdkrachten in de Libanon”. Boven dien verklaarden de waarnemers in hun rapport „de toestand de baas te zijn”. Hammarskjöld’s houding dreigt die ele menten te versterken, die streven naar onmiddellijke terugkeer van Washington tot de oude politiek van de Suez-dagen. Dit zou kunnen leiden tot het afzwakken van het krasse gebaar der troepenzen ding. Wanneer wij ons zetten tot het schrijven van dit overzicht kunnen wij slechts die punten even aanroeren, welke in de ont wikkeling van het internationaal gebeu ren ook straks waarschijnlijk nog verder van invloed zullen zijn en zelfs dat is moeilijk nu de revolutie in Irak alle an dere nieuws gaat overschaduwen. Maar één van die punten is toch ook de ont wikkeling in Frankrijk, waar de Gaulle de uiterst rechtse groepen in Algerije trachtte tevreden te stellen door Soustel le tot minister van voorlichting te benoe men, een positie tot nu toe ingenomen door de beroemde schrijver en verzets man André Malraux, die nu een minis terschap zonder portefeuille kreeg, maar mans genoeg is om nog van zich te laten horen. De benoeming van Soustelle, en mis schien ook de bevordering van generaal Massu hebben de Franse socialisten nog al ongerust gemaakt en zij hebben op hun congres de ontbinding van de co- mité’s voor openbaar welzijn geëist, zo wel in Algiers als Corsica via welke comité’s rechtse en militaire groepen eèn oog in het zeil houden of alles wel naar hun zin verloopt. Men krijgt strek de Was president Eisenhower in Ca nada, Chroesjtsjew was in Oost Duitsland op visite, welks commu nistisch bewind een der meest be trouwbare satellieten van Moskou is, getuige ook weer de zuivering” welke er dezer dagen heejt plaats gehad. Chroesjtsjew heeft deze trouw beloond door van 1 januari 1959 af de kosten van de op Oost Duits gebied gelegerde Russische troepen voor Russische reke ning te nemen. De Russische premier liet naturlijk de gelegenheid niet voorbij gaan om bij dit bezoek ook nog een Niet de minister, De revolutie is dan ook van het leger uitgegaan, officieren hebben de macht overgenomen en Irak is van koninkrijk republiek geworden, welke reeds door Egypte en Syrië is erkend en die wel spoedig zal toetreden tot de Very Arabische re publiek waarvan Nasser het hoofd is en waartoe diens land, Syrië en Jemen al behoren. Ook een groep officieren daanse leger schijnt van Hwat bat Qabe Sk Toen kwam de heer Romme, die een uitgekookte motie had ingediend, als overwinnaar uit de bus. Nu was de heer Verkerk het slachtoffer van het feit, dat een k.v.p- en p.v.d.a.-afgevaardigde met een motie kwamen. De motie van de in- terpellant werd verworpen. De heer Ver kerk zat in een moeilijke positie. Hij wenste zijn partijgenoot minister Algera te interpelleren. Voor hem kon echter van een steekspel met de bewindsman geen sprake zijn, hij moest met minister Algera veel meer samenspelen. Maar de minister was kennelijk niet bijzonder ge sticht over het voornemen van de heer Verkerk om te interpelleren, want hij noemde de motie Verkerk „een slag in de lucht”. En deze slag in de lucht moest hij „bepaald ontraden”. Juist door zijn moeilijke positie was de heer Verkerk met een vrij onduidelijke motie gekomen Hij wilde niet met minis ter Algera praten over het veerbeleid op de Wester-Schelde, maar over de alge mene grondslagen van het veerbeleid. In zijn motie kwam de heer Verkerk dan ook tot de conclusie dat een veer be schouwd moet worden als een weg. Zo lang het stelsel van vrije veren nog niet te verwezenlijken is, zal het veertarief gelijk moeten zijn aan de kosten die een auto bespaart als zij vaart in plaats van rijdt. Minister Algera had dus tegen deze mo tie zeer ernstige bezwaren. In de eerste plaats omdat zij geen betrekking had op het onderwerp: de veerrechten op de Wester-Schelde. Bovendien wees hij er op dat er in het land maar weinig rijks- veren zijn. Er zijn particuliere, provin ciale en gemeentelijke veren. Is het de bedoeling van de heer Verkerk dat ik de particuliere veren onrendabel laat wer ken? Zou ik deze veren dan soms moe ten nationaliseren? Met deze vragen was de motie Verkerk van de baan. De motie van „de derde macht”, zoals de heer Oud haar noemde, werd verworpen met slechts de stemmen van de -a.r., c.h-, v.v.d. en s.g.p. voor. De p.v.d.a. en de k.v.p. stemden voor hun eigen moties. De heer Westerhout (soc.) wilde vrij vervoer voor voetgan gers, rijwielen en bromfietsen. Dat wilde de k.v.p. ook. In de motie V. d. Heuvel stelde zij bovendien nog voor, om aan de andere verhogingen een tijdelijk en maximaal karakter te geven. Het verzet van minister Algera tegen deze beide moties was ook niet gering. Hij moest deze „ten sterkste ontraden”. Ook daarvoor had bij goede argumenten. maar het provinciaal felle aanval op de „revisionistische” po litiek van Zuid Slavië te doen, en ver trok daarna met enige spoed naar Mos kou. Men zegt omdat er moeilijkheden waren in de sovjetrepubliek Azerbeids- jan, waar de premier Raginow, ook lid van het centrale comité der Sovjet Rus sische communistische partij is afgezet. Tito van Zuid Slavië had intussen be zoek van Nasser en ook van de Griekse minister van buitenlandse zaken Averow. Van Griekse zijde was er natuurlijk be hoefte aan een extra dans met de neu tralisten als demonstratie om het Wes ten, Turkije incluis, de Griekse ontevre denheid over de behandeling der Cy- prus-kwestie duidelijk te maken. Tito en Nasser zoeken steun bij elkaar in hun pogingen tot neutralistische blokvor ming. Zuid Slavië zou de kern willen zijn van een neutrale Balkan-groep, Egypte van een dergelijke Arabische statengroepe ring. Nasser staat waarschijnlijk dichter bij de verwezenlijking van zijn ideaal dan Tito. Hij, Nasser, was nog op zee op de terugreis naar Egypte, toen in het olierijke Irak, waar koning Feisal en premier Noeri es Said er tot nog toe in geslaagd waren de Westerse invloed te bewaren, een opstand uitbrak die de toestand in het Midden Oosten in een oogwenk buitengewoon gevaarlijk maak te. Al was dan Nasser nog op zee, dat betekende niet, dat hij niet de hand in deze opstand had, want het was al lang bekend ijverig werkte onder de jonge officieren, van Irak en daar ook weerklank vond. bestuur van Zeeland stelt de veertarieven vast. En het was juist zijn sterke troef dat met Gedeputeerde Staten overeen stemming over de nieuwe veertarieven was bereikt. Bovendien vreesde hij de fi nanciële consequenties van de moties der twee grote fracties. Naar zijn berekening zou alleen het vrij vervoer van personen, rijwielen en bromfietsen reeds f 1.6 mln. per jaar kosten. Het is nu eenmaal het streven van de regering om de uitgaven zo laag mogelijk te houden. Dat de regering de belangen van Zeeuws Vlaanderen niet verwaarloost, blijkt, al dus ministerAlgera, uit de nieuwe veer tarieven. Het rijk zal nog steeds een groot bedrag moeten bijpassen. De grootste tekorten moesten echter worden weggewerkt. Het tekort op de veren over de Wester-Schel de is nl. sinds 1945 opgelopen van f 450.000 tot drie a viermiljoen gulden. Is een tunnel onder de Wester-Schelde dan op de duur geen uitkomst? Voor lopig is daar geen denken aan. De bouw van een tunnel zou tussen de f 400 en f 600 mln. kosten- Maar bij dit bedrag kan het niet blijven, want ook een normalisatie van de Wester-Schelde is noodzakelijk. De totale kosten van de bouw van een tunnel (het zou een gi gantisch werk worden) kunnen dan ook beraamd worden op ongeveer f 1500 mln. Aan het uitgeven van zulke be dragen valt voorlopig niet te denken. Het is trouwens nog de grote vraag wat minister Algera met de twee aangeno men moties gaat doen. Of eigenlijk is dat niet alleen een vraag voor de mi nister van verkeer en waterstaat, maar voor het gehele kabinet. Het meest waar schijnlijke is dat beide moties niet uit gevoerd zullen worden, tenzij in het ka der van de komende begrotingsbespre kingen voor de uitvoering van deze mo ties nog geld kan worden uitgetrokken. Europese hoofdstad. Ook prof. Romme heeft een interpellatie gehouden. Zijn onderwerp was de vast stelling van een gemeenschappelijke ze tel voor de Europese gemeenschappen. Zoals bekend zijn de zes ministers van buitenlands zaken van Klein Europa niet in staat om voor de Europese instellin gen van de E.E.G., Euratom en K.S.G. een definitieve zetel aan te wijzen. Nu vindt prof. Romme dit in strijd met de verdragen. Dat standpunt is juist, maar de moeilijkheid is, dat de ministers er niet in slagen om nationale tegenstellin gen te overbruggen. Behalve West-Duitsland en Nederland De interpellatie van de heer Verkerk (a.r.) over de veerrechten op de Wester-Schelde is uitgelopen op een overwinning van de fracties der k.v.p. en p.v.d.a. En daarmee is weer het bewijs geleverd dat het houden van interpellaties een hachelijke zaak is. Ook al neemt men het initiatief, het is lang niet altijd zeker dat men dit initiatief tot het einde toe in handen kan houden. Enige tijd geleden hebben we dat ondervonden bij de interpellatie van de heer Postumus (arb.) over de Amsterdamse tunnel kwestie. zijn het bewind in Jordanië over te ne men, maar koning Hoessein heeft dat nog net kunnen voorkomen. Ware dat niet het geval geweest dan was met Jor danië ook het nu zo roerige Libanon stellig in handen van Nasser gevallen en was hij een heel eind op weg naar zijn ideaal van een sterk nationalistisch getinte Arabische statengroepering onder zijn leiding. Saoedie Arabië, misschien ook Koeweit, waar de staatshoofden en hun aanhang genieten van de rijkdommen welke uit de olieproductie voortvloeien maar het eigenlijke volk in ellende leeft, zouden waarschijnlijk de druk van Nasser’s schepping niet lang kunnen weerstaan. Men kan overigens toegeven dat de vor ming van één grote Arabische statengroe pering een eigenlijk natuurlijk proces is. Maar er komen zeer grote Westelijke be langen door in het gedrang. De positie van Israël wordt er sterk door bedreigd; door het verwachte uitttreden van Irak uit het pact van Bagdad verliest dat zijn betekenis, en de voor Europa bijna on ontbeerlijke olierijkdommen van het Midden Oosten worden misschien min der toegankelijk voor ons werelddeel, waar men maar al te vaak terwille van de olie de gunst der Arabische heersers heeft gekocht, zonder aandacht te schenken aan de noden van de Arabische volken zelf. Nu heerst er een zekere paniekstemming in Londen en Washing ton. De Amerikanen zullen maar al te zeer betreueren dat ze in ’56 de Fransen en Engelsen hun gang niet hebben laten gaan met hun expeditie tegen Nasser. Amerika vreesde toen de tussenkomst der Russen, maar zal het die nu toch moeten riskeren? 4e week juli 1933. De komende raadsvergadering vermeldt o.a. als agendapunt de benoeming van een voogd van het Algemeen Stadsar menhuis. Aanbevolen worden de heren J. Groenewold, U. de Boer en N. J. Popta. Benoemd werd de heer J. Groe newold (op 4 augustus). Ga met de vakantie gerust een dagje uit. Van Dijk zorgt wel voor ’t middageten. Verkrijgbaar vanaf 80 cent. H.M. Koningin Moeder moet wegens pijn in een kniegewricht voorlopig het t>ed houden. Zij is 75 jaar. Aan de nieuwe Ijsvereniging worden enige percelen weiland verhi per pondemaat om daarop een ijsbaan aan te leggen. Eerste kwaliteit baggelaar f 6,25 per duizend, franco thuis. Contante betaling 2% korting. Mon Salj, Witmarsum. En hiermee zijn we dan weer aan geland bij de verhouding van Rus land tot het Westen. Daarvan is eigenlijk weinig te melden, die ver houding blijft slecht en weinig hoopgevend. Chroesjtsjew heeft de luchtinspectie welke van Amerikaanse zijde werd voor gesteld om een overrompelende aanval van een der beide partijen te voorkomen afgewezen, dergelijke ingrijpende maat regelen konden eerst worden aanvaard als er volledig vertrouwen tussen partij en heerste zei de Russische premier, en dat is nu precies het tegenovergestelde van de werkelijkheid. Controlemaatrege len zijn nodig omdat de beide partijen elkaar wantrouwen. De Rusen blijken ook de conferentie van atoomdeskundigen welke te Genève wordt gehouden en waar de technische mogelijkheden worden onderzocht voor afdoende controle op een eventuele stopzetting van kernproeven voor pro- paganda-doeleinden te willen gebruiken. Zij willen dat deze commissie zich ook zal bemoeien met de stopzetting van die proeven zelf, dus de politieke zijde van de kwestie. De Amerikanen noch de Engelsen denken daaraan, en Moskou zal het nu wel zo voorstellen dat de Westelijke partij het afschuwejijke kern wapen wil handhaven, terwijl de Rus sen de proeven tot nog groter volmaking er van reeds hebben stopgezet. Wie overigens mocht menen dat een aparte overeenkomst over afschaffing van het kernwapen mogelijk is, zal be drogen uitkomen; er zal een algemene en zeer grote beperking van alle bewa pening moeten komen of de bewape- ningswedstrijd zal worden voortgezet. De kernwapens vormen een natuurlijke ontwikkeling der bewapening; zelfs de Zwitserse regering heeft het plan haar leger met deze wapens uit te rusten om dat dit land door zijn centrale ligging in Europa gemakkelijk een slagveld zou kunnen worden, en daarom de meest doeltreffende wapens nodig heeft om zijn onafhankelijkheid en neutraliteit te verdedigen. Wat overigens nog de voor koming van een overrompelende aanval betreft, president Eisenhower heeft daar over bij zijn driedaags bezoek aan Ca nada ook met premier Diefenbaker ge sproken. Zij kwamen overeen in het Noordpoolgebied hechter samen te wer ken om een dergelijke aanval te voor komen. Overigens zullen de Russen het nu wel betreuren, ook met het oog op hun mi litaire positie, dat hun Tsarenregering in 1868 Alaska, onlangs als gelijkberech tigde en 49ste staat in de Ver. Staten van Noord Amerika opgenomen, voor een kleine 30 miljoen gulden aan Was hington verkocht. Wat de besprekingen tussen Eisenhower en Diefenbaker verder betreft, deze heb ben ook gelopen over de economische betrekkingen "tussen beide buurlanden, waarover Canada niet te spreken is om dat de Amerikanen zich nogal bescher men tegen de invoer van goederen van hun buur, die blijk geeft van groeiende nationaal zelfbewustzijn. Tot de binnenlandse zorgen van Eisen hower behoort de zaak tegen de speciale assistent van de president, Sherman Adams, die ervan wordt beschuldigd ge schenken te hebben aangenomen van de grootindustrieel Goldfine in ruil voor in troducties en bevoorrechting; een on prettige kwestie voor de president, wiens tegenstanders hem nu trachten te tref fen in de persoon van Adams. - V. 'O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1