DE SITUATIE IN HET MIDDEN OOSTEN vervangen STICHTING VOOR OPLEIDING VAN MAATSCHAPPELIJKE WERKERS ZWEMBAD WORKUM OP FEESTELIJKE WIJZE GEOPEND Oude Geneesmiddelenwet van 1865 wordt Buitenlands Overzicht voor V.S. en Sowjet-Unie schrikken terug <Ie stap naar het geweld Voorzichtigheid aan Irakse zijde en bij Nasser STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwa» hat Qabe Skroar üs hjoed p 9 to sizzen Komt er een top-conferentie? 54e JAARGANG No. 57 VRIJDAG 25 JULI 1958 is ook voorzichtigheid bij Amerika stellig wel de X *MDBO VERZICHT mensen nieuwe genees- G. F Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boltward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Opleiding voor maatschappelijk werk Abonnementsprijs f I 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie voor het geweld. \en dat de oorlogs- SPAAR DE VOGELS MAAR DENK OM U ZELF bekende filmoperateur, de heer te Harlingen, beleefde en 20e eeuw heeft ondergaan, verande ren de opvattingen omtrent de taak van de gemeenschap, ten aanzien van het individu, radicaal. Was de zorg voor de in maatschappelijke nood verkerende medemens eertijds principieel overgela ten aan de weldadigheid en werden zij, wier bestaansminimum werd aangetast, aangeduid met de naam armlastigen, geleidelijk aan werden deze opvattingen verlaten en ontwikkelde de zorg voor de „niet-aangepaste” medemens zich tot het ruimere begrip maatschappelijk werk, waarin de houding ten opzichte van de cliënt door de erkenning van diens eigen waarden een totaal andere is geworden. Door deze hierboven geschetste ontwik keling kreeg het maatschappelijk werk een hogere culturele, morele, pedagogi sche, economische en sociale waarde en vervult het thans een eigen functie in onze samenleving. Deze moderne inzichten kunnen alleen gerealiseerd worden, indien de cliënt wordt benaderd door een maatschappe lijk werker(ster) dit voldoet aan hoge eisen betreffende zijn persoonlijkheid en zijn opleiding. Een sociaal gevoel dient hij stellig te bezitten, maar zonder een veelzijdig kennis van de mens in zijn verhouding tot de samenleving en van de wijze waarop hulp geboden kan worden, zal hij zijn taak evenmin naar beheren kun nen verrichten. De opleiding voor het maatschappelijk werk kan behalve op een dagschool deze staten zal grote blokken zullen dingen. voor maatschappelijk werk worden verkregen op een avondcursus van de Stichting voor de opleiding van Maat schappelijke Werkers, Kleine Houtweg 41, Haarlem, die cursussen in verschil lende grote plaatsen organiseert en alle inlichtingen verstrekt voor deze zeer verantwoordelijke, nuttige en voldoening gevende taak aan de in nood zijnde medemens. Het leerplan van deze stichting is over eenkomstig de moderne taakomschrij ving van het maatschappelijk werk in gericht. In het leerplan wordt ruim aandacht gevraagd voor vakken, die ’t inzicht van de cursist in de verhouding tussen mens en samenleving beogen te vergroten. Bolswarils Nieuwshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad het zover te brengen, want de kosten hier aan verbonden waren niet weinig en van de Overheid kan men tenslotte ook niet alles verwachten. Met kleine beetjes moet in de regel het geld voor dergelijke Het is opvallend dat men slechts zelden een duidelijke voorstelling heeft van wat nu precies onder het begrip maat schappelijk werk moet worden verstaan. In dc meeste gevallen wordt deze vorm van menselijke activiteit alleen gezien als het verlenen van materiële hulp aan hen, die zonder bijstaan van anderen niet meer, of niet volledig in eigen on derhoud kunnen voorzien. Dat dit ma teriële aspect in onze tijd niet meer het voornaamste is, blijkt uit tal van instel lingen, die op dit terrein haar werk zaamheden verrichten. Het aspect dat bij de wijze van hulp ver lenen van deze instellingen essentieel is en duidelijk op de voorgrond staat is te voorzien in de behoefte aan „physi- sche hulp”, een hulp, die er dus duide lijk op gericht is, de cliënt door een stel sel van maatregelen of door een thera peutische behandeling weer te brengen tot de gewenste zelfstandigheid en tot volledige aanpassing aan zijn omgeving en aan zijn eigen persoonlijke verant woordelijkheid wakker te roepen en dit te versterken, niet alleen ten bate van hem zelf, maar in onverbrekelijk ver band met de gemeenschap in al haar ge ledingen. Dit is dan de nieuwe inhoud, die het begrip maatschappelijk werk de laatste jaren heeft gekregen, n.l. een correctie van de maatschappelijke structuur. On der invloed van de ontwikkeling welke het gehele maatschapppijbeeld in de 19e Overigens is er bij de huidige zeer explosieve toestand niet alleen voor zichtigheid aan Iraakse zijde. Zij is Unsillich boppe alle minsken is hy, dy’t nea rêstich en tofré is. Lang verwacht en stil gezwegen, nooit gedacht, maar toch gekregen. Dit be kende rijmpje zou men haast van toe passing kunnen brengen op het zwem bad dat j.l. zaterdagmiddag officieel door de burgemeester J. Russchen werd geopend. Toen ik 10 jaar geleden als burgemeester in Workum kwam, zo zeide spreker, was er al sprake van dat er een zwembad moest komen. Gezwegen over deze nood zakelijkheid is er in al die jaren die voorbij gingen evenwel niet. Maar van wege de vele kosten, die hier mee ge paard gingen bleef het jaren lang bij een heel mooi plan, doch tot een uitvoering daarvan kwam het helaas maar niet. En hadden we niet zulk een actief bestuur ;ehad bij de vereniging Plaatselijk Be- was het zwembad er dan ;eweest. Enkele jaren terug _1 een grote Bazar dit doel. En zij zijn het ook die hebben doorgezet met me- •emeentebestuur om aangelegenheden bijeen worden gebracht en zo was ook hier het geval. Had het bestuur niet de volle medewer king gehad van de verschillende vakmen sen voor de aanleg en opbouw van het zwembad en had dit alles tenvolle moe ten worden betaald, dan had er mogelijk nog geen zwembad gestaan. De gebrachte hulde aan deze was ook wel verdiend. De naam van het zwembad is geworden „Lyts Bigjin”. Een welgekozen naam, want inderdaad de opzet is niet groot, maar het begin is er. En wat er nu nog ontbreekt is een „Pierebak” voor de kin deren doch deze kan en zal er ook wel komen, als de burgerij maar waardering toont voor wat er nu al tot stand is ge komen. Met de wens dat er niet alleen vandaag een grote belangstelling is, maar dat die ook in de toekomst zo moge blijven, ver klaarde de burgemeester het zwembad voor geopend. Na dit openingswoord dankte de voor zitter, de heer A. Buning, de burgemees ter voor zijn openingswoord en heette al de aanwezigen hartelijk welkom en bracht voorts een woord van dank aan allen die op enigerlei wijze hun mede werking hadden verleend om te komen tot de oprichting van dit zwembad. De Eerste Kamer heeft dinsdag j.l. de „wet op de geneesmiddelen voorziening” zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Zij deed dit, in tegenstelling tot de leden van de Tweede Kamer, in grote eensgezind heid. Geen enkele Senator verzette zich tegen 12 maart 1952 door minister Joekes' werd g« lang, mogelijk nog niet geweest, linke werd door dit bestuur al gehouden voor dan dewerking van het het voorgestelde doef te bereiken. Het was verre van gemakkelijk om Intussen vraagt men zich af wat V.N,-politietroepen eigenlijk in Li banon en Jordanië, want Engeland vraagt voor dat land ook de ver vanging van zijn daar gelande troe pen door een politiemacht van V.N., zouden moeten doen. De Aalfs te Harlingen, beleefde enkele hachelijke ogenblikken, toen zijn volks wagen op de rijksweg Sneek—Bolsward enkele tegenliggers kreeg. Een moeder-eend met kuikens n.l., die meende deze gevaarlijke weg rustig wag gelend te kunnen nemen en welke die renvriend zou deze optocht niet ontwij ken? Ook de heer Aalfs deed hiertoe een poging, maar de wagen slipte zo ongelukkig, dat deze enkele malen over de kop sloeg en in de bermsloot terecht kwam, wat eigenlijk het doel van de moedereend was geweest. Wonder boven wonder hadden de beide inzittenden slechts enkele onbeduidende schrammetjes opgelopen. De auto had begrijpelijkerwijze belangrijke schade. diverse landen de Westelijke exploitatie der olie-.of andere rijkdommen wel hun heersers maar niet het volk als geheel ten goede komt. Het sentiment wint het hier van de rede en het is niet zo’n wonder, dat men in dergelijke landen en speciaal in het Mid den Oosten Nasser bewondert, die de eenheid van alle Arabische volken pre dikt, en het neutralisme omdat dit z.i. het snelst vruchten voor de opbouw van opleveren, daar beide om de gunst dezer landen er, ondanks felle propaganda speeches en artikelen, vooral be stemd voor de Arabieren, toch ken nelijk ook bij de Sovjetunie en bij Nasser, die met Chroesjtsjef sprak en die wel weet dat bij een conflict in het Midden Oosten, het Westen hem direct te lijf zou gaan om het bezit van het Suezkanaal. Zeker zij zouden hulp vanuit Egypte en Syrië voor de opstandelingen, want die zijn er niet alleen in Libanon maar ook in Jordanië, al treden zij daar niet in het openbaar op, kunnen verhinderen, maar dat kan een versterkt aantal van de waarnemers van de V.N., zoals de secretaris-generaal van dat lichaam Ham- marskjoeld wilde, ook. Maar zij zouden niet mogen beletten dat de meerderheid van het Libanese en Jor daanse volk hun tegenwoordige heersers aan kant zette, en dat kunnen Ameri kaanse en Engelse troepen wel. Sjamoen in Libanon en koning Hoessein in Jorda nië zijn vrienden van het Westen en houden hun landen nog in de Weste lijke koers. Het Westen heeft in Arabi sche en Mohammedaanse kringen meer van die vrienden, Mohammed V in Ma rokko, Bourguiba in Tunis, de Turkse en Perzische regeringen, misschien koning Saoed, Hatta in Indonesië. Deze zien in dat zij de medewerking van ’t Westen, onder Amerikaanse leiding, nodig hebben voor de opbouw van hun landen en dat de hulp van die zijde meer betrouwbaar, ef ficiënter waarschijnlijk ook, en onbaat- zuchtiger wordt verleend dan door het Oostelijk blok, welke communistische pe netratie meebrengt. Zij zijn gevoelig voor het communistisch gevaar en willen daarom ook de Weste lijke positie geen afbreuk doen. Maar in bijna al deze landen leeft onder de be volking de herinnering aan het leed, de ellende en de beperking hunner vrijheid onder de oude koloniale overheersing van Westerse landen; ze ziet ook hoe in iswaar genoegen moeten nemen met een neutraal Midden Oosten, waarin het ech ter naar hartelust zou kunnen intrigeren als het Westen niet door een groot en onbaatzuchtig ontwikkelingsplan de Ara bische volken trachtte met zich te verzoe nen. Al met al lijkt de kans op politieke successen voor het Westen, dat het Rus sische voorstel schijnt te willen aanvaar den mits de top-conferentie in het kader van de V.N. wordt gehouden, niet groot. Het kan natuurlijk voorstellen dat in ruil voor de ontruiming van Libanon en Jor danië de Russen bijv. Hongarije zullen prijsgeven en dat dit land ook zal wor den geneutraliseerd, maar die prijs zal Moskou zeker niet willen betalen. Er is ook voorzichtigheid bij Amerika en Engeland, die beide met verzet in hun eigen land tegen de actie in Libanon en Jordanië hebben te worstelen, terwijl ook enige hunner bondgenoten allerminst te vreden zijn; men krijgt eigenlijk de in druk dat zowel Washington als Londen wel wat willen terugkrabbelen en onder deze omstandigheden is het onmogelijk dat het Sovjetvoorstel om een topconfe rentie over het Midden Oosten te hou den een oplossing voor een impasse zal bieden. In ieder geval is het een meesterlijke zet der Russen. Als men de brief, waarin het voorstel wordt gedaan, ontdoet van het voor de Arabische landen bestemde propagandistische omhulsel, blijft een vrij zakelijk voorstel over. Met Amerika Engeland, Frankrijk en de Sovjetunie zouden volgens Moskou op zo’n topcon ferentie tegenwoordig moeten zijn India en de secretaris-generaal der V.N. Ham- marskjoeld. De uitnodiging aan de beide laatsten doet al vermoeden waarop Mos kou op een dergelijke conferentie zou aan sturen; n.l. een neutralisatie van het Midden Oosten; de Amerikaanse en En gelse troepen zouden moeten worden te ruggetrokken, een V.N. politieleger of eventueel een groot aantal V.V. waarne mers zouden deze moeten vervangen; misschien zou Nasser zijn propaganda en inmenging moeten staken en gecontro leerde verkiezingen in Libanon en Jorda nië zouden de voorkeur van deze volken moeten tonen voor Nasser of voor het Westen. Groot zou de waarschijnlijkheid zijn dat Nassers ideaal van ’n pan-arabische neu- tralistische federatie dan verwezenlijkt werd. Een uitermate moeilijk punt zou overigens de positie van Israël zijn, dat spoedig een prooi van deze federatie zou worden als het Westen of de V.N. zijn positie niet garandeerden. Het lijkt ons overigens niet gewenst ver der over de.mogelijkheden dezer confe rentie te speculeren, die, als de tekenen niet bedriegen, een resultaat zou opleve ren voordeliger voor de Sovjetunie dan voor het Westen. Het laatste zou enige van zijn laatste vrienden in het Midden Oosten verliezen, de Sovjetunie zou wel- Gelukkig maar voor de Amerikanen en Engelsen dat er een artikel in het Handvest der Ver. Naties voorkomt, waarin het aan de staten afzonderlijk is toegestaan op een verzoek van andere wettige regerin gen deze bij te staan, als de laatste door opstandige bewegingen, van buiten geïnspireerd, dreigen omver te worden geworpen. Dergelijke verzoeken waren gedaan door president Sjamoen van Libanon en koning Hoessein van Jordanië en zo konden Washington en Londen hun troepenzendingen naar deze landen verdedigen met een beroep op het Handvest, de zaak aanhangig maken bij de Veiligheidsraad en werd de schijn van agressie aan hun optreden ontnomen. Niemand die echter gelooft dat deze actie werkelijk is ingegeven door het verlangen de genoemde heren in Liba non en Jordanië aan het bewind te hou den, als dat niet een speciaal Westelijk belang was. Amerika en Engeland zijn eenvoudig terwille van hun eigen belan gen, die trouwens die van het gehele Westen zijn, in actie gekomen om in het Midden Oosten aan de steeds verder om zich heen grijpende machtsverschuivin gen ten nadele van het Westen een eind te maken. En zo dat al niet mocht ge lukken, dan hebben Amerika en Enge land^ en heeft speciaal onze eerstgenoem de machtige partner toch een gebaar ge maakt jegens neutralen en het commu nistische blok dat het Westen niet bereid is alles te verdragen en de risico’s van verzet bij een crisis op zich durft te ne men. In deze demonstraties ligt mis schien de duurzame winst voor het Wes ten. Maar we kunnen ons zeer goed voorstellen dat een land als Zweden, dat niet tot het Westelijke blok behoort en op een neutrale positie prijs stelt, in de Veiligheidsraad niet gediend bleek van de Amerikaanse actie in Libanon, welke z.i., al zei zijn afgevaardigde het niet openlijk, trachtte de Ver. Naties voor het Westelijke karretje te spannen, waar om deze afgevaardigde dan ook voor stelde de V.N.-waarnemers die immers reeds in Libanon waren, om Egyptisch- Syrische hulp aan de opstandelingen te verhinderen, maar terug te trekken. Dit voorstel vond alleen maar steun bij de Sovjet-afgevaardigde, diens eigen voorstel om de Veiligheidsraad een be sluit te doen nemen dat de Amerikaanse troepen uit Libanon moesten worden te ruggetrokken, werd verworpen met al leen de stem van Moskou voor, en het Amerikaanse voorstel dat de Veiligheids raad zou besluiten V-N.-politietroepen naar Libanon te zenden om de Ameri kaanse troepen te vervangen kreeg een Russisch veto, terwijl Zweden zich ont hield. Zowel Rusland als de Ver. Staten stelden daarop voor de V.N.-assemblee in bij zondere vergadering te doen bijeenko men om haar de kwestie voor te leggen en dat zal dan ook waarschijnlijk ge beuren, als de Veiligheidsraad te voren ICl Til dit wetsontwerp dat op ingediend. Het heeft dus meer dan zes jaren geduurd voordat beide Kamers der Staten-Gene- raal dit wetsontwerp hebben aangenomen. Dat dit tenslotte toch geschiedde is wel vnl. te danken aan minister Suurhoff, die zich buitengewoon energiek op het vraagstuk van een moderne geneesmid delenvoorziening heeft geworpen. Op bekwame wijze heeft hij tweemaal dit wetsontwerp verdedigd. Hoe groot deze prestatie is, blijkt alleen al uit het feit dat de oude wet nog da teert van 1865! Het was een wet van de grote liberale staatsman Thorbecke. Tot 1958 is niemand er in geslaagd om deze wet te vervangen. Men heeft dit geprobeerd in 1915, in 1925 en in 1931, maar al deze pogingen mislukten. En toch wist iedereen dat het noodzakelijk was om een nieuwe geneesmiddelenwet te maken. Want de wet van Thorbecke moge dan uit wetgevend oogpunt een fraai stuk werk zijn geweest, zij is per slot van rekening opgesteld in een tijd, dat er nog geen sprake was van verpakte geneesmiddelen. Juist de verkoop van deze geneesmiddelen heeft een enorme vlucht genomen maar in de wet van 1865 werd deze materie in het geheel niet geregeld. Alle pogingen om een nieuwe genees middelenwet te maken zijn gestrand op de moeilijkheid om ’t volksgezondheids belang te dienen zonder economische be langen te schaden. Men vreesde dat de apothekers te veel bevoorrecht zouden worden boven de drogisten, die toch ook een belangrijke taak vervullen in de ver koop van verpakte geneesmiddelen. Ook nu weer is dit bezwaar naar voren ge komen. In de Tweede Kamer trouwens in sterkere mate dan in de Eerste Kamer. Het is bekend dat de drogistenorgani saties over deze nieuwe wet allerminst enthousiast zijn. Zij hebben geen „volks- gezondheidsstatus” in de wet gekregen en dat hadden zij graag gewild, juist omdat de drogisten in het verleden op eigen initiatief een prachtige organisatie hebben opgebouwd, die er voor zorgde, dat de verkoop van geneesmiddelen bui ten de apotheek op verantwoorde wijze geschiedde. Alle protestvergaderingen van de dro- Nog enkele bijverschijnselen van de cri sis in het Midden Oosten. Het is wel ge bleken dat het machtsevenwicht ontstaan door het wederzijds bezit van kernwape nen werkt. Beide partijen schrikken terug de beslissende stap naar i Ook is opnieuw geblekt Veiligheidsraad in tijd van gevaar door het vetorecht der grote vijf niet efficiënt kan werken om een oorlog te voorkomen. Als deze crisis overdrijft zal men meer horen van Frankrijk dat door Ame rika en Engeland niet voldoende op de hoogte is gehouden van hun actie en, toen het ook oorlogsschepen en landings troepen naar Libanon zond, er niet aan mocht meedoen. Misschien was het niet zo kwaad bedoeld omdat de Fransen tussen de twéé we reldoorlogen mandataris voor dit gebied zijn geweest en er geen goede naam heb ben, maar de Gaulle is niet de man om zoiets te laten passeren. Ook West Duitsland is niet tevreden omdat het niet tevoren door Washington en Londen was geraadpleegd, het‘spant zich in een goede marktpositie in het Midden Oosten te veroveren en voelt er niet voor in politieke moeilijkheden met de Arabische staten te geraken. Italië was om dergelijke redenen ook niet best te spreken, als Middellandse Zee-mogendheid heeft het ’t grootste be lang bij de toestand in het Midden Oos ten waar het meent een bemiddelende rol te kunnen spelen. In Zuid Slavië schijnt Tito nog al bang geweest te zijn, dat nu aller aandacht ge vestigd was op de Arabische wereld, de Sovjetunie van de gelegenheid gebruik zou maken met hem af te rekenen. Maar de Russen lieten hem met rust. Nasser houdt dan de Arabische vol ken als bewijs de historie van het Suezkanaal voor dat hij aan Wes telijke handen wist te ontfutselen en te nationaliseren. Waarom zou de Arabische wereld met zijn olierijk dommen niet net zo doen; als hij leider was van die gehele wereld zou het allang gebeurd zijn. Deze propaganda slaat in, men ziet het met Irak en het is de vraag of er één Arabische staat is welke er nog lang het hoofd aan kan bieden. Libanon en Jor danië hebben wel geen olierijkdommen, maar door hun landen lopen de pijplei dingen, die de olie naar het Westen voe ren waardoor zij aanspraak op zeker deel van de exploitatierechten zouden kunnen maken. Wat Jordanië betreft komt er nog een bijzondere reden tot ontevreden heid der bevolking bij, het is absoluut niet in staat economisch op eigen benen te staan en herbergt honderdduizenden, uit Israël verdreven Arabieren, die in grote ellende verkeren. Voor koning Hoessein was het daarom aantrekkelijk met het economische rijkere Irak de Ara bische Unie, als tegenhanger tot de Ver. Arabische republiek van Nasser, te vor men, welke door de omwenteling in Irak een wel zeer snel einde heeft ge vonden. Men kan zich voorstellen dat deze ko ning, die na de moord op Feisal van Irak, zich als het hoofd van deze Unie beschouwt, gaarne in Irak een tegenrevo- lutie zou ontketenen, maar het allerge vaarlijkste wat de Amerikanen en Engel sen zouden kunnen doen is aan deze hersenschim steun te verlenen, dit zou com- re- tot het om- de Sovjetunie, die met de andere munistische staten de nieuwe Iraakse gering reeds erkende, waarschijnlijk ingrijpen brengen. Bovendien is Westen ten opzichte dezer regering i zichtig, omdat deze het Bagdadpact nog niet opzegde en de rechten der Westelij ke oliemaatschappijen blijft erkennen. Er zijn ook geruchten dat onder de le den der nieuwe regering figuren zijn, die wel een Nasser-politiek willen volgen, maar onafhankelijk van Nasser omdat zij menen dat Irak de leiding in de Ara bische wereld toekomt. Van Iraakse zijde zou daarom ook toena dering tot de sheik van Koeweit wor den gezocht, om wiens gunst ook Nas sef heeft gedongen. Dit is een klein staatje, onder Brits protectoraat, met enorme olierijkdommen. De sheik heet pro Engels, maar zou met het ook zeer olierijke Irak samen heel wat invloed kunnen uitoefenen, in het bijzonder als ook Saoedie-Arabië voor een dergelijke samenwerking voelde. geen oplossing heeft gevonden of een topconferentie over de toestand in het Midden Oosten is gehouden: een Rus sisch voorstel, waarop we hieronder nog wel even terugkomen. gisten hebben niet mogen baten. Zij strandden op de argumentatie van mi nister Suurhoff, dat als de verkoop van vrije verpakte geneesmiddelen een zaak is waarmede de volksgezondheid is be trokken, men deze verkoop niet mag doen geschieden door een drogist, die in vele gevallen niet over een drogistendi ploma beschikt. De verkoop van vrije verpakte geneesmiddelen heeft dus, vol gens de minister, met volksgezondheid niets uit te staan. De heren Schipper a.r.), De Vos van Steenwijk, Van Bruggen (c.h.), Hooy (kath.v.) en Querido (arb.) hadden wel begrip voor de positie van de drogisten. Zij hoopten dan ook dat minister Suur hoff de uitvoering van de wet soepel zal toepassen. De bewindsman van so ciale zaken en volksgezondheid verklaar de dit niet zonder nadruk. Bij de opstel ling van de U.A.-lijst (uitsluitend apo theker) zal niet worden uitgegaan van de belangen van de apothekers, maar van de volksgezondheidsbelangen. Ook onder deze nieuwe geneesmiddelenwet zullen de drogisten de mogelijkheid krij gen hun bedrijven verder uit te bouwen, zo zeide de minister. Het waren deze geruststellende verkla ringen, die de Senatoren deden besluiten hun stem aan dit ontwerp te geven. Tegenover het eventuele nadeel voor de drogisten biedt de nieuwe geneesmidde lenwet ook vele voordelen. De genees middelenvoorziening is nu op moderne leest geschoeid. Onder de huidige wet van 1865 worden aan de apothekers voor wat de inrichting van hun apotheken be treft geen andere eisen gesteld dan dat zij bepaalde maten en gewichten moeten gebruiken en bepaalde geneesmiddelen in voorraad moeten hebben. Op basis i van de nieuwe wet kunnen deze eisen aanzienlijk worden uitgebreid. Dit kan van groot belang zijn voor een goede ge neesmiddelenvoorziening, juist in ver band met de ontwikkeling van de mo derne wetenschap. Ook de pharmaceutische verzorging in ziekenhuizen wordt verbeterd. Zieken huizen boven een aantal bedden kunnen verplicht worden een eigen apotheker in dienst te nemen. De geneesmiddelen voorziening op het platteland is even eens beter geregeld. Een andere belangrijke verbetering is de registratie van en de controle op ver pakte geneesmiddelen. Nog op dit mo ment is iedereen in ons land vrij een produkt te fabriceren en dat als „ver pakt geneesmiddel” op de markt te bren gen en aan te prijzen. Dit is een zeer uitzonderlijke situatie, want vrijwel in alle andere landen bestaat een wettelijke controle op de fabricage van geneesmid delen. Registratie van en controle op de ze geneesmiddelen is dus van belang uit oogpunt van volksgezondheid en export. Onze geneesmiddelenexport is nl. niet onbelangrijk. Zo hebben al deze voordelen tenslotte de doorslag gegeven. Minister Suurhoff be leefde een blijde dag. De Eerste Kamer zal volgende week nog twee dagen ver gaderen en dan gaat ook zij op zomer; reces. Onze ministers blijven voor het grootste deel nog enige weken op hun post. Er worden momenteel extra verga deringen van de ministerraad gehouden om de rijksbegroting, die op de derde dinsdag in september moet worden aan geboden, te kunnen opstellen. Zoals ieder jaar zullen deze besprekingen ook thans wel zeer moeilijk zijn, omdat het nu eenmaal onmogelijk is om aan alle wensen en verlangens te voldoen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1