VAN DE FRIESE KAATSVELDEN en Friesland mint het ijs in de winter versmaadt het in de zomer niet Qabe Skroar üs hjoed Maar: behalve de melk is er niets typisch Fan de Marlinytoer 1 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fries aan het „ijsje” ALLES WEL AAN BOORD VAN DE „GROENE DRAAK” to sizzen Tj. de J. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958 54e JAARGANG No. 64 Hwat haf en 2. 3. 1. 2. water- en melkijs 3. 5. 6. 10. 1. 6. eeuw 11. HALD DE GONG DER YN! under bitüfte reedlike oare kant ek wier, dat Een beeld van de zonnige vakantie Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week aug 1908 De Coöp. zuivelfabriek te Workum heeft een eigen brandspuitleiding aangeschaft. keerde naar zijn bagage, waartoe Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boltward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) een dag 2. 3. 4. Het Gysbert Japiksfeest had een batig saldo van f 206.86. Een ernstige poging van het stedeke Hindelopen om een eigen geneesheer te krijgen, zijn mislukt. Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 7. 8. 9. Aanbesteding van de levering van turf voor verwarming gemeentehuis, open bare scholen en politiebureau. De voorz. der gascommissie, de heer A. v. d. Meer, legde de le steen voor een belangrijke uitbreiding. Aan de fa briek vinden thans 60 nijvere handen werk. papier, waarop recepten van 1 Burgemeester G. v. d. Veen te Bolsward benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. LEEUWARDER JUNIORES WINNEN TE KIMSWERD Aan de zaterdag te Kimswerd gehou den juniorespartij voor afdelingspartu- ren namen 11 parturen deel. In de eerste omloop versloeg Kimswerd Oosterlittens met 5-4 6-2, Bolsward won van St. Jacob op 5-3 6-4; Marssum van Beetgum op 5-3 6-4; Oude Leije van Tzum op 5-4 6-4 en Franekor van Arum op 5-4 6-2, terwijl Leeuwarden een staand nummer had. In de tweede om loop ontmoetten elkaar Leeuwarden Kimswerd, Bolsward-Marssum en Oude Leije-Franeker. Bolsward was tegen het heus niet zwak ke Marssum (Noordenbos, Rienks, Tuin man) prachtig op dreef. Met schone te legraaf werden de Marsumers afgevoerd. Kimswerd gaf de latere prijswinnaars prachtig partij. Pas met alle hout aan de telegraaf moesten de Kimswerders zich gewonnen geven. Ook Oude Leije en Franeker kaatsten een spannende partij. Door een overwin ning op 5-4 6-4 bereikte Oude Leije via een staand nummer de finale. Op de drie ontmoetten elkaar Bolsward. en Leeuwarden. Ook hier spande het ge ducht. Na een 2-5 achterstand (3 x op 6-6 verloren onze jongens het eerst) kwam Bolsward toch nog terug. Ze haal den op tot 4-5, maar verloren ten slotte op 4-5 6-6 door een bovenslag van de Leeuwarder Split'. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In de finale was Oude Leije niet opge wassen tegen Leeuwarden; verder dan een spel konden de Forte’s het niet brengen. De uitslag was: 1. Jawel, niemand minder dan Marco Polo, de Venetiaan met bakkebaardjes en krul lend haar, die in de dertiende eeuw in de stad van de 175 kanalen en 350 brug gen, Venetië, geboren werd, is aanspra kelijk voor het wereldbedrijf van de ijs co, voor het feit, dat uw en onze kinde ren soms zo erbarmelijk kunnen zeuren om een dubbeltje, als de bel van de ijsman nog maar in de verte te horen is. Het is de vraag, of Venetië toy al was zoals de stad nu voor ons geestesoog verschijnt, maar een feit is, dat Marco Polo het er niet uithield. In 1271, toen hij 17 jaar was, reisde hij met zijn vader dwars door het binnenland van Azië naar China, waar hij later vele hoge functies vervulde, tot hij in 1295 terug keerde naar zijn geboortestad. Bij zijn bagage, waartoe ook vele kostbare zaken verborgen waren, moet zich een stukje papier hebben bevonden, dat de basis was voor de ijsco en voor dit verhaal, over de wereld uitgebreid. Nu zijn er vele moderne machines, die het zuiverste en lekkerste ijs maken. De tijd van de sobetiére, de houten bak, die ronddraaide in ruwijs en zout en aldus ijs leverde, heeft afgedaan. De ijsbereiding is geen onderhands zaakje meer, maar een be drijf, waarop de keuringsdiensten streng toezien, opdat het ijs niet schaden zal. De heer Talamini, een geboren Italiaan, die sinds 1934 in Leeuwarden woont en daar de naam van de Italiaanse ijsberei- ders hoog houdt, heeft ons verteld van dit bedrijf vroeger en nu. Vroeger had ieder z’n eigen recept, maar nu is er niet zo bar veel verschil meer. Melk, suiker en gelatine of andere bind middelen zijn de voornaamste bestand- hrj het perk en op 5-4 6-2 beëindigde Rinnie Kuiper de partij met een boven slag. Op de tweede lijst kwamen 1-4, 6-7 en 9. De partij tussen 1 en 4 was van zeer goed gehalte. Het gaf de verhouding in het veld niet weer, dat Schuil c.s. een 4- 1 voorsprong namen. Driemaal verlo ren Meijer c.s. het eerst op 6 gelijk. De laatste keer toen Joh. Jansen op 1-3 6-6 een eenvoudige bal bij de boven miste. Hiemstra nam nog de eerste opslag over, maar de achterstand was te groot. Op 5- 2 6-6 kwam de overwinning aan Schuil c.s. toen Hiemstra kwaad uitsloeg. Een adembenemende partij speelden 6 en 7 met prachtig perkspel, vooral van Bul tje. Het was jammer voor de Harlinger, dat hij de winst hiervan gedeeltelijk te niet deed met te veel missers als 2e opslager, n.l. 8. Bouwma miste 7 maal het perk; Galema en Tjeerdema compen seerden het minder sterke perkspel van hun partuur met minder missers aan de opslag, n.l. elk 2 keer. Na de stand 3 eersten gelijk liep 7 vlot uit tot 5 eersten. Op 3-3 6-2 plaatste Bultje een hercules en op 4-3 6-4 Bouw ma een zitbal. C. Hoekstra verkleinde de achterstand door op 3-5 6-6 fraai vanaf de boven tot in het perk te retourneren. Op 5-4 6-6 met grote kaats miste Bouwma jammerlijk het perk en op 5-5 6- 6 passeerde Tjeerdema langs de grond de bovenlijn. Bovenslagen: Bultje 7, Tjeerdema 3 en Hoekstra 1. Punten 6668. Derde lijst: 9-4 en 6. Ook in de partij tussen 9 en 4 viel te genieten van prachtig perkspel met 11 fraaie bovenslagen. Vooral Wietse Vliet- stra was hier in grootse vorm. Na spel gelijk lopen Van Sinderen c.s. met sterk spel uit tot 4-2. Op 2-2 6-2 passeert Kuiper de kaats en op 3-2 6-2 slaat Vlietstra kwaad uit. Een prachtkans op 5 eersten gaat verloren, als Kuiper op 6-6 een klein kaatsje moet passeren. Hij is echter zo onverstandig een goed, slaan- bare bal precies in de richting van Schuil te sturen, die dit buitenkansje dankbaar accepteert. Nog eenmaal wordt het 6-6. Op die stand (3-4 6-6) verrast Schuil van de Nederlandse Koninklijke Familie in de Middellandse Zee. De foto toont aan boord van de „Groene Draeck”, links Prinses Beatrix badpak en rechts, zittend met de rug naar de camera, Prinses Margriet. KAATSERS IN ACTIE IN EXMORRA Jan de Haan houder van de wisselbeker. Het was 27 jaar geleden, dat er in Exmorra een kaatspartij was georgani seerd, waaraan door niet-Exmorsters werd deelgenomen. Smid Brunia achtte de tijd gekomen, weer eens wat leven in de brouwerij te brengen. Hij trommelde enige Exmor- sters bij elkaar en binnen een week was de zaak voorelkaar. De kaatsver. „Bolsward” verleende spon taan zijn medewerking. Ook de heer Van der Valk verleende zijn medewerking door het beschikbaar stellen van zijn land. De heer Brunia stelde direct een wisselbeker ter beschikking. Het is dan ook de bedoeling elk jaar deze partij te- doen houden. Vele Bolswarders trokken zaterdag te gen de harde wind in naar Exmorra. Op het mooi beschutte terrein hadden de kaatsers hier echter weinig hinder van. De lijst bevatte 12 parturen. In de eerste ronde werd er gekaatst dat de stukken er af vlogen. Er heerste te vens grote spanning. In de partij tussen S. Bergsma c.s. on R. de Jong c.s. kwam alles aan de hang. Een der kansparturen n.l. R. Bonnema, P. Feenstra, K. King- ma werd door W. van der Schaaf, F. Boschma en S. de Haan verslagen op de stand 5-5 6-4. Drie andere partijen ein digden op 5-4 6-4. De tweede omloop bracht minder span ning. R. Rijpma, H. v. d. Zee, H. Visser ver sloegen P. Zwaagstra, S. van der Meulen en D. Adema op 5-2 6-2. R. de Jong, J. Reitima en W. van der Zee wonnen van W. v. d. Schaaf, F. Boschma en S. de Haan op 5-1 6-0. J. de Haan, J. Hofstra en J. G. Reitsma wonnen na zware strijd van R. van der Zee, H. Boschma en M. Hoekstra. Op de drie kwamen: R. Rijpma, H. Visser en H. van der Zee. R. de Jong, J. Reitsma Sr. en W. van der Zee. J. de Haan, Joh. Hofstra en J. G. Reitsma. R. de Jong c.s. hadden aanvankelijk steeds de beste kansen. Op 4-3 6-2 ston den ze er goed voor. Toen echter liet het geluk hen in de steek. Het eerst ging nog verloren, waarna Rijpma c.s. ook het ontbrekende spel in de wacht sleepten. De eindstrijd ging nu tussen de nos. 11 en 1. Hier was partuur 1 favoriet. Maar het kwam anders uit. Beurtelings werd een eerst behaald, tot de stand 3 eersten ge lijk. Dan echter weten de Haan c.s. uit te lopen tot 5-3 eersten. Op 3-3 6-2 re tourneert Jan de Haan tot voor de kaats en op 4-3 6-4 passeert hij de kaats. Rijp ma c.s. houden echter goed vol en de stand wordt 5 eersten gelijk, door zit baden van Rijpma op 3-5 6-6 en 4-5 4-6. Toch komt de overwinning aan partuur 11, als op de stand 5-5 6-4 balkeerder Hofstra zijn functie alle eer aandoet, door op die stand een door Visser fel uitgeslagen bal prachtig voor de kaats te keren. Een mooie slotpartij, waarin beide par turen volkomen aan elkaar gewaagd waren, wat ook wel blijkt uit het punten- schema, n.l. voor beide parturen 66 pnt. De heer Brunia deelde na afloop met ’n toepasselijk woord de prijzen, bestaande uit fraaie luxe voorwerpen, aan de win naars uit. Jan de Haan kreeg als koning voor de eerste keer de wisselbeker voor Omstreeks een eeuw later wist men irl Engeland ook wat consumptie-ijs Ik haw gjin fete op ’e minsken, mar op har ündogenskheit en malle poepske franjes. de bereiding naar Frankrijk en een paar jaar later was er in Parijs een meneer Couteaux, die met de verkoop van ij) begon. delen, maar daarnaast wordt er gewerkt met eieren, eigeel, eierpoeder, vanille, cacaopoeder, koffie-extracten, essences, vruchten en dergelijke. Het lijkt nogal eenvoudig, dat ij smaken, maar wij heb ben ontdekt, dat het eten van een choco- dip, waarvan moderne machines er een paar duizend per uur leveren, of het con sumeren van ijsbombes, ice-cream-soda, coupe-ananas of een cassata, eenvoudiger is, dan het produceren. Hoeveel ijs er in Friesland gegeten wordt is voor ons he laas een open vraag gebleven. Feit is, dat de ijsbereiders het nu bar druk heb ben en dat het ijsje ook hier gemeengoed is geworden. En dan te bedenken, dat het begon in China en bij Marco Polo. DE KLOKKENPARTIJ TE KIMSWERD Prima spel en veel spanning. De Jan Timmer-wisselbeker voor Hotse Schuil. Kimswerd trof het zondag in alle op zichten met zijn grote partij voor 30 uit genodigde spelers. Het was ideaal kaats- weer en ook de prestaties der kaatsers konden er de gehele dag best mee door. Het talrijk opgekomen publiek zag in Kimswerd een der beste partijen van het seizoen. De volgende 10 parturen stonden op de lijst: J. Meijer, J. Jansen, A. Hiemstra. J. Faber, E. Rijpma, T. Post. J. Sytsma, A. Rinia, F. de Vries. A. Broersma, H. Schuil, W. Vliet stra. M. van der Weerd, Fr. Helfrich, A. Veldkamp. J. Galema, C. Hoekstra, Sj. Tjeer dema. S. Bouwma, J. Venema, H. Bultje. Joh. Stavinga, S. Faber, J. Pander. Joh. van Sinderen, Joh. Zijlstra, R. Kuiper. R. Hoekstra, H. Seerden, J. Tolsma. De strijd tussen 1 en 2 en 3 en 4 gaf al direct goed spel te zien. De jonge Kimswerders, vooral Post, sloegen flink van zich af. Later zakten ze wat af en moesten met 3 eersten genoegen nemen. Een zeer goede partij speelden 3 en 4, uiteindelijk door Broersma c.s. gewon nen op de stand 5-4 6-4. Het tweede klas partuur van no. 6 maak te weinig fouten. Bij 5 was Van der Weerd onzeker aan de opslag, terwijl ook Fr. Helfrich toch wel duidelijk op zijn retour is. Na 3 eersten gelijk liepen Galema c.s. vlot uit tot 3 spel. De partij tussen 7 en 8 was kwalitatief een der minst goede van de dag. Aan beide kanten was het perkspel niet groots. No. 7 verdiende de overwinning op 5-4 6-2 door beter spel. In de laatste partij van de eerste ronde waren beide partijen tot 2 spel gelijk volkomen tegen elkaar opgewassen. In de eindspurt toonden van Sinderen c.s. zich de sterksten. Hoekstra werd onzeker aan de opslgg. Op 4-4 2-6 miste Kuiper met een ver opgeslagen bal. Nu Van Dokkum tot Lemmer en van Harlingen tot Buitenpost en in vrijwel alle plaatsen van meer dan zeven huizen en een kippenhok, die daartussen liggen, bloeit momenteel een seizoenbedrijf, dat in de afgelopen halve eeuw ook Friesland heeft veroverd. Overal plakken ijsverkopers blokjes ijs tussen twee koekjes. Overal vullen zij hoorn tjes met ijs en verkopen zij kartonnen bekertjes en overal kan men zeggen, dat in Friesland in de winter geld verdient wordt op het ijs en in de zomer aan het ijs. Friesland mint het ijs het hele jaar door, maar aan het zomerse ijsje zit niets typisch Fries, alleen de melk. En de oorsprong van het ijsje ligt al evenmin in dit gewest. De ijsco komt uit het verre bosten en kan bogen op een merkwaar dige historie. Het is ook niet zonder reden, dat menige ijssalon Italiaanse naam heeft en de heer A. Talamini, sinds jaar en ijsbereider in Leeuwarden noemde zijn zaak niet voor niets La Ve nezia. Want het was de Venetiaanse ontdekkingsreiziger Marco Polo, die het eerste recept voor het ijsje meebracht uit China. Maar het zou nog eeuwen duren, voor de ijsco ook in Friesland gemeen goed zou worden. ken. Dat sjocht men yn elk bidriuw. Soe men der yn de féhalderij ütkomme kinne troch de -prizen yndirekt to forheegjen? Ik leau der neat fan. Men kin der wol omhinne prate en bisykje de lesten op oaren to lizzen, mar dêrmei giet der gjin probleem by wei, mar komme trije nije derby. Wy moatte fêsthalde oan de kost- priis-ütbitelling, mar oan de oare kant moatte wy alles dwaen om dy kostpriis nei ünderen to krijen. Net mei greate sprongen, hwant dan geane de lju der- oan, mar wol mei in geleidelike en reed like formindering. Mai dy moat sa wëze, dat de greidebidriuwen, dy’t har spul goed foarinoar hawwe en net op üngeskikte groun lizze, in bistean halde. Dat prinsyp mei men net los litte. Oan de oare kant moat der folie meat dien wurde om de konsumpsje fan de kostlike suvel to forgreatsjen. De molke mei 3 fet is dêrta de earste stap en dêrneist sil yn binnen- en bütenlan alles dien wurde moatte om de lange trits fan suvelprodukten folie m.ear populair to meitsjen. Soe men dizze beide dingen dwaen, dan. wie der wer takomst foar de Nederlanske suvel en hiene de folie en greate offers fan de skatkiste in doel. De polityk fan de léste jierren forswakket it eigen forantwurdelikheitsgefoel en moedicht de lju net genóch oan har fak- manskip to forbetterjen. Der sit yn it greidebidriuw lieding en mei gebrük fan de moderne middels, jit hiel hwat mear as der som- tiids uthelle wurdt. It is gjin algemien bilang de efterbliuwers en kneukelhou- wers oer de kop to aeijen, it is ek gjin boerebilang. De gong moat der ynbliu- we, de striid kin net mist wurde yn it minskelibben, dan giet de krêft efterüt. It moat in earlike striid bliuwe en it mei net gean to’n koste fan de minske. Mar it folsleine brüken fan de geastlike en lichamelike krêften, kin in folksgroep allinnich mar to’n goede komme. En de Fryske boer hat in earlike en reedlike kampslach altyd wol treast west. Ik bin der wis fan, dat hy it hjoed ek jit mei linigens tsjin de oare greidboeren opnimme kin, as de lieding mar sportyf en bitrouber is. Mar dan moatte der oare lüden en dieden üt den Haech komme as oant nou ta soms heard wurde en ün- derfoun binne. Tofolle en to faek moast it rjocht foar de helsdoarren weiskuord wurde. Dat is samar net forgetten. fjouwer dingen kostje it lan of de yn- wenners ek wer jild. In skriuwer yn Else- viers Wykblêd wiist der tbrjocht op, dat wy mei dy ütstellen de kwael allinnich mar oerhevelje nei oare plakken en de pasjint net better meitsje. Hy wiist op de lyksoartige situaesje yn de koal- en stielmienskip, dêrt men mei in oerskot sit fan Dütske stienkoal. De remeedzje, dy’t men nou oanriedt is: meitsje de oalje hwat djürder, dan sil it wol better gean mei de stienkoal. It sprekt as in boek, dat men dan de oaljeproduksje wer in knoei jowt. Sa likernóch is it ek mei de molke, seit er. Ek hjir seit men; meit sje de fékoeken djür, dan komt der min der molke; meitsje de granen op it san djürder, dan komt der minder molke; meitsje it fleis djürder, dan komt der minder molke. Sa draeije wy in oar ar tikel op foar de oplossing. En it pro bleem bliuwt. Wy moatte, seit dizze skriuwer, de wierheit ünder eagen sjen döare, dat der foar de molke wol plak is, mar net tsjin dizze priis. It kwantum suvel yn har ünderskate foarmen kin hiel hwat greater wurde, as de prizen mar oanpast wurde oan de fraech. Yn de Ekonomysk-Statistyske Birjoch- ten kin men léze, dat yn üs lan 58 fan de froulju dus fan de hüshaldsters nea gjin büter keapet, wylst dat yn it earme Itaelje mar 26 is, yn Noar- wein 17 yn West-Dütsklan 14 en yn it earme Eastenryk mar 11 is. It is yn üs lan in frjemde tradysje, dat wy allegearre opbrocht binne mei oare pro- rukten as dy’t üs lan yn oerfloed en yn de béste kwaliteiten levert. Gean mar ris by de winkels lans en sjoch hwat der oan tsiis forkoft wurdt. It binne meast alle gearre de ütskifte, minderweardige tsi- zen en margarine yn tsien soarten. It goede spul moat ütfierd wurde, de twad- de soart en fakentiids de rommel, kin hjir opiten wurde. Dat hat sa lang al moade west, dat wy, it hjir hiel gewoan fine er der allegearre oan meidogge. Mar it is oan de de alve miljoen klanten yn üs eigen lan dochs de béste klanten binne fan üs eigen produkten, omt hja der fuort by- wenje en dus it minste kostje oan forfier en reklame. Dat dizze miljoenen klanten sa goed mooglik bitsjinne wurde, kin men slim folhalde. As de konkurrinsje yn in bidriuw sker- per wurdt, dan leit it foar de han dat men alles docht om de prizen to druk- Nou ja, het dubbeltje kwam van moeder, het ijsje dankt ze strikt genomen aan Marco Polo. Maar wie denkt er vandaag de dag aan een man, die al bijna zes eeuwen dood is? zijn Schuil c.s. niet meer te houden. Op 4-4 2-6 slaat Kuiper kwaad terug; in het laatste eerst plaatst Vlietstra 2 en Schuil 1 herculesslagen. Op 4-5 0-6 mist Kuiper het perk. Bovenslagen: Vlietstra 5, Schuil 3, Zijlstra 2 en Kuiper 1. De eindstrijd gaat nu tussen de parturen 6 en 4, in welke strijd partuur 4 tegen de 2de klassers van 6 verre favoriet is. Hoewel Schuil c.s. duidelijk het beste team vormden, wisten Galema c.s. het toch nog tot 2 spel te brengen. Ondanks het feit, dat Tjeerdema op 6-6 de kaats niet passeert, is het eerste bordje toch voor 6, daar de keurmeester Schuil be straft voor overlopen. De volgende 2 spel zijn echter voor partuur 4. Op 1-0 4-6 Galema buiten; op 1-1 6-6 mist Tjeer dema in het perk. Op 2-1 6-0 Vlietstra boven en op 3-1 6-4 plaatst Schuil een zitbal. Galema c.s. houden echter goed vast. Ze lopen in tot 3-4. Op 4-1 4-6 pas seert Vlietstra de kaats niet en op 2-4 6-6 retourneert Tjeerdema fraai tot in het perk. Door een bovenslag van Vliet stra op 6-0 wordt het 5-3; nog eenmaal heeft partuur 6 succes, als Corrie Hoek stra op 3-5 6-6 op fraaie wijze retour neert. De overwinning komt toch aan Schuil c.s. als Tjeerdema op 4-5 2-6 de bal in het perk tegen zijn makker Hoek stra aanslaat. Bovenslagen: Vlietstra 5, Schuil 4, Hoekstra 1. Punten 7048. De uitslag was: A. Broersma, H. Schuil en W. Vliet stra. J. Galema, C. Hoekstra en Sj. Tjeer dema. Joh. van Sinderen, Joh. Zijlstra en R. Kuiper. Kimswerd kwam ook nu weer goed uit de hoek. De prijzen bestonden uit klok ken. was.l Een Franse kok van Koning Karel I maakte roomijs, dat op een banket van de koning veel lof oogstte. De koning was er zelfs zo wild van, dat hij zijn kok opslag beloofde als hij het recept aan niemand zou vertellen. Het is even wel jammer voor deze koning, maar het lekte toch uit en tegen het eind van de 18e eeuw woonde er in New York op ouders te Londen geboren handelaar, die het Hannover Square een uit Italiaanse ijs verkocht en in 1851 begon in New York de ijsbereiding op groter schaal. Dat was niet zo eenvoudig, tot in 1861 de koelmachine uitgevonden werd. Vanuit Amerika heeft de ijsrage zich namelijk een j voor de bereiding geschreven waren. Het is echter bepaald niet zo, dat heel Venetië al een ijsje stond te likken, toen men zich in 1296 hier te lande bezig hield met het vermoorden van Graaf Floris V, die toen al uitgevonden had, wat populariteit bij het gewone volk kon betekenen, doch daar niet veel pro fijt van kon trekken. Want Marco deed niet veel met die recepten en dat had z’n reden. Men ken. de alleen ijs in z’n natuurlijke vorm, dat men in diepe kuilen, overdekt met rieten kappen lange tijd kon bewaren. Misschien wist men nog niet eens, dat men door druk het smeltpunt van ijs kon verlagen en in elk geval kon men niet kunstmatig bevriezen. j Hoe men het precies in China deed we- j ten wij eerlijk gezegd ook niet, want de dertiende eeuw is al zo lang voorbij. Sterk gekoelde spijzen en dranken waren echter al voor de jaartelling bekend, onder meer bij de Grieken en de Romei nen, maar voor koelen gebruikte men sneeuw en ijs van de bergen. Na de terugkeer van Marco Polo werd bijna drie eeuwen lang niets meer over het ijsje vernomen. En hoe zij eraan kwam is niet bekend, maar in 1550 bracht Catarina de Medici een recept voor de bereiding van consumptie-ijs uit Italië mee naar Frankrijk en It hoecht jin neat gjin nij to dwaen, dat de ünwisse tastan en it wifelige bileid fan it regear de minsken net yn de kalde klean sitten bliuwt. Dat giet nou jier oan jier sa, dat tsjin de tiid, dat de sim mer yn it sakjen is, de ünwissens en di- zige foarütsichten harren hichtepunt knje. Ek dit jier sit de loft pótticht en taestte de lju yn it tsjuster fierder. Hwat hinget harren allegearre hoppe de holle. Wy witte nou fan de diskusjes yn it Lan- bouskip, mar fansels is de saek der net mei üt. Yn mannich wykblêd of tiid- skrift sjocht men skógings, dy’t dizze ütstellen lang net sympathyk fine. En ik kin m.y dat goed yntinke. Hwant al soe it regear de diene ütstellen nou allegearre oernimme, dan waerd de haedkwestje neat tichter by de oplossing bfocht. Diz ze haedkwestje is, dat de boeren 29 sin ten as gemiddelde kostpriis ha moatte, wylst de molke op it heden mar goed tweintich opbringt. Nim nou mar oan, dat it bytsje formin- dering, dat der troch de diene ütstellen komme kin, ek komt, hwat makket dat nou üt op ’e posysje fan de suvel op 'e wraldmerk? Ommers neat! Der fol- get üt, dat wy dus, ek mei dy maetrigels to nimmen, deselde swiere finansiële lés ten to dragen halde. Ja, winliken wurde dy allinnich mar slimmer, hwant alle brengei Leeuwarden: W. Herrema, J. Mon- sma en Split. Oude Leije: G. Porte, B. Porte en A. Porte. Bolsward: B. de Way, H. Jorna en R. Visser.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1