VAN DE FRIESE KAATSVELDEN POLITIEKE RUST OP HET BINNENHOF EISENHOWER SLOEG IN V.N. HOOG GESTEMDE TOON AAN Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 Buitenlands Overzicht Wat doet Washington bij een aanval op Ned. Nieuw-Guinea Zilveren filmpjes FRANEKER NAM REVANCHE IN BOLSWARD. „naar de maan" STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Amerika nog niet Gesprek op de maan F p w fr VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1958 54e JAARGANG No. 65 Hwat bat willen ontwikkelen, welke graan gevallen. Er werd It moat V1 goede spekker wêze, dy’t it in swijer forbettert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie BOLSWARDER KAATS- SUCCESSEN Het afgelopen weekend was voor Jan de Haan wel succesvol. Na zijn overwinning zaterdag in Exmorra wist hij ook zon dag in Tjalleberd beslag te leggen op de eerste prijs. Het leek er aanvankelijk niet op, want in de halve eindstrijd keek hij tegen M. Jorna c.s. tegen een 2-5 achterstand aan. Door goed doorzetten wist hij deze achterstand nog in een overwinning om te zetten. M. Jorna won hier de derde prijs. Onlangs wist Sipke de Haan in Corn- werd eveneens een eerste prijs te be machtigen. Hier won Fr. Haanstra de 3de prijs. Woensdagavond kwamen voor de fede- ratiecompetitie Franeker I en II naar Bolsward om te trachten revanche te nemen voor de nederlagen, die ze de vo rige week op eigen terrein tegen de Bolswarders kregen te slikken. Dit is hen inderdaad gelukt, al leek het er, wat de A-parturen betrof, niet op. Bolsward, waar Haanstra wegens een handblessure goed werd vervangen door J.de Haan, stond met de stand 5-4 6-6 met een flinke kaats dicht bij de over winning. Op die stand gleed Jan de Haan op het door de regen glad geworden veld uit, waardoor zijn opgeslagen bal het perk miste. Beide partijen waren goed aan elkaar gewaagd en beurtelings werd een eerst veroverd; op 3-3 6-4 neemt Bolsward de leiding, als Sikke Bouwma het perk mist. De Groot neemt nu de 1ste opslag over, terwijl Bouwma de achterperkplaats in neemt, wat beslist een verbetering was. Bij Bolsward was de Haan voor Jorna in het perk gestapt. Toch weet Bolsward de voorsprong te vergroten, als Jan de Haan op 4-3 6-6 een schijnbaar onbe reikbare bal nog schitterend weet te re tourneren. Het wordt 5-4 als Seerden op 6-4 bovenslaat. Op 5-4 6-6 bovenver melde onfortuinlijke buitenslag van de Haan. De Franekers roken nu de over winning. Bouwma en Seerden plaatsen elk een fraaie bovenslag en als op 5-5 2-6 Van der Weerd in het perk mist, heeft Franeker de overwinning nog uit het vuur gesleept. Ondanks deze neder laag heeft ons A-partuur de kans zich voor de eindstrijd te plaatsen, nog in eigen hand, maar dan moet de laatste wedstrijd (uit tegen Oosterlitens) wor den gewonnen. In het andere perk bond Bolsward III De worden uitgenodigd Bolswards Nieuwsblad Het kantongerecht te Bolsward vraagt nieuwe concierge op een weekloon van f 10, behoudens korting met vrij wonen, water, vuur en licht. Niet ouder dan 40 jaar. ig Chroesjtsjew gaan het toch bestaan Jongenskaatsen te Winsum. Ie prijs (drie fraaie zaklantaarns) R. W. Reinalda, Willem Lemstra en Frits Felkers. Een nieuwigheid in Arum. Sigarenhan delaar de Boer heeft een Turmac-auto- maat geplaatst. Reeds geruime tijd duurt thans de veld tocht in Marokko, waarbij 20.000 Franse troepen zijn betrokken. Aan de leerlingen, die toegelaten zijn tot de eerste klas der Chr. Kweekschool te Sneek wordt medegedeeld dat de minister heeft goedgevonden, dat deze klas dit jaar mag blijven bestaan. ons juniorespartuur, de strijd aan tegen Franeker II (de juniores J. Seerden, P. Sikkema met de pas weer 1ste klasser geworden Corrie Hoekstra). Aanvankelijk ging hier de strijd op, wel namen de Franekers een 3-1 voorsprong maar onze jongens wisten de achter stand in te lopen tot 2-3. Een goede kans om gelijk te maken ging verloren, in plaats van 3-3 werd het 2-4. De Frane kers zetten nu meteen goed door en maakten zonder onderbreking de drie spel vol. Door deze nederlaag verspeelden de ju niores hun laatste kans zich voor de eindstrijd te plaatsen. Toch komt er hoogstwaarschijnlijk ook in de B-klasse een Bolswarder partuur in de eindstrijd. Bolsward II staat n.l. stevig op de tweede plats. Als ze hun laatste partij tegen Bolsward III weten te winnen, of 5 eersten behalen, zijn ze definitief verzekerd van de tweede plaats. Precies John, ik za; Ik dacht hoe kan ’t Leek net een speelgoedprentje Beneden is ’t een potentaat Maar als je hem hier gadeslaat Wordt het een zielig ventje. Zeg Ivan zagen ze zichzelf Vanaf de maan, wat ik vertel Het zou hen echt verbazen Nietig en klein, je snapt het wel Ze speelden ’t politieke spel Niet meer zo opgeblazen. Het maakte hen bescheiden John Ze zongen op een lager toon Ik zou zoiets wel lusten Onze oude aarde won er mee Dat weet ik sinds een week of twee Nu ’t beste, wel te rusten PIET. Let u eens op onze corsetten-etalage. Wij brengen een pracht sortering vanaf 95. cent. Het lijkt op papier allemaal heel mooi. Maar de werkelijkheid was dat Ameri kaanse troepen in Libanon en Engelse in Jordanië verschenen om regeringen te handhaven die Westelijk gezind maar al lerminst bij de eigen volken gezien wa ren, of zijn.. V.N.-troepen of waarne mers kunnen de taak der Amerikanen en Engelsen daarom niet overnemen; zij zouden als zij geen partij wilden worden lijdelijk moeten toezien als in Libanon en speciaal in Jordanië het volk zijn heersers aan de kant zette en nieuwe re geringen bijv, besloten zich onder Nas sers leiding te stellen, een feit dat Israël naar de wapenen zou doen grijpen om dat het nu nog een kans heeft zijn Ara bische tegenstanders de baas te worden, maar als het de ontwikkeling afwacht, stellig op de duur zou worden vernietigd. Men krijgt sterk de indruk dat de Ame rikaanse regering, hoewel Eisenhower het recht der Arabische volken om hun eigen lot te bepalen erkende, er op uit is de bestaande toestand in het Midden Oosten te handhaven en dat het plan voor economische steun, hoe verdienste lijk op zich zelf, moet dienen om de vol ken van de Arabische landen met de bevriezing van de huidige toestand, wel ke de Westelijke invloed in een deel dier landen nog enigszins handhaaft, te ver zoenen. Een reëler kijk op de dingen heeft ken nelijk de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld, die op het standpunt staat dat eerst de positie van en in Liba non en Jordanië definitief moet worden geregeld voor men een groot economisch plan ter hand kan nemen of een plan de Arabische vluchtelingen uit Israël, die in Jordanië en in andere Arabische landen Dat kan ik me begrijpen John ’t Is echter ons verdiende loon Weg met die hoge heren Wij waren te doldriest en ach Nu betalen wij het gelag Voor hun experimenteren. Ivan ’t is waar wat jij beweert Een ding heb ik hier toch geleerd Al die verheven schutters Kijk Dulles daar bij ’t Witte Huis Die heeft totaal niet van een reus Ik vind ’t een lilleputter. moeten delven en capituleren. Uiteraard moet de wetenschap dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld psychologisch een uiterst deprimerende invloed op het volk hebben. En een andere onaangename ervaring in zijn eigen land was voor de president dat bij zijn officiële huldiging van de commandant van de Nautilus intus sen heeft opnieuw een Am. atoomduik- boot een tocht onder het noordpool-ijs- gemaakt en schijnen dergelijke boten aan de lopende band van de werven te lopen niet uitgenodigd was de schout bij nacht Rickover, die de bouw van de atoomduikboten we mogen wel zeggen 4c week augustus 1933 Bij hotelhouder Galama te Bolsward verschenen een dame en heer, die met paard en wagen een tocht maakten rond het Ijsselmeer. Nu de Afsluitdijk klaar is, schijnt deze tocht een grote aantrek kingskracht te hebben. van het regeringsbeleid te verdiepen. In afwachting van de resultaten van het on derzoek der commissie Koersen over het militaire aankoopbeleid heeft voorzitter Kortenhorst reeds aangekondigd, dat bij voorkomende gelegenheden opnieuw naar dit geduchte controlemiddel zal wor den gegrepen. Wij geloven, dat dit goed zal zijn. De besteding van de overheids gelden is altijd een moeilijk probleem geweest. Door het instellen van speciale Kamercommissies zal een „schrikeffect” worden bereikt, dat op de duur tot be zuiniging zal leiden. En iedere burger heeft er nu eenmaal belang bij, dat zo zuinig mogelijk met belastinggelden wordt omgesprongen. En dit plan van Eisenhower als ge heel heeft geen kans; noch Nasser, die alle Arabische landen onder zijn leiding wil hebben, noch de com munistische landen, die het meest zijn gediend met onrust in bet Mid den Oosten en het verzet tegen de laatste Westelijke invloed daar, voe len er voor. Daarom is men nu be zig achter de coulissen in de V.N. te dokteren aan resoluties welke de kool en de geit sparen. secretaris-generaal schijnt te zullen "^1 een plan op te stel len voor het vormen van een blijvende politiemacht der V.N. en om stappen te doen om de territoriale rechten van Li banon en Jordanië te waarborgen, zodat de terugtrekking van Amerikaanse en Engelse troepen mogelijk zal worden ge maakt. GENERAAL DE GAULLE HERDENKT DE VEERTIENDE VERJAARDAG VAN DE BEVRIJDING VAN PARIJS Het valt niet te ontkennen dat president Eisenhower de besprekingen in de spoedzitting van de V.N. over het Midden Oosten in hoogge stemde toon heeft ingezet. Hij ontvouwde er een plan over een blijvende vrede in dat deel van de wereld, in de volgende punten: 1. De Ver. Naties moeten zich met de Libanon bemoeien; 2. Zij moe ten maatregelen nemen tot handhaving van de vrede in Jordanië; 3. Er moet een einde komen aan de opruiing van buiten de grenzen, die beoogt burgeroorlogen te verwekken; 4. Een internationale poli tiemacht moet door de volkerenorganisatie worden gevormd; 5. Een regionaal plan voor economische ontwikkeling, teneinde de levens standaard van de Arabische landen ten spoedigste te verbeteren; 6. Er moeten maatregelen genomen worden om een nieuwe bewape ningswedloop in het Midden-Oosten te voorkomen. verblijven en niet naar Palestina terug kunnen keren via de Ver. Naties alle door hen geleden schade te vergoeden. Dit was een denkbeeld van de Ierse ver tegenwoordiger in de assemblee en be doeld om deze vluchtelingen, die in de landen waar ze verblijven de stemming tegen Israël zeer ongunstig beïnvloeden, wat minder fel tegen de Joodse staat te stemmen. Wat overigens de economische hulp be treft, natuurlijk is deze elke Arabische staat welkom, ook Nasser, mits ze maar niet aan politieke voorwaarden is gebon den, en het heeft er toch de schijn van dat Eisenhower daarop uit was want hij zei uitdrukkelijk in zijn rede dat men zijn plan als één geheel zou moeten zien. heeft doorgedreven tegen het verzet van verschillende hoge marine-autoriteiten in. Maar Rickover is een jood en in de kringen van leger en vloot speelt het anti-semitisme een woordje meer. Maar de minister van marine heeft het trach ten goed te maken door de schout bij nacht excuses aan te bieden. En over dit alles heen kwam voor de president en alle Amerikanen de teleur stelling dat de eerste poging een satel liet rond de maan te zenden mislukt is; er volgen spoedig meer proeven, hopelijk zonder de propagandistische publiciteit vooraf. Nu ook het jubileum van Dr. Kortenhorst (tien jaren voorzitter van de Tweede Kamer) voorbij is, is de politieke stilte op het Haagse Binnenhof vrijwel compleet. We spreken met opzet over de „poli tieke stilte”, want in deze zomermaanden is op dit eeuwenoude plein, waar de grafen van Holland hebben gezeteld, geen rustig plekje meer te vinden. Touristen uit alle delen van de wereld komen naar het Haagse Binnenhof en het blijkt dat de Ridderzaal, waarin de Konin gin de Troonrede uitspreekt, meer belangstelling wekt dan de ver gaderzalen van beide Kamers der Staten-Generaal. Mischien gaat Hammarskjoeld ook weer naar het Midden Oosten om aandacht te schenken aan de positie van Jordanië en de verhouding van de Arabische staten tot Isaaël, de twee brandpunten in het Midden Oosten. Er zijn daarbij ook een paar nieuwe factoren, waarvan de betekenis afgewo gen zal moeten worden. Daar is bijv, het teit dat Saoedie Arabië toenadering zocht tot Egypte; betrekkelijk kort geleden stond koning Saoed nog fel vijandig te genover Nasser, maar nu premier Feisal oppermachtig is in Saoedie Arabië gaat het een heel andere richting uit. En nog altijd weet men niet welke koers de nieuwe regering van Irak zal varen. Ze kan een compagnon maar even goed een concurrent van Nasser worden. De Per zische regering, welke zeker niet ver dacht kan worden van sympathie voor Nasser, schijnt nogal vertrouwen in het nieuwe bewind in Irak te hebben. Nasser moet wat voorzichtig te werk gaan met zijn expansiedrift, want in Syrië steekt ’t verzet tegen de samenwerking met Egyp te in de Ver. Arabische Republiek de kop op. Van de aanvang af waren er Syriërs die vermoedden dat dit niet goed zou gaan, tenslotte telt Egypte 20 en Syrië slechts enkele miljoenen inwoners. Men schrijft Nasser het plan toe Syrië tot een land- bouwstaat, ook door de immigratie van honderdduizend Egyptische boeren te willen ontwikkelen, welke graan aan Egypte zouden moeten leveren, dat zelf sterk zou industraliseren. De Syriërs zijn ongerust en ook dit is een factor welke er toe meewerkt dat de toestand in het Midden Oosten nog lang niet gestabili seerd is, hij kan nog allerlei verrassingen brengen. Den Haag wacht nog steeds op een duidelijke verklaring van Washing ton, wat het zal doen als Soekarno zich gewapenderhand zal trachten meester te maken van Ned. Nieuw Guinea. Op steun van de Z.O. Azi atische verdragsorganisaties hebben we dan niet te rekenen, dat is van die zijde al verklaard; deze zal al leen ingrijpen als Indonesië ook Australisch Nieuw Guinea te lijf zou gaan. Maar men zou graag ook het individuele standpunt van onze grote Nato-bondge- noot, de Ver. Staten, eens kennen, met eerbiediging overigens van de zorgen welke Eisenhower c.s. reeds kwellen. Woedend schijnt de president geweest te zijn over het feit, dat zijn minister van defensie een onderzoek had laten instel len naar de gevolgen welke het voor de Ver. Staten zou hebben als in een atoom oorlog dit land eens het onderspit zou Een van de opmerkelijke verschijn selen ter algemene vergadering van de V.N. was dat de Latijns Ameri kaanse landen de tussenkomst van Amerikaanse en Engelse troepen in Libanon en Jordanië, al was ze dan op verzoek van de regeringen van de betrokken landen geschied, niet wensten goed te keuren, het geen nogal ontstemming te Was hington beeft gewekt, waar de rege ring zich juist bereid had verklaard mee te werken aan de oprichting van een inter-Amerikaanse organi satie voer de economische opbouw van de Zuid Amerikaanse landen om de poging der Sovjet-unie om door economische steun invloed in Z. Amerika te krijgen, te verijdelen. Het blok der Zuid Amerikaanse landen voelde overigens wel voor het plan- Eisenhower inzake economische steun aan het Midden Oosten, een plan overigens waarvoor Italië en W. Duitsland al ge ruime tijd hebben gepleit. Laatstgenoemd land trouwens niet zon der enige zelfzuchtige redenen, want de Duitsers zijn tegenwoordig nogal gezien bij de Arabische staten; ze zijn niet be last met een koloniaal verleden in dit ge bied, hebben er niet de hand in de olie- exploitatie en verdringen op de Arabische markten gaandeweg de minder geziene Engelsen, Fransen en Amerikanen. Men vergete niet dat de W. Duitse regering van de Westelijke landen bijna de eerste was die de nieuwe Irakse regering erken de, wat deze zo schijnt getroffen te heb ben dat ze wel met bijna alle commu nistische landen diplomatieke betrekkin gen gaat aanknopen maar niet met de Oost Duitse volksdem. republiek; dit laatste zou Bonn haar namelijk kwalijk hebben genomen. Ook in Indonesië breiden de Duitse eco nomische belangen zich meer en meer uit, men is er kennelijk op uit de taak welke de Nederlanders er vervulden over te nemen, al gaat dit niet zo vlot bij de huidige miserabele economische toestand en het voortduren van de opstand, wel ker leiders het er nu vooral op toeleg gen de Indonesische economie te treffen door ondernemingen in brand te doen steken, etc., opdat het huidige bewind zal ineenstorten. Niettemin heeft de heer Soekarno ter gelegenheid van onafhanke lijkheidsdag nog hoog van de toren ge blazen en nog eens Ned. Nieuw Guinea opgeëist. Heer Ivan wel hoe gaat ’t er mee Ik zit hier al een week of twee Verkleumd te hongerlappen Dit leven is bepaald geen pret Ik vind spelen met zo’n raket Maar nutteloze grappen. Kijk John ik heb een rode vlag ’k Zit hier twee weken en een dag ’t Kan mij ook niet bekoren Je snapt het wel ik ben een Rus ’k Merk jullie hebt de maanslag dus Toch nog van ons verloren. Ja Ivan één moet de eerste zijn Nou Dulles vond het reuze fijn Dat ik mijn huid wou wagen Ja ik ben een Amerikaan Mocht ik weer naar beneden gaan ’k Zou me heus niet beklagen. In elk geval, ministers en volksvertegen woordigers treft men nauwelijks op het Binnenhof aan. De ministers mogen dan vakantie hebben (voor een deel althans) en Kamerleden mogen thuisblijven, dat wil nog niet zeggen, dat de politiek in ons land stilstaat. Politiek is een zaak van „dingen van de dag” en daardoor hebben vele politici, ondanks de vakan tie, nog altijd de handen vol „om de dingen van de dag” ook inderdaad te kunnen bijhouden. Toch kan men in het bijzonder de leden van de Tweede Kamer hun rust wel gun nen. Zij oefenen hun tijdrovend ambt uit als een nevenbetrekking. Voor hun werk als parlementslid ontvangen zij dan ook geen salaris, maar een schadeloos stelling. Vrijwel zonder uitzondering ver vullen de Tweede Kamerleden dan ook tal van andere functies in het maatschap pelijk leven. Dit principe lijkt ons wel juist, want alleen op deze manier blijft onze volksvertegenwoordiging dan ook inderdaad een doorsnee van het Neder landse volk. Het stelsel van beroepspoli tici kennen we dus niet en gezien de er varingen, die daarmee voor een deel in Frankrijk zijn opgedaan, moeten we ons daarmee maar gelukkig prijzen. Het lidmaatschap van onze Tweede Ka mer is voor de leden dan ook een zware belasting. In het huidige zittingsjaar, dat op de zaterdag voor de derde dinsdag in september wordt afgesloten, is de Tweede. Kamer niet minder dan 78 maal in dagvergaderingen en 31 maal in avondvergaderingen bijeen gekomen. In totaal werden er dus tot nu toe 109 ver gaderingen gehouden. In zijn traditione le vakantieredevoering heeft voorzitter Kortenhorst voorgerekend dat dit getal van 109 niet aan de hoge kant is. Gedu rende de afgelopen 12 jaren was het ge middeld aantal vergaderingen per jaar 112. Topjaren waren de perioden van 1950-1951, toen er 135 vergaderingen nodig bleken en van 1953-1954, toen gedurende 133 termijnen de Kamer in openbare vergadering bijeen kwam. Evenmin is in deze zittingsperiode het aantal avondvergaderingen uit de toon l nu dus 31 maal des avonds vergaderd; het gemiddelde van de afgelopen 12 jaar was ongeveer 28. Het is ongetwijfeld een verdienste, dat de Tweede Kamer zich dit jaar vaak met de actuele gebeurtenissen heeft bezig ge houden. Parlementaire hoogtepunten wa ren ongetwijfeld de debatten over het melk- en zuivelbeleid van minister Von deling, de industrialisatienota van minis ter Zijlstra, alsmede de interpellatie van de heer Biewenga over de stijging van de werkloosheid, van de heer Ritmeester over de helmenaffaire, van de heer Ver kerk over de veerrechten op de Wester- Schelde en van de heer Romme over de Europese zetel. De interpellatie van de heer Ritmeester zal enkele Kamerleden hebben genoopt tot een kortere vakantie. Deze interpel latie eindigde nl. in een motie Vermeer, waardoor uit de Kamer een commissie werd samengesteld, die het gehele aan koopbeleid van het departement van oor log nader zou bestuderen. Deze commis sie heeft reeds vele personen verhoord. Nu is men bezig met het uitwerken van deze verhoren, die alle op een band-re corder zijn opgenomen. In de herfst maanden kan men waarschijnlijk het oordeel van de Kamer-commissie verne men. Reeds nu staat wel vast, dat het instellen van een Kamercommissie om een bepaald onderdeel van het beleid te beoordelen belangrijk kan zijn. De Kamer heeft een controlerende bevoegdheid. Maar van haar begrotingsrecht komt in de prak tijk maar weinig terecht. Natuurlijk, meestal worden de begrotingen gpedge- keurd, maar dat wil zeker nog niet zeg gen, dat de Kamer er zich een oordeel over kan vormen of alle gelden op onze miljarden-begroting ook inderdaad goed worden besteed. Het is bijvoorbeeld on doenlijk voor de Tweede Kamer om uit te maken of een afdeling van een be paald departement het niet met minder ambtenaren kan stellen. Door het instel len van een Kamercommissie voor een onderdeel van de begroting krijgt de Kamer de gelegenheid zich in de détails I Geassisteerd door een politieman plaatste Generaal de Gaulle een krans aan de voet van het monument ter ere van de tijdens de tweede wereldoorlog gevallen politiemannen bij het hoofdbureau te Parijs. De slechtigheid vond plaats ter gele genheid van de herdenking van de 14e verjaaraag van de bevrijding van Parijs. - I'M :.*'-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1