THANS ROMMELT HET IN HET VERRE OOSTEN UITBREIDING PARLEMENT GERECHT VAARDIGD Buitenlands Overzicht De Gaulle op reis, terreur in Frankrijk Of Amerika zou Indonesië wapens willen leveren Bezoek van Minister Zijlstra aan Friesland Oan it ton Zilveren filmpjes Het weer in onze omgeving STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Internationaal werk neemt grote omvang aan VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 54e JAARGANG No. 67 laatste ja- VLIEGTUIGEN STORTTEN NEER OP ZIEKENHUIS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boltward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 1) Telefoon 451 - Na 18.50 uur 305 of 335 (K 5157) Fan de tüzenerlei bitterheit, dêr’t wy hjir foar bleatlizze, is der net ien, dêr't wy fan genezen wurde kinne, as troch in oare bitterheit. Abonnementsprijs t 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Régen kromme Hoe sil't komme Stikken? Niks hoor, gjin gefaer Gjin bewegen It binn’ drege ’t Tou spand as in snaer. Fiif minuten Fêst omslüten ’t Wurdt in spannende partij Moai trochsette Izerfretter ’t Tou rekket wer frij. ;en leze 1 den nog ongeveer 35 commis- Minister van Economische Zaken, Zuid Afrika, van de invoe- krachtige Een fraai cactuspotje pond prima koffie va tema, Marktplein. B. en W. van Wonseradeel stellen voor het gemeentelijk elektrisch bedrijf over Sterke mannen Foarse hannen Dy’t in demonstraesje jow’ Krêften brüke Meiinoar lüke Oan it taeije tou. AUGUSTUSREGENS ZIJN VAAK HEVIG Het weer in de huidige maand is tot nu toe niet onverdeeld gunstig geweest, noch voor de oogstende bouwboeren. noch voor de vakantieganger. Met de zo merse dagen wil het nog niet vlotten en Laatste week augustus 1933. Para-typhus te Wommels. De burge meester adviseert wegens het besmettings gevaar het zwemmen en baden in de trekvaart na te laten. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p 9 to sizzen Sjoch se switten Büterdrippen Bongelje har oan it kin Reade koppen Publyk toppen ’t Tou kin der wol tsjin! en West te lichten en dus ook Sovjet- invloed in dit gebied, dat hij als zijn speciaal domein beschouwt te weren en tenslotte om het onderdeel van Eisenho wers voorstellen inzake het Midden Oos ten dat hem altijd aantrekkelijk heeft ge leken, n.l. steun voor de economische opbouw van het Midden Oosten, tot zijn recht te doen komen. Eisenhower wilde de uitvoering van zo n plan in handen van de Arabische landen zelf leggen en de aangenomen V.N. resolutie vermeldt dan ook de wenselijkheid een Arabisch ontwikkelingsinstituut op te richten. In tussen is er in het westen bijna niemand die gelooft dat Nasser blijvend zal stre ven naar de verwezenlijking van ’n an der onderdeel der resolutie, n.l. het zich onthouden van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere lan den. Koning Hoessein van Jordanië voelt zich dan ook alles behalve gerust en denkt er niet aan de Engelse troepen te verzoeken naar huis terug te keren. Hammarskjoeld zal het bijzonder moei lijk vallen Hoessein te overtuigen dat V.N. waarnemers hun taak zouden kun nen overnemen. In een vorig overzicht hebben wij reeds uiteengezet dat ze dit ook niet kunnen, waarbij wij ook op de positie van Israël hebben gewezen. Zoals begrijpelijk is nergens in de Ara bische resolutie de positie van Israël ter sprake gebracht, maar de Ver. Naties hebben wel degelijk met de situatie van dit V.N. lid, dat ook een Midden Ooste lijk land is, rekening te houden en een regeling met de Arabische staten zal on verbrekelijk verbonden moeten zijn aan een regeling van de Israëlische verhou ding tot de Arabische landen. De prof. dr. J. Zijlstra, zal op 2 en 3 sep tember a.s. een bezoek aan Friesland brengen. De Minister, die vergezeld zal zijn van de directeur-generaal voor de in dustrialisatie, dr. E. L. Kramer, zal o.m. met het provinciaal bestuur van gedach ten wisselen over de problemen van de industrialisatie in ons gewest. Verder zullen besprekingen plaats vinden met o.a. de gemeentebesturen van Leeuwar den, Harlingen, Franeker, Sneek en Dok- kum. In Heerenveen zal de Minister een onderhoud hebben met het bestuur van het Industrieschap Oostelijk Friesland. Voorts zullen besprekingen worden ge houden met het dagelijks bestuur van het ontwikkelingsschap de Kleibouw- streek en met meentebestuur Leeuwarden o| dering van c Overigens zou men zich in rege ringskringen in Den Haag waar schijnlijk opgelucht gevoelen als Washington ook eens wilde verkla ren dat het een Indonesische aanval op Ned. Nieuw Guinea als een be dreiging van de vrede zou beschou wen. Maar in tegenstelling daarme de hebben de Amerikanen besloten tot, en overwegen de Engelsen, wa- penleveringen aan Indonesië, welis waar wapens tot handhaving van de binnenlandse orde en niet voor agressie geschikt, maar daarbij wordt vergeten dat Djakarta ook Ned. Nieuw Guinea tot het Indo nesische binnenland rekent en ieder wapen tenslotte voor agressie ge schikt kan gemaakt. Washington meent nu de zekerheid te hebben dat Soekarno zijn land niet in communistisch vaarwater stuurt en dat zijn regering daarom dient gesteund bij j!I te slaan. Misschien moet de wisseling) 12 mijls regeling, welke het zelf ook van Russische ambassadeurs te Djakarta toepast. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De Gaulle is op een propagandareis voor zijn nieuwe grondwet in Afri ka, terwijl Frankrijk zelf getroffen wordt door een golf van terreur der Algerijnen. Hij schijnt daar helemaal duidelijk zijn ten deze zijn redevoeringen niet verklaard te hebben dat als een der overzeese gebiedsdelen zich na het referendum zou willen afscheiden het daartoe het recht zal hebben, maar dan ook geen steun van Frankrijk meer zal krijgen. het leger in Algerië het met een dergelijke royale toezegging als ze is gedaan geheel eens is, is de vraag, het oefent intussen sterke druk op de inboorlingen uit om voor de grondwet te stemmen en men meent wel dat vooral de vrouwen die in de Arabische wereld een ellendige positie innemen, zich voor de band met Frankrijk, waarvan ze ver lossing uit die positie verwachten, zul len uitspreken. In het verre zuiden van Afrika stierf Strijdom, de premier van onverzettelijk voorstander ring van de republiek en van krachtige doorzetting der apartheidspolitiek, die echter stellig door zijn opvolger zal wor den voortgezet. In de Ver. Staten laaide de strijd om deze apartheid weer op, doordat na het rechterlijk besluit dat de rasenintegratie op de middelbare school te Little Rock niet mocht worden opgeschort, gouver neur Faubus van de staat Arkansas de nationale vergadering van zijn staat bij eenriep om een besluit te nemen de school te sluiten. President Eisenhower heeft nog eens verklaard de rassenschei ding met alle hem ter beschikking staan de middelen te zullen bestrijden. Een vrij fel conflict dreigt tussen de twee Natolanden Ijsland en Engeland. Ijsland breidde de internationale erken de 3 mijls zóne rond het eiland tot 12 mijl uit om buitenlandse vissers uit die zóne te weren; Engeland zond met zijn vissersschepen oorlogsschepen mee om desnoods met geweld het visrecht buiten de driemijls zóne te handhaven. Men zoekt in de Natoraad een compromis en de pogingen opstandige bewegingen neer natuurlijk erkende Moskou de IJslandse is men van oordeel dat het bezit van deze nieuwe wapenen een der factoren is waardoor het evenwicht van krachten tussen West en Oost wordt gehandhaafd en dat dit bezit de wereld de ren al herhaaldelijk voor een groot con flict heeft behoed en dat dit wapen daar om niet moet worden afgeschaft vóór een algemene en totale ontwapening de gevaren voor een overweldiging van het westen hebben ter zijde gesteld. Men meent bovendien dat voortzetting der proeven gewenst kan zijn omdat daaruit allerlei nuttige gegevens kunnen worden verzameld voor het gebruik van kernenergie voor vredelievende doelein den en voor het ontdekken van afweer middelen tegen atoom- en waterstofbom men. Hoe dit ook zij als men overleg over deze kwestie wil, zijn er redenen genoeg om op een topconferentie ook te spreken over een mogelijke erkenning ook door de Ver. Staten van de regering te Peking. Dit klemt te meer nu deze regering door haar aanvallen op de Que- moy eilanden, welke voor de Chinese kust liggen en nog in het bezit van na tionalistisch China, dus van Tsjang Kai Sjek, zijn, het oorlogsgevaar In het Verre Oosten weer oproept. Misschien trou wens enkel om er daardoor de aandacht op te vestigen hoe noodzakelijk het is dat zij in het overleg der grote mogend heden wordt betrokken. Minister Dulles heeft verklaard dat de Ver. Staten elke poging van Peking om de Quemoy- en Matsoe-eilanden te veroveren, als een be dreiging van de vrede in het Verre Oos ten zullen beschouwen. Dulles gaat nog niet zover, dat hij deze Chinese actie als een oorlogsdaad jegens de Ver. Sta ten zelf beschouwt, wat wel het geval zou zijn, als ook Formosa werd aangeval len, maar het feit dat ook de Amerikaan se vloot in het Verre Oosten in staat van paraatheid is gebracht, bewijst wel, hoe gespannen de toestand is. De Assemblée van de West-Europese Unie (ook daarin hebben 14 Nederland se volksvertegenwoordigers een plaats) kwam tweemaal bijeen: 6 dagen in Straatsburg en 4 dagen in Parijs. De W.E.U. hield 18 commissievergaderin gen, waarvan de meeste in Parijs plaats hadden, doch ook enkele te Verona en Londen. De Gemeenschappelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die 10 Nederlanders telde, ver gaderde zes dagen te Rome en vijf dag< te Straatsburg. Zoals bekend, werd de gemeenschappelijke vergadering per januari j.l. opgenomen in het Europese Parlement, dat niet alleen de E.G.K.S.- zaken behartigt, maar ook de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. In dit Europees Parlement hebben 14 Nederlanders zitting. Het kwam tot nu toe driemaal bijeen, gedurende 3, 2 en 9 dagen, telkens te Straatsburg. Er wer den bovendien 75 vergaderingen van commissies uit de E.G.K.S. en het Euro pees Parlement gehouden, voor een groot deel te Luxemburg, maar ook te Brussel, Straatsburg en Rome. Een van deze com missies heeft ’n werkbezoek gebracht aan Amsterdam, IJmuiden en Nancy. In de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad hebben 21 Nederlandse Ka merleden zitting. Voorzitter is de Neder lander mr. Burger. Hij vergaderde in to- Hoewel de toestand in het Verre Oosten thans meer gespannen is dan die in het Midden Oosten, zullen we in dit overzicht toch eerst aan dacht schenken aan de spoedzitting der V.N. Assemblee, welke gewijd was aan de toestand in laatstgenoemd gebied. Deze zitting eindigde op enigszins sensationele wijze. Sensationeel dan in die zin dat er nu eens een besluit met algemene stemmen werd aangenomen, wat tot nog toe bij de behandeling van belangrijke internationale vraagstuk ken nog nimmer het geval is geweest. Met tachtig stemmen werd een resolutie van tien Arabische staten aangenomen. De inhoud hiervan luidt als volgt: De Arabische staten zullen de regerings stelsels van hun medeleden in de Ara bische Liga eerbiedigen en zich onthou den van elke actie die erop is gericht, gevestigde regeringsstelsels te wijzigen. Ten tweede wordt in de resolutie een beroep gedaan op alle leden van de Ver. Naties, zich te onthouden van inmenging in binnenlandse aangelegenheden van andere landen en te verzekeren, dat hun gedrag in woorden en daden in over eenstemming is met dit beginsel. Voorts wordt secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht, in overleg met de betrokken regeringen de terugtrekking van buiten landse troepen uit Jordanië en Libanon op een vroeg tijdstip te vergemakkelij ken. De resolutie vraagt Hammarskjoeld, zijn reeds aan de gang zijnde onderzoe kingen voort te zetten en met de Ara bische landen overleg te plegen over een Arabisch ontwikkelingsinstituut, dat de economische groei in deze landen moet bevorderen. Tenslotte wordt Hammar skjoeld uitgenodigd per 30 september verslag uit te brengen. De verslagen van de vergadering waarin deze resolutie werd aangenomen maken gewag van de grote geestdrift welke de unanimiteit wekte en welke als een mijl paal in de geschiedenis van de Ver. Na ties werd beschouwd. Het klinkt allemaal nog al overdreven optimistisch, als men de vrij magere inhoud van de aangeno men resolutie ziet. Zij laat eigenlijk alle kwesties open en legt de oplossing er van op de schou ders van Hammarskjoeld. Amerika en Engeland hebben echter redenen tot te vredenheid omdat hun troepen in Liba non en Jordanië mogen blijven tot Ham marskjoeld hun terugtocht „vergemak kelijkt” heeft, de Sovjetunie had met deze gematigde uitspraak reden tot te leurstelling omdat zij onmiddellijke te rugtrekking van de Amerikaanse en En gelse troepen had gevraagd. Maar dat alles is tenslotte bijzaak, er is nog niets bereikt inzake een verbetering der situa tie in het Midden Oosten en men be hoeft Hammarskjoeld die met deze reso lutie in zijn zak daar wel iets moet trachten te bereiken heus niet te benij den. De voorgeschiedenis van de Arabi sche resolutie is niet geheel duide lijk, maar uit de gebeurtenissen kan men wel zo een en ander afleiden. Noch resoluties van westelijke noch van oostelijke zijde komend, heb ben kennelijk een kans gehad te worden aangenomen met meer derheid zodat de spoedzitting bijna zou uiteengegaan zijn zonder enig resultaat en de toestand in een im passe zou blijven. Bij een stemming over dergelijke resolu ties zou echter een duidelijk verschil van opvatting tussen de diverse Afrikaanse en Aziatische landen en zelfs in de be perkte kring der Arabische landen aan het licht zijn getreden. Nasser, geslepen politicus, heeft deze demonstratie van verdeeldheid in de anti-koloniale en Arabische wereld niet gewild en daarom het initiatief genomen tot overleg tussen zijn Ver. Arabische republiek en Liba non, Jordanië, Irak, Saoedi Arabië, Je men, Soedan, Tunesië, Marokko en Libië. En in dat overleg is de resolutie geboren, waarschijnlijk nog gematigder van toon, dan Nasser aanvankelijk bedoelde, om dat onder de tien Arabische landen er zijn die nog banden met het westen heb ben. Er kunnen behalve de hierboven genoem de nog andere redenen geweest zijn, wel ke Nasser bewogen tot zijn stap. Bijv, om de hele kwestie van het Midden Oosten uit de tegenstelling tussen Oost cadeau bij een van 30 cent bij Het- De Russen hebben in deze spoedzit ting geen gelegenheid gekregen de kwestie van de toelating van com munistisch China tot de V.N. ter sprake te brengen. Maar dat bete kent niet dat Moskou en Peking hebben afgezien van druk om tot erkenning van Rood China te ko men. De Russen hebben verklaard dat ondanks de overeenstemming over het Midden Oosten in de V.N. spoedzitting een top conferentie noodzakelijk blijft en de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben opnieuw verklaard bereid te zijn de be sprekingen over zo'n conferentie te her vatten. En men kan er zeker van zijn dat Moskou daar deze zaak op de voor grond zal schuiven, te meer nu de rode Chinezen met de Russen een overeen komst hebben gesloten voor steun van Moskou bij de Chinese plannen voor de bouw van kernreactoren en het fabri ceren van atoomwapens. Nu de atoomdeskundigen van West en Oost te Genève bijeen, hebben vastge steld dat er methoden zijn voor een af- doende controle op het doen van kern proeven en de Ver. Staten en Engeland, mede door de uitslag van deze besprekin gen, verklaard hebben bereid te zijn met de Sovjetunie in overleg te treden over stopzetting van hun proeven voor de tijd van een jaar, zou het irreëel zijn een groot land als Rood China buiten een dergelijk overleg te houden. Te meer omdat de Amerikanen altijd hebben ge wild dat bij een eventueel verbod van aanmaak van kernwapenen en proeven daarmee ook controle in Rood China moest worden uitgeoefend. Overigens is er geen enkele reden ook Frankrijk niet in dit overleg te betrek ken, dat nog wel geen kernwapens heeft, maar aan de proeven met een A-bom toe is. Zonder medewerking van Parijs be reikt men toch ook niets, wat een verbod van het aanmaken van atoomwapenen en controle op een verbod van proeven er mee betreft. Overigens kan men verschil len van mening over het nut van deze verboden. In westelijke militaire kringen ook wel worden beschouwd als een oor deel van Moskou dat de huidige Sovjet- vertegenwoordiger niet veel succes in de Indonesische hoofdstad heeft gehad. Een hart onder de riem werd de Ned. regering, die kennelijk de mogelijkheid onder ogen moest zien dat zij geisoleerd zou staan als Soekarno Ned. Nieuw Gui nea aanvalt, gestoken door Casey, de Australische premier, die verklaarde dat een dergelijke aanval een zeer ernstige toestand zou veroorzaken, al geloofde hij niet aan deze Indonesische agressie om dat hij van de kopstukken te Djakarta de verzekering had gekregen dat de regering te Londen trouwens ook te heb ben aangeraden geen wapens aan Dja karta te leveren. Het is nu weer bijna twee jaar geleden, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd uitgebreid met 50 leden en de Eerste Kamer met 25. Deze uitbreiding werd gemotiveerd door het vele buiten landse werk dat vooral de laatste jaren verricht moet worden. Deze motivering is ongetwijfeld gegrond gebleken. Zo heeft de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa, waarvan 14 Nederlandse Kamerleden lid zijn, sinds september 1957 driemaal vergaderd, res pectievelijk gedurende 15, 4 en 6 dagen. De vergaderingen hadden plaats in Straatsburg. Daarnaast werden nog ongeveer 35 commis sievergaderingen gehouden, te Parijs, Straatsburg, Dublin, Oostende, Luik, Ankara, Turijn en Den Haag. taal drie dagen: twee in Brussel en één in Den Haag. Daarnaast hadden nog 12 commissievergaderingen plaats. En dan is er nog de Conferentie van parlementsleden uit de NAVO-landen. Deze Conferentie,, waarin 10 a 12 Ne derlandse parlementariërs zitting hebben, wordt gepresideerd door de Nederlandse k.v.p.-afgevaardigde Fens. Zij vergader de 6 dagen in Parijs, terwijl bovendien nog commissievergaderingen werden ge houden. Een aantal leden maakte een studiereis naar de Verenigde Staten. Deze officiële gegevens (bekend ge maakt door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst) zijn ongetwij feld overtuigend. Zij vormen het bewijs hoe onze nationale politiek steeds meer met de internationale politiek verweven raakt. Het buitenlandse werk wordt voor ons parlement een grote belasting. Niet alleen voor de buitenland-experts, maar voor de gehele Kamer, want de fracties moeten op de hoogte blijven van de ver richtingen van hun experts in het bui tenland. Er zijn langzamerhand zoveel internatio nale conferenties en Europese parle mentsvergaderingen, dat het steeds moei- lijker wordt de nationale parlementen bevredigend te laten draaien. Om dit mogelijk te maken heeft de Tweede Ka mer reeds de „drie-daagse” werkweek in gesteld. Zij komt alleen nog maar op Nieuw taxitarief O.T.A.X. Voor 1 pers, per km. 5 ct., voor 2 pers, per km 3 ct., voor 3 pers, per km. 2 ct. Standplaats Café het Park, Bolsward. F. Ozinga, Sneek. Twee vliegtuigen zijn, na een botsing in de lucht, neergestort op het ziekenhuis van de canadese vliegbasis bij Gros- tenquin in Oost-Frankrijk. Bij het ongeluk kwamen vijf mensen om het leven en werden tien gewond. Op deze telefoto ziet men een bulldozer die zich een weg baant door de puinhopen. De finale Koarte halen Elk hat der mei nocht nei sjoen Prima jonges Lit üs sjonge Wjergea wer kampioen! PYT. dinsdag, woensdag en donderdag bijeen. Maar dan nog blijkt het moeilijk om een bevredigend aantal leden bijeen te krij gen. Zonder uitbreiding van het aantal Kamerleden zou dit probleem ongetwij feld nog groter zijn geweest. De griffiers van de zes nationale parlementen hebben dan ook reeds vergaderd over de vraag wanneer de supra-nationale parlementen bijeen kunnen komen zonder het werk van de nationale parlementen al te veel te schaden. Dit voorbereidende werk van de griffiers wordt waarschijnlijk afgeslo ten met een vergadering van de voorzit ters der nationale parlementen. Zo wordt op de duur ook de werkwijze van de nationale parlementen in Eupropees op zicht gestroomlijnd. Het zal niet lang meer duren of de Europese Parlementen zullen slechts dan bijeen komen als de agenda van de nationale volksvertegen woordiging niet overladen is. Zo zullen de parlementaire politieke hoogtepunten in de zes landen van Klein-Europa waar schijnlijk steeds in dezelfde periode plaats hebben. te dragen aan het P.E.B. Op het kinderfeest te Gaast was voor de jongens van 12 en 13 jaar het volgen de aardige spel bedacht: Een beschuit eten en dan fluiten. Ie prijs: Jan Bakker, 2e prijs: Folkert de Witte. Zaal Frolich Wommels maandag 2-4 uur Matiné. Optreden van de beroemde hu morist Conf. Kees Manders. Entree f 0.30. Gehuwden per paar f 0.40. METAX. Hiermede berichten wij, dat wij vanaf heden beginnen te taxirijden. Voor slechts 6 cent per km. brengen wij U overal. F. v. d. Meer en Zonen, Wom mels. het onlangs door het ge en het bedrijfsleven in ongerichte comité ter bevor- oe industrialisatie van de Friese hoofdstad. In Dokkum zal een bezoek worden ge bracht aan de metaalwarenindustrie van Prins N.V.; voordien zal wellicht met ’t Statenjacht worden gevaren naar Koot- stertille waar vermoedelijk een bezoek aan de scheepswerf van Kramer en Booy N.V. zal worden gebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1