le klas Kaatspartij te Achlum SEPTEMBER: DE „R” IS WEER IN DE MAAND GROTE VAN DER PLAATS KAATSPARTIJ Qabe Skrocir üs hjoed p 9 to sizzen ■Iet winterwerk wacht, doet Ij mee Fan 4e Martinytoer Grote Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Winnaars Johs. Stavinga (koning), J. Pander en Dr. Smedinga DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 5ie JAARGANG No. 68 Hwa* hat 7. 8. 9. 1. 10. 2. 3. 4. 5. 6. De fietskooi j. POLIT1ESHOW IN BERLIJN FABER WELVERDIEND KONING J. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. In het Olympiastadion in West-Berlijn wordt een grootse show door de 9. 10. Advertentieprijs: 13 cent per mn Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f l 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Afscheid van ds. S. K. Bakker als pred. der Ned. Herv. gemeente te Bolsward. In de St. Maartenskerk was geen plaatsje onbezet. DE RJOCHTE MAN OP IT RJOCHTE PLAK ipman C. Werkhoven van Witmarsum heeft dit jaar al verscheidene medalj es gewonnen met kaatsen. Zaterdag 30 augustus had op het terrein Oordje de grote v. d. Plaats-kaatspartij plaats, waarvoor 30 spelers waren uitge nodigd, die de volgende 10 parturen vormden: Onder de meest ideale omstandigheden, die men zich maar denken kan, praktisch geen wind, niet te zonnig en een tem peratuur, die je bijna dwong het colber tje uit te trekken, liet scheidsrechter M. de Jong van Franeker te ruim 1 uur de wedstrijd in 2 perken een aanvang nemen en het mag al dadelijk gezegd, dat hoewel lang niet alle partijen een spannend verloop hadden, er bij tijd en In het laatste eerst kwam er nog een vleugje van spanning, doch bij de stand 6-6 maakte Joh. Jansen aan alle illusies die Wassenaar c.s. nog mochten koes teren, een einde, door de bovenlijn fraai te passeren. 5 en 8, v. d. Weerd c.s. contra Stavinga c.s. was een partij, die qua eindstand, meer spanning bracht, doch over het ge heel genomen geen groots werk te zien gaf. De start van 5 was goed, n.l. een voorsprong van 3 eersten, doch toen Sta vinga c.s. ook 3 eersten achtereeri wis ten te halen, was de strijd weer geheel open. Op 3-3 6-6 kwam de leiding an dermaal aan v. d. Weerd c.s. door niet passeren der kaats door no. 8. Weer werd het 6-6; Stavinga gaf een snelle bal, die niet werd verwerkt, terwijl de stand 4-5 werd bereikt door het voorbij slaan van de kaats op 2-6. Nogmaals kwamen de partijen op gelijke voet, door een triktrak, waarbij A. Hiemstra op 6-2 de bal voldoende retourneerde. Het laatste eerst was evenwel voor no. 8. Op 2-6 wist J. Pander de door Hiemstra goed uitgeslagen bal tot in het perk te retourneren. Om de prijzen kaatsten dus no. 10, dat zonder strijd op de 3de lijst was gekomen, en tegen no. 3 moest uitkomen en no. 8, dat zon der strijd in de finale werd geplaatst. Sijtsma c.s. hadden al spoedig een 5-2 voorsprong, goed gesteund door zijn bei de perkmakkers. Hierna kreeg Sytsma met een inzinking te kampen, waarvan Hoekstra c.s. goed profijt wisten te trek ken en de stand op 5-5 brachten, doch in het laatste eerst vlotte het minder en werd hen slechts 2 punten gegund. FABER, PEINS, SJ. TJEERDEMA, EN J. TOLSMA, ARUM IN DE KRANSEN Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De tweede omloop begon met een eenzijdige partij tussen de parturen 1 en 3. Het zat bij no. 1 hopeloos vast, vooral in het perk, ter wijl R. Hoekstra c.s. flink de gang er in hadden en in een minimum van tijd een voorsprong hadden van 5 eersten. Vlietstra, Franeker. t”"d, Sj. Tjeerdema, der Zee, Leeuwar- In de nacht van maandag op dinsdag heeft het zodanig gevroren, dat ’s mor gens, toen de boeren gingen melken, het gras een en al ijs was. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) le week september 1908. Gysbert Japiks, 2 cents sigaar. Wie voor 10 ct. koopt, krijgt een foto van Gys bert Japiks cadeau. Aanbevelend M. B. Eerdmans. Vele veehouders klagen over grasgebrek. Toch is er veel gegroeid, maar de boeren houden teveel koeien. Boeren, die vroe ger 14 a 15 koeien molken, melken nu 25. De finale werd alzo gespeeld tussen nos. 8 en 10, J. Stavinga c.s. contra J. Sytsma c.s. Leek het in het prille begin nog op enige spanning, (no. 10 wist een 1-2 voorsprong te boeken) even later was de spanning geheel verdwenen. Het goed sluitende partuur Stavinga c.s. over speelde hun tegenstanders geheel en drukte dit uit in een 4-2 voorsprong. Nog eenmaal kwam no. 10 terug, toen op 4-4 beide kaatsen genomen werden, doch in het volgende eerst plaatste J. Sytsma, jammer genoeg, op 6-6 zijn op geslagen bal te ver en in het laatste ee-rst won Stavinga voor zijn partuur, door op 6-0 een zitbal in te zenden. De eerste prijs, fraaie luxe voorwerpen en 3 eretekens, aangeboden door de ge meente Bolsward, was voor het partuur J. Stavinga, Dr. Smedinga en J. Pander (Stavinga werd koning en alzo voor een jaar houder van de Van der Plaats-wis- selbeker). 2de prijs: eveneens fraaie luxe voor werpen en 3 fraaie eretekens, het par tuur J. Sytsma, Sj. Tjeerdema en D. van der Zee. 3de prijs (fraaie luxe voorwerpen): R. Hoekstra, Joh. Jansen en H. Bultje. Door v. d. Plaats N.V. was, evenals bij vorige partijen, voor elk der spelers een pakje, inhoudende koffie en thee, be schikbaar gesteld, welke geste door de spelers ten zeerste op prijs werd gesteld. De partij werd opgeluisterd door de plaatselijke muziekver. „Oranje”. J. Faber, Peins, C. Hoekstra, Fra neker en R. Kuiper, Makkum. J. Stavinga, Poppingawier, Dr. Smedinga, Harlingen en J. Pander, Leeuwarden. J. Galama, Harlingen, J. Zijlstra, Creil en W. T"' J. Sijtsma, Ried, Arum en D. van c den. Evenals de kaatspartij te Bolsward op zaterdag, werd die te Achlum zondag begunstigd door prachtig zomerweer. Het was jammer, dat op deze zelfde dag ook te Harlingen, een, zij het 2de klas kaatspartij, werd gehouden, iets wat 't bezoek aan de 1ste klas kaatspartij te Achlum, niet heeft bevorderd. De lijst, die onder leiding van scheids rechter M. de Jong van Franeker werd afgewerkt, bevatte de volgende drie tallen: P. Schuil, Harlingen, A. Rinia, Mak kum en W. Vlietstra, Franeker. Joh. Stavinga, Poppingawier, J. Venema, Achlum en S. Faber, Ber- likum. R. Hoekstra, Ternaard, Joh. Zijl stra, Creil en R. Kuiper, Makkum. M. van der Weerd, Bolsward, S. Olivier, Harlingen en J. Pander, Huizum. Joh. van Sin deren, Tornaard, C. Hoekstra, Franeker en A. Veld kamp, Huizum. K. Wassenaar, Baflo, E. Zijlstra, Amsterdam en J. Buwalda, Arum, J. Sijtsma, Ried, Joh. Jansen, Har lingen en D. van der Zee, Leeuwar den. S. Bouwma, Franeker, H. Schuil, Harlingen en F. de Vries, Kims- werd. J. Meijer, Ried, H. Seerden, Frane ker en T. Post, Kimswerd. J. Faber, Peins, Sj. Tjeerdema en J. Tolsma, Arum. Had in de strijd tussen de nos. 1 en 2 K. Wassenaar, Baflo, H. Schuil, Harlingen en J. Tolsma, Arum. P. Schuil, Harlingen, H. Seerden, Franeker en Fr. Haanstra, Bols ward. R. Hoekstra, Ternaard, J. Jansen en H. Bultje, Harlingen. J. Meijer, Ried, A. Rinia, Makkum en F. de Vries, Kimswerd. M. van der Weerd, Bolsward, J. Ve nema, Achlum en A. Hiemstra, Leeuwarden. J. van Sinderen, Ternaard, S. Fa ber, Berlikum en A. Veldkamp, Leeuwarden. De SDAP te Sneek verzuimde door eerf misverstand een kandidatenlijst in te die nen voor een lid van gemeenteraad. It floitsje fan de badmaster regearret de wetterrótterj mei takt en souplesse, mar nimmen sil it yn ’e kant stelle. Hy regelt it, as der mar in pear trouwen oerbleaun binne fanwegen minder goed waer, mar by wit ek j immer in oplossing as dt horde mei yndianengeskreau de swim- skoalle bistoarmt De badmaster wit foar alle swierrichheden ütkomst, hy ken •syn folkje fan lyts ta great en hawwe jo in skoft üntrou west oan it wetter, hy forwolkommet jo wer as de forlerne soan. In man mei in trou en earlik aerd, in man mei folie bigryp foar lyts en great, dy’t foar alle professionele opfieders in foarbyld is fan plichtsbisef en lieders- kunst. Yn syn hokje oan de Snitserfeart biwarret hy neist horloazjes, earmbannen en oare attributen de geheimen fan tsientallen bisikers en bisyksters. En der bliuwe se, feilich en bisletten. Dit hokje is syn lyts keninkryk, der’t hy dei oan dei syn soargen jowt oan hyltyd nije geslachten. It is in kommen en gean, fan bistjürsleden, fan jonges, dy’t man en famkes, dy’t frou wurde, mar se steane allegearre yn it ünthald fan de badmaster. Hwant dizze taek follet syn hiele hert. En dêrmei is dizze ienfaldige biskieden man in greate seine foar de goede stêd Boalsert. De memmen kinne har beukers en skoallebern mar rêstich gean litte. By Postema binne se as oan heitehan. De swimskoalle is yn de stêd populair en dat is foar it oergreate diel syn wurk, syn persoan, syn geef aerd en bihelpsume hannen hawwe dizze ynstel- ling ta bloei brocht en as it moarntojoun yn 'e Doele torjucht feest is, dan is it op it foarste plak syn feest. It is my in foarrjucht it bistjür fan de Swimskoalle op har jubileum to lokwins- kjen en har ta to winskjen, dat de kom- mende jierren har yn steat stelle sille om har plannen foar in mear hygiënische en better outillearde swimskoalle ta ütfie- ring to bringen, mar it is my jit mear in bihoefte om badmaster Postema hertlik to tankjen foar it skoandere wurk, hwat hy mei greate trou en leafde foar de hie le bifolking dien hat. In moai en bliid feest moarntojoun, badmaster en jit folie soune jierren! De „r” is weer in de maand. Het ver gaderen, het organiseren, het geven van uitvoeringen begint weer. Zullen wij weer de oude platgetreden paadjes gaan, het hele winterseizoen door? Of zullen we ook oog krijgen voor datgene wat wij zelf missen en dat ons kan verrijken? Het werk moet gebeuren. Inderdaad. Zullen we echter er dit jaar eens samen de schouders onder zetten? Dan blijft er ook voor de werkers van vroeger eens een uurtje rust. Ze hebben het wel nodig en ook wel een beetje verdiend. die niet werken en zwoegen voor het al gemeen belang alléén, maar dit ook doen terwille van het eigen ik. Ijdelheid is hen soms niet vreemd. Van het feit, dat zij onmisbaar zijn, zijn zij zelf het meest van allen overtuigd. En dit onmisbaar zijn is vaak hét argument tegenover vrouwlief, die avond aan avond alleen en op haar eentje thuis moet zitten. Waarom dit alles te overpeizen nu sep tember weer begonnen is Och lezer, het is slechts bedoeld als een spiegel, die wij U voor willen houden om U een beeld te geven van Uzelf. Wij zouden zo graag willen, dat deze drie groepen van men sen eens door elkaar werden gesmeten, dat de een eens een beetje kreeg van wat de ander mist. Er zijn zovelen, die bij alle huiselijkheid toch het bruisende leven aan zich voorbij zien gaan. Er zijn zovelen, die midden in dit bruisende leven staan en nooit meer eens de rust van de huiselijke haard oprecht smaken. Er zijn er zoveel, die wél genieten van andermans werk, maar zelf nooit eens de handen uit de mouw steken. Er zijn er die zich uitsloven voor alles wat cultuur en kunst betreft, maar nimmer eens rustig de tijd vinden, zelf ook eens te genieten. In Friesland gaat men nog steeds door met het verdelged van de mol, dat toch een nuttig dier is. Vele boeren betalen prompt aan de mollenvanger f 0,25 per gevangen dier, terwijl die bovendien nog 5 a 6 cent krijgt voor het velletje. wijle viel te genieten van goed op- en uitslagwerk, waartegenover stond, dat bij enkele partijen nog te veel ballen buiten de lijnen werden geplaatst. No. 2, dat het op moest nemen tegen de „bitüfte” kaatsers van no. 1, begon met bultenslaan en wist in het eerste eerst geen punt te behalen, terwijl daar na op 6-6 Fré Haanstra de door Was- sennaar opgeslagen bal niet verwerkte. Ook het volgende eerst ging door bui tenstaan op 6-6 door P. Schuil jammer lijk verloren, terwijl J. Tolsma de 2 spel voor zijn partuur vol maakte, toen hij op 6-0 de bovenlijn passeerde. Het eerste succes dat no. 2 boekte, kwam op 2-6, door goed retourneren van de bal door Fré Haanstra, terwijl het 4-2 werd door missen van K. Wassenaar aan de opslag bij de stand 4-6. Dit was het laatste bordje voor no. 2 in deze partij, want op 6-4 met een zitbal van Wasse naar en andermaal op 6-4 met een bui tenstag van P. Schuil wist partuur no. 1 deze partij te winnen. Een beetje meer spanning, tenminste in de eerste helft, bood de partij tussen de nos. 3 en 4, waarin J. Meijer als le opslager een goede start had, waar van het resultaat was, dat tot 3 eersten gelijk er weinig krachtsverschil was. Het werd 0-1 voor no. 4, toen A. Rinia op 4-6 de bovenlijn passeerde. Eersten gelijk door voorslag op 2-6 van Meijer. Vervolgens plaatste deze speler een zit bal op 4-6, maar faalde daarna 2 maal op 4-6. Weer werd het 4-6. Tweemaal miste F. de Vries de door Hoekstra opge- slagen bal. Nogmaals, en nu voor de laatste maal, kwamen de partijen in evenwicht, toen Meijer op 4-6 een zitbal plaatste. Hiermee had no. 4 blijkbaar z’n kruit verschoten, want tegenover 3 eersten, gehaald door Hoekstra c.s. wis ten zij slechts 6 punten te plaatsen. De strijd tussen de parturen 5 en 6 ver liep al zeer eenzijdig. Wel noteerden van Sinderen c.s. 2 maal een 6, dochs een eerst werd hen niet gegund. Met ’n blanke telegraaf worden ze naar de kleedkamer verwezen. Meer spanning bracht de partij tussen de nos. 7 en 8. Hoewel het eerste eerst voor Stavinga c.s. was, gaf hun tegenpartij daarna een hele tijd de toon aan en zag zelfs kans een 4-2 voorsprong te nemen. Sterke opslag van Stavinga was oorzaak, dat de bordjes daarna werden verhangen en zijn partuur, waarvan ook het perk toen beter op dreef was, dan dat der tegen standers, de partij aan één stuk uit maakte. In de strijd van partuur 9 tegen 10 was het vooral het perk van no. 9 dat faalde tegenover dat van no. 10, dat goede pres taties leverde. Hier wist no. 10 5 eersten achtereen te halen; vervolgens zakte ’t spelpeil, vooral van J. Sytsma, en haal den Galama c.s. 3 eersten achtereen. Verder kwamen ze evenwel niet, want op 2-6 sloeg Joh. Zijlstra de bal kwaad uit en verdween ook dit partuur van de lijst. altijd thuis kunnen zitten, omdat zij zich geroepen weten de handen uit de mouwen te steken. Als zij het niet doen, dan doet ook een ander het niet en het werk moet toch gebeuren. Het organiseren is hun aan geboren, al zijn de gaven verschillend De een spreekt graag, stelt graag vragen, debatteert graag, de ander ontfermt zich bij voorkeur over de centen al weet hij, dat dit zorgen zal baren, een ander is specialist in het schrijven van notulen (die slechts éénmaal worden gelezen en dan in het archief komen om over 25 of 50 jaar pas weer belangrijk te worden). Ook zijn er de manusjes van alles, de kaartjes- en lootjesverkoopsters, de le denwervers en noem maar op. Zij zijn er niet tevreden mee het culturele leven en al die andere vormen van gemeen schapsleven passief te genieten, maar vinden zich pas bevredigd, als zij er daadwerkelijk deel aan hebben. Zij zin gen, zij spelen, zij declameren, zij doen iets. Het zjjn de actieven, de werkbijen, zonder wie niets tot stand zou komen. Tenminste, dat menen zij en misschien hebben zij nog wel gelijk ook. Voor een uitvoering sloven en slaven zij zich uit en zij genieten pas, als zij anderen zien genieten. Dit wil zeggen, degenen die tot de tweede groep behoren. Die van de eerste groep blijven toch thuis en voor hen is het boter aan de galg. Om het met een beeld te zeggen, de eerste groep valt te vergelijken met hen, die blanco stemmen, de tweede vormen zij, die welbewust hun stem uitbrengen en de derde zij, die zich telkens weer ge kozen weten en niemand willen teleur stellen. Ook hen zelf niet, want eerlijk heid gebiedt ons te zeggen, dat bij de derde groep zich ook personen bevinden, It sil yn 1923 west ha, dat in stikman- nich minsken üt ünderskate groepen, it iniriatyf namen ta it oprjuchtsjen fan in swimskoalle. It siet doe yn de tiid. It Griene Krüswurk hie him yn deselde rounten al populair makke en de geast fan Dr. Beekhuis woun al aerdich sym pathy. Foar in lytse stêd is it perfoarst needsaeklik, dat de lju folie mear mei mekoar dogge as yn greatere plakken en men mei bliid wêze, dat der aloan sok ken foun wurde, dy’t net allinnich by har geastbisibbe groep mar by de hiele bifolking bitrouwen fine. Dy’t it der foar oer hiene, fakentiids yn eigen for- midden foar minder prinsipieel oansjoen to worden, om de mienskip yn har ge- hiel to tsjinjen. It nimt net wei, dat yn 1923 jit hiel hwat noed en konservatisme oerwoun wurde moast om it skipke flot to krijen. Dat dit slagge is, kin gjinien mear bitwivelje. De swimskoalle hat in ütstekende namme yn alle formiddens fan de stêd en wanklanken heart men nea. Wie har outillaezje sa goed as de geast under bistjür en leden, dan koe it in-model-ynjruchting neamd wurde. In dit opzicht-zijn er in hoofdzaak drie soorten mensen. Er zijn er, die na hun dagtaak het welletjes vinden. Ze blijven bij de warme kachel, lezen hun krantje, rollen hun sigaretje, luisteren naar de radiospelen en kijken als ze daartoe in de gelegenheid zijn naar de tele visie. Het politieke-, culturele-, organisa- tieleven volgen ze zo op een afstand. Deel er aan hebben ze niet. In vele gevallen verslapt de aandacht er boven dien voor. Ook dit vinden zij welletjes. Er is toch niets aan te veranderen en het gaat wel zoals het gaat. Komt er iemand met een intekenlijst, met loten, met een collectebus of wat dan ook, dan geven ze er wel iets voor. O, neen, afzijdig houden zij zich niet en voor het „goede doel” hebben ze wel iets over, al zullen ze voor dit „goede doel” nimmer vechten, noch daadwerkelijk, noch in het debat. Deze mensen behoren tot het rustige hui selijke type. Voor hun vrouwen en kin deren zijn het ideale huisgenoten, vooral als ze ook nog idee hebben om wat te knutselen, wat te repareren of er een hobby op na houden, die gezelligheid politie gegeven, waarbij de dienaren van de Heilige Hermandad zullen laten zien, dat zij niet alleen alles van processen verbaal afweten, maar dat zij ook hun mannetje staan op het sportveld. Deze foto van een groep motor agenten bewijst, dat de motoren en de agenten van het Berlijn.se korps tan hoge klasse zijn. In kreaze wite kaert freget fan ’e wike it omtinken foar in ynstelling, dy’t hjir yn de stêd en de neiste omkriten tige populair is. De Swimskoalle fiert syn 35- jierrich bistean. Sa lang al wer, tinke mei my de alderen. Is it al wer sa lang lyn, dat wy as jonges, omt der gjin swimskoalle wie, leine to katsjeklauwen yn de aide Makkumer of Wytmarsumer- feart? En dan meast tomük, hwant de alden üt dy dagen hiene it op dy swimmerij mar min stean. It wie doe ek net sünder biswier, al telden wy as jonges dat net sa bot. Mar altomets seach men de min der goede dingen foar it Ijocht kommen. Der waerd wolris in swakkere to grazen nomd, der krige wolris ien in stik glês tusken de teannen, sünder rüzje gie it ek altyd net en it minste wie, dat der mar ien of twa operateurs hoegden to wêzen, dy’t har fatsoen net koene, om de hiele pret to forsteuren. De yndruk- ken, dy’t in bern kriget, kinne greate ynfloed hawwe sawol yn it goede as yn it forkearde. En hwer’t hjir gjin inkeld tasicht wie, koe it soms gjin sprekken lije. Der wiene doe dan ek hiel hwat alden, dy’t fan dy swimmerij neat ha moasten. Mar fansels, dat wie inkeld negatyf en brocht fierder gjin inkelde forbettering. schenkt: het verzorgen van vissen en vo geltjes, het spelen van plaatjes, het voor lezen uit een boek, het doen van een gezelschapsspel. Op vergaderingen of bijeenkomsten ziet men deze mensen niet. Ze houden er niet van. Hoogstens gaan ze eens naar een film, daar kunen ze rustig bij zitten. Nu de „r” in de maand is, komt er voor hen weer een rustige tijd. De gezelligheid in eigen kring gaat hen boven alles. Op visite gaan ze wei nig, bezoek ontvangen ze vrijwel nooit. Dat is dus één tyype. Nu zij in de zomer hun volkstuintje hebben verzorgd en in de vakantie aan de waterkant hun visjes gevangen, wacht hen de vredige tijd. Een tijd van weinig ups en downs. Alleen de Sint Nicolaas, de Kerst en Oud- en Nieuwjaar geven de huiselijk heid straks nog een extra accent. De tweede soort is in veel opzichten juist het tegendeel van de eerste. Voor hen be staat wel degelijk het probleem van de vrijetijdsbesteding. Voor hen geldt het aloude woord dat eens Bolswards dichter Gysbert Japicx schreef „Altyd thüs is altyd finzen”, altijd thuis is altijd ge vangen. Zeker, ook zij beminnen de hui selijke gezelligheid, maar deze wordt hen spoedig te eentonig. Zij zoeken het in de afwisseling. Houden ze van sport, dan staan zij aan het lijntje en laten zich geen wedstrijd ontgaan. Houden zij van de film, dan missen zij er geen enkele. Misschien is ook wel het groene laken hun hobby of de kaartavond. Het cultu rele leven zou zonder hen niet kunnen floreren zij zijn de trouwe gasten, overal waar iets te doen is, te zien of te beluis teren valt. Ze betalen hun entree’s, maar kopen royaal hun lootjes in de pauze boven dien. Liefheberijen thuis hebben ze niet zozeer. Hun avond is pas goed als ze zijn uitgeweest. Is het niet naar een uit voering, dan wel op visite. De kinderop pas vindt bij deze mensen dankbaar een job. In veel gevallen weten zij zich ook chique te kleden en in de pauzes weten zij wat lekker is. Ze leven in alles mee, tenminste wat het uiterlijke betreft. Ze kunnen er over meepraten en nemen vaak vreemde woorden in hun mond. Zélf iets organiseren, zélf een risico ne men? Mij niet gezien. Ze doen immers in andere vorm al heel wat. Er is ook nog een derde groep mensen. Dit zijn zij, die door hun eigen aanleg of ambitie steeds weer dan voor deze en dan voor die goede zaak in de bres springen. Niemand waardeert zo intens een huiselijke gezellige avond thuis als zij, maar deze zijn voor hen uiterst schaars. Telkens roept weer bet algemeen belang. Dan is dit de Kerk, dan de poli tiek, dan weer de zang- of muziekver eniging, dan weer ’t toneel of de school, dan weer de jeugdzorg of de sportvere niging. Het zijn de mensen, die niet Zo schonk augustus 1958, als gewaardeerd afscheidscadeau, ons nog enige zonovergoten en zomerse dagen.. Het is op een van deze dagen dat wij deze overpeinzing schrijven, in het besef, dat wanneer U dit leest er reeds de fatale r” in de maand is. Doet de maand augustus ons denken aan vakantie, aan reizen en trekken, aan zon en zee, aan bos en bergen, aan hei en heuvels, september is de maand, waarin het werk weer wacht. En bij dit woordje „werk” denken we heus niet alleen aan de arbeid van hoofd en hand, maar ook aan al dat gene, wat in het kader van vrijetijdsbesteding en orgamsatieleven weer moet worden verricht. En dat is heus niet weinig. Wy sjogge wol, mar troch brillen dy’t üs bidrage. Dat elk, dy’t bern hat, tsjintwurdich tige wiis is mei de swimskoalle, tanket it foar in diel oan warbere lju as de hearen Boermans, Van de Ven, Meijer, Lunter, Hessel de Groot, Taco van der Meer en folie oaren, hwerfan Juffer Magendans ien fan de trouste en iverich- ste bistjürsleden wie, mar nimmen sil it my kwea ófnimme as ik siz, dat fierwei it greatste diel fan tank takomt oan de man, dy’t al dizze 35 jierren de deistige lieding fan de swimskoalle hawn hat: badmaster Postema. Dat dizze ienfaldige, golle man by alle wetterrótten yn in goed blêdtsje stiet, hoech ik net mear to for- tellen. Dat hy sünder haperjen jimmer op syn post is, witte wy ek wol. Mar hoe- folle minsken soene bigripe, hwat it fan de ienfaldige wurkman frege hat om sa mei jong en aid, famkes en jonges, man- Iju en froulju, dames en hearen, geast- liken en polysjes, bangen en drysten, brutalen en bleuen om to gean, dat hja him allegear op ’e hannen drage. Hwer hat hy de peadogyske en psychologyske kennis wei, der’t hy faklju in pyk mei gesach wei, dat hy by fakentiids lèstige fol- him allegear o; hat hy set? Hwer komt it dit heterogene en kje woun hat?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1