GESTOORD EVENWICHT IN NATIONALE ECONOMIE HERSTELD HET VOORMALIGE OLDEKLOOSTER BIJ HARTWERD if üs hjoed p 9 Fan de Martinytoer In afgelopen jaar repatrieerden 37000 landgenoten Moet de melkproductie worden aangepast STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Prinsjesdag Tj. de J. to sizzen 1 Burgerlijke Stand HENNAARDERADEEL I - ht'Jt DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 54e JAARGANG Bols wards Nieuwsblat No. 72 DE TROONREDE Leden der Staten Generaal, d de risseltaten HJOED GIET IT SKERM OP CHURCHILLS IN MONTE CARLO >gge de hege mannen oan it roer iddeiske situaesje? Hwat sil der KL S. Aan de vooravond van de viering Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli, gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze taak is ’t ervoor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Ko ninkrijk als in het wijdere kader van in ternationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gunstige als minder gunstige aspecten. Het verstoor de evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van d;e getroffen maatregelen in belangrijke mate her steld. De goud- en deviezenreserves heb ben een welkome versteviging onder gaan, al blijft een verdere aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet geste gen. De ontwikkeling van de werkgelegen heid wordt thans echter met name doqr de aarzelende internationale conjunctuur Voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid hun uitwer king doen gevoelen, de omvang van de werkloosheid niet alarmerend. De stij ging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bijzonder ’t Industrialisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekon digde fiscale maatregelen met betrek- kig tot de investeringen zullen aan de werkgelegenheid ten goede komen. Be vordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. Al is de overbesteding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, eco nomische en sociale problemen. De ont wikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale economie en rijksbe- groting. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Woningproduktie. De hoge woningproduktie in het achter ons liggende jaar was een bemoedigen de factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongunstige invloed uitge oefend op het aantal in aanbouw geno men woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en financieel evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgen de, zodat verwacht mag worden, dat zo wel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal wor den gemaakt. Snelle bevolkingsgroei. Ten slotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkings groei en de daarmede gepaard gaande economische, sociale en culturele activi teiten, met name ook ten behoeve van in- Indonesië. De Republiek Indonesië heeft met schen ding van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Neder landers getroffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrij wel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven Stabiel loonniveau. Handhaving van onze concurrentieposi tie op de internationale markten blijft een van de fundamentele voorwaarden voor een evenwichtige economische ont wikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en wereld delen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwer- Vrijhandelszöne. De Regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een Vrij handelszone, die in aansluiting aan het geen op het gebied der economische sa menwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht, een zo vrij mogelijk han delsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. om studeard gjin mjnske nou i mar fierder En dan de en bezittingen zijn zonder enige vergoe ding in beslag genomen. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soevereiniteits overdracht verleende kredieten en ge sloten overeenkomsten. Repatriëring. In ’t afgelopen jaar repatrieerden 37000 landgenoten. Velen spannen zich op lof waardige wijze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkge legenheid hier en elders voor hen te vin den. Voor de toekomst van Nederlands-Nieuw Guinea hecht de Regering grote waarde aan de samenwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands-Australische verklaring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze ver klaring waaronder het streven naar zelfbeschikking te verwezenlijken. Opgaande lijn. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishc iding was on derworpen, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Daarmede is voor ons land tenzij internationale ontwikkelingen dit onverhoopt doorkruisen de grond slaag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en welvaart. getwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, economische en sociale ontplooiing van onze volks kracht stimuleert. Met de bede, dat God U wijsheid moge schenken bij de vervulling van Uw ver antwoordelijke taak, verklaar ik de ge wone zitting der Staten Generaal ge opend. Abonnementspriji f 1.90 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Abt Henricus van Steenwijk 1558-1572. de 16 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong'j Nieuwsblad Subsidies. Belangrijke subsidieposten, met name de huursubsidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar op de begroting en be perken daardoor zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De Re gering heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de sub- sidielast kan worden gekomen. van Roermond was dit een Friesland. de Friese kloosteroversten, vesteringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van besparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toe komst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uitwerking van het bezitvormings- beleid op onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid rekening wor den gehouden. De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de con junctuur binnen zekere grenzen aan vaardbaar, al is grote voorzichtigheid king. Naast het werk van de Verenigde geboden. Ondanks ’t ten slotte toch ho ge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van het mede door de genoemde factoren veroor zaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort - zal zijn gren zen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoof de zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaluit gaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen fi nancieren en bovendien nog staan voor de noodzaak van een geleidelijke conso lidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan. een verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen. Kernenergie. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waar van ook de eigen activiteit van Neder land groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrekking tot investerin gen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volks gezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een verheu gend element in de internationale ver houdingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder getuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een gede samenwerking tussen Re gering en volksvertegenwoordiging zul len ook de nog bestaande moeilijkheden kunnen worden overwonnen. Terwijl de financiële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheids uitgaven en van kostenverhogende maat regelen in het bedrijfsleven, zal het on- Melkproduktie. De Regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpas sing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in sa menwerking met andere landen, tot eep meer bevredigende oplossing te bren gen. Een andere factor, die het huidige uit gavenpeil in sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het Rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. ninklijk Raadsheer venhage, die de legiën, o.m. aan in te trekken. Heel ’t optreden Naties steunt de Regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere sa menwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Ver dieping en uitbreiding van de samen werking is noodzakelijk. op de achter- van het strand. ’t Is Prinsjesdag, hoog waait de vlag Van alle staatsgebouwen ’t Ceremonieel - kleurig tafreel Lokt duizenden toeschouwers Ze kijken uit, er klinkt een luid Geroezemoes van stemmen Wie neerlands bloed, daar komt de stoet Geestdrift verbreekt de remmen. Fré, o golle goudne fré, Fré, dy nei üs wolbihagen Us oerdauget yn üs dagen Fré, God leave fré, hald sté. ’t Is Prinsjesdag, het landsgezag Moet nu de gaten stoppen De welvaart daalt, men ziet bepaald Heel weinig lenteknoppen Somber gestemd? Het fundament Waarop men vast kan bouwen Dat uitzicht biedt, leert ’t oude lied „Mijn schild ende betrouwen”. PIET. Heel ’t optreden van Dr. Lindanus werd in Friesland afgekeurd, door Rooms en niet Rooms. Toen hij 4 april 1562 benoemd werd tot bisschop opluchting in De geest van ook van Henricus van Steenwijk, ge tuigde in die dagen van een zekere on- Hwat hat (ga be Sb roar De Ridderzaal, stemminge praal Vereende Kamerleden Plechtig moment, met klare stem Leest de Vorstin haar rede Regering waak; een zware taak Staat straks weer te beginnen Dat bij dit werk, God ons steeds sterkt Blijft doelbewust bezinnen. De 29e abt van Oldeklooster, Henricus, afkomstig uit Steenwijk, Fries met de er toe bijgedra gen, om een geestelijk réveil in zijn abdij tot stand te brengen. Hij was een ernstige, vrome, doortas tende kloosteroverste. In het jaar 1563 heeft hij, samen met de abt van Gerkesklooster, gepoogd een hervorming tot stand te brengen, in het nonnenklooster Steenkerk te Luinjebert, een priorij van Bloemkamp. Na hun visitatie zenden ze twee nonnen uit Nijeklooster, Tjets en Jets, naar Steenkerk. Eilaas deze zusters uit Aula Dei keerden na enkele maanden onver- richtte zake terug naar hun priorij. De zusters van Steenkerk wensten zich niet te onderwerpen aan de strengere regels, door de abten voorgeschreven. Abt Henricus was wars van inmenging in kloosterzaken, door wereldlijke rege ringen. Op 14 juli 1559 wordt hij medeonderte kenaar van een request ingediend tegen de inquisiteur Dr. Willem Lindanus, Ko- en Deken te ’s Gra- eens geschonken privi- de kloosters, trachtte fieren west, foar it finster Hoe komt it mei it ünderwiis? De stoarmloop nei it middelber ünderwiis freget hiel hwat oan oplieding fan lea- raren en it festigjen fan nije skoallen. De nije skoallen fan dit type yn Snits en Boalsert binne nou al wer to lyts, de krapte oan normale M.U. leararen duor- ret jit troch en pleaget foaral de skoal len yn de lytsere sintra. Hwat sil der dien wurde om dizze tokoarten op to heffen? Hoe komt it mei it ulo, tech-' nyske skoallen, it hüshaldünderwiis, it tokoart oan gymnastyklokalen en terrei nen! Komt der hwat forbettering? Sil de regearing him ek ynlitte mei de ünrendabele genieten foar wetterlieding en elektrisiteit Wurdt it tsienjierren- plan foar de wetterliedingoansluting trochset of tobekskroefd Komt der ek sa’n plan foar de elektrifi- kaesje of lit men de swakkere bidriuwen en tinbifolke provinsjes allinnich mar trochwrotte De forhalding tusken de gemeentefinan- sjes en dy fan it Ryk, hoe sil dat der nou ütsjen? Der is al jierren en jierren op om studeard en it tal kommisjes kin mear byhalde. Komt der in reedlike oplossing of sjampert it yn it selde sure sop? bilangrykste kwesje. Hoe sil de bigreating foar ’59 der ütsjen? Min, pürmin of striemin? len fan dy trije grif. En hwat gefolgen sil dat wer haw we foar de bilêstingen, hwert wy alle- gearre sa graech oan meibitelje? Kin der jit meat óf? Of weagje wy it mar mei in create steatsskuld? Hwat komt der üt Hofstra syn kuorke foar it Ijocht? Der is ien sifer by, hwat de lanbou hiel bysünder ynteressearje sil, de bydrage üt de skatkist oan de garansjeprizen fan de suvelprodukten. Der sil allicht ek yn de troanrede wol hwat fan sein wurde en dizze beide dingen litte al aerdich sjen, hwat koers it ütgean sil mei de nije ga ransjeprizen. Wy sitte tige yn spanning, hokfoar kar de regearing dien hat. Komt der biperking fan de molke of net? Komt der forheging fan it krêftfoer of net? Wurdt de wintermolke goedkeap makke of net? Wurdt nou einliks de molke wer mei har eigen fetgehalte oan de minsken to drinken jown of bliuwt it in healdreage boel? Sa lizze der fragen sunder ein by alle biwenners fan üs lantsje. Elk hopet op goede birjochten, dy’t forbetteringen bringe sille, mar gjin inkelde regearing kin güchelje. Elke sint, dy’t hja ütjaen wol, moat üt de büse fan de ünderdanen komme. Dogge hja in soad, dan kostet it ek wer in soad en moatte de minsken jit hurder bliede. Gean hja nei rjuchts, dan moat lofts it bilije, gean se oarsom dan is it oan de oare kant mis. De Steat hat langer safolle bislach lein op it libben en it bisit en it ynkommen fan har ünderdanen, dat it gjin minske mear ünforskillich litte kin, hwat hja op dizze traditionele dei buorkundich mak- ket. Hjoed is it de nationale sintneklaes- joun en mear as op 5 desimber past it aide sankje: „Vol verwachting klopt ons hart Wie de koek krijgt, wie de gard”. Hjoed is it de tredde tiisdei fan septim- ber, de dei hwerop neffens de tradysje de regearing mei har plannen en bigrea- r -- Mei greate spanning hawwe de ünder- LlL.ighawwenden nei dit stik üt- i en dizze spanning bistiet op it igenblik, dat wy dit stikje skriuwe, jit folop. Hwat sil de troanrede hearre litte? Hoe sjogge de hege mannen oan it roer de hjoeddeiske situaesje? Hwat sil der dit jier barre mei it leger en de tsjinst- plicht? Bliuwt it 18 moannen of sit der in sprankje hoop yn, dat it mei minder ta kin? It is foar alle jonge mannen in like handicap, dat hja sa lang mist wur de moatte, üt har oplieding, üt har birop, üt har opboutiid foar in eigen takomst. Soe it net mei hwat minder takinne? De troanrede sil it wol sizze. Hoe komt it mei de sosiale winsken? Wurdt de wurkklassifikaesje fierder trochset of sil men it earst ris oansjen? Krije wy ek mear kans ta spar jen fan oerheitswege of via de bidriuwen, mei frijstelling fan bilêsting sa lang der spar- re wurdt? Wurdt it premystelsel troch set? Hoe komt it mei it foarnimmen foar widdouwen en weesbern in wettelike for- sekering troch to fieren yn de trant fan de Algemiene Alderdomsforsekering. Soe dat dit jier al oangean kinne? En hoe komt it mei de algemiene taslach foar de bern oer de hiele liny Mannich- ien hat al bernetaslach, mar der binne jimmer jit bilangrike groepen, dy’t der sünder dwaen moatte. Soe dizze saek ek yn de troanrede stean? Hoe liket it mei de wentebou? Wurdt it tal wentewetwenningen wer lytser en hopet men de partikuliere bou oan to trunen? Sil men it Noarden fan it lan ris hwat rommer taparte, yn forban mei de needsaeklike yndustrialisaesje fan de Noardlike kontreijen? De regearing hat de léste wiken gans bilangstelling toand foar de problemen fan it hege Noarden. Komt der nou hwat foar it Ijocht, dat hout snijt? De provin- siale bistjüren fan Drinte, Grins en Fryslan hawwe ienriedich oan it aksje-1 verzettelijkheid, tegen alle inmenging van buiten. Zij durfden ook „neen” te zeggen. „Neen” sprak Henricus van Steenwijk in een missive van 9 augustus 1563, aan de hertogin van Parma, die eiste, mee betalen van de kosten van het concilie van Trente. „Neen” sprak Henricus van Steenwijk, tot twee maal toe, met 6 andere abten van Friese kloosters, toen de Aartsbis schop van Utrecht hun opriep om in september 1568 deel te nemen aan een kerkvergadering in Utrecht. Abt Henricus heeft bijzonder veel aan dacht en zorg besteed aan de landerijen van Bloemkamp. van 3 tot en met 9 sept. Geboren: Griet, dv. Wijnand Voorde wind en Tetje Fontein te Baijum. Freerk, zv. Hielke Faber en Anna Kanon te Wommels. Anneke, dv. Cornelis van der Eems en Aaltje Helbig te Oosterend. Sietze, zv. Dirk Abma en Janke Faber te Hidaard. Hendrika, dv. Eibert Stro- band en Anneke Punter te Kubaard. Ondertrouwd: Willem Fopma te Frane- ker en Tjitske Trijntje van der Weide te Itens. IJbele Kempenaar te Buiten post en Stijntje Hofstra te Spannum. Gosse Wijbenga te Wommels en Frou- kje Bootsma te Kubaard. Gehuwd: Foeke Abma en Jantje Hobma beiden te Wommels. Overleden: Grietje Terpstra, oud 81 jr., In 1567 liet hij alle gronden van het klooster opmeten. In het jaar 1570 werd Oldeklooster weer eens zwaar getroffen door stormen en overstromingen. De zeeweringen door broken en de binnendijken, ook die ron dom de gronden van Bloemkamp, of weggeslagen, of vernield. Het zoute wa ter overspoelde weide- en bouwgronden-. De schade, die Oldeklooster leed, was zeer aanzienlijk. Minstens twee jaar heb ben monniken en meiers gewerkt aan t herstel van de dijken rondom de kloos- terlanden. Hebben al de zorgen en moeilijkheden van verschillende aard binnen de abdij en de spanningen in Friesland en elders de gezondheid van abt Henricus onder- mijnd? Hij stierf 7 juni 1572, na een langdurige ziekte, niet in zijn eigen abdij, maar in Bolsward, in het Refugium-toevluchts- oord, eigendom van Bloemkamp. Uit de rekeningen van Oldeklooster is niet op te maken waar abt Henricus be graven is. Wij lezen alleen, dat zijn lijkkist, gemaakt door Harmen Schuit- maeker te Bolsward, vijf dalers heeft ge kost. In 1575 werd pas het restant van doktersnota betaald, 12 dalers en stuivers. In abt Henricus verloor Bloemkamp een van zijn bekwaamste abten uit de 16e eeuw. Z. Herauten fier, in statie sier Schel schallen hun trompetten In glinster gloed, de gouden koets Traditionele wetten De vorstin galant, wuift met haar hand Hoera, Oranje boven! Dienaars der Kroon, met groot vertoon Ambassadeurs, de eerste keur Van Europese hoven. Aan de vooravond van de viering van hun gouden bruiloft in Nice hebben Sir Winston en Lady Churchill met hun zoon Randolph en hun kleindochter Arabella een bezoek gebracht aan het strand in Monte Carlo. De foto toont de 83-jarige Sir Winston met zijn achtjarige kleindochter en ■grond) Lady Churchill en Randolph Churchill bij ’t verlaten innen en tings foar it nije parlementaire jier komt. skate bilanghawwenden sjoen en dizze ea: Friezen, heeft het zijne brengen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1