•■10 AMERIKA WENST GEEN „AZIATISCH DE INSTORTING VAN DE INTERNATIO NALE ZU1VELMARKT MÜNCHEN” Qabe Skroar Zr Buitenlands Overzicht De voorspelling van Prins Bernhard De kansen van de Gaulle to sizzen Zilveren filmpjes De Miljoenennota 1959 De rol van de Indonesische houding, inzake STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND In <1© financiële verplichtingen, merkbaar ^0 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 54eJAARGANG No. 73 PRINSJESDAG 1958 Hwat hat PRINSJESDAG 1958 US Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) lijk en Abonnementsprijs t l 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van de streven naar een ver- van het ambtenaren- Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 3e week september 1933 Verklaring „Zolang ik weg”. De heer Steensma pleit voor het ver vangen van dë keien tussen de tramrails door straatklinkers. eens ook de dag ko- Enkele hoofdzaken van van burgemeester Praamsma: er ben, gaan de stoepen niet De bouw van de nieuwe R.K. kerk te Bolsward vordert. De toren, die van een respectabele hoogte belooft te worden, staat reeds boven het dak uit. houding van Chroesjtsjew zal beïnvloe den, die er op gebrand zal zijn een goe de beurt te Peking te maken, waar hij niet bepaald hoog gewaardeerd wordt als leider van de grote bondgenoot. Boven dien wil de Rus niets van beperking van conventionele bewapening weten, welke toch onafscheidelijk met een stop zetten van de proeven met kernwapenen ver bonden dient te zijn. Er ligt ook nog een conferentie van deskundigen in het verschiet over maatregelen ter voorko ming van verrassings-aanvallenhet Kremlin is ten deze op het initiatief van Amerikaanse zijde ingegaan, al wil het een bijeenkomst op bredere basis dan Washington voorstelde. Tenslotte: de missie van Hammarskjoeld in het Midden Oosten schijnt geen suc ces te zijn geworden; de Ver. Arabische republiek onder leiding van Nasser blijft stoken tegen Libanon, dat door de boy cot van zijn Arabische buren, in een el lendige economische toestand is geraakt en een beroep op Amerika heeft moeten doen om steun. sprekingen van de ambassadeurs niet vol ledig slagen, aldus de president, bestaat er nog hoop dat de Ver. Naties een vreedzame invloed kunnen oefenen. Brand in de zeewering bij Ferwoude. Een 50 a 60 palen gingen verloren. Bakker M. Bosma won met een inzen ding waterbrood op een bakkerij tentoon stelling te Leeuwarden een 5e prijs. Minister Marchant doet het voorstel de openbare lagere scholen te Hijlaard, Huins en Jefium-Beers op te heffen. B. en W. stellen daarentegen voor de scho len van Baard en Hijlaard op te heffen. In de desbetreffende raadsvergadering waren „uit protest” een 40-tal ouders van te Baard schoolgaande kinderen ter raadszitting aanwezig. De resultaten op de congressen der verschillende Franse partijen wijzen er op dat de Gaulle op 28 Sept, bij het referendum over zijn grondwet een aanzienlijke meerderheid zal krijgen. Maar daarna zal eerst moe ten blijken of met deze grondwet een herstel van Frankrijk en een bevredigende oplossing van de kwestie der verhouding tot de over zeese gebieden, in het bijzonder Al- gerië, kan worden verkregen. Gaulle heeft intussen een gesprek 1, en als men het die ontmoeting mag ten tot een innige samenwerking in het van een F dat de Gaulle ling neigen. Ook voor van de het ui Ingeschreven voor de wielersportwed- strijd op het sportterrein te Bolsward o.a. door M. Bijlsma, Tj. Kootjen, H. Kroon tje, V. ten Brink, I. van Gosliga en K. Adema te Bolsward, R. Zwart van Bo- zum en Nic. de Vries van Workum. Na de terugkeer in het paleis Lange Voorhout verschenen het Nederlandse Koninklijke Paar en de Prinsessen Beatrix en Irene op het balcon om de me nigte voor het paleis toe te wuiven. De foto toont v.l.n.r. op het balcon: H.M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Beatrix, H.K.H. Prinses Irene en Z.K.H. Prins Bernhard. sluiten en handelt daarmee stellig tegen de geest van de federale grondwet, wel ke alle Amerikanen van welke kleur ook gelijke rechte waarborgt. En bij dit ene geval van negering van de federale grondwet in het Zuiden der Ver. Staten zal het wel niet blijven. President Eisen howers populariteit daalt door dit alles zienderogen in het zuiden, doch dit zal zijn partij, de republikeinse, weinig scha de doen, zij krijgt daar toch nooit een voet aan de grond. Erger voor haar is dat in de noordelijke staat Maine, waar de verkiezingen voor het Huis van Af gevaardigden van het Congres, die er thans voor het laatst twee maanden eer der worden gehouden dan in de andere staten, en waar de republikeinen een uitgesproken meerderheid plachten te hebben, nu een grote overwinning voor de democratische partij hebben opgele verd. Waarschijnlijk zal er, als er voor november geen verrassende dingen ge beuren, in het nieuwe Congres dus een aanzienlijk grotere democratische meer derheid zijn dan thans het geval is de presidentsverkiezing is overigens eerst over twee jaar aan de orde. Verder nieuws en te- Hierbij is evenwel nog geen rekening gehouden met de wens van de regering de consu mentensubsidie op melk (waarvoor f 110 mln. in de uitgavenramingen is ver werkt) af te schaffen. Voor het hoge uitgavenpeil en, daarme de- samenhangend, een tekort dat aan zienlijk groter is dan in tal van jaren het geval is geweest, wijst de regering verscheidene oorzaken aan. Twee daar van stellen ook reeds in 1958 de schat kist voor ernstige problemen; zij zijn van externe aard: ten eerste de verdere verzaking van zijn financiële verplich tingen door Indonesië en ten tweede de instorting van de internationale zuivel- markt. Andere uitgavenverhogende krach ten zijn: maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid, de grote toevloed van leerlingen en studenten naar het voort gezet en het hoger onderwijs. Daarenbo ven neemt het rijk ook in 1959 de vol- v r'-van de woningwet lening. Voor dit doel f 670 mln. in de be groting opgenomen tegen f 540 mln. in De minister van Financiën zegt zich Misschien zal men dat Rusland de gevaren ook voor zich zelf inziet van zijn ver bondenheid met en steun aan het Chinese monsterrijk. Prins Bern- hard zinspeelde dezer dagen op de mogelijkheid dat de Sovjetunie bin nen een dertigtal jaren wel eens de vriend van het Westen zou kunnen worden, al zouden er vele moeilijk heden zijn te overwinnen. dat geval zou de wereld een heel 'P‘g het Uit de dinsdagmiddag bij de Staten-Ge- neraal ingediende Miljoenennota blijkt, dat voor de begroting 1959 het uitga ventotaal is geraamd op f 8748 mln. en de beschikbare middelen op f 7430 mln. De ontwerp-begroting sluit dus met een tekort van f 1318 mln. Met inbegrip van de extra-uitgaven de verhoging der middelen zal het kort echter f 1487 belopen. J’ het beleid in 1959. De minister van Financiën geeft een uit eenzetting van enkele punten van het beleid dat de regering zich voorstelt in 1959 te voeren. a. De regering ziet het als haar primaire taak er voor te waken dat het interne en externe monetaire evenwicht niet op nieuw wordt verstoord. b. Aan de hoogte der nationale bespa ringen zal bijzondere aandacht worden besteed. c. Het verschaffen van voldoende werk gelegenheid voor de groeiende bevolking zal de voortdurende aandacht van de re gering behouden. Als middel tot verbe tering van de werkgelegenheid ziet zij in de eerste plaats de vergroting van de uitvoer en, ter verruiming van de werk gelegenheid op korte termijn, het nemen van gerichte maatregelen, zoals de uit- ander gezicht krijgen. Maar voorlopig ziet het er toch maar somber uit voor het blanke ras, waarbij we niet mogen ver geten de fouten door dit ras in net ver leden en ook thans nog tegen andere begaan. President Eisenhower weet daarvan mee te praten nu hij zich weer geconfron teerd ziet met ernstige moeilijkheden met de zuidelijke staten omdat het Ameri kaanse Hooggerechtshof de beslising van een districtsrechter, dat de toelating van negerleerlingen op de middelbare school in Little Rock 21/2 jaar moest worden uitgesteld, ongeldig heeft verklaard. Het besliste dat deze leerlingen onmiddellijk moeten worden toegelaten. Gouverneur Fau’bus van Arkansas wil thans de school Side, doek, forwiel en lekken, Kriget ’t minske, om sa to sprekken, Fan omheech, om, lyts en great, Yn to klaeijen, elk nel steat. Het ruimtevaartcongres te Amsterdam en de atoomconferentie te Ge nève de omvangrijkheid van de laatste blijkt uit het feit dat alle besprekingen en rapporten op een band werden opgenomen tot een totale lengte van 7000 km! zijn geëindigd. Zelfs wie slechts een zeer beknopte samenvatting over wat op deze conferenties werd be handeld, heeft gelezen, zal toch onder de indruk gekomen zijn van de wijde perspectieven welke zich op deze gebieden voor de mens heid openen. Hij zal echter ook tot de wat benauwende conclusie zijn geKomen dat de kennis omtrent alles wat tot deze materie be hoort zich meer en meer schijnt te concentreren bij een zeer beperkt aantal begaafde individuen. Toen wij bijv, lazen van de ultra-centri- fuge waarmee de Nederlander prof. Kistemaker experimenteert om isotopen te scheiden, dachten wij er bij dat de gehele mensheid thans eigenlijk aan in de stormachtige snelle ontwikkeling wordt rondgeslingerd, waarbij zich een die dit alles nog beheersen, afscheid van een massa die nog iets van begrijpt en Zo dreigen er voor de mensheid ook in haar verticale opbouw gevaren, al spre ken die op het moment nog minder aan dan die welke zo acuut zijn door haar verdeeldheid in het horizontale vlak. Er is op beide Congressen wel geconstateerd dat de geleerden uit heel de wereld openhartig met elkaar hebben gespro ken en zo het scheen al kan men nooit weten! geen geheimen voor el kaar hadden. Was dat bij de diplomaten maar net zo, doch daar huldigt men nog altijd de re- Een beeld van het voorlezen van de troonrede door H. M. Koningin Juliana waarmee dinsdagmiddag in de Ridder zaal in Den Haag het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal werd geopend. V.l.n.r. zien we hier: H.K.H. Prin ses Beatrix, H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene. voering van aanvullende werken. d. De regering streeft naar een snelle inhaal van het woningtekort. Teneinde de financiering van de woningbouw te verzekeren is in de begroting 1959 een bedrag van f 670 mln. opgenomen voor woningwetvoorschotten. e. De grote last welke ten gevolge de prijssubsidies op het budget van staat drukt, vermindert de ruimte die voor andere onderwerpen van staatszorg beschikbaar is en maakt handhaving van hoge belastingtarieven, onvermijdelijk. Het ligt in het voornemen het gehele complex van vraagstukken met betrek king tot de prijssubsidies (waaronder 't probleem van de huren) nader te be zien. Wat in dit verband de consumen- tensubsidie op melk betreft, zal de re gering, zoals reeds is opgemerkt, vóór 1 januari 1959 haar standpunt bepalen, na het advies van de S.E.R. te hebben ingewonnen. In de ramingen van de belastingsop brengsten is verwerkt de invloed van de in te dienen voorstellen om a. de investeringsaftrek te brengen op 16%, gelijkelijk te verdelen over twee jaren b. de vervroegde afschrijving te verlen gen; c. de vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, welke per 1 januari a.s. ver valt, te verlengen. De financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal met ingang van 1959 opnieuw moeten worden geregeld. Vooralsnog is voor het aandeel van het Gemeentefonds hetzelfde percentage aan gehouden als voor 1958, i.c. 14,94. De totale begrotingssterkte van het bur gerlijk rijkspersoneel voor 1959 wordt geraamd op 118.599 man tegen 118.222 man voor 1958, hetgeen neerkomt op een nominale stijging van 377 man. Hierbij is bij het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1959 rekening gehouden met een perso neelsuitbreiding van 996 man. Deze uit breiding is onvermijdelijk in verband met de grote toevloed van leerlingen en studenten naar het voortgezet en het ho ger onderwijs. Indien ook deze factor in aanmerking wordt genomen, blijkt de totale sterkte in de overige sectoren van het burgelijk personeel met 939 man te zijn gedaald. Deze teruggang heeft voor 554 man betrekking op de civiele de partementen. De regering blijft dere inkrimping korps. In de periode 30 juni 1957-30 juni 1958 is de nationale schuld voor het eerst sinds tal van jaren toegenomen en wel met f.186 mln. Hiervan heeft f 23 mln. betrekking op de binnenlandse schuld en f 163 mln. op de buitenlandse schuld. De totale staatsschuld bedroeg per ulti mo juni 1958 f 18.437 mln. De gevestigde binnenlandse schuld daal de met f 268 mln. Het bedrag aan schatkistpapier in om loop steeg met f 652 mln. tot f 3.659 mln. De mutaties in de overige posten van de binnenlandse schuld resulteerden per saldo in een stijging van f 162 mln. Bij de begroting voor 1959 ligt het ac cent in sterke mate op de uitgavenverho gende krachten. De minister wijst hier bij op de ontwikkeling in Indonesië, en op de instorting van de internationale zuivelmarkt. Daarnaast dient voor 1959 En als men de ontwikkeling der militaire gebeurtenissen bij deze eilanden nagaat, blijkt de Ameri kaanse aarzeling nog duidelijker, want eigenlijk loopt de bevoorra ding van de nationalistisch Chinese troepen daar gelegerd gevaar omdat de Amerikaanse vloot de bevoor radingsschepen van Tsjang Kai sjek wel min of meer beschermt, maar geen poging doet het vuur der rode batterijen op het Chinese vasteland tot zwijgen te brengen. Men krijgt eigenlijk toch wel de indruk dat de Ver. Staten de Quemoy en Matsoe- groep eigenlijk al opgegeven heb ben als schakel in de verdediging van Formosa en de Pescadores en niet ten onrechte, althans van zijn standpunt gezien, voelt Tsjan Kai sjek zich wat ongerust. Eigenlijk was het ook in de rede van Eisenhower al duidelijk geworden dat Washington bereid is over deze eilanden voor de Chinese kust te marchanderen. Hij verklaarde immers dat de diplomatie een manier kon en moest vinden, dat deze geen doorn in het vlees van de vrede olijven. Eisenhower schijnt nl. aan een neutralisatie van deze betwiste eilan dengroep te denken. En zelfs als de be- zoals reeds eerder is aangegeven vele uitgaven waarvan een stijging onvermij delijk is, waartegenover slechts enkele categorieën, zoals oorlogsschade, tot da- 1959 drukt de financiering woningwetbouw haar stempel op litgavenpeil van de rijksbegroting. Samenvattend blijkt dat zonder nadere maatregelen voor 1959 op een tekort van f 1597 mln. zou moeten worden ge rekend. De regering is van oordeel dat, gezien de grootte van dit tekort aan ver lenging van de in 1959 vervallende tij delijke belastingverhogingen niet zal kunnen worden ontkomen. Van deze maatregel wordt een netto-bate verwacht van f 110 mln. Voorts gaat de minister van Financiën er van uit dat op de voorinschrijf reke ning (met inbegrip van de middelen welke het Algemene Burgerlijk Pensi oenfonds als gevolg van de voorgeno men sanering ter beschikking kan stel len) voor het rijk in 1959 f 425 mln. beschikbaar komt. Daarenboven zullen, evenals in 1958, de gelden welke op het Grootboek Woningverbetering worden gestort, ter dekking van het kastekort kunnen worden aangewend. Deze vor men voor 1959 een bedrag van ca f 50 mln. zeer beperkt Jv- de Nederlander prof. Kistemaker experimenteert j er 1 een dergelijk proces onderworpen is, het is alsof zij van wetenschap en techniek uiterst dun laagje van hen, er nauwelijks deze ontwikkeling slechts gelaten ondergaat. gel dat woorden dienen om gedachten te verbergen. We zijn benieuwd of dat ook weer zal blijken bij het gesprek dat de Ameri kaanse en Chinese ambassadeurs in War schau nu gaan voeren over de Quemoy- en Matsoe-kwestie. Ook president Eisen hower is nog allerminst duidelijk ge weest over deze zaak in zijn voor radio en televisie uitgesproken rede. Hij heeft wel ronduit verklaard dat de Ver. Sta ten niet voor geweld van Chinese zijde zouden wijken, daar ’n Aziatisch „Mün chen” zoals Engeland en Frankrijk in 1938 dat in het overleg met Hitler voor Europa, en met noodlottige gevolgen, aanvaardden, de wereldvrede noch vei ligheid zou verschaffen. Doch hij ver meed om te preciseren wat Washington zou doen als de rode Chinezen werke- een invasiepoging tegen de Quemoy de Matsoegroep ondernamen. De met dr. 'Adenauer gehad, communiqué van geloven hebben 'beide staatslieden beslo- kader van een Europese politiek; de vrees dat de Gaulle een sterk nationa listische politiek zal voeren schijnt te Bonn wat te zijn verminderd. Het tijdstip, dat Amerika, Engeland en de Sovjetunie gaan confereren over de stopzetting der proeven met kernwape nen nadert nu snel. Er zijn velen die twijfelen aan het succes van deze confe rentie, gezien het feit dat Rood China thans zijn enorme schaduw over de con ferentie zal werpen en waarschijnlijk de ledige financiering bouw voor zijn rek: is een bedrag van f oorspronkelijke begroting voor 1958. T”-—gp “*h er volledig van bewust te zijn, dat het uit gavenpeil hoog is. Toch is er op tal van punten naar verlaging gestreefd. De mi nister brengt in dit verband onder de aandacht dat de uitgaven voor een tiental onderwerpen van staatszorg in verhou ding tot het nationale inkomen in 1959 lager zijn dan in 1956. Ook in absolute cijfers is voor een aantal belangrijke tak ken van staatszorg een daling der uitga- I ven aanwijsbaar. Voorts wijst hij naar wat in ’t desbetrefende hoofdstuk wordt medegedeeld over de verminderde sterk te van het burgerlijk rijkspersoneel. Hij merkt hierbij nog op dat uiteraard wordt voortgegaan de efficiency in de rijks- dienst te bevorderen. Er zijn echter sprekingt ledig sla; er nog Deze laatste opmerking klinkt -overigens een tikje vals in de mond van de hoogste autoriteit van het land, dat juist een bar rière opwierp tegen de toelating van communistisch China tot de Ver. Naties. Na dit alles is het moeilijk niet de con clusie te trekken dat de spanning in het Verre Oosten, ondanks het kanongebul der bij Quemoy, toch voor het ogenblik weer wat afgenomen is. Mocht Peking echter voor het moment genoegen nemen met een of andere regeling voor de Quemoy en Matsoegroepen en dat staat nog te bezien -zodat ze niet meer kunnen worden gebruikt voor een be dreiging van het Chinese vasteland, dan is dat toch weer een concessie afgedwon gen, zij het niet door oorlogsgeweld, dan door bedreiging daarmee. Dat is natuur lijk een verre van ideale oplossing; de beste oplossing voor deze en andere ge schillen welke de wereld verdelen zou zijn dat ze, zonder dat eerst met wapen geweld was gedreigd, aan de V.N. wer den voorgelegd en dat deze de objecti viteit en het gezag kon opbrengen be slissingen naar rechtsbeginselen uitvoer baar te maken. Dat lijkt echter thans nog een onbereik baar ideaal, zodat men er zich voorlopig wel bij zal moeten neerleggen dat een militair evenwicht bestaande ondanks het feit dat Amerika in dit geval niet door zijn bondgenoten gesteund wordt de uitbarsting van een wereldconflict voorkomt. Dat dit niet eeuwig duren kan spreekt. Men houdt het enorme Chi nese rijk onder een dictaroriaal bewind dat het Stalinisme nodig heeft om zijn opbouw te voltooien - we hebben daar al enige tijd geleden over geschreven en dat hard en wreed is jegens zijn eigen massa’s en jegens zijn tegenstanders niet eeuwig in de boeien. We hebben er ook al eens op gewezen, dat Washington zal trachten Japan weer in het spel te brengen, dat zich daartoe echter thans nog niet laat bewegen en van Amerika een nieuw verdrag eist waardoor het zekerheid wil krijgen, dat het niet door voor zijn bodem opereren de Amerikaanse strijdkrachten, in een conflict met Rood China wordt betrok ken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1