VAN DE FRIESE KAATSVELDEN I I I B 1 „....doe mij in de oogst geloven, waarvoor ik dien. H-' -• Gate Skroar us hjoed p p to sizzen 'i Gedachten rond de nationale reclasseringsdag Fan de Marlinytoer d. Zee, A. de OORKONDE VOOR DE SCHEIDENDE „MONTY” Tj. de J. I 1 Schuldig zijn STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes O Ufl DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 54e JAARGANG No. 74 95 van beseffen. heilig moeten Vele timmerlieden zijn zonder werk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) weer deze veel door leren, Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het zijn geen mensen meer maar wolven die je bedreigen. Ik zal de halmen niet meer zien noch binden ooit de volle schoven, maar doe mij in den oogst gelooven waarvoor ik dien Visse-ogen en sluwe ogen hoge ogen en lage ogen in het dobbelspel. Benige handen met klauwende nagels. weer en tegelijk ongeveer de afsluiting Soms verlies je zo maar je stem en je gezicht als de mensen naar je gaan kijken en over je praten. Kom, kom toch maar we gaan samen naar Jezus. Achter zijn god-verlatenheid ligt het opstaan en het leven. Jan Suurmond. 2. M. van van der Zee. 3. E. Zijlstra, J. Buwalda, A. Veldkamp. A Rinia uit Makkum werd verdiend tot koning uitgeroepen. nam de sterke man uit Poppingawier er in zijn eentje een spel bij, door Faber en de Vries op ongenietbare ballen te tracteren. Op 5-2 6-2 retourneerde Stavinga tot in het perk. Hoewel Meijer ook nu weer goed opsloeg, kwam zijn partuur er tegen het goed sluitende partuur 8 niet aan te pas, te laat nam Rinia de tweede opslag van Bultje over, ze konden zelfs de eer niet redden en sneuvelden met een schone tele graaf. De boerderijen op Jonkershuizen, be woond door H. Adema en T. Westen dorp tezamen 161J4 pondemaat zijn bij cumulatie gekocht voor f 129.398,85 door de stichting Coopersburg te Ak- krum. Je wordt vaal en oud jaren ouder als je schuldig wordt aan wat ik verborgen deed, ongezien, net niet ont-dekt. Vaal en oud omdat alle lijnen evenwijdig lopen. Alleen maar ogen als messen die ontleden. Begerige handen die grijpen. Aangewezen. Gemerkt. Afgekeurd. De heer E. J. Tjeerde heeft besloten te Workum een was- en strijkinrichting op te richten. Enorme voorraad dames bontmutsjes. A. F. Oosterbaan, Bolsward. Ook voor he ren. Cachenez, Velo en fantasie kinder- petjes. delijkheid voor eigen leven te ontnemen in de zin van; „Stakker, je kon het niet helpen”. Men moet zo lang dit mogelijk is appelleren aan het gevoel van verant woordelijkheid. Misschien is het wat sterk gezegd, maar wij hebben recht op straf. En dat mag ons niet onthouden worden. Reclassering heeft niets te maken met het verdoezelen van de grenzen. De grenzen moeten scherp getrokken blij ven, maar binnen die grenzen tracht de reclasseerder de medemens te ontmoeten. Dat is reclasseren. Reclasseren is: een mens, die misschien zijn hele leven thuisloos is geweest, een Vaal en oud en naamloos omdat aan de diepte geen eind meer komt en het begin verdwenen is. En praten is nog het uiterste teken van leven. Onder die ogen ben je weerloos moederziel alleen. Je bundeltje leven ligt te grabbel onder de graaiende vingers. Het nieuwe tramstation te Bolsward na dert zijn voltooiing. Er doet zich echter aan de westzijde een verzakking voor. (Nog heden na 50 jaar steeds te zien doordat de gekleurde band niet aansluit! (Red.). Ter gelegenheid van de Nationale Reclasseringsdag 1958 Als je roept en je hoort niets meer omdat je poort dicht is omdat je geen stem meer hebt en geen gezicht: verloren met het dobbelspel. Op 27 sept. a.s. valt dit jaar weer de Nationale Reclasseringsdag. Dat betekent het hoogtepunt en tegelijk ongeveer de afsluiting van een periode waarin hét reclasseringswerk zoals dat in ons land wordt verricht, onder de aandacht van een ieder wordt gebracht. We zijn er telkens weer verheugd over, dat dit lukt; dat het mogelijk blijkt om elk jaar weer dank zij de medewerking van pers, radio en soms ook televisie, zovelen te bereiken om iets te vertellen van het werken onder duizenden door duizenden, waar tienduizenden nog zo weinig leze plek is, die tot gevolg kan flictsituatie gedreven wordt, dat hij tot wangedrag komt. Dit is de milieutheorie. Weer anderen nemen aan, dat zowel de aanleg als het milieu en hun onderlinge wisselwerking doorslaggevend zijn voor de vorming of misvorming van de mens. De mens is een totaliteit. Alle facetten van ons menselijk bestaan zijn onlosma kelijk op elkaar betrokken. Eén van die facetten en wel een zeer belangrijk is de lichamelijke conditie, waarmee de mens Harddraverij te Blauwhuis. De prijs f 35 werd behaald door het paard van de heer R. B. de Boer te Edens. De premie viel ten deel aan R. Yetsinga te Arum en het cadeau a f 5 aan D. Hettinga te Sandfirden. Het festijn werd begunstigd door uitgelezen schoon weder. Veldmaarschalk Montgomery heeft de militaire dienst vaarwel gezegd. Tijdens een plechtigheid in het Hoofdkwartier van Shape in Rocquencourt in Frankrijk ontving hij uit handen van Generaal Norstad een oorkonde namens de landen van de N.A.V.O., als blijk van waardering voor hetgeen „Monty” als plaatsvervangend opperbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten heeft gedaan. thuis geven. Dat wil zeggen, deze ze kerheid te geven: van nu af aan is er een deur die voor hem openstaat, wordt er op hem gewacht, is er iemand die be langstelling voor hem heeft. Zo draagt de ware reclasseerder de re- classeringsgedachte uit op eigen wijze, ook wanneer de omstanders zich cynisch en smalend over het werk uitlaten’ dat toch immers onbegonnen is. En dat re sultaat dan?. A. Roland Holst zei eens: Bolswards Nieuwshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad kennis maken de reclasseerders graag en vol dankbaarheid gebruik. Dat heeft een nieuw element in het werk gebracht: de studie en met de studie de vakbekwame medewerker. Gelukkig is er voor de on geschoolden, die wel willen nog plaats te over. Naast iedere vakkracht staan gemiddeld zeker 30 vrijwillige, onge schoolde medewerkers. Daar zoudt u bij kunnen horen. Of u zoudt gewoon, in- het leven van alledag, die opdracht kunnen vervuilen. B.v. door te proberen heel gewoon als buurman of buurvrouw, als medelid van dezelfde kerkgemeenschap, als bedrijfs- genoot de ander tegemoet te treden en duidelijk te maken, dat hij of zij op u kan rekenen. En dat moet dan natuurlijk waar zijn en geen voos gebaar. Dat kan van grote betekenis zijn. Het kan ertoe medewerken, dat die ander zich dan ge steund weet en voor een nieuwe val wordt behoed. Hoofdzaak is, dat allen hun opdracht vervullen en niet alleen klaar staan om te helpen, maar ook de hand uitsteken wanneer hulp nodig is. Weerd sloegen weer flink van zich af, Meindert echter was niet erg wis aan de opslag, bovendien hadden ze het geluk niet mee. In partuur 2 was Rinia zowel in het perk als met de 2e opslag weer prachtig op dreef, ook Sake Faber zagen we dit seizoen zelden zo goed. Op 5-4 6-2 maakte P. Schuil door voor de kaats te keren de overwinning tot een feit. De uitslag was: 1. P. Schuil, A. Rinia, S. Faber. der Weerd, M. Santema, D. Sjoch, dit alles hinget gear mei ien wich tige saek en dat is de brea-kwesje. De bisteansmooglikheden binne bislissend foar it tal minsken, dat earne wenje kin en it tal minsken is bislissend foar de maximale outillaezje, dy’t op sa’n plak rendabel is. En nou wit elk, dy’t yn nearing en bidriuw sit, dat sil men mei de tiid mei gean kinne, elk bidriuw in groeiend tal klanten ha moat. In plak mei in gelykbliuwende bifolking forliest dêrtroch stadichoan saken, bi- driuwen en ek ynstellingen. Dat is gjin kwestje fan tafal of in forkeard sin. Dat is in logysk gefolch fan de sakjende eko- nomyske posysje fan sa’n bidriuw. De easken fan de tiid fergje him op ynves- tearing. Dizze ütjeften freegje kapitael, it kapitael ferget rinte en óflossing. De saek moat dat opbringe en kin dat al- linnich opbringe as der meat fortsjinne wurdt. By de bisteande konkurrinsje wol dat sizze: mear klanten winne oars réd de jo it net. Mar yn in plak mei in ge- lykbliuwend oantal biwenners bitsjut dat, ae needsaeklike fordwining fan de swakste bidriuwen. Sioch mar nei de bakkers, de slachters, de smidden, de ko- perslaggers, de krudeniers- en griente- winkels, de café’s en hwat jo mar wolle. Altomets dükt der wer ien op en hiel hwat hingje oan in rottich toutsje. Dy’t der bliuwe wolle, moatte hyltyd fierder fan hüs om nije klanten to sykjen, hwant tichteby komme der gjin by. Greathannel yn sa’n plak forliest yn de rin fan de jierren ek aide klanten, syn omset wurdt lytser, de ünkosten heger, dus hy sjocht üt nei in oare streek, hwer wol ekspansymooglikheden binne. Oer- heitsynstellingen folgje op den dür it- selde paed. Heel graag vestigen wij ook nu de aandacht van onze lezers op periode. Men kan er i men kan er door gaan denken en men kan zich zelf geestelijk verrijken door de vragen van het „waarom” en „hoe” op zich laten inwerken. Want waarom zijn er zovelen, die zich volledig gaven aan het reclasserinswerk Uit pure nieuwsgierigheid? Dan is het een zaak van korte duur, want de de tective-spanning ontbreekt vrijwel steeds. Uit een streven naar eigen eer of naar zelfvoldoening? De teleurstellingen ma ken zulke medewerkers murw. Zou het werkelijk de wens zijn om iets voor de ander te betekenen? Vermoedelijk wel: vindt u wanneer u rustig nadenkt niet ook iets van zulk een heilig moeten in uw binnenste? En dan het „hoe”. Och, ook hier doet de wetenschap zich gelden. Wij weten nu veel meer dan vroeger over wat de mensen drijft en beweegt. En van deze 4e week september 1908. Raadsel: Met 35 centen een leger ver slaan. Hoe kan dat gaan? Antwoord: Met H. de Jonge’s jachtwater (adv.). op it foarste plak ynfloed op de gong fan saken hawwe kinne, as hja wach en aktyf binne. Ek de gewoane man, dy’t alle dagen drok is mei syn wurk of af- fearen kin en moat bigripe, dat it like- goed om him giet as om de oaren. It kin him ek net ünforskillich wêze as hy seis earder of letter sünder wurk komt to sitten. It is him ek grif net itselde as syn bern yn it fortroude formidden oan- slach fine kinne of dat hja allegearre üt- swalkje moatte nei oare kontreijen. It is ek him hiel hwat wurdich as hjir, de sintra, de mooglikheden biede kinne om de bern oplieding en plak to jaen, soarg- je kinne foar de needsaeklike üntspan- ning, sport, formeits, fordivedaesje, koartom, dat de eigen kontrei libbens- mooglikheden biedt, dy’t oan de easken fan it moderne libben foldogge. -x-x-x- Sa hawwe wy hjir hiel hwat forlern yn de minne jierren tusken de beide oar- loggen. It Kantongerjocht, it registraesje- kantoar, Steensma, Fokke Oosterbaan, de Filantroop, de Witte’s timmerfabryk, de tichel- en stienfabriken, de skipshelling, ensfh. Nei de oarloch is it roer omgoaid. De needlottig^ spirael fan delgong waerd omheech bügd. Der kaem in frisse oan- pak en alles libbe op. Wy hiene de wyn mei en in wakkere kaptein op it skip. Yn de stêd seach men oan alle kanten de gefolgen. Hünderten nije huzen, in pear nije fabriken, nije skoallen, forbouwin- gen en modernisearing fan saken en win kels, nije initiativen yn de sport en ünt- spanning. Boalsert libbe wer op, der kaem wer bi- trouwen yn de takomst en it iene sukses fitere oan ta nije plannen. Mar al dit skoane en skoandere wurk sil net oan ’e gong bliuwe kinne as dizze streek net forlost wurdt fan de strukturele groun- oarsaek: it tokoart oan wurkgelegenheit. Hoe warber men yn en om it stêdhüs ek wêze mei, hoe aktyf de sakelju en de boargers harren ek toane, allinnich ien ding kin de stêd mar forlosse üt har driigjende needlot: nije yndustryen. Dat en dat allinnich bipaelt üs mooglikheden en makket de takomst fan üs en üs bern hjirre. Op ditselde stuit is men op it provinsje- hüs drok dwaende om mei’Minister Zijl stra de twadde fase yn de yndustriali- saesje fan it noarden ta to rieden. Foar de hiele Südwesthoeke is it dêrom nou in saek fan libben of dea om yn it plan fan de Minister opnommen to wurden. Dat de Minister by syn wurkbisiik dit gebiet net op it listke hie, is üs ünbigryphk en makket üs soarch jit greater. Wy fine it prachtich as de Spaenske ambassadeur üs moaije stêdhüs bisiket mar de need fan dizze kontrei hie hjir helte leaver Depu- tearre Steaten mei Minister Zijlstra hawn. Wy wolle net tusken wal en skip falie. Wy hearre derby to wezen as de yndustry-kearnen op ’e kaert setten wur- de. Der leit it libbensbilang fan dizze moaije, soune mienskip, dy’t nearne oars sa’n forlet fan hat as fan in groeiende wurkgelegenheit. Al it oare binne wy hjir wol treast, mar hjirfoar ha wy de help nedich fan hegere machten. Libben freget groei en de kaei fan dizze groei leit yn üs tiid yn de yndustriali- saesje. Mei de lanbou allinnich brokkelt üs bisteansbasis alle jierren óf en wurdt de Südwesthoeke in iepene woune yn in wolfarrend Nederlan. H. Schuil koning te Dokkum. Zaterdag vond te Dokkum de destijds afge laste le klas partij voor 24 uitgenodigde spelers plaats. De volgende acht parturen stonden op de lijst: 1. C. Wiersma, S. Faber, F. de, Vries. 2. J. Sijtsma, H. Seerden, G. Groen. 3. P. Schuil, Dr. Smedinga, J. Pander. 4. J. Stavinga, H Schuil, H. Zijlstra. 5. J. Meijer, A. Rinia, H. Bultje. 6. R. Hoekstra, C. Hoekstra, M. Santema. 7. J. v. Sinderen, P. de Haan, R. Kuiper. 8. K. Wassenaar, D. v. d. Berg, A. de Jong. Door betere 2e opslag won partuur 1 op 5- 4 6-0 van 2. Partuur 3, waarin vooral Drewes Smedinga een pracht partij speelde, gaf de latere winnaars schitterend partij. Op de stand 4-4 6-6 bezorgde Drewes met een hercules zijn partuur de leiding. Het werd 5 eersten gelijk, in het laatste eerst werd P. Schuil met twee buitenslagen de oorzaak van de nederlaag, op 5-5 6-4 plaatste Sta vinga een zitbal. Mede door prima opslag van Meijer, boekte zijn partuur een grote 6- 1 overwinning op Hoekstra c.s. Partuur 8 won op 5-2 6-6 toen P. de Haan de kaats niet passeerde. Op de tweede lijst kwamen 1-4 en 5-8. Partuur 1 ondervond wat een Stavinga in vorm betekent, na een spel voorsprong Albert Rinia koning op de Oldehovepartij. Zondag op de Oldehovepartij te Leeuwar den, waren 36 kaatsers uitgenodigd, de vol gende 12 parturen stonden op de lijst: 1. J. Galerna, Dr. Smedinga, W. Vlietstra. 2. P. Schuil, A. Rinia, S. Faber. 3. R. Hoekstra, Joh. Zijlstra, Chr. Oosten- brug. 4. F. de Vries, J. Venema, H. Bultje. 5. J. Faber, C. Hoekstra, R. Kuiper. 6. Sijtsma, Joh. Jansen, G. Groen. 7. K. Jansen, H. Schuil, T. Post. 8. E. Zijlstra, J. Buwalda, A. Veldkamp. 9. J. van Sinderen, H. Seerden, J. Tolsma. 10. M. van der Weerd, M. Santema, D. van der Zee. 11. K. Wassenaar, Sj. Tjeerdema, P. Pan der. 12. J. Stavinga, S. Olivier, Jac. Hoitsma. De eerste omloop bracht weinig spanning; geen der verliezers bracht het verder dan een spel; de afvallers waren de parturen 1, 4, 5, 7, 9 en 11. Op de tweede lijst kwamen dus: 2, 3, 6, 8, 10 en 12. Tot 3 eersten gelijk konden Hoekstra c.s. gelijke tred houden met hun tegenstanders die daarna zonder onderbreking de reste rende bordjes namen. Partuur 8 wist met goed spel een 5-3 voorsprong te nemen, kon toen echter het eind niet vinden, voor al Sijtsma wenste niet te capituleren, toch kwam de overwinning bij Zijlstra c.s. te recht toen Sijtsma op 5-5 6-0 het perk miste. Stavinga en zijn makkers waren niet opge wassen tegen Van der Weerd en zijn jon ge perkmakkers, ze bleven op de helft staan Op de derde lijst kwamen 2 en 8, terwijl 10 bleef staan. Zijlstra en Buwalda be stookten Faber achterin met hoge ballen, Vol,,V mo. riir/'C rrrnaz al nalixx, rtinn- 'e Sake flink van repliek, ook Rinia was ze werden bovendien een 5-2 Veel oud porselein en antiquiteiten wor den in de Friese zuidwesthoek de laatste jaren door kooplieden opgekocht. Alle oude meubelen, keef ten, stoelklokken enz. zijn vrijwel opgeruimd. Wat is reclasseren? Hoe komt het, dat er mensen zijn die in conflict komen met de maatschappij? Dat is een oude vraag, waar zeer veel over gedacht en geschreven is. Wanneer men alle antwoorden probeert samen te vatten, dan tonen die altijd twee facet ten. In de loop der tijden zijn er ge weest, die de diepste achtergronden van die conflictsituatie menen te moeten wij ten aan de gegevenheden, de kwalitei ten of misschien juist het gebrek daar aan, waarmee een mens in deze wereld komt. Wanneer een mens geboren wordt, is hij geen onbeschreven blad papier. Hij komt nooit als neutrale persoon in deze wereld, maar hij doet zijn intrede in het leven met een hoeveelheid van soms te genstrijdige neigingen en mogelijkheden of misschien van onmogelijkheden. Dat is de bekende aanlegtheorie. Aan de andere kant komt de mens in deze wereld nooit in een neutrale omge ving, want hij wordt ergens geboren in een concrete situatie. De plek waar men voor de eerste maal het leven ontmoet, waar het „zo zijn” van de wereld blijkt, waar men zich zijn levensbeelden ver werft, is allerminst neutraal. Er zijn er die zeggen, dat het juist deze ontmoeting met deze plek is, die tot gevolg kan hebben, dat de mens zozeer in een con- KERSTPAKKETTEN VOOR NIEUW-ZEELAND Postpakketten voor Nieuw Zeeland, waarvan het de bedoeling is dat zij de geadresseerden vóór Kerstmis bereiken, moeten, indien van de rechtstreekse ver zending over zee gebruik wordt gemaakt uiterlijk 25 september ter post worden bezorgt. In de finale tussen 4 en 8 waren Stavinga c.s. over alle linies sterker en wisten vlot een 5-0 voorsprong te nemen. Het uitzicht van een smadelijke 6-0 nederlaag prikkelde Wassenaar c.s. tot verzet, driemaal wist Wassenaar op 6-2 een bordje te veroveren, partuur 4 vond het toen echter welletjes en op 5-3 6-2 stelde Herman Zijlstra met een bovenslag de overwinning veilig. De uislag was: 1. J. Stavinga, H. Schuil, H. Zijlstra. 2. K. Wassenaar, D. v. Jong. 3. J. Meijer, A. Rinia, H. Bultje. 4. C. Wiersma, S. Faber, F. de Vries. De koningsprijs werd toegekend aan Hotze Schuil, niemand zou echter verbaasd zijn geweest, als deze in Poppingawier was te recht gekomen. A—>z— „Gemengd" kaatsen te Franeker. Ter gelegenheid van de Agrarische dagen te Franeker werd vrijdag j.l. in het Sternse Slotland een gecombineerde kaatspartij ge houden waarbij de parturen geformeerd werden door een dame en twee heren. Er werd door 16 parturen aan deelgenomen. De uitslag was: 1. Fr. Miedema-Wieringa, Franeker, K. Pekel en C. Meijer, Ried. 2. Efie Rodenhuis, Baard, D. Wijnla en W. v. d. Veer, Welsrijp. 3. Zus Wijmenga, Oude Bildtzijl, G. Ve nema en D. Nauta, Schalsum. 4. Sietske v. d. Pol, Herbaijum, J. Dijkstra en P. Poortstra, Tzum. In de Bogt van Guné werden de prijzen door burgemeester Dijkstra uitgereikt. Me vrouw Frieda Miedema-Wieringa ontving de koninginneprijs. LIBBEN FREGET GROEI It sil nou stadichoan eltsenien wol düd- lik wêze, dat der mei de trije Noardlike provinsjes hwat lang net yn oarder is. As in plechtich en ofiisieel stik, de Troanreue, der fan sprekt, dan is it grif gjin praetsje mear om ’e nocht, dat it I hoppe Swol mei de sosiael-ekonomyske situaesje net doocht. Dit gebiet is liker- nóch in tredde fan üs ian hwat de grea- te oangiet, mar it tal minsken, dat der in bistean fynt is al sakke oant in tsiende diel. It regear hat der de eagen foar iepen en is fan doel oan de fraechstikken fan it noarden bysündere oandacht to jaen. Wy meije dêr bliid en tankber foar wêze, mar it soe in raer forsin wurde as wy nou mar wachten oant Den Haech fan wegen komt. Om in dübele reden is dat foar dizze omkriten it gefal. Alderearst kin men witte, dat Den Haech üt him- seis in tige stadichwurkjend gefal is. Net foar neat is it sprekwurd bikend wur den: „Den Haech is traech”. Hoe greater in sintrale ynstansje is, hoe langer it duorret, dat der hwat ütkomt. De oantrün, dy’t hjirwei jown wurdt, sil net forslopje meije, hwant dan rekket it spul wer fan aeijen en komme der gjin piken. Neist de kolleezjes fan Deputear- re Steaten, dy’t der goed boppe-op sitte, neist de provinsiale parse, dy’t him net minder wart, sille de organisaesjes fan arbeiders, middenstanners en yndu- striëlen it fjür ünderhalde moatte. „Tink om it noarden” moat rounom heard wurde, ek yn politike formiddens, dy’t De iene mei in kou stelle en de oare mei net oer de hikke sjen. J van dergeschikt gemaakt is wij de wetsovertreder mogen straffen? Als men ziet in welke omstandigheden deze mens opgegroeid is, heeft men dan nog het recht om hem te straffen? Ja, want de ergste liefdeloosheid die een mens tegenover de ander ten toon kan spreiden bestaat hierin, dat hij bij voor baat geneigd is de ander de verantwoor- door dit leven gaat. Gelukkig is het niet zo, dat mensen, die lichamelijk met slechte kansen op de wereld komen, als het ware voorbestemd zouden zijn om te mislukken in het leven. Maar daar in wezen lichamelijke tekorten, wanneer ze door het milieu óf genegeerd worden óf wanneer er veel te veel aandacht aan be steed wordt, een mens in de verlaten heid kunnen drijven, liggen daar moge lijkheden voor een a-sociaal, eventueel anti-sociaal levensgedrag. Een ander facet van ons menselijk be staan is, dat wij rationele wezens zijn. In dit wereldbeeld worden aan de mens van vandaag hoge intellectuele eisen ge steld. Het aantal kinderen wat op school leermoeilijkheden vertoont, wordt gro ter. Het is niet te verwonderen, dat men onder criminelen verstandelijk zwakbe gaafde mensen aantreft. Zij werden in de conflictsituatie gedreven, omdat zij moesten beantwoorden aan eisen waar tegen zij verstandelijk niet opgewassen waren. Ook dit kan leiden tot gevoelens van minderwaardigheid en eenzaamheid en tot de uiterlijke verschijningsvorm daarvan, n.l. wangedrag. Er komen mensen ter wereld, die psy chisch gestoord zijn. Velen van hen lij den aan een grote mate van gevoelsar moede en zijn niet in staat om in hun leven waarachtige gevoelsrelaties tot hun medemensen op te bouwen. En door hun eenzaamheid komén deze mensen tot al lerlei vormen van afwijkend gedrag. Het is vaak zo: hoe eenzamer een mens is, des te meer zal hij geneigd zijn ervoor te zorgen dat men zich met hem bezig móet houden. Maar, zoals gezegd, wij beginnen ons leven ook ergens in de wereld. In de ontmoeting met dit ergens kan het zijn, dat we ons ook verlaten gaan voelen. Nemen wij de levensgeschiedenissen, zoals die zijn neergelegd in de dossiers van criminelen, voor ons, dan lezen we daarin vaak dat er in de familie krank zinnigheid voorkwam, epilepsie, dron kenschap. Of we lezen dat deze mens in zijn leven nooit enigerlei vorm van emo tionele geborgenheid heeft gekend. Een „thuis” hebben velen nooit gekend. Het is voor iemand die reclasseert nood zakelijk dat hij om te beginnen één ding aanvaardt, namelijk dat in onze samen leving het belang van de enkeling on dergeschikt gemaakt is aan dat van de gemeenschap. Maar betekent dit ook, dat aanvankelijk met succes maar al gauw dien- jachtig op dreef goed gesteund door Piet Schuil. Na voorsprong lanceerde Zijlstra c.s. echter een heftig tegenoffensief waardoor ze in liepen tot 4-5, op 4-5 6-6 miste Buwalda echter het perk. De finale ging dus tussen de parturen 2 en 10, de jonge perkmakkers van Van der ZZA-Z^Z A Z-. '-zdzA <V VA •>zz Zv, <A'. «,..ZZZ. *St4^-AVZ«M> ZZA^Z' ij ,z V.fe, V ZZ.-ZZ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1