FRANKRIJK ZIT MET HET AFRIKAANSE VRAAGSTUK IN DE KNOOP De komende Voetbal wedstrijden Buitenlands Overzicht Vorming van Algerijnse regering in balling schap van invloed op de stemming Het Kremlin en Peking maken het erg bont Het weer in onze omgeving Annette de la Beij zingt te Bolsward Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Fa. Eringa van Sneek bracht welverzorgde modeshow Kindje verdronken - -:w VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 54e JAARGANG No. 75 deze MAAR DE DIRECTEUR WAS ER NIET Verschijnt ÖINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen duhbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week september 1933 Toegelaten tot de Rijkslandbouwwinter- school te Leeuwarden: A. Bokma te Wommels, H. Hofstra te Lutkewierum, K. Meeksma te Witmarsum. In en een schijnt t van de open scholen van Oosterend en Bolswards Nieuwsblad Gouden oorijzers worden tegen hoge waarde ingekocht door H. IJ. Kramer, Grote Markt 11, Bolsward. Mannen en vrouwen, die in Engeland een campagne voeren te: Soper (geheel links) zitten hier voor de hekken van de hooft In mopshoun kin wol in hynder opfrette mar hy moat de tiid ha. „gedurfd” de nieuwe mode wel is, al werden er wel een paar „ütwrydske” mo dellen getoond, maar meer om te laten zien, welke rijke collectie de firma bezit in modieuze en „beschaafde” kleding. „Beschaafd” omdat alle buitensporighe den waren t' en zinvolle aanleiding van deze show ook de de jaren nog 1 der achter de i De show was Visser de Vries van Zurich heeft in drie dagen tijds op het Ijsselmeer niet min der dan 15.000 pond paling gevangen. De prijs is nog vrij hoog nl. 30 cent per pond. 40-jarig bestaan muziekkorps „Vooruit” te Hindeloopen, dat werd opgericht met 16 leden. Op de diverse concoursen heeft „Vooruit” geen bijzondere lauweren kunnen oogsten, hoewel het steeds nog vol goede moed is. Plechtige openstelling dijk. Voorstel tot het opheffen bare lagere Lutkewierum. van de Afsluit- egen de atoombewapening, onder leiding van dr. Donald 'dingang van het onderzoekcentrum voor atoombewa pening té Aldermaston in het graafschap Berkshire. Op de omheining hebben zij spandoeken bevestigd, waarop te lezen staat, dat zij de directeur, Sir William Penny, wensen te spreken. Dat verzoek werd gedaan nadat supporters van de campagne negen weken buiten de hekken hadden gepost met spandoeken. De directeur bleek evenwel niet aanwezig te zijn Het concert door het Frysk Orkest op dinsdag 30 september a.s. te Bolsward belooft een belangrijke gebeurtenis te worden voor allen, die in onze stad en omgeving de muziek een goed hart toe dragen. Op dit concert, gegeven onder auspiciën van het BIC, zullen namelijk twee be kende stralende meesterwerken van Mo zart ten gehore worden gebracht, waar van één door de soliste, de sopraan Annette de la Bije, wier foto U hierbij ziet. Ook de beide zg. boekwerken, dus aan begin en eind van het concert, zijn de moeite van het beluisteren waard: de sprankelende muzikaliteit van Barsanti’s Concerto Grosso en Brahm’s Derde Sym fonie met haar sonore, ernstige melo dieën. Het optreden van de gevierde zangeres belooft echter het hoogtepunt te wor den. Zij, die haar via radio of televisie al vaak hebben beluisterd, zullen geen nadere introductie meer nodig hebben en deze gave stem nu ook graag eens „in natura” willen beluisteren. Wat het Frysk Orkest betreft, elk sei zoen is het weerzien met ons geweste lijke symfonische ensemble weer een vreugde, omdat het onder de vaardige leiding van Alfred Salten er in slaagt, elk jaar weer een hoger peil van musi ceren te bereiken. Dit laatste doet de vrienden van de symfonische muziek, die er gelukkig steeds méér komen, reikhalzend uitzien naar het concert van dinsdagavond a.s. Woensdag heeft voor een talrijk en ge ïnteresseerd publiek fa. Eringa van Sneek in de grote Doelezaal een welverzorgde show gegeven van de dames-naj aars mode. Er werd de nadruk op gelegd, dat September wel warm maar niet droog. Een vergelijking van de temperatuur in de drie zomermaanden juni, juli en au gustus met die van de eerste twintig dagen van september valt zeer gunstig uit voor de herfstmaand. De gemiddelde maximumtemperatuur, dus de gemiddel de temperatuur in de middag, bedroeg over de drie zomermaanden rondom Bolsward 19,8 gr. tegen 19,9 gr. nor maal. Het overeenkomstige cijfer voor de eerste twintig septemberdagen is 21,2 gr. tegen 17,9 gr. normaal. Verleden jaar was de temperatuur over hetzelfde sep- tembertijdvak 16,7 gr. Het aantal zo merse dagen (dagen waarop het warmer dan 25 gr. wordt) bedroeg in de huidige maand drie tegen één normaal. Van de negen zomerse dagen die er tot nog toe vanaf 1 mei j.l. zijn geweest heeft sep tember dus een derde deel voor zijn re kening genomen. Uit jarenlange waar nemingen is gebleken dat we Te Parijs zit men natuurlijk met het Algerijnse en trouwens het gehele Afrikaanse vraagstuk in de knoop. Frans Guinea en Frans Nigeria schijnen ook tegen de nieuwe grondwet te willen stemmen en de Gaulle schijnt als dat het geval blijkt trouw aan zijn woord te wil len blijven en deze landen vrij te willen laten, doch ze dan ook op generlei wijze economische bijstand meer te willen ver lenen, waardoor als andere Westelijke landen niet bijspringen de mogelijkheid openligt dat het communistisch blok zijn beruchte bijstand aan die landen gaat verlenen. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Alhoewel in de zaterdagmiddagcompe- titie nog maar 2 wedstrijden gespeeld zijn, toch zijn de diverse uitslagen van dien aard, dat we nu reeds een scheiding kunnen maken. Zo zullen D.O.G. en Hee- renveense Boys zeer waarschijnlijk dit seizoen de grote kandidaten voor de titel worden met misschien Bolswardia en Y.V.C. als outsiders, terwijl in de on derste regionen Woudsend weer geducht voor de rode lantaarn zal moeten oppas sen. Workum 2 heeft trouwens ook wel eens een betere start gehad, de eerste wed strijd werd, met 7-2 tegen D.O.G. verlo ren en het 3-3 gelijk spel van zaterdag j.l. tegen debutant Oeverzwaluwen, van laatstgenoemde een zeer goede prestatie, wijst nu juist niet op grote kracht. De Workumers zullen dan ook uit een heel ander vaatje moeten tappen, willen zij dit seizoen een goed plaatsje op de rang lijst innemen. Ook het pad van Oever zwaluwen kan wel eens niet over rozen gaan. De Koudumers zullen er hard voor moeten vechten. De komende zaterdag heeft Bolswardia een thuiswedstrijd tegen Workum 2. Dit kan voor de thuisclub, als zij op hun tellen passen, de 3® zege in successie worden. We hebben n.l. zo’n idee, dat door het weer meespelen van Bouwhuis de groen-witte ploeg niet alleen sterker is geworden, maar er ook moreel op vooruit is gegaan en alhoewel Workum 2 stellig alles op alles zal zetten om hier per het er hier niet om ging te tonen, hoe de 1ste zege tot een feit te maken, ge- Op een onbewaakt ogenblik geraakte het 6-jarige zoontje Dirk van de familie Eijer van het Oord je ter hoogte van het Badhuis met zijn autoped te water. Merk waardigerwijs werd dit ongeval door nie mand tijdig opgemerkt. Het zoontje van de heer A. Couperus, kleermaker op de Kade, waarschuwde echter zijn vader. Deze begaf zich met de heer F. v. d. Veen, assistent van dierenarts Postma, direct te water. Het mocht aan laatstge noemde gelukken het knaapje weer op het droge te brengen. Het kind had toen naar schatting reeds een zevental minu ten in het water gelegen en de levens geesten waren toen reeds geweken. Men heeft nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht helaas niet baten. Het medeleven met het zo zwaar getrof fen gezin, waarvan de vader reeds ge ruime tijd ziek is en dat reeds eerder twee (van de 10) kinderen verloor, is algemeen. Dat hebben tot nu de Ver. Arabische Republieken thans vaster in handen van Nasser door een meer gecentrali seerde regering en de meeste andere landen van de Arabische Liga gedaan, ook Marokko en Tunesië. Dat is belang rijk voor de verhouding van beide laatst genoemde landen tot Frankrijk dat er militaire bases heeft en beide landen nog financieel en economisch bij staat. Of het bewind de Gaulle, dat gedreigd heeft de betrekkingen te verbreken met elk land dat de Vrije Algerijnse regering er kent, dit ook zal doen met Marokko en Tunesië is terwijl wij dit schrijven nog De vorming door de Algerijnse rebellen van een Algerijnse regering in ballingschap met zetel Kairo, kan voor Parijs geen verrassing ge weest zijn. Reeds lang hebben daarover geruchten gelopen en het was duidelijk dat' als het zo ver zou komen, het nu moest zijn omdat zondag 28 september de volksstemming in Frankrijk en overzeese gebiedén zal plaats hebben en de vorming van een rebellenregering de Algerijnen kan aanmoedigen „neen” te stemmen. En er zullen des te meer „neen”-stemmen zijn naarmate meer regeringen het rebellenbewind erkennen. jaar veertien zomerse dagen mogen re kenen, we kwamen er dus vijf tekort. Mei bracht dit jaar geen enkele zomerse dag tegen één normaal, juni twee tegen normaal drie, juli slechts één tegen ge- wooniijk vijf en augustus drie terwijl het er vier hadden moeten zijn. Ook de zon heeft weer iets goedge maakt, het tekort van 78 zonne-uren dat er gedurende juni, juli en augustus was ontstaan is al gedeeltelijk weer inge haald. Tot 20 september registreerde „De Bilt” 115 uren zon in deze maand, verleden jaar waren dat er tot dezelfde datum 73 uren en als normaal geldt voor dit tijdvak 98 uren. Als de laatste septemberdagen nu niet als koud en somber behoeven te worden gekarakteriseerd maakt de huidige maand een kans om in de rij van zonnige en warme herfstmaanden van deze eeuw, in de voorste gelederen te komen. De warmste septembermaand van eeuw is die van 1949 met een gemid delde maximumtemperatuur van 22 gr. in Joure. De zonnigste herfstmaand van af 1900 is wel september 1928 toen in Groningen 213 uren zon werden waar genomen. September 1907 is de droog ste herfstmaand van deze eeuw, in Mak- kum viel toen slechts 12 mm. Ditmaal zullen we van een natte september moe ten spreken. Op 20 september was er op vele stations al 10 tot 20 mm meer ge vallen dan de normale hoeveelheid die 70 mm bedraagt. Vooral het westen en het noorden van Friesland liggen nu onder de drup. Hoeveelheden als die jeze maanJ vie- j i nu wel niet algemeen voorkomen, daarvoor was 1957 ook de natste herfst- deze eeuw. i van 15 tot 22 september. Temperatuur: hoogste 20,3 gr. (24,3), 19 september. Neerslag 26,7 geschaafde” kleding. afgeschaafd en het eigenlijke bleef, zodat kleding naar komen- kan worden gedragen zon- mode te zijn geraakt. zeer gevarieerd. Zowel mantels, pakjes, jumpers, overgooiers, rokjes, blouses als regenkleding werden getoond en dit niet alleen in de normale, maar ook in de grotere maten. Zelfs de kinderkleding ontbrak niet en de rij werd gesloten met enige charmante bruidstoi- letten. Wat ons vooral op deze show opviel was de ruime keuze in moderne modetinten en nieuwe passende kleurcombinaties als bijv, wijnrot 1 met zwart, beige met bleu. Het (olijf) groen keert langzaam maar zeker terug, terwijl met lila en paars 'aparte accenten werden gegeven. Garne ringen met persianer bont kwamen veel vuldig voor. Bij de mantels vindt men de garnering vooral op de rug of aan de zijkanten. Veel moderne mantels dragen een practische sluiting door veel kno pen. De ceintuur zit laag, soms geredu ceerd tot enkele decimeters en nauwe lijks iets hoger dan de knieholte. De tail le vindt men bij de hypermoderne mo dellen trouwens ook wel weer hoger. De ruitjes en ruiten worden weer favoriet, maar blijven zacht van tint. In rokken is veel variatie. Eindelijk laat de mode de vrouw nu zelf baas. Naar eigen smaak mag de rok zowel nauw als wijd, lang of kort worden gedragen. Angora-achtige alpinomutsen kunnen het hoofd sieren, vooral bij jonge dames, die nog niet de (hoge) hoeden durven dragen. De swagger blijft zijn positie behouden. Knopen op de rug geven een pittig ac cent aan. Bij de gewone mantels is de ontwerper veelal nog geïnspireerd op ’t zakmodel. In ieder geval zijn ze van bo ven wijd, van onderen toelopend. Bij de fantasiestoffen, waarvan we prach tige voorbeelden zagen, passen vrijwel alle moderne tinten. Vooral enige En gelse en Duitse modellen kregen een warm applaus. Bij alle kleding geldt vrijwel een wijde hals, terwijl plooien op de rug, die laag doorlopen ook veelvuldig voorkomen. Ook de befaamde drie-kwart modellen handhaven zich, de anthracietkleur maakt plaats voor vrolijke tinten, de terlenka- rokken blijven aan de markt, de lange meisjesbroeken hebben nauwe pijpen. Dit zijn zo enkele notities van veel moois dat werd getoond. Bij het bont viel voor al een zeehond jasje zeer in de smaak. De kleding en de hoeden waren van fa. Eringa. Ook andere Sneker firma’s werk ten aan deze show mee. De tassen wa ren van firma Wielinga, de tapijten van H. Brenninkmeijer Zonen. Jan Eringa verzorgde op verdienstelijke wijze de piano-muziek. onbekend. De verbreking der banden zou tengevolge hebben dat alle Franse militaire bases in die landen zouden moe ten worden opgegeven en of Parijs dat zint is nog de vraag. De bezorgdheid over wat er Fier gebeurt is ook niet gering bij de Amerikanen, die elke verslechtering in de betrekkin gen tussen de landen aan de Noord-Afri- kaanse kust en de Westelijke naties be treuren omdat dit de Westelijke militaire positie afbreuk doet. Zij hebben zelf trouwens in Marokko ook al concessies moeten doen en beloven dat zij geleide lijk hun bases daar zullen opgeven. Dit was tegen de zin van de extremistische nationalistische partijen in Marokko die onmiddellijke ontruiming hadden ge wild. De positie van deze groeperingen wordt trouwens in Marokko steeds ster ker en dat zal daar en ook in Tunesië nog wel meer het geval worden door de oprichting van de Vrije Algerijnse rege ring, die een sterke radicale inslag heeft; dat bewind moge dan gericht zijn tegen Frankrijk, het zal allicht ook de Tune- siërs en Marokkanen meeslepen in een ultra-nationalistische, anti-Westerse stro ming. Het benauwende is dat de rege ringen dezer beide landen, die tot de Arabische Liga toetraden om er een ma tigende, en zelfs misschien min of meer pro-Westerse invloed uit te oefenen, thans wel eens gedwongen zouden kun nen worden tot een geheel andere koers. Wegens omstandigheden te koop een complete vogelflapperij. R. Laansma, mo lenaar o.d. Lollum. Het Kremlin en Peking hebben het echter in de laatste dagen van de vorige week zo bont gemaakt met de Quemoy en Formosa-kwestie dat het IFesten huiverig zal zijn ook maar te denken aan enigerlei vorm van ontwapening. het gesprek tussen de Amerikaanse Chinese ambassadeurs in Polen over regeling van de Quemoy-kwestie t van Amerikaanse zijde het voor stel geopperd te zijn de vijandelijkheden in de straat van Formosa stop te zet ten in ruil waarvoor de mogelijkheid van neutralisatie van de Quemoy en Matsoegroepen zou kunnen worden over wogen. De Chinezen hebben dit voorstel botweg verworpen; zij hadden geen be hoefte aan een staking der vijandelijk heden en hadden er al het bloed, dat nodig was voor over om niet alleen deze eilanden maar ook Formosa in bezit te krijgen. Deze uitlating tekent zowel de minachting welke Peking heeft voor het Maar Algerië kan de Gaulle niet zo maar loslaten, het zou waarschijnlijk een te harde slag voor het Franse volk zijn; hij heeft trouwens zelf erkend dat hij op het ogenblik geen oplossing voor Alge rië weet en dat speelt de militaire kliek in Algerië en het moederland in de kaart die ten koste van alles Algerië wil vast houden en, teleurgesteld in de Gaulle, ook in Frankrijk maar het liefst een fas cistisch bewind zou willen invoeren, daartoe ook aangemoedigd door de ter reur welke de Algerijnse rebellen op Franse bodem voeren, en waarvan Sous- telle, de overigens weinig sympathieke minister van voorlichting in het Franse kabinet, bijna het slachtoffer werd. We geloven graag dat de Gaulle a.s. zondag bij het referendum in het moe derland een flinke meerderheid zal krij gen, maar speciaal ten opzichte van de Franse overzeese gebieden rijst de vraag: „Wat dan?” Het ziet er met elkaar nogal somber uit en het lijkt er veel op dat tenslotte de vroegere gekoloniseerde ge bieden alle in een anti-Westelijke stro ming zullen worden opgenomen. Plan nen om door een grootse en onbaatzuch tige poging tot economische bijstand aan onderontwikkelde gebieden dat te voor komen schijnen al min of meer te laat en zullen ’t zeker zijn als deze gebonden worden aan het denkbeeld de middelen voor deze plannen te zoeken door een besparing op de defensie-begrotingen. Zowel van Westelijke als Oostelijke zijde is zo’n idee geopperd, maar de toestand in de wereld lijkt er niet naar dat men tot die bezuiniging thans zal kunnen ko men. De Russen zullen een dergelijk plan intussen wel ter sprake brengen in de thans bijeen zijnde algemene verga dering der Ver. Naties, zoals ze meer propagandavoorstellen voor deze verga dering in hun mars hebben. Maar ze hebben nauwelijks schijn van kans on danks het feit dat ze steun van de neu- tralistische landen en Arabische Liga ge nieten, welke laatste geprikkeld is door het feit, dat Malik, de huidige minister van buitenlandse zaken van Libanon, die echter bij de oppositie in zijn eigen land niet aanvaardbaar is, met steun van het Westen tot voorzitter van de Assemblee is gekozen. leven van zijn eigen enorme bevolking, als de gevaren welk van deze zijde op de duur voor het Westen gaan drei gen. De Russen deden er nog een schep je op door een zeer scherpe nota tot Washington te richten, waarin ze na te hebben verklaard dat een aanval op com munistisch China gelijk zou staan met een aanval op de Sovjetunie zelf, eisten dat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa zouden worden teruggetrokken; indien dat niet vrijwil lig gebeurde zou China zich genoodzaakt zien de „indringers” uit dit Chinese ge bied te verjagen. De nota van Chroesjtsjew bevatte nog tal van beschuldigingen jegens de Ver. Sta ten en presidént Eisenhower heeft het enige besluit genomen dat onder de ge geven omstandigheden mogelijk was, hij heeft de nota onaanvaardbaar genoemd en op het Kremlin terug doen bezorgen. Men moge dan betreuren dat Washing ton zich in deze situatie om de Quemoy- groep heeft gewerkt, een kwestie die trouwens een geheel ander gezicht krijgt nu de Chinezen en Rusland ook maar meteen Formosa opeisen, waarmee het gevaar voor een communistische over stroming van geheel Azië acuut zou wor den, in deze past het alle landen van het Westen één front met de grote bondge noot te maken. Moskou en Peking zijn weer eens bezig de eenheid van het Westen op de proef te stellen en te peilen hoe ver ze kunnen gaan met hun chantage. Waarschijnlijk pogen ze met hun dreigementen ook Rood China een plaats in de Ver. Naties te verschaffen, een taktiek welke echter nog niet veel heeft opgeleverd daar de commissie voor ’t samenstellen der agen da voor de assemblee bij meerderheid van stemmen besloten heeft het debat over deze toelating een jaar uit te stel len. Nu is een beroep op de assemblee zelf door Rusland c.s. gedaan; of dat succes heeft gehad is thans nog niet be kend. Overigens heeft de grote mond van Chroesjtsjew ook te maken met zijn eigen positie in het Kremlin; door zijn aanvankelijke lauwe houding tegenover de Chinese bondgenoot, had hij de stali nisten in zijn eigen land argumenten ge geven om hem van zijn leiderschap te verwijderen. Na zijn bezoek aan Peking, waar men hem de Chinese ontevreden heid niet onduidelijk heeft laten merken, J>eeft hij kennelijk besloten door dik en aun met Rood China samen te gaan. De Amerikaanse regering heeft bij het af wijzen van de bovenbedoelde nota ook gewezen op het Russische militaire des potisme, dat zijn Europese buren in een ijzeren greep gevangen houdt. Honga rije is er een voorbeeld van; daar heb ben de vazallen van het Kremlin op nieuw een aantal belangrijke figuren, die een aandeel hadden in de Hongaarse vrijheidsstrijd van 1956 tot zware straf fen veroordeeld. De Hongaarse kwestie staat trouwens ook op de agenda van deze algemene vergadering der Ver. Na ties. welke verleden jaar in len (130 tot 160 mm) zullen -Igerr.. september maand van Waarnemingen T. laagste 9,1 gr. (8,8) beide op vrijdag 19 september. Neerslag 26,7 mm (44,0). Tussen haakjes de overeenkomstige waar den in de week van 8 tot en met 14 september. .^.1 i o J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1