I DE FRIESE DRANKSTRIJD IN DE VORIGE EEUW GROENE KRUIS BOLSWARD J üs hjoed p p to sizzen Grondabonnement Fan de Martinytoer 149 bij Tj. de J. Onthoudersbeweging kreeg hier Fries- nationaal karakter STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong’s Nieuwsblad Van de Friese kaatsvelden telefoon duurder Gouden filmpjes DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 Bolswards Nieuwsblad 54e JAARGANG No. 76 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo f 0,75 (vijf 1550 2595 (3064) (360) 89 leden in het ver- Verder werd geassisteerd bij de door het 1. 2. 3. DE WEI NEI IN NIJ EVENWICHT soasiale rjocht >it dt ruggekeerd. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbeJ tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Fries-Nationale inslag'. Spoedig krijgt de drankbestrijding in Friesland hoe kan het ook anders een Fries-nationale inslag. De leiders van de Friese beweging, die vóór alles het welzijn van het Friese volk willen zoe ken, beginnen het matigheidsidee naar voren te brengen in de volkstaal, in het Fries dus, omdat zij zich er van bewust zijn, zó het Friese hart het beste te kunnen treffen. Zo schrijft G. Tiemersma in 1854 een in het Fries gestelde brochure en betoogt A. P. Meeter te Arum (o.a. schrijver van een leesboek over Friesland) in „Het af- frije dagen, op ’e tafel, dersgedachte veel meer veld won bij de niet-kerkelijk georiënteerden en vrijzin nigen dan bij de meer streng Calvinis tische Friezen. Het zou nog jaren du ren, voordat de laatsten het toneel als culturele uitingsvorm konden waarde ren. Rond de eeuwwisseling was toneel voor de orthodox Hervormden en Gere formeerden nog taboe. Misschien komt ’t mede daardoor, dat de onthoudersge- daöhte in deze kringen slechts schoor voetend veld won. Conclusie. Uit bovenstaande samenvatting blijkt, dat in de vorige eeuw de drankbestrij ding in Friesland een geheel eigen stem pel droeg en wellicht juist daardoor vat kreeg op de bevolking. Het is wel voor gekomen, dat het aantal georganiseerde drankbestrijders in Friesland, dat in overig Nederland evenaardde of zelfs overtrof. Dat spreekt boekdelen. samen In totaal bedroegen de baden dus M. VAN DER WEERD- KONING TE ST. JACOB Abonnementsprij» f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 (9298) (2430) As de greaten mei dy dien ha, dan kenne se dy net mear. Arbeidersbeweging. Spoedig kreeg de drankbestrijding een krachtige stimulans door de opkomst der arbeidersbeweging. De eenheid inzake ’t Fries-nationale, sociale- en anti-alcoho- listische beginsel krijgt in 1876 een spreekbuis in het Friesch Volksblad on der redactie van de blinde schoolmees ter Oebele Stellingwerf, die met behulp van zijn vrouw Geertrulda Jentink, do- mineesdochter van Nijland bij Bolsward, veel heeft gedaan voor de Friese ont- houdersbeweging. Zij kreeg zelfs zitting in het hoofdbe stuur van de Ned. Vereniging en in tal van plaatsen heeft zij voor de drankbe strijding gepleit. Als armbezoekster te Leeuwarden had zij de 'ellende gezien, die 't drankmisbruik in tal van gezin nen gebracht had. Zij was het ook, die Tolstoy’s novelle „De eerste jeneversto ker” in het Fries vertaalde. Van F. Domela Nieuwenhuis is de uit spraak: „Drinkende arbeiders denken niet, denkende arbeiders drinken niet”, tot een gevleugeld woord geworden. Het kwam zelfs zover, dat men op tal van plaatsen in Friesland afschaffer we zen moest om lid te kunnen worden van de Bond voor Algemeen Kiesrecht. Tegen het kwaad. Het lichaam, dat een dam trachtte op te werpen tegen de drankvloed, was de kerk. In tientallen boetepredikaties werd tegen de drankduivel van leer getrok ken en welhaast elke bladzijde uit de kerkelijke acten van die dagen getuigt van tuchtgevallen inzake dronkenschap. De wel wat wettische en puriteinse in slag van het Calvinisme werkte in Friesland lang na. Men waarschuwde bestrafte en tuchtigde, maar tastte het kwaad niet in de wortel aan. Het Patriottisme met zijn vrijheidsbe ginsel brak echter hier en daar radicaal met de drinkgewoonte. Al is de carmag nole rond de vrijheidsboom wel gedanst met een glas jenever in de hand, menige burger-sociëteit bepaalde destijds in haar reglement, dat haar vergaderingen drankvrij zouden zijn. De bekende Maat- schapij tot Nut van het Algemeen (in Friesland onder Menniste, d.i. Doops gezinde invloed) opende aan de morgen stond van de vorige eeuw reeds de strijd tegen het drankmisbruik door de uitgave van het „Morgenklokje” en het „Ge meenzaam buurpraatje tussen Dieuwer- tje en Grietje” (1804). Een der eersten, die in Friesland het blauwe vaandel tegen koning Alcohol ontrolde, was dr. Pel te Drachten, die Misbruik, ook in Friesland. In het midden van de vorige eeuw was het drankgebruik (en daardoor helaas ook het misbruik) in Friesland vrij al gemeen. Het was bij de burgerij van hoog tot laag gewoonte geworden bij vrijwel iedere gelegenheid een glaasje te schenken: zowel bij geboorte (boerenjon gens op brandewijn), bij bezoek, op ver jaardagen, bij het betalen van een reke ning, het slachten van een varken, het bouwen van een huis, des zaterdags avonds, ’s zondagsmorgens na kerktijd en zelfs bij begrafenissen. Aan het einde van de vorige eeuw spreekt het drankmisbruik in Friesland uit de volgende cijfers: Op een bevolking van 336.000 een aantal scholen van 464 en een aantal drankvergunningen van 1874, m. a. w. naast iedere school ston den er vier herbergen. Voor het onder wijs werd nog geen miljoen gulden be taald, voor sterke drank ruim 4 miljoen neergeteld of per hoofd omgerekend ruim f3.voor het onderwijs, tegen ruim f 12.voor de drank. Interessante gegevens over de toestand in Friesland vindt men hieromtrent in de in 1805 verschenen brochure „Fries land en de jenever”. Door het zeldzaam zachte najaarsweer ieu, wie yn maetskiplike zijn hier en daar ooievaars, die reeds lang vertrokken waren op hun nesten te- Begin der organisatie. Spoedig staan wij bij de wieg der eer ste drankbestrijdersorganisatie. In 1842 wordt de bekende „Nederlandsche Ver eniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken” opgericht (door Dr. W. Egeling en Mr. Heemskerk) een neu trale organisatie, die eerst veel later zou gevolgd worden door meer confessionele zusterverenigingen. Spoedig telt Friesland veel leden, vooral onder de arbeidersklasse. In 1845 schenkt een Leeuwarder pianofabriek bij voor komende gelegenheden al geen borrel meer, te Workum bestrijdt de tabaks- kerver Troste „het Nieuwjaarszuipen” met het uitgeven van „bonnen”. Het zijn hoopvolle symptomen. Helaas, in de cholera-epidemie van 1849 zoekt het Friese volk haar heil weer in de drank, dat als een probaat middel wordt aanbevolen tegen deze „zwarte dood”. Traditie getrouw hield de Vereniging van kaatsers als sluistuk van het kaats- seizoen zondag te St. Jacob haar jaar lijkse ledenwedstrijd, die werd begun stigd door mooi weer. Er stonden maar liefst 32 parturen op de lijst, 's Morgens half tien werd reeds begonnen, zodat de wedstrijd mooi op tijd, om half zes, was beëindigd. De voorzitter van de vereniging, Mein dert van der Weerd, wist niet alleen met S. Vis en H. Gjaltema beslag te leggen op de eerste prijs, maar door zijn prima opslag werd hij verdiend tot koning uit geroepen. Vrij gemakkelijk kwamen ze de eerste drie ronden door, door reap. K. Wassenaar, H. Schuil, P. Tuinman, daarna H. Zijlstra, M. de Boer, W. de Haan en vervolgens J. van der Zee, P. Kamminga en J. Pander te verslaan. Op de vier stuitten ze echter op krach tig verzet van S. Bouwma, Fr. Helfrich en D. Rienstra, die er zelfs in slaagden een 4-2 voorsprong te nemen. Sikke Bouwma kreeg toen echter een onwisse bui, die door v. d. Weerd c.s. werd aan gegrepen de overwinning veilig te stel len. In de finale ontmoetten ze K. Timmer mans, J. van Sinderen en R. Kuiper, die op een wonderbaarlijke wijze de finale hadden bereikt. In de eerste omloop moesten ze een 1-4 achterstand wegwerken; later wisten ze zelfs een 0-5 achterstand in winst om te zetten. Deze partijen hadden blijkbaar te veel van hun krachten gevergd. Ze waren niet meer in staat van der Weerd c.s. (1970) 12857 (13698) De Zusters brachten: 296 bezoeken 166 bezoeken handicapten. aan aan aan 10 leden in het be de geestelijke volksge- en aan 74 bezoeken 133 bezoeken 81 bezoeken lang van zondheid, 4940 bezoeken dere wijkwerk. 290 2885 (3424) schaffingsgenootschap getoetst aan het volmaakte gebed”, dat de afschaffing niet in strijd is met de Friese vrijheid, niet onredelijk, noch onzedelijk. De bekende Friese volksdichter Waling Dijkstra gebruikt zelfs het Bildtse dia- lekt om het drankkwaad aan de kaak te stellen, n.l. in „Gesprek fen 2 erbaijers over ’t jeneverzupen” (1855) en later in 1862 in „Mot er jenever by ’t kooldor- sen?” Talrijk zijn de bijdragen in de Friese tijdschriften van die dagen, die handelen over het drankmisbruik. In 1857 gaf S. Feddema, ambtenaar ter provinciale griffie, een statistiek van het drankge bruik in Friesland uit. Het blijkt dan, dat er in dit jaar al een Fries hoofdbe stuur is met 7 afdelingen en 33 corres pondentschappen, wel een teken, hoe de beweging de wind in de zeilen had. in 1832 reeds 'n „matigheidsvereniging” oprichtte, onder invloed van een derge lijke beweging in Engeland. Dat deze Drachtster actie veel spotternij had te verduren, blijkt b.v. zonneklaar uit „De rimen en teltsjes”, die prachtige spiegel van Frieslands volksleven, die thans weer wordt herdrukt. en de beno- wijkverpleeg- jers van het Ge- enige vertegenwoordi- DREWES SMEDINGA KONING TE MANTGUM Zaterdag vond als laatste officiële kaats- partij van de K.N.K.B. in Mantgum de grote d.e.l.partij plaats, algemeen be kend. als de „kleine P.C.” Hier bekampten elkaar alle prominente d.e.l.kaatsers plus vele bekende tweede klassers voor het laatst om de fraaie luxe voorwerpen en niet in het minst om de eer, juist deze partij te winnen. De sympathieke Harlinger Drewes Sme- dinga onderstreepte hier nog eens de prima vorm, welke hij gedurende het gehele seizoen heeft gedemonstreerd. In de finale gunde hij met zijn plaatsge noot K. Knol en de Huizumer K. van Sloten het voor de meesten favoriete partuur Fr. Haanstra, S. van der Zee en A. de Jong niet één bordje. Laatst genoemd partuur, hoewel samengesteld uit drie beste kaatsers, vormde echter geen eenheid. In de strijd om de prijzen had dit par tuur al de grootste moeite, om via een 1-4 en 3-4 achterstand, op het nippertje te winnen op de stand 5-5 6-4 van S. Faber, KI. Riemersma en P. de Boer, ook een der sterkste formaties van de lijst met 33 parturen. De uitslag was: Dr. Smedinga en K. Knol, Harlin gen en K. van Sloten, Huizum. Fr. Haanstra, Bolsward, S. van der Zee, Leeuwarden en A. de Jong, Har. lingen. J. Monsma, en H. Efdé, Leeuwarden en D. Rienstra, Witmarsum. Dezer dagen werd ons gevraagd, nog eens een artikel te willen schrijven over Friesland en de onthoudersbeweging. Het is niet zo heel eenvoudig prompt aan een dergelijk verzoek te voldoen. Immers wat gezegd moet worden, is reeds zo vaak gezegd, en mo menteel zijn de dankbestrijdersproblemen in Friesland welhaast de zelfde als overal in den lande. Bladerend in de kloeke delen van Dr. D. A. Wumkes „Paden fan FryslAn” viel ons oog in het tweede deel echter op een wel zeer oriënterende verhandeling over de drankstrijd in onze provincie in de vorige eeuw. Omdat dit een belangrijke episode vormt uit het begin van de georganiseerde onthoudersbeweging, willen we er hier gaarne het een en ander aan ontlenen en aan onze lezers doorgeven. 16 kankerpatiënten; 14 rheumapatienten 10 leden in het be- Met ingang van 1 oktober is te Bols ward een nieuw „Weekblad voor de Vrij zinnige Hervormden” verschenen. De grote droogte geeft vele moeilijkhe den o.a. bij het bietenrooien. De grond is zo hard, dat het steken moeilijk valt. schap” gevormd, waarin zitting hebben pe. Dêrom moat der in aloan greater dill fan it maetskiplik formogen en ynkon - men brükt wurde foar it produksjeap; - In het dorpje Deest zijn bijna alle kinde ren door de kinkhoest aangetast. Reeds zijn er 9 gestorven, van wie 3 uit één gezin. Crisis. De economische crisis van de 80er ja ren deed de drankbestrijding in Fries land geen goed. Veel volijverige drankbestrijders veel al mensen met initiatief trokken als emigrant naar Amerika. Natuurlijk had de drankbestrijding ook veel tegenkan ting, soms zelfs van officiële zijde. Zo weigerde het gemeentebestuur van Leeu. warden bijv, in 1895 nog een stuk wei land af te staan voor het houden van een meeting. Genoemd dient nog te worden, dat men in onze provincie, vooral het Friese volkstoneel heeft aangegrepen als een propagandamiddel. Talrijk zijn de to neelstukken, o.a. van de bekende Y. Schuitmaker, die een facet van de drank bestrijding behandelen. Dit toneel was echter tevens oorzaak, dat de onthou- Aangezien het aantal aansluitingen in de sector Sneek, waartoe ook Bolsward be hoort, thans boven de 4000 is gestegen zal ingevolge het bepaalde in het Rijks- telefoonreglement met ingang van 1 no vember a.s. het grondabonnement met Badhuis. Tevens werd uitgebracht het achtentwin tigste jaarverslag van het volksbadhuis van „Het Groene Kruis” te Bolsward, dat zoals men weet apart wordt beheerd. De twadde, dy’t dêrmei parallel rint, is de stiging fan de arbeidsproduktiviteit troch bettere oanwending fan kapitael en wittenskip. De ynskeakeling fan masi- nes, it forbetterjen fan dy masines, brocht it formogen fan de arbeider stikken om- heech. De technyske wittenskippen soch- ten nije wegen en nije aparaten, de stoom, de oalje, de elektrisiteit, forskaften enoar- me kwantums energy en it iene mei it oare brochten yn de biskaefde wrald sa’n stiging fan it produksjeformogen ta stan, dat it syn wjeargea yn de histoarje near- ne fynt. Mei bihelp fan de masine produsearret in arbeider yn de Foriene Steaten fan Amearika safolle as tweinfich minsken noadich hawwe. Dèrtroch wie it mooglik, dat it tal minsken op ’e wrald mear as fordübele en dat al dy minsken it, trije ta fiif kear, sa goed hawwe as har foar- alden. Wy biseffe net heal hoefolle üs Ebben fan hjoed de dei mear oan mate riële middels to baet hat as yn de goeije aide tiid. En ek dit stribjen stiet gjin minut stil. Beide tendinzen, de emansi- paesje fan de arbeider en de arbeidspro duktiviteit hawwe alles meimekoar to meitsjen. De iene kin net bistean sünder de oare en foaralde iene kin syn tempo net mear opfiere as de oare. Hwant oan de iene kant is it wier, dat de maetskippij net mear guod en ge makken jaen kin as der produsearre wur de, oan de oare kant kin der ek net mear makke wurde as dat de minsken for- brüke en brüke, hwant dan komt der in ekonomyske krisis en stoart it hiele mechanisme fan it bidriuwslibben yn mekoar. Tanimming fan lean en soasiale rjochten kin allinnich as de produktiviteit tige tanimt en de hiele maetskiplike frede fêst op in harmonyske lykskeakeling f in arbeidsforgoeding en arbeidsproduKti i- teit. Dizze hegere arbeidsproduktiviteit freget hyltyd mear kapitael foar ynves- tearing, hwant eltse arbeider moat, on dy hege produktiviteit to birikken, hi :1 hwat mear hawwe as in seine of in skep- Hwat hat Qabe Skroar Behandeling van een adres van een tuin man Jan Nawijn om broeibakken over te brengen naar de stadstuin en daar, een schuurtje te bouwen. In 1957 bedroeg het aantal genomen stortbaden 9060 kinderstortbaden 2247 bovendien werden verkocht 155 abonnementen voor 10 baden samen Het aantal genomen kuipbaden bedroeg 29 abonnementen a lObaden It bisef, dat der rounom yn de biskaefde wrald sokke foroaringen pleats gripe as yn jierren net it gefal wie, is yn brede kringen nou wol trochdrongen. Lykwols wie it foar hiel hwat bilangrike konse- kwinsjes in ding fan bilang, as de lju ek sahwat wisten, hwer’t dit alles wei- komt en jit mear, yn hokfoar rjochting de bidriuwen it sykje moatte, om de gong fan de tiid by to balden. Twa dingen, dy’t parallel rinne en me koar optriuwe, binne der foar forant- wurdlik. Dêr is allerearst it stribjen fan de arbeidzjende minske om in better plak sjen to krijen yn de wrald. Mei it Marxisme en it kristlik sosiale stribjen nei in earliker forpartsjen fan de fruchten fan arbeid en kapitael is in. striid bigoun, dy’t de alderen fan üs hast alhiel meimakke hawwe. De arbeider, üt it lést fan de foarige posysje, lean en fierdere arbeidsfoarwaeraen de mindere man. Hy waerd brükt as in stik ark, sa lang er soun en sterk wie en fierder oan ’e kant set. Alle libbensrisiko’s wiene foar him en dêrby wie it lean minimael. Yn goed fyftich jier is de mienskip yn dit opsicht mei bannen omkeard. De raet. Mei oare wurden moat de kapitaeï- foarming ek hyltyd greater wurde en de ófskriuwingen navenant. Hwat hjir nou yn it algemien steld isl jildt ek wer foar de produksjetüken stikt foar tsik. Hwant de swipe fan de ar-j beidsproduktiviteit slacht de groep, dy’t' yn tempo efterbliuwt, mei dübele slag- gen. Alderearst omt hy likegoed de he gere leane bitelje moat as de oaren en twad omt hy minder kaptael oerhaldt om de arbeidsproduktiviteit op to fieren. En hjir sit de oast tusken yndustry en lanbou. Mar dêroer dan de oare kears. 15742 (17122) Waaruit dus blijkt, dat het aantal baden iets achteruit liep. De badmeester R. de Jong kreeg per 1 mei 1957 zijn vaste aanstelling. De verwarmingsinstallatie vertoonde in de loop van het jaar meerdere ouder domsgebreken, die het bestuur in het nieuwe jaar voor een belangrijke beslis sing kunnen plaatsen; misschien kostbare grondige reparaties of vernieuwing, mis schien overschakeling op een ander sy steem. de plaatselijke artsen, onze sters, vertegenwoordig: meentebestuur en gers van ons bestuur. De gemeente zorgt voor het administratieve werk, de artsen verrichten de injecties en de zusters as sisteren erbij. Onze vereniging stelt de lokalen van het wijkgebouw digde spuiten gratis beschikbaar. Door de erfgenamen van een overleden lid werd ons een obligatie ten lasten van onze vereniging geschonken ten bedrage van f 500. Tot slot werd aan allen, die op enige wijze in het belang van het kruiswerk in het algemeen of van de vereniging in ’t bijzonder werkzaam zijn geweest, har telijk dank gebracht en op alle leden een’ beroep gedaan, waar mogelijk de belan gen van onze vereniging en van de volks gezondheid te behartigen. Laatste week september 1908. De haring is in Lemmer de laatste 20 jaar niet zo vroeg geweest als thans. In een sleepnet werden reeds 50 stuks ge vangen, die werden verkocht voor f 0.04 per stuk. Nederlandse Rode Kruis georganiseerde boottocht, bij de autotocht en de feest avond voor bejaarden, bij de eerste polio-inenting, 5 maal bij een zieken transport, 4 maal bij pokken-inentingen, 2 maal bij de moedercursus. Tenslotte werd aan 20 leden laatste hulp verleend. Het aantal onder toezicht staande t.b.c.- patienten steeg van 43 tot 49, verdeeld over 34 gezinnen. Aan deze patiënten brachten de zusters 559 bezoeken. Van 12 tot 19 september werd door de Interprovinciale Commissie in het wijk gebouw weer een bevolkingsonderzoek gehouden. Voor huisbezoek en admini stratief werk en hulp aan gebrekkigen werd daarbij door de zusters en een flink aantal vrijwilligers geassisteerd. Voor doorlichting van de rijksambtena- ren werd tevoren reeds in het wijkge bouw gelegenheid gegeven. De zusters legden bij 89 aanstaande moe ders 89 bezoeken af voor praenatale zorg. Er kwamen in Bolsward in 1957 188 kinderen ter wereld; in 14 gevallen werd daarbij door de zusters geassisteerd'. Op het consultatiebureau werden 186 zuigelingen voor de eerste maal inge schreven en werden door de kinderarts op 26 zitingen 1050 consulten verleend. Tevens werden er 111 kleuters nieuw ingeschreven en door de kinderarts aan kleuters op 20 zittingen 397 consulten verleend. De zusters brachten 614 bezoeken bij de ingeschreven zuigelingen en 149 bij kleuters. In de loop van het jaar kwamen 5 Stage- zusters en 2 coassistenten hun kennis op het gebied van de kinderhygiëne ver ruimen. De zusters legden dus samen 7.101 be zoeken af. Uit het magazijn werden op 243 bonnen 472 artikelen uitgeleend. In het begin van het jaar werd door een zuster van de Provinciale Friese Vereni ging een moedercursus gegeven voor 27 deelneemsters. Een ongeveer gelijk aantal deelneemsters volgde een door de Katholike Vrouwen gemeenschap georganiseerde moedercur sus, waarvoor de wachtruimte van het consultatiebureau werd verhuurd. De leidster van het Kraamcentrum van Het Groene Kruis te Sneek houdt regel matig spreekuur in ons wijkgebouw. Op 10 maart 1957 overleed in Laren oud-wijkverpleegster Zr. G. Th. Schip per en op 26 oktober 1957 overleed de moeder van Zuster Postma, die met haar dochter in ons wijkgebouw samen woonde. In het belang van een goede organisatie van de inentingen tegen kinderverlam ming en mogelijk ook voor andere inen tingen werd op initiatief van de Prov. Friese Vereniging een z.g. „Entgemeen- f 0,75 (vijf en zeventig cent) per maand worden verhoogd. Nader meldt het telefoondistricht Leeu warden (Tweebaksmarkt 23, Leeuwar den, telefoonnummer 5541) hierover nog het volgende Ingaande 4 november a.s. zal in de sec tor Sneek waartoe ook Bolsward behoort, een wijziging worden ingevoerd in de telling van de automatische gesprekken in de B- en C-zóne. Deze wijziging houdt in, dat de tijds duur van deze gesprekken niet meer per gehele minuut, doch voor de gesprekken in de B-zóne per 30 seconden en voor die, in de C-zóne per 12 seconden wordt vastgesteld. De tarifering zal dan als volgt plaats vinden: voor gesprekken in de B-zóne: 4 cent per 30 seconden voor gesprekken in de C-zóne: 8 cent voor de eerste 12 seconden, voor elke seconde meer: 4 cent. Tegelijk met deze wijziging vervalt de automatische verbreking van een gesprek na 9 minuten en daarmede tevens de waarschuwingstoon, die tot nu toe het verbreken van de verbinding aankondig- de. Voor zover wij kunnen nagaan betekent dit, dat in sommige gevallen het telefo neren iets duurder wordt, in andere ge vallen goedkoper. Zoals steeds geldt maar nu in het bijzonder dat korte zakelijke gesprekken een grote besparing geven. Te Berlijn ontstond tumult toen een café houder een dame de toegang tbt zijn zaak ontzegde. Oorzaak? Ze rookte en had een baard. In een ingezonden stuk verweerde de vrouw zich, dat zij welis waar een baard had, echter niet „een volle lange baard, maar een baard zoals vele vrouwen hebben”. aan 93 bejaarden; aan 12 lichamelijk ge- earlike striid, om de arbeider to bringen op it plak, dat him fan rjochten takomt, hat al dy tiid op it programma stien en binammen nei de beide oarloggen kamen der fikse stjitten omheech. Set men de posysje fan in boerearbeider üt 1908 neist dy fan 1958, leit men syn lean en syn soasiale rjochten, syn arbeidstiid, syn frije dagen, syn bihanling en syn oansjen aan biseft men pas hwat de 2Óste ieu oan forbetteringen brocht hat. Wy sizze der sünder bitinken fuort by dat dizze foroaringen in greate seine west hawwe, net allinnich foar de arbei ders seis, mar foar de hiele mienskip. It stribjen nei in folsleine emansipaesje fan de arbeidende minske is de meast posi tive foarütgong fan de moderne tiid en wy binne fan herten bliid, dat wy soks mei bilibje mochten. Ek maetskiplik, dus ekonomysk, soasiael en polityk, is de ar beidzjende minske ta in hiele nije status komd, hy docht rounom oan mei en syn macht, syn ynfloed is tige great wurden. It N.V.V., it C.N.V. en de K.A.B. de trije greate fakorganisaesjes binne fakto- ren, dy’t men rounom tsjinkomt en hwermei elts to rekkenje hat. It soe tige nayf wêze as men miende, dat it opkom- men fan de arbeidersklasse nou ófroun wêze soe en de winsken likernóch alle- gearre foldien. Sa is it net. Dit stribjen bliuwt aktueel, it lit net wer los en sil allegeduerigen har wins ken en easken stelle. Dêr komt net wer in ein oan. Mei dat de mienskip tanimr yn formogens en mooglikheden sille ek de oanspraken fan de arbeidzjende mins ke tanimme en net rêste. Dit is de iene motor fan de struktuerforoaring. Vrijdagavond werd in de jaarvergadering van het Groene Kruis te Bolsward door de secr., Notaris Bruinsma, het 54e jaar verslag uitgebracht. Hieraan ontlenen we het volgende. Van 1 januari tot 31 december 1957 steeg het aantal leden van 1456 tot 1546. Op de jaarvergadering traden volgens rooster als bestuursleden af de heren Sj. Hollander, B. Veltman en J. Visset. De heer J. Visser werd herkozen. De beide anderen stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden tot bestuurslid geko zen de heren J. M. Prins en C. J. Wester. Voor de leden werd op 26 september de jaarvergadering gehouden. Het be stuur vergaderde driemaal en her dage lijks bestuur maandelijks.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1