FRANKRIJK ZEGT „JA” TEGEN DE GAULLE JEUGDSPAARWET v Ook in Algerije en de Afrikaanse gebieden een meerderheid Pleisterplakken. op de Bolletongersdei STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad DE ZILVERVLOOT VAART SPARJE IJsballet Baier Frans Guinea maakt zich los van Frankrijk Zilveren filmpjes Buitenlands Overzicht VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 54e JAARGANG No. 77 DJ. WEENING—MEIJER aid Boalserter CAPITULATIE VOOR POES 75-jarig bestaan der Herv. school te Workum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boltward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) ze- druk van Franse militai- de stemmers, van wie 'n Abonnementsprijs I 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro «87926 Advertentieprijs: 13 cent per mffl Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van Bols wards Nieuwsblad dat, zou het iaat maatrege- J er te krijgen het sparen op te voeren, i een stap dich- zijn gebracht. meer partijen dat lot be- leming zondag j.l. van de 1 t is de strijd in Frank rijk niet beslist; het Franse volk heeft de eerst in Egypte en later in Syrië het land der grootgrondbeziters onder de kleine boeren verdeelde, te Bagdad nam men nu een soortgelijk besluit. Er wordt thans in Navokringen koorts achtig gewerkt aan een oplossing der Cyprus-kwestie, nu Griekenland schijnt te hebben gedreigd uit de Navo te zul len treden als die er ’niet spoedig komt. In de Ver. Staten heeft gouverneur Fau- bus getracht het bevel van het Hoogge rechtshof om negerkinderen op de mid delbare scholen te Little Rock toe te la ten ijlings te ontduiken door deze scho len over te doen aan een particuliere vereniging, doch deze overdracht is door de rechter ongeldig verklaard. Zowel Eisenhower als dr. Adenauer heb ben een gewaardeerde naaste medewer ker moeten opgeven, omdat zij onvoor zichtig zijn geweest met het aannemen van geschenken van zakenlieden, in Washington was het Sherman Adams, in Bonn Kilb, de laatste is ook gearresteerd. De Formosa partijen er zich voor hoeden er een gro- teie omvang dan die van een lokaal con flict aan te geven, wordt de toestand wöer verscherpt nu Washington de Chi nese nationalisten ook van de middelen t'ocirzag om de Quemoy en Matsoe-eilan- den te ravitaileren. Het leek er aanvan kelijk op dat de Amerikanen er op aan- stuiirden Tsjang Kai sjek tot ontruiming dezer eilanden te noodzaken, daar hij zijn troepen niet meer voldoende kon bevoorraden, maar dat is nu weer anders. Hoewel de Amerikaanse regering de be zwaren van haar Westelijke bondgeno ten om zich in het conflict te mengen be grijpt, heeft Dullés er wel hun aandacht op gevestigd dat China niet verzadigd zal zijn als het de Quemoy en de Matsoe- groepen krijgt, het zal Formosa en de Pescadores willen hebben, en dan Hong kong, Zuid Vietnam, Zuid Korea en mis schien Birma, Malakka en Singapore. In derdaad wordt Peking reeds agressiever tegen de Britse kolonie Honkong die over 39 jaar overigens toch aan China zal Loevallen omdat dan het pachtcon- tract dat Engeland met China betreffen de dit gebied heeft afloopt. Dulles vestigde er ook de aandacht op De spaarbanken en de postkantoren hebben hun deuren wijd open gezet en wachten op hun nieuwe klanten: de jongens en meisjes tussen de 15 en 21 jaar en ex militairen tot 24 jaar, die mee gaan doen aan het nieuwe ideaal spaarplan DE ZILVERVLOOT, zoals de nauw samenwerkende landelijke spaarinstellingen de op, 1 oktober in werking getreden Jeugd-spaarwet noemen. Nieuw is dit plan, omdat voor de eerste maal in ons land het Rijk het jeugdsparen zal bevorderen door het geven van een dikke premie na een aantal jaren sparen. Dit extra bedrag gaat tien procent bedragen van het bij de inleg en rente samen. handtekening van ouders of voogden is niet nodig. De wet maakt direct al een uitzondering op deze leeftijdsgrenzen: zij die in mili taire dienst zijn geweest, kunnen aan het dat als men Peking toegeeft, de grote Chinese gemeenschappen in andere Azi atische landen sterk door het commu nisme zullen worden beïnvloed. Nu hier Birma is genoemd zij vermeld dat premier Oe Noe het bewind aan neraal Ne Win heeft overgedragen; leger vreesde blijkbaar toeneming de communistische invloed. Uit ’t Midden Oosten kwamen een paar voor het Westen niet zo prettige berich ten. De sultan van Koeweit, het bijzon der olierijke Britse protectoraat aan de Perzische Golf, heeft zonder voorkennis van Londen toelating tot de Arabische Liga gevraagd, tot niet geringe vreugde van Nasser. De door de nieuwe president van Liba non, Siehab, aangewezen premier Kara- mj blijkt 'n vriend van Nasser en streeft naar een zo spoedig mogelijke terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit zijn land. Irak volgt het voorbeeld van Nasser, die Dy’t sparret, wint da’s elk bikend. Binammen jonge minsken mei soks wol leard, har libbenssteat stelt letter djüre winsken. Jow har in kans it fortsjinjen mans hwat efterüt to lizzen ek yn Den Haech sjocht men dit graech men wol it mei dieden sizze. In nije wet: it jild ütset sil mei in preemje leane kom fyftsjen jier allegear yn’t spier hoop dat hja it nut forsteane. Minister lit fan it ryksbisit hwat yn ’e sparpot glide oer in jier as tsien sil it forstien it makket 't antlit blider. Dy’t sparret, wint sa n tsien presint as reame op ’e molke in skoane priis wêz nou sa wils goal it jild net oer de balke! PYT. jeugdsparen mee doen tot aan hun 24ste jaar. De overeenkomst stelt aan de spaarder twee eisen: hij moet per jaar gemiddeld tenminste 30 gulden inleggen en hij moet dit in het algemeen tenminste zes jaar volhouden. Zijn aan deze twee minimum voorwaarden voldaan, dan ontvangt hij de tien procent premie. De spaarder mag ook meer inleggen, maar niet meer dan 200 gulden per jaar. De uiterste spaartijd is negen jaar, nier na loopt de overeenkomst af evenals aan het einde van het jaar waarin men 29 jaar is geworden. Dat zijn dus de maxi mum voorwaarden. De premie van tien procent wordt gege ven over het gehele tegoed bij de spaar bank, dus ook over de gekweekte rente. Binnen deze regels heeft de jonge spaar der alle vrijheid. Hij kan op een gege ven jaar minder inleggen dan 30 gulden, als hij in voorgaande jaren zoveel heeft ingelegd dat hij het gemiddelde nog haalt. Zou hij op een gegeven ogenblik dringend wat geld nodig hebben, dan kan hij van zijn tegoed tot dat bedrag opvragen, dat hij in het lopende jaar heeft ingelegd. De spaarovereenkomst kan naar zijn believen zes, zeven, acht of negen jaar duren en voor ex-militai- ren in bepaalde gevallen zelfs 10 jaar. In al deze gevallen blijft de premie ge garandeerd. Maar de premie vervalt wanneer niet aan de voorwaarden wordt voldaan. De spaarder is wel vrij om op ieder ogenblik op te houden met sparen zijn tegoed rente staat te zijner beschikking maar doet hij dat binnen de zes jaar, dan krijgt hij geen premie. Ook hierop is weer een belangrijke uit zondering: de premie wordt namelijk des gewenst wél gegeven, indien de spaar der gaat trouwen en tenminste drie jaar heeft meegedaan aan de regeling, doch bij zijn huwelijk over zijn gespaarde geld geheel of gedeeltelijk wil beschikken. De vrijwilligheid staat in de hele rege ling voorop. Niets dwingt tot deelname, niets houdt hem tegen als hij er on tijdig mee op wil houden zo hij het sparen niet meer kan of wil voortzetten. Ook de jongelui, die op school gaan en nog geen eigen inkomsten hebben, kun nen aan de spaarregeling meedoen, wan neer hun ouders hen willen helpen. Zo maakt de regeling op alle punten een uitstekende indruk. De jongeren van Nederland, als ook zeker hun ouders, zullen zeker deze kans zien en grijpen. De ZILVERVLOOT kiest zee en het zal aan haar een enthousiaste bemanning ze ker niet ontbreken. De merkkommisje, dy’t ek dit jier novimber wol de trochsette mei de jouns jit r yn de bilangstellin; ne jier „De rike t nielploech Baerderadieï, dit jier sil op fierd wurde it stik „Pleisterplakken” fan frou Dj. Weening-Meijer. Frou Weenning-Meijer (seis in aid Boalserter, hja is de frou fan griente- keapman Romke Weening, dy’t yn de St. Janstrjitte en oan de Snitse’rpoarte wenne hat) hat foaral namme makke mei har troch de K.F.F.B. bikroande boeken „Loslitte”, „Pleisterplakken” en „Rjochte Paden”, hwerfan it leste diel tsjin Sinteklaes fan dit jier forskynt. It boek „Pleisterplakken”, in forfolch dus op „Loslitte”, mar ek wol los to lézen, forskynde dizze maitiid. De SKriuwster hat der seis in toanielstik fan skreaun, dat de earste kear opfierd* is op Peaskemoandei fan dit jier yn har wenplak Harkema-Opein. Der wiene doe wol in 500 bisikers en in pear hündert moasten toloarsteld wurde. Rounom, dêr’t it stik letter opfierd is, bg. yn Sur- husterfean, Ferwert, Boarnburgum, Ter- naerd, Droegeham, ensfh. loek dit stik hyltyd grótfolle sealen, hwant elk, dy’t de boeken fan dizze skriuwster lézen bat (en dat binne tüzenen) wolle it stik ek sjen. Dêrom binne wy bliid, dat dit stik nou ek yn Boalsert komt. It is hjir yn de omkriten noch net earder spile. Frou Weening-Meijer komt de jouns seis mei nei Boalsert. It stik wurdt spile troch in ploech üt de Harkema. Meispilers bin ne ü.o. de skriuwster har man en soan en in dochter fan master de Boer, dy’t nou haed fan ’e skoalle is yn Harkema-Op ein, mar earder yn Peinjum stien hat. It stik wurdt spile yn de „De Doele”. As skielik de foarforkeap iepen steld is, is it saek der by to wêzen, hwant oars soe it wol ris biteare kinne, dat de seal ütforkoft is. Net allinne de Jongerein, mar ek de al- derein sprekt dit stik sa üt it libben nommen tige oan. de nieuwe kieswet er wel voor zal zor gen, dat de communistische partij klein zal worden gehouden, maar als hij zijn zin krijgt zal schoren zijn. Met de aanm nieuwe grondwet Gaulle eigenlijk zondag alleen aanvaard als de mogelijke redder van Frankrijk, maar over de manier waarop die redding zal worden voltrokken moet nog worden beslist. En die beslissing ligt op het ter rein der praktische politiek, en we moe ten maar afwachten of de Franse bur gers, die nu zo massaal voor de Gaulle stemden, niet weer in allerlei groeperin gen zullen uiteenvallen als het om prak tische vraagstukken gaat. Ook in Sneek oogst het IJsballet van Maxi en Ernst Baier veel succes. Dit suc ces is mede te danken aan het feit, dat het ballet geen rommelige indruk maakt door het gejaagde af werken van een uit een (te) grote hoeveelheid zelfstandige nummers, maar doordat men (in hoofd zaken althans) in dit ballet in vier ta ferelen een uitbeelding geeft van de vier jaargetijden, waarbij door de vele rijke costumes veelal prachtige effecten wor den verkregen en een grote mate van af wisseling wordt bereikt. De Baiers bren gen deze sprookjesachtige show, waarbij men van de ene verrassing in de andere valt in een verbazendwekkend tempo. Hoogtepunten in deze show vormen het acrobatisch danspaar Rike Schropp en Poldi Bierer en de Engelse ijskommiek Jack Duncan. Heel het programma boei de echter het oog. Het was uitermate beschaafd, zeer welverzorgd, in de uit voering correct tot in het ongelooflijke. Wegens het grote succes en tevens om de gedupeerde Drachters nog een kans te geven blijft het ballet tot en met za terdag in Sneek. Met grote meerderheid 80% der opgekomenen stemde „ja” heeft het Franse volk zondag zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe grondwet, misschien beter gezegd, de Gaulle aanvaard als de a.s. president van de vijfde republiek. Hij zal daarin eigenlijk de positie van een soort koning krijgen en dan nog bekleed met meer macht dan de constitutionele vorst. De overgrote meerderheid van het Franse volk blijkt een enorm vertrouwen in de generaal te stellen en verwacht dat hij Frankrijk uit het politieke moeras zal redden en weer tot eerste rangs mogendheid verheffen. Eigenlijk verwacht zij na de teleurstel lingen welke in de na-oorlogse periode de parlementaire regeringen het Fran se volk bereidden, wonderen van deze man, de herinnering aan Napoleon leeft nog sterk in het Franse volk. Maar de Gaulle is geen Napoleon, hij heeft ook niet de aspiraties van een dictator. Hij en zijn volk hebben de vierde republiek zien ondergaan door de verbrokkeling der Franse partijen, en het streven van allerlei groeperingen naar de bevorde ring van haar eigen belangen. Daardoor konden de elkaar opvolgende kabinetten geen krachtige politiek voe ren en werden ze tot besluiteloosheid ge doemd. Het was dus begrijpelijk dat in de nieuwe grondwet een poging zou wor den gedaan om de wetgevende macht n Omtrent de spanning in bet Verre Oosten is weinig nieuws te melden; de besprekingen tussen de Chinese en Amerikaanse ambassadeurs te Warschau over de Quemoy en Mat- soe-eilanden schijnen niets te zullen opleveren, en de Ver. Staten schij nen op 9bet punt te staan de zaak voor ae V.N. te brengen. vijandelijkheden in de straat van duren voort. Ofschoon beide Pastor B. Götze van Warschau sprak in ,Ons Gebouw’ over de geloofsvervolgin gen in Rusland. Stevige cocosmatjes 11 cent, werkborstels 7 cent, grote koperen wandborden. Vrachtrijder R. Kroontje te Exmorra draagt de vrachtwagendienst over aan de heer Sj. Tiesma, die zich door een nette en vlugge bediening aller gunst en ver trouwen waardig hoopt te maken. Voor taan wordt ook woensdags naar Bols- ward gereden. In volkenbondskringen is men het er over eens dat Duitsland inzake de joden vervolging veel te ver is gegaan. F. Huitema heeft zijn kruidenierszaak te Bolsward overgedragen aan H. Wetting, Gysbert Japiksstraat 2. B. en W. van Bolsward delen mee dat de zomertijd op 8 oktober beëindigd zal worden en wel om 3 uur in de voormid dag. De klokken moeten op dat tijdstip één uur achteruitgezet worden en twee uur aanwijzen. Vervormen van hoeden naar elk gewenst model. Vilthoeden f 1,25. Velourshoe- den f 1,50. Th. v. Bergen, Kerkstraat 18-20, Bolsward. Ook in Algerije en de andere Afrikaanse gebieden onder Frans bewind is de volks stemming gehouden. Het karakter van de stemming daar verschilde echter stellig met dat van die in Frankrijk zelf. Er is in deze koloniale gebieden ker zware re zijde op groot deel lezen noch schrijven kan, uitgeoefend en waar dat minder het geval was, dan van de zijde der der stamhoofden, van wie de mees te belang hebben bij het handha- van de banden met Frankrijk omdat als die handen geslaakt worden Frankrijk deze gebieden niet meer financieel wil steunen en de stam hoofden daardoor allicht ook hun positie zullen verliezen. Desondanks stemde Frans Guinea tegen de grondwet. In andere delen van Frans Afrika waren de ia-stemmers aanzienlijk in de meerderheid. Ook in Algerije was een verbluffende meerderheid „i%”- stemmers. Een door Franse druk geflat teerd resultaat. Men kan daartegenover stellen dat ook de Vrije Algerijnse rege ring, de rebellenleiding dus, in de voor haar bereikbare gebieden natuurlijk ook een terreur op de bewoners heeft ge oefend om neen te stemmen. Door beide oorzaken geeft de stemming in Algerije stellig geen juiste indruk van de situatie, maar het lijkt uitgesloten dat de Gaulle die de generaals in Algerije wel erg naar de ogen kijkt omdat hij geen verdeeld heid in het leger wil, z.i. de zwaarste- ramp welke een land kan treffen, thans Algerije een zekere mate van onafhanke lijkheid zal geven. Hij heeft zich daarover nooit stellig uit gelaten en wij vermoeden dat de gene raals de uitslag der stemming zullen uit buiten om de strijd tegen de rebellen nog feller en wreder voort te zetten, onder verwijzing naar het resultaat der stem ming dat h.i. aantoont dat de meeste Algerijnen Fransen willen zijn. Een der commandanten van de parachu tistenregimenten in Algerije heeft ge zegd dat de bevolking van Algerije nu georganiseerd moet worden tegen de re bellen. „Laat men maar zeggen dat ik fascist ben, zei de kolonel, maar het is hier nodig de bevolking slaafs te ma ken zodat men haar gemakkelijker kan leiden”. En zo vrezen wij dat de strijd in Algerije voorlopig ongebreideld en misschien zelfs nog feller zal worden voortgezet. En dat zal ook weer zware eisen aan de Franse schatkist stellen, welke sedert de Gaulle aan het bewind kwam, enigszins geprofiteerd heeft van het teruggekeerde vertrouwen van het Franse volk in hun land, zodat het zijn gevluchte kapitalen weer naar Parijs deed terugkeren. Heel het strakke, plechtige decorum tijdens het bezoek van admiraal Sir Guy Grantham aan het vlaggeschip van Nelson de „Victory” werd verbroken door de scheepspoes, die zich van erewachten en stram-in-de-houding-staan niets aantrok. De admiraal capituleerde ook voor de charme van de poes, door welke overgave hij zich alleen nog maar populairder maakte De merkkommisje, dy t ek dit jier wer de Bolletongersdei organisearret 6 novimber wol de goede tradysje trochsette mei de jouns de opfiering to presentear jen fan in toanielstik, dat tige "'ng stiet. Wie dat forli- skoaijer” troch de toa- 1ste week oktober 1933. Afscheid van juffrouw Bonnema als on derwijzeres aan de openbare lagere school te Workum. sparen. Dit extra bedrag gaat tien procent bedragen spaarinstelling beschikbare tegoed aan i De premie is dan ook de grote gelde lijke attractie van het ideaal spaarplan DE ZILVERVLOOT, dat tot voornaam ste doel heeft de jongeren van Neder land te prikkelen tot sparen. Wie zijn oor te luisteren legt bij spaar instellingen en jeugdorganisaties, zal gauw genoeg merken met hoeveel geest drift de nieuwe regeling is ontvangen. De spaarinstellingen behoeven niet bang te zijn dat hun klantjes niet komen op dagen. Bij hen is nu de klant waarlijk Koning. Hij spaart, krijgt de gewone spaarrente van rond 3 procent of meer en kan na tenminste zes jaar de tien procent premie incasseren. Met een dik ke portefeuille gaat de jonge spaarder naar huis. De premie is overigens niet zo maar een geschenk van het rijk, omdat de minister van financiën toevallig eens een gulle bui had. De jonge spaarder zal dat ook wel mer ken: de premie wordt verdiend Geld uitgeven is heel wat gemakkelijker en verleidelijker dan dat geld regel matig naar spaarbank of postkantoor te brengen. De premie is een steun, een duw in de richting van het sparen, een middel om de spaarzin in Nederland aan te kwe ken. De regering heeft daarbij het oude beginsel „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst” gevolgd en haar eerste maat regel is gericht op de jongeren. Was het tot nu toe dan zo slecht ge steld met de spaarzin? Het is niet ge makkelijk hierop een geheel juist ant woord te geven. De statistieken over het sparen bij de jeugd zijn lang niet volle dig, doch uit de gegevens die ter be schikking staan, hebben de deskundigen wel afgeleid dat er vooral door de jonge ren aanzienlijk meer gespaard zou kun nen worden dan thans. In de premie en de verdere voorwaarden van de nieuwe wet menen zij die aanmoediging tot spa ren te geven, die vele jongeren over het „dode punt” kunnen helpen. Zelfs heb ben de experts een raming gegeven, hoe veel er onder de nieuwe regeling zal kunnen worden gespaard en zij komen tot een bedrag van 150 miljoen gulden na 10 jaar jeugd-sparen. Om omvang van dat bedrag brengt di rect een ander aspect van het sparen naar voren. Zoals ook zo veel andere lan den staat Nederland aan de vooravond van een tijdvak, dat enorme sommen geld aan investering zal vragen. De Delta-werken, de wegenbouw, het schep pen van voldoende werkgelegenheid voor onze steeds groeiende bevolking, de voortschrijdende techniek, alles eist ge weldige kapitalen. Voor ons land is het een geweldig probleem waar dat geld al lemaal vandaan moet komen. Het extra spaarbedrag van 150 miljoen is natuur lijk maar een schijntje van wat er in de toekomst in totaal nodig zal zijn. Het is echter wel een aanwijzing de overheid lukken met h; len grote delen van onze bevolking toe t het investeringsprobfeem ig zou :1 is het directe be de jeugd om na een aantal ja- n een niet onbelangrijk bedrag in handen te krijgen. De Jeugd-spaarwet, heeft het grote voor deel zo eenvoudig en overzichtelijk te zijn, dat ieder haar werking kan begrij pen. Wie mee wil doen, hoeft maar een spaarbank, boerenleenbank of postkan toor binnen te lopen en zijn handteke ning te zetten onder een spaarovereen komst. Dit kutjnen de jongens en meisjes tussen de 15 en 21 jaar zelf doen. De ter naar de oplossini Belangrijker evenwel lang van ren sparen zullen immers geneigd zijn de Gaulle te overtuigi dige meerderheid welke toont dat er eigenlijk partij nodig is, een partij-De Gaulle, dat zijn tegenstanders alleen i 1 met grote kracht verdedigen, want parlement kiesstelsel dat door de regering nog moet worden itgesteld. Het is daarom t democratische partij ei zelfs een deel der communisten schijnt deel van haar bevoegdheden te ontnemen en de uitvoerende macht daarmee te ver sterken opdat er weer zou kunnen wor den geregeerd. Een deel van de Gaulle’s medewerkers moge daarbij het plan hebben gehad Frankrijk een fascistisch bewind op te dringen, dat is stellig niet het doel van de Gaulle, hij is een onverdacht demo craat. Zij bedoelingen zijn stellig ge weest de ernstige uitwassen van het Franse parlementaire stelsel uit te snij den en de partijen op te voeden tot een behoorlijke uitvoering van haar taak in een democratische staat. Dat blijkt o.i. toch ook wel uit enige bepalingen van de nieuwe grondwet. Daar is bijv, het belangrijke punt der fi nanciën. In het vervolg zal over de financiële wetten en begrotingen door de regering ingediend, binnen 70 dagen door het parlement moeten worden be slist, anders zullen ze door de regering bij algemene maatregel van bestuur tot wet worden verheven. Dit is kennelijk een aansporing voor het parlement om doeltreffend en snel te werken. Ook aan het referendum, dat bij deze grondwet wordt ingevoerd, kan men het democratische element niet ontzeggen. Iets anders is dat als niet de Gaulle maar een figuur met dictatoriale neigingen be hept, met deze grondwet moest wérken, hij er zich mee in zijn element zou voe len als een vis in het water en zijn even tuele medewerkers met demagogische ta lenten in ’t referendum een kluifje naar hun smaak zouden vinden. Ook de Gaul le beschikt in zijn staf over een paar van dergelijke zeer bekwame maar naar het fascisme overhellende medewerkers, die men in de gaten zal moeten houden. Zij zullen immers geneigd zijn te trachten de Gaulle te overtuigen dat de getvel- dige meerderheid welke hij verwierf Aan toont dat er eigenlijk maar een politieke partij nodig is, een partij-De Gaulle, en dat zijn tegenstanders alleen maar com munisten zijn. Zij zullen deze stelling t in november moet het nieuwe worden gekozen, volgens een dat door de regering i vastgesteld. Het is daarom te hopen dat de democratische partijen welker aanhan gers nu „ja” tegen de Gaulle zeiden, zelfs een deel der communisten schijnt dat trouwens te hebben gedaan zich spoedig weer haar betekenis bewust zul len worden en er op toezien dat in de kieswet de democratische beginselen ver ankerd blijven. Soustelle, de fascistisch getinte minister van voorlichting, die zondag ook een gloriedag beleefde, want via pers, radio en televisie heeft hij stel lig druk op ’t Franse volk geoefdend om „ja” te stemmen heeft al gezegd, dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1