1 I belangrijk onderdeel van Friese cultuur Friese boekenweek: manifestatie voor Het kabinet mag niet mopperen over de algemene politieke beschouwingen Qabe Skroar üs hjoed Fan de Martinytoer Tj. de J. 11 Première van Fries toneelstuk zal bijdrage leveren tot stijlvolle opening STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen Dodelijk ongeval te Nijland Gouden filmpjes Motie van Mr. Burner over Nieuw-Guinea vond geen steun bij andere fracties v-i Mt DINSDAG 7 OKTOBER 1958 54e JAARGANG No. 78 Hwat haf Oarmans boeken binne tsjuster to lézen. HACHELIJKE ONDERNEMING EIST ACHT LEVENS Wittenskip Nieuw Guinea. Er was slechts één punt dat in dit de- Verscbijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 555 (K 5157) In Londen wees de thermometer 80 gr. in de schaduw. Velen worden ziek van de warmte of sterven er zelfs aan. DE ARBEIDSPRODUKTIVITEIT ÏN DE LANBOU Abonnementsprijs I 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelu gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductie PIETER TERPSTRA .een van de meest produktieve Friese schrijvers. Groeneveld en Piter Terpstra kan gezien worden als een eerste stap op de weg en de openingsavond van de boekenweek meer gehalte te geven, waarbij dan te vens de kans wordt benut en het beste werk van Friese toneelschrijvers in de belangstelling te plaatsen. Het is name lijk de bedoeling om ieder jaar op de boekenavond een première van een Fries toneelstuk te geven. De verschijning van de Friese encyclo pedie bij Elsevier te Amsterdam, is de verheugende uitkomst van veler activi teit, gebundeld door de Fryske Akedemy. Onder hoofdredactie van prof. dr. J. H. Brouwer en met een redactieraad be staande uit ds. J. J. Raima, dr. W. Kok en M. Wiegersma, is een naslagwerk van ruim achthonderd pagina’s ontstaan, waarin alle feiten over en facetten van Friesland terug te vinden zijn. Talrijke deskundigen schreven artikelen over vele onderwerpen als flora, fauna, geologie, de Friese taal, en letterkunde, ’t Fries recht, waterstaat, handel, verkeer, ker kelijk leven en vele andere artikelen, die samen een lijvig compendium vor men. Deze eerste gewestelijke encyclo pedie in ons land, zal dus officieel aan de eerste burger in ons gewest worden overhandigd. De Friese uitgever timmerde tot nu toe waf; minder aan de weg, maar gaat in samenwerking met de boekhandel ook De Friese boekenweek die wordt ge opend, nadat in het raadhuis te Bols ward de dr. Joost Halbertsmaprijs zal zijn uitgereikt aan de heer H. Halbert- sma uit Amersfoort, voor zijn publicaties over oudheidkundige vondsten in Fries land, krijgt dit jaar niet alleen meer karakter door de première van een oor spronkelijk Fries toneelstuk, die bij de opening wordt gegeven, maar ook meer glans, door het verschijnen van de Frie se encyclopedie, waarvan een dag later het eerste exemplaar officieel aan de commissaris der Koningin, mr. H. P. Lindhorst Homan, zal worden uitgereikt. De eerste uitvoering van het toneelstuk „Kügels yn de snie-orkaen”, van Hein In de afgelopen jaren zijn buiten Friesland en zelfs binnen de gren zen van dit gewest, heel wat stemmen verstomd, die het bestaan van een Friese literatuur zonder meer naar het rijk der zotheid verwezen. Twijfelaars van vandaag de dag kunnen wellicht uit de onzekerheid raken door de Fryske Skriftekenisse van J. Piebenga op te slaan en daaruit lering te trekken, dat de Friese literatuur niet van vandaag of gisteren is. De Friese boekenweek, die op 10 okt. in Bolsward wordt geopend en dit jaar voor de zestiendemaal wordt gehouden, is een bewijs van de bloei van die literatuur, want zonder dat geregeld nieuwe uitgaven verschijnen, behoeft men geen boeken week te organiseren, teneinde het boek bij grote lagen van de bevol king nog populairder te maken en de plaats te geven, die ’t verdient. wer” van S. Lautenbach en het derde deel van de trilogy van D. Weening Meijer onder de titel „Rjocht Paden”. En deze opsomming is nog niet helemaal volledig. We noemden nog niet „De grize oer de grouwe”, de bundel spookverha len van dr. Y. Poortinga, Marten Sikke- ma en G. Jonkman en bijvoorbeeld „Dü- bele hael”, de bekroonde werken van de Rely Jorritsma-prijsvraag. En intussen wordt er al weer gewerkt aan nieuwe uitgaven. Dit alles maakt, dat de boe>- kenweek 1958 geen slag in de lucht is en meer nog dan anders, de aandacht verdient. EELTSJE HALBERTSMA, een der 3 gebroeders Halbertsma de schrijvers van „Rimen en Teltsjes”. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ale problemen. De heren Burger, Rom me, Tilanus en Bruins Slot waren het beslist niet eens met de liberale fractie leider, Prof. Oud, die een nieuwe grond wet had ontworpen: De Koning is on schendbaar, de S.E.R. is verantwoorde lijk. „Indien gij niet kunt regeren, leg uw taak dan neer”, zo riep de heer Oud In Amerika is een wijziging voorgesteld in de huwelijkswet, waarbij ontbinding van 't huwelijk mogelijk wordt gemaakt, indien kan worden aangetoond, dat een vrouw haar man heeft verkregen door middel van toepassing der moderne kok- keterie. Onder deze kunstgrepen worden o.a. verstaan: verfpoeder, parfumerie, valse tanden, vals haar, fijn linnen kou sen, hoge hakken en doorzichtige blou ses. SCHOLIER UIT BOLSWARD OVERREDEN Gistermorgen is op de wel wat smalle, maar overigens rechte en overzichtelijke z.g. „oude Snekerweg” tussen Nijland en het „witte hek” een tragisch ongeval gebeurd, waarbij de 13-jarige Petrus Couperus van Bolsward, enigst zoontje van fam. Johs. Couperus helaas het leven moest laten. Petrus op weg naar een middelbare school te Sneek, fietste in een groep scholieren, die twee aan twee reden. Juist op het moment, dat hen een zware vrachtwagen (melkauto) passeerde, ge raakte de knaap ongelukkigerwijs met zijn voorwiel tegen het achterspatbord van de voor hem fietsende mede-leerling, waardoor hij kwam te vallen. Zijn hoofd kwam juist voor de dubbele achterwielen van de vrachtwagen terecht. De gevolgen waren ontzettend. Het hoofd werd overreden en totaal verbrij zeld. De knaap was op slag dood. De chauffeur, die reeds naar rechts was uitgeweken, treft volgens ooggetuigen geen enkele schuld. Dit ongeval met zo tragische afloop zij een ernstige waarschuwing aan de jonge lui die veelal groepsgewijs naar Sneek fietsen. Niet alleen is het meer dan 2 personen naast elkaar fietsen (zoals meermalen gebeurt) levensgevaarlijk, ook dient men als men achter elkaar fietst, afstand te houden. Het medeleven met de zo diep getroffen fam. Couperus is groot. Zondagmorgen ontdekte de landbouwer T. Kr. te Wolsum, dat bij hem een stuk spek, wegende ongeveer 30 kilo was ge stolen. De politie wist de dader op te sporen te Tierkwerd. Liet spek werd van onder het beddegoed te voorschijn ge haald. De dader is gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd. meer doen om de belangstelling voor ’t Friese boek te vergroten. Zo zal er een catalogus worden verspreid in een op lage van 20.000 exemplaren, met niet minder dan 315 titels van Friese boeken, die thans in voorraad zijn. Daar zullen verscheidene nieuwe titels bij staan, want niet alleen net voor de boekenweek is de Friese uitgeverij actief, maar het gehele jaar door. De Friese boeken, die dit jaar zijn verschenen, vormen een res pectabele stapel. Een uitermate verheu gend feit is, dat er enkele herdrukken zullen verschijnen, onder meer van Ypk van der Fear’s „Ta him dyn bigearte” en „Tutte mei de linten” van Diet Hu ber. Een bewijs, dat Abe Brouwer in Diever niet op zijn lauweren rust, is de verschijning van het eerste deel van een trilogie Springtij, onder de titel „De ramp”. Voorts verschijnt er een gedichtenbundel van Tj. Piebenga, een prentenboek „Sip” van Martha Wadman en een herdruk van het tweede deel van „De Gouden Tried”. Pieter Terpstra is momenteel een van de meest produktieve auteurs in Fries land. Niet alleen verschijnt zijn roman „De einder is te ver” nu onder de titel „De kimen lizze to fier”, maar bo vendien komt er van zijn hand een nieu we roman, getiteld: „Soldaten en muzi kanten”. Te Bolsward is maar net ’t boek „Scho- la Alvini”, de lotgevallen van de Latijnse school en het gymnasium te Sneek van dr. Anne Wadman en dus ook buiten de kring van de school de moeite waard, van de pers, of nu verschijnt een auto biografie van W. Cuperus onder de titel „Striid en Segen” (uitgave K.F.F.B.). Overwogen wordt verder nog de uitgave van een prentenboek uit de Far-Oer, er wordt gewerkt aan de herdruk van de „Rimen en Teltsjes” van de gebr. Hal bertsma. De K.F.F.B. komt verder met een jon gensboek „De ündogenske Klaverfjou- le week oktober 1908 Openbare vergadering der S.D.A.P. Spre ker ds. de Haas van Sneek. Onderwerp: Klassenstrijd. Entree 10 cent. Werklozen vrij. nu ook regeringsge- De lanbou koe net dwaen, hwat de yn dustry wol koe; ynvesteare yn it pro- duksjeapparaet yn in tempo en yn in om- fang as de tiid frege. Dan hie in pleats, dy’t foar de oarloch in ton koste (goed 40 ha.) minstens twa, tri je ton nij kaptael hawwe moatten om dêrmei it hiele bidriuw fan foaren ta efteren op de nije list to setten. De yndustry hat dat dien. Der is yn de fabriken neat meat oer fan de foaroar- logse situaesje: alles is nij en modern ma’^ke. Dat koe dér, omt de winsten nei de oarloch great wiene en omt men yn de ministers achter de regeringstafel toe. Hij was van mening, dat de regering door deze handelwijze in feite afstand doet van haar gezag. De regering regeert niet meer, maar zij laat de S.E.R. de kastanjes uit het vuur halen. De fractievoorzitters van de „regerings partijen” wezen er op, dat de regering krachtens de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie verplicht is om de S.E.R. om advies te vragen. Dit advies moet gaan over het „voorgenomen be leid”. Maar de regering heeft helemaal geen beleid, zo zeide de heer Oud. Deze stelling werd vooral door de heren Romme, Bruins Slot en Tilanus bestre den. Zij wezen er op dat de regering in de adviesaanvrage als haar standpunt heeft kenbaar gemaakt dat het loon- en prijspeil zoveel mogelijk in rust dient gehouden te worden en dat zij streeft naar een wezenlijke verlaging van de subsidielast. Het S.E.R.-advies gaat dus over een geheel of gedeeltelijke afschaf fing van de consumentensubsidies. Dat is het beleid dat de regering voornemens is te voeren. Van de regeringsfracties was de socialistische nog ’t somberst ge stemd. Zo vond de heer Burger de vraag stelling aan de S.E.R. te eenzijdig. Hij vreesde, een vrees die reeds door het N.V.V. was geuit, dat het evenwicht doorbroken zal worden ten gunste van de draagkrachtigen. De socialistische fractie voorzitter voelde niets voor een verho ging van de melkprijs, omdat daardoor de volksgezondheid in gevaar kan komen. Ook van een huurverhoging wilde hij niet veel weten. Beter is het de bouw kosten te drukken door ordenende maat regelen te treffen op het gebied van bouwkapitalen. Geen vuiltje aan de lucht. Zolang het debat zich op dit niveau be weegt, is er voor het kabinet geen vuiltje aan de lucht. Behalve de liberale opposi tie denkt niemand er aan, dit kabinet- Drees naar huis te sturen. Dat is uit de debatten in ieder geval wel duidelijk gebleken. De anti-revolutio- naire fractie, die meer dan eens uiterst onwelwillend tegenover dit kabinet is opgetreden, werd trouw. De heer Bruins Slot betoogde dat de liberalen niet in staat zijn geweest, ondanks hun kritiek op het kabinet, om een andere sociale en economische poli tiek te ontwikkelen. De richting van de V.V.D. is dus geen alternatief voor dit kabinet. Nu, de heer Bruins Slot zag ook geen andere mogelijkheid dan het huidige kabinet-Drees, dat dus steeds be tere kansen maakt om tot I960 te blijven zitten. En de heer Romme zeide: nie mand is er op uit om enige excellentie te tackelen. De bekende franse onderzoeker dr. Bombard op de achtergrond, met baard) gefotografeerd met zijn metgezellen in een rubbervlot, waarmede hij de ge vaarlijke zandbank van Etel bij Lorient wilde „doorbreken”In augustus mislukte een poging, omdat het water te kalm was; een dezer dagen probeerde dr. Bombard het weer met het trieste gevolg, dat zowel het vlot als de reddingsboot van Lorient, die het begeleidde, omsloegen. Dr. Bombard en vier mensen wisten zich zwemmend te redden; acht anderen moeten a's verloren worden beschouwd de yndustry oan ófskriuwingen en kapi- taelfoarming wend is. Elts jierforsiach fan in yndustriële ündernimming kin jo dat sjen litte. Mar yn de lanbou hat men de stommiteit üt helle to mienen, dat as de boer én syn hüshalding mar genóch to iten hie en de arbeider in goed lean, as hja beide in nije fyts keapje koene en knap yn ’e klean kamen, dat dan de tastan fan de agrariërs yn oarder wie. Jammergenóch wiene party eigen mins- ken ek net wizer. Hja kochten in heal- sliten auto en mienden seis greatsk wêze to kinnen op de risseltaten fan har buor- kjen, mar hja seagen soms net, dat de pleats seis oerslein waerd. De healwize tapassing fan de Pachtwet yn de earste tsien nei-oarlogse jierren is der it biwiis fan. Op de aldermeaste pleatsen kin de needsaeklike arbeidsproduktiviteit net helle wurde, dan soe alles op ’e helling moatte: de forkaveling, de wetterstan, de oan- en tafoerwegen, it büthüs, de skuor- re, de arbeidsmethoaden en de minsken, dy’t dermei wurkje moatte. It is der nou by bleaun, dat der hjir en dér hwat foroare is, in melkmasine en trekker oanskaft en hwat nije handersketten of in büthüssouder. De bidriuwen, dêr’t men de hege ar beidsproduktiviteit helje kin, lizze prak- tysk allinnich yn de nije polders. It need lot fan de nei-oarlogske tiid hat dit west, dat men net ynsjoen hat, dat in bliuwen- de forbettering fan de lanbou allinnich mar to birikken wie troch in ynvestear- kweardich wêze tige safolle bikwaemheden freget as it gewoane fabrykswurk, mar ek praktysk net, omt oars de boer gjin folk meat oerhalde soe. Oant safier wie dizze for- heging dan ek oars net as in reden ta freugde. Hwa soe him ommers net bliid tinke as it dizze minsken, dy’t salang efter bleaun wiene ek ris hwat rommer om ’e hannen waerd. Lykwols kin dit ekonomysk allinnich stan halde, as de bidriuwen troch hegere prestaesjes dizze leanen werom fortsjinje. Is dat net sa, dan kinne dizze bidriuwen alle óf- waeide praetsjes oer autoridende boeren ta spyt, soks net folhalde. En dizze arbeidsproduktiviteit hinget gear mei bettere produksjeomstannichheden: groun, gebouwen, fé, sied, setters, kunst mest, masines, ark, fakkennis en f— mac troch. Soe men dus de lanbou stelle wolle de hegere leanen to biteljen, dizze produksjeomstan- ring, dy’t minstens gelyl moast oan de yndustriële. Dêrfoar haw we de regearing en de measte agrariërs gjin genóch each hawn. En nau leit de rekken ónder yn ’e ponge en hy is net bitelie. De tiid fan oerskot- ten en ófbitelling fan de steatskuld is foarby. De ynternationale posysje is strie- min op it heden. De polityk fan de jier ren 45-55 lit nou syn wiere gesicht sjen. De grounslach fan it nationale bistean is fortutearze en in riedeleaze regearing skowt syn taek nei de S.E.R. Mar eko- nomyske fouten litte har mei handige po- litike t rukjes nei weinimme. De forlerne kans komt net wer. Wy hawwe dizze jierren gjin mannen hawn, dy’t de saek goed troch hiene. Dat is de histoaryske skuld fan agrariërs en net-agrariers beide. En dêrfoar moatte se beide bliede. Het kabinet-Drees is er bij de algemene politieke beschouwingen, die vorige week in de Tweede Kamer zijn gehou den, nog best afgekomen. Natuurlijk ook de vier „regeringsfracties” waren van oordeel, dat de regering rijkelijk laat advies aan de S.E.R. heeft gevraagd over tal van actuele economische en soci- Afgetreden als voogden van het Alg. Stadsarmenhuis: H. C. Banning, R. de Boer Dzn, A. Faber, H. J. de Visser en B. v. d. Werf. Gekozen: G. C. Eisma, M. Kuiper, H. A. Lunter, S. J. Praam- sma en M. I. Wartena. De heren Eisma en Kuiper bedankten voor deze benoe ming. Advertentie: Student, tevens agent ener grote levensverzekerings Mij., zou gaarne enige posten willen afsluiten, ten einde in staat te zijn zijn studie voort te zetten. bat grote aandacht heeft getrokken (wij komen daar de volgende week nog op terug) en dat was de motie-Burger over de staatkundige ontwikkeling in Nieuw Guinea. De laatste jaren bestond er over dit probleem, althans in de Tweede Kamer, grote eensgezindheid. Het drieste en mensonterende optreden van de In donesische regering leidde tot een passa ge in het kabinetsprogram, dat wij zelf verantwoordelijk zijn voor de ontwikke ling van dit gebiedsdeel. De laatste maanden (ook in de Eerste Kamer) bleek echter dat er socialisten waren, die toch nog voor de overdracht van dit gebieds deel aan Indonesië waren. Deze kritiek op het regeringsbeleid, de socialisten zijn daarover verdeeld, heeft nu geleid tot de inmiddels verworpen motie-Bur ger, waarin de regering wordt uitgeno digd, de mogelijkheden, voorwaarden en perspectieven na te gana van trustschaps- overeenkomst terzake van Nieuw Guinea tussen Nederland en de Verenigde Na ties. De socialistische fractievoorzitter zeide niet te willen vluchten uit de ver antwoordelijkheid die ons op de schou ders is gelegd. Het feit echter dat er in de Verenigde Naties geen tweederde meerderheid te vinden is voor overdracht van dit gebiedsdeel aan Indonesië, geeft ons de kans, aldus de heer Burger, om nu zonder internationale druk te bezien „welke ontwikkeling het meest in het be lang van land en volk van Nieuw Gui nea moet worden geacht”. Het feit dat er nu zoveel onzekerheid bestaat of we op de juiste weg zijn, kan de ontwikke ling van de inheemse bevolking en de economische openlegging van dit ge biedsdeel schaden, zo zeide de heer Bur ger. De socialistische fractievoorzitter stelde daarom voor dat de regering zich op de hoogte gaat stellen van de inzichten van bevriende mogendheden, zowel in het Verre Oosten als in de Pacific, over de bestuursvorm van Nieuw Guinea. Het resultaat van deze enquête zou dan in een nota aan de Kamer meegedeeld moe ten worden. Het is duidelijk dat de socialistische Tw. Kamer-fractie graag een internationale goedkeuring zou willen verkrijgen voor ons bestuur over Nieuw Guinea. De a.s.-fractievoorzitter dr. Bruins Slot die direct na de heer Burger sprak, repli ceerde: „De kern van de zaak is, dat wij voor Nieuw Guinea verantwoordelijk zijn en dat die verantwoordelijkheid al leen van ons kan worden weggenomen door 't teneinde brengen van onze taak”. De heren Romme en Tilanus waren het eens met de regering dat voor de toe komst van Nieuw Guinea grote waarde toegekend moet worden aan de samen werking met Australië. Maar deze samen werking had uiteraard ook de goedkeu ring van de heer Burger. Dat was uit drukkelijk in zijn, overigens voorzichtig geredigeerde, motie naar voren gebracht. Wittenskip en technyk hawwe de ar beidsproduktiviteit yn de yndustry tige omheech brocht en dogge dat alle jier ren noch. Dêrtroch koene ek de leanen en arbeidsbitingsten yn de yndustry om heech gean. De moderne arbeidersorga- nisaesjes hawwe torjucht der tige op oan stien. Sünt de oarloch sjogge wy dan ek in biweging, dy’t hiirop delkomt, dat de üreleanen, mei ynoigryp fan alle bykommende lésten, nominael 5 sa heech lizze as foar de oarloch. De great- ste helt komt op rekken fan de wearde- daling fan it jild of fan de priisstiging as men dat leaver heart mar it oare sit yn de forhege produksjekrêft fan de minsklike arbeid. Dit diel bistiet dan wer üt twa helten. It iene is de leansforheging op himsels en it oare de forbettering en utwreiding fan de sosiale rjuchten. De lanbou wie foar de oarloch al in fiks ein efter by de yndustry en sadwaende binne de for- oaringen yn de leansposysje fan de lan- arbeider jit greater as oer it algemien. Krekt omt nei de oarloch de striid ynset waerd foar in gelykweardige bileanning yn de lanbou, gelykweardich mei de yn dustry, binne de werklike leankosten ab- normael stige. Hja hiene ommers earst jit in eftcrstan yn to heljen en dan de c?-en to fo'gien. Dit koe net cars. Moreel net, omt de arbeid yn de lanbou far mar yn steat bi dan moast men de middels takenne oanwende om nichheden mei krêft to forbetterjen. It soe net billik wêze to sizzen, dat dit net bisocht is. Der is frijhwat dien, mar ekonomysk fierst to min. It liket der net op, dat de lanbou gelikense kansen hawn hat as de yndustry. En dêrfandinne is it doel ek lang net birikt. Ekonomysk moast likernóch in forheging fan de ar beidsproduktiviteit neistribbe wurde fan 25%, soe de situaesje mei de yndustry lyk opgean kinne. Yn feite is der mar in forbettering komd fan rüchwei 25% alteast hjir yn de greidebidriuwen. Wie it foar de oarloch ien man op njoggen kij, nou is it sahwat ien man op toalf kij. Wol men it oars ütdrukke, dan wie it foar de oarloch 40.000 liter molke per man en nou tsjin de fyftichtüzen. Men kin it dus sa stelle, dat de bidriu wen hin en tonei net de forheging helle hawwe fan hwat hja ekonomysk moas- ten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1