DULLES STELDE TWEE MENSEN TELEUR DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN BOLSWARDS WINKELIERS IN PERIKELEN Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen Ook koning Hoessein in moeilijkheden Komt de Benelux tussen twee stoelen te zitten? Het is moeilijk tussen de veie klippen door te zeilen Buitenlands Overz/chtj Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 54e JAARGANG No. 79 Hwat bat Elk moat syn büksmjitte witte. KAMEROVERZICHT NOORSE. EN NEDERLANDSE GIFT VOOR DE KERK VAN DE R.A.F. 4, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) ;e- deze de Abonnementsprijs f 1 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie kondigde land te ver u de verlangens nalisten. We beloofden nog terug te zullen komen op het besprokene in de maandagavond j.l. gehouden W.A.C.vergadering, waar een groot deel der Bolswardse winke liers bijeen was, maar tot kennelijke teleurstelling van de aanwezigen juist enkele der „groten” ontbraken. Uit de urenlange besprekingen bleek, dat de Bolswarder zakenman open staat voor de belangen van Koning Klant enerzijds, maar anderzijds ook heeft te rekenen met eigen gezin en personeel. Zo bijv, direct reeds bij het punt: uni forme winkelsluiting. Menige klacht was n.l. binnen gekomen van buitenmensen betreffende deze aan gelegenheid. Komt men op woensdag middag in de stad, men vindt de krui deniers gesloten en kan zelfs geen ro kertje kopen. Maandagmorgens is de deur van de textielzaken op slot en zijn de boekhandels potdicht. Maandags- middags lukt het weer niet bij de kap per. En zo zou men door kunnen gaan. Vanzelfsprekend komt men dan tot de vraag; Is het niet veel beter, dat alle winkels op dezelfde middag of ochtend gesloten zijn Beter is het één stille och. an- ders kan en er op rekent dat zij hem ïpen de Quemoy en ook niet l een slaapkamertje met eigen bed, tegen Dezer dagen heeft Hammarskjoeld zijn rapport uitgebracht over de mogelijk heid van terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Libanon en de Engelse uit Jordanië. In Libanon schijnt dat moge lijk te zijn nu de ex-opstandelingenpartij regeringspartij is geworden, in Jordanië is het moeilijker, omdat koning Hoessein eens duidelijk gemaakt dat het Amerika als de grote vijand beschouwt, zoals de Russen dat ook doen. Door de storm begon de molen van de heer A. Koopmans onder Baard beden kelijk te draaien. Door de warmteont wikkeling is de molen in brand geraakt en geheel uitgebrand. Breekt met de oude sleur, verwarmt met gas uw interieur. Gem. Gasfabriek Bols- ward. 2e week oktober 1933 De Ver. van Vrijz. Hervormden in Ne derland heeft aan de beeldhouwer Wen- cheback opdracht gegeven tot het ont werpen van een gedenksteen m de Ned. Herv. kerk ter nagedachtenis van dr. C. J. Niemeijer. De onthulling zal geschie den door prof. dr. J. Lindeboom op 27 oktober a.s. Gevraagd in Bolsward door jonge man r f 1 per week. Wat? Beste mansklompen en dan voor 59 cent? Dat is natuurlijk bij Hengst te Bolsward. De heer Dulles heeft het de vorige week minstens twee andere heren niet naar hun zin gemaakt. Die andere heren waren Tsjang Kai sjek en onze minister van buitenlandse zaken mr. Luns. Tsjang Kai sjek was boos en stak die boosheid niet onder stoelen of banken toen Dulles verklaarde dat het dwaasheid zou zijn een grote nationalisti sche Chinese troepenmacht op Quemoy te handhaven als er een wapenstilstand in de straat van Formosa zou worden gesloten. Tsjang vatte direct vuur en verklaarde dat zijn troepenmacht op Quemoy maar net voldoende was om een rode aanslag op het eiland te weerstaan, hij verdacht Washington er van dat het voor rood China in zijn schulp wilde kruipen. President Eisenhower heeft toen de ruzie wat trachten te sussen door te verklaren dat de Amerikaanse politiek jegens Tsjang en P En toen een democratische senator, voor zitter van de machtige commissie voor buitenlandse zaken in de Amerikaanse senaat de president schriftelijk vroeg of de Ver. Staten bereid waren om voor de eilandjes voor de Chinese kust te vechten en of de president wel besefte dat hij dan die oorlog zonder bondgeno ten zou moeten voeren, antwoordde Ei senhower dat hij zich strikt zou houden aan de machtiging hem door het Con gres gegeven om slechts Amerikaanse strijdkrachten voor de bescherming van Quemoy en Matsoe werkelijke te gebrui ken als hij dat nodig achtte voor de ver dediging van Formosa en de Pescadores. Men diende er wel rekening mee te hou den dat de Chinezen, gesteund door de Russen, herhaaldelijk hadden verklaard dat als zij de kusteilandjes eenmaal in bezit hadden, de weg naar Formosa en de Pescadores voor hen open lag. Met deze uitlatingen moest Washington wel rekening houden, aldus Eisenhowrer, die overigens meende dat het Amerika in een niet waarschijnlijke oorlog in het Verre Oosten niet aan bondgenoten Zou ontbreken. Deze zouden juist ontzet zijn „indien wij ons in het aangezicht Zal de Gaulle moeite hebben in Al- gerië Nasser buiten de deur te hou den d.w.z. er diens invloed op het verloop der gebeurtenissen te weren, ontzaglijk veel moeilijker zal het koning Hoesein van Jordanië vallen dat te doen. lukte poging om betere verhoudingen met Indonesië te scheppen. Al deze fractievoorzitters, de oppositie leider prof. Oud voorop, waren echter zeer ingenomen met de duidelijke verkla ring van minister Drees. Ook al is de socialistische motie dan verworpen, het valt niet te ontkennen dat de Nieuw Guinea-kwestie weer een actueel pro bleem voor de binnenlandse politiek is geworden. Flet feit, dat een der grote regeringspartijen over dit punt een vrij wel oppositionele houding aanneemt, spreekt boekdelen. Dit komt overeen met de totale indruk, die een objectief toeschouwer van dit de bat moet hebben. De socialisten hebben zich iets gereser veerder tegenover dit kabinet opgesteld dan vorige jaren, terwijl de anti revolu tionairen er iets positiever tegenover staan De heer Bruins Slot heeft duidelijk gi zegd geen ander alternatief voor dit Ki binet te zien. Dat was een opmerkelijke uitspraak van ’n anti revolutionaire frac tievoorzitter, die zich de laatste jaren zeer gereserveerd tegenover dit kabinet had gedragen en die bij de huurdebatten in 1957 bijna een kabinetscrisis had gefor ceerd. De ar-Tweede Kamer-fractie heeft zich ditmaal vrijwel niet gekeerd tegen de socialisten. Het waren de liberalen die het mikpunt waren van hun aanval len, hetgeen tot gevolg had dat prof. Oud zowel teleurgesteld als verbitterd was. De liberalen en socialisten staan evenver van ons af, zo had de heer Bruins Slot gezegd. Prof. Oud kon dit begrijpen, zolang het gaat om twee niet-confessi- onele partijen, maar er zijn ook nog an dere principes, zoals b.v. de visie op de staatstaak. In dit opzicht moeten de a.r. dichter bij de liberalen dan bij de socia listen staan, zo meende de wd-voorzitter Maar de heer Bruins Slot zag de vvd als de conservatieve vleugel en de pvda als de progressieve vleugel van één par tij. „De Christus der schriften is ons po litieke beginsel en elk ander beginsel is daaraan ondergeschikt”. Het zal duidelijk zijn, dat door deze po litieke uiteenzetting het debat nog enige kleur kreeg, maar minister Drees kon deze „partij entwist” over z’n kant laten gaan. Als voorzitter van een gemengd kabinet kan hij daaraan niet beginnen. Aftreden van mr. J. Algera. Het officiële bericht dat mr. J. Algera, de a.r.-minister van Verkeer en Water staat, aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd, kwam verleden week za terdag nog geheel onverwacht. Het was iedereen bekend dat deze bewindsman lijdende is aan een hartkwaal. De ontzet tende overstromingsramp in februari 1953 heeft zijn krachten voor een deel reeds gesloopt. Het land kan deze mi nister dankbaar zijn voor de energie waarmede hij zich van zijn taak heeft gekweten. De Deltawet zal altijd op zijn naam blijven. De zwakke kant van minister Algera was ongetwijfeld ”t internationale werk. Meer dan één poging heeft hij aangewend om daarvoor een staatssecretaris te vinden. Al deze pogingen (de minister zocht steeds in de anti revolutionaire hoek) bleven zonder succes. De bezetting van deze post zal niet ge makkelijk zijn. Er moet een man gevon den worden die bereid is tot I960 minis ter te zijn, met het risico dat hij, na de verkiezingen niet meer terugkeert. Bij voorbaat zal naar een anti revolutionair gezocht worden. Bij de langdurige kabinetsformatie van 1956 hebben de a.r. altijd geweigerd met één minister genoegen te nemen. Zij wa ren van oordeel dat dan hun invloed in het kabinet te gering zou zijn. Er is voor de a.r. geen enkele reden om deze stel ling niet onverzwakt te handhaven. Te meer daar zijn geen alternatief voor dit kabinet zien. de meerderheid der bevolking niet ach ter zich heeft en dus de hulp van Engelse troepen nodig heeft zich te handhaven. Hij meent dat hij dit laatste zou kunnen als royale financiële steun hem zou in staat stellen zijn land uit de economische nood op te heffen; Amerika heeft hem 150 miljoen gulden beloofd, maar de Jordaanse regering meent een half mil jard nodig te hebben om „Nasser bui ten de deur te houden”. Het is niet on mogelijk, volgens deskundige commen tatoren, dat Hoessein tenslotte zal wor den opgeofferd, maar dat Jordanië toch niet zal worden opgeslokt door Egypte omdat Saoedie Arabië en Irak, waar men de laatste tijd wat minder pro-Egyptisch gestemd is, dat niet zouden dulden. Op Cyprus is de strijd heftig opgelaaid, doordat de Griekse verzetstrijders twee Engelse vrouwen hebben neergeschoten de Engelse troepen hebben daarna repre sailles gepleegd jegens de Griekse bevol king welke niet door de beugel konden. Het Britse bestuur is intussen bezig zijn plannen door te zetten voor een bestuurs- hervorming. Griekse Cyprioten en Turk se Cyprioten krijgen beide hun parle ment voor de behartiging van de bin- igen dezer bevolkingsde- komt een raad van vier Griekse en twee Turkse Cyprioten, één van Griekenland en één van Turkije met een Bolswarils Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Volgens het plan moet tenminste twee derde der Algerijnse afgevaardigden naar het Franse parlement Mohammeda nen zijn, de lonen in Algerië zullen op getrokken worden tot het niveau van die in Frankrijk, 250.00 hectare land zal on der Mohammedaanse boeren verdeeld worden, nieuwe werkgelegenheid zal voor 400.000 arbeidskrachten worden geschapen, alle Algerijnse kinderen zul len naar school kunnen gaan, enz. Het is een mooi plan en een liberaal plan, waarvan de uitvoering kennelijk boven de draagkracht van het huidige Frank rijk gaat, maar dat zou anders worden als de rebellen er zich mee verzoenden en Parijs geen zware oorlogslasten meer zou hebben te dragen. De Gaulle heeft dan ook een beroep op dezen gedaan om de wapens neer te leg gen opdat men gezamelijk het plan kan uitvoeren; hij liet de toekomstige status van Algerië buiten beschouwing, kenne lijk in verwachting dat bij het gezame lijk ter hand nemen van zo’nplan een situatie zou groeien waarin Algerijnse banden met het moederland niet meer als een koloniale verhouding zouden worden gevoeld. Dan zou deze frisse aanapk van het probleem zelfs een model kunnen zijn voor alle Europese landen die nog betrekkingen onderhouden met vroeger door hen gekoloniseerde onder ontwikkelde gebieden. En als de Algerijnse rebellenleiders rea listisch willen denken ligt hier hun kans. Maar we kunnen nauwelijks geloven dat zij die zullen grijpen. Hun intellectuele leiders zijn daarvoor te fanatiek nationa listisch, zij zitten in Kairo waar Nasser zijn invloed op hen heeft en wij vrezen dat de Gaulle’s plan zal worden stukge- malen tussen het verzet van het extreem Algerijnse nationalisme en dat van het extreem rechts kolonialisme van de Fran se bewoners van Algerië. Het leger zal ongetwijfeld thans een harde campagne gaan voeren de opstand neer te slaan om de invoering van de Gaulle’s plan moge lijk te maken, die campagne zal nieuwe haat opwekken en zo zullen de Gaulle's bloed te loor gaan. In het moeder de republiek na de Franse revolutie is geworden, maken de partijen zich intus sen gereed voor de verkiezingsstrijd in november. De Gaulle, thans met onbeperkte macht bekleed, schijnt zijn nieuwe kieswet ge reed te hebben; het staat al vast dat het stelsel der evenredige vertegenwoordigers weer vervangen zal worden door het districtenstelsel. De Gaullistische groe pen trachten thans één beweging te vor men om zoveel mogelijk „ja-stemmers” voor die beweging te vangen, doch daar al deze groepen geleid worden door uiterst rechtse figuren is het de vraag of de Gaulle zijn naam aan deze bewe ging zal willen lenen, het zou scherp ver zet van de meer vooruitstrevende groepen ontmoeten. Er waren in deze overzichtsperiode nog meer ontevreden heren dan Tsjang en waarschijnlijk minister Luns. Dat waren de Franse kolo nels van de 13e mei” in Algerië en hun aanhang, de Franse kolonisten die vonden dat het door de Gaulle bij zijn bezoek aan Algerië aange- kondigde vijfjarenplan voor dat ging in de richting van der Algerijnse natio- king van de papoea-bevolking heeft ver dedigd, aldus de voorzitter van de kvp- fractie. 1956 het beginsel van de zelfbeschik- En volgens de heer Bruins Slot zal de in ternationale druk op ons land door het aannemen van deze motie nog slechts toenemen. Want door het „morrelen” aan de huidige regeringspolitiek wordt de status van Nieuw Guinea dubieus ge maakt. Waarom moet twijfel geuit wor den over ons beleid? De regering is er niet voor om de interne verwarring in de pvda op af te reageren. Voor de heer Tilanus was het teleurstel lend dat er in deze motie met geen woord gerept was over de bevolking van Nieuw Guinea. Daarom noemde de ch-fractievoorzitter de motie een mis- Zoals we verleden week, na de eerste dag van de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, reeds hebben opgemerkt, mag het kabinet Drees niet mopperen over de wijze waarop de „rege ringsfracties” op de troonrede en miljoenennota hebben gereageerd. De motie van de heer Burger (soc.) om de mogelijkheden van een internationalisatie van Nieuw Guinea na te gaan werd met een ruime meerderheid van stemmen verworpen. Alleen de socialisten bleken het voorstel van hun fractievoorzitter te kunnen ge dogen. Alle andere partijen hadden daar op kritiek en ook onze socialistische mi nister-president heeft de motie fel be streden. Dr. Drees betoogde dat wij een verantwoordelijkheid ten opzichte van de bevolking van Nieuw Guinea op ons ge nomen hebben. En wij zijn ook verant woordelijk voor de positie, die dit ge biedsdeel in het totaal van de Westerse politiek inneemt. Het prijsgeven van Nieuw Guinea zou de communistische invloed aan de grenzen van het Austra lische gebied brengen. Dit zou kunnen neerkomen op het prijsgeven van een Westelijke buitenpost. Volgens dr. Drees hebben wij het recht om te stellen dat het niet-afstaan van Nieuw Guinea aller minst een Nederlands belang is, maar dat het hier gaat om een zaak van het Wes ten in het algemeen. Tegen de gedachte van de heer Burger, om een internatio naal mandaat voor het bestuur over Nieuw Guinea te vragen, had minister Drees niet zoveel bezwaar, maar aange zien Indonesië dit bezwaar wel zal heb ben, valt niet te verwachten dat er in de Verenigde Naties een tweederde meer derheid voor dit plan zal bestaan. Er zijn landen, die bij de Nieuw Guinea-debat- ten in de V.N. met Indonesië meestem men, doch die het uit zakelijk oogpunt zo gek nog niet vinden, dat Nieuw Gui nea door Nederland wordt bestuurd. De fractievoorzitters Oud, Romme, Bruins Slot en Tilanus zagen de socialis- tische motie tegen de achtergrond van de verdeeldheid over de Nieuw Guinea- kwestie, zoals die nu eenmaal in de pvda bestaat. Prof. Romme zag reeds ’n bordje op Nieuw Guinea staan „te koop, te huur, te leen of cadeau, te bevragen bij Mr. J. Burger, Wassenaar, Holland”. Dat is dan dezelfde man, die nog in Een tweede ontevreden heer moet, we zeiden het hierboven, minister Luns geweest zijn, maar anders dan Tsjang heeft hij zijn ontevreden heid niet gelucht, integendeel bij verklaarde gematigd optimistisch te zijn over zijn besprekingen met Dulles. Die waren over alle internationale vraag stukken gegaan maar natuurlijk in de eerste plaats over Ned. Nieuw Guinea, de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië en de inbeslagneming van de Nederlandse eigendommen in Indonesië. Er is geen gemeenschappelijk communi qué verschenen over het onderhoud en dat geeft al te denken. Het ^Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken liet aan minister Luns over zijn indrukken ervan te geven en zeide dat de’Amerikaanse regering inbeslagneming van de Ned. eigendom men blijft veroordelen; over de houding van Washington ten opzichte van de Nieuw Guinea-kwestie vertelde minister Luns niets en over de Amerikaanse wa- penleveringen aan Indonesië vertelde hij niet wat Dulles had gezegd maar wel wat onze minister-president dr. Drees daar over had gedacht, nl. dat een mogend heid welke wapens aan een bepaald land levert, de morele verplichting heeft er op toe te zien dat deze wapens niet voor agressie worden gebruikt. Men is tenslotte diplomaat of is het niet Maar het is toch wel heel duidelijk dat Amerika in het openbaar in zijn lauwe houding ten opzichte van de Nederland se belangen volhardt, om Indonesië toch maar te vriend te houden. We zijn erg nieuwsgierig hoe de Ame rikaanse houding zou zijn als in landen met een gekleurde bevolking de Ameri kaanse ondernemingen en bezittingen in beslag werden genomen omdat de ne gers in de Ver. Staten, of in ieder geval in een deel daarvan, achtergesteld wor den bij de blanken. Het is onder deze omstandigheden niet zo vreemd dat er hier in Nederland steeds meer stemmen opgaan, welke er op aandringen dat Ne derland niet meer zo volgzaam zal zijn jegens Washington, waar men de Ne derlandse steun aan de Amerikaanse we reldpolitiek eigenlijk maar als een van zelfsprekendheid beschouwt. Een van zelfsprekendheid, welke ook de aandacht van onze grote Europese bondgenoten heeft getrokken. Het Algemeen Dagblad vertelt dat een Duits diplomaat moet hebben gezegd, dat de buitenlandse politiek van Neder land en België niet meer bestaat, in den Haag en Brussel wacht men af wat Was hington zegt en komt dan met een gelijk luidend oordeel. En dat wenst noch Bonn, noch Parijs, noch Rome. Er zit stellig iets waars in deze redene ring. Nederland en ook de Benelux, moet oppassen, anders komt het tussen twee stoelen te zitten, die van Amerika, waar men de belangen van de kleine Europese landen, zacht gezegd, weinig ernstig neemt, en die van de combinatie der grote W. Europese vastelandsmo- gendheden, sterker geworden sedert Adenauer en de Gaulle elkaar ontmoet ten, die wel in „Klein Europa” met de Benelux samenwerken, maar als deze een echo van Washington blijft, met haar belangen in de W. Europese samenwer king steeds minder rekening zullen gaan houden. Vooral de Duitsers en Italianen schijnen niet alleen ontevreden over de Amerikaanse politiek in het Verre Oos ten, maar in het bijzonder over die in het Nabije Oosten, waar zij tegen het Arabische nationalisme niet zo scherp wensen in te gaan omdat zij kansen voor hun landen op economisch gebied in de Arabische landen zien. De kerk van St. Clemens Danes in Londen, die tijdens de oorlog werd ver woest, is geheel gerestaureerd en zal dezer dagen door Koningin Elisabeth in gebruik worden gesteld als officiële kerk van de R.A.F. en als een per manente herdenkingsplaats voor de gevallen leden van de R.A.F. uit de twee wereldoorlogen. De noorse- en nederlandse koninklijke luchtmacht hebben een belangrijke gift aan de ,vliegerskerk’ gedaan: de noorse luchlmacht schonk de fraaie vont op de voorgrond; de nederlandse luchtmacht het altaar en het allerheiligste op de achtergrond. ongetwijfeld thans de invoering van de Gaulle’s plan moge- Lg' zo zullen de Gaulle's goede bedoelingen wel in het vergieten van I land, dat sedert zondag officieel de vijf- van het nodige voorzien, als zijn schepen maar beschermd worden door Amerikaan- ig trachtte Tsjang ook nog eens jk te maken dat hij spoedig door de Amerikanen in de steek zou worden gelaten, en Dulles. Het is nu maar de vraag wie Tsjang Kai sjek het meest wantrouwt, de Ameri kanen of de rode Chinezen. Vooralsnog vermoeden wij dat hij op Washington zal willen blijven steunen, maar de Ame rikanen zal laten voelen dat hij ook zullen blijven heli Matsoe-groepen te behouden. Peking heeft het Washington nu gemakkelijk gemaakt een verzoenende houding aan te nemen. Het heeft nog Peking geen wijziging had ondergaan. van de dreiging van Chinees-Russische agresie zouden terugtrekken”. Achter al die woorden lag echter de Amerikaanse bedoeling met rood China te praten over een neutralisatie van de kusteilanden als Peking eerst de strijd staakte. Tsjang zijn troepen zouden dan worden terug getrokken van die eilanden, die niet door rode Chinese troepen zouden mogen worden bezet, omdat ze dan kunnen worden gebruikt voor een aanvalsbasis op Formosa. Tsjang wil echter van een dergelijk plan niets weten, hij wenst zijn troepen op de eilanden te houden al schijnt hij wel te willen verklaren dat hij Quemoy en Matsoe in het vervolg niet zal gebruiken als basis voor een bedrei ging van het Chinese vasteland. Tsjang meent waarschijnlijk dat rood China toch geen betrouwbare garanties zal geven dat het de eventuele geneutra liseerde eilanden niet zal inpikken en toch als militaire bases gaan gebruiken. Hij kon daar nog wel eens.gelijk in heb ben ook en was dus allerminst te spre ken over de Amerikaanse bedoelingen. Daarvan heeft de regering te Peking ge bruik gemaakt om het voorstel te herha len dat zij enige jaren geleden aan Tsjang had gedaan. „Dit is een zuiver Chinese zaak tussen U en ons”, schreef de rode minister van defensie Peng Teh- hoeai aan Tsjang en niet een aangelegen heid tussen China en de Ver. Staten, die in laatste aanleg onze gemeenschappelij ke vijand is. Laat ons dus de zaak onder ling regelen”. Om het Tsjang nog wat gemakkelijker te maken staakten de rode Chinezen het vuren voor een week, Tsjang kan in die tijd zijn troepen op Quemoy nodi; niet se. Pen; duidelijk te maken dat hij verwees daarvoor naar de hiervoor al genoemde uitlatingen van sailles gepleegd king welke niet r - plannen door te zetten Cyprioten krijgen beide hun parle- nenlandse belan: len, daarboven 1 .pnoten, een vertegenwoordiger van Griekenland en vetorecht op zijn besluiten voor de Britse gouverneur. De Grieken blijven er zich tegen verzet ten en een oplossing lijkt ondanks de bemoeiing van de secretaris-generaal van de Navo, Spaak, niet nabij. Men spreekt nu weer van een driemo- gendheden conferentie; Engeland, Grie kenland en Turkije. De Russen hebben hun in maart stopge zette kernproeven hervat, nu Amerika en Engeland het Russische voorbeeld niet overnamen. Zoals bekend willen Was hington en Londen hun proeven stopzet ten eind van deze maand als de drie lan den te Genève overleg gaan plegen over een algemene stopzetting der proeven; Parijs schijnt echter bij de besprekingen ook tegenwoordig te willen zijn en ook rood China. Er is een gerucht dat Chroesjtsjew bij Rood China tevergeefs heeft aangedron gen wat gematigd in de Formosa-kwestie en in zijn felle actie tegen Zuid Slavië op te treden, om een wat betere stem ming op te roepen aan de vooravond der conferentie. Bulgarije schijnt het dan niet eens te zijn met Chroesjtsjew, het ageert fel te gen Tito en blijft voor zijn eisen op het bezit van het Macedonisch gedeelte van Zuid Slavië ageren. De ontwikkeling in Pakistan, waar pre sident Mirza de grondwet buiten werking stelde, de politieke partijen ontbond en de macht aan het opperbevel van het le ger overdroeg komt te plotseling om er nu reeds een oordeel over te vellen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1