DE FRYSKE BOEKEBEAM WER YN BLOEI Qabe roar Felle brand legt boerderij in Schraard ’E in de as üs hjoed p p to sizzen 1 DINSDAG 14 OKTOBER 1958 Fan de Martinytoer Paus Pius XII t Tj. de J. Dr. Joast Halbertsmapriis foar Drs. Herrius Halbertsma Gouden filmpjes GREATE FOROARINGEN OP KOMST. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ter ruste gelegd Bolswards Nieuwsblad 54e JAARGANG No. 80 Hwaf haf I dank zij zijn onderzoekingen, dat zijn stoffelijk overschot de kin it ek stukjes rekkenje, dat gjinien hwat foroarje kin. Ei den er baat bij. Het loopt de Advertentieprijs: 13 cent per mro Ingezonden tnededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2e week oktober 1908. De middeis heng der yn de riedseale wer de biwende sfear, doe’t dêrre ünder- skate freonen, famyljeleden, skriuwers, fortsjintwurdigers fan selskippen ensfh. byinoar wiene om de jonge drs. H. Hal- bertsma to huldigjen. Under de bywêzigen wie ek de boarge- master fan Amersfoart, it wenplak fan de hear Halbertsma. Ut namme fan de tariedingskommisje spriek de hear Boargemaster fan Boal sert, mr. J. A. Geukers, it wolkom. de fierdere stikken har folie Kofjemiel. De Fryske boekewike waerd officieel iepene troch de Commissaris fan ’e Ke- ninginne, dy’t ek de jotm fierders hielen dal bywenne. De nije foarsitter fan de Stifting ,,It Fryske Boek", de hear K. Sikkema, brocht hulde oan de éild-foarsitter, de hear L. Brandenburch, dy’t nou 25 jier Abonnementsprijs f 1 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Paus rust er tussen de van Benedictus XV die hem De Jong’s Nieuwsblad vogelaars in Gaasterland niet mee. Het schone weder houdt het trekwild uit de bossen. Noch mannich oare sprekkers krigen op de gearsit op it stedhüs it wurd. Prof. Dr. Fokkema spriek üt namme fan de advyskommisje en joech in karakte- ristyk oer it wurk fan de hear Halbert sma. Gans materiael hat de advyskom misje trochnimme moatten, mar dat fan drs. Halbertsma kypte der dit jier üt. It is better fan in sure apel to biten as fan toarst to forsmachtsjen. Het is mjj een vreugde U allen, uit naam van ons gemeentebestuur, harte lijk welkom te heten in ons stadhuis voor bijwoning van de plechtige uitreiking van de Dr. Joost Halbertsmapriis 1958. De dag van de twee-jaarlijkse prijsuit reiking van de Dr. Joost Halbertsma priis of van de Gysbert Japicxpriis leeft ik mag dit eerlijk stellen elk jaar reeds lang te voren in de harten van ons, Bolswarders en met verlangen zien wij steeds naar deze dag uit, die wel een heel bijzondere plaats inneemt in de rij van culturele evenementen, die jaarlijks in onze Gysbert Japicxstad gehouden mogen worden. Wij achten het dan ook een bijzonder voorrecht, mijnheer de Commissaris der Koningin, mijne heren leden van het Col lege van Gedeputeerde Staten, dat U ook dit jaar wederom gebruik heeft wil len maken van ons aanbod om ons stad huis voor deze uitreiking te Uwer be schikking te stellen. De historische ban den van onze stad met de grote man nen, naar wie U Uw literatuurprijzen hebt willen noemen, behoef ik in deze kring niet nader aan te duiden. Wij zien hierin echter tevens een erkenning uwer zijds van en een waardering uwerzijds voor al hetgeen in deze stad op cultureel gebied werd en wordt gedaan waardoor een der noodzakelijke voorwaarden ge schapen wordt voor het leefbaar zijn van een stad, van een gemeenschap. Een ge meenschap van mensen werkzaam in handel en industrie, waar het culturele leven achterblijft, onderontwikkeld is, is zeker op de duur niet leefbaar, evenmin dit mag tegelijkertijd gesteld worden is leefbaar een gemeenschap van mensen, waar het culturele leven in zich zelf in alle opzichten ontwikkeld is, doch waar de economische bestaansbronnen achterblijven, onderontwikkeld zijn. Het culturele leven is en blijft ik zei dit reeds een der levensaders van onze stad en daarom, geachte heer Hal bertsma, winnaar van de Dr. Joost Hal bertsmapriis in het jaar, waarin over ge heel Friesland op zo schone wijze Dr. Eeltsje Halbertsma werd herdacht, met Uw echtgenote en verdere familieleden deze middag een wel zeer hartelijk wel kom in ons stadhuis en ons Bolsward, waar nauwe banden onze stad binden, zowel aan Dr. Eeltsje als aan Dr. Joost waaraan U nauw verwant zijt, doch waar ook een nauwe band ligt met U zelf door o.m. uw leiding in de jaren 1949/1950 bij de opgravingen in onze Martinikerk, waaromtrent U ons in de loop van de middag nog nadere mede delingen zult willen doen. Wij verheugen ons er over, dat juist U, ons Bolswarders zo bekend, het zijt, die hedenmiddag de Dr. Joost Halbertsma priis 1958 in ontvangst zult mogen ne men. Ik wens U en de Uwen van harte een mooie en onvergefelijke middag in ons stadhuis toe. Hjirnei krige, lyk as wenst de fortsjint- Freed hat Boalsert foar de safolleste kear in ünforjitlike dei bilibbe. De ütrikking fan de dr. Joast Halbertsma-priis en de iepening fan de boekewike krigen bysündere aksinten meidat de priis dit jier takend waerd oan drs. Herrius Halbertsma, dy’t troch syn aldheit- kundige ündersikingen ek to Boalsert namme makke hat, de priis- ütrikking dit jier barde troch de hear Commissaris fan ’e Keninginne yn Fryslan seis en de boekejoun syn bikroaning krige mei de op- fiering fan in nij toanielstik; „Kügels yn de snieorkaen”. Tot mijn grote spijt moest ik enkele malen verstek laten gaan bij de uitrei king van de Gysbert Japicxpriis en de Dr. Joost Halbertsma-priis ten gevolge van het feit, dat aanvankelijk vastge stelde data in verband met de opening van de Fryske Boekewike moesten wor den verschoven en ik voor die nadere data reeds verplichtingen had aange gaan. De Gedeputeerde mr. Okma, was evenwel zo bereidwillig mij toen te ver vangen, waarvoor ik hem ook van deze plaats nog eens dank wil zeggen. Het doet mij genoegen hier thans weer in het midden te kunnen zijn van Fries- lands culturele upper-ten van de „pom- meranten” op het gebied van cultuur en wetenschap in deze provincie, kortom van u allen, dames en heren, om de plechtigheid van de uitreiking van de jaarlijkse prijs op dit gebied wederom zelf te mogen verrichten. De uitreiking is ditmaal vroeger dan voorheen, ook al weer in verband met de opening van de Boekewike, daar deze anders te dicht in de buurt zou komen van de week voor het Kinderboek. Ik hoop dat de organisatoren van deze Iepening Boekewike. Yn de boppeseal fan de Doele wie in treflike en artistyk tige forsoarge üt- stalling rémakke fan alle noch hjoed de del to krijen Fryske boeken. Der wie romme kar. Net ynwijden stiene dêrfan to sjen, dat der yn de eigen Fryske tael safolle ütkomt. Aerdige rymspreuken en tekeningen joegen de boeketafel in ar- tistike oanklaeijing. De hear Jack Kramer, dy’t ien en oar forsoarge hie, krige hjirfoar in hertlik applaus. dat uw liefde voor het land uwer ge boorte en uw gevoel voor verbondenheid met uw Friese landgenoten, ook al woont U dan al jaren niet meer hier, voor u een aansporing zijn om uw we tenschappelijke belangstelling en uw grote werkkracht in belangrijke mate op Friesland en de Friezen te richten. U treedt hierbij geheel in de voetsporen van uw bet-over oudoom dr. Joost, naar wie de prijs, welke uw verdienstelijk werk nu heeft verkregen, genoemd is. Maar er is meer wat ons in u herinnert aan de bekende gebroeders uit het be gin der vorige eeuw. Zo noem ik het gemak, waarmede u zich bij uw publi caties zowel van het Fries als van het Nederlands bedient, uw stijl, welke ook de niet-wetenschapsman aanspreekt, uw waardering van de Friese literatuur, die u zelf ook verrijkt, zij het dan hope lijk voorlopig door het schrijven van korte verhalen, uw liefde voor de scheep vaart in Friesland, getuigende uit uw functie van Conservator van het Fries Scheepvaart-Museum. Dit zijn allemaal karakteristieke punten van vergelijking, die u, al is het in volslagen 20e eeuwse verschijning, geheel doen passen in die opmerkelijke groep van bijzondere per soonlijkheden van ’t stoere Halbertsma- geslacht, dat steeds zo sterk aan Fries land blijft verbonden, ook al hebben sommige leden daarvan hun woonplaats elders, zoals eertijds Dr. Joost en thans u. Uw bijzondere liefde blijkt wel uit te gaan naar uw geboortestad Sneek, over welke stad IJ diverse publicaties het licht hebt doen zien. Samen met de heer Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) steeds zo goed verzorgde hoogtijdag voor Friesland hierdoor niet al te veel in tijd nood zijn gekomen. In de Friese culturele historie zou het jaar 1958 het „Halbertsma-jier” kunnen worden genoemd. Immers in dit jaar zijn de zo goed geslaagde feesten ge vierd ter herdenking van de 100ste sterfdag van dokter Eeltsje Halbertsma, heeft een nieuwe uitgave het licht ge zien speciaal van zijn proza en poëzie, is voorts ook een heruitgave verschenen van de bekeritie verzamelbundel „Rimen en Teltsjes” van de gebroeders Eeltsje, Joost en Tsjalling en is de Dr. Joost Halbertsma-priis toegekend aan een na zaat van Tsjalling Halbertsma. Alle drie gebroeders worden dus zowel afzonder lijk als in gezamenlijk verband in dit jaar naar voren gebracht en geëerd. Als ik mij dan nu tot de prijswinnaar Drs. Herrius Halbertsma richt, dan mo ge ik beginnen met u, mijnheer Halbert sma, namens het provinciaal bestuur van Friesland van harte geluk te wensen met de verdiende onderscheiding. Deze is u door Gedeputeerde Staten toegekend op voorstel van de commissie van des kundigen, samengesteld op advies van de Fryske Akademy. Vanaf deze plaats een woord van dank aan deze commissie, wier taak: de be oordeling van het in de laatste vier ja ren uitgegeven werk op het gebied van de heemkunde en de geschiedenis van Friesland, veel omvattend en niet ge makkelijk is geweest. Een woordvoerder van de commissie zal straks een beschouwing over het werk van de prijswinnaar geven. Wanneer ik één der criteria mag noemen, die door Ged. Staten zijn aangegeven als richt lijnen bij de beoordeling, dan noem ik: „het werk moet met liefde voor de be handelde stof zijn bewerkt”. Van een historicus-archeoloog mag uiteraard liefde voor zijn mooie vak ver wacht worden. Aan dit criterium zonder meer hobt u, mijnheer Halbertsma, dan ook ruimschoots voldaan. Dit behoeft echter nog niet in te houden, dat u zich op dit terrein juist veel met Friesland zou moeten bezighouden en dit wordt in het genoemde criterium eigenlijk mede begrepen. Ik meen echter gerust te mogen stellen W. H. Keikes hebt u een werkje geschre ven, getiteld „Sneek, Drie kronen met ere”. De arbeid van de Sneker Halbertsma is nu met een prijs bekroond en ieder zal toestemmen, dat het werk van Drs. Her rius Halbertsma, die wij hebben leren kennen als een veelzijdig publicist en een man van grote eruditie, deze onder scheiding met ere heeft verdiend. Men zou dus thans kunnen zeggen: „Sneek, vier kronen met ere”. Straks zal ik U de gebruikelijke oor konde ter hand stellen; ik breng u nog maals onze hartelijke gelukwensen over en ik spreeek tot slot gaarne de hoop uit, dat u door zult gaan met uw voor de wetenschap en voor Friesland zo be langrijke werk. Het staat er, wat dit be treft, geloof ik wel goed voor, dames en heren, want naar ik meen te weten ligt het in de bedoeling van de prijswinnaar om zijn dissertatie te schrijven over de terpen en voorts een publicatie te doen uitgeven over de geschiedenis van Fries land in de vroege middeleeuwen. Friesland heeft van U, mijnheer Hal bertsma, nog grote verwachtingen en is nu nog meer dan voorheen trots op het Halbertsma-geslacht, dat zulke promi nente figuren op het gebied van litera tuur en wetenschap voortbrengt. koele crypte het graf van tificaat en is blootgelegd, graftomben vai bisschop heeft gemaakt en Pius X die hij heilig heeft verklaard. Tevoren hebben honderdduizenden Ro meinen en zeer vele pelgrims uit alle delen van de wereld de Pastor Angeli- Vrijstelling voor de Nat. Militie wegens broederdienst: Dirk v.d. Kam, Gerard Brussen, Wiebe Molenaar, Tjipke Knorr, Gerben Postma, Sjoerd Mensonides, Anne Kramer, Yme Visser, Niklaas Dijkstra, Jurjen Eildert Lemstra, Nicolaas Daniël Frankena, Frans Buikstra, Hans van Wie ren, Klaas Feenstra, Sjoerd Nota, Gerrit Dijkstra. De hear J. Piebenga spriek üt namme fan it Boun fan Fryske kunstners, de Fryske Akademy en de Fr. Biwegings- rie. Hy joech in treflik byld fan it Halbert- sma-skaei, dêr’t ek Herrius Halbertsma üt fuortkommen is. As léste sprekker krige de priiswinner seis it wurd. Sichtber oandien foar it feit, dat de eare om yn it Halbertsmajier de dr. Joast Halbertsma-priis to winnen, him takom- men wie, brocht hy in wurd fan tank oan allegearre, dy’t troch har bywêzi- gens fan dit feit tsjftge wêze woene. Nei öfrin fan de middeisgearsit waerden de gasten rynsk ünthelle op thé mei oaljekoeken. Yn de Martinytsjerke, dêr’t de hear Gez. Schrik efkes it oargel bispile, joech de priiswinner hjirnei in ütiensetting oer syn opgravings, dy’t oan it Ijocht broch- ten dat der foar de earder tufstiennen tsjerke noch in houten kapelle stien haw- we moat en dat de terpkrün ünder de tsjerke ófgroeven is. wurdiger fan it provinsiael biwald, dit- kear de hear Commissaris fan ’e Ke ninginne yn Fryslan, mr. H. P. Linthorst Homan, it wurd om de priis üt to rik ken. Hy spriek likernóch as folget: i en de vrij harde zuidelijke wind overdekte de huizen. De brandweer uit Witmarsum, die de zaak energiek aanpakte en later geassis teerd werd door de brandweer uit Mak- kum kon de boerderij echter niet meer redden. Alleen het voorhuis leek nog aardig intact. Gelukkig kon het begin van brand, dat bij bakker Brinksma en schilder Zijlstra ontstaan was in de kiem gesmoord worden, al ging dit met ont ruimen van de woningen gepaard en trad wel waterschade op. Hoe gevaarlijk deze zeer snel om zich heen grijpende brand wel was bleek wel hier uit, dat ook in de huizen aan de overkant van de Smidstraat een begin van brand onstond bij de fam. Elgersma. Om 12 uur was er van de boerderij al niets meer over dan de zwartgeblakerde muren, de verkoolde balken en de smeu lende hooistapel, die met de harde wind de eerste dagen zeker nog gevaar in zich zal hebben, totdat de brandwer ook dit in het water heeft gesmoord. Op het terrein van de brand waren aan wezig burgemeester A. Oosterhoff en secretaris D. Deinum, de directeur van Gemeentewerken, de heer Zijlstra uit Witmarsum en ook burgemeester mr. J. A. Geukers en adj. van Slooten uit Bols ward, die zich op de hoogte stelden. De brandweer uit Bolsward, die gelijktijdig met die van Makkum arriveerde behoef de geen dienst meer te doen. Het is een geluk dat deze brand in zo korte tijd deze boerderij finaal in de as legde zich niet ’s nachts heeft geopen baard, daar dan de gevolgen zeker niet te overzien waren geweest. Gistermorgen is het dorpje Schraard bijna het slachtoffer geworden van een ramp, daar een felle uitslaande brand vele huizen aan de noordkant bedreigde. Om ongeveer kwart voor tien ontdekten omwoners opeens een sterke rookontwik keling uit de kap van de boerderij van de heer Sj. Sterkenburg, die bewoond werd door de fam. W. v. d. Meer. Van alle kanten kwam hulp toesnellen en daaraan is het te danken dat er geen mensenlevens te betreuren zijn en de schade tot de boerderij beperkt bleef. Allereerst werd de 82-jarige oud-boer Sj. Sterkenburg, die bij de schuur met de aardappelen bezig was, gewaarschuwd en de vrouw des huizes, die zich van geen onheil bewust, rustig aan de afwas stond. De jonge boer zelf was op de bouw tij dens het uitbreken van de brand. In middels sloegen de vlammen al huizen hoog uit de schuur, die tot de nok toe opgestapelde pakjes hooi bevatte welke een gretig voedsel van het voortrazende vuur waren. Van het vee was alleen de stier in de schuur aanwezig en met moei te kon deze gered worden waarna de pannen en brandende binten reeds naar beneden kwamen. Anderen brachten inmiddels de inboedel en de papieren uit het voorhuis in veilig heid, dat hoewel er een brandmuur was, die het eerste brandgevaar keerde, toch ook zeer gevaarlijk was. In de tijd die zo noodzakelijkerwijs ver streek voor de brandweer uit Witmarsum ter plaatse was, werden met man en macht de belendende percelen aan de noordkant met emmers water natgehou- den want een vuurregen van brandende Sa seit dr. ir. A. Vondeling op in gear- komste fan de yndustriële klub yn Grins. De lanbou stiet foar greate foroaringen, om’t hja goedskiks of kweaskiks rekkenje moat mei de folie hegere produksje, dy’t de minsklike arbeid yn ’e biskaefde wrald kriget. En dêrtroch is ek de priis fan dy arbeid folie heger wurden, mei oare wurden it lean en de fierdere ar- beidsbitingsten binne stikken better wurden. Neffens it Sintrael Bureau fan de Statis- tyk wiene de folsleine leankosten yn 55/56 yn de lanbou 577 tsjin 100 yn it jier 38/39, dus hast seis kear sa heech. Sil men dizze arbeid yn in bidriuw brü- ke kinne, dan moat dy arbeid ek min stens safolle oan wearde tafoegje oan de grounstoffen en de oare bidriuwskosten, oars moat der jild by. En dat léste sil in bidriuw net maklik dwaen en kin it ek net folhalde. De driuwende eask, it wurk m.ear pro- duktyf to meitsjen, is dan ek gjin frjem- de oankomst fan de ien of oar, mar in hurde eask fan de tiid, hweryn wy nou libje. En dêroan kin men net foldwaen as men de arbeid brükt op de wize fan jierren lyn. De hanarbeid kin dan allin- nich produktyf genóch wurde as hja it forlingstik kriget fan in praktyske masi- ne. Dan is de arbeid mei ien slach twa, trije of fiif kear sa mansk. Yn de yndustry profitearret men der al jierren fan, omt men dér de masines acht uren deis of yn kontinu-bidriuwen 24 uren deis draeije litte kin en de romte foar de fabrikaezje mar lyts is. Mar yn de lanbou leit dat folie en folie minder. De measte masines kinne op in trochsné- bidriuw mar inkelde wiken brükt wurde en dan stean se it hiele jier wer stil. Ien fan de aldergunstichste is de melk- masine, dy’t alle dagen brükt wurde kin. Mar seis dizze draeit deis mar in pear üre. Komt men tsjintwurdich by in mo derne bouboer dan tilt it op fan masines, mar freegje ris hoefolle dagen elk derfan brükt wurdt? De fêste lésten, rinte en ófskriuwing, drukke dêrom yn de lan bou folie swierder as yn de yndustry. De oalje of streamkosten binne net de wich- tichste, mar de niisneamde fêste kosten lizze heech. En nammersto heger, hoe lyt- ser it bidriuw is. De tsientüzenen bidriu- wen fan minder dan 10 h.a. it great- ste part yn Nederlan sitte mei dizze fraech to balden en to kearen. Arbeidsparjende masines kinne hjir net ekonomysk brükt wurde omt hja to min üren meitsje. De iennichste ütkomst is dan it meimekoar brüken fan dizze masines. Pastor Angeli- cus, de Vredespaus tijdens de drie dagen dat zijn stoffelijk overschot in de in drukwekkende statie in de St. Pieter was opgebaard nog een laatste groet ge bracht. Het verkeer in Vaticaanstad was al die tijd een onontwarbaar kluwen. Tot met de volgende week zondag zal ieder morgen in de St. Pieter een en er ieder morgen in de St. Pieter een re quiemmis worden opgedragen. Dan is de novem dialis, de negendaagse rouw dienst van de Paus ten einde en dan is alle aandacht gericht op het kiezen van een nieuwe Paus. In Rome is de paus keuze, hoewel het conclaaf pas op 25, of zoals de laatste berichten luiden 28 oktober begint, op het ogenblik al het gesprek van de dag, aldus ontlenen we aan ,Ons Noorden’. De Paus is gisteren met veel praal ten grave gedragen. Kardinalen in hun prachtige gewad< edellieden boden een schouwspel. Terwijl de kardinalen knielden en baden werd de kist, die meer dan een halve ton woog, langzaam naar de laatste rust plaats gebracht. Het is een kleine, met marmer afgezette nis in de nieuwe crypt, die Paus Pius XII zelf had gekozen als laatste rustplaats. Gisteravond waren arbeiders bezig, de nis dicht te metselen en een marmeren plaat voor de ingang aan te brengen. Gisteren stond ook Bolsward in het te ken van de uitvaart van Z. H. Paus Pius XII. Overal was de nationale driekleur halfstok gestoken, terwijl des avonds in de St. Fransiscuskerk ’n plechtige H. Mis van Requiem opgedragen werd door pas toor Bertels o.f.m. met assistentie van pater Laurant o.f.m. als diaken en pater Snijders o.f.m. als subdiaken. Het gemeentebestuur van Bolsward, dat bij deze plechtige H. Mis was uitgeno digd nam plaats op een daartoe gereser veerde plaats. Het voltallig college van b. en w. was aanwezig, terwijl tevens een bijna voltallige raad, waarbij alle fracties waren vertegenwoordigd, de plechtige H. Mis bijwoonde. De burgemeester was bij deze gelegenheid getooid met ambtske ten. De saneamde wurktugenkoöperaesjes bi- sykje hjir in oplossing foar to finen, mar eltse praktikus wit wol dat hjir ek tige greate biswieren oan sitte. Tink mar ris oan it waer. Op it gaedlike momint wol elk tagelyk meane of sichtsje en stean it mar ris üt, as de buorman it spul droech yn ’e hüs helje kin, wylst jo twa dagen letter, as it reint, de masine krije kinne. Ek it mienskiplik ünderhald is in lêstich punt. Hwa hat de messen stomp makke, hwa hat der mei tsjin in daem sitten, hwa hat forjitten to smarren, hwa hat de rem net goed los makke en folie net genóch. Meastentiids sil men de leanwurker yn- skeakelje, mar dan bliuwt men lykwols sitten mei de frage, hoe’t men de ütspar- re tiid op in lyts bidriuw rendabel meitsje kin. Né, de kriten, hwer’t de measte boeren in lyts bidriuw hawwe, stean foar in skiere takomst. Nearne is de driuw om in hoekje lan sterker as dêrre. En ek nearne wurde de bieren en keapprizen sa heech opdreaun as krekt yn dizze selde hoeken. Hjir makket de breakwestje de lju oergunstich op elk, dy’t in hoekje lan wit to pikken, om’t hja allegearre ünder de swipe fan de tanimmende arbeidsproduktiviteit troch moatte. Lyts tritich jier lyn hie ik as Haed fan de Lanbouskoalle yn Steggerda in sawn- tich boerejonges op skoalle. Nou mei septimber is de skoalle stopset, omt der mar trije nije learlingen wiene. Forline jier wiene der fjouwer. Dit simpele feit seit mear as hiel hwat statistiken, hja toane düdlik oan, dat yn in boerestreek as dêr yn de Südeasthoeke, mei folie lytse bidriuwkes, de minsken seis ynsjog- ge, dat der foar har bern in oare takomst socht wurde moat. Dat is net langer for- antwurde op 4 of 5 ha. sünder oare yn- komsten. Yn üs hoeke leit it fraechstik der like goed, mar it hat in hiel oar ge- sicht. Hjir binne de bidriuwen troch- strings folie greater en de inkelde lytsen kinne der skoan in goed plakje fine, omt hja tusken de greatere ynlizze en 1—2 kansen om der hwat by to fortsjinjen greater binne. Mar hjir binne it de ar beiders, dy fan jier ta jier minder wurde. Ik mien yn tal. En de bern fan de boere- arbeiders gean foar it oergreate diel dan ek yn oarewei, m.east nei de Technyske skoalle en letter yn de yndustry. Foar in bütensteander liket it hast neat to foroarjen yn de greidhoeke, mar yn wierheit is der in revolüsje oan ’e gong. En gjin bidriuw üntkomt oan de hurde easken fan de nije tiid. Dy’t him nou op it festje kloppet, om’t hy in stikman- nich greate bern hat, dy’t him helpe de saek op de aide foet troch to setten, sit mei in jiermannich foar deselde proble men. Yn 38/39 waerd der per arbeidskrêft 38.900 kg. molke produseard, mar yn 55/56 wie dat al 47.600 kg. En dizze tendins giet fierder troch. Eltse ünder- nimmer hat yn dizzen gjin oare kar, dan mei de tiid mei to gean en syn bidriuw sa yn to rjuchtsjen, dat er mei minder folk mear dpcht. En dêrom is de mecha- nisaesje gjin foarbygeande moade, mar in twingende eask fan de hurd foroarjen- de tiid. De man acht, njoggen kij, is forline tiid. De boer mei 70 pounsmiet en twa arbei ders fret himsels op yn in greidebidriuw. Hokfoar Minister der yn Den Haech ek sitte sil, de boer kin hjir mar fêst op rekkenje, dat gjinien oan dizze dingen hwat foroarje kin. En sjocht men hwat fierder yn ’e takomst op, dan leit ek al- linnich lans de wei fan in greatere ar beidsproduktiviteit in selsstannich boe- rebistean oan de horizon. Aanbevolen als geneesmiddel tegen maagpijnen en kwaadaardige diarrhee: warme melk. De melk mag echter niet gekookt zijn. Hoeveelheid: elke 3 a 4 uur een kwartliter. Ook lijders aan dy senterie, typhus en andere koortsen vin- Paus Pius XII is bijgezet in de donkere van de St. Pieter. Vlak bij Petrus, dat tijdens zijn pon- pracht en :dii Ien en Romeinse indrukwekkend

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1