Overlijden van Paus Pius XII ernstig verlies WET VERVREEMDING LANDBOUW GRONDEN Qabe Sb mar üs hjoed p 9 to sizzen voor de gehele mensheid PLATTELANDSMEISJES EN LANDBOUW- HUISHOUDONDERWIJS Buitenlands Overzicht Van Formosa weinig nieuws Frankrijk „eerste plaats op eerste rang der grootsten?” Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Behandeling geschorst na aanneming amendement 54e JAARGANG VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 No. 81 Hwa* bat KAMEROVERZICHT gehaald: vóór Kerstmis AMSTERDAMS BURGERVADER DACHT AAN DE KINDEREN Air. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, heeft zich dinsdagochtend een waar burgervader getoond, door een flinke bestelling te plaatsen op de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boljward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Taai-taai per pond 17 cent. Albino N.V., Bolsward. naar zeer en voormali, Kamer, Dy’t alle potten en pannen bislikje wol, kriget op ’t lést splinters yn ’e tonge. Abonnementsprijs f 1 90 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Blanke zuurkool a 6 cent per pond. Iets nieuws is zuurkool in de fles. D. M. Bosma, KI. Dijlakker 11, telef. 42. poli- >k op van de Arabische Liga geleid. Belegd om van Duitsland, zodanige omvang ge- nieuwe afzetgebieden 50 stuks groengelakte kolenkitten voor 37 cent. 3e week oktober 1933. ,De Jongs Nieuwsblad’ opent met een hoofdartikel over ,De erenaam Boer’. het besluit van Nehroe om onder de ge geven omstandigheden de Algerijnse-re- bellen-regering, hoewel zij India's sym pathie heeft, nog niet te erkennen, doch Frankrijk tijd te laten om te pogen zich met de Algerijnse onafhankelijkheidsbe weging te verstaan. Benoemd tot ere-voorzitter van de nieu we Ijsvereniging Bolsward burgemeester S. J. Praamsma. Tot bode G. Zwaagstra. Zodra men ophoudt met adverteren ver liest men grond, die nooit terug te win nen is. Op de woensdag gehouden kalvermarkt waren 424 dieren aangevoerd. Er was een vrij vlotte handel. Huwelijk gezocht met meisje voor boer derij. Chr. beg. Brieven met foto en inl. onder no. 36 aan het bur. van dit blad. Het feit dat hij het zoeken steeds vernietigender wapenen belangrijke wetenschappelijke technische ervaringen worden opge daan is een der redenen waarom de Gaulle niet zo happig is op een stopzetting der kernproeven, waar over Amerika, Engeland en de Sov jetunie dezer dagen te Genève gaan confereren en waaromtrent ook een voorstel bij de Ver. Naties is inge diend, maar dan als onderdeel van een algemeen ontwapeningsplan. Frankrijk heeft een achterstand wat het ontwikkelen van atoomwapenen betreft en het wenst niet dat de ervaringen daar bij opgedaan, een monopolie blijven van slechts enkele mogendheden. Overigens blijft het zeer de vraag of die enkele mogendheden, nl. de Ver. Staten, Engeland en de Sovjetunie het tenslotte onderling eens zullen worden over de stopzetting der proeven. Wel aanvaardt Moskou thans een be hoorlijk controlesysteem maar Washing ton en Londen willen nog altijd slechts een tijdelijke stopzetting, in welke peri ode dan tevens zou dienen te worden overlegd over de beperking der gewone Vondeling en Samkalden, die het op een voortreffelijke wijze verdedigden. De bestaande wet wordt op (30 was het voorstel) 3 punten gewijzigd. Ten eerste werd de beperking van de wer kingsduur opgeheven. Ten tweede wordt de regeling van de landbouwkundige toetsing gelijk gemaakt aan de desbetref fende regeling in de nog vrij nieuwe pachtwet. En ten derde wordt het voor keursrecht van de pachter nader gepre ciseerd. Het debat draaide voornamelijk om het eerste en derde punt. Wat het voorkeursrecht van de pachter betreft: minister Vondeling wilde dit recht ook doen gelden als de verkoop waarde van de grond beneden de hoogst toelaatbare prijs ligt, die door de Grond- Kamer wordt vastgesteld. Tot nu toe was het zo, dat dit voorkeursrecht alleen maar gold als de hoogsttoelaatbare prijs was geboden. De socialistische fractie Tenslotte Formosa, omtrent welke kwestie weinig nieuws is. De onder- handelingen tussen de Amerikaanse en Chinese ambassadeurs te War schau zijn zo goed als mislukt. Rood China wilde enkel praten over de praktische vraagstukken welke met een eventuele ontruiming van Formosa verband hielden en de Amerikanen wilden over Formosa helemaal niet praten. Wel heeft Peking de wapenstilstand in de Straat van Formosa met twee weken verlengd, maar als de Amerikanen dit als een bemoedigend teken beschouwen, is de kans dat ze zich vergissen niet ge ring. Kennelijk poogt Peking nog altijd Tsjang Kai sjek te bewegen zich met Rood China te verstaan of tracht het diens troepen, na de verschrikkingen, welke ze bij het bombardement op Que- moy hebben meegemaakt te bewegen tot ontrouw aan Tsjang. En tenslotte heeft Peking de tijd en kan het willen afwach ten of Washington, onder de indruk van het machtsvertoon der Rode Chinezen niet bereid is het rode bewind te erken nen en mee te werken tot zijn toelating tot de V.N. en de conferentie over de kernproeven. Het bericht dat er een verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjetunie en Zuid Slavië op til is en het feit dat de Christelijke Volkspartij bij de gemeente raadsverkiezingen in België aan de win nende hand bleek verdienen hier nog vermelding. Bij de aan vang van het nieuwe schooljaar gaan we even een kijkje nemen bij het landbouwhuishoudonderwijs. Welke ontwikkelings- en opleidingsmogelijkheden bieden nu deze scholen aan onze plat- telandsmeisjes? Het overgrote deel van de leerlingen, dat de landbouwhuishoudscho- len bezoekt is nog leerplichtig. Na zes klassen lager onderwijs worden de meisjes geplaatst in de primaire opleiding. Deze opleiding duurt twee jaar; er wordt gedurende deze twee jaar volledig dagonderwijs gegeven, praktisch en theoretisch onderwijs. Op deze leeftijd zijn de meisjes graag aktief bezig, daarom wordt in de primaire opleiding aan de praktische vaardigheid naast theoretisch onderwijs, veel aan dacht besteed. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Workum-Hindeloopen. Vanaf 23 okto ber a.s. wordt bovengenoemde dienst gedurende de wintermaanden stopgezet. Faber. In het lessenschema van de primaire op leiding treffen we de volgende vakken aan: Voortgezet algemeen vormend on derwijs, o.a. nederlandse taal, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, zo moge lijk een vreemde taal b.v. Engels, of ook (in onze provincie) het Fries. Zorg voor de voeding en zorg voor de woning en de kleding. Verder naaldvak- ken, kindervërzorging, handenarbeid, verzorging van planten en bloemen, zang, tekenen, stofversieren en gymna stiek. Op verschillende scholen wordt ook godsdienstonderwijs gegeven. Wanneer de meisjes deze tweejarige op leiding hebben gevolgd, hebben zij een algemene" vorming ontvangen, aange past aan leeftijd en levensomstandighe den. De meisjes hebben nu acht jaar on derwijs gevolgd en zijn vrij van de leer plicht, zij kunnen de school verlaten. Echter blijven ieder jaar steeds meer leer lingen vrijwillig voor een derde jaar op de landbouwhuishoudscholen. De be langstelling voor dit derde leerjaar is weliswaar in de ene streek groter dan in de andere, maar gelukkig neemt op de meeste landbouwhuishoudscholen ’t aan tal leerlingen voor dit schooljaar gere geld toe. Deze éénjarige opleiding wordt genoemd opleiding tot assistente in de huishouding. Ook in deze opleiding wordt volledig dagonderwijs gegeven. Daar de meisjes ouder zijn kan dieper op de leerstof worden ingegaan, de huis houdelijke vorming kan verbreed worden en de voorbereiding tot de keuze van een beroep kan plaats vinden. Het is verheugend, dat steeds meer ouders op het platteland hun dochters de gelegen heid geven vrijwillig langer onderwijs te volgen. Welke opleiding kan een meisje met het getuigschrift van de opleiding assistente in de huishouding nu verder nog vol gen? Streekgewijze bestaat op verschil lende landbouwhuishoudscholen de gele genheid de opleiding tot Inrichtingsassis- tente te volgen. Deze opleiding duurt twee jaar, één jaar dagonderwijs aan de school, een jaar praktisch werken in ge zin, inrichting en ziekenhuis. Na het be halen van het getuigschrift kunnen de meisjes huishoudelijke functies vervul len, in ziekenhuizen, tehuizen voor be jaarden en andere inrichtingen. Aan goed geschoold huishoudelijk personeel bestaat bij ziekenhuizen en inrichtingen grote behoefte; belangrijk werk is hier voor de meisjes te vinden. Ook kan na het behalen van het ge tuigschrift assistente in de huishouding op sommige scholen de opleiding voor Kinderverzorgster gevolgd worden. Deze opleiding bestaat eveneens uit ’n school opleiding van één jaar en een jaar prak tijk in de koloniehuizen. Tenslotte noe men we nog de cursus voor leerling ver koopsters, die o.a. ook in Bolsward wordt gegeven. Zo zien we hier dus enige mogelijkheden tot het volgen van een beroepsopleiding via de primaire opleiding aan een land- bouwhuishoudschool. Tegenwoordig bezoeken ook veel meis jes op het platteland een U.L.O.-school of H.B.S. of Gymnasium. Na het beha len van het U.L.O.-diploma of na 3 jaar middelbaar onderwijs bestaat er op ver schillende landbouwhuishoudscholen de mogelijkheid de vormingsklasse te vol gen. In deze vormingsklas wordt speciale aandacht geschonken aan de sociale en huishoudelijke vorming van de leerlin gen. In deze opleiding wordt het meisje een algemene vrouwelijke vorming gege ven, die voor haar in alle levensomstan digheden belangrijk kan zijn. Op het lessenschema van de vormings- klas komen o.a. de volgende vakken voorHuishoudelijke vakken, naaldvak- ken, maatschappelijk en huishoudelijk in zicht, kinderverzorging, handenarbeid en hygiëne, anatomie, physiologic. Verder natuurkunde, scheikunde, plant- en dier kunde, plantenverzorging, tekenen, stof versieren, muziek en gymnastiek. Voor welk beroep het meisje zich na de vormingsklas ook gaat bekwamen, deze één jarige algemene, huishoudelijke op leiding zal haar veel mee kunnen geven. Het getuigschrift van de vormingsklas geeft toelating tot de verschillende lera resopleiding bij ’t nijverheidsonderwijs. In de laatste week van het conclaaf der kardinalen bijeen om de nieuwe Paus te kiezen. Allerwege wordt die keuze met spanning afge wacht, want talrijke commentatoren wijzen er op in vele landen spelen met het Vaticaan verbonden partijen een grote, zeer invloedrijke rol, zodat de Pauskeuze geenszins van politieke bete kenis ontbloot is. De tweede belangrijke gebeurtenis van deze overzichtsperiode was de Ameri kaanse poging om een raket in de sfeer van de aantrekkingskracht van de maan te schieten. De poging is mislukt, de raket schijnt, na tot een hoogte van 128.000 km te zijn gekomen, teruggeval len te zijn op de aarde, dus niet de vrije ruimte te hebben bereikt, doch binnen het zwaartekrachtveld van onze aarde te zijn gebleven. Maar het resultaat van deze proef over treft alles wat op het gebied van de ruimtevaart tot nu toe werd bereikt en is een wetenschappelijke en technische prestatie van de allereerste rang. Die prestatie is voor een niet gering deel te danken aan de militaire wedijver tussen Oost en West, en dus uiteindelijk aan de politieke strijd tussen beide partijen want het militaire apparaat is slechts een Verlengstuk van de politiek. De Tweede Kamer is dan deze week weer begonnen met haar regel matige werkzaamheden. Tot Kerstmis zal de agenda van de drie daagse vergaderweek weer zwaar beladen zijn. In de loop van de volgende week komen de algemene financiële beschouwingen aan de orde en daarna kan de traditionele begrotingswedloop weer beginnen. Voörzitter Kortenhorst heeft het oude stokpaardje weer van stal gehaald: vóór Kerstmis a.s. zullen alle begrotingshoofdstukken afge- handeld moeten zijn. Of dit lukt, is uiteraard nog een vraag. Verleden jaar is men daarin, ondanks de zware rantsoenering van spreektijd niet in geslaagd. Nu heeft men weer een an dere procedure: er worden geen voorlo pige verslagen meer uitgebracht, maar de Tweede Kamer stelt in eerste instantie alleen maar een aantal schriftelijke vra gen. De regering zal op deze vragen antwoorden. De beoordeling van het re geringsbeleid zal dus geschieden in het mondelinge debat. Het is te hopen dat deze nieuwe procedure zal slagen. Een groot voordeel daarvan is dat de Ka mer de gelegenheid krijgt om inderdaad actueel en fris van de lever, met de be trokken minister te discussiëren. Tot nu toe was het alleen maar zó, dat de Kamer zich moest beperken tot problemen die in de schriftelijke stukken waren aan gesneden. En over die problemen was in de uitvoerige schriftelijke voorbereiding reeds een oordeel uitgesproken. Voor in gewijden was het mondelinge debat dus een herkauwen van de schriftelijke voor bereiding. De nieuwe werkmethode zal voor de ministers veel moeilijker wor den. Zij weten niet van te voren welke vragen er worden gesteld. Er wordt dus een hogere eis gesteld aan hun parate kennis. Bij de aanvang van de vergadering van dinsdag j.l. heeft voorzitter Kortenhorst niet alleen een stijlvolle rede uitgespro ken ter herdenking van Paus Pius XII, maar ook was hij helaas genoodzaakt stil te staan bij het overlijden van de ige voorzitter van de Tweede de heer H. v. Sleen. Tot afge lopen Prinsjesdag heeft de heer Van Sleen deze hoge functie waargenomen. Hoewel hij de sporen droeg van een langdurige ziekte heeft de heer Van Sleen op 30 september en 1 oktober de algemene beschouwingen nog voor een deel kunnen bijwonen. De Kamer ver liest in hem een strijdvaardig socialist. Zijn specialiteit was onderwijs. Met hartstocht en op vaak felle wijze kon hij de belangen van het Openbaar On derwijs verdedigen. Vaak prikkelde hij tot tegenstand, maar, zoals voorzitter Kortenhorst terecht zeide, hij had vele tegenstanders maar geen vijanden. Dat kwam door zijn humor in het debat en door zijn gave om vrij en ronduit te spreken. Wat dat betreft kon men mer ken dat de heer Van Sleen een parle mentariër was, die reeds vóór de oorlog zitting had in ons Parlement. De voor oorlogse lichting wordt langzamerhand wel heel erg klein. Het Nasserisme werkt ook in Tunesië en Het eerste wetsontwerp, dat de Tweede dat heeft ook reeds tot een scherp con- Kamer behandelde, was de wijziging flict in de vergadering der kopstukken op de Wet op de vervreemding van landbouwgronden. Dit wijzigingsont- de nieuwe leden Tunesië en Marokko werp was ingediend door de ministers wilde dit recht niet alleen maar doen gelden bij onderhandse verkopen, maar ook bij openbare verkopen. Deze poging was echter kansloos; ook de beide mi nisters verzetten zich daartegen. De heer Engelbertink (kath.v.) was het met dit grondprincipe wel eens, maar hij wilde vastgelegd zien, dat een niet- pachter kans op de grond krijgt als hij meer biedt dan de pachter, terwijl de bedongen prijs toch beneden de maxi mumprijs ligt. Daar voelden de ministers Samkalden en Vondeling niets voor. Zij vreesden dat de eigenaar dan een stro man in dienst zou nemen om te zorgen dat de pachter altijd de maximum prijs zou bieden. In dat geval is de pachter dus volledig zeker van zijn voorkeurs recht. Dit amendement werd met 60-52 stemmen aangenomen. Vóór stemden de fracties van de k.v.p., a.r. en v.v.d. Dit feit noodzaakte tenslotte tot schorsing van de beraadslaging, daar minister Sam kalden de technische consequenties van dit amendement in andere artikelen moest verwerken. Een ander belangrijk amendement was dat van de heer Biewenga (a.r.). Deze wilde de werkingsduur van de wet be perken tot vier jaren. De heer Biewenga was er nl. niet van overtuigd dat na deze periode nog een prijsbeheersing voor grond noodzakelijk is. Tegen deze stelling kwam vooral minister Vondeling in het geweer. Gezien de schaarste aan grond kan nu de prijsbeheersing niet ge mist worden, maar zal dat waarschijnlijk in de toekomst evenmin het geval zijn. Hij gaf toe dat voor een aantal grote bedrijven de grond wordt verkocht be neden de hoogsttoelaatbare prijs, maar bij de kleine objecten is dat geheel an ders. Het in twijfel trekken van de prijsbeheersing vond de minister van landbouw dan ook een grote psycholo gische fout en voor de kleine bedrijven is deze fout zelfs uit sociaal oogpunt on rechtvaardig. Binnen vier a vijf jaren krijgt de Kamer volop de gelegenheid te spreken over het structuurbeleid in de landbouw. Daarbij zal dan ook de prijsbeheersing aan de orde komen. Het heeft dus, zo betoogde minister Vondeling, geen en kele zin, om de Wet Vervreemding Landbouwgronden een tijdelijk karakter te geven. Ook over dit amendement kon niet gestemd worden. Dat zal waarschijn lijk gebeuren als minister Samkalden zijn wijzigings-voorstellen heeft ingediend. In de vergadering van woensdag heeft de Tweede Kamer aan mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) verlof gegeven om te interpelleren over de terugzending van de 37 verstekelingen naar Indonesië. In het buurland van Algerije, Tu nesië, schijnt Bourguiba, president en premier, genoeg te hebben van de moeilijkheden met de verschil lende partijen en te streven naar een autoritair bewind. Aan de moeilijk heden, welke Bourguiba der par tijen zat maakten, schijnen de ex- treem-nationalisten niet onschuldig te zijn. rgervader getoond, nieuwe serie kinderpostzegels waarvoor de schooljeugd dinsdag voor het eerst klanten begon te werven. De burgemeester bestelde zijn zegels bij Joke Mooy uit de zesde klasse van de Watergraafsmeer-school, die dinsdag in de vroegte naar de burgemeesterskamer in het stadhuis toog. De foto laat zien hoe de burgemeester zijn bestelling met een handtekening bekrachtigde. Er onstaan kennelijk geleidelijk spanningen in dat blok, zoals die er al jaren ook in de Nato zijn, en welke laatste nog groter dreigen te worden nu de Gaulle in Frankrijk regeert. De generaal staat op het standpunt, zoals hij het zelf formu leerde, ,dat Frankrijk de eerste plaats moet hebben op de eerste rang der grootsten’ Met welke formule de Westelijke tiek nog genoeg last kan krijgen, ooi het terrein der economische samenwer king in Europa, waar het verwezenlijken van de door Engeland en Duitsland ge wenste vrijhandelszone stuit op zekere principiële bezwaren van Franse zijde. Wat de binnenlandse ontwikkeling in Frankrijk betreft zij nog vermeld dat de verkiezingen voor het parlement er vol gens het districtenstelsel zullen plaats hebben, de kandidaat die bij de eerste stemming de absolute meerderheid krijgt is gekozen; als niemand deze meerder heid haalt, wordt een tweede stemronde gehouden. Het stelsel is er op gericht de commu nisten zoveel mogelijk uit het parlement te weren. Bij de tweede stemronde kun nen, als een communist kans maakt de zetel in een bepaald district te veroveren, andere partijen nog gaan samenwerken om zijn keuze te verhinderen. In Algerije wordt volgens een lijstenstel sel gestemd, als men daar een districten stelsel invoerde zou er nauwelijks één Europeaan worden gekozen. Een uitste kende indruk heeft het overigens ge maakt dat de Gaulle generaal Salan ge last heeft er op toe te zien dat de verkie zingen in Algerije absoluut vrij zullen zijn, het leger mag zich niet met de poli tiek bemoeien en geen druk op de kie zers oefenen. Vermeld zij nog dat er geruchten lopen dat de Algerijnse rebellenregering, onder de indruk van de uitslag der stemming over de grondwet in Algerije en van de Gaulle’s goede wil, in het geheim onder- handelingen voert met Parijs over een compromis, welke onderhandelingen daar niet onwelkom zouden zijn, want een einde van de opstand zou Frankrijk in staat stellen het plan-de Gaulle voor Algerije te gaan uitvoeren en daarbij kans te maken op Amerikaanse finan ciële steun en wellicht welks industrie een kregen heeft dat ze behoeft. welkom te heten, oefende de afgevaar digde van Tunesië zoveel kritiek op de Arabische republiek, d.w.z. Nasser, die naar een overheersende positie in de Liga zou streven, dat er zo’n ruzie ontstond, dat de Tunesische afgevaardigde maar naar huis ging. Nasser zal het nu wel betreuren dat hij Tunesië in de Liga heeft gehaald en daarmee, zolang Bourguiba er het be wind heeft, in zekere mate de Westerse invloed; ongetwijfeld zal de Egyptenaar zijn best nu nog meer doen Bourguiba ten val te brengen. Het gehele Midden Oosten blijkt trou wens nog in een staat van crisis te ver keren; in Libanon, waar de Amerikanen bezig zijn zich terug te trekken, moet Karami, de premier, zich tot het uiterste inspannen een vreedzame overgang van burgeroorlog naar die van een naast el kaar leven der partijen te bereiken. Hij is thans bezig een nieuw bewind, waarin de invloed van de christenen en moham medanen in evenwicht zal zijn, te vor men. Of het weer tot een nieuwe uitbar sting zal komen als alle Amerikaanse troepen vertrokken zullen zijn is voor de Westelijke staatslieden nog een bange vraag. Uit Irak wordt een mislukte staatsgreep gemeld, ware zij wel gelukt dan zou ko lonel Arif, een groot bewonderaar van Nasser, aan het bewind gekomen zijn. Verder Oostelijk werd ook in Pakistan, naar ’t voorbeeld van Burma, de grond wet buiten werking gesteld en trok presi dent Mirza, bedreigd door een groeiende oppositie ook tegen zijn pro-Westerse politiek, alle macht aan zich, welke hij overdroeg aan de opperbevelhebber van het leger. Deze liet een aantal politici wegens corruptie arresteren. In India schijnt het Westers democra tisch systeem nog het best te wortelen; een daad van wijs beleid leek ons ook Twee gebeurtenissen beheersten het nieuws in deze overzichtsperiode. Het overlijden van Z. H. Paus Pius XII was de eerste. Eugenio Pacelli heeft, zowel voor hij tot Paus gekozen werd als tijdens zijn Pausschap zich tot het uiterste ingespannen om de volken der wereld in duurzame vrede samen te brengen en in onze dagen van verwar ring grote morele en geestelijke waarden hoog gehouden. Daarom is het overlijden van deze Paus dan ook een ernstig verlies voor de gehele mensheid, aldus is in een der commissies van de Ver. Naties van hem getuigd door de Nederlandse afgevaardigde. deze maand komt bewapening. Het Westen is kennelijk niet van plan zijn veiligheid prijs te ge ven, welke gevaar zou lopen als het ’t atoomwapen opgaf en de Russen hun overmacht aan gewone wapenen en de daarbij behorende mankracht behielden. Overigens kan men van dit geconfereer ook nauwelijks succes verwachten, als rood China niet tot de besprekingen wordt toegelaten. Peking heeft de laatste tijd duidelijk laten merken dat het tot de groten wenst te worden gerekend, waar op het ook ongetwijfeld recht heeft. Men zegt trouwens wel dat de Russen zeer ge brand zijn op deze deelneming omdat ook zij helemaal niet blij zouden zijn als de rode Chinezen zich zelfstandig van atoomwapenen zouden gaan voorzien en daardoor met hun onoverzienbare moge lijkheden een steeds overwegender posi tie in het communistische blok zouden gaan innemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1