HEBBEN DE VERENIGDE NATIES IN ALLE OPSICHTEN GEFAALD? 30 kerkelijk onderzoek ïf' Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 Oud-Beets bewees nut en noodzaak van Voetbal EIES kraakt Ecnmeloord met 7-3 Fan de Martinytoer Provinciaal bureau van Hervormde kerk Xaar grotere eenheid in een kleinere wereld STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND verwerkt eerste gegevens Gouden filmpjes 54e JAARGANG No. 82 DINSDAG 21 OKTOBER 1958 Hwat hat syn jild in gekke. VROEGE SNEEUW? MEAR EN MEAR YN ’E TIIS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) to wêzen de djürdere lyksa de lege winter- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh gen dubbe1 tarief Handelsadvertenties bij contract reductit In de 3de klasse K.N.V.B. heeft R.E.S. wel voor een zeer grote verrassing ge zorgd door lijstaanvoerder Emmeloord mot niet minder dan 7-3 van de kaart te vegen. Voetbal is en blijft toch maar een sport vol verrassingen, ook deze wedstrijd heeft dit weer eens bewezen. Emmeloord, na 4 wedstrijden nog onge slagen, waarin zij slechts 3 goals in ’t geheel doorlieten, moest nu in één wed strijd de bal zevenmaal uit het doel ha len, terwijl de R.E.S.voorhoede, die in 3 wedstrijden slechts 1 voltreffer wist te plaatsen, nu maar even 7 goals wist te produceren en dat tegen een tegenstan der, die op papier hoger genoteerd stond. Nu bleek in deze ontmoeting wel, dat de honger en opvoeding, van weinig gunstige ligging i een gevolg pastoorsplaatsen Fan syn jild en knappens sprekke, docht gjin wize, mar in gekke. Daar In de 4de klasse M.K.V.Friso werd afgekeurd en C.A.B., Nieuweschoot en Black Boys niet in het veld behoefden te komen, werden hier slechts 2 wedstrij den gespeeld. Het begint er op te lijken, dat Freno, telken jare één der favorieten, dit sei zoen geen rol van betekenis zal spelen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad gasten op dit uiterst gladde R.E.S.veld niet uit de voeten konden komen, waar aan zij misschien hoofdzakelijk de ne derlaag te danken hebben, maar aan de andere kant R.E.S. speelde deze middag een zeer goede partij voetbal, en al mag de uitslag dan ook iets geflatteerd ge noemd worden, de zege was volkomen verdiend. De nieuwe 3de klasser Oosterwolde kwam nog wel niet tot een overwinning, maar alle begin is moeilijk en het 2-2 gelijk spel in Grouw tegen G.A.V.C.. dat hen het eerste winstpuntje in deze com petitie bracht, zal de debutanten onge twijfeld moed geven. Met Bergum wil het nog maar niet vlot ten, nu werd weer met 5-2 in Steenwijk verloren, waardoor zij moederziel alleen op de onderste plaats bleven staan. Het wordt voor de Bergumers hoog tijd, dat de bakens verzet worden. W.Z.S. leverde tegen D.O.G. in Wolvega een'keurige prestatie door 1-1 te spelen, waardoor de Snekers hun positie in de middenmoot enigszins konden verstevi gen. Na 2 misstappen is Nicator weer op ’t goede pad teruggekeerd. De moeilijke uitwedstrijd tegen M.S.C. wisten de Leeuwarders met 2-1 uit het vuur te slepen, waardoor de hoofdstedelingen weer iets op de koplopers kon inlopen. Daar de partij Stanfries-Olyphia geen doorgang vond, werden de Noordwolde- naren door de misstap van Emmeloord leider van hun afdeling. Het is een merkwaardige omstandigheid, dat juist tijdens het eerste deel van dit kerkelijk onderzoek bekend werd, dat de kerk van Oud Beets, hoewel nog geen zeventig jaar oud, afgebroken zou wor den. „Niemand weet raad met de kerk van Oud Beets”, lazen wij ergens, maar het was niet waar. De kerkvoogdij van Nij Beets, die de kerkelijke goederen van Oud Beets bezit en beheert, wist wel raad: af breken! En hoewel het nog te bezien staat of de afbraak zal doorgaan, aangezien deze kerk ijlings op de voor lopige lijst van monumenten is geplaatst, mag men die kerkvoogdij niet te hard beoordelen. De kerkelijke gemeente van Oud Beets was namelijk teruggelopen tot dertig Voor de Friese Bond werden op één na alle wedstrijden afgelast, alleen de oudjes van C.A.B. 4 moesten een bezoek bij Bakhuizen 3 afleggen, waarover ze na afloop bijzonder tevreden waren. De gastheren lieten Van Dalen c.s. n.I. niet met lege handen huiswaarts gaan. Ze schonken hen de volle buit, die ze dan ook wel verdiend hadden. Uitslag 3-2 voor C.A.B. 4. presteard hat, hwat der oan 1 ynfesteard is, stekt fier boppe it agra- rvske bidriuwslibben üt. In bidriuw as de P.E.B. bisteget likernóch de helte fan har ynkomsten foar bidriuwsforbettering en dat moat, om yn de takomst meikom- me to kinnen. Mar party minsken miene, dat de bruto-ynkomsten fan de boer alle- gearre mar yn de konsumptive sfear brükt wurde kinne en dat hjir gjin yn- vestearing noadich is. Minister Vondeling hat de boeren forwi- ten, dat hja to min kommersieel tinke, mar hwa hat dat harren glêd ófleard? Hwa hat jierrenlang forbean, dat der ek mar in bytsje rekken halden wurde koe mei de kapitaelsbilangen. En hwa is nou wet de earste, dy’t mei twa hannen to- beklükt, hwat hia earst yn 1957 toalf jier nei de oarloch mei ien han en twongen troch de Twadde Keamer, ta kend hat Oan de fruchten kent men de beam. Yn Stuttgart-Hohenheim hat ald-Minister Mansholt syn eigen lanbou-pol ityk iepen- lik foroardield en sünder reserve ófwiisd. Dêr hoege wy dus neat meat oan ta to foegjen allinnich is it ryklik let. Tj. de J.1 mans hieruit keihard, buiten bereik van Het Groene Kruis te Bolsward vraagt subsidie tot bestrijding der tuberculose. B. en W. adviseren afwijzend te beschik ken. Volgens de voorzitter is de strijd tegen de t.b.c. van zo groot belang, dat zij regeringstaak dient te worden. De raad is het oneens. De behandeling wordt verdaagd. Te Lemmer werd op 21 oktober reeds op een (in de kop) geschaatst. De tol op de weg van Workum naar Bolsward is voor rijwielen verlaagd van f 0,05 op f 0,02y2. Het straatwieden te Bolsward wordt thans betaald met f 0,60 per dag. De baldadigheid is te Bolsward zo groot, dat de burgemeester in de raad over de hoofden der leden heen een beroep doet op ouders en opvoeders. Vooral de plantsoenen moeten het ontgelden. zielen en wanneer men daar een kerkge bouw voor in stand moet houden, die nen er zware offers te worden gebracht. En zo heeft Oud Beets tijdens de eerste fase van ’t kerkelijk onderzoek aange toond, dat ’t plan van dominee Hoekstra om tot ’n rapport over de kerkelijke situa- tie in heel Friesland te komen niet gèzien moet worden in het kader van werkver ruiming of rapportenobsessie, doch in ‘t vlak van het streven naar het zo nuttig mogelijk maken van de mogelijkheden, die er in de Hervormde kerken in Fries land zijn, kortom naar een noodzakelijke sanering om het verspillen van geld en arbeidskracht te voorkomen. „Ieder, die zonder enig systeem over zijn arbeidsveld holt, zal zich tenslotte R.E.S.Emmeloord 7-3. De eerste 2 aanvallen zijn voor de gas ten, maar onmiddellijk stelt R.E.S. hier drie tegenover en vóór er 4 minuten verlopen zijn, moet de Emmeloorder doelman alle zeilen bijzetten om een ge vaarlijk boogballetje van midvoor Ger- ritsma onschadelijk te maken. Daar het tempo aan beide kanten nogal hoog ligt en de wederzijdse aanvallen ilitstekend van opzet zijn, volgt een bijzonder le vendige en aantrekkelijke strijd. In de 14e minuut weten de gasten een corner te forceren en als midvoor Koop- Fan ’e baen lykie koeken en moal, molke-prizen. Gjin wurd fierder oer for- heging fan de konsumpsjemolke, hwat it fet oanbilanget. Wol in taslach op de graenprizen fan de lichte groun en ek in bydrage yn de Abortus-bistriding. Hwat de bou oangiet binne de garansjeprizen foar it meartal efkes heger, in inkelde leger makke en dêrmei is de preek ut. Dit alles oersjende, moatte wy sizze, dat de garansjeregeling foar it nije jier net allinnich gans minder wurden is, as wy hopen, mar dat it ek wer yngewikkelder makke is, sadat it grapke mei in bittere neismaek al roun giet, dat der yn Ne- derlan jit ien man wie, dy’t krekt wist, hoe’t it allegearre ynmekoar siet, mar dy man is nou emigreard! Dat makket de saek net allinnich toloar- stellend mar ek ünsympathyk. Dat de boeren troch dizze regeling ek bitrutsen wurde yn it risiko fan de suvelmerk is in doekje foar it blieden. De mear as twahünderttüzen produsinten kinne op gjin inkelde manear hjir hwat oan dwaen. Dat léit buten har macht en Minister Vondeling fortsjinnet de tank fan alle boeren, dat hy yn de earste helt fan oktober de nije regeling fan de molkpriis bikend makke hat. En like goed de prizen fan de boufruchten. De Minister haldt fan avesaesje en dat stiet him to priizgjen. Mar fierder sille syn bisluten meibringe, dat de yngewikkelde molkpriis wer in stik yngewikkelder wurdt. Wy hawwe hjir inkelde moannen lyn as üs miening nei foaren brocht, dat in priis fan ien sint leger as de kostpriis, mei it each op de suvelkrisis, talitber achte wurde koe. Dat hie dan hjir op delkomd, dat de kostpriis fan 29.05 foar de hiele produksje, net fierder garansje krige as oant 28.05 sint de kilo. De regearing hie dat motivearje kinnen, mei it feit, dat alle ynwenners op it heden harres bydrage moatte om in reed- like kostpriis oan de boeren to jaen en dat yn dizze omstannichheden ek in sint fan de boeren seis frege wurde koe. Sa’n düdlik wurd en sa’n düdlike methoade past blykber net yn it Haechse systeem. Dêr halde se hwat mear fan skyn. It moat der op it foarste plak hwat lykje, de houtene ham en de jirapels yn de fioelkiste, komme, leau ik, ek üt Den Haech. Utgeande fan dizze Haechse men taliteit wurdt de boeren nou sein, dat hja in gelikense garansjepriis krije. Mar diz- Op het eerste gezicht zou men denken, dat er nu al sneeuw ligt in en op de sluis in de rivier de Neckar te Laujfen in West-Duitsland, maar van sneeuw is ook daar nog geen sprake. Het water van de rivier is echter in zo hoge mate chemisch verontreinigd, dat het geweldig gaat schuimen zodra men het water in de sluis laat stromen om een schip te schutten. Als de wind het schuim opjaagt is de illusie van een sneeuwhui volmaakt. welvaart in de wereld kan nooit zijn verzekerd, zolang twee derde van de mensheid moet leven in onvoorstelbare omstandigheden van armoede, honger, ziekte, ongeletterdheid en werkloosheid, zoals grote delen van de miljoenenbe volkingen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika. De Verenigde Naties hebben begrepen, dat de wereldvrede alleen dan is verzekerd, wanneer de gehele mens heid een menswaardig levensniveau heeft gekregen. Daarom is in 1950 een aan vang gemaakt met de uitvoering van een grootscheeps programma van Technische Bijstand aan de thans nog onderontwik kelde landen. Tientallen miljoenen gul dens, vrijwillig bijeengebracht door de regeringen van alle landen, worden thans jaarlijks door de Verenigde Naties besteed aan bestrijding van ziekten, aan onderwijs en doodlopen en dan niet zoveel gedaan hebben, als hij met dezelfde energie had kunnen doen”, zei dominee Hoekstra in een voorrapport, waarin hij tevens ver klaarde de indruk te hebben dat van een juiste werkverdeling in Friesland niet gesproken kan worden, zulks op grond van het feit, dat er predikanten zijn, die een gemeente hebben van 200 tot 300 zielen en daarnaast predikanten, die ge meenten van 2000 tot 2500 zielen moe ten bedienen. Zijn mededeling, dat er 26 gemeenten zijn met minder dan 300 zielen, doch met 43 kerkgebouwen, 78 gemeenten met 300 tot 600 zielen en 117 kerken, alsmede 53 gemeenten met meer dan 600 zielen en 80 kerken, is nogal ontstellend. Deze feiten zijn overigens ook al verkeerd uitgelegd. Men kan niet zonder meer zeggen, dat er dus in Friesland ongeveer veertig kerkgebouwen teveel zijn en dat die dan maar moeten worden afgebro ken. Oud Beets zou dan nu de eerste kunnen worden in een lange rij namen Friese dorpen. De problemen van de j van vele kerkge bouwen zijn een gevolg van de spreiding van pastoorsplaatsen in een grijs verle den. Dit is trouwens niet slechts een vraagstuk ten aanzien van de kerkgebou wen. Het feit, dat vele predikanten het werk niet af kunnen en dat er andere zijn, die tijd overhouden, vloeit hier re gelrecht uit voort. Vele kleine gemeenten houden ten koste van aanzienlijke offers een predikants- plaats in stand. Dit is bij de eerste fase van het onderzoek temeer duidelijk ge worden, evenals het feit, dat vele kerken een aanzienlijk grondbezit hebben en dat er andere zijn, die niets bezitten, zoals de gemeente van Vrouwenparochie bij voorbeeld. De offervaardigheid is in dit onderzoek ook een onderwerp dat de interesse heeft Het kan zijn, dat u bij een eventueel bezoek aan het provinciaal bureau van de Nederlands Hervormde Kerk in Friesland, achter de Grote Kerk te Leeuwarden, dominee F. Hoekstra van Ried achter een bureau ziet zitten, met een bos kleurpotloden in de hand. Hij zit daar dan als scriba questor van de Hervormde Kerk in Friesland en als leider van het kerkelijk onderzoek, dat momenteel in dit gewest wordt ingesteld. De bos kleurpotlden houdt in, dat de eerste fase van dit waardevolle onderzoek is afgesloten, en dat men na het werk, dat vrijwilligers in alle delen van de provincie, van Lippenhuizen tot Bakkeveen, van Joure tot Lemmer, van Sint Annaparochie tot Fra- neker en van Drachten tot Kollum hebben gedaan, nu aan de slag gaat om de gegevens te verwerken. Met die kleurpotloden wordt Friesland kerkelijk ingedecld op vele kaarten, die sociologisch en planologisch een duidelijk beela geven van de huidige situatie, en zullen resulteren in een saneringsrapport, dat midden volgend jaar zal verschijnen. aan verbetering van de werkgelegenheid in landbouw en industrie, kortom aan het voorbereiden en brengen van een ho gere levensstandaard en een beter soci aal levensniveau voor de lijdende mil joenen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika. „Naar grotere eenheid in een kleinere wereld” moge het devies zijn, waaronder wij vandaag een ogenblik stilstaan bij de oprichting van de Verenigde Naties op 24 oktober 1945. Wij zelf zijn de Verenigde Naties. Wij zelf zijn in de eerste plaats mede ver antwoordelijk voor de wereld, welke wij aan onze kinderen zullen nalaten. De organisatie van de Verenigde Naties vormt een van de voornaamste instru menten voor het uiteindelijk bereiken van een betere wereld. mooglikheden. De iennige, dy’t hjir, mei oare lannen, hwat oan dwaen kin, is de regearing seis en dy wegert kop- pich de molke op in reedlik fetgehalte to bringen. Mar hoe’t de boer de ynter- nasjonale merk forbetterje kin, moat Minister Vondeling mar ris ütlizze. Voor mij ligt het vergeelde reisjournaal van een van mijn voorouders, die zich op 6 april 1822 te Vlissingen inscheepte aan boord van het zeilschip „De Gulden Boei” voor een reis naar de Oost. Het was een voorspoedige reis, want ondanks dagen van windstilte, nauwkeurig in sierlijk krulschrift geregistreerd, bereikte men, varend om de Kaap de Goede Hoop, „reeds” na negen weken de reede van Ceylon, waar victualiën konden worden ingeslagen en waar de opvarenden zich te goed konden doen aan verse vruchten ter afwisseling van de scheepsbeschuit en de ingemaakte zuurkool. Tegenwoordig vliegt men in nauwelijks twee dagen van Schiphol naar Ceylon onder het genot van alle denkbare com fort. Met het sneller worden van de ver voermiddelen is de wereld steeds kleiner en kleiner geworden, maar die kleinere wereld vraagt om een grotere eenheid. Het Koreaanse conflict van 1950 zou een eeuw geleden nauwelijks de landen van West Europa en Noord Amerika hebben beroerd, doch thans bracht het ons aan de rand van een wereldconflict. De staatsgreep in Irak zou honderd jaar geleden nauwelijks ’n enkele Amerikaan hebben geinteresseerd, doch thans wer den binnen 24 uur Amerikaanse troepen 3e week oktober 1908. De warmte is omgeslagen in winterkou. De smeden kunnen echter niet ieder te gelijk helpen, zodat velen kou moeten lijden. De ijsclub Bolsward vergadert reeds. aan land gezet in dë aan Irak grenzende Libanon. Intercontinentale ballistieke ra ketten hebben reeds een reikwijdte van negenduizend kilometer: de afstand van Moskou naar Washington Hoe kleiner de wereld wordt, des te gro ter en dringender wordt de eis van een heid en samenwerking. Het is nu der tien jaar geleden, dat op 24 oktober 1945 het Handvest van de Verenigde Naties van kracht werd, waarbij de ver enigde volkeren plechtig besloten „ver draagzaamheid te betrachten en tezamen als goede naburen in vrede met elkander te leven”. Men zegt wel eens, dat de Verenigde Naties hebben gefaald. Zeker, het grote conflict tussen de vrije wereld en de communistische landen hebben zij niet kunnen opheffen, doch zij hebben wel kunnen verhinderen, dat dit conflict ont aardde in een wereldbrand. Door toe doen van de Verenigde Naties zijn in verschillende delen van de wereld oor logen voorkomen of ten einde gebracht. In begin 1946 werden de Russen ge dwongen zich terug te trekken uit Noord Perzië. In 1948 werd een dreigende oor log tussen India en Pakistan over het vorstendom Kasjmir voorkomen. De Pa lestijnse oorlog eindigde onder leiding van de Verenigde Naties in een wapen stilstand tussen Israël en zijn Arabische buurstaten. In de spannende junidagen van 1950 werd de agressor in Korea be streden door geallieerde troepen uit ve lerlei landen onder de vlag van de Ver enigde Naties. In 1957 werd de Brits- Frans-Israëlische krijgstocht tegen Egypte door toedoen van de Verenigde Naties tot stilstand gebracht. En dit jaar ten- slottte werden militaire waarnemers van de Verenigde Naties naar de Libanon gezonden, toen hier een internationaal conflict dreigte te ontstaan. Dit zijn bemoedigende feiten, die de waarde van de wereldorganisatie voor de handhaving van de wereldvrede onder strepen en die het misbruik van ’t Veto recht in de Veiligheidsraad en andere feilen van de nog jonge organisatie in de schaduw stellen. Er is echter méér. Het kleiner worden van de wereld noodzaakt ons ook tot een grotere eenheid tussen de volkeren - en rassen in het zuiver menselijke vlak. De en de feiten zijn veelal bedenkelijk. De opbrengsten van de collecten in de ker ken lopen ongeveer van vier cent tot een kwartje per collecte per persoon. Wan neer het aantal collecten wordt vergroot, daalt dikwijls de grootte van het offer. Zo zijn er tal van feiten aan het licht gekomen, die tesamen een antwoord zul len geven op vele vragen en waardevol kunnen zijn voor het beleid in de kerken in de toekomst. Daarom is het uitermate verheugend, dat het grootste deel van de kerkeraden heeft meegewerkt, met 98% in de classis Heerenveen als toppunt van medewerking en 68% m de classis Franeker als dieptepunt. De medewer king van de kerkvoogdijen beloopt tot nu toe ruim 50%, een cijfer, dat echter nog stijgt, omdat er nog ingevulde vra genlijsten door de kerkvoogdijen worden jezonden. deze vragenlijsten en het materiaal, waarmee vrijwilligers, theologische stu denten uit Amsterdam, uit de provincie zijn gekomen, liggen nu in het provin ciaal kerkelijk bureau te Leeuwarden om verwerkt te worden. Zo zal er straks een rapport verschijnen als resultaat van een waardevol initiatief, dat ook buiten ker kelijk verband aandacht verdient en dat bewijst, dat de kleurpotloden aan domi nee Hoekstra en zijn staf goed besteed zijn In werklike lanboupolityk, dy’t dizze namme mei eare drage koe, is yn it bop- pesteande mei muoite to finen. Hwat it doel is fan dizze, nou al 13, 14 jier duor- jende steatsbimuoiing, komt ek nou net üt de doeken. En dochs moast elk yn- sjen, dat in bettere takomst foar de lan- bou allinnich mar to finen is, as de bi- driuwen klear makke wurde op in pro duksje, dy’t rationeel fierd wurde kin, mei in hege arbeidsproductiviteit. Sil dat yn Nederlan kinne, dan moat men oan de forkaveling, de lizzing fan de perselen, de üntwettering en biwettering, de tafoerwegen, de pleatsen mei alles j Dat zij in Oldeboorn het loodje moesten hwat der yn om en ta giet, de masines 1 IeS.?en, ’s noS tot daar aan toe, maar de en it ark, de arbeidsmethoaden en de op- "ijfers 5’1 °ld,eï°o™ fpreken °nS beding fan bidriuws ieders en arbeiders, Evenals bij R E s reJgende het bij udi. de oansluting op it eleKtrysk net, de wet- rOs-Bakhuizen doelpunten, n.I. 10 stuks terheding, de telefoan, jit tsien kear sa- jn het geheel, waarbij Udiros 4 en Bak- folle to koste lizze as oant nou ta bard huizen 6 voor haar rekening nam. is. Hwat de yndustry yn dizze jierren Alzoo een 6-4 zege voor de gasten, het- kapitalen I geen voor de mannen uit Bakhuizen een beste prestatie betekent. ze poalis moatte jo goed léze, dêr sitte forgoed fine bonkjes yn. It earste is, dat de kostpriis net nomd wurdt fan alle L.E.I.-bidriuwen mar op it san en de greidebidriuwen fan dy bi- driuwen, dy’t twa H.A. boppe it gemid delde lizze. As men nou wit, dat it L.E.I. allinnich de bidriuwen nimt fan boppe de 8 H.A. en de lytseren in kelde tsientüzenen der al buten lit, dan is dit in echte ynleine poalisbipaling, hwertroch de garansje sakket oant 28.9 sint. De twadde tafoeging, dat de regearing dizze garansje jowt foar maksimael 5 mil jard kilo. Hwat mear molken wurdt, kri- get gjin garansje. Dêrm,ei wurdt sünder mear it kwantum fan dit jier 5.18 mil jard forlege, wylst de regearing wit, dat de produksje bilangryk omheech gien is. In skatting fan 5.5 miljard wurdt yn suvelkringen as reëel oansjoen, alhoe- wol de takomst it allinnich leare sil. Dit bitsjut in sint de kilo minder. De trêdde bübele boaijum sit yn de bipa- ling, dat de earste fiif sinten under de garansjepriis foar de skatkist binne, mar skilt it mear, dan mar de helte. Hwat dit ta gefolch hawwe sil, wit nimmen. Mar as de suvelsituaesje sa bliuwt of minder wurdt, dan wurdt der jitteris in heale, in hiele sint of mear ófknypt. De voorzitter van de raad der gemeente Bolsward: De reorganisatieplannen zijn spoedig gereed.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1