KARDINAAL RONCALLI WERD PAUS JOHANNES XXIII Tweede Kamer weinig enthousiast over marktrisico voor veehouders Buitenlands Overzicht Geldingsdrang van de Gaulle baart te Bonn ongerustheid STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat ha» Qaln» Skroar üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes In Engels-Duits overleg de vrijhandelszone in het geding? Bly pi® VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 No. 85 54e JAARGANG KAMEROVERZICHT DE NIEUWE T.V.-TOREN TE LOPIK Poging de rug- buiten gereed, binnen in ’t 96 meter hoge gevaarte worden nu de vloeren U V rij gezellenbelasting. Tijdens de algemene financiële beschou- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) we- zich on- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieu wslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Dochters binne goed om’t jild ta de doar üt to bringen. „Het herderschap is het mooiste dat een man in zijn leven kan bereiken”. Dit zei de pauselijke ntintius te Parijs, Angelo Giuseppe Roncalli, toen hij op 12 janu ari 1953 benoemd werd tot kardinaal er^ patriarch van Venetië. Nu „de man met de brede glimlach”, zoals hij in Italië wel genoemd wordt, tot Paus gekozen is, krijgen zijn woor den een bijna profetische klank. Paus Johannes XXIII kardinaal Ron calli koos onmiddellijk na zijn benoe ming deze nieuwe naam werd op 25 november 1881 als zoon van een een voudige pachter in het Italiaanse dorp Sotto II Monte („onderaan de berg”) ge boren. - - -> 10 cent. Wieringermeerbokkings 5 cent (ge- overheerlijk). Schelvis vanaf geland en de Ver. Staten van plan deze week nog ambassadeurs naar Genève te zenden, om een conferen- tie met Rusland te houden over een tijdelijke stopzetting der kernproe ven. Dat Frankrijk thans als een der groten wenst te gelden blijkt ook in de kwestie der stopzetting van de kernproeven. Zoals bekend zijn En- President Heuss van West Duits land was vorige week op officieel bezoek bij koningin Elizabeth van Engeland. Het was juist 51 jaar ge- den dat een Duits staatshoofd het laatste staatsiebezoek aan Londen bracht. Dat was Wilhelm II en wij zagen ergens in de city in de staat siekoets deze wat theatraal krijgs haftige figuur naast zijn levenslus tige, maar toen wat verveeld kij kende oom Edward VII van Enge land. Die mocht zijn keizerlijke neef niet, nog minder vanwege aiens po gingen een vloot te bouwen welke het tegen de Engelse kon opnemen. Edward was al druk bezig zich met de Fransen en Russen te verstaan. Wij zagen in het gevolg van deze illus tere staatshoofden veldmaarschalk von Haeseler en generaal von Moltke, de scheppers van het grote Duitse leger, dat zeven jaar later een groot deel van Europa zou overstromen, opperbevelheb ber von Moltke zou in september 1914 met een hartaanval te bed liggen, om dat het Joffre en Galliéni was gelukt te beletten dat de rechtervleugel van dat leger Parijs omving. Wij zagen lord Roberts die samen met Kitchener zeven jaar tevoren de Boeren republieken had ten onder gebracht, en de eerste zeelord Fisher, alias „Donder kop”, die er al eens over gedacht had de Engelse vloot in volle vredestijd zee te doen kiezen om de Duitse „Hochsee- flotte” te overvallen en in de grond te boren. Wij zagen op de gevel van een groot warenhuis in de feestelijk versier de Regentstreet de spreuk Blood is thicker than water”, „het bloed kruipt waar het niet gaan kan”. Een spreuk diezelfde avond door de Engelse bladen met grote koppen vermeld. Dat was in de herfst van 1907. In de intussen verlopen halve eeuw is er te veel bloed verspild tussen beide landen om bij officiële ontvangsten nog te spreken van bloedsverbondenheid. Koningin Elizabeth moest het ervaren want haar zinspeling in haar welkomst- rede tot Heuss op het feit dat haar voor ouders en die van haar gemaal van Duit se bloede waren, werd maar slecht ont vangen in de Engelse bladen en de ont vangst van president Heuss door ’t Lon- dense publiek was zo koel, dat men zich eigenlijk afvroeg of dit Duitse bezoek aan Londen niet te vroeg was, het En gelse volk bleek het leed het in twee wereldoorlogen toegebracht kennelijk nog niet vergeten. ALwr er zijn waarschijnlijk vrij dringende redenen voor de Duitse bondspresident geweest voor dit be zoek. Er is sedert de Gaulle in Frankrijk aan de macht kwam iets veranderd in de Europese en reldpolitiek, Frankrijk wil daarin weer doen gelden en danks alle hartelijkheid welke des tijds de ontmoeting tussen dr. Aden auer en de Gaulle kenmerkte, baart dat toch te Bonn enige ongerust heid. En waarschijnlijk niet ten onrechte. Daar is bijv, het voorstel van de Gaulle bij de ministerraad van de Navo ingediend om in het kader van de Navo een raad van drie te vormen, bestaande uit de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, dus 4e week oktober 1933. '3 zoute haringen (schoongemaakt) bakken en 15 cent. Twee maal per dag vers. H. Bosma, dat is je adres. Petroleum is een uitstekend reinigings middel, dat nog maar al te weinig in de huishouding wordt aangewend. De heer v. d. Berg heeft de bekende kiosk bij de tram van de heer Karsten overgenomen. De Bolswarder wielersportvereniging D.O.S. heeft besloten een eigen clubhuis in te richten, waartoe een huis in de Wipstraat is gehuurd. Ook bestaan er plannen tot aankoop van ’n hometrainer. Prima korte rooktabak 15 cent per half pond. Neemt proef. J. Fokkema, siga- ren-magazijn, Bolsward. De betonnen televisietoren bij Lopik is van 1 o en bordessen gelegd, waarna men overgaat tot de constructie van de 180 meter hoge stalen mast boven op de toren. Deze fofocombinatie toont rechts de betonnen „wolkenkrabber” en links een van de arbeiders op zijn bijna 100 meter hoge werk. Op de achtergrond staat de „oude” televisie toren van Lopik. de Westelijke Grote Drie. De Gaulle moge dit denkbeeld verdedigen met het argument dat deze Grote Drie ook be langen hebben te behartigen buiten Eu ropa en dat daarvoor een inniger contact nodig is, het Franse denkbeeld, mede ingegeven door gekrenktheid dat Was hington en Londen veel bedisselen zon der overleg met Parijs, riekt naar een po ging in de Navo een scheiding te bren gen tussen eerste en tweede klas mogend heden, West Duitsland noch de kleine leden van de Navo kunnen daarvoor voe len. Het zou nog meer verdeeldheid in de Navo scheppen inplaats van een hechtere eenheid, waarop veldmaarschalk Mont gomery, wiens kritiek op de strategie van Eisenhower en andere Amerikaanse en Engelse generaals tijdens de oorlog overigens nauwelijks getuigt van beschei denheid en politiek inzicht, dezer dagen terecht aandrong. Londen noch Washington blijken trou wens voor de Gaulle’s plan te voelen, doch het kan ook om deze reden te Bonn nuttig geacht zijn te pogen hech tere banden met Londen te leggen. Een andere reden voor Engels Duits overleg zou kunnen zijn de kwestie der vrijhandelszone. Al se dert meer dan een week is te Parijs een commissie van zeventien landen verenigd in de Organisatie voor Europese economische samenwer king bijeen om te trachten een ver drag voor een Europese vrijhandels zone op te stellen dat aan op 1 januari 1959 in werking zou moe ten treden. Op die datum zullen zes leden van die Organisatie, nl. Frankrijk, W. Duitsland, Italië en de Benelux de eerste stap doen ter verwerkelijking van hun Euromarkt en onderling tariefsverlagingen invoeren cm hun onderling goederenverkeer vrijer te maken. De andere leden van de O.E.E.S. voelen dat als gevaar voor hun invoer naar deze zes landen en onder leiding van Engeland pogen zij daarom niet de landen der Euromarkt een vrij handelszone te vormen waarin ook de wederzijdse tarieven zullen worden ver laagd en op de duur opgeheven. 7 os deze vrijhandelszone er niet komen, dan wordt gevreesd voor een economi- oorlog tussen de E.E.G. en de an dere 11 landen der O.E.E.S. en een der gelijke oorlog zou ook noodlottig voor de politieke verhoudingen kunnen zijn. Wij hebben er al eens eerder op gewezen dat Frankrijk zelfs in de E.E.G. al grote bezwaren had tegen verlaging van zijn tarieven. De Franse industriëlen waren daar fel tegen gekant en tegen de uit breiding van die tegemoetkomingen aan hun concurrenten in nog meer landen zijn zij uiteraard nog feller. Men had eigenlijk verwacht dat de vijf deelgeno ten van Frankrijk in de E.E.G. druk op Parijs zouden oefenen om wat soepel te zijn en dus een overeenkomst met de door Engeland geleide groep der vrij handelszone mogelijk te maken, maar de Fransen zijn halsstarrig en vreemd ge noeg vonden zij enige steun bij de West Duitse delegatie welke tot voor kort juist terwille van de Duitse industrie grote waarde aan de totstandkoming van de vrijhandelszone hechtte. Men zegt dat dr. Adenauer hier de hand in heeft gehad omdat hij grote waarde toekent aan de politieke vriendschap met Frankrijk, waarvan hij meent dat het onder de Gaulle weer een belangrijke factor in de wereldpolitiek zal worden hoewel dat allerminst zeker is, want de basis daarvoor zou mede moeten liggen in een innerlijk en ook economisch sterk Frankrijk en zover is het nog lang niet. Wat de vrijhandelszone betreft, de onder- handelingen gaan voort. Engeland heeft zekere, ogenschijnlijke ultimatieve eisen gesteld; als men het niet eens wordt in de commissie wil het een bijeenkomst van de eerste ministers en het zou ook graag zien dat de vrijhandelszóne geleid werd door een soort bovennationaal orgaan, een Europees parlement. Ook met een dergelijk orgaan is het echter moeilijk de belangen der deelne mende landen samen te bundelen, dat blijkt wel bij de Europse Kolen- en Staal gemeenschap. De kolenvoorraden in de landen, die de grootste producenten in deze gemeen schap zijn, hopen zich steeds meer op, zowel tengevolge van de recessie als van het feit dat tijdens de Suezcrisis grote langlopende contracten voor Amerikaan se kolenleveringen werden afgesloten. Dit moet leiden tot werkloosheid in de mijnen van diverse Europese landen als men geen oplossing vindt; men debat teert daar druk over maar stuit telkens op de nationale belangen van bepaalde deelnemende landen. Voor Nederland is de stichting van een werkelijke vrijhan delszóne ook al vallen landbouwpro- dukten er nog buiten van de 17 lan den van het allergrootste belang omdat de Nederlandse industrie dan wellicht el ders in die zóne goed zou kunnen maken wat het naar men wel eens vermoedt, door de afschaffing van alle invoerrech ten binnen de eigenlijke Europese markt der zes landen zou verliezen. Wat de Cyprus kwestie betreft, de voorgenomen ronde tafel conferen tie schijnt over te gaan omdat Grie kenland nu weigert er aan deel te nemen; het zag aankomen dat uil die conferentie wel de onafhanke lijkheid van Cypius zou kunnen voortkomen, maar dan aansluiting bij Griekenland onmogelijk zou worden gemaakt, evenals trouwens de verdeling van het eiland, waar voor de Turken zo ijverden. En dan is daar nog de Formosa-kwestie. Dulles is van de ontmoeting met Tsjang Kai sjek teruggekeerd met de geringste concessie welke mogelijk was; de oude Chinees zal de garnizoenen op Quemoy en Matsoe tot van de huidige sterkte verminderen om een gebaar te maken dat hij niet de bedoeling heeft het vaste land van Rood China aan te vallen. De rode Chinezen hebben bekend gemaakt dat zij om de andere dag menselijk zul len zijn, alleen op oneven data zullen zij de eilanden beschieten doch op de eerste even datum, zondag, schonden zij die belofte al door het bombardement wel uit te voeren. Alles om Washington en Tsjang in verwarring te brengen, het me ningsverschil tussen hen aan te blazen en eveneens dat in Amerika zelf over de Amerikaanse politiek in het Verre Oos ten. De wereld moet onder de vrees ge houden dat daar een grote oorlog zou kunnen uitbreken, een sfeer waaruit naar Peking meent, mogelijkheden kunnen rijzen voor haar erkenning als grote mo gendheid. Tenslotte zij dan nog vermeld, dat minis ter Luns thans meent een groeiend be grip voor de Nederlandse houding inza ke Nieuw Guinea te Washington te heb ben ontdekt. België krijgt een coalitie-regering van katholieken en liberalen. bonder kilogram volledig en van het restant slechts 50% ten laste van het Landbouwegalisatiefonds zal worden uit betaald. Vrijwel de gehele Kamer, ook de socia listische partijgenoten van de minister, hebben tegen dit systeem bezwaar ge maakt, omdat zij dit zagen als een uithol ling van het garantieprijsbeleid. De vee houder weet nu niet meer waar hij pre cies aan toe is. De kritiek resulteerde in een motie van de heer Engelbertink (k.v.p.), waarin de regering wordt uitge nodigd „alsnog in overleg met het land bouwschap een bodem vast te stellen ten aanzien van het door de veehouderij te dragen marktrisico”. De voorsteller van de motie wilde dus voorkomen, dat het gedeelde risico niet onbeperkt door de veehouderij wordt ge dragen. De zwaarste kritiek tegen dit onderdeel van het beleid kwam van de heer Den Hartog (lib.), die het principiëel en practisch onaanvaardbaar achtte. De heer Egas (arb.) had er ook grote bezwaren tegen. Naar zijn mening zou het voor stel alleen maar geaccepteerd kunnen worden als de minister kan aantonen, dat het om financiële redenen beslist noodza kelijk is. De heer De Ruiter (c.h.)) zag in het meedragen van risico een om de lasten af te wentelen op gen van de veehouders, die zelf niets aan de internationale marktsituatie kunnen veranderen. De heer Biesheuvel (a.r.) wilde zijn eindoordeel over deze kwestie in overweging te nemen. Minister Hof- legde hij toch niet aan de dag. Ook hij was van mening dat deze nieuwe maatre gel het garantiebeleid op de helling zet. Wel gingen al deze sprekers er mee ac- coord dat de melkprijsgarantie zal gelden voor vijf miljard kilogram melk, tegen 5.18 miljard verleden jaar. Rusland wil een blijvende stopzetting en daarom een ministerconferentie, dus op hoog niveau, maar zal toch een ver tegenwoordiger naar Genève sturen. DeGaulle, stellig in zijn wiek geschoten, dat zijn regering niet is uitgenodigd, heeft reeds laten weten dat Frankrijk zelfstandig kernproeven zal gaan nemen, als deze conferentie niet zou besluiten tot een permanent verbod van het nemen van proeven. Om aan de behandeling van Franse aangelegenheden hier een eind te maken zij tenslotte vermeld dat de Gaulle de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront een vrijgeleide naar Pa rijs heeft aangeboden voor overleg. Wij schrijven „overleg” en niet „onoerhan- delingen” omdat uit de Gaulle’s woor den aan deze kwestie op een persconfe rentie gewijd blijkt dat hij niet bedoelt met hen te onderhandelen over de status van Algerië doch verwacht dat zij om de voorwaarden-zullen vragen voor een wa penstilstand. Al scheen een deel dezer leiders bereid op de Gaulle’s uitnodiging in te gaan, een ander deel niet; dat deel wil politie ke besprekingen en nu de Gaulle dit niet wenst hebben deze extremisten de over hand te Kairo gekregen en is de Gaulle’s uitnodiging afgewezen. En nu we dan in de Egyptische hoofd stad zijn aangeland zij vandaar nog ver meld dat de Egyptische minister van de fensie van een bezoek aan Moskou te ruggekeerd is met de boodschap, dat de Sovjetunie bereid is Egypte een krediet van 350 miljoen gulden toe te staan voor de bouw van de nieuwe stuwdam bij As- soean. Nasser was zo beleefd te verkla ren dat er ook nog altijd gelegenheid is voor de Westelijke landen om aan de fi nanciering van deze dam deel te nemen en we geloven dat graag, de dam gaat tientallen malen de Russische toezegging kosten en Nasser kan er niet veel mee als het Westen hem niet het leeuwendeel voorschiet. Grote geneigdheid is er daar toe niet aan die kant en zeker niet nu de Egyptenaar kennelijk een Russisch gebaar heeft uitgelokt om het Westen er toe te brengen in de beurs te tasten. Het optreden van minister Vondeling baart nog altijd opzien. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening kan niet in de Tweede Kamer komen of zijn beleid wordt kritisch besproken en meestal worden er moties ingediend om hem tot andere gedachten te brengen. Daarmee is niet gezegd dat er geen waardering is voor de persoon van deze bewindsman, die zeer energiek is en die in staat is geweest zeer vroegtijdig de nieuwe garantieprijzen voor de land bouw bekend te maken. Daarvoor bestaat zelfs veel waardering. Maar de kritische beschouwingen van de Kamer spruit voort uit het feit, dat Minister Vondeling geroepen is het beleid van zijn bekende voorganger, de heer Mansholt, enigszins om te buigen. Iedereen is er van overtuigd dat onze subsidielast te groot wordt. Het totaal bedrag beloopt nu bijna één miljard gulden. Dit wordt hoofdzakelijk besteed aan de landbouw en aan de woningbouw. Op den duur is dat onhoudbaar. En daarom wordt zorgvuldig gezocht naar een nieuw landbouwbeleid, waarbij de regering haar uitgangspunt (het ver schaffen van bestaanszekerheid aan goed geleide, sociaal en economisch verant woorde bedrijven als primaire grondslag voor het landbouwprijsbeleid) hand haaft. Onze goedkoop producerende landbouw zal altijd op een speciale wijze behandeld moeten worden. De instand houding van de landbouw is niet alleen economisch gezien een nationaal belang (de landbouw verdient veel deviezen) maar ook in sociaal, maatschappelijk en cultureel opzicht. De instandhouding van onze landbouw moet men zien als een behoud van onze volkskracht. Het wordt tegenwoordig steeds meer de gewoonte om minder fraaie dingen te zeggen over de „gesubsidiëerde boeren”. Men maakt dan een verschil met het in dustriële bedrijfsleven, dat het zonder subsidie moet stellen. Is dit laatste waar? Het feit dat er invoer- en uitvoerrechten worden geheven, is dat geen bescher ming van onze industrie? Minister Vondeling kon deze week niet klagen over de wijze waarop de Tweede Kamer hem is tegemoet getreden. Slechts op één punt van zijn beleid had men vrijwel unaniem kritiek. Dat betrof het voornemen van de minister om de vee houder een deel van het marktrisico voor zijn rekening te laten nemen. Volgens de de oorzaak van, dat de veehouder vrij- ‘ng komt met de on- de zuivelmarkt. Ten- producent een indruk te geven afzetmogelijkheden kan er niet worden ontkomen, dat de veehouder gedeelte van het marktrisico voor nister Vondeling voor, dat van het ver- - en ‘te °P’ de gegarandeerde hoe- Dinsdagavond is de Paus-keuze door het conclaaf bekend gemaakt. Kardinaal Roncalli zal als Paus Johannes XXIII thans staan aan het hoofd der R.K. kerk. Paus Johannes XXIII is bijna 77 jaar, twee jaren jonger dan kardinaal Masella. Men kan moeilijk aannemen, dat deze twee jaren de doorslag hebben gegeven. Men mag, zoals dat het geval zou zijn geweest, indien men kardinaal Masella zou hebben gekozen, spreken, aldus woensdagmorgen de Telegraaf, van de keuze van een „Papa di Transizione”, een overgangspaus. Deze paus is èn bestuurder geweest èn diplomaat, en in deze hoedanigheden heeft hij bijzondere bekwaamheden aan de dag gelegd. Hij heeft zich ook als geleerde doen kennen en tenslotte is hij nu paus geworden als patriarch van Venetië, dus bovenal als een zielzorger. Uiterlijk maakt hij de indruk van een zeer beminnelijk mens, die bijna last heeft van zijn nederigheid. Deze paus Johannes lijkt een rustige, wijze, toege wijde herder te zullen zijn, wie er weinig aan gelegen is, of hij wel de vergelijking zal kunnen doorstaan met zijn briljante voorganger. Aanvankelijk onderscheidde hij zich in geen enkel opzicht van de duizenden jon ge Italianen, die ieder jaar besluiten hun leven geheel in dienst te stellen van God. Maar reeds als privé-secretaris van de bisschop van Bergamo begon hij op te vallen door zijn grote belangstelling voor de geschiedenis en zijn diepgaande refe raten hierover. Na tijdens de eerste wereldoorlog als luitenant-aalmoezenier gediend te hebben werd hij in 1925 tot bisschop gewijd. In 1935 volgde zijn benoeming tot titu lair aartsbisschop van Mesambria met standplaats Istanboel. In 1944 begon zijn nuntiatuur in Parijs, een post, die in verband met de reserve van de regering-de Gaulle ten opzichte van het Vaticaan, als een der allermoei lijkste werd beschouwd. Dank zijn diplomatieke gaven en zijn groot gevoel voor humor, liet nuntius Roncalli bij zijn vertrek uit Parijs in 1953 vele vrienden achter. Een der eerste besluiten van Paus Johan nes XXIII was de benoeming tot kardi naal van de secretaris van het conclaaf mgr. Alberta di Iorio. Mgr. Mario Nasalli Rocca di Corneliano, die geheim kamerheer van Paus Pius XII was geweest, werd thans tot kamer heer benoemd. Mgr. Federico Calori di Vignale, de vroegere kamerheer van Paus Pius XII werd bevorderd tot majordomo van de paleizen, een functie die veie jaren onvervuld is geweest. Tenslotte bepaalde de Paus, dat de kar dinalen en hoogwaardigheidsbekleders op bepaalde dagen in audiëntie zullen worden ontvangen, een recht, dat Paus Pius XII vijf jaar geleden deed ver vallen. Men gelooft dat de nieuwe Paus zijn naam neeft gekozen ter herinnering aan zijn vader. minister is het huidige garantiesysteem er wel niet in aanrakin. gunstige situatie op c einde de producent - van de aan een gedeelte van zijn rekening neemt. Daarom stelde mi- schil tussen de garantieprijs brengstprijs van veelheid (5 miljard kg.) vijf gulden per ‘l 1 f ■■■.„■.f - 7'S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1