Bolletongersdei 1958 de links op de weg! Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zuidwesthoek wordt gereorganiseerd Het weer in onze Fan de Martinytoer r 1 'T'' omgeving Oktober zacht maar somber. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Heropvoering van Pleisterplakken Gouden filmpjes le week nov. 1908. In februari weer grote „graslanddag” 77i77 7 54e JAARGANG No. 86 DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 perking, doch 3 november 1958. a. b. c. d. :omt dus ERE-LUNCH VOOR MONTGOMERY to twiveljen, de memoires Tj. de J. het herhalings- "C- VERBQHP WOT* j <5’? Nu er tientallen, zo geen honderdtallen zijn teleurgesteld door het niet meer kunnen bemachtigen van een toegangs bewijs voor, de opvoering van het to neelstuk „Pleisterplakken” op de Bolle- tongersdei, doet het ons genoegen U te kunnen mededelen, dat alsnog, dank zij de bereidwilligheid van de directie van de Doele, de sociëteit en enkele andere organisaties, die door onderling ruilen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) een Naast ziet men jongens op de landsloten zich Verschillende stal pompen geven reeds lens. De grote droogte baart veel zorgen. zichzezlf De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. DJIPGEANDE MIF.NINGS- FORSKILLEN Alles kin, mar it ünderste hea ut ’e golle earst opfuorje, dat kin net. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 'I en dat is de i wetterskip- goed miene mei har wiidfiem nen. Dy’t op gearkomsten c I’ 7’ al in hüd rol wurk fbrset hat, mei de Doelezaal voor de heropvoering heb ben vrijgemaakt op maandag 10 novem ber a.s., des avonds 8 uur. Op deze 2de avond roept de Marktcom- missie allen hartelijk welkom, die voor de 1ste uitvoering geen toegangsbewijs meer konden krijgen. Ook zij, die om andere reden, bijv, door medewerking aan de marswedstrijd of ’t bezoeken van de avond-modeshow deze toneelavond moesten verzuimen, kunnen op a.s. maandag hiervan alsnog genie ten. De toegangsprijs is weer f 1.50. De plaatsbespreking begint weer op a.s. donderdag, dus op de Bolletongersdei zelf, des morgens om 10 uur. Opnieuw geldt ’t „wie eerst komt, eerst maalt”. U heeft dus nog een kans. Laat U zich deze niet ontgaan, daar een derde opvoering niet wij* mogelijk zal zijn. Te Bolsward is een gemengde zangver eniging opgericht. Er gaven zich reeds 30 liefhebbers aan. e. Tenslotte landdag 1959’’ die Nu de heer S. J. Praamsma zijn be noeming tot boekhouder van het bestuur aanvaardde, zal hij zeker als lid der raad van Bolsward aftreden. ...A" VOETGANGER! loop in het donker linkann de wm/ van onze trotse Door vorst is de scheepvaart in de Frie se vaarten gestremd. Hwat ha* Qabe Sb roar us hjoed p p to sizzen De wijnmaand is dit jaar bijzonder arm aan zonneschijn geweest, op het hoofd observatorium van het K.N.M.I te De Bilt werden slechts 67 zonne-uren gere gistreerd tegen 105 normaal. Sedert 1900 zijn er maar vijf oktobermaanden ge weest die nog minder zon brachten dan de juist verstrekene. De somberste okto ber is die van 1914 met in Groningen 47 uren zon, de wijnmaand die sedert de eeuwwisseling het zonnigst was is oktober 1908 met 169 uren zonneschijn. Dat de temperatuur in deze tijd van het iaar niet meer zo erg door de zon wordt beïnvloed (door haar lagere stand aan de hemel) blijkt uit de thermometeraf- lezingen te Allingawier. De gemiddelde overdagtemperatuur over de hele maand, berekend uit driemaaldaagse waarnemin gen, bedroeg 11,5 gr. C. tegen 11 gr. normaal. De nachten waren echter naar verhouding veel zachter, de gemiddelde minimumtemperatuur was 9,4 gr. C. te gen 6,4 gr. normaal! De hoogste tempe ratuur rondom Bolsward was 17,8 gr. op 4 oktober, de laagste 5 gr. op 19 ok tober, nachtvorst werd althans in wes telijk Friesland nergens waargenomen. Hoe de verdeling van de neerslag is ge weest, is nog niet precies bekend, maar Bezien we de werkzaamheden van de R.L.V.D. over de jaren na de 2e wereld oorlog dan zien we in grote lijnen vrij grote wijzigingen optreden. De eerste ja ren na de oorlog werd door het perso neel veel tijd besteed aan proef veldwerk het houden van enquêtes, het verzamelen van gegevens terwijl ook het nemen van grond- en ruwv.oermonsters veel tijd vroeg. Voor het eigenlijke voorlichtingswerk is steeds meer tijd beschikbaar gekomen en dit is maar goed ook. Lag het werk eerst vooral op de onder delen van het bedrijf, sinds enige jaren wordt steeds meer voorlichting over het bedrijf in zijn geheel gevraag en gege ven. Het gevolg is dat de voorlichting per geval meer tijd vraagt, doch tevens dat dit werk het personeel ook steeds grotere verantwoordelijkheid oplegt. Het komt dus neer op een kwantitatieve be- het staat vast dat oktober aan de natte kant is geweest. Veel regen is er nog op de laatste dag van de maand gevallen, na een periode van ongeveer 10 dagen met droog weer. De hoeveelheden die zaterdagmorgen 1 november werden doorgegeven zijn als volgt: Blessum 28, Oosterend (Henn.) en Hidaard 23. Piaam (Kooihuizen) en Allingawier 21 en Lollum 20 mm. Waarnemingen van 20 tot 27 oktober. Temperatuur: hoogste 15,0 gr. (14,8) op vrijdag 24 oktober, laagste 9,7 gr. (5,0) op maandag 20 oktober. Neerslag 2,3 mm (28,8). Tussen haakjes de over eenkomstige waarden in de week van 13 tot en met 19 oktober. De vrouw uit Noordhorn (Gr.) die hier in een kinderwagen drie drie-jarige drie- lingkinderen meevoert en afbeeldingen van deze drie flinke kinderen verkoopt, heeft veel bekijks en doet goede zaken. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad De verschijning van de memoires van Montgomery die overal ter wereld nogal wat opschudding teweeg hebben gebracht door de kritiek op gene raal Eisenhower is in Londen aanleiding geweest tot een literaire lunch, waar de Burggraaf van Alamein de eregast was. We zien hem hier met mevrouw Churchill tijdens de lunch gefotografeerd. Foar my en oaren leit dizze stick hiel oars. Alderearst haw ik great respekt en biwündering foar it feit, dat der safolle boeren en eigners binne, dy’t seis noed steane foar de üntwettering fan har eigen lan. Dy’t allinnich of mei oaren soarge ha, dat it oerstallige wetter op it bütenwetter meald wurdt. Ik priizgje dizze minsken, dy’t yn tsj instelling mei oaren, seis de hannen üt de mouwen stutsen hawwe en sünt jierren al jild en wurk bistegen oan de üntwettering fan har eigen lan. Dizze soarch en dit wurk foar eigen bisit is nammers de natuer- like plicht fan dizze lju. 1 De belangstelling voor onderwijs is dalende. Dy’t it wetter deart, dy’t it wetter keart, seit in aid en wier sprekwurd. Tüzenen fan boeren en plicht fan geslacht op geslacht men en dêrtroch ek gans in r fining en dien. Hja en as foar Men hoecht der net oan to twiveljen, dat de deskundigen, dy’t op it heden dwaende binne om de tariedingen to meitsjen foar in forbettering fan de wet terbihearsking yn Fryslan, it earlik en -J -,f'--rljenc|e'p[an. de hear de Haan, in yngenieur, dy’t foar Fryslan al in hüd fol wurk forset hat, mei oan- dacht biharke hat, kin der net oan ünt- komme, dat hjir in oertsjüging sprekt, foarme troch in libben fan taei en iverich bodzjen foar de kultuerforbettering fan dizze lansdouwe. As ik yn wichtige dingen fundamenteel fan miening mei him forskil, dan wol ik dochs mei klam foaropstelle, dat it hjir allinnich giet oer saeklike dingen en dat in oprjuchte en earlike heechachting foar de Haedyngenieur-Direkteur fan de Kul- tuertechnyske Tsjinst my eigen is. Ik wol jit fierder gean en him tajaen, dat de wetterbihearsking en de situaesje fan de wetterkearende ïichems, perfoarst forbet tering nedich hat. Alles hwat hy sein hat oer de needsaek de gemalen op koarte termyn bilangryk üt to wreidzjen, stem ik ta. Teakesyl allinnich kin it lang net óf en dat wurdt fan jier ta jier slimmer. Ek as de Lauwersé droech komt, hwat de ófwetteringsmooglikheit fordübelje sil, moatte der jit ien of twa gemalen by- i komme. Duorret dat jit jierren, dan Er worden de laatste dagen een massa tuberculose koeien met de Bolsward” uit onze provincie door het rijk naar het abbatoir in Amsterdam vervoerd. N.V. Nederlandse Kali Import Mij te Amsterdam. De onderwerpen die dit jaar aan de orde zullen worden gesteld zijn: Ruilverkave ling inclusief andere cultuurtechnische werken, Actuele voederwinningsproble- men, Actuele veevoedingsproblemen en een Bedrijfseconomisch onderwerp. De vragen na afloop leverden weinig voor ons op. Alleen deed de heer Wind hierbij mededelingen over zijn rayon. Dit omvat 1001000 ha. of van Fries land. Het bevat 4500-4600 bedrijven waarvan I/3 kleine van 5-10 ha. Dit laat ste aantal wordt echter snel kleiner, vooral in de Woudhoek. Deze kleine boertjes houden op of worden boeren arbeider. Deze achteruitgang gaat even wel geruisloos. Van hogerhand wordt er geen pressie op uitgeoefend. Ir .Wind achtte het zeer gewenst dat de boeren overgaan tot een bedrijfsecono mische boekhouding. Thans heeft 8-10% van de de boeren in zijn rayon zo’n boekhouding. 150 stellen een bedrijfsbe- groting op waarvoor uniforme richtlij nen zijn gegeven. De pers bleek wel prijs te stellen op het geregeld beleggen van bijeenkomsten als deze. Deze zullen nu voortaan tweemaal per jaar worden gehouden; vóór het win terseizoen en vóór het zomerseizoen. perking, doch een sterke toename van de kwaliteit van het werk. Spreker vertelde, dat de praktijk in de jaren na de oorlog steeds meer adviezen ging vragen. Het is dan momenteel ook zo, dat het gezamelijke personeel niet meer aan alle aanvragen om advies kan voldoen, en men dus op het punt is aan geland dat men „nee” zal moeten gaan verkopen. In dit licht bezien lijkt de beslissing om het personeel met ongeveer 10% te krimpen niet erg gelukkig, temeer daar de komende jaren aan de landbouw zeker hoge eisen zullen worden gesteld en het zich daarom Iaat aanzien dat de vraag naar voorlichting eerder zal toe nemen dan afnemen. Voor het ambtsgebied Z.W. Friesland zullen deze beperkingen ook moeten worden doorgevoerd, waarbij in elk ge val één rayon zal moeten verdwijnen. Daarnaast wordt ook het personeel in algemene dienst ingekrompen. Defini tieve cijfers hierover zijn nog niet be kend. Naast deze inkrimping van personeel wordt de dienst ingaande 1 januari 1959 ook intern gereorganiseerd. Het accent komt dan -en terecht nog meer te liggen op de voorlichting zodat spreker persoonlijk deze reorganisatie toejuicht. Rekening houdende met deze beide fac toren inkrimping en reorganisatie van de dienst heeft de dienst dus een werkplan voor het komende winterhalf jaar op moeten zetten. Ten aanzien van dit werkprogramma voor het komende winterhalfjaar wees spreker allereerst naar de lijst van on derwerpen voor lezingen. Hierbij komen percentsgewijs de bedrijfs economische onderwerpen sterk naar vo ren. Niet alleen heeft de dienst hier de gele genheid voor omdat deze nu al een 10- tal jaren beschikten over de gegevens van een 250-tal bedrijven met een LEI- boekhouding, ook leek het spreker per soonlijk noodzakelijk de praktijk steeds weer het buitengewoon grote belang van een bedrijfseconomische boekhouding voor te houden, vooral in een stormach tige tijd als deze. Daarnaast liggen er echter een groot aan tal werkzaamheden die ook uitgevoerd moeten worden. Tot de belangrijkste hiervan behoren: Het bespreken van de bedrijfsecono mische overzichten van 1957/’58 op ruim 250 bedrijven met een bedrijfs economische boekhouding. Onder de ze 250 bedrijven bevinden zich een 80-tal kostprijsbedrijven. De laatsten doen vijf jaar mee. (Daarna nieuwe, aan te wijzen door de commissie uit de standsorganisaties. De animo hier- voor is groot). Het opstellen van een groot aantal bedrijfsbegrotingen. Hierbij kan op gemerkt worden dat verzoeken hier om vooral komen van bedrijven waar zich wijzigingen zullen voordoen b.v. aanschaf trekker, inkrimping perso neel etc. of waar de financiële re sultaten slecht zijn. Het geven van adviezen betreffende de veevoeding, waarbij tevens een 6-tal veevoerkernen kan worden ge noemd. Het uitwerken van de in de zomer en herfst verzamelde gegevens o.a. over hooiventilatie, plastic kuilen, proefvelden, etc. Het doen verschijnen van publicaties. wees spreker nog ot> de „Gras- ’Y vermoedélijk in de eerste week van februari zal worden ge houden. Deze dag, die eenmaal in de 2 jaar wordt gehouden en die in 1957 een groot succes is geweest (950 bezoekers) wordt ook in 1959 georganiseerd door de „Stichting tot Bevordering van Land bouwkundig Onderzoek en Landbouw voorlichting in Z.W. Friesland” en de wurdt it in tryste boel en is it net langer dwaenlik de Fryske „boezem”, as hart fan de üntwettering, goed funksionearre to litten. Mei alle klam ündersteane wy syn bitooch, dat dit net langer wachtsje mei en dat it Regear de Provinsje yn steat stelle moat om dy gemalen to bou wen en de Lauwersé aroech to meallen. Ek it feit, dat de bisteande wetterskip- pen, feanpolders en partikuliere polders, lang net allegearre binne, sa’t hja wêze moatte, jow ik ta. En dus bin ik tige bliid, dat de forbettering fan de wetter- skipssituaesje in urgint probleem is. De forskillen bigjinne dêr, hwer’t de hear de Haan en hiel hwat oare lju, sprekke oer de methoade fan wurkjen en dêrby blyk jowe fan in ynsjoch, dat mi nes net is. De hear de Haan en syn mei- stanners sjogge yn de tsjintwurdige si tuaesje oars neat as in foraldere en oer- libbe foarm fan wetterbihearsking, dy’t likefolle bitsjutting hat as de tilbury foar it hjoeddeiske forkear. Hy sjocht mar ien oplossing 1 konsintraesje fan polders en pen, ta greate kompleksen. Dat stiet by him fêst, dat is it dogma, der’t hy fan ütgiet. Hy mient, dat dit sa helder is as pompwetter. Hoe greater kompleks, hoe better. As it koe, moast Fryslan ien wet- terskip wêze. Faeks is it better in stik of tsien, toilf op de kaert to setten, mar dat bart dan om dat de lju jit net wizer bin ne. As technikus liket him ien wetter- skip lykwols it ideael en docht er alle war om der sa ticht mooglik oan to kommen. Men kin bigripe, dat yn syn eagen de bisteande situaesje mei 268 wet- terskippen, 11 feanpolders en dan net minder as 943 partikuliere polders, in bilachelike karikatuer is fan in modern aparaet. Dat is om to gülen yn üs tiid, sa tinkt en seit de hear de Haen, c.s. '•«•4 1 A '-7 De weer opnieuw ingevallen vorst geeft eigenaardig schouwspel te zien. het grazende vee in de weide, '1 op schaatsen zwierend voortbewegen. De koeien, zulks niet gewoon zijnde, sta ren de jongens met verbaasde ogen na. Door het aanhoudend loeien der koeien kan men bemerken, dat zij hunkeren naar de stal. ^7 Dat de voetganger óók bij de Internationale Verlichtingsactie van het Verbond voor Veilig Verkeer betrokken wordt, is niet zonder reden. Want ieder, die ’s avonds als voetganger van de rijweg ge bruik moet maken, loopt groot gevaar, indien hij niet links, dus het verkeer tegemoet loopt. Alleen dan is hij in staat het naderende verkeer te zien èn te ontwijken. En natuurlijk zal iedere wellevende automobilist, die een voetganger ziet naderen, zijn lichten dimmen. Want ook de verblinding van een voetganger kan een mensenleven kosten. Op een te Sneek gehouden persconferentie heeft de Rijkslandbouw- consulent voor Z.W. Friesland, de heer Ir. C. Wind, de taak van de R.L.V.D. alsvolgt omschreven: Het geven van dusdanige adviezen op het individuele bedrijf dat deze voor dat bereffende bedrijf met die bepaalde produktie-omstandigheden vermoedelijk zullen leiden tot betere bedrijfsresultaten. Het zal U duidelijk zijn dat deze taak omschrijving zodanig is dat ze ons onder alle politieke omstandig heden in staat stelt ons werk te blijven doen, aldus de heer Wind. Als voorbeeld van een controverse tussen regeringspolitiek en de taak van deze dienst wees spreker op de veel besproken politiek van produktie-beperking, terwijl voorlichtingsambtenaren naast adviezen van extensivering ook blijven doorgaan met adviezen in de richting van een intensievere bedrijfsvoering. Waarom? Wel omdat die ad viezen voor die bedrijven en onder die bepaalde produktie-omstan digheden vermoedelijk zullen leiden tot een hoger inkomen van de boer. Als tweede punt stelde spreker, dat de R.L.V.D. alleen maar adviezen geeft en dat de boer zelf zal moeten beslissen of hij dit advies al dan niet op zal volgen. Het veel geuite verwijt: de R.L.V.D. heeft ons intensivering aangeraden en nu wil de regering produktiebeperking, is op zichzezlf wel begrijpelijk doch zeker niet houdbaar. Inderdaad gingen in de afgelopen jaren vrijwel alle adviezen in de richting van een intensievere bedrijfsvoering. Deze adviezen zijn door de praktijk vrijwillig opgevolgd, en dat was ook begrijpelijk, omdat er voor velen direct financieël voordeel inzat. Hierover kan men de R.L.V.D. dan ook moeilijk een verwijt maken. Nog maar enkele dagen. en het is donderdag 6 november: \X Bolletongersdei 1958 in Bolsward. Deze jaarlijkse hoogtijdag, voortzetting van een oude waardevolle «Jw traditie, is wel een van de belangrijkste ontmoetings- en trefdagen ff van het gehele jaar voor de bevolking uit de wijde omgeving van Bolsward, jong en oud, en de Bolswarder bevolking zelf. Deze dag maakt duidelijk de onverbreekbare banden tussen stad en plat- teland. Vaak heeft men het over de banden en doet men er een beroep op, maar op deze hoogtijdag wordt dit samengaan tussen U stad en platteland volkomen beleefd. U zult allen ongetwijfeld reeds gelezen hebben het programma voor deze dag, afgedrukt in het Bolswards Nieuwsblad van 31 oktober j.l. Ik zou U willen aanraden, dit programma nog eens goed door te lezen. U zult het met mij eens zijn: het is, dank zij de goede ff zorgen van Marktcommissie, W. A. C. en andere instanties, een l l programma, dat klinkt als een klok. Van de vroege morgen tot de late avond zullen allen, zowel onze gasten van buiten Bolsward \X als de inwoners van Bolsward zelf, van dit smaakvolle en fraaie A programma kunnen genieten. W Ik nodig U dan ook gaarne uit wijde omgeving uit Bolletongersdei ff 1958 in Bolsward te komen meevieren. Bolsward zal U allen harte- lijk ontvangen, zal Uw bezoek ten zeerste op prijs stellen, zal zijn schoonste carillonklanken over Uw hoofden uitstorten. £27 Wat U, die buiten Bolsward woont, slechts heeft te doen is: te W komen in grote drommen met Uw onafscheidelijke goede humeur ff en met uw hartelijke vriendschap voor onze stad. Aan allen: een hartelijk welkom aan de voet Martinitoren wier eigners hawwe dizze t waernom. stik ünder- praktyske libbenswiisheit op- binne bigoun mei eigen lan it technysk mooglik wie, soe dit mj tal partikuliere polders mar i boer seis gans 11L. bigoun mei eigen lan ly de ideale tastan wêze. It greate is dUs gjin skrik in fvlsetaesje wurdich. Hwat ien seis awaen kin, moatte gjin twa mei to set. En as in stik as seis buorlju it iens wurde, om meimekoar har lan to bimeallen en hja dogge dat goed, dan hannelje hja tige goed en fortsjinje hja alle respekt. Hwant dizze minsken witte krekt de aerd en eigenskippen fan har lan, hja kinne üteraerd ek it beste bis jen oft de bimealing goed wurket en hja sille alles sa sunich en foardielich moog lik dwaen, om't hja seis foar de kosten stean. De boer moat hjir seis de leije ha. Fanselssprekkend bin ik in foarstanner fan it feit, dat hja by dizze eigen bimea ling gjin skea oan oaren dwaen meije en dat it dus torjuchte is, dat de Wet oan Deputearre Steaten it tasicht en oan de Steaten de goedkarring fan har reglemin- ten opdroegen hat. Mar j immer hat it sa west, dat de natuerlike en rjuchte wei wie, dat de bilanghawwenden seis earst fanwegen komme en dogge, hwat hja rjuchtens en billik dwaen moatte. Dat der fan it Provinsiael bistjür soms yngrypt wurde moat, om’t it algemien bilang yn in bipaelde hoeke net yn acht nomm.en wurdt, is in korreksje op it insident, mar gjin regel. Dat der yn bipaelde omstannichheden fan hegerhan ynfloed ütoefene wu-dt om minder goede situaesjes to forbetterjen, kin ik ek ynskikke. Hja moatte it parti- kulier initiatyf ündersteune en foarljocht- sje as dat nedich liket, mar hja sille der om tinke moatte, dat hja de earstrjucht- hawwenden net oan ’e kant reagje. De plannen ta forbettering moatte fan ün- deren op bifoardere wurde, fan üt it bi steande en net fan boppen óf oplein wurde. As de hear de Haan it dêrmei ris iens wurde koe, soe der hiel hwat ünrêst yn boereformiddens fordwine. En neffens myn oertsjüging soe ek in tech nysk man as by hjirfoar wol each hawwe kinne

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1